rijken gingen er dood en dat wil wel wat zeggr- Frévan Dordrecht praat over Afghanistan, Nepal, Vietnam... reportage uiteindelijk december 1977 26 9 U Je i mm **-""r«nnii-«■■IIIÉHI nuiMi' ie<n rii«— Illinium door aad veth ROTTERDAM - Begin deze maand is ze 69 jaar geworden: Fré van Dordrecht. Zo op het eerste gezicht is dat niet te zien. Ze lijkt nog steeds zo vief als in de tijd dat ze zich wijdde aan het verbeteren van de gezondheidstoe standen in de zogeheten achtergebleven gebieden. Want Fré van Dordrecht zwierf en werkte als verpleegster een aantal jaren in landen ais Afghanistan en Nepal. En voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam maakte ze vorig jaar een reis naar Vietnam. Fré van Dordrecht: een leven lang in de verpleging, in verre landen, maar ook in eigen land. Tegenwoordig woont ze, in schril kontrast met vroeger, in een kleine flat in Rotterdam Overschie. Tussen vele voorwerpen, die aan haar verleden herinneren. En veel boeken. Ze wil niet zo nodig geïnterviewd worden. Daarom begint ze wat aarze lend aan haar verhaal.... Fré van Dordrecht: „Maar al doe je het werk nog zo goed, rood is ge vaarlijk. ROTTERDAM ,.69 jaar geleden ben ik in Rot terdam geboren Je zult je afvragen waarom ik weer in deze grote, niet meer zo frisse stad ben terugge keerd Nou, ik ken Rotterdam uit de tijd dat de Maas nog helder was. Ik heb dus goeie herinneringen aan deze buurt. We gingen vroeger vaak op de fiets naar Oostvoorne Daar waren in die tijd nog prachtige duinen. Precies dat stuk is nu oliegebied geworden. Verschrikke lijk jammer. Natuurlijk zijn bepaalde streken ongerept gebleven, maar die raken achterop door de ontvolking. De mensen uit die gebieden worden verplicht weg te trekken naar het westen, om werk te vinden. Met als gevolg dat de rijke lui uit het westen zo'n arbeidershuisje als tweede woning kopen Maar dat heeft ook tot gevolg dat de kruidenier en de slager in zo'n dorp niet meer aan de kost kunnen komen. Die kleine middenstanders moeten wijken voor de grootwarenhuizen Al bij al krijg je op die manier na tuurlijk een chaotische toestand Voor mii is dat een reden om tegen de vrije ekonomie te zijn ledereen mag hier zijn bedrijf vestigen waar hij maar wil. Waanzin! Zulke dingen hebben niets meer te maken met de veel genoemde vrijheid Dat benadert bandeloos heid. VERPLEEGSTER WORDEN Tot 1937 heb ik in Rotterdam ge woond Toen liep in mijn privé- leven een aantal dingen fout. Ik ging naar Leiden om een opleiding voor verpleegster te volgen Maar ook toen was men al erg gebrand op mensen met linkse sympathieën Déér liep mijn opleiding op vast Dat maakte me vreselijk boos Ik wilde zo snel mogelijk weg uit Ne derland Want ik had echt plezier gevonden in mijn werk en dat mocht ik niet eens voortzetten, terwijl de patiënten zo blij met me waren. Het waren kinderen die tbc hadden en niet uit bed mochten Toen er eens sneeuw lag, reed ik de bedden naar buiten en bracht ze sneeuw, zodat ze sneeuwballen konden gooien. Maar al doe je je werk nog zo goed, rood is gevaarlijk Ik heb toen kontakt gezocht met Ben Sajet, die verplegend per soneel naar Spanje stuurde tijdens de Burgeroorlog Maar dat liep spaak, want ik had de opleiding niet voltooid. Via vrienden ben ik uit eindelijk toch in een kinderkolonie in Picanna (bij Barcelona) beland Ik heb er gewerkt tot het einde van de Burgeroorlog in het voorjaar van 1939 Weer terug in Nederland kon ik geen werk vinden. Na veel zoeken kon ik terecht in het Grote Joodse ziekenhuis in Amsterdam. Maar daar moest ik na anderhalf jaar weer weg, want de oorlog was begonnen en alle Ariërs moesten het ziekenhuis verlaten. WERELDGEZONDHEIDS ORGANISATIE Na de oorlog hoorde ik van een kennis dat hij gesolliciteerd had bij de Wereldgezondheidsorganisatie. Dat vond ik een goed idee, dus schreef ik ook een briefje, al wist ik dat ik nergens op moest rekenen Bovendien moest je opgeven waarin je gespecialiseerd was. Zonder specialisatie kwam je niet in aanmerking. Ik had opgegeven: huid- en geslachtsziekten. Tot mijn verbazing kreeg ik een oproep Ik kon vertrekken naar Af ghanistan. Een land waar ik wel van gehoord had, maar dat ik toch eerst in de atlas moest opzoeken. Ik kwam aan in Kaboul, de hoofdstad, waar alles nog onbestraat was. En de verhalen klopten: de mensen met geld hadden stromend water én een toilet én een badkamer en een zinkput. Maar in de gewone volkswijken was geen rioleringen en geen waterleiding. Het stonk er vreselijk. Het was een gek land, erg berg achtig en helemaal kaal door de ero sie. Alleen in de rivierbeddingen was enige begroeiing Ik was daar dus als specialist geslachtsziekten! Waanzinnig natuurlijk, want als iemand zo'n ziekte heeft, durft hij er niet voor uit te komen. Verder mag je man nen niet behandelen en de toe standen voor vrouwen waren er barmelijk. In heel Kaboul was één ziekenhuis voor vrouwen. Verder helemaal niets. Zelfs de mensen met geld gingen er dood en dat wil wat zeggen! Het onderwijs was ook ontzettend slecht. De kinderen leerden aanvankelijk alleen de Koran neerschrijven Wat ze schre ven wisten ze niet eens... Het medisch personeel werd ge- selekteerd door het Rijk. Ze werden verplicht om voor het Rijk te werken voor een salans van nog geen dertig gulden per maand Uiteraard namen ze daarom met genoegen partikuliere patiënten aan Dat waren de enigen, die een kans op overleven hadden Want de armen mochten wel gratis naar een dokter (die bij vrouwen dankzij de Mos- limwetten enkel de pols mocht voe len om zo een diagnose vast te stel len), maar als ze medicijnen nodig hadden, moesten die betaald wor den. En daar was geen geld voor Begrijpelijk dat de dokters alleen wilden werken voor partikuliere pa tiënten, die nog wat extra geld meebrachten. Wat dat betreft is er nu nog niks veranderd! KANDAHAR Ik kreeg snel genoeg van deze situatie en schreef een brief naar het hoofdkantoor in Delhi. Daarop werd ik overgeplaatst naar Kan dahar en mocht werken met een eigen budget. Dat was in 1953 Daar ontdekte ik weer iets vreemds. Alle plaatselijke dokters waren spe cialist. internist of oogarts. Ik heb de behandelingen in de onder- zoekkamers eens bekeken. Bela chelijk gewoon' Daar lag alleen een spatel in een krant gewikkeld en als een patiënt keelpijn had. leed hij aan difterie. Was het buikpijn, dan werd dysenterie genoteerd op de lijsten. Later heb ik nog eens aan iemand uit de States uitgelegd hoe de cijfers, waarop hun statistieken werden gebaseerd, samengesteld waren Gelukkig kreeg ik wat geld los, zodat ik meer mogelijkheden had om mijn plannen uit te voeren. Eén van die plannen was een soort zuigelingen-konsultatieburo Maar daar had ik personeel voor nodig. Er liepen meisjes genoeg rond, maar zij moesten thuis blijven. Na hun veertiende verjaardag werden ze gesluierd en kwamen ze de deur niet meer uit. Gelukkig kreeg ik de gouverneur zover dat hij zijn dochter stuurde. Toen hij het goeie voorbeeld had gegeven, kwamen er meer. Het grote probleem was dat deze meisjes helemaal niet konden lezen of schrijven. Ik moest ze eerst de Romeinse cijfers op de weegschaal uitleggen, want de cij fers kenden ze niet En natuurlijk moesten ze ook leren optellen en aftrekken om te zien of een baby was aangekomen of afgevallen. Ik heb ze dat geleerd door elke morgen wat aan hersengymnastiek te doe/3. Een ander probleem was dat zé-dagen van de week niet kon den onderscheiden. Ik heb toen iedere dag van de week een kleur gegeven. Op een bepaald moment kregen we bezoek van een kinderarts. Die stond zo verbaasd over wat we al lemaal hadden bereikt dat hij zei: ..Vraag maar wat je wil' Ik zorg bij de Organisatie dat het in orde komt." We kregen toen de kans om een kliniekje te bouwen voor twintig bedden. Daar hebben de meisjes alles zelf voor gemaakt. Toen het klaar was hadden we alle vrouwen van Kandahar uitgenodigd en het zou ook door een vrouw zelf worden geopend. Maar op de dag zelf, toen meisjes in schone jurken stonden te wachten, bleken er alleen mannen voor de poort te staan. Ondanks alle toezeggingen van hogerhand bleken de gewoonten niet te door breken. Ik heb daar al die jaren mijn uiterste best gedaan om iets te be reiken, maar het was niet te doen De vrouwen bleven aan de leiband van de mannen lopen De kinderen worden nog steeds op een hondse manier in doeken met touwen ge bonden. Ik heb ze laten zien hoe slecht het was. maar tot op dit mo ment gebeurt het nog net zo. Ik ben twee jaar geleden nog in dat hos- pitaaltje geweest. Er is niets veran derd. Alleen de patiënten met geld worden geholpen. De rest heeft het nog net zo slecht als vroeger NEPAL In 1957 werd ik overgeplaatst naar Nepal. Ik kwam daar terecht bij mensen die al jaren niets hadden uitgevoerd en het was er een heidense rotzooi in het hospitaal. Het verband werd twee keer ge bruikt en alles stonk vreselijk. We zouden daar mensen opleiden maar dat was onmogelijk. We kon den wat theorie geven, maar verder kwam het niet. Hopeloos. In Nepal ben ik ruim een jaar ge weest, maar ik heb mijn kontrakt niet verlengd. Een paar jaar geleden ben ik er nog eens geweest. Het is nu een groot hos pitaal, maar het is er nog net zo smerig als vroeger. NEDERLAND Tegen het einde van de vijftiger jaren ben ik naar Nederland terug gegaan. Vol verwachting, want iedereen zei tegen me dat ik met al die ervaring wel een redelijke be trekking zou krijgen Vergeet het maar Ik heb een jaar zonder werk gelopen. Uiteindelijk heb ik een baan bij een kraamcentrum aange nomen Dat heb ik tot mijn zestigstè gedaan. In dit tijd begonnen de bom bardementen op Vietnam Ik kreeg er gewoon buikpijn van. Dat zo'n groot land als Amerika met al zijn rijkdom en zjjn machtige wapens een land als Vietnam platbombar- deerde Zonder ook maar te denken aan de mensen die er leefden Al mijn sympathie ging naar de Vietna mezen Er was toen een fototentoon stelling in Rotterdam. Daar kwam ik in aanraking met een aantal mensen die hetzelfde gevoel hadden als ik. We wisten dat het belangrijkste was om zoveel mogelijk medicijnen naar Vietnam te sturen. Alle artsen in Nederland worden overladen met monsters die ze bijna nooit gebruiken. Ik hoorde van een student geneeskunde dat hij al een poging had gedaan om die monsters los te krijgen. Zonder re sultaat! Ik wilde het nog eens probe ren en stuurde al die artsen een briefje waarna een aantal studenten de monsters bij hen gin gen ophalen. De eerste keer hadden we al twee autobusjes vol. Vanaf die tijd zijn we de monsters blijven ophalen KOMMUNISME Het is wel ontmoedigend als je hoort dat dominees in hun preken weten te vertellen dat Vietnam kommunistisch is, dus slecht. Ze waarschuwen ongenuanceerd voor het rode gevaar Dat is puur een kwestie van het volk opjutten. Dat zelfde gebeurde vroeger met de kreet: ,,De Russen komen'" De mensen die dit prediken hebben inmiddels wel hun zin gekregen. Vietnam krijgt nauwelijks nog enige aandacht. Dat komt ook omdat de oorlog er is afgelopen en de be langstelling om aan dat land hulp te verlenen is altijd al gering geweest. REORGANISATIE VIETNAM Uiteraard had ik door het werk dat ik deed voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam al vrij veel ge hoord over de opbouw van Vietnam. Maar ik was er nog nooit geweest. Toen die kans kwam, heb ik geen nee gezegd. En echt hoor, het is een belevenis, dat Vietnam. De Vietnamezen zijn alleen gewend aan toeristen die willen rondreizen en vakantie nemen. Wij waren met een hele groep mensen die allen voor dat land hadden gewerkt. Wij wilden nu wel eens zien wat er op maatschappelijk gebied gebeurde Dat was aanvankelijk erg moeilijk De reis ging plotseling niet langs de mooie tempels, maar langs dorpen waar iets werd opgebouwd. We zijn zo'n twee weken rond gaan kijken. Ondanks alle ellende in dat land is het toch vrij goed georganiseerd. Een keurig verzorgd land en, netjes doorkruist met irrigatiekanalen Dat is gewoon een wonder, als je Bang ladesh hebt gezien Maar het is in Vietnam erg een voudig. ledereen bezit slechts het uiterst noodzakelijke en niemand, met welke f unktie dan ooktreedt op met veel poeha ledereen is gelijk. Dat wordt van bovenaf gestimu leerd Dat is eens wat anders dan die landen waar alle hoge mannen in het mooiste pak lopen, in grote auto's worden rondgereden en het hoogste woord voeren zonder ver der iets te presteren. En dat is volgens mij ook de enige manier om de belangrijke on derlaag van de bevolking mee te krijgen. Dat blijkt ook op medisch gebied, want daar ging uiteraard mijn grootste belangstelling naar vervolg op pagina 27

Leusder Krant | 1977 | | pagina 46