Het was me het jaartje wel. Het was me een best jaartje „In Vietnam zie je dat een land ook op een goede manier zijn achterstand kan inhalen" cursief bekeken uiteindelijk december 1977 27 vervolg van pagina 26 uit. Ze zijn daar begonnen met de mensen voor te lichten. Met te ver tellen wat de belangrijkste oorzaken van infektieziekten zijn en wat moet gedaan worden om deze te voorkomen. De mensen krijgen ook te horen hoe ze waterputten moeten slaan en hoe ze zinkputten moeten ma ken. Ook politiek is alles goed georganiseerd. Niemand is meer of heeft meer en dat stopt elke vorm van korruptie Omdat iedereen van alles op de hoogte is, kan gelijk wie een bepaalde funktie overnemen. De medische organisatie verliep net zo. Men is niet direkt dokters gaan opleiden. Wel werden mensen uit iedere streek opgeleid, zij het dan zeer gespecialiseerd. De één kan bij wijze van spreken ont zettend goed injekties geven en een ander is goed in de nazorg van bepaalde ingrepen. Erg aardig is ook de manier waarop de bevolking op haar ver antwoordelijkheid wordt gewezen. Alles is duidelijk zichtbaar voor de buitenstaander. Overal waar een deugdelijke zinkput is aangelegd, hangt een wit vlaggetje. Dit kreéerde een zekere kompeti tiegeest en nu kan niemand zich in feite veroorloven om geen wit vlag getje te hebben. Het is ook mooi te zien dat alle oorlogstuig, dat het landschap nog steeds ontsiert wordt gebruikt voor andere dingen. Het wordt hoofdzakelijk omge smeed voor gebruik in de landbouw EEN KRACHTIG VOLK Al bij al krijg ik de indruk dat het een ontzettend krachtig, vitaal volk is. Ondanks alle verhalen die de ronde doen. Dat zijn vertelsels van de rijken, want in het Vietnam van nu worden rijke mensen niet langer getolereerd ,,Wat je ook doet, het blijft een druppel op een gloeiende plaat. En toch doe je voort'" ledereen moet gelijk zijn. Natuur lijk zullen er na de oorlog doden gevallen zijn. Dat kan ik begrijpen Ik geloof dat je af en toe ontzettend autoritair moet optreden om een demokratie te kunnen handhaven. We hebben ook heropvoedings kampen gezien. De mensen die daar zitten leggen wegen aan. Ze zijn blij dat ze op deze manier alsnog aan de wederopbouw van hun land kunnen werken en niet gevangen worden gezet. ...MOE... Eigenlijk ben ik nu wel moe ge praat over mijn leven. Ik word al een dagje ouder en ben nu minder aktief. Ik wil alleen nog zeggen dat ik in Vietnam heb gezien dat een land ook op een goede manier zijn achterstand kan inhalen Zonder dat op de verkeerde plaatsen het grootste deel aan de strijkstok blijft hangen. En daarom zou ik willen vragen of er nog mensen zijn die niet helemaal vergeten zijn dat Vietnam door een afschuwelijke oorlog is vernietigd. Misschien willen zij een bijdrage storten." Daarmee besluit Fré van Dor drecht haar levensverhaal. Een le venlang heeft ze zich ingezet voor anderen En dan mag je ook wel eens een keer moe zijn. Over die bijdrage had ze eigenlijk helemaal niet willen beginnen Maar als ze vol vuur haar verhaal vertelt, kan ze er niet omheen. Omdat, zoals ze zelf zegt. ..ieder centje is welkom En ze heeft zelf verklaard waarom het welkom is, op welke manier het in Vietnam besteed wordt en waarom het in sommige landen andere lan den, waar ze heeft gewerkt, hele maal niet op de bedoelde plaatsen terecht is gekomen (Bijdragen mogen daarom worden gestort op gironummer 10.90.400. ten name van het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Amsterdam). Ik ben een geboren pessimist. Hier sta ik. ik kan niet anders. Daarom kan ik ook niet met de beste wil van de wereld iets vrolijks zeggen over het jaar 1977 Afgezien nog van het feit, dat er niets plezierigs voorviel in de twaalf maanden, die nu vrijwel achter ons liggen, geloof ik toch, dat het geen enkele zin heeft om iets positiefs over dit jaar te vermelden. Ik heb dat ook niet over 1976 gedaan en zal ook wat 1978 betreft niet anders reageren. Het zijn nu eenmaal rotjaren. U denkt daar anders over? Goed hoor, steek de kop maar in het dorre zand. Helpen doet het met. Ik zal duidelijker zijn. Wat heeft 1977 ons gebracht? Niets. Helemaal niets. Behalve, dat we weer een jaartje ouder zijn dan vorig jaar, zonder dat we er ook maar een greintje beter door zijn geworden. Wijzer, zegt u? Ach kom, van dit jaar bent u toch niets wijzer geworden? Mate rieel gezien niet en geestelijk evenmin. Oh, zult u zeggen U hebt de pest m omdat Nederland zo lang op een kabinet heeft moeten wachten en de socialis ten aan de kant zijn gezet. Nee hoor, zal me een zorg zijn. Laten de heren van het Binnenhof hun gang maar gaan. Doe ik ook. Ze zijn nu eenmaal niet wijzer ge worden in dit jaar, dat zei ik toch al? De mensenrechten dan. Nou, daar wordt erg veel over ge praat, maar is er ooit iemand wijzer geworden van gepraat al leen? 1977 heeft alleen maar een extra kiem gelegd voor ras- cistische oorlogen in Afrika en waar ook tor wereld. Zelfs wij hebben onze eigen dissidenten in Ridderkerk. Dus waarom hebben we zo'n grote mond over de Russen en de Tsjechen? Nee, 1977 heeft wat dat betreft niets veranderd. De natuur. Eris hard gewerkt, hoor ik mensen zeggen, aan het behoud van onze natuur. Het mi lieu heeft steeds voorop ge staan. Ja, ja, ik hoor het u zeg gen. De Rijn stinkt nog net zo als anders en er wordt een smeerpijp aangelegd, die al ons vuil in de Eemsmond stort, on gezuiverd. Het westen stinkt uit haar grauwe mond en het vergif wordt nog in steeds grotere hoeveelheden over onze planten en struiken gestort. En er zijn méér auto's dan ooit door ons gekocht. Nog meer benzi nestank en vergiftiging. Hallo, bent u daar nog Het welzijn. Daar is toch wel iets aan veranderd? Kan zijn, maar dan heb ik er toch maar bitter weinig van gemerkt. Trouwens, laat iemand me eerst maar eens uitleggen wat welzijn eigenlijk moet zijn. Zo iemand heeft 1977 óók nog niet eens opgeleverd. Criminaliteit. Hé, daar hoor ik u niet over? Oh, u weet zelf ook, dat terrorisme en zo ook m 1977 in NederlancLheeft toegeslagen. Nou, wat wilt u dan? Nog steeds beweren dat 1977 zo'n pracht jaar was? Met de kwaliteit van de televi sie is het ook niet zo best ge steld Afgezien nog van het feit, dat m 'n toestel na een paar iaar al versleten blijkt, zijn de pro gramma's ook nog om op te schieten. En er wordt nog erg hard in geschoten ook En dat, terwijl er toch al zoveel bloed is vergoten. Ook dit jaar Niet soms? En wat dacht u dan van die duizenden ver keersdoden? Wat denkt u van de vliegtuigrampen? Leveren die geen echt rood vloeiend bloed op? Nou dan. Zit dan niet te zeuren over dat prachtige jaar 1977. Vakantie. Ha, ook al zo'n on derwerp. Of wilt u misschien beweren, dat u wél zon hebt gehad het afgelopen zomer? Nou dan. Iedereen moet nu zo nodig, omdat ze zo weinig van hun vakante hebben genoten. 1977? Bah Nee. 1977 is gewoon één van die rotjaren Doe je niets aan. Kerst op zondag en maandag, en 1978 begint ook al rot. op zondag. Niks geen extra vrije dag Nou, dan weet ik het wel Ook 1978 wordt weer niets Ik vraag me zo langzamerhand af, wat we aan het doen zijn. Alleen maar jaren volmaken omdat dat nu eenmaal traditie is? Ik zou best weer eens een keertje echt willen lachen. Maar 1977 heeft zelfs geen nieuwe Belgenmoppen opgeleverd. Het was met het jaartje wel. Een saai, fantasieloos, nutteloos, bloederig, agressief, on gelukkig en een nietszeggend laar. 1977, daar ga je! Proost. En wat 1978 betreft: schiet een beetje op, ik ben je collega 1977 méér dan zatI Ik ben een geboren optimist. Hier sta ik, ik kan niet anders. Daarom kan ik ook met de beste wil van de wereld met meegaan met mensen, die vinden dat 1977 een slecht jaar was. Goed. er gebeurden wel enige minder plezierige dingen, maar voor het overige was het toch een fleurig jaar. Afgezien van het feit, dat er niets onplezierigs is te melden over de twaalf maanden, die nu achter ons liggen, geloof ik ook, dat het geen enkele zin zou hebben daar lang over uit te wijden Zoek de zonzijde, zeg ik altijd maar en ook al was de zon dan niet zo veelvuldig present als vorige jaren, het was toch een lekker weertje? De zeventiger jaren, dat zijn prettige, plezierige jaren. U denkt daar anders over? Moet u weten. U hangt de grote pes simist maar uit Niemand die daar wakker van zal liggen. Want laat ik het wat duidelijker stellen. Wat heeft 1977 ons aan rampen gebracht? Niets toch zeker. Of althans heel erg weinig. We zijn een jaar ouder en beslist ook wijzer geworden De welvaart heeft ons nog stevig te pakken en u gaat vast ook naar de wintersport. Kon u dat twintig jaar geleden ook? Nee toch zeker Ja maar, hoor ik u zeggen, het is toch nog steeds erg ongelijk verdeeld De rijken worden nog steeds rijker en de armen steeds armer. Ach, ook dat valt wel mee. Onze regering, die nu van ons gaat scheiden, heeft wat dat betreft toch haar uiterste best gedaan? En wees nou eer lijk, Ar ie Groeneveld blijft toch? Nou dan! Met die mensenrechten is het toch nog maar steeds niets ge steld, hoor ik u heel meelevend mopperen. Ach mensen, wij leven in een tamelijk vhj land en nu president Carter zich per soonlijk voor de rechten van de mensen heeft ingezet ziet alles er toch veelbelovend uit? En dat gekke geval m Ridderkerk dan? Niets aan de hand Opgeblazen toestanden. Gaat wel weer over. Weten die Tsjechen veel. U blijft maar mopperen over die milieuvervuiling. Hou daar nou eens over op! Amsterdam heeft toch z'n metro gekregen en dat scheelt een heel stuk! En voor de rest wordt er erg hard gewerkt om het openbaar ver voer te verbeteren. En er zijn toch flink wat geprojekteerde autowegen geschrapt? Scheelt weer een fikse teug frisse adem. De jeugdcriminialiteit stijgt, zegt u. Er moet iets gedaan worden aan ons welzijn. Ach wat. Hebt u het dan zo slecht? Laten we wel zijn, ons welzijn is prima voor elkaar. Je kunt toch alles krijgen watje maar hebben wilt? Ja maarZeg, u blijft maar tegensputteren. Hou daar nou eens mee opCriminaliteit? Ter rorisme? Kom nou. Die paar knaapjes, die wat gek deden en wat al te vlug zijn begonnen met schieten? Dat is toch niet om ongerust over te zijn? Moet je in Afrika komen, dan piep je wel anders Of in het Midden oosten. Dat is tenminste nog eens wat je noemt terrorisme. Déér weten ze tenminste hoe ze dat aan moeten pakken. Bij ons is er niets aan de hand. Ja, en dan zijn er ook nog van die zwartkijkers, die steeds maar weer zitten te kankeren over de kwaliteit van de televisie Ja ik kan er ook niets aan doen, dat u een goedkoop merk hebt gekocht. Over de programma's geen kwaad woord. Moet u maar eens kijken naar dat prachtige „Hollands Glorie". De tranen schieten je in de ogen, een brok in de keel. Geweldig fijn. Niks geen geknal van kale boevenjagers of psy chologisch in de knoop ge raakte opiumspuiters. Nee, jon gens van stavast. Hollandse jongens. Zoals het hoort! Wat hoor ik nou U maakt zich ernstige zorgen over het stijgend aantal verkeersdoden en al die rampen? Ach meneer tje, ach mevrouwtje. Niks aan de hand. Tja. het is natuurlijk niet altijd prettig, maar denkt u eens aan onze overbevolking. Wat zou er gebeuren als er geen en kele dode meer zou vallen? Dan zouden u en ik de helft minder ruimte hebben dan we nu heb ben. Zo is het toevallig ook nog eens een keer. U vond de vakantie afschuwe lijk. U bent niet bruin geworden? Mens, wat geeft dat nou. Onze zwarte medemens gaat toch ook niet elke dag in een bleek bad om op ons, blanken te lijken? U hebt het koud gehad, deze zomer, bedoelt u dat? Had u maar een extra warme trui mee moeten nemen. Eigen schuld. 1977 was gewoon een lekker, ontspannend, plezierig, humo ristisch, hoopgevend, boeiend, amusant en veelzeggend jaar. Een jaar, waarin we weer heel wat hebben kunnen aflachen om dat gekke duo Joop en Dries. Een jaar met al weer nieuwe Belgenmoppen 1977, daar ga je! Proost. En wat 1978 betreft: als dat net zo'n best jaar wordt, ben ik een te vreden mens

Leusder Krant | 1977 | | pagina 47