Serieuze gegadigden worden op lijst van woningzoekenden geplaatst Latent Talent houdt open dag Nieuwjaarsinstuif De Wetering 31 mei komt naderbij Holl over naar VVD Partijen maken kandidatenlij sten NIEUWS VAN HET VROUWENKAFEE Van Zandbrink en Reichert niet herkiesbaar COMMENTAREN/MENINGEN LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT WONINGBEHOEFTE ONDERZOEK VERKIEZINGSRUBRIEK VAN DE LEUSDER KRANT Redaktie: Marnix Kreijns Leusder Krant - politiek DONDERDAG 12 JANUAR11978 vervolg van de voorpagina moet zijn - kunnen wijbepalen, wat voor soort woningen in die plannen gebouwd dienen te worden. Daarom is dit onder- zoek voor ons van groot belang en ik hoop. dat zoveel mogelijk Leusdenaren gehoor zullen geven aan onze oproep Het is ook voor de gemeente en Woningstichting van belang te weten, hoeveel studenten er kamers zoeken, wat men op dit moment voor een kamer aan huur betaalt e.d., wat men wenst en :i wat men bereid is er voor te betalen. OOK IN REGIONAAL ij VERBAND Het woningbehoefte-onderzoek van de gemeente Leusden loopt parallel met dergelijke onderzoeken in de ge- 'J meente Amersfoort en de regio Eem- land. Het ligt in de lijn der verwachting, dat ook deze onderzoeken over enkele maanden zullen zijn afgerond, zodat de uit die onderzoeken verkregen cijfers met de Leusdense cijfers kunnen worden gekombineerd. Dit is noodzake lijk, omdat Leusden ten aanzien van haar woningbouw ook een regionale taakstelling heeft. Aan de hand van de uitkomsten zal een nieuw woningbouwprogramma worden opge steld. De heer Pais: ,,De economische haalbaarheid is natuurlijk wel belangrijk. Daarom zal het uiteindelijke resultaat van het onderzoek wel een heel belangrijke leidraad zijn voor de woningverdeling (in categorieën), maar daarnaast zal het beslist wel een afwe gen van prioriteiten blijven, waarbij de economische haalbaarheid een be langrijke rol speelt. Elk deelplan moet kostendekkend zijn en dat is altijd een hele puzzel." Loco-secretaris Mikkers: ,,Je moet natuurlijk hierbij ook niet vergeten, dat we de uitkomsten van dit onderzoek nodig hebben om de werkelijke wo ningbehoefte hard te kunnen maken bij de goedkeurende instanties." De enquête is niet anoniem. Waarom is dat? Wethouder Van Woudenberg: „Het gaat om werkelijke behoeften, niet om vage gedachten van Leusdenaren, die misschien ooit wel eens willen ver anderen, maar het nog niet zo precies weten. Zij die woningzoekenden zijn, de Leusdenaren, die naar een grotere wo ning uitkijken, of naar een kleinere, ge gadigden voor bouwen in de vrije sector, de eigenbouwers, alle Leusde naren die verwachten binnen vijf jaar serieuze plannen op dit gebied te heb ben, worden gevraagd het formulier zo volledig mogelijk in te vullen. Op naam Men kan er van overtuigd zijn, dat de door hen verstrekte gegevens strikt ver trouwelijk zullen worden behandeld. Zoals de gegevens, mondeling op het gemeentehuis verstrekt door hen, die ingeschreven wensten te worden op de lijst van woningzoekenden altijd strikt vertrouwlijk zijn behandeld Daar kan men van op aan. Het is dan ook de bedoeling, dat de serieze woningzoe kenden of zij die van woning wensen te veranderen, naar categorie worden in geschreven op de lijst van woning zoekenden. Wat dat betreft komt dit formulier in de plaats van een persoonlijk bezoek aan bureau Huis vesting van de gemeente Leusden. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat het invullen van de lijst bindend zou zijn. Mochten de plannen later veranderen, dan dient men dat wel door te geven aan de gemeente, zodat er rekening mee kan worden gehouden. Het gaat dus in eerste instantie om een periode van vijf jaar." BLIJ MET ONDERZOEK De heer Van de Weijden, voorzitter van de Woningstichting Leusden, is erg blij met dit onderzoek. „Als woning stichting Leusden zijn we erg gelukkig mee Voor de Leusdense bevolking is het van groot belang, dat dit onderzoek zo goed mogelijk wordt uitgevoerd. Het is noodzakelijk, dat we nieuwe gegevens krijgen over de Leusdense woningbehoefte om adekwaat te Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt Iedere donderdeg REDAKTIE: Marnix Kreijns, Smoussesteeg 5, Leusden-centrum, tel. 033-43792 Bert Vos, Finnmark 3, Leusden-centrum, tel. 033-41495 (verantwoordelijk) Redaktla-adres: Postbus 11, Leusden-centrum. Telefoon (werkdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur): 033-41495. Na kantoortijden overdag: 03420-6141 f Redaktlonele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657 De heer P. C. Op den Camp, Finnmark 32, Leusden/C, tel. 033-41380 (sport) De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen) Mevr. P. A. Rosenboom, Grifthorst 5, Leusden/C, tel. 033-42101 (alge meen) Mevr. A. de Knijfl-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden Ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE Opgave abonnementen, advertenties en het doen van betalingen kunt u afhandelen op ons kantoor, Finnmark 3, Leusden/Centrum op werk dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. BIJ geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van 5,00 per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3, Leusden/Cen trum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar neveld. Het Is een erg goede zaak, dat de gemeente Leusden samen met de Woningstichting Leusden een onderzoek gaat Instellen naar de onder de bevolking van de ge meente Leusden levende wensen ten aanzien van het wonen. Vooral ook voor de studenten in Leusden, die al jaren een zeer grote behoefte hebben aan ka mers, biedt deze enquête wellicht op Iets langere termijn uitkomst en misschien kan er voor tijdelijke hulsvesting worden ge zorgd. Wat dat laatste betreft Is het plan, om huize St. Ansfridus hiervoor deels ter beschikking te stellen nog steeds niet van de baan. Daarnaast Is het duidelijk, dat er de laatste jaren veranderingen hebben plaatsgevonden In het woon-patroon van onze samen leving. Er is om maar eens een voorbeeld te noemen in steeds grotere mate sprake van al leenstaanden, die woningzoe kende zijn. Een vraag, waaraan tot nu toe maar In beperkte mate aan kon worden voldaan. Hetzelfde geldt voor de huisves ting van bejaarden. Dat het onderzoek niet anoniem is, kan bij sommigen misschien irritatie opwekken. Wie het for mulier doorleest zal tot de ont dekking komen, dat „het hemd van het lijf" wordt gevraagd. Maar in feite is dit onderzoek niet een enquête In de geijkte zin van het woord. Want het is de bedoeling, dat uw serieuze woonwensen door de gemeente even serieus worden genomen en zo nodig te recht komen op de reeds be staande lijst van woningzoeken den. En voor dat doel is het nodig te weten, wie een bepaalde woonwens heeft. Wilt u dat per soonlijk meedelen op de desbe treffende afdeling van het ge meentehuis, dan kan dat ook. Maar wat is er gemakkelijker dan het invullen van zo'n formulier? Als u géén woonwensen hebt en ook niet verwacht die binnen de vijf jaar te zullen krijgen, hoeft u niets te doen. Dan bent u een tevreden mens. V. kunnen werken. Het heeft geen zin om woningen te bouwen, waar geen vraag naar is. Zowel de gemeente als de Wo ningstichting heeft behoefte aan ak- tuele cijfers. De bestaande cijfers zijn meer dan vijf jaar oud." Deze week krijgt u zo'n enquête formulier thuis. Met een toelichting. Hebt u bepaalde woonwensen, die u binnen vijf jaar oraag gerealiseerd wilt zien, aarzel dan nieL Vul het for mulier In. Er wordt dan rekening ge houden met uw wens en uw naam komt op een lijst te staan. Voor In- wonenden (kinderen en a nderen) die graag op zichzelf zouden willen wo nen, zijn extra formulieren verkrijg baar bij Bureau Huisvesting, tel. 41247, toestel 227. LEUSDEN - Het Vrouwenkafee Leusden wenst de vrouwen van Leusden een goed 1978, en hoopt dat het kafee in het komende jaar wat meer geïntegreerd zal worden in de Leusdense samenleving. Op 18 januari 1977 ging het Vrouwenkafee Leusden van start. Aan vankelijk werd afgewacht wat de be zoeksters van het Kafee wilden gaan inbrengen. Dat bleek voor de meeste vrouwen een opgave te zijn, waaraan niet kon worden voldaan, zodat het Vrouwenkafee zelf naar vormen ging zoeken. De eerste tijd werd elke dinsdagoch tend een onderwerp bij de kop geno men. Na verloop van tijd bleek, dat een aantal vrouwen ook behoefte had aan een ochtend, waarop vrij van gedachten kon worden gewisseld. Be sloten werd om de eerste dinsdag van de maand vrij bijeen te komen, en op de derde dinsdag telkens een onderwerp of een thema aan de orde stellen. Lang zamerhand werd ontdekt, dat de meeste Leusdense vrouwen vooral be langstelling hebben voor onderwerpen, die in de persoonlijke sfeer liggen. Vanaf de maand december 1977 heeft het Vrouwenkafee daar dan ook bij aangesloten. Het ligt in de bedoeling om ook in het komende jaar op deze wijze voort te gaan. Het Vrouwenkafee Leusden gaat op dinsdag 17 januari weer open, en zal praten over het onderwerp, dat Marijke Walta zal aanreiken: de invloed, die de Leusdense vrouw kan uitoefenen op haar woonomgeving. Dinsdag 7 februari viert het Vrouwenkafee Leusden haar éénjarig bestaan. LEUSDEN - De Werkgroep „Latent Talent" zal op zondag 15 januari aan staande voorde derde maal een open dag organiseren. Deze open dag vormt de start van het nieuwe seizoen en biedt de bezoekers gelegenheid kennis te maken met een aantal van de cursussen die in het komende voorjaar in het kader van „Latent Talent" in Leusden zullen wor den gegeven. De demonstraties zullen plaatsvinden in het complex „Groot Krakhorst", zondag 15 januari van 14.00 tot 17.00 uur. Naast de demon straties van de komende cursussen zal er tevens een expositie zijn van de creatieve produkten van het afgelopen najaarsseizoen. Naast de reeds bekende cursussen op het gebied van talen, creatieve hand vaardigheid, natuur, maatschappelijk- culturele onderwerpen en zelf werk zaamheid, zullen er in het komende seizoen nieuwe onderwerpen zijn zoals de kruidentuin, het spreken zonder vrees, het landschap rond Leusden, naaien met leer, breien en haken voor beginners en nieuwe talen zoals Fins. Bij de reeds eerder gegeven cursussen zullen weer de reeds eerder gegeven talen zijn zoals Zweeds, Grieks, Ita liaans, Russisch, Spaans, Engels, Frans, Duits en Nederlands voor Engels spre kenden. In de sector creatieve hand vaardigheden zijn onder andere moge lijkheden voor textiele werkvormen, poppen maken, keramiek, sieraden ma ken, wandkleden weven, experimenteel weven en knopen, houtdraaien, knut- selklubs voor kinderen, boetseren en spinnen. Bij de zelf werkzaamheid zullen er weer mogelijkheden zijn voor volksdansen, naaien, bloemschikken, elektronica, knutselen, het werken met video, koken, het werken met geluidsin stallaties, baby en kleuterkleding maken, het zelf afbouwen van een zeilboot, donkerekamertechnieken, het beluisteren van muziek en het maken van films. Onder het hoofdstuk natuur vallen de cursussen het landschap rond Leusden, de kruidentuin, tuinieren, rec reatie in de bergen en de wereld onder water. Onder de maatschappelijk- culturele onderwerpen tenslotte vallen onderwerpen zoals antieke meubel stijlen, computers, van Rembrandt tot Appel, de Gemeente binnenste buiten, antiek zilver, architectuur, praten en luisteren en de onzekere toekomst. Voor alle Leusdenaren zal er aanstaande zon dag gelegenheid bestaan om kennis te nemen van de inhoud van deze cursussen en kennis te maken met de verschillende cursusleiders. LEUSDEN/C.- Alle begin is moeilijk! Deze ervaring deed de werkgroep re creatie van wjjkraad De Wetering vrijdagavond 6 januari jJ. op toen z(j de deuren van de schuur Groot Krakhorst wijd open hadden gezet om de wijk bewoners de gelegenhei te geven, elkaar een gelukkig en gezond 1978 te wensen en verder een babbelde te maken onder het genot van een drankje en een hapje. De organisatoren, de dames Claartje Wolfert en Coba Visser en de heer Joop de Koning hadden de schuur een gezellige aanblik gegeven en konden zo rond 9 uur de eerste instuif-ers ontvangen. Rond 9.30 uur kwam de loop er wat in en de kring waarin men was gaan zitten, moest groter gemaakt worden. Met zo'n 40 mensen werd het toch een gezellig en intiem feestje waaraan om 11.45 uur een einde kwam. De werkgroep laat het niet bij deze ene keer. Een dergelijke instuif is zeker voor herhaling vatbaar en de leden van de werkgToep hopen dan ook dat het volgend jaar van de 500 gezinnen die in de Wetering wonen toch zeker 20% de weg naar de schuur van Groot Krak horst weten te vinden. LEUSDEN - Wethouder W. van Zandbrink (KVP) heeft in principe besloten om zich voor de gemeenteraadsverkiezingen van 31 mei aanstaande niet meer her kiesbaar te stellen. De heer Van Zandbrink heeft er momenteel een 29-jarlg raadslidmaatschap opzit ten en hij vindt het tijd worden dat anderen het werk nu overnemen. De loco-burgemeester sluit de mogelijkheid niet uit. dat zijn partij hem zal vragen toch op de lijst plaats te nemen. Maar op een der gelijk verzoek zal hij niet ingaan, zo heeft Van Zandbrink besloten. Ook ir. M. Reichert (PPR) zal In augustus niet meer in de raad ver schijnen. Om persoonlijke redenen heeft Reichert afgezien van een kandidatuur voor de raadsverkiezingen van mei aan staande. M. Reicherl (PPL) De heer Holl LEUSDEN - Omdat hij zijn lid maatschap van de WD niet te combineren acht met de funktie van raadslid voor de partij Ge meentebelangen, heeft de heer M. Holl te kennen gegeven met ingang van februari aanstaande niet langer te willen optreden als lid van de fraktle van lijst 6. Zoals bekend, gaat lijst 6 de ver kiezingen in als „Gemeentebe langen", hetgeen betekent dat de groep Kuijpers wat duidelijker ge structureerd gaat worden. „Van een a-politieke groepering wordt het nu een politieke partij en ik kan niet tegelijkertijd lid zijn van de WD en van Gemeentebelangen", aldus de heer Holl, die zich al an derhalf jaargeleden bij declub van Wiegel aansloot. Holl vond het tot voor kort heel goed mogelijk om als WD-lid de groep Kuijpers in de raad te verte genwoordigen. „De groep-Kuijpers was a-politiek. Ik heb mezelf altijd a-politiek opgesteld. Ik heb nooit iets anders in de raad verkondigd dan mijn eigen mening. Ik heb nooit ge controleerd of mijn standpunten overeenkwamen met het programma van lijst 6. Ook heb ik nooit overleg gepleegd met andere mensen van de groep Kuijpers over het standpunt, dat in de raad inge nomen moest worden Maar nu het allemaal meer gestructureerd gaat worden, gaat er ook een schaduw- fraktie komen. En dan wordt het wat anders", aldus de heer Holl. De heer Holl zeqtnu ootestappen. om lijstaanvoerder Kuijpers de gele genheid te geven voor de verkiezin gen van 31 mei a.s. een nieuwe tweede man te introduceren. Dat wordt de heer J. Dijkstra uit Leusden-Zuid, de derde man op lijst 6. Holl: „Ik had gehoopt dat het Baaiman zou worden, omdat me dat voor Kuijpers gunstiger lijkt in verband met de Achterveldse kiezers. Nee. ik heb nooit gekeken, hoe die lijst er uit zag. Met zulke dingen heb ik me toch nooit bezig gehouden". De heer Holl kwam in 1974 min of meer bij toeval inde raad. Hij steunde Kuijpers in de verkiezingstijd, omdat hij vond dat deze nogal onheus beje gend was door de partij, die hij verlaten had, de Partij van de Arbeid. Toen hij op de lijst van Kuijpers ge plaatst werd, was Holl er van uitge gaan, dat hij toch niet gekozen zou worden. Holl: „Ik weet nog goed. Op de avond van de verkiezingen zat ik naar de televisie te kijken. Toen belde burgemeester Van der Post op, omdat ze op me zaten te wachten. Dat verbaasde me toen zeer" Achteraf zegt hij, dat het raadswerk hem zeer gebiologeerd heeft. Wanneer de WD hem op een verkiesbare plaats op de lijst voor de aanstaande verkiezingen wil zetten, dat is de heer Holl bereid daar over te praten. Voorlopig zal hij in de verga dering van deze maand voor het laatst als raadslid optreden. De heer J. C. T. Kuijpers, aanvoer der van de groepering die Holl nu verlaten heeft, verklaard desge- vraagd dat het vertrek van zijn frac tiegenoot voor hem totaal onver wacht is gekomen. Kuijpers wist pas korte tijd. dat de heer Holl lid is van de WD. Overigens verklaart de lijst- taanvoerder nadrukkelijk, dat er geen moeilijkheden zijn geweest, die aanleiding hebben gegeven tot het J. DIJKSTRA vertrek van de heer Holl. „Maar hij gaat nu wel op een beetje ongelukkig moment wegzo vlak voor de verkie zingen", aldus Kuijpers Dat door Kuijpers genoemde on gelukkige tijdstip van vertrek, ver klaart de snelheid waarmee hij zich van een nieuwe tweede man in de raad wil verzekeren. Nog in de raad van januari komen de geloofsbrieven van de heer Dijkstra aan de orde. Hij zou dan, wanneer er tegen zijn lid maatschap van de raad geen bezwa ren rijzen, in de vergadering van fe bruari geïnstalleerd kunnen worden. De heer Dijkstra is al vanaf de op richting van de groepering lid van de groep Kuijpers. Dijkstra, die werkzaam is in debouwwereld, heeft speciaal belangstelling voor ruimte lijke ordening van publieke werken. Daarnaast is de heer Dijkstra ook geïnteresseerd in welzijnswerken. De heer Holl is het zesde lid van de Leusdense gemeenteraad, dat in 1974 werd geïnstalleerd en dat het einde van de vierjarige zit tingsperiode niet haalt In 1975 over leed pastoor Kitselaar (KVP) en daarna vertrokken Van Spaendonck (PPL), Van de Berg (KVP), Fock (WD) en Klunder Nijland (WD). LEUSDEN - De voorbereidingen voor de gemeenteraads verkiezingen die 31 mei aan staande gehouden zullen worden, zijn in volle gang. De verschillende partijen, die in Leusderi zullen strijden om de ze ventien raadszetels, leggen mo menteel de laatste hand aan hun programma's en zijn druk in de weer met het samenstellen van hun kandidatenlijsten. Hoewel het Christen De mocratisch Appèl in Leusden voor het eerst met één lijst gaat uitkomen, worden er aanvankelijk wel aparte lijsten opgesteld voor KVP, CHU en ARP. Later wordt daar, volgens een reeds vaststaande verdeelsleutel, één lijst uit samengesteld. De lijst trekker van de KVP vyordt <je lijst trekkervan het CDA. Wie dat dan wel zal zijn is momenteel volslagen on duidelijk Loco-burgemeester W. van Zandbrink heeft laten weten niet meer mee te zullen doen. En de man die door iedereen genoemd werd als mogelijke CDA-lijsttrekker, de huidige CDA-voorzitter G. van Dalen, gaat het ook niet worden, omdat hij binnenkort Leusden gaat verlaten. Bij het CDA is men nog bezig met allerlei procedure besprekingen. Bij de PPL is de kandidatenlijst zo goed als gereed, maar deze moet eerst nog een keer in het bestuur besproken worden, voordat men er mee naar de ledenvergadering gaat. In de loop van volgende week komt men met de kandidatenlijst, die men aan de ledenvergadering gaat voor leggen Op die lijst komt in ieder geval niet meer Marius Reichert voor Reichert, die nu voor de PPR deel uitmaakt van de PPL, heeft om persoonlijke redenen afgezien van continuering van zijn raadslidmaat schap. Zijn plaats wordt ingenomen door Marion Defares, die samen met n Boerma en Jan van Doorn door de PPR gekandideerd is. Vanuit de PvdA zullen in ieder geval Jan Ja cobs, Ted Arts en Corrie Verduin aan de leden als kandidaten worden voorgesteld Vanuit D'66 zullen de heren Bloemhof en Burger naar voren worden geschoven. Bij de WD heeft het bestuur zich in middels ook al over de samenstel ling van de kandidatenlijst gebogen. Begin volgende week komt deze in de openbaarheid. Naar alle waar schijnlijkheid doen alle zittende raadsleden van de WD weer mee. Of zoals de liberale voorzitter Lode- wijks het uitdrukt: „We zijn bepaald niet ontevreden over onze raads- fraktie". De heer Lodewijks liet ook doorschemeren dat de heer Holl, die vorige week uit de fraktie van de heer Kuijpers stapte, goede kans maakt om op de kandidatenlijst van de WD te komen.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3