Achterveld moet echt filiaal worden, Leusden-Zuid een steunpost blijven ïARNAVAL \l „DE TIL" IAAD BESPREEKT GEMEENTELIJK BIBLIOTHEKENPLAN H' Activiteiten KPJ Vergadering A.M.B.C. Pupillen voetbalden in zaal Uitslag klaveijassen Dames verloren wederom Oud papier-aktie DONDERDAG 26 JANUAR11978 - GEEN PLANNEN ran een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bibliotheek in chterveld moet in de toekomst jn zogeheten genormeerd filiaal in de bibliotheek in Leusden- Hitrum worden. De bibliotheek Leusden-Zuid moet een eunpost blijven. Voor wat Jtreft de bibliotheek aan de Ha- ersveldseweg in Leusden- sntrum dient men rekening te xiden met de mogelijkheid, dat ïze voorziening tezijnertijd uit breid zal moeten worden. Een i ander heeft overigens geen Ikele haast. De komende vier ar zal er aan de bibliotheek- «>orzieningen niets veranderen. Een en ander staat te lezen in het Jlari voor openbare bibliotheekvoor- iningen gedurende de periode 1978 en met 1982", dat het college van rgemeester en wethouders de raad navond ter bespreking aanbiedt De 3t op het Openbaar Bibliotheekwerk rplicht de gemeenteraad telkens een meentelijk plan op te stellen voor een riode van drie jaar. De gegevens van verschillende gemeenten, zoals die Je gemeentelijke plannen naar voren men, zijn de bouwstenen voor het jvinciale plan, dat door Provinciale iten opgesteld dient te worden De )vinciale plannen gaan tenslotte naar minister van CRM, die er een landelijk in op baseert Het eerste landelijke in zal betrekking moeten hebben op jaren 1980 tot en met 1982 en de meenten hebben tot 1 april aan- ande de tijd om hun bijdrage te leve- 1, /ERLEG Om haar bijdrage te leveren heeft de meente overleg gepleegd met instan- 5 diezich hier met het bibliotheek werk righouden Het daaruit Drtgekomen plan geeft na de inleiding i overzicht van de samenstelling van -Leusdense bevolking en destructuur vandegemeente Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de bestaande bibliotheek-voorzieningen in Leusden De Stichting ..Federatieve Bibliotheek voorziening Leusden" beheerst mo menteel drie voorzieningen Allereerst is dat de bibliotheek aan de Ha- mersveldseweg in Leusden-centrum, die de status heeft van aangesloten hoofdbibliotheek bij de Federatieve Provinciale Bibliotheekcentrale Utrecht De R K Parochiebibliotheek te Achter veld. die te vinden is in ,,Ons Gebouw aan de Hessenweg, wordt omschreven als een zelfstandige volksbibliotheek, die in de genoemde federatie nauw samenwerkt met de openbare bi bliotheek in Leusden-centrum Hetzelfde geldt voor de bibliotheek van de Christelijke Jongerenvereniging (CJV), die vanuit het jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg het biblio theekwerk in Zuid voor haar rekening neemt De bibliotheek in Leusden-centrum heeft de beschikking over 650 vierkante meter, die in Achterveld over 70 vierkante meter, terwijl men het in Zuid met 72 vierkante meter moet doen. Het boekenbezit van de vestiging in Leusden-centrum omvatte op 1 januari vorig jaar 12.000 banden, terwijl men in Zuid en Achterveld op dat moment de beschikking had over 4 000 banden. In 1977 wordt het aantal uitleningen in Leusden-centrum geschat op 180.000, terwijl in Achterveld enZuid respectieve lijk 30 000 en 40.000 boeken over de balie gingen VOLKSBIBLIOTHEKEN In het vierde hoofdstuk van het plan komt het college met haar toekomstvisie op het openbaar bibliotheekwerk. Er moet, zo heet het in het plan, ,,een sa menhangend geheel van bibliotheek voorzieningenkomen Uitgangspunt van het daartoe te voeren beleid is, dat er in iedere woonkern een bibliotheek voorziening aanwezig zal zijn. De vraag is daarbij welke status in de toekomst zal moeten worden gegeven aan de vestigingen in Achterveld en Leusden- De Bibliotheek de Boekenmolen te Luesden-Zuid. Bibliotheek Nieuw Langenbeek in Leusden-centrum. Zuid en wat het verzorgingsgebied van ieder van de drie thans bestaande bi bliotheken zal zijn De bibliotheken in Achterveld en Zuid zijn nu zogenaamde volksbibliotheken, hetgeen betekent dat zij qua normering niet voldoen aan de door het rijk gestelde eisen en dat zij daarom ook niet in aanmerking komen voor rijkssubsidie. De nadelige exploita- tiesaldi van beide vestigingen worden geheel door de gemeente gefinancierd De twee bibliotheken worden nu gezien als steunpunten van de hoofdbi bliotheek in Leusden-centrum. Op het gemeentehuis zijn drie alternatieven ontwikkeld voor de verdere gang van zaken van het bibliotheekwerk in Leus den. De eerste mogelijkheid is om ook van de bibliotheken in Achterveld en Zuid genormeerde vestigingen te ma ken. Achterveld en zuid zouden in die visie filiaalbibliotheken worden van de hoofdvesting in Leusden-centrum, waarbij ieder een eigen kern heeft als verzorgingsgebied. Het tweede alternatief is dat Achterveld tot een genormeerde vesti ging wordt gemaakt, terwijl de bi bliotheek in Zuid haar huidige karakter behoudt. De bibliotheek in Achterveld heeft dan die woonkern als verzor gingsgebied, terwijl Leusden-centrum zijn bibliotheekwerk uitspreidt over cen trum enZuid. De derde mogelijkheid is dat er aan de bestaande situatie niets verandert. In het plan wordt becijferd dat bij elk van de drie alternatieven het aantal be- nodig de banden hetzelfde zal zijn ter wijl ook het totaal aan benodigde ruimte vrijwel overeenkomt. ,Het spreekt vanzelf", zo staat in het plan te lezen, dat alternatief 1 de beste garanties inhoudt voor optimaal biblio theekwerk In dat geval namelijk is er sprake van een goede spreiding van de bibliotheekvoorzieningen over het uit gestrekte grondgebied van de ge meente. terwijl de alsdan beschikbaar komende personeelsformatie voldoende is om in de drie vestigingen adequaat het bibliotheekwerk uit te voe ren De vraag hierbij blijft evenwel in hoeverre er aanleiding bestaat om in dit geval te streven naar het optimale Voor wat Achterveld betreft lijkt de situatie duidelijk Gelet op de afstand tussen deze woonkern en de openbare biblio theek in Leusden-centrum, kan deze bi bliotheek qua bereikbaarheid in het al gemeen niet geacht worden een pas sende voorziening te zijn voor Achter veld. Met het oog hierop dient het beleid erop gericht te zijn om de Parochiebi bliotheek in Achterveld in de toekomst om te vormen tot een filiaal van de open bare bibliotheek in Leusden-c., dat wil zeggen tot een volgens de Wet op het openbaar bibliotheekwerk ge normeerde vestiging. Uitgaande van de normen volgens de concept Algemene Maatregel van Bestuur van december 1976 zou dit onder andere betekenen, dat het huidige boekenbestand van 4 000 banden in de toekomst kan uit groeien tot 10.000 banden" GEEN PRIORITEIT Maar dat betekent niet dat een en ander spoedig gerealiseerd zal worden Benadrukt moet worden dat aan de plannen om te komen tot een genor meerde vestiging in Achterveld momen teel nog geen hoge prioriteit kan worden toegekend In de eerste plaats moet re kening worden gehouden met de his torische achtergronden van de aldaar gevestigde Parochiebibliotheek. Deze heeft in de Achterveldse gemeenschap altijd een belangrijke plaats ingenomen en - zoals de huidige leescijfers aantonen - is dit momenteel nog het geval. Het zou zeker niet in overeen stemming zijn metde visievan hetbiblio- theekbestuur aldaar indien op korte ter mijn zou worden overgegaan tot een ingrijpende structuurverandering Een dergelijke wijziging in de structuur zal eerst mogelijk zijn indien het betreffende bibliotheekbes tuur voldoende tijd wordt geboden voor een andere bezinning op de toekomstige ontwikkeling Deze be zinning mag niet worden doorkruist door een te sterke aandrang op een ontwikke ling in een bepaalde richting van de zijde van de gemeentelijke overheid. In de tweede plaats wordt erop gewe zen, dat een genormeerde vestiging in Achterveld zou betekenen dat de be schikking dient te worden verkregen over een accommodatie met een opper vlakte van 300 m2. Een huisves tingsmogelijkheid met een zodanige ömvang behoort binnen afzienbare tijd niet tot de mogelijkheden Gezien het vorenstaande ligt het niet in het voornemen om in het eerste 3-jarenplan een openbare bibliotheek vesting in Achterveld op te nemen. Wel dient ernaar gestreefd te worden om de gesignaleerde knelpunten tijdig op te heffen, zodat in het tweede 3-jarenplan een dergelijke vestiging wel kan worden opgenomen", aldus het college SLECHTS 4 KM De omstandigheden ten aanzien van de bibliotheek in Leusden-zuid zijn duidelijk verschillend ten opzichte van die in Achterveld, zo vervolgt het plan ,,Het afstandsprobleem speelt hier een veel minder grote rol Slechts een afstand van 3 4 km scheidt de inwoners van Leusden-zuid van de openbare bi bliotheek in Leusden-centrum Tegen de achtergrond van dit gegeven dient zorgvuldig overwogen te worden of in Leusden-zuid kan worden volstaan met een steunpunt van de openbare biblio theek, min of meer in de vorm van de huidige situatie, dan wel of ook voor deze woonkern moet worden gestreefd naar een genormeerde vestiging". Alle voors en tegens afwegende, komt men tot de conclusie dat de noodzaak van het vestigen van een genormeerd filiaal in Leusden-zuid niet zodanig is, dat dit opweegt tegen de hieruit voort vloeiende kosten Mitsdien dient fe al daar aanwezige bibliotheek het karakter te behouden van steunpunt van de openbare bibliotheek in Leusden- centrum, waaraan als uitgangspunten zouden kunnen worden verbonden dat - bij de collectievorming zo goed mogelijk moet worden ingespeeld op de te verwachten vraag van de lezers uit de betreffende werkgebieden; - uitsluitend uitleencollecties en geen naslagcollecties zullen worden aange houden; - voor de niet-aanwezige media zal moeten worden doorverwezen naar de openbare bibliotheek te Leusden-cen trum, dan wel voorzien zal moeten wor den door onderling leenverkeer Een doorverwijzing zal steeds noodzakelijk zijn indien het gaat om andere media dan gedrukte stukken Het opnemen van audio-visuele midde len dient beperkt te blijven tot de openbare bibliotheek in Leusden- centrum; - er geen aparte afdelingen zullen worden gevormd, hetgeen niet weg neemt dat bij de collectievorming aan bepaalde categorieën (b.v. de jeugd van 6 tot 12 jaar) extra aandacht kan worden besteed", zo staat in het plan te lezen In het vijfde hoofdstuk worden .dër)v> nog eens de concrete plannen voor de'"$ komende jaren opgesomd yf ,e\y „Voor de periode 1978 t/m 1982$? bestaan geen plannen voor het tot- p/ standbrengen van nieuwë&: vestigingen van openbaar biblio theekwerk in de gemeente. De bedoe ling is om gedurende genoemd tijdvak te komen tot een verdere uit bouw van de bestaande vestigingen, waaromtrent in de vorige hoofdstuk ken de nodige informatie is verstrek i. Kort samengevat zal deze verdere uitbouw zich richten op: 1. een gefaseerde uitbreiding van het mediabestand in de bestaande vestigingen. De mate waarin dit zal geschieden is afhankelijk van de hiervoor van rijkswege nog vast Je stellen normen en - voor wet Leusden-centrum betreft - van dé stijging van het aantal inwoners bin nen het werkgebied; 2. het zorgdragen voor een aan de taak van de verschillende vestigingen aangepaste accommo datie, hetgeen betekent dat: - voor Leusden-centrum rekening dient te worden gehouden met een toekomstige uitbreiding van het per ceel Hamersveldseweg 77; - voor Leusden-zuid een nieuw on derkomen zal dienen te worden ge creëerd, dat vanuit deze wijk beter bereikbaar zal zijn; - voor Achterveld een bezinning nodig is omtrent de vraag op welke wijze de knelpunten kunnen worden weggenomen die thans een verdere ontwikkeling van de bibliotheek al daar momenteel nog in de weg staan 3. het bevorderen van een grote mate van samenwerking tussen de bestaande vestigingen, erop gericht zijnde dat; a. de bibliotheek te Achterveld zich zodanig kan ontwikkelen dat deze in de toekomst kan gaan fungeren als een genormeerd filiaal van de 'y openbare bibliotheek in Leusden- centrum; b. de bibliotheek in Leusden-zuid kan functioneren als een belangrijke steunpost van de openbare biblio theek in Leusden-centrum", aldus de visie van de gemeente op het biblio theekwerk. Het nu gepresenteerde plan, het helebovenstaandeverhaaldus,heeft overigens geen verbindend karakter. De gemeente is niet verplicht uit te voeren wat zij in het plan opneemt. Verplichtingen zijn er slechts ten h aanzien van de objecten, die straks in het landelijk plan opgenomen wor- den. U De bibliotheek, ondergebracht in Ons Gebouw te Achterveld. Deze bibliotheek zal, uitgebouwd moeten worden tot een filiaal .EUSDEN-CENTRUM - Al sinds >8 wordt er door de stichting Jeugd Jongerenwerk een carnavalsfeest )rganiseerd. Ook dit jaarzal dat het ral zijn en uiteraard gebeurt dat in j Til". la het kindercarnaval van de Xiden Klomp" - dat op zaterdagmid- 14 februari gehouden wordt - zal ,,de in gereedheid gebracht worden voor grote Carnaval, dat 's avonds ge- J'iden wordt voor iedereen vanaf 14 Dit carnavalsfeest zal om 20 15 uur linnen De sluitingsdatum is moeilijk 'oorspellen, maar de organisatoren „Natuurlijk houdt je vader van humor zijn niet van plan er nachtwerk van te maken. De muziek zal verzorgd worden door het Trio Karei de Man Het is niet verplicht om verkleed te komen, maar vanzelfsprekend wordt dat wel ten zeerste op prijs gesteld. Zondagmiddag 5 februari is er een normale disco dans- middag Maandagavond 6 februari is het car naval voor de jeugd. Dit kindercarnaval zal duren van 19 00 t/m 21.30 uur en met muziek van de Grojans kan er heel wat afgehost worden Dinsdagavond 7 februari wordt het carnavaleske gebeuren in ,.De Til" be sloten met carnavalsmuziek LEUSDEN/CENTRUM-Op zaterdag 28 januari houden de Hobbit en de Wegwijzer weer hun 2 maandelijkse in zameling van oud papier, ledereen is van harte welkom op het parkeerterrein bij de bejaardenwoningen aan de As- schatterweg De inzameling wordt ge houden van 8.00-12.00 uur ACHTERVELD - Het bestuur van de Achterveldse Katholieke Plattelands jongeren heeft na de jaarlijkse leden vergadering alweer enkele activiteiten op touw gezet. Zaterdag 28 januari gaat de K.P. J. carnaval vieren bij de K.P. J. uit Hoogland. De aanvang van deze avond is om 20.00 uur en zal worden gehouden in het gebouw De Neng te Hoogland. De entree voor deze avond is drie gulden. De deelnemers zullen er op eigen gele genheid naar toe moeten gaan. Het be stuur rekent wel op een grote deelname. Op 26 januari, 9 februari en 16 februari zullen er door de kring Amers foort bestuurscursussen worden gehou den. Deze cursussen zullen worden ge houden in De Neng te Hoogland. De aanvang hiervan is 20.00 uur en kosten zijn hier niet aan verbonden. Leerzaam zullen deze cursussen zeker zijn. Een grote groep van de K.P.Jers is nu reeds bezig met het instuderen van het ACHTERVELD - Maandag 30 januari zal de A.M.B C. Achterveld haar jaar lijkse ledenvergadering houden in Hotel De Roskam, Hessenweg 212 te Achter veld De aanvang hiervan is om 20.00 uur. De agenda bestaat dit negen punten t.w.; 1 Opening. 2. Notulen - jaarverslag. 3. Verslag penningmeester. 4. Verslag kascommissie. 5 Bestuursverkiezing (niemand aftre dend) 6 Verkiezing kascommissie. 7 Mededelingen. 8. Rondvraag 9. Sluiting. Het bestuur hoopt dat dit jaar veel leden deze ledenvergadering zullen be zoeken een en ander voor de creatieve avond, welke op 25 februari zal worden gehou den te Hoogland. Verder is een aantal K P.J.-ers inmiddels begonnen aan de bouw van een wagen die mee zal gaan in de Carnavalsstoet te Achterveld. Wat het zal worden is natuurlijk geheim, doch gezien voorgaande jaren is het wel zeker dat het weer iets bijzonders zaj worden. Na de jaarlijkse leden-vergadering waarop het vormen van commissies werd besproken, zijn er inmiddels twee commissies gevormd en wel voor sport en creativiteit. De creatieve commissie bestaat uit Jan Pommer, Wim Kok, Wout v.d Hengel, Corine van 't Klooster en Mariette Wouters. Voor de sportcom- missies zijn dit Toon Hak, Martin de Jong, Jan Dijkhof en Albert Tolboom ACHTERVELD - In verband met de winterstop van het pupillenvoetbal werd door de jeugdcommissie van de S.V. Achterveld voorde D en E pupillen een zaalvoetbaltoernooi georganiseerd. Dit toernooi vond plaats op zaterdag 14 en zaterdag 21 januari in de sportzaal aan de Walter van Amersfoortstraat te Achterveld. De E pupillen speelden van 11.00 tot 14.00 uur en de D pupillen speelden van 14.00 tot 16.30 uur. De opkomst van de pupillen was geweldig; van de ongeveer 80 pupillen waren er slechts enkelen niet gekomen. Er werd wel fanatiek, maar zeer sportief ge speeld. Over belangstelling van ouders en anderen had men niet te klagen. Voor de deelnemers aan dit toumooi was de belangstelling van de ouders een goede stimulans om lieel goed hun best te doen. Na op deze twee dagen tien wedstrijden en de finalewedstrijd te hebben gespeeld was de uitslag als volgt- Bij de D pupillen was de eerste plaats voor E. de Jong. R v.d. Hoven, E van Wijngaarden en M. Eygenraam De tweede plaats was voor M. Wouters, R. de Vette, P. Leer makes, J. Ossendrijver en T. Daatselaar terwijl de derde plaats was voor W Vos. P. v.d. Pol. F. v Doornik en J. Voskuilen. Bij de E pupillen was de eerste plaats voorT. Witsenburg, A. Vons, A. Daatsc laar en R. Kok, de tweede plaats voor H van Dalen, H. van Dijk. M. Houtveen en J. Tolboom terwijl de derde plaats was voor E. Hak, D. LuyLx, Croeze. Wouters, P. Nabuurs en W. J. Jansserr Er kan teruggezien worden op een fijn en heel goed geslaagd toumooi hetgeen ook zeker te danken is aan de fijne rii'è'-* dewerking van de jeugdleider*,, waarvoor men zeer dankbaar is. ACHTERVELD - Maandag 16 januari werd in de kantine van het Kerstens- sportpark de vierde ronde gespeeld van het klaverjastoemooi, georganiseerd door S.V. Achterveld voor de leden en donateurs. Er waren in totaal 68 deel nemers. Er werd deze avond heel vlot gespeeld zodat om 23.30 uur reeds de prijzen konden worden uitgereikt. De uitslag was: 1. H Vos 4919 pnt 2. mevr. Tolboom 4884 pnt 3. A. de Ridder 4883 pnt. 4. J Kok 4866 pnt 5. G. Hak 482Ó pnt. 6 H. Voskuilen 4794 pnt. 7. H van Hamersveld 4790 pnt. 8. mevr. v.d. Breemer 4776 pnt. 9 mevr. Lammers-Tëunissen 4734 pnt, 10 mej. E Smink 4681 pnt. 11. P. v.d. Hengel 4631 pnt. 12. H v.d Berg 4621 pnt. 13. T. Lammers 4609 pnt. 14 mevr. Burgwal-Lammers 4554 pnt 15. J. v.d. Grootevheen 4549 pnt. 16. B. Tolbootn 4538 pnt. 17 J. van Dalen 4512 pnt. 18. P. Vos 4488 pnt 19. J. Hoefkens 4480 pnt. 20. A. Burgwal 4410 pnt. 21. mevr. Horst-Vos 4365 pnt. 22 mej. A. van Brakel 4361 pnt. 23 E. Barreveld 4357 pnt. 24. mevr Tolboom-Kaas 4345 pnt. 25. K. Voorburg 4303 pnt. 26. J. J van Rossum 4300 pnt. De poedelprijs was ditmaal voor mevr. Horst-v. Middelaar met 2993 pun ten De vijfde ronde van dit toernooi zal worden gespeeld op maandag 20 februari aanvang 20 00 uur ACHTERVELD - Zondag speelde het Achterveldse dames elftal een uitwed strijd tegenSVMMuit Baarn DoordatT van Westerlaak, B. van Ruitenbeek en M. Tolboom niet mee konden spelen was Achterveld niet op zijn sterkst. Tengevolge hiervan moest L. Kerk hof als laatste man gaan spelen het geen wel een verzwakking was voor de voorhoede. Hoewel SVMM al direct met goede aanvallen begon, kon de Achter veldse achterhoede het aardig klaren. Door een foutieve terugspeelbal vaneen van de Achterveldse dames werd de stand na tien minuten 1-0 in het voordeel van SVMMDank zij het goede werk van de invallende keepster M. van dé Burg wal, bleef de stand ondanks de druk van SVMM toch 1-0. Juist voor de rust kreeg Achterveld nog een goede kans daar een van de speelsters voor het open doel kwam varï de tegenpartij Deze kans werd helaas niet benut. Na de rustspeelde SVMM metde wind' mee. Het spel van deze club werf belet en reeds na vijf minuten spelen weid de* stand op 2-0 gebracht. Een ver afstand schot ging juist onder de lat door. Hierna werd L. Kerkhof naar voren gedirigeerd, dit heeft niet mogen baten. Een terug speelbal werd door SVMM benut en zo de stand op 3-0 gebracht. Vrij kort- daarop wist de tegenpartij weer te scoren waardoor het 4-0 werd. Dit bleef de stand tot aan het eindsignaal. Dankzij* het goede werk van M. v. d. Burgwal werd een grotere nederlaag dan 4-0* voorkomen. Zondag spelen de Achter veldse dames een uitwedstrijd tegérf, Vriendenschaar uit Wijk bij Duurstede,; aanvang 10.00 uur.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9