„Het moet nog bewezen worden, dat de bouwgrond i duurder wordt, omdat ik het heb gekocht Welzijn RAADSLEDEN BEKNORDEN DE VOR - DE VOR BEKNORT DE RAADSLEDEN Direkteur Achtervelds bedrijf is bereid met gemeente te praten Aanvulling sociografische dokumentatie verschenen Jaarvergadering Ingezonden: mm DONDERDAG 5 JANUAR11978 5 Van: Werkgroepwelzijn in oprichting Aan Coördinatieteam van het corrjité Milieuzorg Leusden, Hamersvelase weg 2, Leusden-Centrum. Leusden, 28 december 19Vl Op woensdag, 21 december j.l. heeft een eerste oriënterende bijeenkomst plaatsgehad van de Werkgroep Welzijn i.o Zoals u wellicht weet is het ontstaan van deze werkgroep het resultaat van het feit dat een twintigtal burgers van Leusden positief gereageerd heeft op een oproep van de werkgroep voorlich ting van het CML in de Leusder Krant van oktober. Deze oproep betrof het vormen van een werkgroep om de in spraak van de bevolking te bevorderen met betrekking tot het gemeentelijk welzijnsbeleid. Op genoemde bijeenkomst hebben de aanwezigen een werkgroep welzijn opgericht Wij achten het de taak van de werkgroep om te bevorderen dat de be volking van Leusden - waaronder met name de ongeorganiseerden en de wijkgebonden organisaties - wordt be trokken bij de voorbereiding van het welzijnsbeleid. Gezien het feit dat het CML een verwante doelstelling heeft, geven wij er de voorkeur aan ons werk te gaan verrichten binnen het kader van het CML Wij hebben de overtuiging dat wij op korte termijn met onze werkzaamheden moeten beginnen. Het gemeente bestuur is immers reeds bezig op basis van gesprekken met de verenigingen en organisaties tot een bijstelling te komen van het Beleidsplan welzijns voorzieningen. Bovendien heeft het gemeentebestuur besloten een educa tief plan te gaan ontwerpen, waarbij be halve de betreffende organisaties ook de bevolking gehoord zal dienen te worden. Wij vrezen dat als wij een half jaar wachten met onze voorbereidingen het niet meer mogelijk zal zijn tijdig een gedachtenwisseling op gang te brengen onder de bevolking over de uitgangspunten en wensen met betrek king tot het educatief en welzijnsbeleid, welke voorwaarde is voor een goede inspraak over deze materie. Wij kunnen hiermee niet vroeg genoeg beginnen. In januari gaan wij ons nader beradeh over de taak en de werkwijze van de werkgroep. Daarna zouden wij gaarne een gesprek met u hebben over sa menwerking en afstemming tussen de werkgroep en het coördinatieteam. DOOR BÈRT VOS ACHTERVELD - „Het moet nog bewezen worden, dat de bouwgrond voor het uitbreidingsplan Achterveld duurder wordt, omdat Ik het heb gekocht. Zolang het niet het geval Is, kunnen raadsleden nooit zoiets In het openbaar beweren". Aan het woord is de heer C. M. de Vor, di- rekteur van het gelijknamige bedrijf in landbouwmachines in Achter veld. Aanleiding tot ons gesprek is de raadsvergadering medio de cember vorig jaar, waarin verschillende raadsleden tijdens de behan deling van het speciale „postzegelplannetje" om uitbreiding van het bedrijf van De Vor waarborgen, zich nogal boos uitlieten over de zakelijke handel en wandel van de direkteur van dit bedrijf. Deze kocht bijna acht hectare grond op van de familie Kok te Achterveld. Normaal gesproken niet iets om direkt boos over te worden, maar de desbetref fende grond is wel toevallig bestemd voor de toekomstige wo ningbouw in Achterveld, waarover de gemeente al jarenlang onder handeld. „Aankoop van grond met toekomstverwachtingen" noemde de heer De Vor nog niet zo lang geleden in onze krant transactie. „Speculatie" meenden de raadsleden en anderen, die zich zorgen maken over de woningbouw in Achterveld. De heer De Vor is het daar niet mee eens. Ook andere opmerkingen van de heren raadsleden vielen bij deze Achterveldse Barnevelder in verkeerde aarde. |De heer C. M. de Vor: aanstijgingen gemeenteraad niet terecht,. i DE VOORGESCHIEDENIS De knorrige commentaren van de Leusdense raadsleden zijn niet zo maar uit de lucht komen vallen. In het begin van de zeventiger jaren was het gemeentebestuur van Leusden reeds bezig met de firma De Vor in Achterveld om samen tot een oplos sing te komen inzake het behoud van de werkgelegenheid voor het dorp. De Vor zat namelijk met ruimtep roblemen. Op het terrein aan de Hes senweg, waar het bedrijf was (en nog is) gevestigd, was geen enkele ruimte meer voor uitbreiding. Het geldende bestemmingsplan voorzag wel in een gedeeltelijke uitbreiding voor zover het voor agrarische doeleinden bestemd zou zijn, maar aangezien de firma De Vor naast landbouwmachines ook was begon nen met de verkoop van machines voor wegen-aanleg e.d., kwamen er moeilijkheden. De gemeente zag als oplossing verplaatsing van het be drijf naar Stoutenburg (eveneens aan de Hessenweg) waar het trac- torbedrijf van de firma Van der Kooy gevestigd was geweest. Dit stuitte bij de provincie op bezwaren. Aangezien niet kan worden gewacht op een uitslag van de provincie, besloot de heer De Vor industrie-grond aan te kopen in Barneveld. Op het laatste moment werd voorkomen, dat de be langrijkste werkgelegenheid van Ach terveld naar Barneveld zou verdwijnen. Mede dankzij ook een spontane handtekeningen-aktie van de Achter- velders mocht De Vor blijven op de plaats waar hij zat. Moeilijkheden met een hinderwetvergunning en de daaruit voortvloeiende bezwaren van omwo nenden in verband met geluidsoverlast (door demonstraties met de machines) werden opgelost, onder meer door het aanleggen van een geluidswal. Inmid dels was een postzegelplannetje" door de gemeente ontworpen, om De Vor de kans te geven op de huidige plaats voldoende uit ée kunnen breiden. Iets, waarin het geldende be stemmingsplan niet voorzag. Voordat dit plannetje door de raad zou worden goedgekeurd, verkocht de heer De Vor zijn bedrijf aan Cebeco te Rotterdam en kocht - ongeveer in dezelfde periode - de bouwgrond, bestemd voor het uit breidingsplan Achterveld De raadsleden waren furieus Hoewel ze - met de rug tegen de muur zoals werd gesteld - het uitbreidings plannetje voor het bedrijf van De Vor goedkeurden, waren ze minder vriende lijk ten aanzien van de direkteur van dit bedrijf. Stank voor dank" was de al gemeen gehoorde uitspraak. De verkoop van het bedrijf was - volgens één der raadsleden - slechts mogelijk geweest dankzij het .postzegelplan netje". ,,Het zou een uiterst betreuren swaardige zaak zijn, indien de heer De Vor van de opbrengst van zijn bedrijf de grond voor het uitbreidingsplan Achter veld zou hebben gekocht", meende de heer Van Tiel (VVD). De heer Reichert (Progressief Leusden) zei tandenknar send akkoord te zullen gaan met het plan, maar voegde daar aan toe dat ,,de heer De Vor het wel heeft verbruid bij de raad". Wethouder Wagenaar (sinds 1 januari definitief portefeuillehouder van Ruimtelijke Ordening) zei in dezelfde raadsvergadering, dat de aankoop van de grond door de heer De Vor tot gevolg zal hebben, dat de premie-huur, premie-koop en woningwetwoningen die daar gebouwd gaan worden aan zienlijk in prijs zullen stijgen ,,Als we daar tenminste gaan bouwen. voegde hij daar aan toe Kortom: de raadsleden zijn erg boos op de heer De Vor. En - zo bleek ons uit het gesprek, dat we hadden met de heer De Vor - die is op zijn beurt boos op de raadsleden. BIJZONDER GEËRGERD De heer De Vor ,,lk heb me bijzonder geërgerd aan het feit, dat er in de raad werd gesteld, dat de medewerking van de gemeente het voor De Vor mogelijk heeft gamaakt zijn bedrijf aan Cebeco te verkopen. Het is namelijk volkomen onzin. Ik zou zeggen, dat het tegendeel het geval is. Als we in 1971 het industrie-terrein in Barneveld zouden hebben gekocht (wat veel gunstiger lag dan het huidige bedrijf), dan zouden we toen minstens een miljoen gulden heb ben bespaard als verschil in bouwkos ten, zoals die nu zouden zijn geworden. En dan had ik ook nooit problemen met de omwonenden gekregen Als men stelt, dat de uitbreidingsmogelijkheden in Achterveld mij geen windeieren heb ben gelegd, dan moet ik wel zeggen, dat tijdens de onderhandelingen met Cebeco de plaats Achterveld als vesti ging van De Vor negatief door Cebeco werd beoordeeld, gezien de proble men" WERKGELEGENHEID Eén van Leusdense raadsleden vroeg zich af, of het wel zo positief voor de werkgelegenheid van Achterveld zou zijn, die overname door Cebeco. De heer De Vor „Als ik dat zo lees, dan moet ik zeggen, dat de raadsleden toch slecht geïnformeerd zijn. Als ze op z'n minst de advertentiepagina's van de Leusder Krant zouden hebben bekeken, dan zouden ze hebben gewe ten, dat De Vor nog steeds nieuw per soneel vraagt. Sinds de overname is het personeelsbestand toegenomen met zeven mensen. En we blijven noq steeds mensen zoeken. In een brief aan de gemeente (juli 1977), heb ik duidelijk uiteengezet, dat het tot de reële moge lijkheden behoort, dat ds firma de Vor met een personeelsbezetting van vijftig (Achtervelders) uit kan groeien tot ze ventig. Ik heb er bijgeschreven, dat de gemeente dan ook moet zorgen voor voldoende woningen in Achterveld" SPECULATIE? En daarmee komen we op het punt van de gewraakte grondaankoop van de heer De Vor van de familie Kok, waar de gemeente al meer dan vijf jaar in onderhandeling was. Is dat geen speculatie? vragen we de heer De Vor. Het bedrijf van de firma De Vor in Achterveld aan de Hessenweg, dat werd verkocht aan Cebeco, maar door goedkeuring van de raad aan het zogenaamde postzegelplannetje toch mag worden uitgebreid. De Vor: „Het is niet onfatsoenlijk als iemand iets met winst wil verkopen Dat gebeurt regelmatig err ook in het za kendoen met een gemeente. Tal van aannemers, om maar een voorbeeld te noemen, verdienen geld aan de op drachten, die de gemeente hun ver strekt. Kijk, het is beslist niet zo, dat ik de grond heb gekocht om er veel winst uit te kunnen slepen. Ik heb voor die grond aan de Kerkdijk niet méér betaald, dan wat in omliggende gemeenten in het algmeen voor grond wordt betaald Wat ik van de gemeente vraag is, dat zij minstens die prijs moet betalen. Ik heb direkt na aankoop van de grond een brief aan het gemeentebestuur ge schreven, waarin ik het college heb meegedeeld dat ik de grond bezat en bereid was met haar over de aankoop ervan de onderhandelen. Het is overi gens nog de vraag of de gemeente bin nen afzienbare tijd via onderhandeling met de familie Kok in het bezit van de grond zou zijn gekomen. Er is jarenlang over onderhandeld, zonder enig resul taat. Ook dat kost veel geld. vooral als tot onteigening zou moeten worden overgegaan. Bovendien zou de ge meente veel geld zijn bespaard, als ze bijvoorbeeld drie jaar geleden tot over eenstemming met de familie zou zijn gekomen". De heer De Vor vindt gewoon, dat de gemeente geen slagvaardig beleid heeft gevoerd en dat het on juist is, om hem daarvan nu de schuld te geven. BEREID TOT VERKOOP De heer De Vor. „Op het moment dat ik de grond had gekocht heb ik de ge meente een brief geschreven over ver koop Ik kan - zolang die verkoop niet is geschied - niet inzien dat raadsleden nu al kunnen zeggen, dat de bouw van wo ningen in Achterveld straks duurder gaat worden, omdat De Vor de gron heeft aangekocht Ik betwist dat ten stel ligste Als de gemeente met de familie Kok was blijven onderhandelen, dan zou het nog de vraag zijn geweest, of men tot overeenstemming zou zijn gekomen. Een onteigening-procedure zou dan het gevolg zijn geweest. Met alle ver traging die daaraan verbonden is. Dat kost jaren Ik ben bereid nu te onder handelen. Op redelijke voorwaarden". De heer De Vor betreurt het eigenlijk nog steeds, dat hij in Achterveld is ge bleven. „We hadden eigenlijk weg moe ten gaan toen bleek, dat er geen ver vangend bedrijfsterrein aanwezig was. Al in de periode van burgemeester Bui- ning is gezegd, dat Achterveld zo spoedig mogelijk een eigen werkgele- genheidsterrein zou krijgen. Dat terrein moet er nog komen". ALLES BLIJFT BIJ HET OUDE Overigens verandert er niets door de verkoop van het bedrijf aan Ce beco. De heer De Vor blijft direkteur en de perspektieven voor de toe komst zijn gunstig te noemen. Het ligt in de bedoeling, dat het per soneelsbestand gaat uitgroeien van vijftig tot zeventig". Als de gemeente tenminste voldoende woningen bouwt in Achterveld", zegt hij met een glimlach aan het slot van het ge sprek. En daarmee is de cirkel rond. De werkgelegenheid van Achterveld zal groter worden door de groei van de firma De Vor. Op dit moment wordt nog steeds personeel gevraagd. Wij hopen in het kader van het CML tot een vruchtbare samenwerking te kunnen komen in het belang van de Leusdense bevolking Hoogachtend, Werkgroep Welzijn i.o. Carolien Magnus, Landweg 151, Leusden-Centrum LEUSDEN - Dezer dagen is weer een aanvulling verschenen op de sociogra fische dokumentatie van de gemeente Leusden. De sociografische dokumen tatie biedt een schat aan gegevens over onder meer de samenstelling van de bevolking, de politieke en kerkelijke verhoudingen, de volkshuisvesting en het onderwijs. Een exemplaar van dit uitvoerige boekwerk ligt ter inzage bij het Bureau Voorlichting, Burg. de Beaufortweg 63 LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 19 januari is de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsv rouwen, afdeling Leusden. Deze vergadering wordt gehouden in de Marcuskerk en begint om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1) Opening 2) Notulen 3) Jaarverslag 4) Financieel jaaroverzicht 5) Ingekomen stukken en mededelingen 6) Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn: mevr. M. C. M. v. Rij-v. Wijhe (herkiesbaar), mevr. K. J. Schmidt-ten Hoopen (niet herkiesbaar) en mevr. M. Powell-Wolf (niet her kiesbaar). Er zijn dus twee vacatures, waarvoor zich reeds twee dames be schikbaar hebben gesteld, t.w. mevr. E. M. Roggekamp-v. Aggele en mevr. A. W. Neger-Weyer. Gelegenheid tot op gave van tegen-kandidaten voor 15 ja nuari '78 bij mevr. C. Pollé-Blom, tel.: 43957. 7) Rondvraag Na de pauze vertelt mevr Van Rij- Van Wijhe het één en ander over haar bezoek aan de Volkshogeschool „Men- don" in Frankrijk. Hierna nog een gezel lig slot. Doordat de firma De Vor naast landbouwwerktuigen ook andere machines, onder meer voor wegenaanleg, verkocht, ontstonden moeilijkheden bij uitbreidingsplannen, omdat het terrein als agrarisch stond geboekt.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5