Leusdense muziekvereniging bloeit! DONDERDAG 19 JANUAR11977 11 majorettenkonkoers in Hengelo Óp 7 september 1974 deden de Leusdense majoretten mee aan het Ma- jorettenfestival in Amersfoort, en be haalden de eerste plaats met promotie naar de Eredivisie, de hoogste afdeling van Nederland. De laatste keer dat Leusden deelnam aan een konkoers was op 20 september 1975 in IJs- selstein Het nivo werd gehandhaafd. De Leusdense majoretten kregen in de Eredivisie de eerste prijs, en behaalden voor de straatoefeningen een derde prijs. Nu in vele plaatsen van Nederland majorettenkorpsen gevormd worden en de belangstelling daarvoor toeneemt worden er uiteraard hogere eisen ge steld. Maar er worden ook meer moge lijkheden geboden om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen binnen de majoretten wereld. INSTRUKTIEDAG Op 29 oktober 1977 was er in Driebergen een instruktiedag voor ma joretten. Leusden nam hieraan deel met een groep van zestien. Het onderwerp van die studie- en oefendag was het zogenaamde twirlen, het draaien met de baton of majorettestok volgens Ame rikaanse methode De Koninklijke Ne derlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen heeft sinds 1976 het Holland Institute Twirling De partment gevraagd om demonstraties en instrukties te verzorgen voor de technische vorming van de majoretten Wilt u het de Leusdense meisjes mo gelijk maken bij de tijd te blijven, dan kunt u dit doen door uw financiële bij dragen aan Lisiduna te geven. Geeft u op als donateur van de Leusdendse Li siduna! Penningmeester W Donselaar, Arnhemseweg31 te Leusden-zuidzetu graag op zijn donateurslijstjeI Behalve het twirlen, dat de Lisiduna-majoretten in een kleine show in Driebergen in praktijk konden bren gen, werd ook het struting behandeld. Struting is een bepaalde manier van lo pen, die eveneens uit Amerika afkomstig is. Ook met dit onderdeel werd door de Lisiduna-majoretten een kleine show ingestudeerd, en in Driebergen uitgevoerd onder het kritisch oog van de Holland Institute Twirling Department instrukteurs TAMBOERKORPS Tamboermaïtre Geert Striesenau zou zijn kleine groep tamboers graag uitge breid zien. Welke meisjes en jongens komen de gelederen versterken? Heb je gevoel voor ritme, kom er dan bij! Geert Striesenau hoopt, dat ook hier de Leusdense Muziekschool in een niet al te verre toekomst de toelevering van de tamboers zal gaan verzorgen. Het tamboerkorps kan bestaan uit de volgende ritmische instrumenten; marsparade- en tenortrom, overslag bekkens, castagnetten, wood-blocks. triangel, cowbell, maracas, en ga zo maar door. Bespeel je één van deze ritmische instrumenten bied je hulp dan es aan Lisiduna aan! Ook met een beperkt aan tal instrumenten kan een heel goed klinkende ntmische muziek worden gemaakt Ritme, klank en samenspel, déér komt het op aan! Doe je ook mee met het Leusdens tamboerkorps! Ook jongere kinderen zijn van harte welkom Bij voldoende aanmelding kan Geert Striesenau een afzonderlijk jeugdpelo- ton vormen, waaruit de latere senioren- spelers kunnen worden gerekruteerd. Óuders, ga eens luisteren op een repe-. titieavond 'voor de senioren op dins dagavond van 19.30 tot 22 00 uur in de Blijhof), en zie eens of het iets voor üw kind is! De Leusdense harmonie, majoret ten en tamboers doen het goed. Geeft ze een feestelijk jubi leumjaar? Wordt in groten getale lid of donateur van Lisiduna! Anco Mali. TEGELS NADER BEKEKEN Een tegeltentoonstelling, die eens wat anders is dan anders. Het eerste deel van de expositie geeft antwoord op vragen als: wanneer ontstond de tegelproductie In de Nederlanden, hoe werd en wordt een tegel gemaakt, hoe bepaal ik de ouderdom van een tegel? Kaarten tonen daar naast waar de productiecentra in Nederland lagen en hoe de tegels van daaruit over geheel Europa ver spreid werden. De tegelfabricage vinden wij op de lage gronden, waar de belangrijke grondstof klei ruim voorhanden was. Bovendien werden daar voor 't eerst op grotere schaal stenen huizen gebouwd, waarin te gels toegepast konden worden. Een heel bijzondere noot bij dit onderdeel vormt een groot aantal te gels met afbeeldingen van het kolf spel. Enkele tientallen tegels laten zien hoe van de eerste helft van de 17e eeuw tot op heden gevarieerd werd op één thema. De tweede afdeling toont een aan tal groepen tegels met een zelfde onderwerp, zoals muzikanten, zoog dieren, militairen, kinderspelen, am bachten, tabaksgebruik e.d. Hierbij worden ook allerlei voorwerpen geëxposeerd, die men op de tegels kan terugvinden. 21 januari t/m 12 maart. Di. t/m za. 10.00-17.00 uur. Zondag 14.00-17.00 uur. Maandag gesloten. Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, in Leusden, ter ere van zijn jubileum, een nationaal marskonkoers georganiseerd. Het zal een marskonkoers worden voor har- monieqezelschappen, tamboers en ma joretten. De vergunning daartoe heeft Lisiduna zojuist ontvangen van de Fe deratie en nu kunnen de verenigingen worden uitgenodigd Ook hierover vol gen nadere berichten, zodra bekend is welke verenigingen hier in onze ge meente verwacht kunnen worden. Binnenkort start Lisiduna met een grote loterij onder de Leusdense bevol king. Een loterij, die de vele onkosten, die er aan zo'n jubileum vastzitten, zal moeten bestrijden. Neemt u allemaal een aantal loten van Lisiduna? De loten kosten 1per stuk. en zullen bin nenkort huis aan huis worden aange boden. De trekking van de loterij zal geschieden op 9 oktober 1978 ten overstaan van een notaris. Er zijn drie hoofdprijzen en vele kleinere prijzen. De eerste prijs is een kleurentelevisie, de tweede een dames- of herenrijwiel, de derde een transistorradio. Geeft u allemaal met gulle hand aan Lisiduna, zodat het jubileum zal klinken als een klok! Eind mei 1978 organiseert Lisiduna een soort stertocht in Leusden, waaraan door diverse muziekvereni gingen zal worden deelgenomen Ook hierover volgen de bijzonderheden, zodra bekend zal zijn welke korpsen aan deze stertocht zullen deelnemen EINDELIJK KONTAKTOR- GAAN Een verbetering voor Lisiduna in 1977 was het door de Leusdense mid denstand mogelijk gemaakte ver schijnen van een kontaktorgaan. Ver schillende middenstanders betalen met z'n allen dit kontaktorgaan, dat in een oplage van 700 exemplaren aan leden, donateurs en belanghebbenden wordt bezorgd. In december 1977 kwam het eerste nummer uit En dit eerste num mer werd op kosten van één der ad verteerders per post verzonden In de toekomst zal het kontaktorgaan, dat één keer per twee maanden zal ver schijnen, door de leden van Lisiduna worden thuisbezorgd Het kon taktorgaan is een jubileumgeschenk van de Leusdense middenstand, waarmee Lisiduna erg verguld is! MUZIEKSCHOOL Misschien zal het in dit jubileumjaar nu ook mogelijk blijken, dat er een hechte band komt tussen de Muziek school en het Leusdense harmoniege zelschap. Hoe vaak schreven wij daar al over in deze krant! Zou de gemeente Leusden het mogelijk kunnen maken, dat korpsleden van Lisiduna gesubsi dieerde lessen kunnen volgen aan de Leusdense Muziekschool. In vele ge meenten vindt iets dergelijks al jaren plaats, en met goede resultaten Een gemeente als Leusden zal er een eer in moeten stellen de leden van zijn mu ziekgezelschap een zo goed mogelijke muzikale opleiding te verschaffen' 10-JARIG JUBILEUM MA JORETTEN Tenslotte nog iets over het major et - tenkorps Leusden, dat op 10 oktober 1978 tien jaar bestaat. Een tweede jubi- laresse dus, in de kringen van Lisiduna. Het was voorzitter W. Verhoef die in oktober 1978 de instruktie van de eerste Leusdense majoretten ter hand nam In maart 1969 gaven deze majo retten hun eerste uitvoering in witte bloesjes en rode papieren rokjes Na de grote bazar in ,,De Mof' konden de majoretten zich uniformen aanschaffen, en in september 1970 deden zij mee aan hun eerste konkoers En op 16 september 1972 werden de Leusdense majoretten derde in de Se niorenafdeling van het KNF- LEUSDEN - De Leusdense Mu ziekvereniging „Lisiduna'' heeft zo juist zijn jaarvergadering er op zitten, en kan terugzien op een aktief ver enigingsjaar. RUIM 500 DONATEURS Met het donateursaantal en daar moet Lisiduna het van hebben om zijn optredens te kunnen bekostigen, is het in stijgende lijn gegaan. Er zijn nu meer dan 500 donateurs, en de vereniging hoopt dat in de komende jaren het aan tal zal uitgroeien tot 1000. Een har moniegezelschap met tamboers en ma joretten is nu eenmaal een onmisbaar element bij allerlei gebeurtenissen in een gemeente, en zo'n harmonie moet kunnen rekenen op de steun van èlle inwoners! Ook met de muzikanten ging het in h stijgende lijn. In 1977 werd het aantal van 28 spelende muzikanten bereikt. Nog steeds is er plaats voor nieuwe musici, en nu de gemeente weer voor een nieuwe bevolkingsuitbreiding staat zou het gerechtvaardigd zijn als het I aantal spelende musici tenminste tot 35 zou kunnen worden opgevoerd. Wie heeft er zin om de geel-zwart getinte gelederen van Lisiduna te komen ver sterken7 Wat de tamboers betreft' samen met de leerlingen bedraagt het aantal tam- m boers nu 18, een aantal dat eigenlijk te gering is voor een zo grote gemeente J als Leusden gaat worden. Wie wil er leren trommelen? En denk niet, dat meisjes niet kunnen trommelen. Het is J een heel fijn afgestemde muzikale be- - zigheid, die door meisjes bijzonder goed bedreven kan worden! Het Majorettenkorps van de oudere Leusdense meisjes daalde iets in aan- l tal Sommige meisjes doen al vanaf hun L dertiende jaar mee, en tegen zo'n jaar of twintig trouwen ze en houden op met de majorettenaktiviteiten Eind L augustus 1977 deed Lisiduna een op- roep in de Leusder Krant om te komen 1 tot oprichten van een minirettenkorps III om het gediende korps der oudere I pieisjes te zijner tijd te kunnen aanvul len i MINIRETTENKORPS i BLOEIEND Het enthousiasme onder de jongere garde bleek erg groot te zijn. Meer en meer gaat men ook in Neder land inzien, dat manifestaties Worden opgefleurd en verlevendigd 7'9oor een charmant en goed getraind majorettenkorps, dat wil het op ^"sterkte blijven, voortdurend moet kunnen putten uit een reeds trap- pelend gereed staande jonge ach terban. Leusden heeft nu al meer dan dertig miniretten, die héél plezierig aan het .werk zijn getogen onder leiding van l hoofd majoretten Engelien Lagerwey en Annie van Loewen-Houtveen. Drie van de meisjes waren eigenlijk al te groot voor de miniretten, en zij werden na enige tijd overgeplaatst naar de senio ren, waar ze het erg leuk doen De lessen voor de miniretten beginnen met een kwartier gymnasti sche oefeningen, omdat de lenigheid van de majoretten een belangrijke rol speelt. Omdat de miniretten nog in een beginfase zijn van hun opleiding, wordt de rest van de tijd besteed aan het lopen en het oefenen met de majoret- testok Evelien Lagerwey en Annie van Loenen-Houtveen hebben een kleine show in elkaar gezet, en die hopen ze met de miniretten te gaan instuderen RUIM DERTIG MAAL OP GETREDEN IN 1977 In 1977 is Lisiduna ruim dertig maal opgetreden Voor het eerst deed men dit jaar mee met het bloemenkorso in Leersum Er werd ook gemusiceerd bij het bejaardencentrum 't Hamersveld, het Rusthuis De Lichtenberg en bij di verse jubilea in onze gemeente Er werd een raars door Leusden gelopen. Het hele korps in aktie (mei 1975) - foto Leusder Krant. PLAATSVERVANGEND DIRIGENT De heer M Timmer eveneens uit Leusden, werd op 13 mei 1977 bereid gevonden als waarnemend dirigent op te treden. De heer Timmer, vertelde sekretaris Duinsbergen, is dirigent ge weest van een jeugdkorps, en kan voor treffelijk met de jongelui overweg. Er kwam een nieuwe serie muziek op de lessenaars Moderne muziek, op moderne wijze gekomponeerd en voor kleinere bezettingen goed te spelen. WAAR BLIJFT HET EIGEN VERENIGINGSGEBOUW? Nog steeds beschikt Lisiduna niet over een eigen verenigingsgebouw, hetgeen een groot handicap is bi| de ontplooiing van zijn aktiviteiten. Het is te hopen, dat de gemeente Leusden in de zeer nabije toekomst daar iets aan zal kunnen doen Het zou een mooie jubi leumgeste zijn! IN 1978 BESTAAT LI SIDUNA 70 JAAR Want over jubileum gesproken: in 1978 bestaat Lisiduna zeventig jaar. Op 9 oktober 1908 werd Lisiduna op gericht. 1978 is dus een zéér belang rijk jaar, dat ons Leusdens korps niet zo maar ongemerkt voorbij zal laten gaan. Er staat dan ook een en ander op het programma. Op vrijdag 17 maart zal de grote jubi- leumuitvoermg plaatsvinden in, de tra ditie getrouw, de kantine van Pon. Bij zonderheden hierover zullen nader in de Leusder Krant worden bekend ge maakt. Op zaterdag 10 juni wordt door Lisi duna, in het kader van de Koninklijke Muziekkorps, tamboers en majorettes (nog in oude uniformen) aan het begin van hun groots opgezette aktie voor nieuwe uniformen in april 1974 In februari 1975 werd Lisiduna in gloednieuwe uniformen gestoken en dat feit werd gevierd met een daverende show. Ere-voorzitter en oud-burgemeester van Leusden, de inmiddels overleden heer Buining, feliciteerde het korps met deze metamorfose. (Foto Janus Visser, archief Leusder Krant). De leden van het harmonie-orkest Lisiduna hebben er zichtbaar plezier in tijdens één van de vele winter-uitvoeringen in het zeventigjarig bestaan van het korps (foto Janus Visser - Archief Leusder Krant). De Avondvierdaagse in Woudenberg draaide in 1977 tien jaar en daar deed Lisiduna mee aan de intocht, en na af loop ook aan de taptoe. Taptoeblazen ook in Hoevelaken, en één dag avond vierdaagse in Amersfoort. Ook bij de autocross en de aubade op Konin ginnedag kon men Lisiduna aan het werk zien en horen WEKELIJKSE REPETITIES Wekelijks wordt er gerepeteerd in Blijhof. Ga er eens kijken, en sluit je er bij aan! Op dinsdagavond van 18 .30 tot 19.30 voor miniretten, van 19 30 tot 20 30 voor de majoretten, van 20.30 tot 22.00 uur voor de tamboers En vrij dagsavonds van 20.00 tot 22.00 uur voor het harmoniegezelschap. In 1977 kon Lisiduna niet deelnemen aan een konkoers Om deel te nemen aan een konkoers moet een korps, dat uit 24 leden bestaat, kunnen beschikken over èl zijn muzikanten. Enkele jongens moesten in militaire dienst, en dan is het voor Lisiduna geen haalbare kaart meer. Daarom zou het ook voor de muziek erg belangrijk zijn, als er een enthousiaste jonge achterban zou kunnen worden ge vormd. Muziek-schoolleerlingen, waar blijven jullie? Een ernstige tegenslag voor Li siduna, én uiteraard het meeste voor de dirigent zélf, was het feit dat dirigent F. Reijnen, die het korps sinds 1960 leidt, op 4 april 1977 ziek werd. (De heer Reijnen leidt ook korpsen in Scherpen- zeel, èn DWS). De heer Reijnen werd onlangs geopereerd, en is begin januari '78 thuis gekomen. Lisiduna wenst hem een volledig herstel toe, en hoopt dat hij in het komende jaar zó ver zal zijn, dat hij diverse liefhebberijen weer zal kun nen opnemen. De majorettes van Lisiduna zetten hier hun beste (mooiste) beentje voor. Dit korps bestaat inmiddels tien jaar en sinds kort is er ook een miniretten-korps binnen Lisiduna opgericht, waarvoor veel belangstelling bestaat (foto Janus Visser, archief Leusder Krant).

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11