Gregory Peck als „Mac Arthur", generaal uit de tweede wereldoorlog: 'n fenomeen BcKtRw! „DE MANTEL DER LIEFDE", PERSIFLAGE VAN ADRIAAN DITVOORST DONDERDAG 2 FEBRUAR11977 Leusder Krant - Kijk op de film filmagenda Amersfoort een film over gemaakt, gebaseerd op die even eenvoudige als originele vondst: De Tien Geboden - ooit bedoeld als een leidraad voor een verantwoord leefpatroon - geprojecteerd op de dage lijkse praktijk van ons eigentijds be staan, m.a.w. Zo Zijn Onze Manie ren De Mantel der Liefde of Adriaan Ditvoorst persiflage op De Tien Ge boden is een spiegel van onze tijd. in derdaad, de voorpagina van een krant: gruwelijk, ontroerend, doortrapt, naief, met een lach en een traan. Enfin, bekijkt u het zelf maar eerst. Deze week in Nederlandse première ook In Amersfoort te zien. (Euro Cinema, eerste week, zestien jaar). Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 2 februari t/m woensdag 8 februari 1978. GRAND 3. tel. 033-14632. The spy who loved me, 12 jaar. Dagelijks. 1.30-6.45-9.30 uur, zondag: 1.30-4.00-6 45-9.30 uur, GRAND 4 Te gek om los te lopen, alle leeftijden. Dagelijks 1,45-6.45-9.15 uur, zondag: 1 45-4 15-6.45-9.15 uur. GRAND 5 A clockwork orange, jaar. Dagelijks: 2.00-7.00-9.30 uur, zondag: 2 00-4,30-7.00-9.30 uur CINEMA 1, tel. 033-18900 Smokey and the bandit, alle leeftijden Dagelijks: 1 45-6.45-9.15 uur, zondag: 1.45-4.15-6.45-9.15 uur CINEMA 2 MacArthur, alle leeftijden. Dagelijks: 1.30-6.30-9.00 uur, zondag. 1.30-4.00-6 30-9.00 uur. EURO CINEMA, tel. 033-33655 De mantel der liefde, 16 jaar. Dagelijks: 1 45-6.45-9.15 uur. Zater dag 4 15-6 45-9.15 uur, zondag: 4.15-6.45-9 15 uur, woensdag: 6.45- 9.15 uur. Herbie gaat naar monte carlo, alle leef tijden. Zaterdag-, zondag- en woensdagmid dag: 1.45 uur. DUO 1, tel. 033-16572 Breeduit de koets in, 16 jaar Dagelijks. 2.15-7.15-9.30 uur, zondag: 2.15-4.30-7.15-9.30 uur DUO 2 Bruce lee en ik, 16 jaar Dagelijks 2.00-7.00-9 15 uur, zondag: 2.00-4 15-7 00-9.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 Sex-games Swedish style, 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. DUO 2 The outlaw josey wales, 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur. OOR BERT VOS 'AMERSFOORT -Viernieuwe films, ikele reprises en verder natuurlijk i prolongatie van succes-films als The spy who loved me", „Smokey id the bandit" en „Herbie gaat naar onte Carlo". Paul Verhoeven's jstseller „Soldaat van Oranje" is na weken eindelijk uit Amersfoort ^rdwenen. James Bond begint aan j zevende week, „A Clockwork range" aan de derde, „Smokey and e bandit" aan de tweede en -ierbie gaat naar Monte Carlo" aan i zevende week. Nieuw is in ieder geval Adriaan Dit- »orst's persiflage op de Tien eboden: „De mantel der liefde", die deze week in première gaat en het ge speelde filmportret van een fenomeen: „MacArthur" van regisseur Joseph Sargent, het verhaal van eén van de beroemdste generaals uit de Tweede Wereldoorlog. „Breeduit de koets in" is in Duo 1 te zien (in de nachtvoorstellin gen afgewisseld met ,,Se>. Games Swedish Style"), terwijl in Duo 2 „Bruce Lee en ik" over het doek rolt, waarbij de gigant van de karate en kung-fu herleeft In de nachtvoorstellmgen van Duo 2 „The Outlaw Josey Wales", één van de betere westerns van Clint Eastwood, die nog niet zo heol lang ge leden in Amersfoort heeft gedraaid. „Herbie" is te zien in de ma'tineevoor- stellingen op zaterdag, 2'ondag en woensdag in Euro Cinema, l.achen kan men met Jerry Lewis in een oudje „Te gek om los te lopen" (Whichi Way to the front) in Grand 4 Humprhey Bogart Is nog steeds een film-legende. Zaterdag vertoont het Amersfoortse Filmhuls de laatste film in de Bogart-serle. DE PROGRESSIEVE FILM Om aan haar doelstellingen méér inhoud te geven heeft het Amers foortse Filmhuis besloten om nauw samen te gaan werken met de „Film club De Progressieve Film" te Rot terdam. Deze filmclub heeft als doel progressieve en revolutionaire films te vertonen om hiermee een alter natief te scheppen tegenover het be staande filmaanbom Dezelfde doelstelling als de Nederlandse filmhuizen dus. Een samenwerking ligt daarmee voor de hand. Men kan lid worden van de „Filmclub De Progressieve Film", zodat men goedkoper de voorstellingen, die door de progressieve filmclub worden georganiseerd kan bezoe ken. Het lidmaatschap Is geldig voor alle voorstellingen, ook buiten Amersfoort, die door deze club wor den georganiseerd. Het kost een tientje per jaar of 5,50 per half jaar. Het Filmhuis Amersfoort brengt voor lopig tot en met juni elke maand één film uit het programma van de Filmclub De Progressieve Film Het programma ziet er als volgt uit: in februari „Kafr Kas- sem", in maart „Siërra de Teruel", in april ..De aarde" en „De verrader, in juni „Sambizanga" De voorstellingen op zaterdag beginnen om half 8, de overige voorstellingen om kwart over 8 Het ligt in de bedoeling om het niet bij filmvertonen alleen te laten. Na afloop is er ruimschoots gelegenheid tot diskussie over de gedraaide film, er zal een boekenstand over het desbetref fende onderwerp zijn etc EERSTE FILM: KAFR KASSEM De eerste progressieve film, die in samenwerking met de PF wordt ge draald in het Amersfoortse Filmhuls, is „De massamoord van Kafr Kas sem", een Palestijnse speelfilm, een produktie van Bohran Aiaouie. Kafr Kassem is een Palestijnse speelfilm die gespeeld wordt door de inwoners van een Syrisch dorp Zij spe len de rol van de bewoners van het Pa- TENTAMEN-TIJD Er zijn gemakkelijke tijden en moeilijke tijden. Tot die laatste ca tegorie behoort ongetwijfeld de \tentamen-tijd. U weet wel, dat is de oeriode, dat tal van scholieren moe- en bewijzen, dat ze ook werkelijk wat hebben opgestoken van de ijverige pogingen der leraren en le raressen om de jeugd klaar te sto men voor deze toch al erg ingewik- keld geworden maatschappij. Ten tamen. Spreek het woord een paar keer langzaam uit en het begint erg veel te lijken optentakel" en in ge dachten voel je dan de lange spriet-armen van de Franse gram- matica, de wiskundenatuurkunde of welk moeilijk rot-vak dan ook om je heen kronkelen Je zit er in ge- vangen, als een vlieg in een spin- neweb en daar krijg je ongetwijfeld slapeloze nachten van. Een goede kennis van mij kan daar over meepraten. Als moeder van een paar opgroeiende dochters is zij ten nauwste betrokken bij het lief, maar vooral het leed, dat ver bonden is aan tentamen-tijd. Want naast de spanning van het moment blijft daar natuurlijk steeds de groeiende twijfel over het eigen kunnen. En zoiets moet je beslist niet onderschatten. M'n kennis heeft daar enkele sla peloze nachten aan over ge houden. Niet, dat zij zelf in gedach ten zo met het tentamen-weekje van haar dochter bezig was, maar omdat de dochter zelf zo rusteloos was, dat ze de hele nacht door het huis dolde, daarbij haar huisgenoten konsekwent uit een welverdiende slaap houdend. Er zijn - dat leert de praktijk - allerlei oplossingen mogelijk om die slape loosheid, die opgekropte spanning en groeiende twijfel, een tikkeltje terug te dringen tot normale propor- i" ties. Die kennis van mij, die zo lang zamerhand mee-leed met haar dochter, greep in d>si eerste plaats naar een paardemJddel: slaapta bletten. Nu schijnt dat jonge volkje van tegenwoordig taai or te zijn, dan men op het eerste gezicht verwacht, want nadat de tabletten aan de vooravond waren genuttigd, moest de familie nog enige tijd ge duld uitoefenen, voordat de uitwer king zichtbaar begon te worden. Toch won de moderne chemie het van de geestelijke weerstand en de barrière werd langzaam maar zeker geslecht. Het tentamen-slachtoffer begon werkelijk een tikkeltje slaperig te worden en de hoop gloeide op in het h uisgezin, ze ging naar bed! Moeder ging voor alle zekerheid toch maar mee en dat was werkelijk een staaltje van vooruit-denken, want inderdaad: de slaap wilde toch maar niet definitief doorzetten. M'n kennis is niet voor één gat te vangen en vatte bovendien haar taak erg ernstig op. In de boeken kast zocht en vond zij de komplete deditie van „Guliver's Reizen", het bekende boek van Jonathan Swift, en zette zich aan de sponde van haar dochter. Om voor te gaan le zen, een gezellige, ouderwetse gewoonte, die tegenwoordig steeds minder in zwang is nadat de (dwang-)buis z'n triomftocht was begonnen. Het moet al gok gaan, als ze daar niet van in slaap valt, dacht m'n kennis en begon aan het eerste hoofdstuk van dit boeiende boek Verschillende hoofdstukken verder werd eventjes getest of Klaas Vaak z'n weldadige werk al had gedaan, maar de dochter had zich nog geen zand in de ogen laten strooien en dus werd aan het volgende hoofd stuk begonnen. Lilliputters, reuzen, al die bekende figuren van Swift bevolkten de slaapkamer. En ja hoor, eindelijk, vele hoofdstukken verder, was dochterlief in een diepe slaap gezonken. Gulliver had zijn werk gedaan. Die nacht heeft het hele gezin ge slapen als een roos. Dankzij Gulliver en Jonathan Swift. Ik weet met of het boek op de literatuurlijst staat, maar als dat niet het geval is, zou het eigenlijk zo snel mogelijk moeten gebeuren. Zo'n boek is goud waard V. Gregory Peck als „MacArthur". MacARTHUR lestijnse dorp Kafr Kassem, dat in door Israël bezet gebied ligt. Het verhaal van de film is gebaseerd op historische fei ten Het speelt zich af in 1950 toen Na sser de nationalisatie van het Suez- kanaal aankondigde Hoewel het kanaal Egyptisch grondgebied was, stond hij tot op de dag van de nationali satie onder Engels beheer Engeland startte na de toespraak van Nasser met behulp van Frankrijk en Israël een ver- geldingsaanval tegen Egypte Israël kreeg de taak toebedeeld het Oostelijk front met Syrië waar Kafr Kassem ligt rustig te houden Wij volgen in de film het leven van de inwoners van Kafr Kassem vanaf het moment dat zij in een klein café de toe spraak van Nasser beluisteren tot op de dag van het bloedbad. Die dag stellen de Israëli's een uitgaansverbod in. mid den op de dag, terwijl iedereen op het land is. Als zij van hun werk terugkomen worden ze door de Israëli's neerge schoten De film schildert de onderdrukking en diskriminatie van het Palestijnse volk. hun geboorteland is hun ontnomen en onder Israëlisch beheer geplaatst; via koppelbazen krijgen zij werk bij de Is raëlische grootgrondbezitter; hun lonen zijn een stuk lager dan die van de Is raëlische arbeiders; de Palestijnse ar beiders worden niet tot de vakbond toe gelaten. Het verzet tegen deze onder drukking gaat als een rode draad door de hele film. De strijd van het Pa lestijnse volk voor zijn bevrijding van het zionisme en voor een Palestijnse staat waarin Arabieren en Joden vreedzaam naast elkaar kunnen leven staat nog steeds op de dagorde. Deze film kreeg een speciale prijs van de PLO Maar dat is niet zo verwonderlijk (Filmhuis Amersfoort, zaterdag 19 30 uur. zondag tot en met dinsdag om 20.15 uur). DEAD END Op zaterdag 4 februari wordt in het Amersfoortse Filmhuis de laatste film in het Humphrey Bogart- retrospectief getoond. Het is de film „Dead End", waarmee een boeiende reeks film-klassiekers wordt afge sloten. (Zaterdag - 23.00 uur - Film huis Amersfoort). ne uit „De mantel der liefde". -.^1- -- 1 „Te gek om los te lopen". DE MANTEL DER LIEFDE Een lange rij bekende Nederlandse acteurs en actrices. Hans Boskamp, Joost Prinsen, Marjan Berk, Ronny Bierman, Paul Röttger, Jules Croiset, Henk Molenberg, Willeke van Am- melrooy, Rijk de Gooyer, Sylvia de Leur, Frans Vorstman, Julien Schoe- naerts, Tim Beekman (het heertje uit Tita Tovenaar), Mimi Kok, Wiesje Bouwmeester en Anne Wil Blankers: het is slechts de bekendste greep uit de vrij grote hoeveelheid medespelenden aan de film „De mantel der liefde" van Adriaan Ditvoorst. Als het aan die ac teurs en actrices ligt en de mate van bekendheid die ze genieten, zou je zo zeggen, dat het een goede film moet zijn Ik moet u echter eerlijk bekennen, dat ik dit nieuwste produkt van Ditvoorst niet heb kunnen bewonderen om tijdig een recensie voor deze rubriek te kun nen schrijven. U zult het dan ook moeten doen met een tamelijk summiere beschrijving Wie zondagavond naar de TV heeft ge keken, naar Cinevisie, de filmrubriek van de NOS, heeft iets kunnen zien uit deze persiflage op de tien geboden, en dan weet u net zoveel als ik. Als een meisje van 8 jaar aan haar moeder vraagt wat de tien geboden zijn en de moeder met veel moeite er 3 of 4 kan noemen, zal het meisje waar schijnlijk haar wenkbrauwen optrekken en niet begrijpen waar die mensen zich vroeger zo druk om maakten, terwijl te gelijkertijd haar vader in dezelfde kamer op de voorpagina van het ochtendblad het dagelijks nieuws leest moord politiek bedrog bankoverval machtsmisbruik sexueel vergrijp Het meisje zal het verband tussen de tien geboden en de voorpagina van de krant niet begrijpen, maar Adriaan Dit voorst heeft dat wel gedaan en heeft er Hoewel Ik persoonlijk geen liefhebber ben van oorlogsfilms, moet ik toch erkennen, dat ik ge boeid heb gekeken naar „Mac Arthur" van de Amerikaanse regis seur Joseph Sargent. Douglas Mac Arthur was één van de meest bekende generaals uit de Tweede Wereldoorlog. Een man, die opviel door zijn nogal eigenzinnige wijze van denken. Een man, dankzij wiens inzet de oorlog in het verre oosten beslissend werd gewonnen en die Japan op de knieën zou hebben ge kregen zonder gebruik van de atoombom. Een man ook, die zich met tegenzin neerlegde bij de wa penstilstand in Korea, ook al had hij zich verkeken op de inmenging van de Chinezen in deze oorlog. Douglas MacArthur, de man, die na de oorlog de keizer van Japan werd genoemd en die tijdens de oorlog eigenlijk ma ling had aan de president van de VS en zo mogelijk zijn eigen strategie volgde. Een man, die vaak vooraan in de frontlinie was te vinden. Een man die vocht uit overtuiging. En boven alles een man, die een deel van onze geschiedenis heeft gemaakt. Deze biografische film over het leven van MacArthur tijdens en kort na de tweede wereldoorlog, duurt bijna twee- en een half uur, maar is zowel uit filmisch als uit historisch oogpunt de moeite van het zien waard Gregory Peck is een acteur, die als het ware voor deze rol geknipt is. Hij speelt de gene raal dan ook met verve en overtuiging. Zij, die zich de tweede wereldoorlog nog uit eigen ervaring herinneren, zullen-in deze film, ondanks het feit, dat het zich allemaal afspeelt in het verre oosten en de pacific, tal van herken ningspunten tegen komen. Brokjes ge schiedenis, die weer gaan leven, relief krijgen tegen de achtergrond van de geschiedenisboekjes. Generaal Douglas MacArthur was geliefd bij zijn manschappen. Een voor beeld van vastberadenheid temidden van de grauwe ellende van een niet altijd even voorbeeldig verlopende oor log Opgeven is er niet bij. Als hij de Philippijnen moet verlaten om de troepen in Australië te hergroeperen, doet hij de belofte dat hij terug zal keren om de Jappen van het eiland te jagen. Hij komt later terug en lost de belofte in. Het meest ellendige van een oorlogs film vind ik meestal de misplaatste ro mantiek van het heldendom, van de stralend moedige soldaat, die door alle ellende heen naar de overwinning stormt in heldhaftige gevechten. Regis seur Joseph Sargent heeft dat aureool van heldenromantiek gelukkig groten deels weten te vermijden en ook Gregory Peck weet zijn rol zeer beheerst te spelen Oorlog is niet leuk, niet spannend. Oorlog is mensonterend, bloederig en legt de laagste instinkten van de mens bloot. Sargent is er in geslaagd om ;!owel die aspekten, als de rol van gene.raal Ma cArthur in deze tragedie op de juiste wijze te doseren, waarbij de hoofdfiguur toch zo nu en dan even los; komt te staan van het wereldgebeuren om hem heen. Dat komt het meest tot uitdrukking in die fragmenten, waarin de generaal de oorlogs-strategie met de president van de VS bespreekt, eerst met Theodore Roosevelt, later met Harry Truman, die Roosevelt nog tijdens de oorlog op volgde. Vooral tussen MacArthur en Truman boterde het niet zo. Truman mocht MacArthur niet, hoewel hij hem slechts enkele malen had go.zien. Sar gent weet op - naar wordt aangenomen waarheidsgetrouwe wijze via dialogen te schetsen, hoe de verhouding tussen die twee mannen was. In dat deel van de film komt de lach boven en wint de humor het van de ernst van dat moment. Dat president Truman tenslotte het einde van de oorlog tegen Japan for ceerde door de eerste atoombom ter wereld neer te gooien op Hiroshima, was nu niet direkt de manier, waarop MacArthur het zou hebben gedaan. Af gezien nog van het feit, dat i'ruman Ma cArthur hierover niet van teivoren had ingelicht, was McArlhur van mening dat hij die oorlog ook wel zonder die atoom bom zou hebben gewonnen Het feit, dat een wapenstilstand in Korea werd afgesloten, kon zijn goedkeuring ook niet wegdragen Hij zou liever doorge vochten hebben „MacArthur" is een geloofwaardige film geworden, zonder al teveel heroïek rond deze markante figuur, maar toch wel zodanig, dat deze prominente hoofdrolspeler uit het drama dat tweede wereldoorlog heette, opnieuw tot leven wordt gebracht en zijn „spel" opnieuw speelt. Een bloedserieus spel, waarin echte doden vallen, met als inzet de vrede. Gelukkig biedt de huidige we reldmaatschappij niet veel kansen aan dit soort fenomenen om op te bloeien. Laten we hopen, dat het nooit zal ge beuren. „MacArthur" is een standbeeld in de tot nu toe turbulente geschiedenis van de Verenigde Staten. Een „held", die mede door deze film méér relief en betekenis kreeg als een belangrijk facet van het donderende raderwerk van de oorlogsmachine. Oorlog wordt door mensen gemaakt en beëindigd. Je zou het bijna vergeten. (Cinema 2, eerste week, alle leef tijden).

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19