„Politiek terrorisme zal nooit eindigen als de redenen niet worden blootgelegd Polemoloog dr. Hylke Tromp: „Wapens gaan nooit als schroot weg en elke potentiële terrorist kan eraan komen" „Ltnks is altijd tegen geweid, rechts is er in principe altijd voor, als laatste redmiddel" opinie uiteindelijk december 1977 6 i De zeventiger jaren kunnen allerminst vredelievend worden genoemd. Dagelijks drukken de schrijvende en visuele media ons met de neus op de feiten: vliegtuigka pingen, (burger) oorlogen, moorden, ontvoeringen, (bom)aanslagen en zelfs in de verste uithoeken van dit aardse doolhof woedt wel een strijd. Ver weg weliswaar, maar toch huiveringwekkend. Zoals we ook huiveren bij de gedachte dat al die geweld dadigheden steeds dichterbij komen. Want als een epide mie snelt het geweld naar de westerse landen. Vormt ze een „bedreiging".yoor de,geïndustrialiseerde en gecivili seerde samenlevingen. Want geweld laat zich niet tegen houden door technisch vernuft. En dat maakt ons toch wel angstig. In kersttijd schrijven we vrede dan wel met een hoofdletter, maar of we er nog werkelijk in geloven door dick van rheenen We weten ook niet hoe we moeten reageren op geweld. Vroeger wel, maar toen leek alles nog zo ver weg Biafra, Latijns Amerika. Bangladesh En al die .ellende" krijg je nog thuis bezorgd ook. Op de buis Maar de gewelddadigheden vinden ook werkelijk dichter bij huis plaats. Zelfs in eigen land Geweld onderscheidt zich in vele vormen En met één van die vormen zijn we in de zeventiger jaren wel erg hardhandig gekon- fronteerd politiek terrorisme. Of om het anders te stellen we zijn ermee vertrouwd geraakt En daar zit misschien wel het kardinale punt. hoe stellen we ons op tegen politiek terrorisme? Want wat weten we eigenlijk van politiek terrorisme? Ja, we veroordelen het om zijn daden en die bestrijden we ook Maar we moeten tegelijkertijd beseften dat geweld geweld op roept. Door de geruchtmakende repor tages in de media hebben we ons er wel een beeld van gevormd, maar verder dan de uitingen van politiek terrorisme reikt onze kennis met- Dat bleek weer eens tijdens de re cente akties van de Rote Armee Fraktion. ,,Ze moesten ze hangen" En;.Le vend verbranden". „In konsentra- tiekampen ermee en er nooit meer uitlaten". „Nazi's, dét zijn het" Veroordelingen die ons door een impuls zijn ingegeven en ook best te begrijpen zijn Maar gaan we dan niet voorbij aan het „waarom" Waarom in West-Duitsland de Baader- Meinhof-beweging ontstond? Het Japanse Rode Leger? De RAF? Waarom ze mensen ontvoeren en vliegtuigen kapen? Waarom in eigen land radikale Zuidmolukse jongeren door middel van gijze lingen de aandacht op hun ideaal willen vestigen? We leken inderdaad even te ont waken uit onze welvaartsdroom. We beseften inderdaad dat er iets moest gebeuren. Maar het is inmid dels weer stil geworden rond de Vrije Zuidmolukse Republiek. En daarmee wordt ook het „waarom" opnieuw verdoezeld. Politieke terroristen mogen niet over één kam worden gescheerd Ze strijden allemaal voor ver schillende idealen en daarom dient er een duidelijk onderscheid ge maakt te worden tussen de ver schillende organisaties Politiek terrorisme roept talrijke waaroms op, waaraan niet voorbij kan worden gegaan. De beant woording van die waaroms kan mogelijk een oplossing dichterbij brengen, al moeten we niet de il lusie hebben dat politiek terrorisme in de nabije toekomst tot het verleden gaat behoren Dat zal blijken uit onderstaande woorden van de polemoloog dr Hylke Tromp, die wij een aantal „waar oms" voorlegde Dr Hylke Tromp studeerde sociale wetenschappen in Nijmegen en politiek in West- Berlijn Hij is sinds 1964 aan het Polemologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen ver bonden In 1976 promoveerde hij op een onderzoek naar het verband tussen pacifistische en militaristi sche opvattingen, en politieke be sluitvorming Tot het terrein van de „polemologie" (wetenschap van oorlog en vrede, red.) behoort met name het gebruik van geweld voor politieke doeleinden (daar valt niet alleen oorlog onder, maar ook poli tiek terrorisme). FENOMEEN Dr. Hylke Tromp gaat allereerst in op de vraag waarom politiek ter rorisme is uitgegroeid tot een soort fenomeen. En is er een reden aan te wijzen waarom politiek terroris me zich vooral in de zeventiger jaren manifesteert? Bij veel mensen leeft de gedachte dat poli tiek terrorisme is ontstaan in de roe rige zestiger jaren, toen allerlei maatschappelijke ontwikkelingen in versneld tempo plaatsvonden. Een nieuwe generatie zich roerde. De straat op ging om te demonstreren en te protesteren Taboes werden doorbroken Zou politiek terrorisme inderdaad zijn ontstaan door „een wat uit de hand gelopen feestje in de zestiger jaren" Dr. Hylke Tromp; „Het zou allemaal nog eens wat grondiger geanalyseerd moeten worden, maar wat mij opgevallen is bij het ontstaan van bv de RAF, is dat er zo'n duidelijk beginpunt is. Dat is de moord op de Duitse stu dent Benno Ohnesorg in Berlijn, rond 1967, ongewapend in de rug of nek geschoten door een politieman bij een demonstratie, waarbij verder ook geen enkele demonstrant wa pens had. Later is er nog eens zoiets ge weest - de affaire Von Rauch - die ook werd neergeschoten, terwijl hij volgens sommigen niet eens een wapen had; en de affaire in Am sterdam, waarbij nu bleek dat de Nederlandse politie het vuur open de. terwijl eerst werd verkondigd dat de terroristen onmiddellijk be gonnen te schieten, sluit voorlopig de rij. Dus géén uit de hand gelopen feestje: eerder een buiten alle pro porties reageren van staatsorga nen op voor hen onbegrijpelijke demonstraties. Baader begon zijn „terroristi sche" karrière met het in brand ste ken van kerstbomen in een waren huis in Frankfurt, als protest tegen de Vietnamoorlog hij was niet on middellijk een bommengooiende maniak. Er zit een eskalatie in die hele ontwikkeling, waaraan „de staat" allerminst onschuldig is, lijkt mij". Politiek terrorisme eskaleerde vooral in de zeventiger jaren Dr Hylke Tromp verklaart; „Terroris me" was altijd al een fenomeen; maar het kwam betrekkelijk weinig voor, en het had betrekkelijk weinig effekt. De grootste suksessen van het klassieke terrorisme zijn altijd suksesvolle moordaanslagen ge weest op staatshoofden, regerings leiders, politici; de moord op Ameri kaanse presidenten als Lincoln, McKinley en Kennedy zijn daarvan voorbeelden. Een ander voorbeeld; de moordaanslag op aartshertog Franz Ferdinand, opvolger van kei zer Frans Jozef 2 van Oostenrijk- Hongarije, ontketende in 1914 de Eerste Wereldoorlog Nieuw is het „politiek terrorisme" dus allerminst. Maar het is de laatste tien jaren veel sterker in de aandacht gekomen, met name omdat het de westelijke, geïndustrialiseerde en technisch ver-ontwikkelde wereld heeft be- Daarvoor zijn natuurlijk ook wel re denen Je zou die redenen moeten opsporen om terrorisme echt in de wortel te kunnen bestrijden, - of liever voorkómen. In de tweede plaats zijn er steeds meer wapens, en die wapens bieden steeds meer mogelijk heden; en iedereen kan eraan ko men De bewapeningswedloop tussen Oost en West, die door vrijwel iedereen in Oost en West zo heftig gesteund is om de vrede te handhaven, heeft er ook toe geleid dat de wereld nu vergeven is van wapens. Want verouderde wapens het opblazen van een kern energie-centrale heeft heel wal meer gevolgen (dat is onlangs ge probeerd, maar mislukt, Amerika). Er zijn nog wel wat voor beelden te bedenken, maar die zet ik niet in de krant. Je kunt beter geen ideeën leveren. Overigens is - wat het laatste be treft - het politiek terrorisme nog lang niet aan zijn grootste effektivi- teit toe. Er is veel meer mogelijk dan tot nog toe is vertoond. Dat is één van de redenen waarom de des kundigen zo somber zijn" reikt; én omdat het fors is toegeno men. Het is eigenlijk nooit systema tisch bestudeerd, als iets aparts. Het terrorisme van de Joden tegen het Engelse bewind in Palestina, of van de Mau Mau in Kenya, dat al meer dan twintig, dertig jaar geleden is, heeft bijvoorbeeld nauwelijks enige herinnering bij ons nagelaten. Maar er was geen enkel verschil met andere groeperingen die nu binnensland, via terreur methoden, de strijd aanbinden tegen een regering of een bevolking waar ze iets tegen hebben, zoals de RAF, het Ierse Republikeinse leger (IRA), de Tupamaros (stads- guerrilla in Zuid-Amerika), enz. „FRAGMENTARISERING" Maar je kunt wel redenen be denken waarom het de laatste tien jaar zo sterk is toegenomen. In de eerste plaats zal de toenemende „fragmentarisering" van de samen leving er wel iets mee te maken hebben. Anders gezegd desamen- leving - een staat bijvoorbeeld - telt steeds meer groepen die aan de rand van die samenleving staan, er nauwelijks nog banden mee heb ben, de rechtsorde in die samenle ving nog maar ternauwernood er kennen, - of helemaal niet meer. „REDENEN BLOOTLEGGEN" Politiek terrorisme roept in de meeste gevallen weerzin op Niettemin ontmoet het politiek ter rorisme toch ook wel sympathieën. Zgn „links-intellektuelen" die zich met de ogenschijnlijk vredige idealen van politiek terrorisme konformeren. Zou dat de reden zijn van de verwachte eskalatie en radi- kalisering van het politiek ter rorisme? Dr. Hylke Tromp is het daar niet mee eens: „Ik ken geen „links-intellek tuelen" die zich „konformeren met de ogenschijnlijk vredige idealen van het politiek terrorisme". Inte gendeel Die misvatting sluipt trouwens als een gifslang door de pers. Links is echter altijd tegen ge weld; rechts is er in principe altijd voor, als laatste redmiddel. Bij links vind jede traditie van het geweldloosheidsdenken, niet bij rechts. Het merkwaardige en verwarrende is, dat er nu een soort dubbele moraal heerst: geweld is goed als het door „de staat" gebeurt, geweld is slecht en heet terreur, als het door an dere groepen gebruikt wordt, bij voorbeeld tégen de staat. Als de staat oorlog voert, zal niemand eraan denken dat te vergelijken met politiek terrorisme - maar in feite is het enige belangrijke ver schil het aantal doden. Oorlog voering is politiek terrorisme in meervoud. worden doorverkocht aan wapen handelaren, of rechtstreeks aan ontwikkelingslanden, of waarheen dan ook, maar als schroot gaan ze nooit weg. Ze zijn er: en elke poten tiële terrorist kan zijn keuze maken. Bijvoorbeeld tussen de Ame rikaanse Red-Eye of de Sowjet- russische Strela: beide handzame raketten, waarmee je opstijgende vliegtuigen binnen enkele seconden kunt neerschieten. KWETSBAARHEID In de derde plaats, de schrik barend toegenomen kwetsbaarheid van de sa menleving, met name de ontwik kelde landen. Dat vergroot de mo gelijkheden tot chantage. Politieke moord haalt wel de krantekoppen, maar in politiek opzicht verandert er meestal niets: de vermoorde wordt opgevolgd door iemand die van on geveer hetzelfde kaliber is Maar Er is echter wel iets anders aan de hand. Dat is, dat door „links- intellektuelen" vaak gedachten over de ontwikkeling van de staat, van de rechtsorde of van het inter nationale systeem worden opge schreven, waarin wordt vastgesteld, dat het paradijs op aarde nog niet is gekomen, en dat er nog heel wat groepen in de wereld zijn voor 'wie het woord „rechtsorde" bijvoorbeeld, een loze kreet is. Driekwart van de wereld bevolking lijdt honger, één miljard mensen staat aan de rand van de hongerdood, maar ons probleem is „hoe vermager ik en waar laat ik mijn auto" (Wim Kan). Daaruit kun je wel afleiden dat ze vinden dat er nog heel wat moet veranderen. Eigenlijk is er ook niemand die het allemaal wil houden zoals het nu is. Maar sommigen gaat die verande ring niet vlug genoeg; of nog erger, ze zien helemaal geen verandering zelfs eerder een teruggang. De RAF-leden zien bv. het fascisme zich alweer meester maken van de

Leusder Krant | 1977 | | pagina 26