Zo was het in 1927... historie uiteindelijk december 1977 29 Over luttele uren luiden de klokken weer en barst overal het vuurwerk los Wordt weer een streep onder een moegeleefd iaar gezet. Wij zouden de uren, dagen, maanden en jaren zo graag in tempo willen beknotten, maar Vader Tijdis nu éénmaal onverbiddelijk. Op oudejaarsavond klokslag twaall schudden wij hartelijk nóg har telijker en doen ons tegoed aan de bollen en de flappen. Geluk kige, gezegende en zalige nieuwjaarskaarten gaan over en weer en daaraan doen wij altoos dapper mee. Wij willen in pais en vrêe over de drempel. Elk oudejaar gaan wij even op de weegschaal en voor de spiegel staan Pinken dan traantjes weg, omdat wij wéér in gewicht toegenomen en kaler en grijzer geworden zijn. Maar dat neemt allemaal niet weg dat wij 1978 met optimisme tegemoet gaan. Middels de media komen wij dezer dagen aan de weet wat ons in 1977 allemaal is gepas seerd. Wij op onze beurt nemen u eens mee door 1927, het jaar dat een halve eeuw geleden werd afgedankt. Politiek Duitsland zuchtte vijftig jaar geleden onder de naweeën van de eerste wereldoorlog. De her stelbetalingen en de geallieerde bezetting van het Rijnland vormden de voornaamste pun ten van bespreking. Duitsland dankte veel aan zi/n minister van buitenlandse zaken Strese- mann, die het bovendien goed met zijn Franse ambtsgenoot Briand kon vinden. Beiden wer den echter in hun verzoenings politiek gedwarsboomd door de nationalisten in hun land Dankzij hun doorzettingsver mogen zag een Frans-Duits handelsverdrag het leven en de geallieerde troepensterkte in het Rijnland werd met 10.000 man verminderd. Veel dankte Europa in die tijd aan de tandem Briand-Stresemann En aan de Duitse econoom Dr. Schacht, die zi/n land behoedde voor in flatie Jaren later zou dezelfde Schacht een belangrijke rol spe len in het Duitsland van Hitier. Deze laatste was trouwens al druk met één en ander bezig en hield in Beieren, voor het eerst na twee jaar, weer een rede in het openbaar. De kiem voor het nationaal-socialisme werd niet gesmoord.... In de tien jaar bestaande Sovjet-Unie elimineerde Stalm gestaag zijn tegenstanders. Zijn grootste obstakel was Trotzki die onder geen beding een compromis met zijn tegenstan der duldde. Naast het fascisme stak het communisme de kop op, met name in China en Ned. - Indiê. Engeland had bonje met Rusland, maar nog heviger met China. Er werd zelfs een Brits leger naar het verre Oosten ge dirigeerd. In België struikelde het kabinet-Van der Velde over het legervraagstuk en er kwam daar een eind aan de samen werking tussen katholieken en socialisten. In Italië hield Mus solini's fascistische gezag zich goed staande, waarover zelfs Churchill waarderend sprak Maar hij verwierp het systeem voor Engeland. Juliana kroonprinses In ons land ging het er alle maal wat gemoedelijker toe, ook al vlogen de politieke jongens elkaar wel eens in de haren. Zo vond minister De Geer het non sens om het fietsbelasting- plaatje af te schaffen en op last van het Departement van Oorlog werd in het leger het so cialistische blad „De Notenkra ker" verboden. De ouderen her inneren zich wellicht de vlijm scherpe krabbels van Klereko per en de kundige tekeningen van Funke Kupper in dit blad. Men vond ook dat het boek „Frank van Weezel" van A M. de Jong niet in de kazernes thuis hoorde. De „rooien" deden hun prevelementjes wel in die tijd, maar kwamen vaak nauwelijks aan de bak. Bekende politici uit die tijd: de communist Louis de Visser, de SDAP-er Albarda en Wibaut, de vrijzinnig-democraat Marchant, de anti-revolutionair Colijn en de bekende Kamervoorzitter Ruys de Beerenbrouck. Ons prinsesje Juliana ging in Leiden studeren en betrok in Katwijk huis ,,'t Waerle". Zij werd 18 jaar en dus kroonprin ses. Minister Kan (de pa van Wim) zorgde voor een nouveauté door zich tijdens een voetbalwedstrijd van het Neder landse elftal tegen New Castle United aan de spelers te laten voorstellen. Conservatieven vonden zulks wel al te democra tisch... Oranjeglorie.. Het Nederlandse voetbalelftal verloor in Brussel met 2-0 van België en won in Amsterdam met 8-1 van de Tsjechen. Op schitterende wijze nam het met 3-2 revanche op de Roode Duivels. Na een 2-0 voorsprong van Oranje kwamen de Belgen langszij en het was uiteindelijk onze zwoegende spil Pierre Massy (Roermond) die ons op de valreep middels een magi strale kopbal naar een 3-2 zege tilde. Het oude stadion trilde op zijn grondvesten. Uit tegen De nemarken werd gedeeld (1-1), thuis van Zweden met 1-0 ge wonnen en bijzonder fraai was de 2-2 draw in Keulen tegen de Duitsers. Ons achtertrio Van der Meulen-Dénis-Van Kol was on genaakbaar in die tijd. Strijd om de ether De strijd tussen de kerkelijke en politieke groeperingen om de voorrang in de ether was bij ons heviger dan in enig ander land Een „Nationale Omroep" bleef dus uit. Er waren ook winstpunten. Zo werden in Hui zen en Scheveningen langegolf-zenders geopend en Dr. A. F. Philips bracht de radio verbinding met Italië tot stand. Kelen stokten toen Koningin Wilhelmina haar onderdanen toesprak. Er kwam voorts een internationale golflengterege ling van de grond. Vaz Dias le verde het nieuws, Ir. De Jong hield landbouwpraatjes en mej. Verhaar deed het kinderuurtje. De morgenwijding namen Johan de Heer en zijn echtgenote voor hun rekening en het sprak vanzelf dat ra diopionier Willem Vogt ook nogal eens voor de microfoon verscheen. Met graagte werd geluisterd naar Clinge Dooren- bos, Willem van Capellen en het echtpaar Speenhoff. Het ging er allemaal pnmitief toe en als er op de ANRO, NOV, VPRO of VARA niets was, dan werd Da- ventry, Langenberg of radiola- Paris afgestemd. Lindbergh nam Oceaan! De Oceaanvluchten hielden de aandacht in de wereld ge spannen. Nungesser en Coli verongelukten op het traject Le Bourget-New York, hun licha men werden nimmer gevonden. Charles Lindbergh, bijgenaamd „De vliegende duivel", vloog in zijn eentje met het toestel The Spirit of St. Louis" binnen 40 uur van Panjs naar New York. AJs mascottes dienden een poes en een kippebeentje. Lindbergh was de eerste mens die over de Charles Lindbergh staande voor zijn vliegtuig, de „Spirit of St. Louis", waarmee hij in 1927 de eerste solovlucht over de At lantische Oceaan maakte. Oceaan vloog en won daarmee de Orteiprijs van 25.000 dollar I n heel de wereld werd hij als een wondermens ingehaald.' In ons land volbrachten Geyssen- dorfer, Scholten en Weber de eerste passagiersvlucht naar Indië. De Amerikaanse miljonair van Laer Black was zo vriendelijk zich als eerste en enige passagier te laten gebrui ken. Buitenlands nieuws Kauwgommagnaat Wrigley loofde een prijs van 25 000 dollar uit aan degene die in de kortste tijd van het Cataline- eiland (zijn eigendom) naar de Califomische kust zwom. De 17-jarige Canadees G. Young won en... de kauwgomverkoop verdubbelde. Vier stuks voor één stuiver was de prijs in ons land. In Pittsburg ontplofte een gashouder, er waren 40 doden en 6000 daklozen. In Karavaikar (Rusland) kwamen 27 kinderen bij een schoolbrand om, -de draadloze telefonie tussen Lon den en New York kreeg haar beslag en voorgoed heen gingen de Duitse socialist Mol- kenbuhr, koning Ferdinand van Roemenië, Charlotte van België en de Italiaanse wielrenner Bot- tecchia. Sport allerlei Piet Moeskops en Mazairac waren onze grote wielersprin- ters en bij de stayers waren Ble- kemolen, Leddy en Schlebaum schier onverslaanbaar. De zwemster Maria Baron verbe terde het wereldrecord 400 meter schoolslag en onze ten nisspeelster Kea Bouman deed niets dan winnen. Het tennis fe nomeen big BUI Tilden (USA) en de beroemde Zweedse zwem mer Arne Borg gaven demon straties in ons land en Jan Dommenng (Arnhem) was onze sterkste biljarter. Wat verder van huis werd Dr. Aljechin wereld kampioen schaken. In de States streek de bokser Paolino in 11 maanden tijds 160.000 dollar op en in Chicago kwamen twaalf personen door emotie om het leven tijdens het boksgevecht Dempsey-Tunney. De Franse tennisvedette Susanne Lenglen liet op een tn'p door Europa zien hoe sterk zij was en de Belgische voetballers faalden Op eigen veld werd met 1 -9 van Engeland verloren en in Stock holm met 7-1 van Zweden. Mei de beide Braines en de legen darische Dr. Swartenbroekxs in de gelederen nog wel.... Gemengd nieuws De Rotterdamse Diergaarde verloor twee olifanten aan infek- tie, IJmuiden kreeg de grootste sluisdeur ter wereld en de Ne derlandse Spoorwegen ging op electrificatie over. De zomertijd duurde van 15 mei tot 2 oktober, maar die zomer was slecht en de kersenoogst bedroevend. Voor de 446e maal trok de Staasloterij en voor dirigent Nico van der Linden was het een verademing dat de start van het community singing in ons land in goede aarde viel. In Rot terdam braken twee ontslagen politieagenten bij een goudsmid in. de Amerikaanse komiek Ha rold Uoyd vertoefde als badgast op onze stranden en bij een on geval met de Gooise tram vonden vier personen de dood Troelstra-oord ging open en Amsterdam bouwde naarstig aan zijn Olympisch stadion. Wil lem Kloos besloot tot het uitgeven van zijn minnebrieven en een opgericht comité beoogde het dansen op zondag te ven/delen. Oud en jong geno ten vijftig /aar geleden van de romantieke „soirée's dansant", waar ook de Black Bottom - op volger van de Charleston - werd uitgeprobeerd. In Venlo wachtte huilend bruidje Anna tevergeefs op haar lieve bruidegom Jan, die zich had verslapen. Maar het gemeentehuis was gelukkig nog open! Indien Anna en Jan nog leven en het met elkaar hebben kunnen vinden dan zijn zij nü' vijftig jaar getrouwd. Joséphine Baker. Van het witte doek.... Tot de beste films behoorden in 1927: „Groote Parade" met John Gilbert, Ben Hur" met Ramon Novarro, „Czardas- fürstin" met Liane Haiden Oskar Marion, „De kleine lord" met Mary Pickford, Dansende vrouwtjes" met Maria Corda en Willy Fritsch, Faustmet Camille Hom en Emil Jannings en Asta Nielsen vierde haar co meback in „Laster der Mens heid". De wereldvermaarde Pola Negri trouwde met vorst Serjus Mdivani, Anna Pawlowa schitterde in „de Tooverfluit' en optredens van Josephine Baker waren al lang van tevoren uit verkocht. Het was heerlijk dan sen op de muziek van Paul Whi- teman en wereldnieuws werd de scheiding - de eerste - van Charlie Chaplin Van het plankier Lou Bandy, Willy Derby, Louis Davids en Kees Pruis waren onze grote vermaak-makers, Buziau en de familie Kohier speelden bij ter Hall en Bouwmeester wist zich verze kerd van Siem Nieuwenhuizen, Heintje Davids, Mimi Boesnach, Johan Heesters, Willy Leurs en Cor Hermus. Annie van der Lugt Melsert-van Ees. Else Mauhs en Nel Stants speelden travesti- rollen, Ruys en De Bree deden „Potasch Perlemoer" en Arnold Spoel gaf zijn Volks zangavond. Het Amsterdamse Rembrandtplem was getuige van de afschuwelijke beslechting van een liefdesaf- faire. Jean Louis Pisuisse en zijn vrouw Jenny Gilliams werden door een oud medewerker van hun gezelschap Tjakko Kuiper dood geschoten. Na ziin daad, sloeg de man de hand aan zich zelf. Nap de la Mar was 40 jaar bij het toneel, Jacob Hamel een kwart eeuw toonkunstenaar en Jan van Riemsdijk was 12}hjaar met zijn grollen en liedjes bezig. Vijftig jaar geleden vond Edison de grammofoonplaat uit. Popu laire meesterstamperswaren in 1927: „Alte Kameraden", „August, waar zijn je haren", „Ca C'est Paris", „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren" en „Met jou wil ik uit vissen gaan" In 1927 werden de Comedian Harmonists opgericht Hun lied jes „Sonnenschein" en Wo- chenend" werden wereldattrak- ties. Onze operettediva Beppie de Vries maakte een succesvolle tournee door Australië en op haar gebied was ook Jeanne Horsten een goede bekende Willem Royaards werd 70 jaar en Johan Buziau 50 jaar. Beiden ontvingen van minister Kan een schriftelijke ge lukwens. Maatschappelijke af standen slonken... Spotkoopjes en reclame Tóen al begreep men dat ad verteren verkopen betekende. Wij bleven sterk en onver woestbaar dankzij „Sanatogen" en „Mijnhardt's pillen" namen onze zenuwen weg. Lux "waste alle fijngoed, Wennex bleek- en Rinso zeep poeder werden aanbevolen en kindertjes waren dol op Dob- belmann's cocosrozenzeep. „Angelides", een Turkse sigaret (1 '/2 cent), heette de beste te zijn en ook Broches, Chief Whip en Miss Blanche lagen goed in de markt. „Sopla"-sigaren (Stinkt Ontzettend Probeer Liever Andere) kostten 21/2 cent per stuk en Poorters Toeback ging voor 30 cent per V2 ons over de toonbank Het humoris tische weekblad „De Lach" (met de fraaie kopprent van Wam Heskes) kostte één dub beltje en voor die prijs kocht men ook heerlijke Méco-repen. Dunlop-fietsbanden waren f 4,50 een kostbare bedoening in die tijd en HO was klaar in 2 3 minuten. Rollades met haas 75 cent per kilo, rookvlees 35 cent per V2 pond, scheerkwasten 5 cent, f 2,25 een liter jenever, colbert kostuums f 7,-en voor f 7950,- kocht men al een groot en riant herenhuis. Damesdirectoires waren voor 39 cent te geef, dagmeis/es verhuurden zich voor vier gulden per week en voor f 1,25 schotelde men een heel behoorlijke plat du jour voor. En wie wat te drinken ver langde kreeg er voor f 0,25 een bittertje bij... door j. van rijn

Leusder Krant | 1977 | | pagina 49