Voorbereidingsbesluit nodig voor Pon-driehoek 31 mei komt naderbij Niemand kan meer om Jan Mandemaker heen Werkgroep Welzijn CML door Coördinatieteam geaccepteerd Werkgroep Educatief Plan volgende week van start Jaar vergadering N.B.P. College in feite nu al rond TER BESCHERMING LANDSCHAP LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - politiek DONDERDAG 26 JANUAR11978 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Volgens het college van b. en w. is het nodig om voor de inmiddels befaamde Pon-driehoek een voorbereidingsbesluit te nemen. Zoals bekend trok de raad in haar vergadering van november jongstle den het voor dit tussen de spoorlijn Amersfoort - Kesteren en Roo van Aldewereltlaan in Leusden-zuid geldende bestemmingsplan voor dit stukje grond in. Dat was nodig om de vestiging van een veefokbedrijf door de firma Pon mogelijk te maken, het geen, zoals later bleek, weer van alles te maken had met de realisering van een cultureel centrum in Leusden- zuid. Door het intrekken van het bestem mingsplan Buitengebied-Oost" voor het betrokken stu kje grond ging hiervoor weer het oude Uitbreidingsplan in Hoofdzaken" van kracht. Daardoor mist de Pon-driehoek nu de beschermde maatregelen voor haar landschappelijke waarde, die de grond wel genoot, toen ..Buitengebied-Oost" nog van kracht was. Om die landschappelijke waarde van het gebied te beschermen vindt het col lege het nu nodig een voorbereidings besluit te nemen. Daarmee verklaart de raad dat zij werkt aan een bestem mingsplan voor het stuk grond, en dat in afwachting daarvan niets in de be staande situatie mag worden veranderd, voor zover dat de land schappelijke waardezou aantasten. Het college wil via het voorbereidingsbesluit de vereiste tot een aantal aanleg- vergunningen creëren, die ook vereist zijn in ,,Buitengebied-Oost" Het gaat om aanlegvergunningen voor het aan brengen van oppervlakte verhardingen, het aanleggen van we gen, paden en parkeergelegenheden, het vellen of rooien van houtgewas en het aanbrengen van bovengrondse transportenergie-, of telecommunica- tielijnen. Voor de aanleg van genoemde zaken zal, wanneer het voorbereidings besluit is genomen, toestemming nodig zijn van het college van B. en W Met in verband met dit te nemen voor- bereidingsbesluit, vindt het college dat het door de Stichting Stichtse Milieufe deratie ingediende bezwaarschrift on gegrond moet worden verklaard De Mi lieufederatie had van de wet AROB ge bruik gemaakt om bezwaar aan te teke nen tegen de beschikking van de raad, om de Pon-driehoek uit .Buitengebied-Oost" te lichten Zij deed dat omdat zij vreesde voor aantasting van het landschappelijke karakter van het stuk grond Maar het college acht die vrees niet gegrond Zij laat weten dat zij met de eigenaresse van de grond een dergelijke regeling heeft overeengeko men, dat wijziging van het onderhavige landschap niet te verwachten is Daar naast is een argument van het college, dat tezijnertijd weer een bestem mingsplan voor de driehoek gaat gelden, waarin maatregelen de be scherming van het landschap zullen waarborgen. Over het voorbereidings besluit daartoe beslist de raad vanavond, evenals over het al dan niet gegrond verklaren van het bezwaar van de Stichtse Milieufederatie. LEUSDEN-Opdonderdag2januari zal tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis de werkgroep „Educatief Plan" worden geformeerd. Onder leiding van de wethouder van culturele zaken, de heer G. van Woudenberg, zullen de aanwezigen zich gaan beraden over de taken van deze als inspraak- en adviesorgaan bedoelde werkgroep. Hoofdtaak van de werkgroep zal zijn mee te werken aan de opstelling van een „educatief plan" voor de gemeente Leusden. Dit plan zal het gemeentebe stuur meer zicht moeten geven op de reeds bestaande activiteiten en de be hoefte aan nieuwe activiteiten op het gebied van het vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen. Hierbij worden ook voorzieningen als het creativiteitswerk. het muziekonderwijs en het avondonderwijs betrokken Op basis van het plan kan een veelzijdig programma van activiteiten opgesteld, waarvoor de gemeente op grond van de „Rijksbijdrageregeling plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen" in aanmerking kan ko men voor een bijdrage van het rijk. - Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreijns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657. De heer P. C. Op den Camp, Finnmark 32, Leusden/C., tel. 033-41380 (sport). De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen). Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor Finnmark 3, Leusden/Cen trum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar neveld. Voor de bijeenkomst van 2 januari zijn alle plaatselijke organisaties en vereni gingen uitgenodigd diezich bewegen op het gebied van het vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen De heer A C. Hagenaars, stafmedewerker van de Stichtse Culturele Raad. heeft zich bereid verklaard de werkgroep te bege leiden. In dit verband zal hij ook op de bijeenkomst aanwezig zijn om daar een inleiding te houden over het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwasse nen, met name in het kader van de daar voor geldende rijksbijdrageregeling Deze bijeenkomst is openbaar en begint om 20 00 uur. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 19 januari werd in de Marcuskerk de jaarvergadering van de afdeling Leusden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gehouden Na een hartelijk welkom door de pre sidente mevr. van Rij-van Wijhe volgden de gebruikelijke verslagen. Uit het jaarverslag bleek dat er het afgelopen jaar 15 nieuwe leden bijge komen zijn - wat het totaal óp 60 leden brengt - en dat er 7 trouwe leden waren, die iedere bijeenkomst bijwoonden. Drie dames waren als bestuurslid af tredend t.w de presidente mevr. M. C M van Rij-van Wijhe; penningmeester- resse mevr. M Powell-Wolf en vice- presidente mevr K. J. Schmid-ten Ho pen Alleen mevr van Rij was her kiesbaar. Zij werd samen met de 2 nieuwe bestuursleden - de dames A W Neger-Weijer en A. P v. Hasselt- Dethiners - bijacclamatiegekozen Van mevrouw Powell en mevrouw Schmidt werd dus afscheid genomen. Mevr Powell is 9 jaar bestuurslid ge weest en al deze jaren ook pennigmees- teresse. Eigenlijk is zij altijd het schaap met de vijf poten geweest. Zozeer zelfs dat mevr. van Rijzich afvraagt: „Hebben we zelf eigenlijk wel iets gedaan?" Mevr. Schmidt was 4 jaar bestuurslid eerst als presidente en daarna als vice- presidente Hoewel beidedames het erg vonden hun functie te verlaten, zagen ze toch geen mogelijkheid meer deze voort te zetten. Mevr van Rij sprak wel de hoop uit hen regelmatig op bijeenkom sten van de N B. P. te kunnen begroeten. Bij de mededelingen waren nogal wat punten van avonden en cursussen die georganiseerd worden Om wat van de belangrijkste te noemen: Er zal een leeskring gehouden worden van 4 och tenden (de data zijn nog niet bekend). 14 februari is er Kringavond in de Mar cuskerk Bert Brugman zal daar met zijn marionetten theater „die Fledermaus ten tonele voeren. Entree prijzen zijn f 3,50 voor leden en 4,50 voor niet- leden. 22 Februari zal om 9.30 uur een ochtend georganiseerd worden door de Vrouwenraad in „Groot Krakhorst". Mevr Leuvink zal het hier hebben over „China" Tot slot zullen er 4 ochtenden vrouwenraad gehouden worden door mevr Giesbergen. Hierover zijn al 3 cur sussen geweest en waarschijnlijk zal er m september een vervolgcursus zijn De kosten hiervoor zijn 10,- VERKIEZINGSRUBRIEK VAN DE LEUSDER KRANT Redaktie: Marnix Kreijns Rademaker, Wagenaar, Van Woudenberg en Mandemaker; het nieuwe college van B. en W.? LEUSDEN - Acht maanden voor dat de raad zich bezig gaat houden met de verkiezingen van de wethou ders - dat gebeurt in de september- vergadering van de nieuwe gemeen teraad - lijkt al vast te staan, wie het nieuwe college gaan bemannen. In ieder geval is de lobby tussen de verschillende partijen, die kans maken op het leveren van een wet houder, al dermate stevig geweest, dat de positie van Jan Mandemaker (PvdA) en Jan Wagenaar (VVD) als leden van het college veilig geacht kan worden Deo volente komt het CDA met CHU-wethouder Gijs van Woudenberg op de proppen, waar mee de invulling van het college rond Met name de kandidatuur van Jan Mandemaker verdient enige aan dacht Enkele weken geleden be richtten wij, dat de PPL-fractieleider zich niet op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst geplaatst wenste te zien Eén van zijn overwe gingen bij die beslissing was de al enige jaren geleden door de plaatse lijke ledenvergadering van de PvdA uitgesproken gedachte, dat raadsle den niet langer dan twee zittingspe rioden deel zouden moeten uitmaken van de gemeenteraad. Mandemaker, die al veel langer dan twee perioden deel uitmaakt van de raad, wilde door zijn terugtreden de doorstroming in de PPL-fraktie be vorderen Maar Jan Mandemaker wilde wel op een onverkiesbare plaats op de lijst staan, voor noodgevallen En je hoefde niet eens lid van de Partij van de Arbeid te zijn om te kunnen be grijpen dat een wethouderschap wel eens tot de categorie „noodgevallen" gerekend kon wor den. Want een partij, die een kandidaat-wethouder moet leveren, zit met twee vragen; a Hoe vinden we binnen onze partij een geschikte kandidaat, die de tijd en de bereidheid heeft om het werk op zich te nemen? b Hoe vinden we een man of vrouw, die binnen de politieke verhoudingen in de raad, voor de anderen partijen aanvaardbaar is en wiens kwaliteiten in combinatie met die van de kan didaten van de andere partijen een evenwichtig college waarborgen? Wat betreft de eerste vraagwaren er op het moment dat Mandemaker te kennen had gegeven zich wat terug te willen trekken, twee mensen op de PPL-groslijst, die in aan merking leken te komen voor het lijsttrekkerschap en daarmee voor de wethouders-kandidatuur De beste papieren leek de jurist Jan Ja cobs te hebben, die nu de vijfde plaats op PPL-lijst inneemt. Maar gesprekken binnen zijn werkkring maakten hem duidelijk, dat hij het tijdrovende werk van een wethouder niet met zijn baan zou kunnen com bineren. Ook de tweede mo gelijkheid verviel, toen Come Verduin liet weten zich niet de aan gewezen figuur voor een zetel in het college te vinden. Een wethouder schap zou nu niet direkt liggen in het verlengde van' haar polariserende optreden in de raad van de afgelopen twee jaar, waarvan zij overigens vindt dat het noodzakelijk was En toen was de nood aan de man. De kandidaten waren op en toen restte nog slechts Jan Mandemaker Temeer, en nu komen we bij punt b, daar de andere partijen nogal krachtig reageerden op het berichtje in de Leusder Krant, waarin gemeld werd, dat Mandemaker niet meer terug zou keren in de raad. Zowel bij VVD als bij het CDA is men zich al sedert 1974 bewust dat het dit jaar niet meer mogelijk zal zijn om, zoals dat vier jaar geleden wel gebeurde, een vertegenwoordiger van links uit het college te weren Bij het idee van een rode wethouder zijn zowel in li berale als in confessionele kring uit gegaan naar Mandemaker Hij is zo ongeveer de enige in de raad, die verstand heeft van gemeentefinan- ciën en daarom de aangewezen fi guur om deze portefeuille over te nemen van de vertrekkende wet houder Van Zandbrink Dus het berichtje van het terugtre den van de gedoodverfde wethouder maakte nogal wat los bij de andere parti jen dan de PPL. Zoveeldat in de daarop volgende contacten tussen vertegenwoordigers van de drie groeperingen de pot in feite verdeeld is CDA en VVD hebben zo duidelijk hun voorkeur voor de kandidatuur van Mandemaker uitgesproken, dat de PLL zich verzekerd heeft van een wethouder. Wethouder J. Man demaker, in ieder geval van finan ciën. IJs en weder, in dit geval de verkiezingsuitslag, dienende uiter aard. Boze tongen, met namè in CDA- kring geroerd, beweren dat er sprake zou zijn van een truc. Het bericht dat Jan Mandemaker zich niet meer ver kiesbaar stelde zou geen ander doel gediend hebben dan het ontlokken van bovenomschreven reacties aan CDA en VVD Mocht het een truc geweest zijn, dan is ze volledig ge slaagd. want niemand kan nu meer om Jan Mandemaker heen. Maar waarschijnlijk is, dat de openbaarheid die de Partij van de Arbeid bij al haar vergaderingen be tracht, nu al zijn vruchten afwerpt Het ziet er naar uit dat deze werk wijze gaat resulteren in een sterk college Hetgeen te meer ge boden is, nu een vierde wethouder niet erg waarschijnlijk geacht moet worden M.K Na de pauze vertelde de presidente het één en ander over haar bezoek aan de Volkshogeschool „Meridon" in Frankrijk. Het was een echte werkweek, maar wel erg gezellig Het onderwerp deze week was „de positie van de plat telandsvrouw in Frankrijk". Hierna was er nog weinig tijd over voor mevrouw Schoenmaker, die de dames op de hoogte bracht hoe men collages maakt (een hobby van haar) Na een korte inleiding probeerden de leden er in de korte tijd die nog restte er toch nog wat leuks van te maken, hetgeen in sommige gevallen wonderwel lukte. AFBRAAK POSTKANTOOR Het postkantoor van Achterveld verdwijnt langzaam maar zeker uit het dorpsbeeld, zoals defoto duidelijk laat zien. Nog even, en ook dit is een stukje historie, gereed om opgeborgen te worden in de toch al rijke archieven van de Achterveldse dorps-archivaris. LEUSDEN - „Het Comité Milieuzorg Leusden heeft laten weten graag de werkgroep welzijn in zijn gelederen op te nemen. De werkgroep krijgt alle faciliteiten". Deze mededeling aan het begin van de tweede vergadering van de werk groep welzijn op 19 januari gaf de groep een goede steun in de rug. De werkgroep heen zien oezonnen over haar taakstelling De voorlopige formulering luidt aldus: ,,De werkgroep welzijn van het CML stelt zich ten doel: bij te dragen aan de vorming van een welzijnsbeleid van de gemeente Leusden dat is afgestemd op de ma teriële en immateriële behoeften van de Leusdense bevolking. Zij tracht dit doel onder meer te bereiken langs de volgende wegen: - het bevorderen van voorlichting en oordeelsvorming over welzijn; - het bevorderen dat goede in spraakprocedures worden gevolgd; - het onderhouden van contacten met belanghebbende groepen, vereni gingen enz De taakstelling alsmede de werkwijze van de werkgroep zullen de volgende vergadering aan de orde komen. De werkgroep welzijn richt zich op het hele terrein van het specifieke welzijn Zij is echter van mening dat bijzo'n breed terrein niet alles gelijktijdig kan worden aangevat. Door de werkgroepleden is een onder-scheiding aangebracht in aspecten van welzijn, en wel Zorg (maatschappelijke dienstverlening en gezondheidszorg). Educatie (buiten schoolse activiteiten zoals vormings werk, creativiteitsontwikkeling, jeugd- en buurtwerk). Recreatie (sport en spel, openluchtrecreatie) en een mogelijk vierde aspect: Samenlevingsopbouw Aansluitend aan het initiatief van de gemeente om vóór 1 november 1978 een educatief plan gereed te hebben, heeft de werkgroep besloten om aan het welzijnsaspect van de educatie grote aandacht te besteden, zonder overigens het geheel daarbij uit het oog te verliezen. De werkgroep welzijn heeft zich tot taak gesteld de gemeente en de ge meentelijke werkgroep educatief plan kritisch te volgen met het oog op de te hanteren inspraak en openheid. De werkgroep wil dan ook nu reeds aan de orde stellen dat de samenstelling van de gemeentelijke groep zich volledig aan de openbaarheid heeft onttrokken Ver der wil de werkgroep een bijdrage leveren bij het opzetten van in spraakprocedures. Ook wil zij er op toe zien dat het educatieve werk in het plan niet te eng wordt opgevat en dat de afstemming met ander welzijnswerk mogelijk blijft. De werkgroep welzijn CML is gevraagd een verte genwoordiger aan te wijzen in de ge meentelijke werkgroep educatief plan. Zij acht dit van belang voor het be hartigen van bovengenoemde taak. De heer Van Luyn zal daarin namens de werkgroep welzijn zitting nemen. Verder zijn de volgende afspraken gemaakt. - De heer Warns zal namens de werk groep zitting nemen in het coördina tieteam van het CML, - Drie werkgroep leden zullen een oriënterend gesprek hebben met de heer Boogaard, hoofd welzijnszaken. Zij zullen ook de agendacommissie vormen voor de volgende vergade ring - De volgende vergadering zal plaatsvinden op8 februari, 20 00 uur De plaats wordt nog bekend gemaakt - Als contactpersoon van de werkgroep zal optreden mevr T Bannink, Prin- cenhoflaan 10, tel. 41575.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3