Door geheimzinnig stilzwijgen van b. en w. over ^hoofdcentrum is inspraak onmogelijk Grote ongerustheid onder de Leusdense middenstanders Spul om 't Spul Overlegorgaan denkt aan pony-centrum of „bejaarden tehuis voor paarden" Wijkorgaan Groenhouten ernstig bezorgd over tabaksschuur 't Spul WERKGROEP R.O. VAN HET CML IS HET WACHTEN BEU Vernielingen nemen toe Publieke belangstelling minimaal COMMENTAREN/MENINGEN Inspraak? Leusder Krant - Inspraak DONDERDAG 19 JANUAR11977 (Van de redaktie). LEUSDEN - Eigenlijk zou er dinsdagavond door de werkgroep Ruimtelijke Drdening van het Comité Milieuzorg Leusden gesproken moeten worden over De nieuwe „contramal" (indeling) van het hoofdcentrum en alle zaken die Jaarmee samenhangen. Maar voorzitter J. H. A. M. ten Berge moest zijn verkgroepleden en andere belangstellenden helaas teleurstellen. Er viel niets :lnnigs te vertellen, omdat de gemeente ondanks herhaald aandringen gewei- jerd heeft enige informatie over het hoofdcentrum te verstrekken. Naar later >leek worstelde niet alleen het CML met dit probleem, maar hadden ook andere >ij het hoofdcentrum betrokken organisaties duidelijke moeilijkheden met ieze toch ietwat merkwaardige opstelling van het gemeentebestuur. „Het is nu rijf voor twaalf wat betreft de realisering van het hoofdwlnketcentrum", aldus roorzitter Ten Berge. „Er zullen nu toch eindelijk spijkers met koppen moeten worden geslagen." Andere werkgroepleden waren minder coulant in hun op stelling. De heer J. Herks was des duivels. „Dit is helemaal een lachertje", vond lij. „In feite zitten we hier voor noppes. Dat moeten we niet langer nemen. We noeten de verantwoordelijke man gewoon vragen om hierover uitleg te komen jeven. Het is zinloos om hier een beetje als alibi voor de gemeente te dienen." renslotte werd - na een toch nog vrij hevige diskussie - besloten om via een irief bij de gemeente er sterk op aan te dringen om nu de grootste spoed te jetrachten ten aanzien van de inspraak via het CML over het hoofdwinkelcen- Irum. „Als we wachten moeten op de expositie van begin februari zijn we gewoon te laat, want dan is het meeste al ingevuld", zo werd gesteld. GROTE ONGERUSTHEID Voorzitter Ten Berge stelde vast, dat er over het hoofdcentrum in Leusden grote ongerustheid heerst. Niet alleen onder de ondernemers, die nog steeds in de nevelen der onwetendheid worden gehouden, maar ook onder het Leusdense publiek, dat niet weet wat er gaat gebeuren, zodra het noodwin- kelcentrum Rozendaal aan de Tore- nakkerweg eind 1979 moet worden ge sloopt. ,,Men is bij de gemeente erg vriendelijk tegen mij als ik vraag om vol doende gegevens om over te praten, jjïaar tot nu toe is er ondanks de bel&fte van de gemeente - niet veel van terecht gekomen Ik krijg gewoon niets en de gemeente (b en w blijft in stilzwijgen gehuld. Het is wel gebleken, dat wij als CML momenteel pas gegevens krijgen, zodra de materie binnen de gemeente lijke commissies is besproken. Zolang die commissies niet openbaar zijn, krijgen wij die gegevens niet voordat ze zijn behandeld door de raadscommis sies. Wat er nu gebeurt is, dat wij als CML-werkgroep gegevens toegescho ven krijgen, die al veel te lang in de molen zitten, waar al veel definitief van is, waardoor de inspraakmogelijkheden tot het minimum zijn beperkt.'' De voorzitter had wekenlang lopen leuren om gegevens los tb krijgen. ,,Maar het gemeentebestuur blijft vol- bakschuur binnen niet al te lange tijd door de Leusdense jeugd gesloopt zijn. Naast de zorg om het gebouw is de werkgroep bang voor ongelukken die hier kunnen ontstaan. De ver diepingsvloer verkeert in een zeer slechte staat, zodat de kinderen die op deze verdiepingsvloer spelen, de ladders die zijn opgesteld, zijn de stille getuigen daarvan, een levens gevaarlijk risico lopen. Het wijkorgaan zal dan ook een brief hieromtrent aan de gemeente schrijven. De werkgroep huishoudelijk regle ment is nog niet gestart met haar werkzaamheden, zodat van die kant nog geen nieuws te melden viel De werkgroep wijkvoorzieningen heeft nog werk voldoende te vernchten gezien de opmerkingen ten aanzien van de verlichting langs de diverse ver bindingspaden. de slechte afwatering op de landjes, de groenvoorziening etc Ook het gebrek aan speelgelegenheid op de diverse landjes ziet men als een gemis. Bij de rondvraag komt naar vo ren, dat de vergadermogelijkheid binnen de wijk zeer moeilijk blijkt. Ener zijds is er weinig ruimte, terwijl anderzijds de aanwezige ruimte niet benut kan worden qua kostenfactor Een van de aanwezigen doet nog een suggestie ten aanzien van het houden van een gezellige avond voor de gehele wijk, b v. na de jaarvergadering, die in het voorjaar gehouden zal worden De volgende vergadering die voor de maand februari was vastgesteld op de 9e kan geen doorgang vinden Als nieuwe datum wordt nu maandag 13 februari aangehouden Plaats en tijd blijven ongewijzigd. ledig in gebreke. Daarom stel ik voor om een brief te schrijven, waarin we drin gend, zeer dringend, verzoeken om op korte termijn met voldoende gegevens te komen om gericht over te kunnen praten. Deze werkgroep zit hier niet voor noppes haar tijd te verdoen met praten over zaken, waarover - bij gebrek aan gegevens - niet te praten valt of al zoveel over is gezegd door andere instanties, dan praten eigenlijk grotendeels overbodig is geworden." De werkgroepleden waren het hier roerend mee eens MIDDENSTAND BOOS Ook de middenstand is zeer boos door deze mysterieuze houding van het Leusdense gemeentebestuur. De heer Spaans: ,,Ook voor ons is dit een zeer vreemde kwestie. We zijn nu al maan denlang bezig om vanuit onze eigen middenstandsorganisaties informatie over het hoofdcentrum te krijgen. We hebben zelfs grof geschut ingezet. Op de kortgeleden gehouden bijeenkomst van Leusdense ondernemers in het Ros Beijaart heeft dat alles geleid tot zeer harde woorden aan het adres van het gemeentebestuur. In een bepaalde commissie, werd ons van ge meentezijde op een nogal duidelijke wijze te kennen gegevendat we niet zo moesten zeuren We weten nog steeds niet of Delta Uoyd nu als projektontwik- kelaar voor het hoofdcentrum is aange trokken, maar in allerlei commissies komen we wel een vertegenwoordiger van deze projektontwikkelaar tegen. Als we vragen, waarom deze meneer er bij zit, dan wordt om de vraag heenge- draaid Een rechtstreeks antwoord krijgen we niet. De middenstanders hebben een duidelijk bezwaar tegen Delta Lloyd, omdat die eigenlijk meer een beleggingsmaatschappij is en geen projektontwikkelaar. Waar de midden standers nogal tegen aanhikken is het feit, dat Delta Lloyd geen winkelruimte wil leasen, terwijl leasen juist voor de middenstanders een aantrekkelijke re geling is. Andere projektontwikkelaars willen dat wel", aldus de heer Spaans TACHTIG PROCENT ,,We komen er als ondernemers niet uit. De gemeente zwijgt in alle talen. Terwijl tachtig procent van de Rozendaal-winkeliers veel belangstel ling heeft voor het hoofdwinkelcentrum, terwijl ook andere Leusdense midden standers belangstelling voor het hoofd centrum hebben om nog maar niet te spreken van een erg lange lijst gega digden van elders, blijven we tot nu toe in het duister tasten." De heer Spaans vroeg zich eigenlijk af, of dit stilzwijgen misschien ook deels wordt veroorzaakt door het feit, dat de Biezenkamp eigenlijk een prachtige definitieve uit wijkmogelijkheid is, zolang het hoofd winkelcentrum nog niet gereed is ,,Maar", zo waarschuwde de verte genwoordiger van de Leusdense mid denstand, ,,er is geen enkele onderne mer te vinden, die bereid zal zijn om tijdelijk wéér te gaan verkassen Dat weet de gemeente echter allemaal. TIJDIGE INSPRAAK ,,We maken ons echt ongerust over deze voor de ondernemers en inwoners erg belangrijke zaak. Ongerust over het uitblijven van een definitieve omschrij ving van wat er gaat gebeuren en wan neer het gaat gebeuren We willen ook tijdige inspraak, maar er wordt ons niets verteld. Ik kan wel stellen, dat er een golf van ongerustheid door de ge lederen van de middenstand gaat, maar dat die onrust ook is te konstateren bij de winkelende Leusdenaren Als er niet heel snel iets gebeurt, zullen er eind 1979 geen vervangende winkels zijn voor Rozendaal, dat dan zal moeten verdwijnen. Ik vraag me dan ook af waarom er door het gemeentebestuur zo geheimzinnig over deze zaak wordt gedaan." BRIEF Dat vroegen alle werkgroepleden zich af en bovendien was men van me ning, dat zij niet langer met een kluitje in het riet gestuurd wensten te worden. Er zal nu een brief worden gestruud naar het gemeentebestuur, waarin dringend om snelle informatie zal worden ge vraagd. Naast het feit, dat de ongerust heid van de werkgroep in de brief tot uiting zal worden gebracht, wenst de werkgroep niet werkeloos toe te zien. Bovendien worden er eisen gesteld ten aanzien van een snelle en afdoende realisering van winkelvoorzieningen, gelijktijdig met het gereedkomen van woningen in de nieuwe wijken van de tweede fase, gerelateerd aan het bruto-bedrijfsvloeroppervlak per inwo ner Met een evenwichtig branche patroon. Besloten werd om te proberen de expositie van het hoofdcentrum te bekijken, voordat deze aan den volke zal worden getoond. In een openbare bijeenkomst, uiteraard De brief aan b. en w zal tevens worden verzonden naar de raadsleden „Er moet binnen afzienbare tijd uitzicht komen op een goede win kelvoorziening in Leusden", besloot de heer Ten Berge deze vergadering. „Ik zou het een zielige vertoning vin den, indien de gemeente niet in staat zou blijken om - in samenspraak met de bevolking - tijdig een definitieve winkelvoorziening te treffen." LEUSDEN/CENTRUM - Maan dagavond hield het Overlegor gaan (tot behoud van) 't Spul In het gemeentelijk voorlich tingscentrum een openbare ver gadering. Dat openbare kwam overigens niet erg tot uiting met op de 'publieke tribune' welgeteld twee dames en vier he ren, die, zoals achteraf bleek, de richting "Weg met 't Spul" toe gedaan waren. De min of meer toevallig ook aanwezige "Nimmendor"-voorzitter E. Oostra en zijn echtgenote hebben wij niet meegerekend. Het Overlegorgaan, bestaande uit gemeenteraadsleden, gemeente-ambtenaren, verte genwoordigers van het Wijkor gaan Groenhouten en bewoners van de Leusdense woonwijk, was tien man sterk. Uitgangspunt van de vergadering was, dat voor 1 juli a.s. bij de desbe treffende gemeentelijke instantie Nog niet zo heel lang geleden zwoer wethouder Wagenaar voor een groot gezelschap belangstel lende Leusdenaren van het CML, dat alles in het werk zou worden gesteld om de inspraak op volle toeren te laten verlopen, „ledereen moet aan inspraak wennen", zei hij toen „en er wor den dan ook fouten gemaakt. Maar daar leren we van." ledereen was het daar roerend mee eens en men ging tevreden huiswaarts. De ontevredenheid en het onbe hagen over het funktioneren van het CML was grotendeels ver dwenen. We zijn dan ook wel een tikkeltje verbaasd als we alles, wat dinsdagavond in de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML over het begrip in spraak en de interpretatie van de gemeente daarvan, is gezegd. En dat is beslist niet zo fraai als wet houder Wagenaar toen aan de knikkende goegemeente voor spiegelde. Er heerst, hebben we begrepen uit de nogal geladen reakties van werkgroepleden en middenstand van Leusden, een grote ontevredenheid over de wijze, waarop het gemeentebe stuur tot nu toe achter gesloten deuren de ontwikkeling van het hoofdcentrum gestalte wil geven zonder daarin het door het ge meentebestuur erkende in spraakorgaan CML, het Comité Milieuzorg Leusden en haar werkgroepen, te betrekken. Wie nog eens in de annalen van de roemruchte geschiedenis van het CML duikt, zal ongetwijfeld een eerder gedane uitspraak van de eerder genoemde wethouder te genkomen, waarin deze zeer duidelijk vaststelde, dat de werk groep Ruimtelijke Ordening (toen nog Bestemmingsplannen) vanaf het allereerste prille begin bij iedere ontwikkeling van een plan betrokken zou worden. Daarover wordt nu gezwegen. Zowel burgers van Leusden als de be langstellende Leusdenaar binnen het CML kunnen kennis nemen van de plannen via de overigens keurig ingerichte exposities in het gemeentelijke voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg. En dat is duidelijk een stap terug. Zodat wij ons - en met ons het CML - afvragen wat het gemeen tebestuur nu wil: echte inspraak of niet. Welwillende burgers aan het lijntje houden, zoals de werk groep Ruimtelijke Ordening op nieuw is overkomen, is geen erg elegante manier om indirekt ken baar te geven, dat het gemeente bestuur inspraak wel op prijs stelt, maar dan liver niet in zo'n heel vroeg stadium. Het CML ech ter heeft duidelijk geen behoefte aan nakauwen van voorgebakken plannen. En daar hebben ze groot gelijk in. Ze kunnen hun tijd wel beter besteden, vinden zij. V. AUTO IN SLOOT INBRAKEN op tafel moet worden gekomen met een uitgewerkt plan. waaruit moet blijken, dat het zinvol zou zijn, wan neer de boerderij 't Spul niet wordt gesloopt. Een vijftal suggesties van omwo nenden en andere belanghebben den werd ter discussie gesteld. Hiervan bleven twee ter verdere uitwerking over en met name een "bejaardentehuis voor paarden" en een pony-centrum Beiden van be perkte omvang Wat het eerste pro ject betreft, bleek "de Paardekamp" te Soest (een dergelijke onderne ming en de enige in Nederland) geen belangstelling te hebben voor een filiaal in Leusden. Er zal even- In een Adviesburo aan de Kastanje laan in Leusden-centrum werd op vrijdag 6 januari een deur geforceerd, waarna men zich toegang tot dit pand verschafte. Kasten en koffers werden doorzocht. De onbevoegden vonden echter niets van hun gading. Er wordt dan ook niets vermist. Zondag 8 januari deden twee jongens een poging tot inbraak bij de Centrawinkel in Leusden-centrum Zij vernielden een raam, maar werden door een voorbijganger op heterdaad betrapt. De jongens sloegen per brom fiets op de vlucht. Ze konden niets meenemen Maandag 9 januari werden pogingen tot inbraak gedaan bij Benzon en Heuga in Leusden-Centrum. Een deur en een raam werden daartoe gefor ceerd. Bij Benzon namen de inbrekers geld mee Bij Heuga wordt niets vermist. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld Over de daders is nog niets bekend. tueel een stichting moeten worden opgericht om e.a. te realiseren en te runnen. Of dit plan kans van slagen heeft, hangt af van heel wat nog onzekere factoren. Voor het pony centrum liggen meer mogelijk heden, hoewel ook hier heel wat vraagtekens gezet moeten worden. Uit toelichtingen van de zoals ge zegd toevallig aanwezige Nimmerdor-voorzitter bleek, dat zijn vereniging wel mee wil denken in die richting, al zullen die plannen zeer moeilijk te realiseren zijn op praktische en financiële gronden. Ook belangstellenden uit de zaal kregen gelegenheid om hun zegje te doen en daar werd verrassend gretig gebruik van gemaakt. Er was een meneer, die zeer verbaasd opmerkingen maakte over het krampachtige zoeken van het Over legorgaan naar allerlei oplossingen om de boerderij (of wat er nog van over is) maar te behouden. Van hem mag het Spul morgen tegen de grond. Een mevrouw had veel liever een hobbyclub of een gezellig buurtcentrum dan al dat paardespul, terwijl een derde spre ker voorstelde om een nieuwe en quête te houden onder de Groenhoutense Leusdenaren, maar dan wel met duidelijke vragen, die maar één rechtstreeks antwoord mogelijk maken Terecht maakte de voorzitter van het Over legorgaan op een bepaald moment maar een einde aan de discussie. Veel van het gezegde was niet (meer) ter zaken dienend Het gaat er tenslotte om, dat een in alle op zichtenzogoed mogelijk plan wordt gemaakt om b en w van advies te dienen voor het voorstel, dat aan de gemeenteraad voorgelegd wordt. Of dat, na overleg met de belang hebbenden, al dan niet wordt geho noreerd is een heel andere zaak Ondertussen is ons uit opmer kingen van zowel vóór- als te genstanders duidelijk geworden, dat er snel iets dient te gebeu ren. De jeugd is namelijk al heel aardig op weg om - zonder raadsbesluit - 't Spul te slopen. Bij de bocht van de Noorderrandweg werd op zondag 8 januari een auto in de sloot aangetroffen. Een onderzoeknaar de oorzaak wordt ingesteld De auto raakte bij deze manoeuvre beschadigd. Het was de heer Van B uit Amersfoort, die met zijn auto in de sloot terechtk wam. De heer Van B raakte bij dit een zijdige ongeluk niet gewond. WONING GEKRAAKT In Leusden-Centrum werd op zondag 8 januari een woning gekraakt. De heer H. uit Leusden, die geen onderdak had. bleek de kraker te zijn. De heer H. had ook nog ergens een fiets meegenomen Hij vluchtte bij de komst van de politie MET STOKKEN AANGE VALLEN Een groepje van vier mannen met een auto viel op woensdagmiddag 11 januari op de Dodeweg nabij de Para- dijsweg met stokken een elf- en een vijftien jarige jongen uit Amersfoort aan. De jongens werden met de stokken ge slagen De politie stelt een onderzoek in. Er is nog met bekend wie de daders waren DIEFSTAL BEWIJS KENTEKEN- Een inwoner uit Leusden kwam op woensdag 11 januari bij de politie aan geven, dat het kentekenbewijs van zijn auto uit de auto was ontvreemd BEDRIJFSONGEVAL Een inwoner uit Kockengen, die in Leusden bezig was voor een bedrijf gaten te boren, staande op een ladder, drukte zichzelf met de ladder achterover en kwam ten val. De man had rugklachten en werd naar het ziekenhuis overgebracht Na on derzoek aldaar kon hij huiswaarts keren. Wonder boven wonder liep de val verder zonder verwondingen af DOOR HOND GEBETEN Het dochtertje van de familie Z. uit Leusden werd op donderdag 12 januari gebeten door de herdershond van me vrouw H. Bij onderzoek bleek dat er wel meer klachten waren over deze hond. Het meisje werd niet ernstig gewond. IN DE SLOOT BELAND Op de gladde klinkers van de As- schatterweg bij de Lapeerseweg raakte de heer R O. uit Renswoude met zijn auto in een slippartij en belandde daarbij in de sloot De auto werd be schadigd. Gelukkig raakte de heer O met gewond SCHOORSTEENBRANDJE Vrijdag 13 januari brak er omstreeks 20 00 uur een schoorsteenbrandje uit op Calabrië nr 8 Toen de politie ter plaatse arriveerde bleken de bewoners van het pand de brand zelf al geblust te hebben

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5