Team radiogekken brengt Lde stem des vaderlands" bil militairen Sn Duitsland I Pro Rege Omroep draait al vijf jaar dankzij enthousiasme van \professionele amateurs uiteindelijk december 1977 „Als je weer in Nederland bent, breng je gespaarde geld Idan naar de bank." Enkele regels van een reclame-spot, I die via de P.R.O.-radio het luchtruim wordt ingeslingerd. I De soldaten aan het Protestants Militair Tehuis in Seedorf I in de Duitse rimboe geloven het wel. Sparen? Wie dat hier I kan moet van goede huize komen. Het meeste geld - en I weinig is het niet voor een militair over onze grenzen - I wordt er doorgedraaid. „Wat moet je in deze negorij anders I dan je geld door de bierpomp te trekken. Er is geen mal lemoer te beleven. En dan te bedenken dat ze thuis gezellig in familie-verband de Kerstdagen en Oud en Nieuw vieren. Wel effe een verschil. Om stierlijk van te balen." Het gezin Verschoor heeft een grote plaats ingeruimd voor de „stem des vaderlands". door jur van ginkel Zo ongeveer zal de reaktie zijn als in de komende sfeervolle dagen Jan Soldaat in de legerplaatsen in West-Duitsland ver van vrienden en familie de dagen maar door moet zien te komen. Het is geen lolletje om verstoken van de bewoonde wereld zoals in Seedorf de uren af te tellen. De misschien wel mooie gedachten achter de verdedigings inspanningen van de NAVO zijn bij de parate hap in geen velden of wegen meer te bekennen op deze momenten. Zes weken weg van vrouw of vriendin en vrijwel geen taal of teken uit het moederland is soms de drijfveer tot het zoeken van minder evenwichtig tijdverdrijf. De bar is in meerdere gevallen dan plaats van handeling voor deze surrogaat-recreatie Het enige teken van leven is eigenlijk de P R O -radio, die iedere zaterdag 11 uur lang in de lucht is. In de ko mende dagen zullen via deze om roep ook groeten, wensen en verzoekplaten van familie worden overgeseind naar de jongens in het buitenland. Op Hilversum III wordt daarover informatie gegeven. De militairen en ook de beroeps militairen die in Duitsland wonen en werken, weten hoe belangrijk het is om via de radio nu eens niet al die Duitse klassieke muziek te horen, maar gewoon luchtige en ook informatieve programma's van va derlandse bodem. WELZIJNSZORG ledereen heeft in zijn familie wel een militair die uit eigen ervaring weet hoe deze vorm van binding op prijs wordt gesteld door de verdedi gers van de vrijheid. Daarom zou je mogen verwachten dat dit gewaar deerde en opmerkelijke stuk dienstverlening tot het takenpakket van de Welzijnszorg van het Neder landse leger zou behoren Wie evenwel speurt naar de mannen achter P R O.-microfoons komt heel ergens anders terecht Het spoor leidt naar een team .radio- gekken" die hun hart maar ook al hun vrije tijd hebben gegeven aan een stuk gedreven.ether-piraterij" Een zwaar woord voor de ac tiviteiten van het stelletje enthousiastelingen, dat dankzij stug doorzetten nu al kan bogen op ruim vijf jaar omroep ARNOLD VERSCHOOR Eén van deze activisten en tevens de gangmaker van het ge heel is Arnold Verschoor in Culem- borgm Een deel van zijn leven - en dat van zijn gezin - wordt sterk be paald door zijn hobby, de radio. Zo'n tien jaar geleden smulde hij van de prestaties van de piraten, die vanuit zee deingelanden" trac- teerden op vooral muziek. Graag had hij zelf aan de knoppen gezeten. Misschien wist hij toen zelf nog niet, maar wie Arnold kent, weet dat voor hem zo'n wens vroeg of laat een keer uitkomt. Daar zorgt hij zelf voor Ook al moet hij er dag en nacht voor werken. Dat heeft hij gedaan toen hij in Seedorf op het idee kwam iets op het gebied van de radio te gaan doen. ,,Ja, in See dorf is het eigenlijk begonnen. Als militair heb je er geen moer te doen. Je zit maar. De - echt mooie - voor zieningen, die Welzijnszorg voor de jongens heeft geregeld, blijven bijna onaangeroerd, ledereen heeft de dampen in dat hij zes weken op gesloten wordt en dat slaat om in grote passiviteit. Ook ik kon niet op tegen de leegte. Vooral als je ziet, dat grote kerels bijna jankend naar huis gaan, werkt dat allemaal weinig opwekkend. BORDEN WASSEN Ik wist dat ik iets moest gaan doen om er niet onder door te gaan. Een bordenwassersbaantje bij het PMT zorgde ervoor dat ik weer wat te doen kreeg. In dat militaire tehuis zag ik op een bepaalde dag een mooie stereo-installatie staan waarmee helemaal niets werd ge daan," vertelt Arnold in zijn sfeervol verbouwde woning even buiten Cu- lemborg. .,0, ja. Dan moet ik er nog even bij vertellen, dat ik op een keer een kijkje kon nemen in één van de keukens van Radio Veronica. Als radio-amateur leek me dat werk niet zo moeilijk Het één met het ander gecombineerd was voldoende om zelf een programma in elkaar te gaan zetten Thuis nam ik muziek op en de banden nam ik na het verlof mee naar Seedorf om de jongens ook mee te laten genie ten," herinnert Arnold zich Na de eerste banden, was de stap op weg naar een omroep eigenlijk al gezet. Omdat in alle legerplaatsen PMT's zijn gevestigd, werd de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege te Utrecht ingeschakeld om mee te werken aan de uitbouw van de ..stern des vaderlands" In Hohne, Seedorf, Blomberg en Borgholzhausen kre gen de Nederlanders al spoedig ieder weekeinde muziek en infor matie van eigen bodem. CONTACT ,,De jongens stellen dat dacht ik zeker op prijs. Het is een stukje ple zierig contact met Nederland Naast de kranten en natuurlijk de brieven, horen de jongens niks van Nederland. Ja. of het moet een tele foontje zijn, maar dan ben je ook één-zoveel kwijt voor iedere tik. Daarom is het P.R.O.-geluid altijd welkom. Dat weten we ook als P R.O.-omroep en dat geeft ons de benzine om de professionele amateur-motoren draaiend te hou den Het loopt trouwens gesmeerd dankzij een team fanatiekelingen dat iedere week 20 uur in de weer is om de 11 uur radio te maken We kunnen er niet meer buiten, ook al weten we dat het soms teveel is om dit allemaal naast het gewone werk te doen." In zijn geheel professioneel inge richte, intieme studio in de voorma lige voorkamer van zijn woning, praat Arnold Verschoor honderd-uit over zijn hobby. Op het moment dat je denkt dat hij geen puf meer heeft om verder te gaan, is hij trouwens al weer overgestapt op zijn andere passie: de stoomlocomotief. Die in formatie moeten we evenwel op doodspoor zetten om de P.R.O.- radio niet uit de ether weg te draaien. Arnold neemt aan dat iedere uit zending ,,een bereik" heeft van on geveer 15 000 luisteraars. In totaal liggen er volgens hem rond de 45 000 Nederlanders in West- Duitsland ..Het juiste aantal krijg je in verband met NATO-geheimen nooit te horen OMROEPEN Het spreekt vanzelf dat de Neder landers over de oostgrens iedere week een actueel en goed pro gramma verwachten. ,,Dat mogen ze ook Hoewel wij als amateurs niets teveel vinden, om dat prog ramma iedere week te brengen, zijn we uiteindelijk toch ook terecht ge komen bij de grote omroepen. Iedere omroep die daar volgens ons voor in aanmerking kwam. hebben we een uitnodiging gestuurd om een deel van onze zendtijd te verzorgen. Drie omroe pen hebben daar positief op ge reageerd. Dat zijn de TROS, Veron ica en de Evangelische Omroep. Deze omroepen willen laten horen, dat ze de Nederlanders over de grenzen niet vergeten." Trouwens ook de artiesten leven mee met de P.R.O.-radio. Ze zien er niet tegenop om geheel gratis naar Culemborg te rijden om daar nieuwe hits op te laten nemen Het pro-deo-enthousiasme werkt wat dat betreft aanstekelijk. We hebben hier artiesten van naam gehad, die steeds belange loos aan de uitzending hebben meegewerkt. Daarbij telt natuurlijk wel, dat de militairen potentiële platenkopers zijn. Menige artiest is via de militairen naar de top ge klommen. De belangen lopen dus enigszins parallel." Waarom vragen Arnold en zijn mensen niet meer steun aan Welzijnszorg? EIGEN INBRENG ,,Dat kunnen we wel doen, maar dan wordt het zo gauw heel of ficiéél. Dan moet die en die erin vertegenwoordigd zijn, terwijl de eigen inbreng door al die regels zonder twijfel zal worden terugge draaid Dat willen we niet Aan de andere kant willen we toch zo pro fessioneel mogelijk voor de dag komen. We houden daarom ook het liefst de mensen die we nu hebben Dat is het verschil tussen ons en bijvoorbeeld een ziekenomroep De wisseling van medewerkers is bij zo'n ziekenomroep zo groot, dat de kwaliteit daardoor wel eens in de verdrukking komt We zijn radio- gek genoeg om het als team te blijven volhouden'" VERVOER Nog niet zo lang geleden zorgde Arnold zelf ook nog voor het vervoer van de ingeblikte radio programma's. Dat heeft hij nu aan anderen overgegeven. Leden van de vereniging Pro Rege zorgen er tegenwoordig voor. dat de banden bij de chauffeurs komen, die dage lijks een lijndienst onderhouden met de legerkampen in Duitsland. De bestuurders zijn zo vriendelijk om de banden naar de draai-tafels in de vier legerplaatsen te brengen. Het bezig zijn voor de ander, blijkt ook vandaag nog een golf beweging in werking te zetten die aanstekelijk werkt. De P.R.O.- radio is daar van het sprekende bewijs! foto's jan pit Arnold Verschoor, programmaleider van P.R.O.-radio in zijn eigen studio.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 25