lokter Drukker neemt afscheid van zijn latiënten, maar niet van Amersfoort IK BEN GEEN HELD; IK BEN KINDERARTS GEWORDEN" De sterrenhemel in januari SFEERVOLLE KERST VAN DE KP0 Leusder Krant - Kunst DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 lagen >eerd, een John itaan s be- i een robe- 1 het AMERSFOORT - ,,Ik ben geen )e|d, anders was ik nooit kinderarts gorden, maar had ik de grote Bensen wel aangedurfd." Deze uit braak van dokter J. Drukker, de \mersfoortse kinderarts, die op het goment, dat in de oudejaarsnacht je klok haar twaalf slagen zal doen koren, zijn praktijk neerlegt, moet tinzelfsprekend niet letterlijk ge- jomen worden. Het tekent echter «el de man, die in zijn ruime huis kamer aan de Breestraat tegenover oos zit en het verhaal van zijn leven vertelt. En daarbij - „opdat hij geen iperte leugens vertelt!" - wordt ge secondeerd door zijn echtgenote, sevrouw M. H. Drukker-Lind. Dokter Drukker heeft juist voor tweede maal zijn AOW- jitkering gekregen, is dus 65 en vindt de tijd gekomen om het rus- iger aan te gaan doen. Geboren in Amsterdam - „dat kan je nog horen ook" - op 1 november 1912, «zocht hij eerst daar, later in het dorp Laren, waarheen het gezin Jrukker - omdat Jan niet zo sterk, latasthmatisch was - verhuisde, de agere school. Dan gaat hij naar het ihristelijk Lyceum in Hilversum, im vervolgens in Amsterdam medi cijnen te gaan studeren. In februari 1938 doet hij zijn arts-examen en erkt dan anderhalfjaar in het Am- lerdamse Wilhelmmagasthuis. !ind 1939 begint hij in het Am- terdamse BG - het Binnengasthuis - an de opleiding kinder- eneeskunde. Die keuze is mede «paald door de netvkesoperatie, ie hij in 1936 moest ondergaan en ertoe leidde, dat hij maar over het gezichtsvermogen van één oog be schikt. Daardoor was bijvoorbeeld een specialisatie in de chirurgie uit gesloten. EERSTE AMERSFOORTSE PE RIODE I In het najaar van 1942 mag IMlokter Drukker zich kinderarts mmen. Moet hij zich ergens vesti gen. Het oog valt op Amersfoort, *aar de gezondheidszorg toen nog aet zo sterk uitgebouwd was als nu of om de woorden van dokter Drukker te gebruiken „de genees kunde geweldig achterliep". Een uitspraak, die mevrouw Drukker toch wel erg bout vindt, zodat hij haar aanvult met; ,,in vergelijking met Amsterdam." Zeker, er waren twee ziekenhuisjes, het St. Elisabeth en de Lichtenberg, waar aan dan de specialisten A. Brester, F. G. In singer en A. Hardon ver bonden zijn. De Lichtenberg is on dergebracht in het Militair Hospitaal aan de Hogeweg, omdat het eigen gebouw aan het begin van de ütrechtseweg door de Duitsers gevorderd is. Om toch ergens baas eigen huis te zijn koopt de Lich tenberg aan de Vlasakkerweg, hoek Korte Bergstraat een paar villa's, waarin officieel op 1 december 1942 een polikliniek geopend wordt, maar waar dokter Drukker ilop 21 november de eerste patién- ten behandelt. Hij is de vierde spe cialist van de Lichtenberg en op dokter C. W. J. Frijlink na, die als provinciaal kinderarts in Amersfoort woont, de eerste kin derarts in Amersfoort. „En dan te «denken, dat er nu 60 specialisten ran de Lichtenberg verbonden zijn, waarvan 3 kinderartsen!" IN OORLOG: ZWERVEND BE STAAN De eerste Amersfoortse periode duurt echter maar kort en het werk 3ls kinderarts begint eigenlijk pas na nei 1945. Of, zoals dokter Drukker iet zelf zegt, doelend op de Amers- oortse periode, „32 jaar en niet anger." Al vrij gauw na hun komst naar Amersfoort raken de Drukkers zijdelings betrokken bij de illegali- eit. Eigenlijk meer bij toeval, .want ik ben geen held." Er werd wat onderdak geboden aan onder gedoken studenten en geallieerde 'iloten en de eerste, niet direkt na ijn dropping gearresteerde, agent uit Engeland, verbleef in huize Drukker. Want Schreieder, de Duitse SD man, was toen al bezig met z'n England-Spiel. Het was raadzaam niet in Amersfoort te Wijven, maar er werd toch gewerkt. Dokter Drukker nam de huisarts praktijk in Terschuur waar, zwierf wat her en der over de Veluwe. En dan komt het verhaal los van de gebeurtenissen na de geallieerde luchtlanding bij Arnhem op 17 sep- ember 1944. Het verhaal hoe er &n seintje kwam van huisarts De Vaard uit De Klomp: „kom alsje- 'lieft, ik weet me geen raad". VVant de oorlogshandelingen, de vacuatie, de bombardementen veroorzaakten veel slachtoffers en in een villa in Ederveen, die nu deel uitmaakt van de Stichting Veluwe- land moest een noodziekenhuisje worden ingericht, waar 30 a 40 ge wonden uit het dorp èn de psychia trische inrichting Wolfheze werden ondergebracht en verzorgd Geen eenvoudige opgave, vooral niet waar het ten dele volwassen psy chiatrische patiënten betrof. Na één a twee weken vorderden de Duitsers de villa. Dokter Drukker nu: „We hebben toen erg stom ge daan, waren het meest beducht voor de patiënten, alles draaide erom die naar veiliger oorden af te voeren. We lieten het materiaal, dat niet te vervangen of aan te vullen was, achter, maar daar denk je op dat moment met aan." NOODZIEKENHUISJE IN NIJKERK Dan, in de laatste oorlogs maanden, het noodziekenhuisje in Nijkerk, ondergebracht in de toon- kamers van Tijsseling, die toen waren waar nu de tabaksfabriek Gruno is. Een vrij groot nood- ziekenhuisje waar zelfs geopereerd werd, want „Gijs Tijsseling zorgde wel, dat er stoom op de ketels stond, zodat we licht hadden als het nodig was.In het ziekenhuis werden ook veel passanten opgenomen, die on dervoed aan een hongertocht waren begonnen en onderweg instortten. Dokter Drukker vertelt het verhaal van de Rotterdammer, die onder de luis aankwam. De man werd in bed gestopt, zijn kleren naar wasserij Ten Bokkel Huinink gebracht om ontluisd te worden, maar die kwa men niet terug. Wat bleek? Men had ze daar verbrand, omdat er niets meer mee te beginnen was. „En dan zit je in de laatste oorlogs maanden, terwijl er niets te krijgen, met een spiernaakte vent, die met een deken om zich heen wel in het huis kon rondwandelen, maar voor wie je weer kleren op moest zien te scharrelen voor hij weer weg kon. IN 1945: WEER AMERSFOORT In mei 1945 de terugkeer naar Amersfoort, werken in de twee ziekenhuizen, want St. Elisabeth had nog geen kinderarts. „Het ac cent lag toen vooral bij ingewand stoornissen bij zuigelingen, ten dele als gevolg van de voedingssituatie en van de primitieve woonom standigheden." In de Lichtenberg toen een kinderafdeling met 8 bed den, een aantal dat met de groei van het oude ziekenhuis geleidelijk tot 45 steeg. Voor het zover was moest er soms heel sterk geïmproviseerd worden en dokter Drukker herinnert zich hoe de direktrice hem eens samen met de hoofdzuster onder haar bed aantrof! Wat was namelijk het geval? De direktrice had in het zieken huis de beschikking over een grote zitkamer met annex een kleine slaapkamer. Op die slaapkamer had de kinderafdeling een begerig oog laten vallen, want dan kon men weer over enkele bedden meer be schikken. Om een voorstel daartoe in te dienen moest men de exacte afmetingen van de kamer weten. Dus wachtte men een moment af, dat de direktrice er niet was, om de kamer op te meten. Om natuurlijk prompt door haar overlopen te worden' VAN 8 NAAR 90 BEDDEN Met de plaatsing van de Zweedse barakken in de tuin van het zieken huis in het voorjaar van 1952 kreeg ook de kinderafdeling meer ruimte: 45 bedden. In september 1957, toen de Lichtenberg naar het huidige ge bouw verhuisde steeg dat aantal tot 70, nog later zelfs tot 90 „Het ge weldig hoge geboortecijfer van rond 1957 maakte dat noodzakelijk. In 1964 kwam de kentering, zodat nu een 70 bedden weer genoeg is En in plaats van de éne kinderarts voor de Lichtenberg in 1945 zijn het er nu drie. Is dat, gelet op het sterk gedaalde geboortecijfer, niet aan de hoge kant?, vragen we aan dokter Druk ker. En daarmee komen we op de ontwikkeling van de kindergenees kunde in de laatste dertig jaar. Het is niet meer de strijd tegen spugen en diarrhee, want door de goede voor lichting, door de sterke ontwikkeling van de baby voedings industrie en door het beschikbaar komen van nieuwe geneesmiddelen is er veel veranderd. Van „gewone" ziektebestrijding is de kinder geneeskunde veelal een intensieve medische behandeling geworden „Kwalitatief wordt nu veel meer gedaan. De ouders - het klinft zo wrang - accepteren afwijkingen minder gemakkelijk. Ze willen ërbij betrokken worden." OUDERS BIJ VERZORGING BETROKKEN Als vroeger een kind in het zieken huis werd opgenomen was het van en voor de zusters. De ouders mochten per dag misschien een half uurtje op bezoek komen, maar in navolging van Engeland zijn ze meer en meer bij de verzorging be trokken In de meeste Nederlandse ziekenhuizen kunnen de ouders nu een deel van de dag zo maar bin nenlopen. In de Lichtenberg is dat van 's middags twee tot 's avonds zeven en dokter Drukker vindt het een goede zaak, dat de ouders mee doen, meehelpen met helemaal niet zulke kleine ingrepen als bijvoor beeld een hersenprik bij hun kind. „Het was natuurlijk wel een over winning op jezelf om op je vingers gekeken te worden." DRUKKE DAGEN Het gesprek gaat terug naar de beginjaren. Dokter Drukker was kinderarts in Amersfoort, terwijl men andere kinderartsen vond in Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, Hil versum en Zeist. Dat betekende een uitgestrekt rayon, dat eerst op de motorfiets, later met de auto bereden moest worden. En hij somt zijn dagindeling op zoals die in de vijftiger jaren dinsdags was. 's Morgens van 8 tot 10 uur in de Lichtenberg, dan consultatiebureau in het Soesterkwartier tot 12 uur met gemiddeld een 50 a 60 kinderen. Vervolgens racen naar het St. Elisabeth om de patiëntjes daar te bekijken, dan 10 minuten om te eten, en snel naar Putten waar achtereenvolgens consultatie-en kleuterbureau werd gehouden. Dan om drie uur consultatiebureau in Nijkerk, weer met een 50 a 60 kin deren en vervolgens het kleuter bureau met de inentingen. Daarna het spreekuur van het medisch opvoedkundig bureau bij het Wit- Gele Kruis aan 't Zand van half zes tot half acht. „De vrijdag was nog krankzinni ger. Ook dan begon de dag in de Lichtenberg. Om 10 uur volgde de polikliniek, daarna van 1 tot 2 thuis - toen nog in de Korte Bergstraat 13 het spreekuur voor particuliere pa tiënten, waarop ook de patiënten van het ziekenfonds niet geweerd werden. Vervolgens was er het consultatiebureau aan het Wit-Gele Kruis in de Nieuwstraat, met meestal een 70 a 80 moeders met hun kind, dat tot zes uur duurde. Voordat je naar huis ging reed je even naar het ziekenhuis om te kijken of daar nog iets bijzonders was." NATGEPLAST BILJART Aan het spreekuur aan huis in die Korte Bergstraat zijn ook herinne ringen verbonden. De huiskamer was wachtkamer en mevrouw Drukker moest dan haar toevlucht in de keuken zoeken, maar 's avonds had men het probleem van beplaste of bespuwde stoelen. Trouwens dat hadden de biljarters in café Sport aan de Leusderweg op de hoek van de Verhoevenstraat donderdagsavonds ook als daar overdag consultatiebureau was ge weest. De ballen rolden niet op het natgeplaste biljart, dat als kleedtafel had gediend. De consultatie bureaus, zowel voor het Groene-, Oranje-Groene- en Wit-Gele Kruis, hebben altijd veel tijd gevraagd. Het waren er minimaal 9 per week, in Amersfoort, maar bijvoorbeeld ook in Putten, Nijkerkerveen en Bameveld. Veel tijd gevraagd, maar ook veel voldoening gegeven. En hoeveel babies en kleuters uit Amersfoort en de regio zullen niet onder de ogen van dokter Drukker geweest zijn? Later kwamen er as sistenten als de doktoren Velzeboer en Zwaan. Weer later dr H G. Scholten, met wie een associatie tot stand kwam. Een associatie, die nog weer later werd uitgebreid met dr. H. J. Dijkhuis en dr. A. van Rhijn. PRINSELIJKE PATIENTJES Het is tijdens een zitting van het consultatiebureau in Bameveld, dat dokter Drukker naar het Utrechtse academisch ziekenhuis wordt ge roepen als lid van het medisch team bij de geboorte van prins Willem Alexander. Want - waarom weet hij niet, de samenstelling van het medisch team was een zaak van de huisartsen van de prinselijke gezinnen - de Amers foortse kinderarts maakte steeds deel uit van de medische teams, die voor de in Utrecht plaats gehad hebbende bevallingen van leden van de koninklijke familie werden gevormd. En nog mag hij de prinsen tot zijn patiënten rekenen! Veel meer zaxen passeren de revue tijdens het gesprek in de huis kamer aan de Breestraat, waar dok ter en mevrouw Drukker nu een anderhalf jaar wonen. Ze vinden het er een stuk rustiger dan aan de Ütrechtseweg: „we zijn geen mo ment van plan hier ooit weer weg te gaan." Zaken als het Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken, dat een voortreffelijke en goed lopende zaak wordt genoemd, als het tarief, dat in 1949/1950 bij verwijskaarten gold, „zodat je voor een bezoek aan een patiëntje in bijvoorbeeld Har derwijk - een rit van 60 km - een bedrag van 3,47 kreeg." HET DOEK VALT Op 31 december om middernacht valt het doek. Zelf heeft hij gevraagd om op oudejaarsavond nog de dienstdoende kinderarts te zijn, maar is het definitief af gelopen. Komt er meer tijd voor de hobby's, zoals de fotografie en het schrijven van wat „kronkel"- achtige impressies voor „Arts en Auto". En ook voor de enkele bestuursfunkties, zoals gede legeerde van de KNMG - de Konin klijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst - voor de gelijktrekking van de Een hoge hoed. een bruidsboeketeen extra omhelzingen een kaart van de Leusder Krant. V Hoort er allemaal bij. ais je gaat trouwen. LEUSDER KRANT Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 033-41495 •Ons kantoor is op werkdagen geopend van 10.00-12.00 uur Modellenboeken en van 14.00-16.00 uur. In het ochtendgloren is tijdens de eerste twee weken van januari zeer laag boven de zuid-oostelijke horizon met wat geluk de planeet Mercurius te vin den. Mars is vrijwel gedurende de hele nacht boven de horizon. Hij is als oranje „ster" te zien in het sterrenbeeld Kreeft. Jupiter is nog helderder dan Mars en als schitterende witte „ster" m de Tweelin gen te vinden. Ook Saturnus is het grootste deel van de nacht zichtbaar en wel in het sterrenbeeld Leeuw. Rond 21 uur komt de planeet met de ring in het Oosten op. De ring is alleen in een tele- skoop waar te nemen. Saturnus staat ook in januari, net als afgelopen maand, nog dicht bij de helderste ster van de Leeuw, Regulus genaamd. De Maan vormt sa- menstanden met deze planeten en met artsenopleiding in de landen van de EEG, zoals het secretariaat van „Ars Hospitals", de stichting, die de kunst binnen de ziekenhuismuren brengt. Voor de rest: de tuin, die zeker in het komende voorjaar aan dacht zal krijgen. Dokter Jan Drukker verlaat het toneel, waarvan het decor in die tweeëndertig jaar volkomen veran derde, maar waarvan het middel punt, waar alles om draaide - het kind - bleef. Zelf zegt hij: „De bege leiding is veel zwaarder geworden. Het aantal zeer ernstige ziekte beelden nam toe, maar ook de mo gelijkheden om de kinderen beter te krijgen." Dokter Drukker zag ook veel „kostbaren" niet beter worden en we weten dat de mens Drukker daarbij zelf sterk persoonlijk be trokken was. „Het leven achter het toneel is vaak dramatischer dan het leven erop!" enkele heldere sterrenDe belangrijkste daarvan zijn: 7 januan 's ochtends met Mercurius, 19 januari 's avonds met de ster Aldebaran van de Stier. In de nacht van 20/21 januan met de planeet Jupiter en 23/24 januan met de planeet Mars. In de eerste week van januari hebben we veel kans enkele meteoren te zien (ook „vallende sterren" genoemd, hoewel dit verschijnsel mets met sterren van doen heeft: het zijn kleine steentjes en kos misch gruis dat in de dampkring van de aarde verbrandt en een lichtflits teweeg brengt). In de nacht van 3 op 4 januan vooral rond middernacht wordt het maximum verwacht van de zogenaamde Boöhdenzwerm van meteoren. ORION In deze wintermaand zijn enkele fraaie sterrenbeelden te bewonderen Het mooiste is ongetwijfeld aan de zuide lijke hemel te zien: Onon met in totaal zeven heldere sterren, waarvan drie op één lijn in de midden. Zij vormen de „gordel" van de jager Orion. Bekijken we de hemelstreek van Orion met een verrekijker dan zijn er honderden sterren te onderscheiden en bovendien een klein neveltje. In die nevel worden volgens de astronomen nog steeds sterren geboren. Bekeken met behulp van een echte teleskoop is Orion nog interessanter. De sterren blijken gekleurd en de nevel is groot en grillig gevormd Wilt u meer weten over sterrenkundige zaken, over teleskopen, amateurverenigingen of wilt u een keer een bezoek brengen aan een volks sterrenwacht, schrijf of bel dan naar Stichting De Koepel, Nachtegaalstraat 82bis, Utrecht, tel. 030-311360. LEUSDEN - Dat het Kerstfeest van de KPO jaarlijks weer een hoogtepunt is van het totale programma, bewees wel de propvolle Johannes Hoeve. Er waren 85 dames aanwezig in de prachtig ver sierde boerderij. Het bestuur had een achttal dames bereid gevonden om de organisatie van deze avond ter hand te nemen. Dat dit een geweldig succes was, bewees het enorme applaus dat de dames en de meisjes die bij de bediening hielpen na afloop ontvingen. De voorzitter verwelkomde iedereen, in het bijzonder de oud-GA- pastor Van Wee. Pastor Lieberom nam de plaats van pastor Ter Bolke in, ook de eerwaarde Zusters waren aanwezig Bijzonder jammer was, dat twee oud bestuursleden en oprichters van de KPO wegens ziekte geen gehoor aan de uit nodiging konden geven. In haar openingswoord wees de voorzitster erop dat niet alle mensen een blij en gelukkig kerstfeest vierden, dat heel wat mensen het vreselijk vinden deze gezellige dagen; dat zijn de eenzamen onder ons. Ze vroeg om eens rond te kijken of wij vrouwen daar, in het bijzonder in deze dagen, aandacht aan konden besteden en de eenzamen onder ons niet te vergeten. Na een gebed gaf ze de hamer over aan mevrouw Jac v.d. Hengel die de avond verder begeleidde. Na gezamenlijk een paar liederen ge zongen te hebben werd er een klein souper aangeboden, dat erg in de smaak viel. Onder dit sfeervol samenzijn kon men genieten van het orgelspel en zang van Francis van Zandbnnk. Om 23.00 uur sloot de voorzitster deze grandioze avond af met nogmaals iedereen heel hartelijk te bedanken voor de inzet die het „eendags-bestuur" heeft getoond om deze avond te doen slagen.

Leusder Krant | 1977 | | pagina 9