Weinig leden op vergadering AMBC Peuterspeelzaalwerk is meer dan alleen opvang Wethouders Knibbe en Van Zandbrink spraken voor ABTB in Achterveld pasar malam Oud-papier- aktie Negen dames verioren Nieuwe scholen volgende week in gebruik K.P.J. keek naar film Kom eens kijken bij „Klein Duimpje" LEUSDER KRANT j Rozendaallaan 9, Leusden-C. Bouwen in Leusden s.v. Achterveld Leusder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 2 FEBRUAR11977 GEMEENTEHUIS 'S MIDDAGS GESLOTEN Iedere dag zijn er weer mensen die 's middags een vergeefse gang naar het gemeentehuis of één van de de pendances maken; vergeefs omdat de afdelingen van de secretarie en de Dienst Gemeentewerken 's middags voor het publiek zijn gesloten. De juiste openingstijden zijn van 8.30 uur tot 12.30 uur. Alleen de afde ling Burgerzaken, waar men o.a. te recht kan voor paspoorten en rijbe wijzen, is op vrijdagavonden ook nog van 19.00 uur tot 20.00 uur geopend. WIJ MAKEN DA T HET GEDRUKT STA A T DE LEUSDER KRANT heeft een gespecialiseerde drukkerij achter zich staan, waar snel en goed uw familiedruk werk wordt gedrukt. VERLOVINGS-, HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTEN (modellenboeken kunnen thuis worden bekeken) Leusder Krant - Achtervelds nieuws De Smoussesteeg biedt ook een totaal andere aanblik dan bijvoorbeeld een jaar geleden. Toen nog een rustig fiets- en wandelpad, is de steeg nu veranderd in een drukke weg voor het bouwverkeer. Vooral in deze natte winter veroorzaakt het zware verkeer op de Smoussesteeg een blubberboel, die de steeg voor fietsers en voetgangers tot een bepaald onaantrekkelijke route maakt. En de bewoner van de Smoussesteeg, die dacht dan zondags tenminste nog enige rust te hebben, komt ook bedrogen uit. Dan wijdt Leusden en omstreken zich aan een nieuwe sport: „kaveltje kijkenVoor minder goed gesitueerden: ..premiehuur-stekkie kijken". VOO VERGADERT BURGERLIJKE STANDEN Geboren: geen. Elders geboren te Amersfoort: 14 jan. Johanna Mara, d.v T. P. J Bakker en M. A A. Zandbelt, Bretagne 12; 17 jan. Petra Lisette. d.v. P van Noorten E C Mol, KarekietH. Gehuwd' geen. Overleden: 21 jan. Klaasje van den Bunt, oud 76 jaar Elders overleden: 14 jan Nicolaas van Laar, oud 88 jaar. Het bestuur van het dlstrikt Eem- land van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs vergadert op 7 februari a.s. In de Regenboogschool, Barneveldsestraat 43a te Nljkerk. In het dlstrikt Eemland participeren een tiental afdelingen van de VOO rond Amersfoort. Vooral het gedeelte na de pauze waarin de ontvangende af deling aan het woord zal komen, be looft zeer Interessant te worden. Deze bestuursvergadering, welke ui teraard openbaar is. begint om 20.00 uur terwijl het sluitingsuur in principe is vastgesteld op 22.300 uur. JAZZCLUB LEUSDEN SPECIALE KERKDIENST Even enige aandacht voor de voortgaande bouwwerkzaamheden in het dorp. Deze foto toont u de stand van zaken bij de Bankgirocentrale. Zoals u ziet schiet het met het kapitale gebouw in Princenhof aardig op. Althans van deze kant - de Groene Zoom - af gezien. De zijde aan de Zwarteweg toont dat er nog een heleboel werk gedaan zal moeten worden, eer de computers van de BGC ondergebracht kunnen worden. De Jazzclub Leusden organiseert op donderdag 16 februari a.s. haar eerste concert in 1978. In Café- Restaurant „Bavoort" aan de Tre- kerweg 28 te Leusden-zuid treedt dan voor leden en belangstellenden de vijfmans-formatie „Swinging Strings" uit Amersfoort op. De legendarische „Hot Club de France" was het voorbeeld voor de „Swinging Strings", die In dezelfde formatie: viool, drie gitaren en bas spelen. De aanvang van het concert is, zoals gebruikelijk om 21.00 uur. Deze week eventjes aandacht voor het volgende. Al enkele jaren verzor gen de gezamenlijke kerken van Amersfoort speciaal voor verstande lijk gehandicapten uit Amersfoort en omgeving speciale kerkdiensten. Op zondag 5 februari wordt opnieuw een dergelijke kerkdienst gehouden en wel in de Fonteinkerk in Amersfoort, aanvang drie uur. Wie belangstelling heeft voor deze aangepaste kerk dienst is hartelijk welkom. Inlichtin gen kunnen worden verstrekt door het secretariaat van „Philadelphia", Waterhoen 21, Leusden-centrum, tel. 44266. Zo staat het er bij met de woningbouw in de Tweede Fase. Dit zijn huizen, die worden neergezet in opdracht van Centraal Nederland. Ze staan op de hoek van de Middenweg en de Noorderinslag, die vanaf dat punt binnenkort verlegd zal worden. Deze huizen moeten in mei worden opgeleverd. LEUSDEN/CENTRUM woensdag 8, donderdag 9 en vnjdajl februari t/m 12.00 uur houdt de H byclub weer een oud papier aktie. Bij „de Til" zal deze dagen weer: container staan, waarin iedereen j overtollige kranten, tijdschriften kan deponeren. Bij inwoners die^j echt niet zelf kunnen brengen, zaltQ€ proberen het op te halen. Hiervoore een telefoontje naar „de Til", 41826. is in de FLINT te Amersfoort 17 t/m 19 februari ACHTERVELD - Maandag hield de Auto, Motor en Bromfiets Club Achter veld haar jaarlijkse ledenvergadering. Blijkbaar hebben de leden minder be langstelling voor een dergelijke verga dering dan voor de feestavond. Er waren zes bestuursleden aanwezig en zes leden. Wel een minimum aantal. De voorzitter, de heer Lorist, opende de vergadering en sprak er zijn spijt over uit dat er zo weinig leden aanwezig wa ren. Na de opening werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag werd geconstateerd dat de vereniging weer een actief jaar achter de rug had en dat de invoering van de C-klasse een groot succes was geweest. Ook uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat de vereniging niet al te slecht er voor stond Bij controle door de kascommissie bleek dat alles wat de financiën betrof in orde was bevonden. Hoewel niemand aftre dend was vond er toch een bestuursver kiezing plaats. Al de zittende be stuursleden werden met algemene stemmen herkozen. In de kascommissie werden de heren P van Uhm, W. Mein- ten en M. Schopping gekozen. Het agenda punt mededelingen nam wel iets meer tijd in beslag dan de voorgaande agendapunten. Het bleek dat door de heer H. Schopping voor de C-klasse een wisselbeker beschikbaar werd gesteld. De beker wordt voorgoed in het bezit gesteld van degene die in totaal vier maal de beker wint of degene die drie maal achtereen kampioen in de C-klasse wordt. Op 21 februari wordt er een kaartavond gehouden in D'Ouwe Peer- destal, georganiseerd door de Tour de Junior en de A.M.B.C. Er zal worden geklaverjast en geschutjast. Ook niet- leden zijn welkom en kunnen dus aan deze kaartavond deelnemen. Verder werd meegedeeld dat het in het komende seizoen meer op de gezel lige tour zal gaan. Er zullen meer gezel- ligheidsritten worden georganiseerd en wat minder puzzelritten. Voor de kam pioenen van het komende seizoen zullen in de A, B en C klasse weer twee prijzen beschikbaar worden gesteld. Voor de eerste een beker en voor de tweede een lauwerkrans. Nadat de rondvraag was afgehandeld sloot de voorzitter de vergadering en hoopte dat er bij de te organiseren ritten meer animo bij de leden zou zijn dan heden avond voor het bijwonen van deze ver gadering. ACHTERVELD - Zondag speelden de Achterveldse dames een uitwedstrijd te gen Vriendensch. uit Wijk bij Duurstede. Door bijzondere omstandigheden ver schenen de Achterveldse dames slechts met negen speelsters in het veld. Reeds vanaf de aanvang van de wedstrijd stond Achterveld slechts een ding voor ogen en dat was proberen de eventuele nederlaag zo laag mogelijk te houden. Ondanks dit werd het toch een ne derlaag met 8-0. Deze nederlaag was grotendeels te danken aan het verdedi gende spel van Achterveld en het zeer slordige spel van Vriendenschaar. In de eerste speelhelft speelde Vriendenschaar met de wind mee en werd het spel in hoofdzaak gespeeld op de Achtervelse speelhelft en voor het Achterveldse doel. De ruststand was 4-0 voor Vriendenschaar. In de tweede speelhelft kreeg men het zelfde spelbeeld te zien. Dank zij het zeer goede werk van de reserve-keepster M. v.d. Burgwal, die door tijdig uit te lopen mening doelpunt wist te voorkomen bleef de schade beperkt tot 8-0. Maar niet alleen de keepster, ook de overige acht speelsters hebben er alles aan ge daan om de nederlaag zo laag mogelijk te houden. Een maal kwam er zelfs nog een kans voor Achterveld, maar jammer genoeg schoot M. Wouters juist naast het doel van de tegenpartij. Wel een 8-0 nederlaag, maar zeker geen schande als er met twee veldspeelsters minder moet worden gespeeld. Zondag 5 februari zijn de Achtervelse dames vrij. ACHTERVELD - Het is algemeen bekend dat het speelzaal-bezoek van peuters over het gehele land een enorme vlucht heeft genomen. Hier zijn wel enkele oorzaken voor aan te wijzen. De bekendste en mis schien wel de grootste groep bestaat uit kinderen waarvan de moeder en/of de vader buitenshuis werken Vooral in de grote steden komt dit verschijnsel veelvuldig voor In de kleinere woongemeen schappen zoals Achterveld, is het een uitzondering wanneer de peuter naar de peuterspeelzaal „Klein Duimpje" aan de Kerkdijk wordt ge bracht. omdat moeder buitenshuis werkt. De vraag rijst dan wel eens waarom de opvoeders van veel peuters toch hun kind naar de peuterspeelzaal brengen. Kreten zoals: ..Ik ken mijn kind zelf wel op voeden" en „Ik geniet nog even van mijn kind nu het nog klein is", zijn werkelijk redelijk en hebben lang als verantwoord qeqolden Maar de tijden veranderen en hiermede ook de levensomstandig heden van het jonge kind Door de geboorte-regeling zijn de gezinnen nu veel kleiner en kan de peuter zich op minder jongere huisgenootjes verheugen dan vroeger. De peuter groeit geïsoleerder op en zeker wanneer hij in een straat woont, be volkt door werkende echtparen zon der kinderen of door oudere mensen met een voltooid gezin met oudere kinderen. Mogelijk wordt ook te weinig ge realiseerd dat de over gang van een vierjarige kleuter die zo bij zijn moeder vandaan naar een kleuter school gaat en die dan 26 uur per week bezoekt, wel erg groot is. Het kind wordt geacht zijn moeder vaar wel te zeggen, en zich aan te passen bij een vreemde volwassene en een grote groep voor hem vreemde kin deren waardoor er wel hoge eisen aan dit kind gesteld worden. Daarom is het belangrijk dat een peuter de peuterspeelzaal bezoekt. In gezelschap van zijn moeder (want zij is altijd welkom in de peuter speelzaal in Achterveld) kan het kind dan wennen aan leeftijds genootjes. met hen spelen en zo re kening met hen houden. Het kind leert dan met zijn moeder op de ach tergrond een band opbouwen met de andere kinderen en een bekwame toegewijde leidster, die vanuit haar opleiding weet wat zijn behoeften zijn en typische eigen schappen. Zo komt de peuter in een veilige beschermde omgeving in aanraking met de buitenwereld en leert zich geleidelijk hieraan aanpassen. Het is zeker de bedoeling niet van de speelzaal „Klein Duimpje" om het kind in bewaring te nemen maar om de peuter in de gelegenheid te brengen zijn leven te beginnen met positieve sociale contacten en met leeftijdgenootjes de zo broodnodige speelervaring op te doen. Mochten er bij de opvoeders echter nog twijfels bestaan of de peuter wel op de juiste plaats terecht komt. maak dan eens een afspraak met de leid sters van de peuterspeelzaal „Klein Duimpje", tel 03425-2039 (niet op woensdagmorgen) Een bezoek aan deze peuterspeelzaal is zeker de moeite waard De fijne onge dwongen sfeer en het on gedwongen met elkaar spelen van de peuters spreken voor zichzelf. ACHTERVELD - Dinsdag 24 januari hield de A.B.T.B. een ledenvergadering in Ons Gebouw. Voor deze avond waren er een drietal sprekers uit genodigd die een toelichting zouden geven omtrent bepaalde richtlijnen be treffende het uitbreiden, verbouwen en andere zaken van agrarische bestem mingen. De voorzitter, de heer C. P. Kooloos opende de vergadering met de christelijke groet waarna hij alle aanwe zigen welkom heette. In het bijzonder verwelkomde hij de wethouders van a- grarische zaken van Leusden en Bar- neveld, de heren Van Zandbrink en Knibbe, de heer Fischer die aanwezig was namens de gewestelijke raad van het Landbouwschap, enkele wethouders uit Leusden en Barneveld, enkele raadsleden uit de beide gemeen ten en de leden van de agrarische com missies van deze gemeenten. Nadat de notulen van de vorige ver gadering waren voorgelezen en er enkele mededelingen waren gedaan kreeg de wethouder van agrarische zaken van Barneveld, dr. ïr. M. Knibbe het woord. De heer Knibbe die tevens lid is van de milieucommissie van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in Den Haag noemde de Gel derse Vallei een uniek gebied voor inten sieve veehouderij. Nergens in het land is er zoveel vee op zo'n kleine plaats. Toch is dit van heel groot belang omdat afvalproducten en voor de mensen on bruikbare granen, zoals mais door de dieren worden omgezet in hoogwaardig menselijk voedsel. De heer Knibbe stelde dat de gemeen telijke overheid het dichtst bij de bevol king staat en dat de rijksoverheid hier het verst van af staat. „De indruk die overblijft na lezing van nota's zoals de verstedelijkingsnota en de nota lan delijke gebieden, is, dat de grote steden veel aandacht krijgen en de landelijke problemen minder in de belangstelling staan. In hoeverre het nieuwe kabinet hier anders over denkt moet nog worden afgewacht. Een gezonde samen leving kan worden bereikt indien de maatschappij zich evenwichtig kan ontwikkelen. Hierbij hoort een goed be leid voor de buitengebieden en goede kansen voor de kleine en middelgrote kernen," aldus de heer Knibbe. Verder bracht hij als zijn mening naar voren dat, mede gebaseerd op eerdere opiniepeilingen het beleid m Barneveld als volgt zal zijn: a. maximale steun aan bestaande be drijven. b. medewerking verlenen bij stichting van nieuwe bedrijven indien het serieuze gegadigden betreft. c. geen medewerking verlenen aan het stichten van nieuwe bedrijven indien het gaat om niet serieuze gega digden. Hierna vroeg hij aan de aanwezigen of het aanvaardbaar werd geacht dat door uitbreidingen en nieuwe vestingen het buitengebied steeds voller wordt HINDERWET In dit geheel speelt de hinderwet ook een rol Ben W zijn belast met de uit voering van de hinderwet. In Barneveld werd bijna in de helft van de gevallen een vergunning verleend. De meeste gevallen leverden geen moeilijkheden op. In 10 gevallen werd een beroep ge daan op de Kroon en in 2 gevallen leidde de hinderwet procedure tot slui ting van de bedrijven. Stank door een agrarisch bedrijf veroorzaakt is wel hinderlijk, maar zal nimmer schadelijk zijn voor de gezondheid, aldus de heer Knibbe De wethouder zag wel iets m een „fijne neuzen commissie" voor het geval er ernstige gevolgen dreigen voor de betrokken agrariër. Deze commissie zou dan moeten bestaan uit voeren en burgers die B en W dan van advies zou den kunnen dienen Verder werden door hen behandeld hoe de hinderwet effect kan hebben en hoe eventuele uit breiding van bedrijven er toe mee zal kunnen werken dat er geen hinderwet verleend kan worden. Samenvattend zei de heer Knibbe: „Mijns inziens dient het bedrijfsleven een kans te krijgen zich vrijelijk te ont wikkelen met inachtneming van be staande regels. Voorzover mogelijk dient de overheid de regels zo te maken of te wijzigen dat het landschap be schermd wordt en het milieu niet ver stoord wordt." BUITENGEBIED De agrarische wethouder van Leusden de heer Van Zandbrink bracht naar voren dat het plan „Buitengebied" nog keisvers is. Het plan „Buitengebied Oost" beslaat 3000 ha. Via de inschake ling van de organisaties kwam het waar en hoe tot stand. Op de verkregen gege vens waren de bouwpercelen ingete kend. Dit houdt in dat het ingetekende perceel volgebouwd mag worden. Er is wel rekening gehouden met het landschaps- en natuurschoon. Met de bij de hoorzitting naar voren gekomen wensen is zoveel mogelijk rekening ge houden. Als een agrariër de leeftijd heeft bereikt dat hij er mee wil stoppen doch wel bij het bedrijf wil blijven wonen is dit mogelijk. Er kan dan aan de bestaande woning worden aan gebouwd Toeleveringsbedrijven en aanverwante bedrijven zoals loonbe drijven zijn ook in het plan opgenomen De stichting van een nieuw bedrijf in het buitengebied zal zeer kritisch worden bekeken en men zal er heel goed van overtuigd moeten zijn dat het nieuw te vestigen bedrijf levensvatbaarheid heeft. DEN TREEK De heer Fischer was de derde spreker. Hij bracht naar voren dat de gemeente Leusden met een van de beste plannen voor het buitengebied op de proppen was gekomen. Er was hier wel een ste- debouwkundige aan het werk geweest die niet alleen voor de stad werkte doch ook een heel goede kijk op het buiten gebied had. Hij noemde als voorbeeld het plan Den Treek. Dit plan was dus danig van opzet, dat niemand er beroep bij de Kroon op heeft aangetekend. Hierna ging hij over op het onderwerp Hinderwet. De huidige hin derwet is ongeveer 100 jaar oud en is een van de beste milieuwetten die er zijn. Er staat nu een nieuwe Hinderwet op stapel. Hoe die zal uitpakken is nog niet bekend, maar er wordt wel ver wacht dat hij in 1978 van kracht zal worden. Elke provincie heeft een in specteur voor het milieubeheer die te vens ook de zaken betreffende de hin derwet moet bekijken. Er zijn altijd drie dingen waar degelijk rekening mee ge houden moet worden, dat is de schade, het gevaar en de overlast. Als het gaat om gevaar of schade is het meestal wel vlug opgelost. Doch hinder en overlast gaat dikwijls om een persoonlijke zaak. De heer Fischer maakte dit duidelijk met een voorbeeld van een thans nog lopende zaak. Verder gaf hij nog een duidelijke uitleg over richtlijnen als ge bruikelijke maatstaf en het vestigen van burgers te voorkomen. FORUM Na de pauze werd door de drie spre kers een forum gevormd dat op gestelde vragen antwoordde. Uit de vergadermg kwam naar voren dat het vestigen van burgers in het agrarisch gebied zoveel mogelijk belet moet worden. De hobby-boeren werden lastposten ge noemd. Wat de nieuwbouw van be drijven betreft kunnen de instanties hier wel iets tegen inbrengen Er wordt dan gesteld dat eerst de bedrijfsgebouwen moeten worden neergezet en daarna pas de woning. Dit loopt dan al zo in de papieren dat er wel vanaf gezien wordt. Verder werd er nog even gedebatteerd over het al of niet volraken van het buitengebied. De voorzitter dankte de drie sprekers en bood hen een flesje ACHTERVELD - SV Achterve!d— deling jeugdvoetbal uitslagen van terdag 28 januan: Spakenburg A2 - Achterveld Al I Spakenburg B2 - Achterveld BI j Soest B3 - Achterveld B2 De Glind BI - Achterveld B3 Hoevelaken Cl - Achterveld Cl AP WC C3 - Achterveld C2 Programma voor zaterdag 4 febns Achterveld Al VRIJ Soest B2 - Achterveld BI 1: Achterveld B2 - Roda'46 B2 li Achterveld B3 - Quick 1' Baarn C2 - Achterveld Cl L; Soest C3 - Achterveld C2 1: Pupillen: Achterveld Dl - MVC Dl I Hoevelaken D2 - Achterveld D2L Achterveld D3 - Quick D4 1 Spakenburg El - Achterveld El if). Baarn E3 - Achterveld E2 L Achterveld E3 - Hoogland E4 1 ACHTERVELD - De afbouw va nieuwe scholencomplex waanc R.K.-school voor het basisonderw; Joseph en de openbare basisschoo Starblok zullen worden ondergebc nadert met rasse schreden de tooiing. Het tijdstip dat de beide sd> hun nieuw onderkomen r. betrekken zal zijn op 9 februari i' de morgen van genoemde datum i de beide scholen hun intrek e nieuwe school nemen, elk met een< feestelijk programma. In de nairc zal de ingebruikneming dan worde vierd met een gezamenlijk fees: gramma. Om de spanning er een beé te houden zal het feestprogramm: op de dag dat de leerlingen de n* school zullen binnengaan worde; kend gemaakt. 4.' H ACHTERVELD - Woensdag l nuari werd er voor de KPJ ledeo een film vertoond. Het was een ternfilm getiteld „Een dollar nu gaatje". Deze film viel bij d< gekomen leden, zeer in de smaallf geveer 90 leden waren die avon™ komen om deze film te zien. Op woensdag 8 februari orgatl® de KPJ weer een discussieavond.|f| avond zal weer worden gehouden zaal van café Buitenlust bija^ Coenders. De aanvang is om 20.01- Er zal deze avond gesproken over kleine mensen en de probi die zij hebben in de maatschappi J van deze kleine mensen zal deze.gj aanwezig zijn als spreekster d^, over het een en ander een uitk}e| geven. )e »P« geestrijk vocht aan, waarna hij dSJjj gadering sloot in de hoop dat hen nuttige en leerzame avond wasgtje2 en dat er toch weer het een en an^V01 geleerd was.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 10