Schrijven voor gevangenen eef het hoofdcentrum een naam Bevolkingsonderzoek op longaandoeningen Help de kernwapens de wereld uit, begin in Nederland PRIJSVRAAG VOOR ALLE LEUSDENAREN VOLLEYBAL TEAMS Werkgroep IKV-Leusden STANDEN LEUSDENSE Kerststukjes maken bij Blijhof was groot succes LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT Vader en moeder Muis hebben dat is bekend - vaak de geboorte van zoons en dochters aan te kondigen. Ze zijn dan ook maar wat blij met die enorme kol lekt ie geboortekaartles van de F inn mark 3, Leusden/C. tel 41495. Kom ook eens langs om in onze modellenboeken te snuffelen. Of maak een afspraak om alles thuis rustig door te kijken. Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 Monderzoek vindt in de week van 9 Vm 13 januari op verschillende pun- len In de gemeente plaats. De kosten «oor deelneming aan dit onderzoek bedragen 4,50 per persoon. Op de oproepingskaart staat een be- faalde plaats en tijd vermeld. Indien men dan echter verhinderd is. bestaat de mogelijkheid om op een van de an dere dagen aan het onderzoek deel te ramen. De wagen waarin het on derzoek plaats vindt, staat achterveen- «olgens opgesteld in Stoutenburg. nabij driesprong Hes- senweg/Horsterweg, op maandag 9 ja nuari van 13.00-14.30 uur; Achterveld, nabij de hoek Walter van Amersfoortstraat/Jan van Arkelweg op LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 3 januari a.s. organiseert de schrljf- groep van Amnesty Internatioai Leusden van 19.30 tot 22.00 uur een Onafhankelijk Leusden nieuwsblad voor de gemeente Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Marnix Kreijns, Smoussesteeg 5. Leusden-centrum, tel. 033-43792 Bert Vos, Finnmark3, Leusden-centrum, tel. 033-41495 (verantwoordelijk) Redaktle-adres: Postbus 11Leusden-centrum. Telefoon (werkdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur); 033-41495 Na kantoortijden overdag: 03420-6141. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657 De heer P. C. Op den Camp, Finnmark 32, Leusden/C, tel. 033-41380 (sport) De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen) Mev - ivr. P. A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/C, tel. 033-42101 (alge meen) Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden Ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE Opgave abonnementen, advertenties en het doen van betalingen kunt u afhandelen op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/Centrum op werk dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van 5,00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3, Leusden/Cen trum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67 te Bar neveld. schrijfavond in de Johanneshoeve aan de Hamersveldseweg (t.o. de R.K. Kerk). Op een schrijfavond van Amnesty In ternational wordt aan autoriteiten van een aantal landen gevraagd om o a. vrij lating van mensen die in de betreffende landen om politieke redenen gevangen worden gehouden. Deze avond zullen brieven gericht zijn aan de autoriteiten van. 1De Socialistische Republiek Vietnam, waar een bekend politicus in de Chi-Hoagevangenis verblijft, omdat hij weigerde een schuldbekentenis m.b.t. misdadige aktiviteiten te onder tekenen; 2. Israël, waar een docent wiskunde aan de enige universiteit in de door Is raël bezette gebieden gevangen wordt gehouden, zonder dat er enig bewijs van het plegen van strafbare feiten be kend is. Dit kan op grond van art. Ill van de verdedigingswet; dit is een noodwet, die door de militaire autoriteiten gehan teerd wordt bij het bestuur van de bezette gebieden; 3. El Salvador, waar een boer die in burgerlijke stand t/m 21 december 1977 Geboren: geen. Elders geboren: Amersfoort: geen. Overleden: 15 december 1977: Anthonia Geertruida Hoogendoorn, oud 74 jaar. 18 december 1977: Gerardus van Esveld, oud 83 jaar. Elders overleden: geen. Gehuwd: 13 december 1977: T. I. M. van de Wetering en T. M. Kaats. 14 december 1977C. G. L. Roest en M. A. Smal. 14 december 1977: D. G. J. van Alfen en 3. Metselaar. 15december1977: G. Gardebroek en A. van Aanhold. 15 december 1977: N. F. P. Logemann en J. A. M. Vuljsters. 16 december 1977: D. A. Goossens en L. J. Belle. 19 december 1977: H. H. Duhne en L. Brouwer. Ondertrouwd: geen. LEUSDEN - Regelmatig kunnen de fivoners van Leusden via artikelen in je pers, exposities in het gemeentelijk (tormatiecentrum of publikaties van C.M.L. kennis nemen van de jannen rond Leusden's toekomstig sooldcentrum. Zoals bekend maakt dit ^el uit van het bestemmingsplan Leusden-centrum ,2e fase". Alle Jnnen dit plan gelegen wijken hebben miiddels een naam gekregen, behalve wijk waarin het hoofdcentrum komt B liggen. het bedenken van namen speelt Commissie Naamgeving Wegen jen belangrijke en aktieve rol. Het is aar taak b. en w. hieromtrent van tfvies te dienen. Dit is ook gebeurd ten aanzien van de naamgeving van het hoofdcentrum. Genoemde commissie adviseerde hieraan de naam ..Nieuw Hamersveld" te geven. Burgemeester en wethouders zouden echter het ge bruik van de naam Hamersveld gebon den willen blijven zien aan het gebied dat de vroegere kern Hamersveld om vat In dit gebied liggen ook reeds een school en een bejaardencentrum met die naam. Bij de presentatie van het draaiboek hoofdcentrum, eind vorig jaar, bestond voor de inwoners van Leusden de gele genheid om mee te doen aan het be denken van een naam. Hiervan is toen door slechts zeven personen gebruik gemaakt, die met de volgende sugges ties kwamen: De Kern, Groenendaal. Hamersveld-centrum, De Landouwen, Hamershof, Leusdermarkt, De Brink, De Nieuwe Brink, De Heerd, De Deel, Frankenburg of -hove, Gildenhove en Plan of Plein 777. Omdat de beperkte deelname het moei lijk maakte uit de ingezonden namen een keuze te doen, hebben b. en w. in overleg met de Commissie Naamgeving Wegen besloten een prijsvraag uit te schrijven, die naar ge hoopt wordt een groot aantal suggesties zal opleveren De reeds in gezonden namen zullen hierbij ook worden betrokken. Als prijs voor de winnende naam stel len burgemeester en wethouders een set Leusden 1200-munten - bestaande uit een cupra-nikkelen, een zilveren en een gouden munt, totaal ter waarde van 300,- - beschikbaar alsmede een geldbedrag van 200,- Namen voor het hoofdcentrum dienen voor 20 januari a s. ingezonden te wor den aan de secretaris van de Commissie Naamgeving Wegen, Ge meentehuis, Leusden-centrum. De beslissing over de winnende naam zal door b. en w worden geno men, nadat hierover advies is uitge bracht door de Commissie Naamgeving Wegen Tenslotte nog dit advies aan degenen die aan de prijsvraag willen meedoen breek het hoofd niet over ingewikkelde, lange en/of afwijkend gespelde namen, want die zullen in de praktijk toch niet bruikbaar blijken te zijn. nuari van 18.00-20.30 uur en op vrijdag 13 januari van 9 30-12.00 uur en van 13.45-15 00 uur Deelname aan het onderzoek is niet verplicht, maar uiteraard wel aanbevelenswaardig- Degenen die niet aan het onderzoek deelnemen behoe ven de oproepingskaart - in tegenstel ling tot wat op de kaart vermeld staat - niet terug te zenden. LEUSDEN/centrum - Op de ranglijsten van de volleybalcompetitie bezetten de Leusdense teams op dit moment de navolgende posities (voor laatste kolom: aantal gespeelde wed strijden en laatste kolom: behaald aantal punten): HEREN: Impala 1 (10e) 11- 8 Impala 2 (7e) 7- 9 Impala 3 (2e) 7-16 Impala 4 (9e) 7-5 Impala 5 (2e) 7-14 Impala 6 (3e) 7-12 Avanti 1 (6e) 9-13 Avanti 2 (6e) 6- 9 Avanti 3 (8e) 5- 4 DAMES: Impala 1 (le) 11-16 Impala 2 (5e) 9-16 Impala 3 (9e) 9- 8 Impala 4 (10e) 9- 7 Avanti 1 (le) 8-24 Avanti 2 (le) 8-23 (kaarsen, groen, bessen etc.) voor alle kinderen. Er waren 100 kinderen aan wezig en met zo'n aantal blijkt wel weer dat het clubgebouw best een uitbreiding kan gebruiken. Met veel kunst en vliegwerk kreeg toch iedereen een plaatsje en konden ze met heel mooie kerststukjes naar huis gaan. Wie naaere informatie over dit onder zoek wil, kan zich wenden tot de afdeling Burgerzaken op het gemeen tehuis, Hamersveldseweg 2, telefoon 41247, toestel 119 het ziekenhuis lag, door agenten in een ambulance werd gezet en sindsdien „verdwenen" is Aan de autoriteiten van de Socialisti sche Republiek Vietnam en Israël zal om vrijlating van de bovengenoemde gevangenen worden verzocht. Ten aanzien van de „verdwenen" boer uit El Salvador wordt aan de president om inlichtingen gevraagd, met daarnaast het verzoek hem hetzij te berechten, hetij hem onmiddellijk zijn vrijheid terug te geven. Tevens gaat de aktie om de Indone sische overheden aan hun belofte te herinneren, dat zij alle politieke gevan genen vóór 1980 vrijlaten, dóór. Hoewel de Indonesische regering onlangs tienduizend niet berechte politieke ge vangenen vrij liet, verblijven volgens Amnesty International nog enkele tienduizenden niet-berechte politieke gevangenen in de Indonesische ge vangenissen Zoals gewoonlijk liggen voorbeelden van brieven klaar om overgeschreven te worden. Tijdens deze schrijfavond kan men ook terecht voor informatie over andere Amnesty-aktiviteiten. De schrijfgroep van Amnesty In ternational nodigt iedereen van harte uit om te komen schrijven voor ge vangenen op dinsdag 3 januari a.s. van 19.30 tot 22.00 uur in de Johan neshoeve aan de Hamersveldseweg tegenover de R.K. kerk in Leusden- centrum. LEUSDEN-CENTRUM - In het afge lopen najaar heeft de IKV-werkgroep Leusden in navolging van het lande lijk Interkerkelijk Vredesberaad tij dens de Vredesweek een aktie opgang gebracht onder het motto: „Help de kernwapens de wereld uit: om te beginnen uit Nederland". Het direkt doel dat hierbij voor ogen stond is: „om aan mensen die dat willen meer greep te geven op de problemen rond de kernbewapening en om te hel pen de wereld te bevrijden van deze wapens", aldus een citaat uit de Vre- deskrant Reeds vóór de Vredesweek heeft de IKV-werkgroep n.a.v. de bo vengenoemde aktie aan alle politieke partijen hier ter plaatse een brief ge zonden met de vraag hoe de Leusdense politici denken over: a. de problematiek van de kernwapens in het algemeen en b. de (KV-aktie in het bij zonder. Hierop heeft de werkgroep minder en meer uitvoerige antwoorden binnen gekregen van alle aangeschre ven partijen op twee na echter, waarvan nog geen enkele reaktie binnen is. Nu ligt het in de bedoeling van het IKV in het komende voorjaar vóór de ge meenteraadsverkiezingen een diskus- sieavond te beleggen. Zowel de Leusdense bevolking als de vertegen- Ter hoogte van de ijsbaan zijn vorige week langs de Noorderinslag paaltjes neergezet. Deze moeten voorkomen, dat er langs de Noorderinslag auto's geparkeerd gaan worden, als de ijsbaan open gaat. Overigens is er al één automobilist dwars door de afzetting gereden. woordigers van de politieke partijen zul len daartoe worden uitgenodigd. Als materiaal voor deze avond zal dienen de standpunten die door de politieke partijen uit bovengenoemde reakties naar voren zijn gekomen. Door het op gang brengen van deze Leusdense diskussie hoopt de werkgroep ook hier door de problematiek rondom de kern wapens uit de sfeer van het partij politieke programma te halen en te leiden naar een meer persoonlijk bewust stelling nemen. Sinds jaar en dag hebben we kunnen zien hoe in allerlei kringen in binnen- en buitenland en op diverse niveau s uit voerig is gediskussieerd over het onheil van de kernbewapening. Ondanks alle pogingen die zijn aangewend om tot een oplossing te komen, is er nauwelijks van enig resultaat sprake en ervaren we in de praktijk eerder het te gendeel. Opvallende beslissingen zijn er niet genomen en intussen gaat de ontwikkeling van kernwapens steeds verder en het gevolg is dat men steeds voor voldongen feiten komt te staan (bijv. de Amerikaanse mini- mikes/neutronenbom). Nederland handelt geheel in overeenstemming met de richtlijnen van de op steeds meer macht gerichte bewapenings politiek van de Navo. Zo is de situatie op het politieke niveau. Op het kerkelijk niveau vertoont de ontwikkeling in de diskussie helaas een nauwelijks optimistisch beeld. Na 1962, toen de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk zich met een radikaal neen tegen de kernwapens uitsprak en een jaar later, in 1963, paus Johannes XXIII in de en cycliek „Pacem in Terris" zich over ver bond van atoomwapens uitsprak, is het nauwelijks tot nieuwe uitspraken van betekenis, laat staan stellingnamen, gekomen. Mede als gevolg van deze kerkelijke uitspraken heeft het vredesdenken en- werk een belangrijke oecumenische impuls gekregen en vormde de in- direkte aanleiding tot de oprichting van het Interkerkelijk Vredesberaad (1966). Vanaf het begin is de Vredesweek één van de belangrijkste aktiviteiten van het IKV geweest. Gedurende haar 11 -jarig bestaan zijn veel plaat selijke (aktie-) groepen, pastores, leerkrachten en anderen hierbij nauw betrokken geweest. Ondaks de krachtsinspanningsn be staat er bij het IKV twijfels omtrent de diepgaande uitwerking van deze jaarlijks terugkerende aktie. De im pliciete aanname in de doelstelling van de Vredesweek is, dat bezinning en bewustwording m.b.t. aan de orde ge stelde vraagstukken zullen leiden tot politieke aktie. Een terugblik (o.a. on derzoek) op de Vredesweek heeft echter uitgewezen, dat zij veelal in een te breed kader was geplaatst, te vaag en in feite tot niets verplichtend. Al- HEUGA BENELUX Wederom is er een vestiging in het plan Princenhof gereeedgekomen. Dezer dagen werd het pand van de firma Heuga Benelux in gebruik genomen. Dat is een verkoopmaatschappij van de in deze regionen zeer bekende firma Heuga. een Jetses. Koekkoek een Larsson of een antieke reklameplaat7 Wanneer u nu abonnee wordt op de LEUSDER KRANT ontvangt u van ons een gratis poster Zie adv elders in de krant. hoewel aan de andere kant wel degelijk sprake is van een politiek effekt. Met deze ervanng achter zich heeft het IKV het afgelopen jaar een meer verplich tende aktie op gang gebracht. Zoals in de inleiding van het logboek (dat n.a.v. de aktie werd uitgebracht) staat „dat het IKV er niets voor voelt alleen maar nieuw leven te blazen in het soort dis- kussies, waann alle argumenten versle ten zijn. Het zal om méér dienen te gaan en dat meerdere zal moeten piggen in de sfeer van het persoonlijke en zeer bewust stelling-nemen: een keuze maken vóór of tegen de strategie die wordt voorgesteld om de kernwapens uit de wereld te helpen, waarvan verwij dering van kernwapens uit Nederland de eerste stap is". Om nu dat persoon lijke en bewuste stellingnemen te be nadrukken heeft het IKV een manifest tegen de kernwapens uitgebracht met als uiteindelijk doel „een verzoek van de Nederlandse regering aan de Ame rikaanse regering om zijn (taktische) kernwapens weg te halen van Neder lands grondgebied" Als middel om dit te bereiken verklaart de ondertekenaar zich bereid om: - de verantwoordelijkheid voor deze zaken langer af te schuiven op politici en militairen, - het probleem van de kernwapens aan de orde te stellen: thuis, op het werk, op school, kerk, vereniging en politieke partij van eigen keuze; - die politieke partij te kiezen die in haar partijprogramma tot een positieve stel- lingname komt t.a.v. verwijdering van kernwapens. Zij die elkaar voor wat betreft doelstel ling en bovengenoemde punten kunnen vinden of zij die hierover in diskussie willen komen met elkaar vormen een kerngroep van het verbond tegen de atoomwapens. Dit voorbeeld hoopt het IKV ook in Leusden te volgen en door te zetten. Tijdens en na de Vredesweek hebben enige tientallen mensen te kennen gegeven achter de IKV-aktie en standpunten te staan door hun hand tekening onder het manifest te plaatsen. Samen met enkele leden van het plaatselijke IKV vormen zij de IKV- kemgroep. In een volgend artikel zal de Kerngroep in een overzicht de ver schillende standpunten van de politieke partijen m.b.t. de kernbewapenings- problematiek weergeven Tevens zal in dat artikel, dat kort voor de diskussie- avond zal worden geplaatst ook de de finitieve datum en plaats van deze avond worden bekend gemaakt. Wie meer wil weten van de Kerngroep kan terecht op het onder staand adres; IKV%Kerngroep Leus den, Kontaktadres: Krooneend 20. LEUSDEN - Afgelopen week lebben alle inwoners van Leusden, geboren voor 1 januari 1938 een op- mep ontvangen om deel te nemen tan een röntgenologisch onderzoek tp t.b.c. en andere longaandoenin- jen. maandag 9 januari van 15.15-16.30 uur en van 18.00-20.15 uur, Leusden-centrum, op de parkeerplaats aan de Asschatterweg tegenover de Marcuskerk, op dinsdag 10 en woensdag 11 januan van 13.00-16.30 uur en van 18 00-20 30 uur en op don derdag 12 januari van 13.00-16.30 uur; Leusden-zuid, nabij het winkelcentrum „De Bieshaar", op donderdag 12 ja- LEUSDEN-CENTRUM - Op de za terdag voor kerst was er bij Blijhof hobby-instuif club, die voor deze gele genheid een bijzonder tintje kreeg, want er werden kerststukjes gemaakt. Gelukkig was er voldoende materiaal

Leusder Krant | 1977 | | pagina 3