Veel belangstelling voorde open dag van Latent Talent -iti' Vijfde protestants-christelijke school: welke vorm kiezen? Jaar vergadering N.B.P. wmm 'c; A Informatie-avond op 25 januari DONDERDAG 19 JANUAR11977 7 Volop informatie bi] Latent Talent aan het pakket toegevoegd, waarvan één qua belangstelling er duidelijk uit springt, De cursus landschap rond Leusden was direct volgeboekt, In sa menwerking met de Stichtse Milieu Fe deratie heeft men deze natuurverken ning georganiseerd. Voorts wil men metde cursus „plezier als kruidentuinier" belangstellenden op de hoogte brengen van het aanleggen van 'n heuse kruidentuin, met n paar bloempotten of op enkele vierkante me ters grond, „Spreken zonder vrees" is de titel van een nieuwe cursus waarbij het gesproken woord als belangrijkste communicatiemiddel centraal staat Fins voor beginners is als taal aan het scala vreemde talen toegevoegd. Naaien met leer en (op veler verzoek) breien en haken voor beginners zijn de laatste twee nieuwe cursussen. Men heeft meer spreiding kunnen bewerk stelligen, waardoor de „achtergestelde vakken" meer toeloop krijgen, onder andere de cursus architektuur van nu. De heer J. Veldkamp zegt: „We zijn zeer gelukkig met het feit, dat ook de echte Leusdenaren grote be langstelling tonen Vooral de handvaardigheids cursussen staan in het middelpunt van de belangstelling. Ook de cursussen voor bejaarden slaan enorm aan." In totaal zijn nu 5 cursussen overtekend hetgeen im pliceert, dat er nog voldoende ruimte is voor inschrijvingen op andere cursus sen Op maandag 23 januari as. 's avonds om 20.00 uur wil men graag alle cursusleiders(sters) tezamen hebben op de deel van boerderij Groot Krak- horst Tevens zijn welkom de mensen die overwegen hun medewerking aan La tent Talent te verlenen als docent of als werkgroeplid. Het doel van deze bij eenkomst is het uitwisselen van erva ringen en het bespreken van nieuwe ideeën. LEUSDEN/C - De „open dag" van Latent Talent op zondagmiddag 15 januari j.l. In de boerderij Groot Krakhorst Is opnieuw door een groot aantal belangstellenden bezocht. Op deze middag kon men 78 cursisten noteren, waardoor het totaal aantal inschrijvingen op 450 is gekomen. Deze kennismakingsmiddag was ui teraard bedoeld om be langstellenden te laten kennis maken met de diverse cursussen, die gevolgd kunnen worden, alsmede een expositie te geven van Hetgeen door de cursisten is het af gelopen Jaar Is gepresteerd. Men had Groot Krakhorst gekozen, aangezien de ruimte waarin voorheen werd geëxposeerd te klein was, waardoor het geheel niet voldoende tot zijn recht kwam. De in totaal 20 exposanten waren verdeeld over de diverse ruimten van Groot Krakhorst en zo kon men de handvaardigheidsgroepen vinden in de varkensschuur, terwijl de stoffenbe- werking in de schaapskooi was onder gebracht. In Groot Krakhorst zelf kon men alle gewenste inlichtingen krijgen over de diverse cursussen en kon men zich uiteraard als cursist aanmelden De filmploeg onder leiding van de heer A. C. Hoogendam was actief ge weest bij de Barneveldse Drukkerij en hadden een goede en overzichtelijke film van het krantenbedrijf in elkaar ge zet. Een 6-tal nieuwe cursussen zijn tt Cursisten tonen hun kunnen tijdens het open huls van Latent Talent - liSi 1 js- J*:;. De video en filmgroep vertoonde haar film over de Leusder Krant - 'Vr,W m Veel jeugd op de Informatiemiddag van Latent Talent LEUSDEN Daar over enige tijd gestart zal worden met de realisatie van een vijfde protestants christelijke kleu ter/basisschool in Leusden-Centrura/ Zuid, houdt het bestuur van de prote stants christelijke schoolvereniging zich bezig met de vraag: welke moet de onderwijskundige vorm van deze school zijn? Het bestuur heeft deze vraag stelling dóórgespeeld aan de bestaande protestants christelijke onderwijskom- missie, die hiertoe werd uitgebreid met van ólle scholen één teamlid en van alle ouderkommissies één ouderkommissie- lid. De onderwijskommissie van de Christelijke Nationale School bestaat nu uit tien leden. De vier bestaande scholen van het protestants christelijk onderwijs in Leusden voeren geleidelijk vernieuwin gen in en kunnen alle min of meer gezien worden als flexibele scholen. Naast flexibele scholen kent men ook scholen, die op grond van bepaalde uitgangspunten hun gehele vorm en inhoud vernieuwen. Voorbeelden hier- |Van zijn Montessori-, Dalton-, vrije (Rudolf Steiner) en Jenaplanscholen. De vraag, waarmee de onderwijskom missie zich bezighoudt is: moet de nieuw te stichten vijfde school een èndere onderwijskundige vorm hebben 'dan de reeds bestaande vier scholen. De gédachte achter deze vraagstelling is, dat de ouders in Leusden een keuze mogelijkheid aangeboden krijgen voor het ondenvijs, dat zij graag voor hun kinderen zouden zien. Dit houdt uiter aard niet in, dat elk kind geschikt is voor elk soort naar vorm en inhoud vernieuwd onderwijs. Voor een groot aantal kinderen zullen de vier bestaande flexibele scholen dé aangewezen vorm van onderwijs zijn en blijven. INFORMATIEAVOND Om bij de beslissing over de keuze van het soort onderwijs, dat op de vijfde protestants christelijke school zal worden gegeven, zoveel mogelijk ge- interesseerden in te schakelen, belegt de onderwijskommissie een informatie avond, en wel op woensdag 25 januari 1978 om 20.00 uur in de Marcuskerk. Daar het ondoenlijk is op één avond informatie te verstrekken over de vijf voornaamste stromingen in de naar vorm en inhoud vernieuwde onderwijs- richtingen, heeft de onderwijskommis sie besloten zijn informatieavond te richten op het Jenaplanonderwijs. Waarom op dit Jenaplanonderwijs zult u vragen. Het Jenaplanonderwijs sluit het nauwst aan bij de christelijke gedachte. Het is niet gericht op prestatiedrang, maar geeft alle talenten een kans. De uitgangspunten van het Jenaplanonder wijs zijn nauw verbonden met die van het protestants christelijk onderwijs: er is aandacht voor de individuele leerling en er wordt opgevoed tot samenwerking en onderlinge verantwoordelijkheid. Daar er in Leusden-Centrum reeds een openbare Montessorischool is, kwam de keuze van Montessori- onderwijs niet in aanmerking. VIJF VERNIEUWERS VAN VORM EN INHOUD VAN HET ONDERWIJS Het lijkt goed de vijf vernieuwers van inhoud en vorm van het onderwijs even kort de revue te laten passeren, zodat u zich enigszins kunt oriënteren. Montessori: De Italiaanse arts Maria Montessori (1870-1952) ontdekte, dat kinderen, die in een situatie worden geplaatst die de eigen aktiviteit sterk prikkelt, tot een geestelijke ontplooiing kunnen komen van een omvang die voordien niet was vermoed. Zij legde haar ervaringen zó vast, dat ook anderen er mee in de praktijk konden werken. Heel kort samengevat is haar stelsel: de opvoeder schept de voorwaarden en leidt het kind. Binnen die voorwaarden en onder die leiding voedt het kind zichzelf op, op basis van eigen ervaringen in deze omgeving, die de innerlijke dynamiek prikkelt, al naar gelang de leeftijd. Dalton: De Amerikaanse onderwijzeres Helen Pankhurst kwam tot een vernieuwde onderwijsaanpak, die in 1920 het eerst in Dalton werd toegepast. Klassikaal worden de lessen gegeven, die aan het merendeel der leerlingen moeten wor den uitgelegd. Het resterende deel van de leerstof wordt door de leerlingen individueel bestudeerd in daarvoor spe ciaal binnen de schooldag vrijgehouden uren. Aan het einde van deze taken toetst de leraar het werk van de leerlingen. Boeke: Kees Boeke sloot in 1926 in zijn Werkplaats in De Bilt aan bij de opvat tingen van Maria Montessori en voegde daar één kenmerkend punt aan toe: repekt voor het kind als individu, met gelijkheid tussen kind en volwassene op slechts één punt na: het verschil in ontwikkeling. Steiner: Rudolf Steiner is de grondlegger van de antroposofische leer, waarin alle levensgebieden en historische gedach- tengangen zijn samengevat tot één harmonisch geheel. Bij het onderwijs koppelt Steiner de lichamelijke en de geestelijke groei. In plaats van intellek- tuele scholing wil de leer het voelen en het denken van jongeren uit elkaar ont wikkelen door het kiezen van metho dieken en leerstof. Het klasseverband dient voor de groei van goede sociale verhoudingen, waarnaast het kind in de kunstzinnige sektor de gelegenheid krijgt het eigen individu tot uitdruking te brengen, om daardoor tot verstan delijk begrijpen te komen. Jena: Na de tweede wereldoorlog paste de Duitse opvoeder Peter Petersen zijn onderwijsvernieuwing het eerst toe in de stad Jena. In de Jenaplanschool gaat het om de juiste sfeer die wordt bereikt na vele voorbereidingen en gesprekken met alle betrokkenen. Elke gelegenheid wordt te baat genomen voor een vie ring, het feestelijk samen dingen doen. Dat zal speciaal het einde van elke werk week zijn, elke vrijdagmiddag. Gedu rende de werkweek zelf treft men de kinderen aan in hun blokken en hun groepen. Er is een onder-, een midden- en een bovenbouw, en dwars daar doorhéén groeperen de kinderen zich regelmatig in blokken, waar kinderen die in leeftijd verschillen, met hetzelfde onderwerp bezig zijn. „HET STARTBLOK" Als u een Jenaplanschool in Leusden in goede werking wilt zien, kunt u kontakt opnemen met de openbare kleuter/basisschool „Het Startblok" te Achterveld. In mijn artikel over deze school- en leefgemeenschap in de Leus der Krant van 3 juli 1975 noteerde ik onder andere: „De kinderen zeggen: „Het was een feest om elke dag naar school te gaan." En de kinderen, die de school gaan verlaten, zeggen: „We vinden het jammer dat we hier niet op school kunnen blijven. Op elke andere school zal het beslist minder leuk zijn!" En: „Tijdens het schoolkamp (waar ik óók was uitgenodigd, A.M.), waaraan door de gehele schoolgemeenschap van eerste klassertjes tot en met zesde klassers wordt deelgenomen, worden de principes van de school geruisloos in praktijk gebracht. Het is opvallend hoe (vrijwillig) gedisciplineerd de kinderen zijn en hoe aandachtig ze luisteren!" TER INFORMATIE: 3 ARTIKELEN BESCHIKBAAR Ter voorbereiding van de informatie avond op woensdag 25 januari stelt de onderwijskommissie van de Christelijke Nationale School een drietal artikelen beschikbaar. Het eerste artikel geeft een kort overzicht van verschillende onder wijsvormen. Het tweede geeft meer gedetailleerde informatie over het Jena planonderwijs. Het derde artikel gaat in op het Daltononderwijs. Deze drie artikelen kunt u opvragen bij het onderwijzend personeel van de vier protestants christelijke scholen in Leus den/Centrum/Zuid. U kunt dus zelf een informatiepakket afhalen. Op de informatieavond van woens dag 25 januari zullen drie mensen, die werkzaam zijn ten dienste van het protestants christelijk Jenaplanonder wijs u voorlichten. Het zijn de heer E. de Jong, verbonden aan het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum in Hoevela ken en gespecialiseerd in het Jenaplan onderwijs. Tevens de heer P. Visser, hoofd van de protestants christelijke Jenaplanschool in Eemnes, en tenslotte een ouderkommissielid van deze zelfde school. Er zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. Op deze avond zal een informatie stencil aan de aanwezigen worden uit gereikt, waarop zij hun meningen en vragen kunnen kenbaar maken. Nader hand wordt aan de leden van de school- LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 19 januari - vanavond dus - is de jaarver gadering van de afdeling Leusden van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. De vergadering wordt gehouden in de Marcuskerk en begint om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Notulen 3. Jaarverslag 4. Financieel jaaroverzicht 5. Ingekomen stukken en me dedelingen 6. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn: mevr. M. C. M. v. Rij-v. Wijhe (herkiesbaar), mevr. K. J. Schmidt-ten Hoopen (niet her kiesbaar) en mevr. M. Powell-Wolf (niet herkiesbaar). Er zijn dus twee vacatures, waarvoor zich reeds twee dames beschikbaar hebben gesteld, t.w. mevr. E. M. Roggekamp-v. Ag- gele en mevr. A. W. Neger-Weyer. Gelegenheid tot opgave van tegen kandidaten voor 15 januari '78 bij mevr. C. Pollé-Blom, tel.: 43957. 7. Rondvraag. Na de pauze vertelt mevr. Van Rij-van Wijhe het één en ander over haar bezoek aan de Volkshogeschool „Meridon" in Frankrijk. Hierna nog een gezellig slot. vereniging 'n enquêteformulier via hun kinderen op school verstrekt, waarop de leden hun voorkeur vóór of afkeur vèn de keuze van een Jenaplanschool kun nen kenbaar maken. Het zijn dus de leden van de schoolvereniging, die over de keuze van de Jenaplanschool beslis sen. De beslissing valt op de ledenverga dering. die nadien wordt uitgeschreven.^ Op deze vergadering zal door stem ming worden beslist. Niet-leden van de schoolvereniging kunnen geen stem uit brengen. Wil men méébeslissen over de zéér belangrijke schoolkeuze, dan dient men dus van tevoren lid te zijn van de Vereniging voor protestants christelijk onderwijs tot oprichting en instandhou ding van de scholen met den bijbel. U kunt zich hiertoe opgeven bij de hoof den van de vier protestants christelijke scholen, indien u geen lid bent en graag méé wilt beslissen. Anco Mali.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7