Cathérine Deneuve in „smartlap" van Claude Lelouch i témm I. DONDERDAG 12 JANUAR11978 15 filmagenda Amersfoort AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 12 januari t/m 18 januari: Grand 1 2: tel. 033-14632 Wordt hard aan gewerkt. Grand 3: ,,The spy who loved me", 4e week. Da gelijks: 6.45, 9.30 uur. Zaterdag. 1.30, 6.45,9.30 uur Zondag: 1.30,4.00,6.45, 9.30 uur. Op donderdag, vrijdag, maan dag, dinsdag en woensdag geen mid dagvoorstelling. 12 jaar Grand 4: ,,De vier vuisten van de duivel". Dage lijks: 1.45,6.45,9.15 uur. Zondag. 1 45, 4.15, 6 45, 9.15 uur. 12 jaar. Grand 5: ,,Als ik net nog eens over mocht doen" (Si c'etait refaire). Dagelijks 2.00, 7.00,9.30 uur. Zondag: 2.00,4.30,7.00. 9.30 uur. 16 jaar. Cinema 1, tel. 033-18900: „Het gedonder in de glazen" (Thunder and lightning). Dagelijks: 1.45, 6.45, 9.15 uur Zaterdag, zondag en woensdag: 6.45, 9.15 uur. 12 jaar „Herbie gaat naar Monte Carlo". Zater dag en woensdagmiddag 1.45 uur Zondagmiddag: 1.45, 4.15 uur a.l. Cinema 2: „Soldaat van Oranje. Dagelijks- 1.30, 6.30, 9.30 uur. 12 jaar. Euro Cinema, tel. 033-33655: „The Deep" Dagelijks: 1.45,6.45,9.30 uur. Woensdag 6 45, 9 30 uur. Zater dag: 4.15,6.45.9.30 uur. Zondag: 1.30, 4.15, 6.45, 9.30 uur. 16 jaar. Duo 1, tel. 033-16572: „De vrije middagen van Pamela Mann". Dagelijks: 2.15,7.15,9.30 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.15, 9.30 uur. 16 jaar. Duo 2: „Weekend der verschrikking" (Death Weekend). Dagelijks: 2.00, 7.00, 9.15 uur. Zondag: 2.00, 4.15, 7.00, 9.15 uur. 16 jaar. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: „Kruis of munt". Vrijdag- en zaterdag avond: 24.00 uur. 16 jaar. Duo 2: „De motorduivels" Vrijdag- en zater dagavond: 23.45 uur. 16 jaar. KINDERVOORSTELLINGEN Euro Cinema: „Dunderklumpen" Woensdagmiddag: 1 45 uur Zaterdagmiddag 1.45 uur. Geheel Nederlands gesproken, a.l. „Is... neen., ja... is uw echtgenote misschien thuis?" „Als ik nu flink eet, heb ik 's avonds niet zo'n honger" DOOR BERT VOS KINDERVOORSTELLINGEN Naast de kindervoorstellingen (matinee) op zaterdag en woensdag in Cinema 1 van „Herbie gaat naar Monte Carlo", kunnen de kinderen In Euro Cinema kijken naar de Skan- dlnavlsche kinderfilm „Dunder klumpen", een mixing tussen speelfim en tekenfilm. Een alleraar digste film, geheel Nederlands ge sproken. DAGBOEK VAN EEN SHINJUKU-DIEF In het Amersfoortse Filmhuls draait van zaterdag tot en met dins dag, elke avond om kwart over acht, de film „Dagboek van een Shlnjuku-dlef" van de Japanse re gisseur Nagisa Oschlma. Aan de gang Is hier een liefdesverhaal tussen twee jonge mensen, die elkaar hebben leren kennen in een grote boekhandel waar de jongen boeken steelt. Het meisje betrapt hem daarbij en daagt hem tegelij kertijd uit. Boeken spelen in deze film een belangrijke rol. (Zoals In Made in USA van Godard en in Part ner van Bertoluccl). Het gaat erom dat jonge mensen zich Intens ont redderd kunnen voelen te midden van alle vrijmoedige woorden die van de pagina's wereldliteratuur op hen afkomen. Schrijvers als Jean Genet en Henry Miller hebben tot heil van de mensheid heel wat overhoop gehaald wat jonge mensen wel verder zouden willen uitwerken als zij maar durfden. De jonge Japanner In deze film van Oshlma durft In leder geval niet. Wanneer hij verliefd wordt op het meisje In de boekhandel blijkt hij In de sexuele omgang met haarzo onhandig dat een bevrediging van zijn partner onmogelijk Is. Het bereiken van een gelijktijdig or gasme wordt hier in alle ernst als een bijna onbereikbaar ideaal gesteld, dat ten koste van bestaande remmingen en verouderde opvattingen moet worden verworven Oshima laat eerst de acteurs van het establishment aanruk ken om uit te leggen: hoe een liefdes relatie tussen man en vrouw moet wor den beleefd. Ook een seksuoloog wordt erbij gehaald, die bereid is om alles wat Freud op dit terrein heeft bedacht wede rom voor ons uit te stallen. Noch deze oude geleerde, noch de twee acteurs zetn de jongen op de juiste manier aan te moedigen. De laatsten vergeten zelfs zozeer hun aanvankelijke bedoelingen dat zij beiden het meisje verkrachten. Tenslotte blijken de Situatie Spelers van Kara Juro (een bestaande groep van het Japanse Living Theatre) de twee geliefden te kunnen helpen door hen beiden in te schakelen in een vorm van straattoneel, waarin een voortdu rende vervreemding van de eigen persoonlijkheid in het geordende theater- en maatschappijbestel, in communevorm een opnieuw elkaar vinden mogelijk maakt, dwars door alle taboes heen (Filmhuis Amersfoort, zaterdag t/m dinsdag. 20.15 uur.) THE BIG SLEEP In het Humphrey Bogart- retrospectief deze week zaterdag avond, 11 uur, de film „The Big Sleep" van regisseur Howard Hawks, de Amerikaanse filmpionier, die kortgeleden stierf. In 1939 verwierf Raymond Chandler zich tot op heden onsterfelijke roem als hardboiled detectiveschrijver. Het boek heette „The Big Sleep". Chandler kwam uit dezelfde school als de oudere Dashiell Hammett, de man van „The Maltese Falcon". Het gebruikelijke thema van de detectiveroman werd door deze schrijvers doorbroken Niet meer het abstract-logische gedachten- spel, geen kriminele kruiswoord raadseltjes meer In plaats daarvan: authentieke milieu's, nadruk op sociale achtergronden, preciese ka rakterisering van de personages en pregnante, puntige dialogen, min of meer uit het leven van de onderwereld gegrepen: Chandler was er trots op dat de door hem bedachte term „the big sleep" voor „de dood" later door andere schrijvers werd gehanteerd als oorspronkelijke „slang". Met zijn held Philip Marlowe schiep Chandler een fi guur, die het prototype van de partiku- liere rechercheur zou worden. Op zijn beurt heeft Bogart het type verder ge preciseerd met zijn vertolking in de ver filming van het boek. Bogart was immers niet lang en knap, zoals Chand ler Marlowe had gedacht, maar zijn type paste desondanks zo volmaakt bij de sfeer en de filosofie van het boek, dat het vele jaren later moeite kostte om Elliott Gould te accepteren als Marlowe in „The Long Goodbye", ook al kwam deze qua uiterlijk dichter in de buurt. Bij beide films was overigens Leigh Brac- kett als scenarioschrijfster betrokken De wereld die Chandler in zijn boek tekende - „zwart", verwarrend, soms met een surrealistisch tintje - is door Howard Hawks met meesterhand in filmbeelden vertaald. Het scenario legt nog sterker dan de roman de accenten niet zozeer bij de oplossing van een „zaak", maar bij de geleidelijke pene tratie in een verwarrende en corrupte wereld. Howard Hawks. „Het verhaal heb ik nooit begrepen Toen ik het gele zen had was ik enthousiast. In acht dagen was het script gereed en het enige waar we op uit waren was elke scène spannend te maken. Het verhaal was voor ons een boek met zeven ze gels. ledereen vroeg me wie die en die vermoord had - maar ik had geen flauwe notie. Chandler werd per telegram om raad gevraagd, maar die wist het ook niet." (Het betreft hier de moord op Owen Taylor, in totaal worden zeven moorden in de film qepleeqd). Wie ondanks alle waarschuwingen toch tot het eind toe blijft proberen het verhaal te volgen dient te beseffen dat de toenmalige opvattingen van zede lijkheid op het witte doek de zaak nog ondoorzichtiger maken. In Chandler's verhaal gaat 't om naaktfoto's en por- noboeken, elementen die in de film nauwelijks worden gesuggereerd, waardoor de motivering van de diverse personages er niet duidelijker op wordt. Maar wie zich overgeeft aan de sfeer van de film, wie met de buik kijkt in plaats van met het verstand, zal geen moeite hebben met de constatering dat „The Big Sleep" een film is waarvan je niet genoeg krijgt. (Filmhuis zaterdagavond 23.00 uur.) „Dunderklumpen", in de kindervoorstelling van Euro Cinema. Humphrey Bogart in het Amersfoortse Filmhuis. Tafeltennis. Het naar de 2e klasse ge promoveerde TTCL 1 ontmoet in de tussen 16 en 21 januan a.s. beginnende vooijaarscompetitie het uit de le klasse gedegradeerde Rega X, alsmede Over 't Net 1, SSVU 1, TRS 4 en WVT 1 Biljarten. In Achterveld is onlangs weer een biljartclub opgericht. Gespeeld wordt in de nieuwe biljartzaal van café de Hessenkar en begrijpelijk is, dat de naam van de uit 24 leden be staande nieuwe vereniging eveneens „de Hessenkar" luidt. Voorzitter is de heer J. H. Colegem (Hessenweg 261, Achterveld). Voorlopig wordt alleen onderling gespeeld. Met/zonder deksel. Voor het derde jaar in successie wordt op vrijdag 17 februari de grote strijd geleverd onder de Leusdense sportclubbestuurders. Dat gebeuren vindt plaats in de kantine van de S.V. Achterveld op het Kerstens Sportpark. Aanvang 19 30 uur De grote hchtverzilverde bokaal met/zon der deksel op marmeren voet van de Sportstichting Leüsden is de inzet. Win naar in 1976 was de LTV de Eemelaar en in 1977 sleepte S.V. Achterveld het ding uit de strijd. AMERSFOORT - Deze week aandacht voor vier nieuwe films in het veekprogramma der Amersfoortse bioscopen. Dat Is in de eerste plaats „SI :'etait refaire" (Als ik het nog eens over mocht doen) met Catherine Deneuve tn Anouk Aimée in de hoofdrollen (Grand 5), „Thunder and lightning" (Het jedonder in de glazen") in Cinema 1„de Vrije middagen van Pamela Mann" een nogal pittige sexfilm in Duo 1) en „Death Weekend" (Weekeind der verschrikking) in Duo 2. In het Amersfoortse Filmhuis kan men opnieuw naar en Japanse film kijken en wordt zaterdagavond een film in het Hunphrey )ogart-retrorspectief getoond. m 11 SCHUIN Bent u nou die stukkies- schrijver?" Naast me bij de bushalte stond een lange, schrale man met pinkelende, felle oogjes. Ik bekeek bedachtzaam m'n tijdelijke buurman en overwoog welk antwoord het meest positief over zou komen bij deze voor mij onbekende vreemdeling. Mijn ijdelheid overwon het tenslotte van mijn toch latent aanwezige angst voorrepressailes. Ik knikte. Juist!" zei hij en je zag aan z'n gezicht dat het hem onnoemelijk veel genoegen deed, dat hij mij toch maar tussen dat groepje mensen bij de bushalte had uitgeplukt „Dat dacht ik al. Eventjes heb ik getwijfeld, maar ik ben heel goed in het onthouden van gezichten. En ik heb u éénmaal gezien". Ik trok vra gend m'n wenkbrauwen op en hij knikte enthousiast. „Jazeker, één maal maar. Vorig jaar tijdens car naval". Nu ben ik inderdaad tijdens een carnavalsfeest een keertje onder scheiden met de zeer vereerde titel Schout-bij-nacht-en-ontijmet bijbehorende ,,ridder"-orde van een gewaardeerde car navalsvereniging uit het Amers foortse, zodat ik maar bevestigend knikte en de mogelijkheid van her kenning van zijn kant niet uitsloot. „Datzou kunnen",zei ik. En wachtte. Want ik nam niet aan, dat deze lange meneer me kwamvertellen, dat hij zo van die voorstelling had genoten en mii daar alsnog voor wilde bedan ken. „Maar daar wou ik het nou niet over hebben", vervolgde de poten tiële klant voor het openbaar vervoer. „Uschrijftschuinestukkies. Zo is het toch?" Ik kon dat niet ont kennen, ook al heb ik niet direkt de neiging om zoiets aan de grote klok te hangen, want niets is riskanter dan het schrijven van „als humoris tisch bedoelde" stukjes. Want jouw opvatting van wat humor is, is lang niet altijd gelijk aan die van je ge waardeerde medemens „Ik heb een heleboel on derwerpen voor je". De man be schouwde me blijkbaar als een waardevolle vriend, want hij was hierna niet meer te stuiten. „Kijk, er zijn onderwerpen zat waar je eens over zou moeten schrijven. O, je schrijft wel leuk hoor, daar niet van, maar tochHij aarzelde even, eigenlijk meer om op adem te komen, terwijl ik de weg afkeek om te zien of mijn bus er al aankwam. „Ik kan je elke week wel tien on derwerpen leveren. Ik heb schuine moppen zat en die zijn toch ook leuk voor de mensen? „Hij keek me met z'n olijke ogen aan en dempte zijn stem enigszins. „Zeg, ken je die mop vanOp dat moment ver scheen de bus en ik pakte demon stratief m'n tas. „De bus komt er aan"zenk zwakjes. Hij knikte. „Datis ook veel beter", glimlachte hij", kun nen we in de bus verder praten, 't Is verduiveld koud vandaag" Even later zat ik naast hem. Er was geen ontkomen aan. Soms fluiste rend, soms keihard door de hele bus heen schallend, kwamen de onder werpen los. „Kijk, over Den Uyl, hè? en Hansje Wiegel en die meneer Van Agt, ach meneertje, daar heb ik tientallen leuke verhalen van. Ken ze niet zelf hoor, die mensen uit Den Haag, maar ik heb kennissen, die erg dicht bij het vuur zitten en zich daar goed aan warmen, zogezegd. En die verhalen Je staat werkelijk versteld als /e hoort, hoeveel verhalen er te vertellen zijn over onze Haagse poli tici. En dat in zo'n korte regeringstijd. Aan het einde van zijn rit bedankte ik mijn onverwachte metgezel recht hartelijk voor zijn kostelijke anek dotes. Terwijl mijn medepassagiers nog nagniffelden, verliet hij de bus met een joviale zwaai. „Als je nieuwe onderwerpen nodig hebt, geef even een seintje in je stukkie en ik bel je wel" riep hij me vanaf de straat toe. Bijzonder geïnspireerd ben ik vandaag begonnen aan mijn weke lijkse „schuine stukkie". Met boven staand resultaat. De rest van het ge sprek moet ik u helaas onthouden. Want echt, er is een verschil tussen „schuine stukkies" en „schuine stukkies". Mijn vriendelijke vriend zal enorm teleurgesteld zijn. Ik weet het. Maar vanaf deze plaats heb ik misschien toch nog een goede raad voor hem als troost: stuur die werkelijk kostelijk bedachte anek dotes naar „Story" of „Weekend" Die lui daar willen er vast wel ruimte voor maken heeft een behoorlijke frisdran- kenfabriek, maar daarnaast ook een klandestiene drankstokerij, waar geen al te beste kwaliteit door wordt geleverd, maar de eisen van de bazen in het noor den zijn zo hoog. wat de kwantiteit be treft, dat papa er wat de kwaliteit betreft regelmatig met de pet naar gooit. Er zijn twee brave autochtonen, die in de waterige wildernis een geheime sto kerij hebben en prima kwaliteit af leveren. Drank, die door David Carradine wordt afgenomen, wat hem een aardig centje oplevert Op een dag ontdekken mannen van de frisdranken- fabriek de geheime stokerij en ze slaan alles kort en klein en laten alles de lucht in vliegen. Carradine is in de buurt alsdat gebeurt en dat is het begin van een fikse achtervolging over waterplassen, door rietpollen, slootjes en poelen met snelle propeller-boten. En het blijft daar niet bij, want Carradine probeert de frisdranken- fabrikant op alle mogelijke manieren dwars te zitten en ook al gelooft Kate het eerst allemaal niet, dat haar vader een misdadiger is, als ze zelf door medewer kers van haar vader wordt vastgebonden tussen de drankflessen, moet ze wel en ze probeert dan David te helpen. Het tweetal slaagt er aardig in om de boel grandioos op stelten te zetten, ter wijl Kate's vader onbewust wordt bedreigd door twee huurmoordenaars, die een einde willen maken en aan de produktie van slechte-drank, doordat de klachten wat te groot zijn geworden. Regisseur Corey Allen maakt van dat alles een amusante aktiefilm, waarbij geen doden vallen, maar waarin wel veel aktie Is te beleven. Voor de liefhebbers. (Cinema 1 - eerste week -12 jaar). DUO-PROGRAMMA In Duo 1 kan men deze week kijken naar een nogal pittige sexfilm van regis seur Henry Paris: „De vrije middagen van Pamela Mann", met Barbara Bourbon als Pamela Mann. Het is het verhaal van een privé-detective, die de handel en wandel van Pamela in haar vrije middaguurtjes moet vastleggen op film, omdat haar man denkt, dat ze hem ontrouw is. Dat leverteen alleraardigste film opVoor de liefhebbers van dit soort films niet slecht gemaakt. (Duo 1 - eerste week - 16 jaar). „Death Weekend" is de' titel van een film van regisseur William Fruet, een film vol aktie en geweld voor de liefhebbers van deze ingrediënten Het gaat om het fo tomodel Diane (Brenda Vaccaro) die een leuk weekend denkt door te brengen op het landgoed in de bossen van een rijke tandarts. Het had best erg leuk kun nen worden, als daar niet plotseling vier ruwe knapen op waren komen dagen, die kort tevoren een tikkeltje door Diane waren gepest, terwijl ze het viertal in de auto passeerde. Het leuke weekeinde blijkt dan niet zo leuk te worden. Het wordt er een doordrongen van puur ge weld. Zoals gezegd: wèl voor de liefheb bers In de nachtvoorstellingen is Willeke van Ammelrooy als een jong meisje te zien, dat het middelpunt wordt van een perverse orgie. Zo wordt het „Kruis of munt" tenminste aangekondigd. En daar houden we het dan maar op (Duo 1In Duo 2 kan men in de nachtvoorstel- lingen kijken naar een Roger Corman- produktie „De motorduivels" met John Cassavetes in de hoofdrol en in deze film gaat het ook al niet zo zachtzinnig. (Duo 2 -16 jaar). gevolg. Beiden worden ze veroordeeld. Henri tot levenslange dwangarbeid, maar hij peegt zelfmoord in zijn cel. Cat herine begint aan haar 16-jarig verblijf in degevangenis. Zij besluit dat zij een kind wil krijgen om al die lange jaren iets te hebben om naar uit te zien. Ze vraagt aan haar advokaat of hij de vader wil zijn omdat hij de enige man is die zij in de gevangenis kan ontmoeten. Hij weigert Het lukt Catherine opgenomen te worden in de ziekenzaal waar mannelijke verplegers werken. Degene die haar het sympathiekst lijkt weet zij te verleiden. Negen maanden later krijgt zij een zoon, voor wiens opvoeding de ad- Scène uit: vrije middagen van Pamela Mann" THUNDERANDLIGHTNING Regisseur Corey Allen tekent voor deaktiefilm „Thunderand Lightning" met David Carradine en Kate Jackson in de hoofdrollen. Als ik erbij vertel, dat het een Roger Corman-produktie is, dan weten de chte liefhebbers en kenners in ieder geval, dat het-wat de aktie betreft - geen slechte film Is. Het gaat allemaal om een klandestiene drankproduktie en de konkurrentie tussen enkele producenten van dit bocht. De Mafia komt er aan te pas, de liefde komt ook om het hoekje kijken en dat alles is behoorlijk gelardeerd met allerlei wilde achtervolgingen, zowel te water als op het land. Het verhaal iseigenlijksimpel, zoals in de meeste aktiefilms. De papa van Kate >1 C'ETAIT A REFAIRE „Si c'etait refaire" (Als ik het nog I sens over mocht doen) is de titel van He nieuwste film van de Franse regis- Keur Claude Lelouch met Cathérine toneuve en Anouk Aimée in de loofdrollen. Het verhaal ziet er als 'olgt uit: De 19-jarige Catherine Berger wordt 'erkracht door haar direkteur van de tank waar ze werkt. Samen met haar rerloofde Henri willen ze de man een afstraffing geven, maar door een onge- Ukkige samenloop van om standigheden heeft dit diens dood tot vokaat met behulp van de Voogdijraad verder zorg zal dragen Als Catherine uit de gevangenis komt, is zij 35 jaar. Zij maakt voor het eerst kennis met haar 15-jarige zoon Simon, die zij - geholpen door Henri's moeder Lucienne - een tehuis kan bieden. Ze vindt werk in een voorname lampenwin kel, Simon wordt op een lyceum ge plaatst en de drie hebben een genoeglijk leven samen. De enige wanklank is dat Simon zich zeer jaloers toont wanneer zijn moeder een vriend heeft. Dit verandert echter als Catherine haar vriendin Sarah weer ontmoet, met wie zij in de gevangenis een innige vriendschap heeft gesloten. Sarah be gint een intieme relatie met Simon, iets waarover Catherine in het begin zeer verontwaardigd is. Lucienne gaat trou wen met een oude vriend en Catherine, Sarah en Simon gaan met elkaar in een moderne flat wonen. Catherine voelt zich niet erg happy met deze gang van zaken, maar ze heeft er geen idee van dat Simon zich hiervan bewust is. In de pauze van een bokswedstrijd stelt Simon zijn moeder voor aan zijn leraar geschiedenis. Zoals hij al had verwacht zijn die twee voor elkaar geschapen en het is dan ook liefde op het eerste gezicht. Samen met Francis kan Cat herine nu werkelijk een nieuw leven be ginnen. Van Claude Lelouch kun je de laatste tijd verrassende films verwachten, dat wil zeggen films in een stijl, die vroeger toch niet zo snel uit zijn camera zouden zijn gekomen. Dat is ook het geval met „Si c'etait refaire", zijn nieuwste. Eerlijk gezegd heb ik er een klein beetje moeite mee gehad, want ik hou niet van smartlappen en ook al weet Lelouch het allemaal erg aardig in vlotte filmbeelden te verpakken, „Als ik het nog eens over kon doen" blijft een zwaar geroman tiseerd verhaal van een jonge vrouw, die in de gevangenis terechtkomt, eigenlijk ten onrechte. Watervoordien gebeurde, tijdens de gevangenschap en na haar uitslag, doet Lelouch uitvoerig uit de doeken. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik Cathérine Deneuve toch liever in een wat blijmoediger, minder smartlapperige rol zou willen zien. Maar goed, wie gevoelig is voor een film, zwaar beladen met romantiek, vermengd met dramatiek, een lach en een traan, die zal zich best bij deze film van Lelouch kunnen vinden. En ach, Cathérine Deneuve blijft voor mij een van de mooiste, aardigste, charmantste en beste actrices van Frankrijk. En als je dat goed beschouwt, neem je de valse traan zo nu en dan op de koop toe. Onder het motto: een goede smartlap is nooit weg kan deze week in ieder geval ruim schoots in Grand terecht. (Eerste week, 16 jaar).

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15