Annelies M. Bosma: „Naast de techniek ligt het accent tegenwoordig op het gesprek" iezamenlijke vrouwenverenigingen in eusden dienden subsidie-verzoek in tien jaar zwangerschapsgym in Leusden KPO-dames kregen cosmetica- voorlichting Avond in Vrouwenkafé Vrouwenraad Leusden vergaderde Juridische foef en soc.-cultureel centrum INGEZONDEN Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 19 JANUAR11977 LEUSDEN/ZUID - Toen fysiothe rapeute Annelies M. Bosma- Heederik twaalf en een half jaar gele ten In Leusden kwam wonen, waren >r weinig tekenen, die er op wezen, tat zij op 23 Januari 1978 zou kunnen erugzlen op een tienjarige praktijk twangerschapsgymnastlek In Leus- ten. In het jaar yan Annelies' komst naar .eusden werd er in het wijkgebouw van Je Groene Kruisvereniging Leusden eeds een kursus zwangerschaps- jymnastiek gegeven. En toen Annelies 3osma solliciteerde bij de Wit-Gele kruisvereniging Leusden kreeg ze te toren dat, als te zijner tijd een wijk gebouw voor het Wit-Gele Kruis ge touwd zou zijn, de mogelijkheid tot het jeven van kursussen twangerschaps-gymnastek bekeken tou kunnen worden. Die mogelijkheid deed zich al na en- tele jaren voor. Dankzij Zuster Rosa Juster Rosa was het die, toen het Wit 3ele wijkgebouw er eenmaal stond, het testuur van haar Kruisvereniging eraan terinnerde, dat er ooit was gesproken tver zwangerschaps-gymnastiek Zus- er Rosa was het ook, die de zwangere /rouwen daar destijds warm voor heeft gemaakt. .ANGZAAM BEGONNEN ,,'t Heeft lang geduurdzegt me vrouw Bosma „voordat die zwanger- schapsgymnastiek-kursussen in Leusden goed gingen lopen 't Is héél langzaam begonnen In .eusden/Zuid ging het op een gegeven Ttoment goed lopen. Naar Zuid twamen veel jonge gezinnen, die be- angstelling gingen tonen. In de loop der aren werd ook méér en méér de inte- •esse gewekt van de autochtone bevol- (ing. De hele instelling ten opzichte van Je zwangerschaps-gymnastiek werd tositiever trouwens. Het karakter van Jeze gymnastiek is wel wat veranderd!" „In welk opzicht? Vertelt u daar eens ets over. „De techniek is min of meer dezelfde gebleven, met aanpassingen hier en Jaar. In de beginjaren lag het accent óp '.wangerschap en bevalling. Tegen woordig is de instelling belangrijk, het gesprek in de groep." Heeft die verandering ook niet te naken met het doorbreken van aboe's, en het bewustwordings proces van de vrouw?" „Toen ik tien jaar geleden met de ivwangerschaps-gymnastiek begon, jwas het nog zo je trouwde, en je kreeg "Joorgaans in het eerste of tweede jaar /an je huwelijk een kind. NEIGEN WERKKRING Tegenwoordig hebben bijna alle vrouwen, die trouwen, hun eigen werk kring. Ze krijgen het kind minder van zelfsprekend, meer bewust. Maar de verandering is erg groot voor die vrou wen De baan moet opgezegd worden. En ik heb het gevoel dat de omgeving nog te veel leeft in de sfeer van zo'n lieve rose baby in de wieg, geluks gevoel, en alles is zalig Daarom moeten we nu juist zo veel praten Bij de eerste baby wordt de moeder gekonfronteerd met het verlaten van die fijne baan, en is ook vaak het moedergevoel nog niet vol doende ontwikkeld." GEESTELIJKE VOORBEREIDING ,,Komt in uw groep ter sprake, dat „de omgeving" veel te gemakkelijk aanneemt, dat de vrouw als ze trouwt, maar zeker als vrouw en man een kind krijgen, haar baan eraan geeft. Kent u een man, die zijn baan eraan geeft als hij trouwt of als zijn vrouw en hij een kind krijgen?" ,,De geestelijke voorbereiding voor de vrouw op al deze zaken is inderdaad erg belangrijk. We praten erover om er uit te laten komen of er bij bepaalde vrouwen schuldgevoelens zijn ten op zichte van het kind. Een jaar of vijf geleden ben ik een kursus gaan volgen voor het leiden en het benaderen van groepen. Op de op leiding is je daar niets over verteld. En ik vind dat werken met groepen beslist moeilijk. Je wilt het gevoel hebben, dat de groep je informatie goed door krijgt, dat ieder aan haar trekken komt, en dat iedereen met haar angsten en emoties in de groep terecht kan." VROUW EN MAN KRIJGEN SAMEN HET KIND „In Amersfoort is een groep thera peuten die werkt met de methode van de Fransman Lamaze, die de psycho-prophytactische methode uit Rusland heeft gehaald. Lamaze wilde, dat de gehele omgeving van de vrouw op de hoogte was van de methode, .betrok ook de ecfjtgenoot erbij. Vrouw en man krijgen samen dat kind, en vrouw en man kunnen samen zwangerschap en bevalling doorma ken. ,,lk betrek de mannen in die zin er niet bij. Er zijn veel theorieën, maar die vallen of staan met de instelling van de mensen, die het kind knjgen. Eén héél belangrijk ding bij de bevalling is de rust. Vaak Is het al voldoende, als de man er rustig en ontspannen bij aanwe zig is. Mijn ideaal zou zijn, dat je niet alleen de zwangere vrouw opleidt, maar dat je ook degenen, die bij de bevalling aan wezig zullen zijn, kraamverzorgsters, verpleegsters, zou kunnen opleiden. Maar och, er zijn vele soorten van zwangerschaps-gymnastiek, en die mensen kunnen er niet aan gaan staan om die allemaal te gaan volgen." GEVOLGDE METHODE „Welke opleiding hebt u, en welke methode volgt u met uw zwangerschaps-gymnastiek in Leus den?" ,,lk heb de opleiding van fysiothera peut, en ik heb twee zwangerschaps- gymnastiekkursussen gevolgd. Eén tij dens mijn opleiding, en één een jaar of acht geleden om te zien of mijn inzichten nog juist waren. Ik ben lid van de werkgroep van pre- en postnatale edukatie, die uitgaat van het landelijk genootschap voor fysiotherapie. Wij hebben regionale en landelijke studiedagen en bijeenkomsten. Omdat je dit vak in je eentje beoefent, is het belangrijk, dat je onderlinge kontakten houdt. Je leert van elkaar, en je hoort en ziet nieuwe dingen. Ik kan me niet voor stellen, dat iemand zwangerschaps- gymnastiek kan geven zonder die aparte opleiding te hebben gevolgd Toen ik zelf zwanger was, en dat was twee keer het geval, ben ik op twee verschillende zwangerschaps- gymnastiekkursussen gegaan, om zelf uit te proberen wat mij het beste beviel. Ik geef op het ogenblik, zo zou je dat kunnen formuleren, een kombinatie van wat ik in de opleiding leerde met dat wat mij aansprak in de door mij gevolgde latere kursussen. Die zwangerschaps-gymnastiek kun je eigenlijk pas geven, vind ik, en er zullen zeker mensen zijn, die dat niet met me eens zijn. als je zelf een baby hebt gekregen. Je begrijpt veel beter de emoties, gevoelens en gewaarwordin gen rond hetgeen de vrouwen te wach ten staat. GESLOTEN SYSTEEM Ik werk met een gesloten systeem van tien avonden Ik heb een bepaald schema in 't hoofd, en breid dat langzaam uit Ik pas me aan aan de situatie van de groep Als iedereen de .informatie goed kan verwerken, stoom ik in het begin snel door Maar ik doe ook wel eens vier lessen over de stof, die ik voor drie lessen gepland had, Ik krijg ook wel eens iemand, die zich te laat heeft opgegeven, en die de tien lessen niet helemaal meer kan volgen Dan laat ik tijdelijk iets schieten, en haal iets anders naar voren. Ik begin met te vragen waarom de mensen zijn gekomen, en wat ze van de kursus verwachten. Als ik dat van ieder een afzonderlijk heb gehoord vertel ik wat ik ga doen, en wat ik niet zal doen, en waarom Ik geef enkele lichte oefe ningen waar de vrouwen gemak van hebben tijdens de zwangerschap LEUSDEN - De Vrouwenraad Busden, het overkoepelend orgaan an alle vrouwenorganisaties in jsden, vergaderde op maandag 16 Januari in „Groot Krakhorst". Be- icht van verhindering werd ontvan- van de Katholieke Plattelands- rouwen Organisatie te Achterveld, 'oorzltster mevrouw Donia sprak woord van welkom, en verzocht aanwezigen aan de leden van hun rganlsaties haar wens voor een en aktief 1978 over te brengen. Mevrouw A.P. van Hasselt-Detmers r.a\ mevrouw Schmidt vervangen als •ertegenwoordigster van de Neder- andse Plattelands Vrouwenbond. Me- 'rouw Bunnink zal in de Vrouwenraad Je Vrouwenvereniging van de VVD- ertegenwoordigen. Mevrouw Lokhorst woonde de vergadering bij, namens de "Christelijke Vrouwenvereniging .Lydia" in Achterveld. Mevrouw Donia zette nog eens uit een, dat de bedoeling van de Vrouwen aad niét is om zich met het wel en wee Jer afzonderlijke vrouwenorganisaties bemoeien, maar dat de Vrouwenraad Jié zaken wil coördineren, die geza- nenlijk kunnen worden gedaan Zij loemde als voorbeeld: het organiseren ran kursussen. In de afgelopen maan den draaiden in Leusden bijvoorbeeld kursussen, uitgaande van de Pro vinciale Vrouwenraad Utrecht: ,,Het gesprek als hulpverlening", De notulen van de vergadering van 6 september 1977 werden goedgekeurd 'JmÊdi EDELINGEN Bij de mededelingen stelde de voor zitster dat zij en de secretaresse me- jlvrouw Blom aanwezig waren geweest Ibij het 15-jarig jubileum van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen Toen beiden een bijeenkomst bij woonden van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond bleek óók deze organi satie 15 jaar te bestaan. Door de verga dering werd unaniem besloten, dat men bij dit soort gelegenheden geen presen tje namens de Vrouwenraad zal aan bieden, omdat er té veel jubilea zijn. en de kas van de Vrouwenraad vrijwel géén inhoud heeft. Sekretaresse mevrouw Blom en penningmeesteres mevrouw Hag gingen namens de Vrouwenraad naar de installatie van de nieuwe Leusdense burgemeester. Van mevrouw D. Horsthuis is een verzoek binnengekomen om in de Vrouwenraad plaats te nemen namens het Avondkafee. De vergadering gaat hiermee akoord. Mevrouw Donia ver zocht in het algemeen de aanvragen om zitting te kunnen nemen in de Vrouwenraad schriftelijk aan het bestuur te doen toekomen Sekretaresse mevrouw Blom vestigde de aandacht op de Wereld gebedsdag, die in Leusden op 3 maart zal worden gehouden 's avonds om 20.00 uur in de Johanneshoeve De li turgie daarvoor is dit jaar geschreven door de Canadese vrouwen INGEKOMEN Bij de Ingekomen Stukken is een mi- lieubrief van de Milieuwerkgroep van de Stichting Nederlandse Vrouwenraad provincie Utrecht De inhoud daarvan waarschuwt voor het klakkeloos gebruik van plastic tasjes (het gedwon gen gebruik van plastic huisvuilzakken is al erg genoeg!), het bij de vuilnis de poneren van oude medicijnen (die beter bij apotheek of huisarts kunnen worden afgegeven die een speciaal afvloei- ingssysteem daarvoor hebben). De brief waarschuwt eveneens tegen het gebruik van spuitbussen, waarbij het gif trichloorfenol vrijkomt, dat de ramp in het Italiaanse Seveso veroorzaakte. Namens de Vrouwenraad heeft de sekretaresse Evelien Blom zitting ge nomen in de Sectie Education Per manente van de provinciale stichting, een sectie die zich onder andere bezig houdt met de open scholen, Op 17 november 1977 werd een Leusdense werkgroep ingesteld ter voorbereiding van een dienstencentrum in Leusden, dat de bevolking te zijner tijd onder één dak ten dienste zal staan, Sekretaresse Evelien Blom heeft bericht, dat de Vrouwenraad hier positief tegenover staat, en mevrouw Abbring wordt namens de Vrouwenraad afgevaardigd om in deze werkgroep zitting te nemen. Mevrouw Bergsma zal in de UW naar een plaatsvervangend lid voor deze werk groep zoeken, voor het geval mevrouw Abbring verhinderd mocht zijn. Afgevaardigden van de Vrouwenraad Leusden woonden op 8 november 1977 de bijeenkomst bij: «Vrede kun je leren maken", over welk onderwerp een medewerkster van de Stichting Vredesopbouw een uiteenzet ting hield. Eveneens werd van de Provinciale Vrouwenraad een schrijven ontvangen over euthanasie, over welk thema vanuit Utrecht een zeer uitgebreide uit eenzetting werd gegeven. RAMPENPLAN De heer Stein van de gemeente Leusden gaf in de vrouwenraad een korte eksplikatie over het Rampenplan. Iedere gemeente in Nederland moet op vrij korte termijn gaan beschikken over een Rampenplan In december 1977 heeft de regering daartoe een wetsont werp aangeboden aan de Tweede Ka mer Wat verstaat men onder een ramp? Van een ramp is sprake wanneer een ernstige storing is ontstaan in de veiligheid van de inwoners van een ge meente of een bepaald gebied Coördi natie van verscheidene disciplines is op dat moment vereist Er zal in verband met de hulpverlening aan de slachtoffers een beroep moeten kunnen worden gedaan op BB, Rode Kruis, EHBO. een bestuurscentrum van de burgemeester enzovoorts, Leusden draait mee in het samenwerkingsver band Eemland, en vele gemeenten in Eemland zijn geneigd het Rampenplan, zoals de provincie Gelderland dat heeft opgesteld, in hun gemeente in te voe ren. In de praktijk blijken brandweer, GGD en politie zeer adekwaat op te treden, en bij deze disciplines zal der halve aansluiting moeten worden ge zocht. De Vrouwenraad Leusden deelde de heer Stein mede, dat zij bereid is in deze materie méé te denken en eventueel daarvoor geschikte krach ten in te zetten. FINANCIËN Penningmeesteres mevrouw Hag deelde mede, dat de kas is uitgeput (begonnen werd met een bedrag van f 44,-) en zij verzocht alle vrouwenor ganisaties, die over eigen inkomsten beschikken voor het jaar 1978 een bij drage te willen overmaken van 10 tot 15.-. Dit kan geschieden op de giro van de Rabobank Leusden: nr 278135 ten gunste van rekening nr 33.59.24.492 ten name van de pen ningmeesteres van de Vrouwenraad. Er werd besloten een kaskommissie in te stellen, die de kas van mevrouw Hag zal verifiëren Bij wethouder Van Zandbrink dienden de voorzitster en de sekreta resse van de Vrouwenraad persoonlijk een subsidieverzoek in De gemeente Leusden zegde de sekretaresse toe vandaag nog te zullen mededelen hoe ver het met de subsidietoekenning is gevorderd KURSUSSEN Mevrouw Giesbergen, die de kursus-' sen ,,Het gesprek als hulpverlening" geeft, deelde mede dat er op deze eerste kursus een vervolgkursus moge lijk is. Besloten wordt om met ingang van half september 1978 in Leusden een dergelijke vervolgkursus te organi seren. Indien er voldoende opgaven zijn kan in de komende maand nog een vierde beginkursus worden gestart GEZAMENLIJKE OCHTEND Doorgaande op het sukses dat de eerste door de Vrouwenraad gezamen lijk georganiseerde ochtend mocht ver krijgen, werd besloten wederom een gezamenlijke ochtend voor de leden van alle Leusdense vrouwenorganisa ties te arrangeren. Op woensdag 22 februari om 9.30 uur zal mevrouw E. Lovink uit Nijkerk haar boeiende lezing over China voortzetten Degenen, die de eerste ochtend niet hebben bijge woond. hebben véél gemist, maar be hoeven niet bang te zijn dat zij niet kun nen inhaken op de tweede ochtend. Mevrouw Livink houdt haar beschou wingen over China in geheel van elkaar onafhankelijke onderdelen. De lezing met dia's zal plaatsvinden in boerderij ..Groot Krakhorst" Sekretaresse mevrouw Blom ver zocht alle vrouwenorganisaties, met het oog op de gezamenlijke publikatie in de Leusder Krant van de Vrouwenagenda, vóór de 20ste van elke maand hun ak- tiviteiten met data op te geven bij het sekretariaat; Mevrouw E. Blom, Ka- naalweg 5a, telefoon 03425-1888. Mevrouw Bergsma van de UW ver- LEUSDEN - Woensdag 11 januari kwamen de KPO-dames weer eens ge zellig bij elkaar. Deze avond werden de onderwerpen „cosmetica" en „haar- verzorging" behandeld. De cosmetica werd behandeld door mevr. Groeneveld uit Achterveld, geassisteerd door mevr. Post uit Hoeve laken. De haarverzorging kwam voor rekening van mevr. Osnabrugge uit Veenendaal. Twee van de aanwezige leden werden uitgekozen om hun huid te laten verzorgen. Uit de leuk uitge stalde potjes en tubes werden de juiste produkten gekozen die voor de te be handelen huid geschikt waren. Terwijl door mevr. Groeneveld de schoonheidsbehandeling werd verricht, vertelde mevr. Post dat deze huidverzorgingsprodukten bekend zijn vanwege hun hoge kwaliteit. Na de schoonheidsbehandeling was het de beurt aan twee dames voor de haarverzorging. Dit werd gedaan door mevr. Osnabrugge. Hierna werden nog enkele vragen gesteld die geheel naar tevredenheid werden beantwoord. Na een verloting van een aantal cosmetica- produkten werd deze leerzame avond met dank aan de dames besloten. zocht alle vrouwenverenigingen kol- lektanten te werven voor de kollekte van de Rheumabestrijding, die plaats zal vinden van 13 tot 19 maart. Opgave telefonisch nr. 41602 Precies op het geplande tijdstip sloot de voorzitster met dank aan alle aanwezigen de vergadering. De eerstvolgende vergadering van de Vrouwenraad zal plaatsvinden op dinsdag 14 maart om 9.30 uur in boerderij „Groot Krakhorst". Sommige oefeningen kunnen bepaalde ongemakken verlichten. Op de tweede les begin ik met de ademhalingstechniek. Daarna komen de ontspanningsoefeningen. Pas in de tweede helft van de kursus vertel ik het een en ander over de techniek van het persen. In de loop van de kursus vertel ik hoe de bevalling zou kunnen verlopen, hoe lang het zou kunnen duren, wat je in bepaalde situaties zou kunnen doen Ik probeer een beeld te geven van wat de vrouwen te wachten staat, en uit te leg gen waarom het niet een kwestie is van zo maar een uurtje bevallen. LEUSDEN/CENTRUM Op het ogenblik vindt alle zwangerschaps-gymnastiek In Leus den/Centrum plaats. Ook mevrouw Koster die de lessen voor de Kruisver eniging Leusden geeft, werkt in Leus den/Centrum Daar worden nu verreweg de meeste babies geboren. Ik vind het belangrijk, dat zwangere vrouwen naar zo'n kursus toe gaan, omdat ik geloof dat het goed is om je tijdens de zwangerschap voor te berei den op de bevalling en bovendien om kontakt te hebben met vrouwen, die in dezelfde situatie verkeren als jij. 't Is niet van belang of je je eerste of tweede kind krijgt. Bij elke zwangerschap moet je je weer opnieuw voorbereiden. Ik heb vrij veel vrouwen, die bij de volgende baby weer terugkomen. Die voorbereiding op de bevalling is vooral belangrijk voor de enorm lange periode, die je alleen door maakt. Vanaf het moment dat de arts zegt: „Twee centimeter ontsluiting. Nou, ik kom aan het eind van de mid dag wel weer eens kijken." ANCO MAU Nauwelijks heeft zich een ju ridische foef aangediend of we moe ten ons afvragen of er In feite geen sprake Is van een commerciële foef, want deze foef en het sociaal- cultureel centrum houden ten nauw ste verband met elkaar. Men kan na melijk niet stellen dat hier sprake Is van twee gescheiden zaken, al wordt de Informatie wel als zodanig gege ven. Waarom niet toegegeven, dat hier commerciële belangen zijn ge diend? Leusden-zuid wacht echt niet met smart op het eigen sociaal-cultureel centrum. Weet u wat het werkelijk wordt? Een tweede „DE TIL" met alle overlast voor de buurt. Bovendien wordt er eenmaal Iets gebouwd, dan volgt in de kortste keren verdere bouw! Grondeige naren en projectontwikkelaars zitten niet stil. Bestemmingsplan of niet, een juridisch of commercieel foefje is gauw gevonden. J. Schwencke, de Roo van Alderwereltlaan 15, Leusden-zuid. NASCHRIFT REDAKTIE De vraag of hier commerciële be langen mee zijn gediend moet u aan de gemeente stellen. Overigens hebben wij In eerder stadium reeds gewezen op de mogelijkheid, dat door dit juridisch foefje van de ge meente een plaats voor hot dorpshuis in Leusden-zuid kan wor den gevonden. Dat werd toen van gemeentezijde niet ontkend. Zie ook de rubriek: Loep op Leusden. LEUSDEN - Maandag 9 januari 1978 was een succesvolle avond voor het avondcafe. 41 vrouwen hebben zich te goed gedaan aan een portie boerenkool met worst. De stemming was uitstekend. Al met al een goed begin van het nieuwe jaar. Het is de bedoeling de komende maanden één aktiviteitenavond en één open avond te houden, waarbij het vrouwencafé haar functie als ont moetingsplaats voor alle vrouwen blijft vervullen. Maandagavond 23 januari staat er een televisie, zodat er gekeken kan worden naar Neerlands Hoop met het programma: De Vrouw als Mede mens. Alle vrouwen zijn welkom. Inlich tingen: Ada v. d. Vlist, Landweg 76, Leusden, tel.: 42214.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9