Neem iemand mee die er niet toe komt om alleen te gaan natuur uiteindelijk december 1977 23 Maak één dezer dagen een wandeling op het landgoed Staverden, of zoals op deze foto, in het Leuvenumsebos De Leuvenumsebeek stroomt hier in duizend bochten door het landschap. omgeving de met rode paaltjes ge merkte wandelroute te gaan lopen. Deze tocht duurt een uurtje. Het is de zgn Koopmansboswandeling die voert door een afwisselend ge bied met restanten van vroegere parkaanleg en enkele vijvers. Ver der ontmoet u telkens de heldere Leuvenumsebeek met zijn aparte bekoring omdat het Kerstfeest is Na de wandeling naar het be zoekerscentrum in de Boswachterij Nunspeet: de Poolseweg verder doorrijden, hopende dat u niet blijft steken Rechtsaf de schapendrift oprijden en bij de eerstvolgende verharde weg linksaf Dit is de Sta- kenbergerweg, deze weg uitrijden en weer links af. Als het goed is rijdt u nu op de weg Elspeet - Nunspeet Ongeveer 200 meter voor de snel weg Amersfoort - Zwolle rechtsaf de Petersom-Ramringweg oprijden en de borden ..bezoekerscentrum" volgen. BEZOEKERSCENTRUM „ZANDENBOS" Het Staatsbosbeheer heeft on geveer 4 jaar geleden in de Bos wachterij Nunspeet het bezoekers centrum ..Zandenbos" gebouwd, waar u in kort bestek van allerlei te weten kunt komen over alles wat lééft en groeit op de Veluwe In een fraaie expositie wordt voor u het leven van planten en dieren aanschouwelijk gemaakt. Naast diorama's, met o.a. opgezette vos sen, konijnen en vogels, vindt u er ook levende dieren zoals slangen, hagedissen, kikkers, bosmuizen, mieren enz. Verder kunt u in een donkere hoek een diaklankbeeld over de natuur op de Veluwe be kijken Het bezoekerscentrum Zan denbos" is dagelijks geopend van 10-17 uur Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten Toegang gratis Nog even de route als u er recht streeks heen gaat. U rijdt van El- speet richting Nunspeet. Ongeveer 200 meter voor de snelweg Amers foort - Zwolle rechtsaf de Peter som-Ramringweg oprijden Een smalle bosweg brengt u vanzelf bij het bezoekerscentrum Een prettige middag toegewenst, met een gast. die nu nog van niets weet door g. de graaft De feestdagen staan weer voor de deur. Dat bete kent voor velen een paar vrije dagen in het verschiet. Misschien zijn er wel allerlei plannen gemaakt, bijv. een wintersportvakantie of een kerstbezoek aan We nen, Parijs of Londen. Voor de thuisblijvers en hun kinderen wil ik een paar ideeën van de hand doen voor Wellicht denkt u: wat is er nu in het bos te beleven? Nou, dat valt mee. Iedere wandeling kan een heel bijzondere worden. Een ree heel dichtbij, een roofvo gel met prooi en nog veel meer van dergelijke voorval letjes kunnen zo n wandeling zelfs tot een onvergete lijke maken. Ziet u helemaal niets, dan is een paar uur frisse buitenlucht nog altijd heel goed voor een mens. Voor die kerstwandeling heb ik een tweetal schitte rende natuurgebieden op het oog, nl. het landgoed Staverden en het Leuvenumsebos, met daaraan ge koppeld een bezoek aan het bezoekerscentrum „Zandenbos" van het Staatsbosbeheer in de Bos wachterij Nunspeet. Neem, omdat het Kerstfeest is, iemand mee, die eenzaam is of iemand die er niet toe komt om er alleen op uit te trekken. Denk maar eens na wie dat kan zijn van uw bekenden of buren. Ik kan u bij voorbaat vertel len dat het dan een dubbel fijne middag wordt: echt Kerstfeest, als u begrijpt wat ik bedoel. KIES ÉÉN VAN DE BEIDE NATUURGEBIEDEN Natuurlijk kunt u ook in uw eigen omgeving gaan wandelen, bijv in De Treek, het Salenteinsebos. het Buurtbos. Lambalgen of het Schaffelaarsebos. Maar ter gele genheid van de feestdagen gaan we nu iets verder van huis In de driehoek Ermelo - Elspeet - Nun speet liggen een paar hele fraaie natuurgebieden, die ik hierboven al noemde. Als het goed weer is: kies dan één van de beide bossen uit voor een wandeling en bezoek daarna het bezoekerscentrum in de Boswachterij Nunspeet. Regent het en u wilt er toch even uit' ga dan rechtstreeks naar dit bezoekers centrum. Het is daar lekker warm en de moeite waard om te bekijken. De wandeling op het landgoed Staverden en die in het Leuvenum sebos en het daarna te bekijken be zoekerscentrum zal ik hieronder in het kort beschrijven. gebouwen, voorstellende de witte pauwen, die het symbool zijn van Kasteel Staverden De wandeling gaat verder door het beekdal van de heldere Staverdensebeek Deze stroomt door vochtige graslandjes, die de kronkelingen van de beek volgen en omzoomd worden door hoog opgaand bos. met statige oude beuken en eiken Via smalle, diepe bospaden komt u later weer bij het kasteel uit. In de zomer wandelen heel wat mensen deze blauwe wandelroute In de winter kom je zelden iemand tegen Nu binnendoor naar de Boswach terij Nunspeet: vanaf de parkeer plaats linksaf en richting Harderwijk aanhouden. Bij hotel ..De zwarte boer" rechtsaf. U rijdt dan op de Oude Zwolseweg Deze weg uit rijden en linksaf de Stakenberger- weg op. Bij de eerstvolgende drukke straat linksaf. U rijdt nu op de weg Elspeet - Nunspeet. Onge veer 200 meter voor de snelweg Zwolle - Amersfoort, rechtsaf de Petersom Ramrmgweg oprijden en de borden volgen naar het be zoekerscentrum WANDELING OP HET WANDELING IN HET LANDGOED STAVERDEN LEUVENUMSEBOS Als u de wandeling op het land goed Staverden kiest, neem dan de weg vanaf Garderen in de richting Uddel. Voor het Uddelermeer links af richting Staverden Net voor Kas teel Staverden ziet u links een bord ..Naar de pauwen". Hier parkeren Naast de parkeerplaats is een plat tegrond van het landgoed Staver den. Bekijk deze even Ik zou u willen voorstellen de met blauwe paaltjes gemerkte wandelroute te nemen. Deze wandeling voert langs het kasteel met zijn statige witte gevels, spiegelend in de gracht Let op de windwijzers op de Geeft u de voorkeur aan een wandeling in het Leuvenumsebos, dan kunt u het beste als volgt rijden: vanaf Garderen in de richting Uddel. Voor het Uddelermeer linksaf richting Staverden. Bij het Kasteel Staverden richting Har derwijk aanhouden Ongeveer 300 m. voorbij hotel ,,De zwarte boer" rechtsaf de Poolseweg (zandweg) inrijden Na 100 meter passeert u een wildrooster. Nog 100 meter verder ziet u links in het bos hotel ..Het rode koper". Parkeer hier er gens uw auto Mijn voorstel is om in die Het bezoekerscentrum.Zandenbos" van het Staatsbosbeheer in de Bos wachterij Nunspeet is dagelijks geopend van 10-17 uur Toegang gratis. In een fraaie expositie wordt voor u het leven van planten en dieren op de Op het landgoed Staverden kron- Veluwe aanschouwelijk gemaakt, o.a. door diorama's kelt het beekje langs graslandjes.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 43