En dan sta je opeens in de Hof van Getsemané. reportage uiteindelijk december 1977 11 „De bijbel is méér dan een boek met verhalen. Dat probe ren we de bezoekers hier door middel van achtergron dinformatie duidelijk te maken. Ons doel is de bijbel en de kennis erover op een hoger plan te brengen. Op welke wijze die bijbel door de mensen geïnterpreteerd wordt, kan moeilijk onze aandacht hebben. De reacties in z'n algemeenheid zijn positief. Dat merk ik wel als ik mezelf als toerist tussen de mensen begeef. Er komen hier per jaar zo'n tachtigduizend bezoekers binnen de poort. De verscheidenheid van religies van die bezoekers is bijzonder groot. Er komen hier bussen met gezelschappen van de Hervormde en Gereformeerde Vrouwenbonden, Jehova's, Mormonen en Youth for Christluitjes, compleet met gitaar onder de arm, enz Dit vertelt ons pater J. Kiewe, directeur van de Heilig Land Stichting, het Bijbels openluchtmuseum, gelegen in de prachtige bossen tussen Groesbeek en Nijmegen. Het museum geeft een beeld van de wereld waarover de bijbel spreekt en van de landen en culturen waarin ze ontstaan is. door teus van de kuilen Heeft de Heilig Land Stichting een boodschap? ..Natuurlijk hebben we een boodschap, maar die beperkt zich tot de bevordering van de kennis van de bijbel en de kennis over het Palestina in de dagen van Christus", aldus pater Kiewe, die daarbij duidelijk maakt dat de zakelijke kant van het reilen en zeilen op het grote landgoed van de Stichting meteen nó de doelstel ling de meeste aandacht nodig heeft. „We werken hier met geld en geen klein beetje ook. Nieuw op te zetten projecten vragen miljoenen. We moeten hier een uitgekiend be leid voeren en volgens wel degelijk bestudeerde en overwogen planning te werk gaan". Uit de tijd van Christus De Heilig Land Stichting be zoeken betekent niet wandelen in het Israël van vandaag (ook al zijn daarvan vele sporen aanwezig), maar eerder een wandeling door het Palestina vanuit de tijd van Christus en kort daarna. De Stichting dateert van 1915. Aanvankelijk wilden de paters Mon- fortanen in Groesbeek op de plaats waar nu de Canakelkerk staat, een bedevaartplaats stichten. Dat was in 1910. Zover is het nooit gekomen: de opzet kreeg een an dere gestalte, nl. die van Bijbels openluchtmuseum. foto's jan pit Hof van Getsemane 45 hectare De gebouwen op het terrein wer den geleidelijk aan gebouwd tussen 1915 en 1940. Zij liggen verspreid over het terrein, dat een op pervlakte heeft van 45 hectare. In 1970 werd Pater Kiewe be noemd tot directeur. Zijn en thousiasme voor deze on derneming en zijn kennis over het Midden-Oosten werkten stimulerend op een verdere uit bouw, nieuwe mogelijkheden wer den onder de loupe genomen en 'uitbreidingsplannen en veranderin gen kregen gestalte. men aan veranderingen en bouwt men de nieuwe objecten. Nomadenleven Wat is er allemaal te zien in het Bijbels Openluchtmuseum? De be zoekers worden eerst gecon fronteerd met het nomadenleven. De stamvaders van het Joodse volk. Abraham, Izaak en Jacob waren Bedoeïenen of Nomaden. „Uw dienaren zijn evenals onze vaders bezitters van kleinvee", ver- vrouwen en in het midden een ruimte om gasten te ontvangen. Herberg De Karavaanserail of oosterse herberg geeft ons een indruk van de wijze waarop men in het vroegere Palestina kon overnachten. De reizigers arriveerden meestal in een karavaan, bestaande uit een groep mensen met hun reisdieren, ezels en kamelen. Uit veiligheid soverwegingen reisde men in Wooncultuur Het jongste plan, waarvoor Pater Kiewe en zijn staf van tien mede werkers zich hebben ingezet, is de aanleg van straten met Assyrische, Egyptische, Griekse en Romeinse huizen. Het fundament van dit wooncultuurbeeld uit de dagen van Christus is gebaseerd op de ge dachte „De mens is op zoek naar God". Vrij nieuw is ook de jaarlijkse schaapscheerdersdag op het marktplein. Daarbij worden dan ook oude ambachten uitgeoefend. Vóórop stelt men echter dat zoiets binnen het kader van de Heilig Land Stichting moet worden uitgevoerd, want men wil er beslist geen toeris tisch spectakel van maken. In een dergelijk graf werd het lichaam van Jezus gelegd. Veel veranderd Een beeld van het dorpsleven: een straatje met op de achtergrond de synagoge Zo is er in de loop der jaren wel het één en ander veranderd. Een jaar of tien geleden werden de be zoekers nog rondgeleid door de pa ters. maar daar stapte men vanaf. Gidsen aanstellen doet men niet meer Daar zouden de per soneelskosten te hoog voor zijn Nu kan men beschikken over een gids door middel van een handzaam boekje. Voor groepen zijn cassette- foons beschikbaar. Wie met de Kerstdagen de Heilig Land Stichting wil bezoeken komt voor een gesloten poort. Het openluchtmuseum is namelijk geopend van de eerste paasdag tot 1 november In de wintertijd werkt klaren de zonen van Jacob tegen over de Farao Met dit kleinvee, gei ten en schapen, trokken deze voor vaderen rond, op zoek naar weide plaatsen Raakte het voedsel of water op, dan was het wel noodza kelijk een andere pleisterplaats op te zoeken. Dit aanhoudend verhuizen eiste een gemakkelijk te verplaatsen wo ning. De aartsvaders leefden daarom in tenten, die niet veel ver schillen van die van de he dendaagse Bedoeïenen. De tenten - u kunt dat zien - blijven aan de voorkant meestal open. Door twee tussendoeken wordt de tent in drieèn gedeeld. Links het vertrek voor de mannen, rechts dat van de groepsverband en overnachtte in herbergen, die zo gebouwd waren, dat ze voldoende beschutting en bescherming boden. Heel die kara vaan trok de herberg binnen. Bij zonder aardig om te zien is de bin nenplaats van zo'n herberg. Landbouw De landbouw nam een grote plaats in. De doorsnee woning in Palestina bestond uit twee gedeel ten. Vooraan de stal, waarin in de koudere tijd het kleinvee, maar ook vervolg op pagina 13

Leusder Krant | 1977 | | pagina 31