„WE ZIJN ONVRIJWILLIG VERTROKKEN" „Geen antipathie tegen uitbreiding op zich" „Soms moet ik nodig lachen" Boeren hebben recht op smartegeld" „Als je promotie maakt, dat is wat anders" Leusder Krant - interview DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 Eerste jaar is voor 1 moeilijk geweest kken' i: voor de familie IVan der Weijden LEUSDEN - Wat er verder voor belangrijke dingen ook gebeurd mogen zijn in de gemeente, 1977 zal toch wel de geschiedenis in- vaan als het jaar, waarin de Tweede Fase van start ging. Wie nu over de Noorderinslag rijdt kan constateren dat de weilanden veranderd zijn in een ontzaglijke puinhoop, waaruit grijs beton verrijst. Woningbouw. Wie de klappen van de heiblok ken hoort, kan zich misschien slecht indenken dat het nog maar zo kort geleden is, dat op de grond, waarin nu heipalen ver dwijnen, vee liep te grazen. En dat dat altijd zo geweest was. Maar het veranderde. De boeren verdwenen. De Daatse- laars, de Herders, de Van de Hen gels, de Van Eydens, Voskuilen, Vrijhoef en Van Herwaarden, om er een paar te noemen. Ze moesten weg en elders zien een nieuw bestaan op te bouwen. Sommigen konden zich een nieuw bedrijf in de gemeente of direkte omgeving aanschaffen. Anderen stopten er mee. Weer andere boeren moesten hun heil, noodgedwongen, verderop zoe ken. Tot die laatste groep behoort Cees van der Weijden met zijn ge zin. In mei 1975 laadde hij zijn be drijf in tien vrachtwagens en ver dween naar het land van Maas en Waal. Nu, twee en een half jaar na die dag, zochten Marnix Kreyns en Janus Visser hem op. Om eens te praten over het moeten ver dwijnen uit je woonplaats. Om eens te vragen, hoe dat nu gaat, als je je bedrijf weer op moet bouwen. En om te horen, dat de Van der Weijdens ginds nog erg goed op de hoogte zijn van wat er in Leusden vandaag gebeurt. De boerderij van de familie Van der Weijden in Puiflijk. daarmee akkoord te gaan Maar ik vond het te weinig en ben er weer over gaan praten. Een jaar later lag er wel een ton meer op tafel, die ik niet gekregen zou hebben, als ik het advies van het Land bouwschap had opgevolgd Geld is in dit soort affaires een precaire zaak. Zo vindt Cees van der Weijden aan de ene kant dat je de emo tionele kanten van de zaak niet geheel met geld kunt vergoeden, maar dat je van de andere kant niet kunt volstaan met alleen de prijs voor de grond en opstallen te betalen. Van der Weijden: „Ik vind eigenlijk dat die boeren die moeten verdwijnen recht hebben op een vorm van smartegeld. Want je moet verdwijnen, omdat het nodig is voor de „We wilden niet te ver uit de buurt". gemeenschap Iets achterlaten watje in twintig jaar hebt opgebouwd Dan mag de gemeenschap daar ook wel iets voor terug doen. Maar zo is het niet Ze be taalden ons vier gulden de meter Ik hoor dat dat land nu voor 160 gulden de meter verkocht wordt." En dan is er nog iets wat Van der Weijden niet lekker zit. Twee en een half jaar geleden heeft hij met zijn gezin de boerderij moeten verlaten, met enige haast zelfs De boerderij staat er nog steeds, en sedert kort is niet alleen het woonhuis bewoond - dat was al langer zo - maar staat er ook weer vee op de deel en in de stallen De gebroeders De Kruijff mochten er hun vee stallen, toen zij 1 november jongstleden 't Spul moesten verlaten. Van der Weijden: „Ja. dat zit ons inderdaad niet lekker Kijk. het gaat ons helemaal niet om die jongens van De Kruijff We gunnen het hen heel best, dat ze hiermee geholpen worden Hoewel zij net als ieder ander kansen gehad hebben om wat anders te beginnen. Daar gaat het nu niet om Ik bedoel dit „Wij beschouwen die boerderij nog steeds een beetje als onze boerderij. Waarom moesten wij er dan zo nodig uit vertrekken, terwijl hij nu weer in gebruik is9 Ik hoorde, dat zij het land wat er achter ligt ook weer aan de gebroeders De Kruijff willen verpachten en dat die jongens eigenlijk ook het woonhuis wilden hebben. Maar ja. dat kan natuurlijk helemaal niet Dan krijg je Van der Weijden: „Ja kijk, als we dit allemaal hadden kunnen voorzien. Maar je kunt natuurlijk niet eerst je boerderij verkopen en er dan een paar jaar blijven zitten, want dan is het bedrag dat je gekregen hebt bij lange na niet meer voldoende om een ander be drijf te kopen Maar als ik nu een contract had kunnen sluiten, dat ze me de prijs voor de boerderij zouden beta len, die hij waard is, op het moment dat ik vertrek, dan hadden we nog best een tijd aan de Smoussesteeg kunnen blijven zitten Maar zo is het dus niet gegaan En Cees van der Weijden weet ook wel dat het niet allemaal aan de gemeente ligt. Met de uitspraak: „In spraak zonder inzicht leidt tot uitspraak zonder uitzicht." maakt hij duidelijk dat er meer partijen in het geding zijn. Heeft hij niet zo'n hoge pet op van de inspraak, zoals die bijvoorbeeld via het CML bewerkstelligd wordt9 Van der Weijden. „Ach ja, dat CMIAls ik het goed begrijp krijgen die zo'n veertig duizend gulden per jaar van de ge meente om tegen de plannen van de gemeente in te kunnen gaan." Via de Leusder Krant, waarop hij zijn abonnement behouden heeft, blijft hij op de hoogte van wat er zoal reilt en zeilt in deze gemeente En Van der Weijden moet wel even kwijt, dat hij dan zo af en toe „nodig even moet lachen' Als ze hem in Leusden nog eens een plezier zouden willen doen, dan moeten ze zijn oude boerderij aan de Smoussesteeg laten staan. Hij hoopt dat het gebouw in de nieuwbouw in gepast zal kunnen worden en dat er een bestemming in bijvoorbeeld de sociaal-culturele sector gevonden kan worden. boerderij aan de Smoussteeg, waar Van der Weijden uit moest. an onze verslaggever) PUIFLIJK - „Het was met kerstmis 973. Toen kwam meneer Van Dam ifigs. De man op het fietsje, oemden we die hier altijd. Deed lies op zijn fiets. Die kwam ons toen ertellen dat we tezijnertijd weg roesten. We zouden nog zo'n an- lerhalf jaar kunnen blijven zitten, latuurlijk was dat alleen maar de de- nitieve mededeling. Het zat al veel mger in de pen; we hadden het wel ien aankomen en ons afgevraagd ia! we zouden moeten gaan doen. laar toen die mededeling kwam, dat ras toch niet zo leuk...." Cees van der Weijden en zijn vrouw unnen het zich nog zeer levendig voor legeest halen, al is het nu dan vier jaar sleden. Het betekende het begin van Verjaren, die wat anders verliepen dan Ie voorgaande twintig van het huwelijk an het echtpaar Van der Weijden „Het stond voor ons", aldus Van der feijden, „van het begin begin af aan ast, dat we ergens anders verder zou ten moeten gaan. Ik was te jong om er iee op te houden en dat kon ook hele maal niet met een gezin met opgroei de kinderen. Maar we wilden liever 'et te ver uit de buurt gaan. We hadden Wijd in Hamersveld gewoond en mijn iclioonouders wonen er nu nog. Daar »iiden we ook niet te ver vandaan gaan. ^'aar ja, d'r was hier niks in de buurt. We adden een jaar gezocht en op een ge- )aven moment waren we zelfs in Gro- ingen aan het kijken. Maar daar ebben we uiteindelijk van af gezien let was te ver." Het werd uiteindelijk Puiflijk, een heel i uit ein dorpje in het land van Maas en 'aal, in de gemeente Druten. De af- 'and naar Leusden bedraagt zo'n astig kilometer, al moet je dan wel over en tolbrug, wat 2,50 per keer kost. kennissen kwamen ze in de erkavelingsboerderij terecht, waar ze u het bedrijf voortzetten. Van der Weijden: „We hebben nog «I aan de gemeente gevraagd, of we flger in de boerderij aan de Smous- esteeg mochten blijven wonen, maar at was pertinent onmogelijk We kon ten blijven tot 1 mei 1975 en elke dag anger kostte ons vijftig gulden Dat ebben we een aantal dagen moeten tetalen, omdat we niet op 1 mei precies ertrokken. Nu vraag ik me toch wel tens af waar die haast goed voor is teweest." straks dezelfde situatie als een paar jaar geleden Maar vindt hij dan dat hij te vroeg is weggegaan uit Leusden? „Aan het landbouwschap hebben we weinig gehad Tien vrachtwagens waren er voor nodig om het gezin, de huisraad en het vee naar het land van Maas en Waal te transporteren De verhuizing op zich viel mee. maar daar sta je dan toch ineens in een vreemde omgeving met je hele hebben en houden Van der Weijden:,Ze hebben ons hier geweldig opgevangen. Er is hier burenhulp, col legialiteit, solidariteit, dat is geweldig. Maar dat heb je ook wel nodig. Je krijgt in zo'n eerste jaar met allerlei dingen te maken, waar je helemaal niet aan ge dacht hebt. Je bent zelf nerveus, het vee is nerveus, het gaat allemaal anders dan je gewend bent. Ik had bij voorbeeld niet beseft, dat de melk- produktie de eerste tijd aanzienlijk lager zou liggen, doordat de koeien moesten wennen aan de verhuizing." Het eerste jaar was moeilijk. Het tweede jaar ging het beter en nu zijn ze weer volop in de running Het bedrijf omvat nu zo'n veertig melkkoeien en honderd mestvarkens Dat is iets groter dan het bedrijf aan de Smoussesteeg indertijd was. En de heer en mevrouw Van der Weijden hebben in Puiflijk zitting in de besturen van respectievelijk de boerenbond en de boerinnenbond. Maar toch. Het is anders Of zoals Van der Weijden het zegt: „We zijn on vrijwillig vertrokken Kijk, het is na tuurlijk heel iets anders, wanneer je gaat verhuizen, omdat je van baan ver andert Wanneer iemand promotie maakt en hij moet daarvoor ergens an ders gaan wonen dan heeft hij dat er graag voor over. Maar in ons geval ligt dat toch wat anders. „Tegen de uitbreiding van Leusden hebben wij op zich geen antipathie We begrijpen ook wel. dat er alsmaar men sen bijkomen en dat die mensen ook ergens zullen moeten wonen. Maar het is niet zo leuk dat de boeren daar het slachtoffer van worden Met gemengde gevoelens kijkt Van der Weijden terug op de begeleiding die hij van de gemeente en andere in stanties heeft ontvangen. Daarover zegt hij: „Bij de gemeente waren amb tenaren, die er echt begrip voor hadden, dat het niet zomaar iets is om uit je eigen huis te moeten vertrekken Dat waren mensen die ons echt goed ge holpen hebben. Maar er waren er ook bij. die dachten: ,,'t is toch maar een boer; wat zullen we daar nu veel aan dacht aan besteden; hij moet gewoon weg. En zo'n instantie als het Landbouwschap, daar hebben we toch ook niet veel aan gehad Als we hun adviezen hadden opgevolgd, dan waren we er alleen maar slechter van geworden. Op een gegeven moment had de gemeente een bepaalde prijs voor de boerderij en de grond geboden en het Landbouwschap adviseerde om „Sommige ambtenaren hadden er echt begrip voor".

Leusder Krant | 1977 | | pagina 5