ALCOHOL IN HET VERKEER pï 3 f wiel rijdt er /anavond? waarschuwing uiteindelijk december 1977 25 Dionusos of Bacchus (in het klassieke Hellas de god van de stuwende groeikracht in de na tuur, maar vooral de god van de wijn) heeft ook in ons land, in deze tijd, een groot aantal aan hangers. Trouwe volgelingen die hem regelmatig een „offer" brengen door zich vol te gieten met alcoholhoudende drank. Een gebruik waarvan een aantal mensen zich bedient bij wijze van gezelligheid, maar dat voor an deren een gewoonte is. Er zijn meerdere redenen te be denken waarom iemand drinkt. In de eerste plaats omdat het drinken van alcoholhoudende dranken is gaan behoren tot onze omgangs vormen. Denk maar eens aan zakelijke- en feestelijke gelegen heden, waarbij bijna altijd alcohol wordt geschonken. Er zijn ook mensen die drinken om in een roes te geraken om zodoende de pro blemen waarmee ze zijn gecon fronteerd gemakkelijk te kunnen vergeten. Daarbij denken ze er niet aan dat ze na ontnuchtering op nieuw in de moeilijkheden zitten. Voor deze mensen is er dan nog maar één oplossing: de fles, die leidt tot alcoholisme. ledereen die wel eens een glaasje te veel op heeft - of in aan raking is geweest met iemand die te veel op had - zal gemerkt hebben dat hij zich vrijer (minder geremd) voelt dan normaal. Dat komt omdat alcohol sterk inwerkt op het centraal zenuwstelsel, het hersengedeelte van waaruit onze bewegingen wor den bestuurd, vaak door middel van remmende invloeden. Wanneer deze remmende invloeden worden verminderd, worden de be wegingen vrijer, maar ook meer on gecontroleerd. Iemand die te veel alcohol heeft gedronken zal over het algemeen meer praten, gehei men prijsgeven en zelfs dingen doen, waartoe hij in normale om standigheden de moed niet heeft. Uiteraard komen deze ver schijnselen pas sterk tot uiting bij overmatig alcoholgebruik, maar ook bij matig gebruik bestaat hiertoe de neiging. Het gevaarlijkst zijn deze ver schijnselen wanneer iemand deel neemt aan het verkeer en dan in het bijzonder wanneer men achter het stuur van een motorvoertuig kruipt. Niet voor niets vonden er in 1975 3449 ongevallen plaats waarbij al coholgebruik was geconstateerd. Dat is 6,6 procent van het totaal ongevallen in dat jaar. Daarbij kwamen 262 mensen om het leven en werden 4320 mensen min of meer ernstig gewond. (Cijfers: Cen traal Bureau voor de Statistiek) In de eerste zeven maanden van dit jaar vonden er 2900 ongevallen plaats waarbij alcoholgebruik een rol speelde. Daarbij werden 218 -mensen gedood en 3620 mensen gewond De vraag die men zich hierbij kan stellen is: bij welke hoeveelheid (hoeveel mg alcohol per ml bloed hoeveel 0/00) heeft alcohol invloed op het rijgedrag. In dit geval is het interessant de karakteristieken te bekijken die gegeven zijn door de door jan de vries Stichting Wetenschappelijk onder zoek voor Alcohol en Drugs: 0.0-0.4 0/00: Versnelde polsslag en ademha ling. De drinker voelt zich behaaglijk en minder gespannen dan gewoon lijk. Het gedrag wordt iets minder zorgvuldig. 0.4-1.3 0/00: Voortgaande ontremming. Het lopen en andere bewegingen wor den onzeker. Het ge zichtsvermogen neemt af. De spraak wordt onduidelijker. De drinker heeft meer tijd nodig om er gens op te reageren. Hij gaat zich zelf overschatten. 1.3-2.0 0/00 Toenemende vertraging van de reflexen en verslapping van het kri tisch vermogen, zowel op fysisch als op psychisch terrein. Men voelt zich soms wat slaperig Men is overdreven vrolijk of twistziek. 2.0-3.0 0/00: De drinker is nu duidelijk onbe kwaam. Hij heeft hulp nodig bij het lopen. 3.0-3.5 0/00: De zintuigen raken verdoofd De huid wordt klam. De pupillen ver wijden zich. De drinker raakt van de kaart tot bewusteloosheid toe. 3.5-5.0 0/00 Er is meestal geen bewustzijn meer Men is praktisch volledig ver doofd. Alleen de automatische pro cessen blijven doorgaan (b.v. ademhalen) 5.0-6.0 0/00: Ademhalings- en hartverlam mingen kunnen optreden. Sinds 1974 (toen het zo genaamde ,.1 november-wetje" werd ingevoerd) beschikt de politie over een modem middel om het promillage alcohol in het bloed te meten: het blaaspijpie. Men is strafbaar wanneer het bloedalcöholgehalte hoger is dan een half promille. Ook al is er op uw rijgedrag niets aan te merken. Ook al is er uiterlijk niets aan te merken Ook al bent u niet bij een aanrijding betrokken De politie kan op ver schillende manieren controleren Een grootscheepse alcoholcontrole of een individuele controle Het eerste geval spreekt voor zich. In het tweede geval kan de politie u zonder meer aanhouden en u bij voorbeeld naar uw papieren vragen. Ook kan men u aanhouden als uw rijgedrag doet vermoeden dat u alcohol gebruikt heeft De agent kan meestal direkt nadat de deur of het portierraampje van uw auto zijn geopend ruiken of u hebt gedronken. Ook al is het maar één glaasje. Bij twijfel wordt het blaas pijpje erbij gehaald om zekerheid te krijgen. Als het ballonnetje verkleurd betekent dat, dat uw bloedalcoholgehalte in ieder geval meer is dan een half promille. De politie kan aan bestuurders een rij verbod van maximaal acht uur op leggen ook al is het bloedalcohol gehalte lager dan 0.5 0/00. Aan be stuurders die nog niet gereden hebben maar van plan zijn dat te gaan doen kan de politie een rij verbod opleggen van maximaal 12 uur. Als de blaastest meer aangeeft dan een half promille moet de be stuurder mee naar het bureau voor een tweede blaastest en een bloedproef. Zowel de blaastest als de bloedproef zijn verplicht. Wie weigert begaat een overtreding. Er zijn mensen die denken, dat zij de half promille grens niet bereiken als zij minder dan een bepaald aan tal glazen drank op hebben. Dat hangt echter af van de toestand en de conditie van de gebruiker. Alco hol. ongeacht de hoeveelheid, valt slecht bij gebruik van bepaalde me dicijnen. Ook mensen die vermoeid zijn, bloot staan aan grote spanning of een lege maag hebben is het ge bruik van alcohol sterk af te raden als ze nog moeten rijden Als iemands conditie of toestand normaal is, zal de half promille- grens over het algemeen niet bereikt worden als hij zich beperkt tot één glas per uur met een maximum van vier glazen en bo vendien altijd minstens een half uur wacht na het laatste glas, voordat hij gaat rijden. Dat een kop koffie ontnuchterend werkt, is maar schijn. Wie onder invloed rijdt is volgens artikel 26 van de Wegenverkeers wet strafbaar. Het is een misdrijf waarop een maximale straf staat van drie maanden of een geldboete van tienduizend gulden, met daar naast als bijkomende straf een ont zegging van de rijbevoegdheid van ten hoogste vijf jaar. In 1927 werd in Nederland voor het eerst een speciale regeling ge maakt voor het rijden onder invloed Aanvankelijk vond men het niet meer dan een overtreding. In 1935, foto jan pit toen er meer verkeer was. werd er een nieuw wetsontwerp ingediend. De toenmalige minister was van mening dat onder invloed van alco hol zijnde bestuurders niet op de weg thuishoren. Hij noemde hen een gevaar voor anderen en be stempelde hun gedrag als misdadig. In 1951 was rijden onder invloed gelijk aan een misdrijf In 1974 werd de al eerder genoemde 1-november-wet ingevoerd. Veilig Verkeer Nederland voerde toen de bekende aktie ,,Weet je wetje, laatje rijden". Het was niet de eerste voorlichtingscampagne die Veilig Verkeer Nederland voerde met betrekking tot het thema „ver keer en alcohol". In 1964 was-de slogan „Glaasje op, laat je rijden" Deze campagne werd in de jaren daarna regelmatig herhaald rond de feestdagen van december en tij dens het carnaval. Dit jaar heeft men als slogan „Wie rijdt er van avond?". Via media probeert men de automobilisten bekend te maken met de gevaren van alcohol. Het is een vraag die VVN speciaal in de decembermaand stelt aan iedereen die na een gezellig avondje uit, waarbij een borrel is gedronken, nog veilig naar huis wil VVN ad viseert middels deze actie iedereen om van tevoren deze afspraak te maken, zodat hierover later op de avond geen problemen meer kunnen ontstaan. Wie eenmaal „ik" heeft gezegd, moet zich natuurlijk wel consequent var alcoholhou dende drank onthouden De vol gende avond rijdt de ander Het spreekt voor zich, dat de po litie rond de feestdagen extra let op alcoholgebruik in het verkeer Ook in de plaatsen in onze omgeving zal verscherpte controle zijn. De politie heeft daarbij veel gemak van het blaaspijpje, dat zeer snel aangeeft hoe hoog hei bloedalcohol gehalte is Als men dat pijpje niet had, zou men niet zoveel automobilisten kunnen controleren omdat de oude methodes te veel tijd in beslag na men. Vanwege het personeeltekort bij de politie, glippen er echter nog (te) veel bestuurders door de mazen van het net. Brigadier J Vlieger van de Bameveldse politie zegt daar over. „Als de politie meer personeel heeft kan zij ook overdag alcohol controle^ uitvoeren, want ook overdag rijden er mensen onder in vloed in een auto Denk maar een aan de recepties en vergaderingen die overdag worden gehouden en waarbij alcohol wordt gebruikt" Volgens de heer Vlieger is er niet een bepaalde maand te noemen waarin meer gevallen van rijden onder jnvloed of ongelukken waarbij alcohol een rol speelde ge constateerd worden. De cijfers zijn voor het hele jaar constant. Echte pieken zijn er zaterdags en zon dags. Soms ook op vrijdagavond. Tot nu toe hebben we het alleen nog maar gehad over bestuurders van auto's Hoe staat het met het rijden onder invloed op een fiets of bromfiets. Fietsers en bromfietsers worden minder gecontroleerd. De heer Vlieger, gevraagd naar de re den, weet geen antwoord „Ik denk", zegt hij, „omdat je een fietser - of bromfietser - niet zo ge makkelijk aanhoudt om naar z'n papieren te vragen Ik denk ook omdat de alcoholwerking bij een fietser minder ernstiger is dan bij een automobilist omdat een fietser voldoende frisse lucht krijgt. Bo vendien gaan weinig café bezoekers per fiets". Omdat de kans dat rijders onder invloed ..gepakt" worden, ver houdingsgewijs niet groot is. zal het probleem ook in de toekomst blijven. De verantwoordelijkheid ligt ten alle tijden bij de gebruiker zelf. Maar ook de gastheer (of dat nu een barkeeper, een familielid, een kennis of een vriend is) moet zich van zijn verantwoordelijkheid be wust zijn Als er iemand in uw ge zelschap is die teveel heeft gedron ken laat 'm dan niet met de auto naar huis gaan, maar bel een taxi of breng 'm naar de bus Bedenk wel dat een mensenleven onvervang baar is. Tenslotte een recept voor een alcoholvrije drank, zoals dat staat in het boekje „Laat je rijden" van Veilig Verkeer Neder land. Het recept kreeg de prach tige naam „Eentje van Van Agt". Wie daar niet nuchter bij blijft... 60 cc sinaasappelsap, 20 cc ci troensap, scheutje grenadine met elkaar vermengen en in een hoog glas met bitter lemon op vullen. Koel serveren en garneren met een schijfje si naasappel en een cocktailkers. Gezondheid!

Leusder Krant | 1977 | | pagina 45