Gouden Klomp stoof carnaval in Veel belangstelling voor jaarlijkse voorlichtingsavond „Don Bosco" Deelname groot aan het woningbehoefte-onderzoek KOOKHOEKJE Leusder Krant - plaatselijk nieuws VANILLEVLA MET GEMBER U hebt nodig: 3/4 I. melk 2 vanillestokjes 2 eieren 35 gr. maizena 60 gr suiker 150 gr gember met siroop De melk met vanille aan de kook brengen en ongeveer 15 minuten laten trekken De eieren met de kollage van teksten en illustraties, een aantal op de school vervaardigde werk stukken verloot, die zeer in de smaak vielen. Direkteur Heeren sprak de ouders toe. Kiezen", zei hij, ,,is een belangrijk moment in het leven van een mens. Kunnen kiezen is een teken van volwas senheid. Mogen kiezen is een teken van vrijheid. en 200.000 ouders met u staan in deze maanden ivoor de keuze welke vorm van voortgezet onderwijs uw kind gaat bezoeken. Onder u zullen drie soorten ouders zijn 1. ouders voor wie het een uitgemaakte zaak is dat hun kind naar een techni sche school gaat; 2. ouders, die eigenlijk nog niet goed weten waar ze hun kind het best naar toe kunnen laten gaan, 3. ouders, die al zeker menen te weten, dat hun kind naar een andere school van voortgezet onderwijs gaat. TWEE HOOFDWEGEN In principe zijn er in het Nederlandse voortgezette onderwijs twee hoofdwe gen, zoals de onderwijsjournalist Ahlers ze noemt: het algemeen vormend en het lager beroepsonderwijs. Nu ligt één van de grote problemen van de keuze tussen één van deze twee hoofdwegen in het feit dat deze beslissing op zo jonge leeftijd moet worden genomen. Een kind van elf, twaalf jaar kan nog niet kiezen. Er wordt de laatste jaren echter veel werk gemaakt van de voorbereiding op deze keus door de basisschool, met toetsen, voorlichtingsavonden, televisieuitzen dingen. Het probleem is vooral zo groot, omdat wij allemaal geneigd zijn te suiker, maizena en een scheutje koude melk glad roeren Daarna de iets afkoelde melk bij het papje gieten en de vanillestokjes er uit ha len De pan terug op het vuur zetten en zachtjes aan de kook laten ko men. Onder af en toe roeren koud laten worden. De gember fijn hakken en met 1 /2 dl gemberstroop door de vla roeren Eventueel - garneren met slagroom Eet smakelijk. Japieja. DONDERDAG 26 JANUAR11978 13 LEUSDEN - Ze waren weer in ruime getale naar „Don Bosco" gekomen, de lagere technische school aan de Dodeweg te Leusden-Zuid. En in de cantine waar tafeltjes met gezellige groen, rood en blauw geruite kleedjes, een bloemetje en een kopje koffie op de belangstellenden wachtten, kregen ze voorlichting over het soort onderwijs, dat Don Bosco geeft. De hele school had er aan meegewerkt om de belangstel lende jeugd en de ouders op een prettige wijze te ontvangen. Via de basisscholen hadden de kinde ren brieven van Don Bosco meegekre gen, en na advertenties in de kranten en affiches in diverse plaatsen hadden zo'n ongeveer honderd ouders met hun kin deren de weg naar Don Bosco gekozen. Direkteur Heeren achtte het opkom staantal zeer goed. KATHOLIEKE REGIONALE SCHOOLRAAD AMERSFOORT De kijkavond op „Don Bosco" Leus den was de eerste van een serie infor matieavonden, georganiseerd in het kader van de Katholieke Regionale Schoolraad Amersfoort. Op het pro gramma staan onder andere ook kijka- vonden bij Niek Savio, De Vuurvogel, Eemlandcollege, Mavo Muurhuizen. Nadat men gezamenlijk een kopje koffie had gedronken gingen de kinderen met een aantal leraren de school in. Toen ze wat later terugkwa men hadden ze van hardboard puzzels uitgezaagd met de beeltenis van het Don Boscohuis erop. In de elektroafde- ling hadden ze van koperdraad een ket tinkje mogen solderen. Later op de avond werd er via de nummers vermeld op de programma blaadjes, die vrolijk versierd waren met een door de leerlingen getekende sing dat de LTS zó geëvolueerd en geëmancipeerd is!" Om 21.00 uur volgde een rondleiding door de school, verscheidene leraren hadden een aantal leerlingen aan het werk gezet, in kleine groepjes, zodat de ouders de leerlingen bezig konden zien Dit gebeurde in de lokalen van hand vaardigheid, algemene technieken, bo ven techniek, mechaniek, elektrotech niek, meten. In het doku- mentatiecentrum waren leerlingen bezig met naslagwerken en met de vi deorecorder. Met grote moeite werden alle ouders en kinderen, die hun ogen uitkeken, om 21.30 uur weer in de cantinezaal terug gebracht. Er waren veel vragen, en de meeste daarvan konden door de leraren rechtstreeks beantwoord worden. Nadat de ouders nog algemene vragen konden stellen sloot de heer Heeren om klokslag 22.00 uur de gezel lige instruktie-avond. DOORBRAAK MEISJES? ,,Is er nu onder de meisjes een door braak naar de technische vakken ge komen. Veel meisjes zouden voor di verse technische vakken bijzonder ge schikt kunnen zijn. In deze tijd van emancipatie van man en vrouw moet het onderscheid in vakkeuze toch kleiner worden. „Bij.de MTS en de HTS is dat al wel het geval. Wij hadden vorig jaar één meisje, dat bij ons haar diploma haalde. Momenteel hebben we geen enkel meisje Op de MTS en de HTS vind je de meisjes bij de elektrotechniek, de bouwkunde en het meten. Tegenwoordig is in principe het vol gende geval ook héél goed mogelijk, omdat de onderbouw van alle scholen voor lager technisch onderwijs, lager ekonomi sch en administratief onderwijs, lager huishoud- en nijver heidsonderwijs, lager landbouwonder wijs en lager ondernemersonderwijs voor de handel gelijk is. Na de on derbouw is het wettelijk geoorloofd, en praktisch mogelijk, om naar een andere vorm van lager beroepsonderwijs over te stappen. Stel, dat een meisje van 12 jaar naast een LTS woont en haar ouders achten haar nog te jong om de afstand naar een andere LBO-school af te leggen. Dan kan ze rustig twee jaar naar die LTS gaan, en later overstappen. Zo kan een jongen in een geval van een nabije LHNO-school de onderbouw van die school volgen. Het aksent ligt bij beide scholen misschien wel iets anders, maar het drukt toch niet een zodanig stempel dat overstappen niet mogelijk is. Alleen wordt de ene soort scholen nog steeds bevolkt uitsluitend door jon gens, en de andere soort uitsluitend door meisjes. „Don Bosco" is een ressonansschool met de Amsterdamse Geert Grote school. Op die school, een vrije school, gaan meer meisjes dan jongens. Wij hopen binnenkort tot een uitwisselings- kontakt te komen. Wij zouden het in derdaad erg prettig voor de sfeer op onze school vinden, als ook meisjes ons onderwijs zouden willen komen vol gen." LEUSDEN/CENTRUM - Wie onbe kend is met bepaalde gebruiken in Leus den, komt wel eens bedrogen uit. De allereerste bezoeker van de zaterdag in „deMof" gehouden carnavalsin stuif van de Gouden Klomp was niemand minder dan onze nieuwe burgemeester. Niet di- rech omdat hij zo dol is op carnaval, maar het programma in het fraai uitge voerde clubblad van de Leusdense car navalsclub vermeldde duidelijk, dat het feest om 20.30 uur zou beginnen. De lieer Rademaker is een man van de klok en kon niet weten, dat bij de carnavallis ten het Leusdense „stief kwartierke" (van minstens een dik halfuur) nog altijd van kracht is. Toen ook de heerHey (met zijn geldkist en consumptiebonnen on derhand tot de vaste inventaris beho rend) ter plekke was, kon het spul begin nen. Langzaamaan liepen het parkeer terrein en de zaal vol en tegen half tien .vas het geldbeleggen in pilsjes volop aan de gang. De vlam sloeg pasgoedindepanbij de ainnenkomst van prins Janus, vergezeld van zijn adjudant Folkert v. d. Veer (wie ook weer?) en vorst Piet. Deze dorst- lustige figuren waren voorafgegaan door de voor het eerst in dit etablissement optredende vijf Leusdense dansmariekes (wat een snoepgoed!) en de warempel uit elf man bestaande Raad van Elf. Voorzitter Georg Dietrich en secretaris Bert Steman lieten ook duide lijk merken, dat ze er waren. Voor, tijdens en na het welkomstwoord van de indrukwekkende prins Janus waren les Donjos (muziek) en hoffotograaf Janus Visser bijzonder actief. Nog maar nau welijks bekomen van de „openings- drukte" kregen wij een nieuwe invasie te verwerken. Acht dansmariekes (die er ook best mochte zijn) trokken prins Richard I van de Amersfoortse Leut- hoeken en zijn personeel de zaal in en meteen begonnen de prinzen met een soort ruilbeurs. Oude Klomp Janus heeft een uil als symbool. Dat heeft niets te maken met een onlangs op een zijspoor gezette premier (Janus is duidelijk een figuur voor een andere club), maar met wijsheid, mysterie en een gevoel van bescherming. Wel, de magische uiltjes vlogen naar de keistad en prins Richard raakte ook leuk van zijn handel af. Hij sprak ook nog een paar (licht)zinnige woorden: „Carnaval is een virus, dat alleen met bier kan worden bestreden." Er was geen arts of een an dere bezwaarde in de zaal met een protest tegen deze bewering en het zal dus wel waar zijn. Een tijdje later weer gerammel aan de voordeur en wie kwamen binnen zonder kloppen? Zes niet geheel onverwachte Duitsers als afvaardiging van de Fidele Kölner, een „concurrerende" onderne ming uit Keulen. Die heren wisten ook wel van wanten, al deden zij geen voor delig uitziende ruil met hun schotelgrote edelmetaal tegen de Leusdense uiltjes. Burgemeester J. W M. Rademaker be hoorde ook tot de slachtoffers, die door meneer de Prasident Dieter Schreiber (reeds 12 jaar voorzitter van de Keulse lolbroeken) hoogstpersoonlijk werden omhangen met een enorme Kölner plak en voorzien van een grote plaat (pakweg 150 x 100 cm) vol Rijnlandse carnavals- typetjes. RUST Prins Janus bedankte in vlot plat- Keuls dialect (de gasten van over de grens begrepen woord voor woord van wat er gezegd werd, althans dat was de bedoeling) en weldra was de „rust" weer hersteld in de zaal. Er werd gehost en geklost, gezongen en gedronken, maar ook gedanst en gesjanst alsof het geen geld kostte. De secretaris van de voetbalclub hield zijn collega van de schietvereniging zoveel mogelijk over eind op de dansvloer en de Leusdense prins zag je rondgaan met iets in zijn Prins Richard van de Leutbroeken spreekt een dankwoord voor de ontvangst en onderscheiding die hij ïn zijn gevolg van Prins Janus mochten ontvangen. stellen dat er hogere en lagere banen zijn. Hoog: je verdient veel geld, en hebt prettig werk. Laag: je hebt een smalle beurs, en doet minder plezierig werk. Veel kinderen worden slachtoffer van dit maatschappelijk vooroordeel Weet u dat op onze technische school 25% van de leerlingen eerst op MAVO of HAVO heeft gezeten, en dat deze kinderen hiermee, mét veel ellende voor de gezinnen, gemiddeld zo'n 11/a jaar verhezen. ONBEKENDHEID MET HET TECH NISCH ONDERWIJS Mede door de onbekendheid met het de leerlingen er de gelegenheid krijgen zich te ontplooien in karakter en per soonlijkheid. Ook dienen de leerlingen oog te krijgen voor hun plaats en taak in de samenleving, en moeten ze leren redzaam in het leven te staan. Het technisch onderwijs is een vol waardige vorm van voortgezet onder wijs, die een normale plaats verdient niet onder maar naast de andere vormen van voortgezet onderwijs, die onze Nederlandse onderwijswereld kent. Het technisch onderwijs geeft ook geen vakopleiding meer zoals de am- bachtsschoolen dat vroeger deden. Het technisch onderwijs komt het nogal eens voor, dat ouders teleurgesteld zijn als ze aan het eind van het basis onderwijs het advies krijgen om hun kind naar het lager beroepsonderwijs te laten gaan. Die teleurstelling is niet on begrijpelijk als men weet hoeveel ver keerde ideeën er over het lager be roepsonderwijs bij de mensen bestaan. Het is héél goed mogelijk om via het lager beroepsonderwijs, als het in de leerling zit en deze er voor werken wil, in het middelbaar beroepsonderwijs te recht te komen. Ruim 50% van de M.T.S.-leerlingen zijn uit het lager tech nisch onderwijs afkomstig." WAARSCHUWING Direkteur Heeren waarschuwde er nadrukkelijk voor, de school louter en alleen te zien als opstapje om carrière te maken. „Don Bosco" heeft bij de oplei ding van de jongens óók - en in niet geringe mate - de vorming van de jon gens voor ogen. „Van een goede school", zo zei hij, „wordt in de eerste plaats verlangd, dat technisch onderwijs geeft een voorbe reiding op een op latere leeftijd te volgen beroepsopleiding, en geeft de leerling in zijn schooltijd meer zicht op de mogelijkheden, die er voor hèm lig gen." Hierna gaf de heer Heeren aan de hand van overzichten op de overhead projektor een uiteenzetting over de on derwijsmogelijkheden op „Don Bosco". „Het is", zo vertelde hij „voor de mensen altijd weer een openbaring te horen dat de lagere technische school zo veel doorstromingsmogelijkheden heeft. Ik acht het zéér kortzichtig als ik in het bedrijfsleven hoor zeggen: „Te genwoordig kunnen ze als ze van de LTS komen zelfs geen hamer meer vasthouden." Alle andere scholen voor voortgezet onderwijs bereiden toch ook voor op een vakopleiding, die later nog volgt! Ik vind het een diskriminerende zaak: voor die LTS'sers zou hun voorbe reidingstijd dan genoeg zijn? Het is voor de ouders echt een verras- armen, dat veel op een Amersfoortse dansmarieke leek. Gravin Catharina van Utrecht via Amersfoort naar Leusden (niet verder vertellen, maar dat is de gemalin van prins Janus) sleurde prins Richard over het parket, adjudant Fol kert van de Veer danste zowaar met zijn wettige wederhelft en zo hield ieder een zich aangenaam bezig. De Donjons haalden ondertussen nationale en inter nationale, boven- en ondermoerdijkse, oude en nieuwe carnavalshitjes uit hun instrumentarium. Nogsteeds was het of ficiële deel van de avond (en nacht) niet voorbij. Onder leiding van Fnts den Ouden kwam ook het bestuur van de Federatie van carnavalsverenigingen in centraal Nederland en omstreken op de proppen. Die jongens zijn ook overal te vinden, waar wat te halen of weg te geven valt. Arie Houtveen, de Gouden Klomper schatbewaarder en Piet Val- kenet als decorateur (een afwijking van een bloemist) werdeii speciaal in het blitzhcht gezet. Daarna stalen naar onze bescheiden mening de gezamenlijke dansmariekes deshow met een paar dan sen, waar letterlijk en figuurlijk de vonken vanaf vlogen. De Gouden Klomp raakte daarmee weer een paar handen vol houten gouden klompjes kwijt en met pils en pret werd het feest vrolijk voortgezet. Gezien het zeer korte carnavalsseizoen (wellicht het kortstmogelijke, maar'wij hadden nog geen zin om dat vooru uit te zoeken) was het zaterdagse gebeuren een zeer ge slaagde oefenwedstrijd voor „Groot Carnaval,', dat de volgende week onder meer Leusden weer in risp en roer brengt. Stuif-es-in-camaval was vroeg afgelo pen. Ons klokje wees tenminste twee uur toen wij ons laatste pilsje in ontvangst mochten nemen. Van Wie, is onbekend, maar desondanks: Próost! WAT NU Met de geslaagde carnavalsinstuif is met Leusdense lolbroeken- en pret- rokjesseizoen natuurlijk niet afgelopen. Het wordt onder meer vervolgd met zaterdag 4 februari: 12.30 uur carnavalsrondrit door Leusden-Centrum. Ongeveer 14.00 uur: overhandiging van de sleutels van Leus den aan prins Janus en uitreiking van de Lisidunese Klomp aan... Hierop aan sluitend tot ongeveer 17.00 uur kin dercarnaval in deTil met het duo Blanco en Nikkelen Nelis. 20,30 uur: gecos- tumeerd Groot Carnaval in de Mof m m.v. les Donjons, Roel Valk (gaat dat zien!!) en de Jokers, zondag 5 februari van 11.00 tot 14.00 uur: FriihschoppenindeJohanneshoeve m.m.v onze oosterburen de Hinterfelder Musikanten. maandag 6 februari: in het Ros Beyaert Burgemeester Rademaker ontvangt een geschenk van de carnavalsgasten uit Keulen. LEUSDEN - Zoals bekend wordt op dit moment in Leusden een woningbehoefte-onderzoek inge steld. De uitkomsten van dit onder zoek zullen de basis vormen voor het toekomstig woningbouwbeleid. Het onderzoek vindt plaats aan de hand van een vragenformulier, dat in middels overal in Leusden huis-aan- huis is bezorgd. Voor iedereen die wen sen heeft op het gebied van zijn of haar huisvesting is het van belang dit vragen formulier in te vullen. Dit geldt in het bijzonder voor inwonende kinderen en kamerbewoners die op zoek zijn naar zelfstandige woonruimte of verwachten dat in de komende vijf jaar te zullen gaan doen. Het vragenformulier dient voor 1 fe bruari a.s. te worden teruggezonden naar of ingeleverd bij het Bureau Huis vesting, Burg. de Beaufortw. 63. tel. 41247tst 227. Hier zijn nog formulieren verkrijgbaar, terwijl men er ook met vra gen over het aan de gang zijnde onder zoek terecht kan. Ruim 700 formulieren zijn inmiddels reeds teruggezonden en het Bureau Huisvesting is dan ook druk doende deze te lubriceren. De eerste uitkomsten van het onderzoek zullen naar verwachting reeds in de loop van april kunnen worden bekend gemaakt. dinsdag 7 februari vindt het „Donder- op-bal" plaats in de Mof m.m.v. de Jo kers. Aanvang 20.00 uur. zaterdag 4 maart: Vanaf 21.00 uurMid- vastenbal met the Simple Melodies in het clubgebouw van Roda'46. en m.m.v. Mike begint om 20.00 het „50 plussers"-camaval. Bel bij vervoerspro blemen P. Wendel (41367).

Leusder Krant | 1978 | | pagina 13