wijn uiteindelijk december 1977 9 door miny van scherrenburg vergisting stormachtig, maar het is de kunst deze ontwikkeling af te remmen en de wijn gelijkmatig uit te laten gisten. Daarna, naar gelang het te bereiken alcoholgehalte (dit duurt 2-4 weken) wordt de wijn overgestoken op schone eikehou ten vaten om dan vervolgens te rijpen en bouquet te ontwikkelen. Het is belangrijk dit rijpingsproces nauwgezet te volgen, want vruch tenwijn is een teer product, dus men moet er op toe zien, dat het rijpings proces zo gelijkmatig verloopt. Nu zullen er niet zoveel mensen zijn, die een eikehouten vaatje hebben liggen. Wilt u zelf vruch tenwijnen maken, dan kunt u zich behelpen met een mandfles. Menig een heeft daar geweldige resulta ten mee bereikt. Vroeger werd er in Zeeuws-Vlaanderen op de boerde rijen voor eigen gebruik veel kruisbessenwijn gemaakt. De smaak hiervan kan verrukkelijk zijn De bereiding echter is moeilijk. Men moet oppassen voor melkzuursteek en muis. Perenwijn vindt men hier bijna niet in de handel. Ofschoon de wijnen bereid uit Herfstpeer van Geulle, Zwijndrecht Wijnpeer en Beurrè Alexandre Lucas, een zeer goede wijn gaven, is deze niet be kend geworden Nu is de drank ook zeer aan mode onderhevig Mis schien drinken we over enkele jaren massa's perenwijn. De aalbes is uitstekend geschikt, de morel en de westerleese kriek Bosbessensap is moeilijk te vergis ten, maar lukt deze vergisting, dan krijgt men een heerlijke vruch tenwijn. Pruimenwijn geeft vaak wat foto's janus visser moeilijkheden bij de klaring Hij blijft zeer lang blind. Er was een koninklijk besluit no dig. om de wijn onder toezicht van de warenwet te brengen. Dit konink lijk besluit ,,het wijnbesluit" is in ja nuari 1939 in werking getreden Het zijn natuurlijk bladzijden vol. dieu niet zullen interesseren, alleen art. 2 Daarin staat; ,,De aanduiding vruchtenwijn mag uitsluitend en moet worden gebezigd voor den gegisten drank, die, al of niet met gebruikmaking van suiker (sa ccharose) is bereid uit het sap van ander fruit dan druiven (vruchten van de vitus vimfera L) of bestaat uit mengels daarvan met wijn. enz.1' Ook mag vruchtenwijn van een aanduiding vergezeld zijn. bv meiwijn,bisschopswijn van vruch ten, bowlwijn enz of de naam der verwerkte vruchten dragen, zoals aalbessenwijn, frambozenwiin etc. Verder worden er m ons land voortreffelijke vermouth's verkregen op basis van vruch tenwijnen het is zaak de vruch tenwijn zodanig te vergisten dat er een gave basiswijn uit resulteert. Het geheim van het vak zit in het kruidenmengsel waarover men de wijn trekt. Het vinden van de juiste kruidencombinatie is een moeizaam zoeken, maar waarin men in veel getallen meesterlijk is geslaagd Dit zijn dan de wijnen die ons land geeft Wij hullen het niet in een waas van romantiek zoals de Fransen. Het kon evengoed, maar wij zijn nu eenmaal een nuchter volk. Zo moe ten wij het houden bij onze kersen, appels en bessen Zelfs wij, die land scheppen uit de zee. de zon kunnen wij niet kopen Geniet u even en maak u vrolijk over dit prachtige vers dat de be kende professor Daniël Heinsius. die in Gent werd geboren en reeds op 22-jarige leeftijd buitengewoon hoogleraar was aan de Leidse ho geschool en later professor in het Grieks en uitgever van talrijke Griekse en Latijnse werken, dichtte in 1714 ,,Lof-sanck van Bacchus" De dichter zegt; in de wijn is de waarheid; de waarheid ligt besloten in Uwen soeten dranck, want als wij zijn begoten dan is de tonge los, al wat er in de grond begraven is van 't hert. komt wonen in de mont" De deugd van de wijn bezingt hij aldus: Gij hebt o Nycteleu (Bacchus) geweest tot alle tijden Seer vriendelijck van aert, geneigt tot medelijden, een ieder goet gedaen van outs, gelijck men leest een huiper in verdriet en tegen- spoet geweest" De wijn, gaat Heinsius verder, is voor de dichters een stimulans om in hogere sferen te raken, want ook Cratius een oud-Atheens blijspel dichter wist het' ,.en omdat uwe vrucht ons trecket van der eert soo seght hij, dat de wijn is der poëten peerd" Maar de dichter bezingt ook de matigheid. ,,het meeste dat ick wensch, dat is een klaverblat het eerste voor de maag. het ander om te sinnen te brengen tot geneught, tot lachen en tot minnen. het derde mag wel mee. want dat is om gerust te vallen in den slaap, die alle sorgen blust Het is erg jammer dat wij in ons land bijna geen wijnstokken hebben en daardoor de ro mantiek missen die de wijnboeren omgeeft. Ik denk hierdoor aan een verhaal van Werumeus Buning. In Spanje drinkt hij de rode wijn van Jus- tino, een visser, die tevens een herberg heeft. Ik zal het u (het verhaal) woordelijk weergeven, want het is te mooi om er woorden in te veranderen. Als het den heer goed gesmaakt heeft, weet ik een historie", zegt Justino.enhij krauwt de kat.Vertel eens Justino" ,,Er was eens een groot heer. vele jaren geleden, lang voor den groten oorlog, ik was nog maar een jongen, heer", zegt Jus tino. ,,Een Russisch Grootvorst en hij was zeer rijk En hij verliefde zich hier op een danseres van den over kant. Hij was een groot heer. sterk blond en welgeschapen en hij dronk graag van onzen wijn. Maar zij wilde hem niet. Zij was een danseres en zij danste liever met haar hart. dan dat zij haar hart weggaf. Verstaat u mij heer'?" ,,Ja Justino", zei ik en ik krauwde de kat mee. die snorde. ..De heer verstaat veel", zei Justino .Zodat hij zal begrijpen, dat die Russische vorst zijn heil zocht bij den wijn. Ook in Rusland bloeit de wijnstok zei hij, toen hij zijn heil niet vond en hij kocht hier wijnstokken, een schip vol, en voer ermee naar zijn huis. God zegene hem Menigeen heeft rijk van hem geleefd Maar later kwam er een Russische heer. hij was rentmeester van den vorst en hij zei: ..onze druiven gedijden niet daarginds' En hij kocht een schip vol van onze aarde, opdat de druiven zouden gedijen. Aarde van hier", zei Justino. en hij wees door het raam naar de rosse aarde, gloeiend en donker van de laatste zon Maar wie stapt er drie jaar later aan wal? De rentmeester. De wijn gedijt niet", zei hij. heer ik kom een wijnboer huren, die den stok en den grond kent. Ei, dat viel hem niet licht, een boer van zijn grond te ha len. Maar geld is geld. hij kreeg de oude Juanito en zijn vrouw en de hele familie op een schip Beste wijnboeren Maar nu zeven jaar ge leden. wie stapt er bij mij binnen op een morgenvroeg voor een glas van de beste rode? Juanito. ,,Kijk", zegt ik. ..Juanito? Terug in het land". „Zeker", zegt hij. „Dat is de waarheid. Hier ben ik weer" „En gindervraag ik. „Hoe is dat ge gaan?" „Nee", zegt hij, „het is niet gegaan. Ik heb dien grote heer ge zegd: Wijnstokken kan uwe edelheid kopen. Aarde van Spanje kan uwe edelheid kopen Een goede wijnboer kan uwe edelheid kopen. Maar dezon van Spanje kan uwe edelheid niet kopen en die maakt met Gods genade, den wijn". „Wat een ellende. Justino", zei hij. „Schrale wijn en vreemd eten in al den omtrek". „En zo is dat hier met den wijn gesteld heer", zei Justino. „En is dat geen fraaie geschiede nis?" „Het is een fraaie geschiedenis, Justino. Maar ik geloof, ik heb ze ook eens in een boek gelezen En men vertelde ze daarin van een Fransen wijn". „En waarom zou ze ook niet in een boek verteld worden van een Fransen wijn", zei Justino beminnelijk. „Het is een ware en goede geschiedenis. Kan men goede geschiedenis ooit te veel ver tellen'?" In dit verhaal had het dus even goed een koning uit ons land kunnen zijn. Er zijn hier streken waar de wijnstok gepoot zou kunnen worden, boeren, met wie het waarachtig wel zou gaan, maar we hebben geen zon, die de druiven zou doen rijpen Gelukkig hebben wij nog net ge noeg zon voor onze bessen, fram bozen en appels Reeds Plinivis (23-79 n.Chr.) schrijft over de be reiding van vruchtenwijnen uit ap pelen en peren en ook Karei de Grote in zijn „Capitillar de villis" maakt er gewag van „Wij veror denen dat iedere magistraat onder zijn personeel enige bekwame vak lui moet hebben... Lieden, die ver kwikkende dranken kunnen be reiden zoals bier, perenwijn, ap pelwijn". Al werd er in andere landen al veel vruchtenwijn geproduceerd, in ons land begon men rond 1930 pas in het groot. Toen begon prof Sprenger op het laboratorium voor tuinbouw en plantenteelt in Wage- ningen zijn wetenschappelijke be studering van de vraagstukken be treffende de vruchtenwijnbereiding De achtergrond hiervan was de Nederlandse fruitteelt rendabel te maken. Thans zitten wij in ons land aan een productie van miljoenen liters Hoofdzakelijk zijn dat in Nederland dessert wijnen met een relatief hoog alcoholgehalte en meestal aangenaam zoet van smaak. Juist door die zoetheid komt het aroma van gezond fruit het best tot zijn recht. Een goed behandelde vruch tenwijn heeft een zeer natuurlijke en eigen smaak Voor het geld. dat men er als consument aan besteedt, en mits men van een ver trouwd huis koopt, kan men een wijn krijgen, die zeer veel voldoening schenkt, bijzonder eerlijk is, fris, niet hard, en licht op de maag ligt. Een goed gekoelde appelwijn kan bijzonder verfrissend zijn op een warme zomeravond. Enige weken geleden zag u wel licht op de televisie dat Sonja Ba rend, Haya van Someren. Cider (dat is een mousserende appelwijn) en champagne liet proeven. Zij moest zeggen wat de echte cham pagne was. Voor de Cider produ centen was het een geweldig com pliment dat Haya de Cider aanwees als de echte champagne De prijs echter van champagne ligt on geveer 20.- per fles hoger dan van Cider Vrijwel uit alle vruchten kan men wijn maken De vruchten worden dan geperst en het sap wordt in gis ting gebracht. Eerst verloopt de

Leusder Krant | 1977 | | pagina 29