1947: 1978: Elsje Knoop heeft Els Blom-Knoop bij ons f 100,- op geeft ons opdracht haar boekje staan, maandelijks f250,- opzij te zetten. r- ©RflW BANK Alle zaken voor alle mensen. Bekeerd HANDEP rl INGEZONDEN 3 produktie-medewerkers 1 leerling constructie-bankwerker 2 constructie-bankwerkers 2 C02-lassers 1 draaier/bankwerker Toen Elsje Knoop geboren werd, opende haar vader een spaarbankboekje voor haar. Nu - jaren later - besluit zijzelf bij diezelfde Bondsspaarbank te gaan Systeemsparea Dat wil zeggen: zij geeft de Bondsspaarbank opdracht om maandelijks een vast bedrag over te boeken van haar bankgirorekening naar haar spaarrekening. Zij kon kiezen uit verschillende spaarrekeningea Die opdracht hoeft zij maar één keer te gevea Daarna is zij er zeker van dat zij nooit vergeet te sparea Want de Bondsspaarbank boekt automatisch iedere maand geld over naar haar spaar rekening. Die overboeking gaat bovendien zeer snel. Er treedt geen renteverlies op. Overigens hoeft Els dat spaargeld niet aan te spreken als zij ineens voor onverwachte uitgaven komt te staaa Daarvoor heeft de Bondsspaarbank aantrekkelijke Koop- Krediet-plannen klaarliggen. Zo regelt Els al jaren haar geldzaken bij de Bonds spaarbank. Dat kunt u ook doen. Kom eens pratea Dan zult u merken hoe veelzijdig de Bondsspaarbank is. ONDERDAG 12 JANUAR11978 LEUSDER KRANT buiten verantwoording van de redaktie Dit is het werkelijk gebeurde vertiaal van iemand die werd bekeerd Het zijn de wederwaardigheden van hem, die door de buurvrouw en haar hond is ge komen tot acceptatie van datgene wat op de valreep van het jaar eenieder zo nadrukkelijk wordt toegeroepen: ,.Hebt elkander lief!" Ik ben die bekeerde en in 1978 houd ik meer dan ooit van eenieder, in het bij zonder van mijn buurvrouw en haar hond. Hoe dit alles zo is gekomen? Ach het gebeurde zomaar opeens spontaan, ofschoon er wel een enorm zware strijd aan vooraf is gegaan. Voorheen was ik n I helemaal niet een persoon om zomaar van iedereen te houden en honden kon ik gewoon niet uitstaan. Niet omdat ik de beestjes hun bestaan naast mij op deze aarde niet zou gunnen, maar het houdt verband met de vrees dat kinderen daardoor worden athtergesteld Door hun verte derende benadering van alle huisgeno ten. hebben de honden zich steeds meer in een bevoorrechte positie ge plaatst en verdringen zij veelal de zorg voor de kinderen Het beest is kind in huis en het mag ook veel meer dan de kinderen. Niemand haalt het in zijn hoofd om zoon of dochtertje op gras velden, in zandbakken, midden op straat of in de goot de behoeften te laten doen. Kinderen mógen dat gewoon niet, terwijl hun afgang in de meeste gevallen minder gewichtig is dan dat van het hondekind. Toch zouden heel wat jeugdigen op bepaalde momenten ook wel eens zomaar ergens in de wijde wereld zich opgelucht van buikpijn willen ontlasten, maar voor hen kan dat nu eenmaal niet zomaar Er wordt dan paniekerig uitgekeken naar plaatsen waar men dit tegen vergoeding van minstens een dubbeltje kan waarma ken. Zou wellicht jaloezie destijds mijn hart tegen de viervoeters hebben ver hard? Werd ik wellicht beïnvloed door de opzwepende artikelen van de Com missie Millieuzorg Leusden, die een agent met stoffer en blik achter elke hond geplaatst willen zien? Zijn wij zo bekakt in Leusden, dat wij zelfs onze hardwerkende ambtenaren een derge lijke hondebaan willen laten verrichten? Diep, heel diep in mijn ziel zou ik willen blikken op zoek naar het hoehet wat het waarom van al hetgeen het hart zo beroert. Nooit zal ik echter het aangrijpende moment van mijn beKerlng vergeten Op oudejaarsavond van het jaar 1977 is het gebeurd. Even tevoren had ik via het televisiescherm met ontroering kennis genomen van de oproep om alle dieren knalvrij binnen te houden, waarbij helaas de kindertjes niet werden betrokken. Toenom half- negen, misschien was het twee minuten vóór half negen, om die tijd ongeveer gebeurde het die bekering bedoel ik Het kwam als een schok en wanneer ik er aan terugdenk, schiet mijn gemoed weer boordevol. Ik keek uit het keuken raam toe hoe mijn schatten van kinderen alvast enige rotjes op straat uitprobeerden. De knallen deden mij denken aan het spannende moment wanneer straks om twaalf uur iedereen opeens doet alsof er iets bijzonders aan de hand is en men hevig bewogen de goedkope kalender van de groenteboer vewisselt voor die van de autodealer. Mijn aandacht werd plots getrokken door de buurvrouw van schuin aan de overzijde, die zwaaiend en roepend over het pleintje trok en on verschrokken de vuurlinie naderde. Een gillende keukenmeid zwaaide sis send langs mijn raam en als bengaals vuur trof mij plots de gedachte dat de vrouw blijkbaar in grote moeilijkheden verkeerde. Misschien had één van onze knallers haar woning getrokken, schoot het door mij heen. Maar ik verwierp deze gedachte weer even snel omdat de afstand tussen onze woningen meer dan vijftig meter bedraagt. Ook de ge ruststellende gedachte dat het goede mens zich van de knal alleen maar een rotje was geschrokken, ging niet op, omdat er die dag reeds meerdere knallen waren gevallen. Daar ik boven het donderend geweld van de gevecht stroepen vanuit de keuken onmogelijk wijs kon worden uit gebaren en taal van mijn buurvrouw, keerde ik mij om en snelde de trap af om in de gang mijn medepleinbewoonster aan te treffen, die mij dringend verzocht niet te knallen, omdat haar hond daar niet tegen kan Eerst tegen twaalf uur zou het beest de pil krijgen, zo sprak zij. «Jonge hondjes zijn ook leuk", pro beerde ik nog, maar ik was natuurlijk zo stom om niet te begrijpen, dat het hier een slaappil betrof. Lieve overbuur", stamelde ik. „Begrijp het toch. Vandaag heb ik ook een klein beetje recht. Alle dagen van het jaar word ik geconfron teerd met mensen, die van hun lusten niet de lasten willen dragen. De hygiëne in onze samenleving wordt geweld aangedaan en op straat moet men naast het verkeer opletten om tijdig zijsprongetjes rond hondehoopjes te maken Dikwijls zijn mijn schoenen be smeurd, maar toch heb ik nimmer bij iemand aangebeld om mijn beklag te doen" „Ja maar, dat is dan met van mijn hond", sprak zij, meteen onaardig de deur uitlopend, waarmee zij mij toch maar fijn de mond snoerde. Enige spe cialiteit aangaande samenstelling en afkomst van hondenfaeces ontbreekt mij namelijk geheel. Op dat grootste moment vond mijn bekering plaats. Als een flits uit het heelal schoot het door mij heen, dat rond de kribbe in het stal letje verschillende dieren, maar nimmer honden zijn gesignaleerd. Heel duidelijk zag ik plots dat dit het knellende kernpunt is, waarom alles draait. Wij Nederlanders hebben de hond in de kerststal nimmer een plaats gegeven. Het beest hoort er immers bij, samen met alle andere viervoeters Eerst wanneer het besef doordringt dat de trouwe hondekop ook in de stal hoort, leeft iedereen zoals ik thans in vrede met alle mensen en dieren, de buurvrouw incluis, en zorgt men met een rein gemoed voor geurig stro in de eigen stal voor de opvang van be hoeften van alle behoeftigen. W. Smit Dordogne 13 Leusden-C. Crediet Maatschappij Venlo Wij geven U graag advies Onze specialiteit is FINANCIËLE DIENSTVERLENING tegen uiterst gunstige voorwaarden Alle inlichtingen verstrekken wij gaarne telefonisch. Ook bent U van harte welkom op ons kantoor. Amersfoort Stadsring 33. tel. 033-18441 Wij zijn zowel producerend als commercieel werkzaam op het gebied van elektro-mechanische hoogwerkers, aluminium rolsteigers, stalen systeemstelgers en bouw- liften. In Nederland produceren, verkopen, verhuren en verlenen wij service en wel vanuit vijf vestigingen. Vanwege de sterke groei en met het oog op de plannen die op stapel staan, heeft onze Produktie-afdeling in Woudenberg, die sinds kort ondergebracht is in een modern bedrijfspand, dringend behoefte aan - Aard van het werk: bediening van zaag- en lasmachines afwerken van gelaste produkten - Geen bijzondere technische eisen buiten een goede handvaardigheid. - Aard van het werk: zagen, autogeen snijden, en (CO2-) lassen - Eisen: opleiding op LTS-niveau. - Aard van het werk. - het vervaardigen van halffabrikaten voor onze hoog werkers. - Eisen: opleiding op LTS-niveau - Eisen: ervaring met C02-lassen - Eisen: ervaring in deze funktie WIJ BIEDEN: - een goede beloning - vrije werkkleding goede sociale voorzieningen en secundaire arbeids voorwaarden. HEBTU INTERESSE? Schrijf naar: Handep BV, Postbus 52, 3930 EB Wouden berg. Vraag naar: de heer Newsum, Chef Produktie- afdeling, tel.no. 03498-2714* BONDSSPAARBANK

Leusder Krant | 1978 | | pagina 12