25 jaar „Ons Genoegen" „Ons Genoegen" vierde jubileum met "Irukke receptie en grandioos feest Oud papier- aktie D.W.S. ONS GENOEGEN ACHTERVELD Leusder Krant - Achtervelds nieuws DONDERDAG 2 FEBRUAR11977 11 viert a.s. idn rob!: ACHTERVELD - Vrijdag 3 februari in ^uuPenlcoPPenland het groot (u;arnava^ worden gevierd in Ons ""bebouw ofwel het 100 gram gebouw. )e zaal zal die avond om 20.30 uur ^>pen gaan. Prins Ruudtepuup nodigt ^üle Puupen en Puuppinnen uit om dit di?ot.e Sleuren te komen bijwonen. I hc"*ez^en resu^aten van het Prinsenbal ge-;n Boerenkielenbal belooft het ook ank 6 avond een echte dolle avond te vorden waar de leut weer hoogtij zal vieren. De muziek zal deze avond wor den verzorgd door de Hofkapel en de Berini's. Ook zal om ongeveer 22.00 uur de welbekende Krentenpuup worden uit gereikt. Dit is dan voor de vijfde maal dat dit plaats vindt. Degenen die dit car- navalsgebeuren mee willen maken doch geen lid van de Carnavalsvereniging zijn kunnen vrijdag 3 februari in de voorverkoop kaarten halen bij boekhandel Vos, ook bekend als boekhandel het Hoekje. De kaarten die in de voorverkoop worden gehaald zul len 1,50 goedkoper zijn dan de entree-bewijzen aan de zaal Als dit groot Carnayal achter de rug is dan is het echter nog niet afgelopen voor dat weekend. Zaterdag 4 februari zal de Prins met zijn raad van Elf 's-avonds aanwezig zijn in café Buitenlust bij Rien Coenders. ROUTE OPTOCHT Zondag 5 februari zal dan weer de grote Carnavalsoptocht waaraan praalwagens, groepen en individuelen aan mee kunnen doen, door het dorp trekken. De optocht zal om 13.30 uur vertrekken vanaf de Klittersteeg ter hoogte van het sportpark. De volgende route zal dan worden gevolg. Klet- tersteeg, Messenweg, voor Huize St. Jo seph langs, Hessenweg, Jan van Ar kelweg, Walter van Amersfoortstraat, Hendrik van Viandenstraat, Veijaegde Ruytervveg, Jan van Arkelweg, Pater Stormstraat, Walter van Amersfoort straat, Jan van Arkelweg, Pater Storm straat, Walter van Amersfoortstraat, Verjaegde Ruyterweg, Hessenweg, einde Coöperatieplein. Een deskundige jury zal de optocht weer beoordelen waarna de prijsuitreiking zal plaats vin den in D Ouwe Peerdestal. Er zijn weer een aantal prijzen beschikbaar gesteld maar die kunnen alleen gewonnen wor den als de voorstelling is aangepast aan het motto van dit seizoen „Achterveld vliegt er uit". Na de optocht is het de beurt, aan de kinderen, omdat het dan voor hen carnaval zal zijn in Ons Ge bouw. De entree voor de kinderen die aan dit feestje willen deelnemen be draagt één gulden die kan worden be taald bij binnenkomst in Ons Gebouw. Zondagavond 5 februari zullen de Prins en zijn gevolg aanwezig zijn in hotel De Roskam TIENERBAL Maandag 6 februari zal dan het jaar lijks terugkerende tienerbal worden ge houden Alle meisjes en jongens tussen de 13 en 17 jaar zijn van harte welkom. Ook dit zal weer plaats vinden in Ons Gebouw. Tot slot van dit carnavalsweekend zal dan dinsdagavond 6 januari het bejaar dencarnaval worden gehouden De aanvang hiervan is 20.00 uur. Indien er voor de bejaarden die hieraan deel willen nemen vervoersproblemen zijn kan dit worden opgegeven bij de sec- ACHTERVELD - Ondanks het car navalweekend gaat de oud papieraktie van de muziekvereniging D.W.S. nor maal door. Vanaf vrijdagmiddag 17.00 uur tol zaterdagmiddag ongeveer 14.00 uur zal de container voor het oud pa pier weer op het bekende plaatsje staan op het Coöperatieplein. Ondanks de eventuele carnavalsvermoeidheid hoopt D.W.S. dat de inwoners van Ach terveld, Stoutenburg en omgeving toch nog gelegenheid zullen vinden om hun retaresse van de carnavalsvereniging mevr G. Hilverts-Potze, W. van Amersfoortstraat 2, tel. 1990 Bij het tienercarnaval zal de muziek worden verzorgd door de Aviola's, in Achterveld ook wel bekend. Voor de mooiste en leukst geklede is er die avond weer een prijs te verdienen. Op vrijdag 3 maart zal dan het halfvas- oud papier in de container te komen deponeren. DWS zal er zaker dankbaar voor zijn. De personen zoals bejaarden en zieken en anderen die beslist niet in de gelegenheid zijn om het oud papier zelf te komen brengen kunnen dit tele fonisch doorgeven naar de volgende te lefoonnummers 033-41197 of 03425- 1688. Men kan er dan op rekenen dat het oud papier zeker zal worden opge haald. tenbal worden gehouden in café Buiten- lust bij Rien Coenders. Het bestuur van de Carnavalsvereni ging brengt de leden van deze vereniging onder de aandacht dat, indien zij deze avonden willen be zoeken wel hun lidmaatschapskaart bij zich zullen moeten hebben omdat er anders entree zal moeten worden be taald. De schietkaart voor het Meesterschot „Schiet een Bok" harmonie D.W.S. ten tonele gekomen om met marsen (geven direct weer nieuwe energie!) en andere muziek de plezierige stemming op een hoog peil te houden. Al dan niet pittige drankjes en de nodige hartige hapjes zorgden voor de rest en al spoedig kwamen de been tjes op de dansvloer. Rond 10.30 u. deed de Achterveldse boerenkapel haar intrede en hield de aanwezigen tot omstreeks middernacht uit haar slaap. Het moet rond elf uur geweest zijn, toen alle dames voor het voetlicht werden gehaald voor een onverwachte doch zeer verdiende hulde, want zonder me dewerking van die kant was de schietclub al lang ter ziele geweest. Een veertigtal bloemstukjes veranderden hierbij van eigenaar. Eén bloembouwwerkje bleef nog even over en dat werd onder een daverend applaus overhandigd aan de wederhelft van Jo van Hamersveld als beloning voor het oppoetsen van o.m. een 75-tal bekers uit de prijzenkast van Ons Ge noegen. Het eigen huishoudelijke werk zal er wel onder hebben geleden, maar een feit is dat het verenigingszilverwerk schitterend glansde in alle glorie. Toen de boerenkapel aan het einde van haar Latijn was gekomen (of werden de nog restende krachten ge spaard voor het a.s. carnaval?) nam Bert van Hamersveld uit Amersfoort met zijn orgel het laatste muzikale deel van de avond voor zijn rekening. Ondertus sen werd de heer B. Voskuilen terecht flink in het zonnetje gezet als hoofdor ganisator van het geweldig geslaagde feest en en passant ook voor zijn wed strijdleiderschap van de SKGV- winterwedstrijd, die Ons Genoegen de laatste veertien dagen heeft gepresen teerd. Voskuilen werd nog net niet tot lid van verdienste benoemd. Voor zo'n onderscheiding moet je bij de Achter veldse schutters niet meer tot de leven den behoren. Zo zuinig zijn ze daar (op zijn tijd) maar dat ging voor de chef van de organisatie toch wel een tikkeltje te ver. Het slot van het feest is snel verteld. Om half twee was er sterke koffie (wie weet of opper Bijl en zijn collega's buiten zouden staan te wachten met het blaaspijpje?) en rond de klok van twee kon de schoonmaakploeg van Buitenlust in het geweer komen. ■VTï hod ;ebn de z; ml Zilveren Jan van Hamersveld e ,eni O ACHTERVELD - Ruim 25 jaar ami, geleden werd de schietvereniging Achterveld opgericht. U mag het feeS geloven of niet, maar het is werkelijk waar, dat vjjf van de veertig miT oorspronkelijke oprichters tot op de B nj, i dag van vandaag onafgebroken lid zijn gebleven. Die zilveren schatters zijn Jan van Hamersveld, Jan van Nimwegen, W. Wittebrood, Jo van Hamersveld en H. Schut en wie mocht denken, dat de heren onder hand op elkaar uitgekeken zijn, 7 moeten wy teleurstellen. Het is nog steeds koek en ei en als het aan de betrokkenen ligt, blijven zij voorlopig kreeg goud ook de eerstvolgende 25 Jaar lid van de schietclub, die tot de oudste Achterveldse verenigingen behoort. U weet, dat de modale Achter- velder niet achterlijk is en dat was hij een kwart eeuw geleden evenmin. Wat denkt u? Toen op 11 september 1952 de vereniging opgericht werd, was het kiezen van de eerste voorzitter helemaal geen probleem. Unaniem werd gestemd op de heer A. van Buytene. Hij vertegenwoordigde het hoogste politiegezag ter plaatse en werd als zodanig geacht te kunnen schieten, zodat de Sv. Achterveld niet louter uit beginnelingen bestond. Voorts was de kans op een proces verbaal voor het veroorzaken van geluidshinder en/of andere overlast met zo'n opperhoofd praktisch uit gesloten. Helaas heeft Van Buytene niet lang voorzitter mogen zijn. Na een ernstige ziekte overleed hij in februari 1953. Hij werd opgevolgd door Jan van Hamersveld, die vooralsnog niet aan opstappen denkt. Het grootste probleem had de jonge schietclub met het vinden van een geschikte ruimte, die omge bouwd zou kunnen worden tot een ordentelijke 12-meter schietbaan. Geen Aehtervelder bleek bereid om een schuur of iets dergelijks beschik baar te stellen voor het beoogde doel. De burgers waren doodsbenauwd, dat hen of hun kinderen iets naars kon overkomen (de uitdrukking „rare schutter" was kennelijk toen reeds bekend in Achterveld) en de boeren hadden bovendien liever niet, dat hun vee voortijdig de laatste adem zou uitblazen. Met de grootste moeite kreeg W. Wittebrood van zijn schoonvaer Gerard Wijntjes gedaan, dat op de zolder van de kuikenbroe- derij aan de Hessenweg mocht worden geschoten. Maar ondanks de familie-relatie niet voor niets. Wijn tjes was niet helemaal gek en verlangde ƒ1,- per schietavond van de club. Een waar gebeurd grapje uit die tijd ging over Hennie van Marwijk, die altijd met een vreemd soort jagershoedje op de schietavonden kwam. Op een goede (of kwade?) dag kwam het gesprek op dat hoofddek sel zover, dat Van Marwijk Wite- brood uitdaagde met: „Durf er eens op te schieten!" Het ding lag gelukkig ergens in een hoek van de schietbaan en Wittebrood was niet te beroerd om te doen, wat Van Marwijk nooit had verwacht. Met 2 mooie ronde gaatjes in zijn jagershoedje ging het slachtoffer later naar huis. Onderweg kreeg hij pas goed lol in de zaak en thuis vertelde hij zijn moeder, dat hij voor Wilhelm Tell had gespeeld en de hoed was daarbij de appel. Ondanks zijn verweer met: „bij de club zijn het allemaal uitstekende schutters" heeft het maar weinig gescheeld of Van Marwijk kreeg van zijn zeer geschrokken moeder het jarig bestaan van de Achterveldse schietclub. De bij vrijwel elke ontvangst gebruikelijke consumptiebonnen waren goed aangepast aan de feestende ge meenschap en bestonden uit roosjes. Van schietschijven wel te verstaan. Burgemeester J. W M. Rademaker (zoals u reeds weet, een man van de klok) en wethouder W. Zandbnnk waren de eersten, die het schietclubbe- stuur kwamen gelukwensen. Op schoots afstand gevolgd door vice-voorzitter T. Koerselman van de Koninklijke Neder landse Schutters Associatie. Na een tijdje was vrijwel iedereen uit Achterveld en wijde omgeving, die een geweer behoorlijk kan vasthouden, privé of als afgevaardige van zijn schiet club aanwezig. Om. de schietvereniging Leusden e.o. (deels ten eigen bate wat haar cadeau betreft, want ook de SVL maakt gebruik van de Achterveldse binnenbanen) en alle bij de Schiet Kring Gelderse Vallei aange sloten verenigingen Maar ook diverse andere Achterveldse en Leusdense (sport)verenigingsbestuurders kwamen even een borreltje halen. Een stapeltje telegrammen van hen die verhinderd waren completeerde het geheel. In de schutterswereld heerst een goede en vooral praktische gewoonte en wel om bij recepties als deze een envelop mee te brengen. Uiteraard met „inhoud" en die inhoud komt de S V. Ons Genoegen uit stekend van pas. Reeds lang bestaat het verlangen om het schijventransport op de schietbanen te electnficeren. Via de inhoud der enveloppen en mede door de schenking van een achttal electromo- tortjes - door de heer P. van Uhm van de Roskam - zal het plan binnenkort reali teit kunnen worden. De receptie had een zeer plezierig verloop en toonde duidelijk aan, dat Ons Genoegen dik in de goede vrienden zit. FEESTAVOND Zaterdagavond werd het zilveren ju bileum in de intieme kring van de leden en hun dames in Buitenlust voortgezet. Het begon met een broodmaaltijd (die qua calorièn niet onder hoefde te doen voor een diner) na het openingswoord van de voorzitter. Om kwart over acht kregen de laatsten, die daar behoefte aan hadden, nog even gelegenheid om het bestuur te feliciteren. Daarna begon de avond in de sfeer van carnaval te komen. Althans wat betreft het uit reiken van allerlei onderscheidingen en aanverwante artikelen. Eerst aan per soonlijke zilveren jubilarissen. De heer H. Schut (25 jaar lid), Jo v. Hamersveld (1 jaar gewoon- en 24 jaar algemeen bestuurslid) en Wim Wittebrood (1 jaar gewoon lid, 9 jaar penningmeester en 15 jaar secretaris) werden begiftigd met de zilveren verenigingsspeld. Dezelfde onderscheiding, maar dan in goud, lag te wachten op een tweetal O G -ers, die 25 jaar lang bestuurslid zijn geweest. Jan van Hamersveld was 1 jaar baancom missaris en maar liefst 24 jaar voorzitter en Jan van Nimwegen heeft de Achter veldse schutterij 25 jaar als baan- en materiaalcommissaris gediend. De schuttersvrouwen bleven niet achter en zij boden het bestuur een zeer fraaie plaquette aan De metalen schutter op een houten ondergrond krijgt een mooie plaats in het clubhuis Inmiddels was de Achterveldse Jan van Nimwegen bracht Ons Genoegen destijds al naar buiten. doorgang te verlenen. Zonder prijzen, maar ook zonder schade, werd later op de avond (of was het vroeg in de volgende ochtend?) Achterveld weer bereikt. Leuk is ook een verhaal over het schieten om het Meesterschot. Dat is en SKGV-grapje in de categorie „schieten in de natuur". Zo kon geschoten worden op het topje van de kerktoren (bij de Sv. de Eendracht te Barneveld) en in Otterlo kon je letterlijk en figuurlijk een bok schieten. Weliswaar geen echte, want zo dik zitten ze daar nu ook weer niet in de bokken. Ergens op deze pagina vindt u een reproduktie van een schietkaart. die bij het schieten van een bok wordt gebruikt. Ter hoogte van hart hart van de bok zit een verrekt klein wit puntje. Wie dat miezerige puntje van een afstand van 12 meter weet te raken - de des betreffende bokken komen jammer- beide zijden door drie medebestuursle den geflankeerd achter een lange ta fel, had grote verwachtingen van deze receptie, ter gelegenheid van het 25- verbod om ooit nog op de schietclub te komen. GECASTREERDE BOK In 1954 werd de Sv. Achterveld lid van de Schiet Kring Gelderse Vallei (in 1975 ook van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie) en daarmee ontstond de mogelijkheid tot het deelnemen aan wedstrijden tegen andere clubs. De eerste keer, dat daarvan gebruik werd gemaakt, was een ontmoeting met de Sv. Frans Tromp te Hoevelaken. Met 9 schut ters toog men op weg in de Volks wagenkever van Jan van Hamersveld, die niet alleen nog maar net in het bezit van een rijbewijs was, maar bovendien maar amper zijn plaats achter het stuur kon bezetten. De heren hadden het grote geluk, dat de bomen langs de Hessenweg en de Stoutenburgerlaan precies ver ge- A van Buytene. de eerste voorzitter van de Schietvereniging Achterveld. genoeg niet dichterbij - heeft zijn Meesterschot geschoten. Het Achter veldse schuttersopperhoofd zou zijn mannen het goede voorbeeld geven door als eerste een poging te wagen. Het moeilijke bij Jan van Hamersveld is, dat hij pas na een bepaald en niet te klein aantal borrels goed op schot komt. Blijkbaar had hij zijn N.A.P. (Nat Achtervelds Peil) nog niet bereikt. De bok werd getroffen, dat is waar, doch niet in het hart. Jammer voor het dier, was het alleen maar gecastreerd! De mooie achtergrond van dit wonderlijke onderdeel van de schietsport is. dat je altijd een bok schiet. Of je mist dan wel raakt, is van minder belang. De in 1959 naar de schietkelder in Ons Gebouw verhuisde schietvereni ging Achterveld is altijd voor een goed deel aan gezelligheidsonder- neming geweest. Ondanks bijvoor beeld het feit, dat door de hogere kosten in de nieuwe omgeving, de contributie in dat jaar enorm moest worden verhoogd. Met niet minder dan 40% of duidelijker gezegd van een kwartje naar 35 cent per week! Het bleef evenwel een gezellige boel en de schutters onderstreepten dat met „Ons Genoegen" als nieuwe verenigingsnaam te kiezen. Het ledental is bereids - na een korte inzinking - weer gekomen op 44 en de huidige samenstelling van het. be stuur is als volgt: J. J. van Hamersveld (voorzitter), W. Wittebrood (secre taris). W. v. d. Kletersteeg (penning meester), J. van Nimwegen (alge meen) en B. Voskuilen (algemeen). het genot van een echt kopje koffie (dat werd later wel anders!) te wachten op de dingen, die zouden komen. Voorzitter Jan van Hamersveld, aan Het (mouw)embleem Ons Genoegen noeg aan de kant stonden om het puffende en krakende vervoermiddel ACHTERVELD - Zaterdagmiddag 1 bm 15.00 uur zat het voltallige bestuur leyan de zilveren schietvereniging Ons 'Genoegen in d'oude Peerdestal onder

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11