Naam „Achterveld" hoort op adres van Achtervelders! „De Boekenmolen" in Leusden/Zuid blijft voorlopig een filiaal Verplaatsing naar bebouwde kom is noodzakelijk Kort en luchtig door raad BIBLIOTHEEK-PLAN DOOR RAAD GOEDGEKEURD Aanleg fietspad Horsterweg en rekonstruktie bebouwde kom nog dit jaar klaar? RAAD AKKOORD MET KREDIET AKTIE VAN OSSENDRIJVER (KVP) Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 2 FEBRUARI 1977 geeri uitsluitsel geven Ze komen niet 20 vaak bijeen om te kunnen onthouden wie wel en wie géén lid zijn. Bur gemeester Rademaker beloofde een onderzoek te laten instellen. Of dit door een commissie zal plaats vinden, zei hij er niet bij De omlegging van de Noorderinslag nabij de Hakhorst ge beurt niet zo maar. Door die omleg ging in zuidelijke richting wordt het mogelijk, dat op deze plaats een aan tal wijkwinkels kunnen komen, die samen met het eetcafé de Hakhorst een klein wijkcentrumpje kunnen vormen. De winkels zullen alleen voorzien in de eerste levensbehoef ten. Op de rest van dit terrein zullen woningen worden gebouwd. Het deel ten westen van de winkels be hoort tot het plan Noordwijck, het deel ten oosten ervan tot het plan Langenbeek. Is er nou wel of geen groene golf op de Noorderinslag? Dat is de hamvraag, die de heer Van Maanen (AR/SGP) nogmaals aan wethouder Wagenaar stelde. Volgens de wethouder is er in derdaad sprake van een groene golf, maar ook hij had andere berichten ge hoord. De heer Van Maanen had uitge rekend, dat op elke tweehonderd meter van de Noorderinslag een verkeerslicht is of zal komen Het lijkt wel klein Am sterdam. zuchtte hij. Wethouder Wagenaar deed er nog een schepje bovenop. ..Als de hele rondweg gereed is (Groene Zoom, Noorderinslag, Middenweg, Noorder randweg, Groene Zoom), dan zullen er uiteindelijk maar liefst 21 ver keerslichten op dit circuit zijn aange bracht. Dat wordt dan een heel circus...'' Hij beloofde, dat uitgezocht zal worden hoe het nou zit met die groene golf. Ook al lijkt het misschien wat overdreven om nu al met die ver keerslichten te komen, het is in ieder geval beter nu al maatregelen treffen, inplaats van achteraf. De heer Os sendrijver (KVP) wilde weten of in de toekomst het gehele net van verkeers lichten zal worden geautomatiseerd, wethouder Wagenaar. .Zodra de noodzaak aanwezig is, zal alles vanuit een centraal punt worden geregeld. De huidige installaties zijn daarop bere kend" De liberale fraktieleider, de heer Bergsma, wees in de rondvraag de raad op het artikel in het blad „Libe raal Leusden" inzake het openbaar maken van gemeentelijke commissie-vergaderingen. Hij deed het voorstel om deze materie in de eerstkomende bijeenkomst van het seniorenconvent te bespreken. Dan zal er dus worden gesproken over de beslotenheid van commissies in een niet-officiële, besloten vergadering. Wordt dat met openbaarheid be doeld? (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - De Achtervelders hebben er in de afge lopen jaren al vaker dan eens steen en been over geklaagd. De naam „Achterveld" komt niet voor op hun officiële stukken, zoals paspoort, rij bewijs, belastingaanslagen etc. Nu is dat laatste niet zo erg, want, zoals een Achterveldse winkelier kort geleden lakoniek zei: „Als die naam Leusden niet wordt veranderd in Achterveld, is die aanslag gewoon niet voor mij bestemd..." Het Achterveldse raadslid Henk Os sendrijver (KVP) sprong nogmaals op de bres voor zijn geliefdedorp. Hijvroeg zich af, of dit niet op korte termijn veran derd kan worden, want de verwarring is telkens erg groot. ,,Het kengetal is an ders dan Leusden Mensen, die een adres uit Achterveld hebben, met in plaats van de plaatsnaam Achterveld de naamLeusden", zoeken in het tele foonboek vergeefs Het postagentschap Achterveld valt onder Barneveld, wat weer de nodige vertra ging oplevert doordat op het adres ..Leusden" staat. Bij ongelukken, als familieleden gewaarschuwd moeten worden, leest de politie op het rijbewijs Leusden", ook al woont het slachtoffer in Achterveld. Gevolg: enorme vertra gingen bij het waarschuwen misschien wordt het adres wel helemaal niet ach terhaald. Op het paspoort staat ook al leen maar Leusden. Kortom: de verwar ring is erg groot onder de niet- ingewijden". De heer Ossendrijver drong er bij het gemeentebestuur op aan om daarin zo snel mogelijk veran dering te willen brengen, bijvoorbeeld Burgemeester J. W. M. Rademaker zit voor de eerste keer een echte raadsvergadering in Leusden voor. Rechts van hem gemeentesecretaris K. F. E. Brouwer, na een ziekte van een half jaar weer teruggekeerd Mevrouw van Amerom heeft alle be grip voor het feit, dat wij zuinig moeten zijn op energie. ,,Maar het is natuurlijk wel wat overdreven om de verlichting in een deel van Leusden dan maar hele maal niet meer aan te doen... Wethou der Wagenaar deelde mee, dat in een binnenkort te houden gesprek met de PUEM alle klachten zullen worden doorgegeven De liberalen waren vorige week duidelijk op de praatstoel, want ook de heer Van Tiel had het nodige op z'n lever. „Dat fietspad langs de Lockhorsterweg, komt dat er nog wel?" Zijn fraktiegenoot Wagenaar haakte daar natuurlijk direkt op in. „Er zijn wel wat problemen geweest,', erkende hij, „maar wij zijn nu op een punt gekomen, waarop de zaak kan worden afgerond. We hopen in de eerst komende vergade ringen (februari of maart) met een voorstel te komen". Daar wachten we maar af. Het komt allemaal best goed met de zo broodnodige kommunikatie tussen het CML en de gemeente. Wethouder Wagenaar, de verantwoordelijk man voor het CML en tevens voorzitter van het CML-Coördinatie-team, betuigde zijn spijt ten aanzien van het feit, dat de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Comité Milieuzorg Leusden vorige week voor niets bijeen was gekomen, omdat de gemeente had verzuimd praatstof op tafel te brengen De desbe treffende CML-leden waren daar nogal boos over geworden Terecht vond de heer Wagenaar nu. Hij deelde de raad mee, dat dergelijke misverstanden zullen kunnen worden voorkomen, door het nu ingestelde periodieke (weke lijkse) overleg tussen gemeente en de CML-werkgroep De heer Mandemaker (PPL) was blij, dat de gemeente van het provin ciaal militair commando de verzeke ring had gekregen, dater niet meer in de nabijheid van de bebouwde kom militaire oefeningen zouden worden gehouden (zoals bij het Val leikanaal). „Ik konstateer, dat men zich daar keurig aan houdt. Kort geleden vonden de oefeningen mid den in de bebouwde kom plaats, in de omgeving van Lijsterbeslaan en Populierenlaan... (de heer Man demaker woont in de Populieren- laan). „Ik moge het college verzoeken nogmaals hetzelfde commando te vragen om haar finan ciers (de bewoners o.m. Leusden) niet langer op deze manier te willen aanvallen..." De heer Reichert (PPL - ook daar hadden ze praatstof genoeg voorhanden -verzocht het college wat strenger toe te zien op het verbod voor vrachtwagens op de Lockhorsterweg ..Dit verbod wordt dagelijks Als het even meezit kan de bebouwde kom van Stoutenburg ook worden aangesloten op het aardgas-net. (Van de redaktie) LEUSDEN/STOUTENBURG - De heer van Maanen (AR/SGP) is niet zo erg overtuigd dat de aankopen van grond, nodig voor de rekonstruktie van de bebouwde kom van Stoutenburg, rond zullen komen. „Zijn er dan alternatie ven?" vroeg hij wethouder Wagenaar (VVD), die in tegenstelling tot de heer Van Maanen wel optimistisch is. Er is een alternatief, zo bleek uit het antwoord van de wethouder. Hoewel dit niet op korte termijn zal kunnen worden gerealiseerd, bestaat de mogelijkheid, dat gezien het toenemende verkeer de Horsterweg een aftakking naar de Hessenweg krijgt voor de bebouwde kom van Stoutenburg. Daarmee zal de bebouwde kom van Stoutenburg aanzienlijk kunnen worden ontlast van auto-verkeer. Maar voordat het zover is, vond de wethouder de aanleg van het fietspad en de rekonstruktie binnen Stoutenburg noodzakelijk. Een rekonstruktie, die voor de Stoutenburgers naast de nadelen, ook voordelen oplevert. De percelen zullen eindelijk op de riolering kunnen worden aangesloten. Bovendien pleegt het gemeentebestuur op dit moment overleg met het gasbedrijf om te bezien of tegelijkertijd ook een aansluiting op het gasnet kan worden gereali seerd voor de Stoutenburgers. Daar wordt hard aan gewerkt. „Er is nu anderhalf jaar gediskussieerd", aldus de heer Wagenaar, „ik heb goede hoop, dat medio dit jaar één en ander gerealiseerd zal zijn" De raadsleden waren blij, dat heter eindelijk van gaat komen. De heer Ossendrijver (KVP) en anderen vonden het tevens een aantrekkelijke zaak. dat het fietspad zal worden opgenomen in het Provinciale fietspadenplan, waardoor een deel zal worden gesubsidieerd door de provincie. De aanleg van het fietspad plus de rekonstruktie-werken van de bebouwde kom van Stoutenburg komen in totaal op een bedrag van 1.375.500,-. ruimschoots overtreden en ik voorzie dan ook, dat het bruggetjehet eerdaags zal begeven Burgemeester Rade maker beloofde een strenger toezicht door de politie. Dat brieven, gericht aan de raad, soms nogal een vertraging oplopen, voordat ze in de raads-dossiers te rechtkomen, is al meerdere malen gekonstateerd. De heer Reichert wilde van burgemeester Rademaker weten, hoe lang het duurt, voordat een binnengekomen brief aan de raad ook werkelijk bij de raad terecht komt. Burgemeester Rademaker: „Voor zover ze niet te laat bin nenkomen (dat wil zeggen tenminste tien dagen vóór de eerstkomende raadsvergadering), kunnen de brie ven in de eerstkomende raadsver gadering tegemoet worden gezien Dat zal een opluchting zijn voor aan de raad schrijvende Leusdenaren... (Van de redaktie) LEUSDEN - Hoewel mevrouw Ver duin (PPL) nogal fiks tegensputterde ten aanzien van de bibliotheekplan nen (en opvattingen daarover) voor Leusden-zuid voor de komende drie jaar, werd het bibliotheekplan van het college door de raad zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Burgemeester Rademaker liet de raadsleden nogal de vrije hand en zo kon het gebeuren, dat de dames en heren van de raad tot in de vierde en vijfde termijn het woord kregen zon der iets nieuws toe te voegen aan hetgeen ze reeds eerder in de dis- kussie naar voren hadden gebracht. Maar, zoals we iemand op de pu blieke tribune hoorde fluisteren, dat zal wel komen door die magische da tum: 31 mei- Mevrouw Verduin plaatste enige fikse vraagtekens bij de argumentatie van het gemeentebestuur, waarin ge sproken werd over een vergrijzing van Leusden-zuid („dat bestrijd ik") en de geringe afstand tussen Leusden-zuid en Leusden-centrum („voor bejaarden en mensen die slecht ter been zijn en afhankelijk van openbaar vervoer is het een hele afstand"). Zij was van mening, dat Leusden- zuid wel degelijk behoefte heeft aan een genormeerd filiaal inplaats van een steunpunt voor de bibliotheek in Leusden-centrum. „De leesbehoefte in Leusden-zuid is er groot genoeg voor". Mevrouw Verduin plaatst vraagtekens achter de vaststelling van het college, dat de kosten dan een stuk hoger zouden liggen. „Ik lees nergens hoeveel dat is en daarom zou ik het op prijs stellen twee exploitatie begrotingen te ontvangen, zodat alles beter tegen elkaar kan worden afgewo gen". Zij wees er in dit verband op, dat een genormeerd bibliotheekfiliaal wel recht heeft op rijks-subsidie, een steunpunt niet. De huidige plaats van de bibliotheek in Leusden/Zuid vond zij evenals de andere frakties - onaan vaardbaar. BIBLIOTHEEK IN DORPSHUIS? De meeste raadsleden vonden de huidige plaats van de bibliotheek in Leusden-zuid onaanvaardbaar en de heer Van Maanen (AR/SGP) was het met het college eens, dat een nieuw onderkomen zou moeten worden gevonden. „Misschien is het moge lijk, dat de bibliotheek wordt onder gebracht in het eventueel te bouwen dorpshuis", stelde hij voor. Mevrouw van Amerom (VVD): „Het teruglopen van het aantal leningen van jeugdboeken in Leusden-zuid is vooral te wijten aan de lokatie. Bij slecht winterweer is het erg ge vaarlijk om de Ooievaarshorsterweg te berijden. Als inderdaad in het dorpshuis plaats zal zijn voor de bi bliotheek, dan dient de architect wel rekening te houden met een toekom stige uitbreiding tot genormeerd fi liaal". Wethouder Van Woudenberg (CHU) vond een Ie grote uitbreiding van het bibliotheekwerk in de gemeente Leus den nog niet haalbaar Op dit moment wordt er 330 000,- voor uitgegeven, volgens hem speelt de vergrijzing van Leusden-zuid wel degelijk een rol, omdat binnenkort enkele schoollokalen van de christelijke school vrij zullen ko men. Over drie jaar zal opnieuw bekeken moeten worden of de biblio theek van Leusden-zuid een steunpunt blijft of een genormeerde bibliotheekzal worden. Overigens is de mogelijkheid aanwezig, dat in de leeggekomen loka len van de christelijke school, „de Boekenmolen" kan worden onderge bracht. Onderbrengen in het dorpshuis blijft nog een open zaak, omdat nog niet bekend is - volgens de wethouder - of en waar het dorpshuis zal worden ge bouwd. Binnenkort komen de gegevens van de PSUW-enquète en dan kan be keken worden of de noodzaak van een dorpshuis inderdaad aanwezig is. „Misschien zijn er ook andere moge lijkheden". zo veronderstelde de heer Van Woudenberg De wethouder filosofeerde enigszins over het winkelpatroon van Leusden- zuid en ging van de veronderstelling uit. dat met de komst van het hoofdwin kelcentrum wellicht ook veel inwoners van zuid gaan winkelen in centrum en dan tevens naar de bibliotheek gaan om boeken te ruilen. Daardoor kan de noodzaak om over drie jaar een echte bibliotheek in Leusden-zuid te vestigen al minder groot zijn Mevrouw Verduin was het met dit laatste niet eens „Dat geldt alleen maar voor mensen met een auto. Zolang er geen openbaar vervoer is tussen beide kernen, moeten we gewoon rekening houden met iedereen, ook met de mensen die geen eigen vervoer hebben" Wethouder Van Woudenberg vond in ieder geval, dat de bibliotheek naar de bebouwde kom moet worden verplaatst. Zo lang dat nog niet kan worden gerealiseerd, moeten de men sen van de bibliotheek er maar vrede mee hebben, dat er hard aan wordt ge werkt. En wat de andere wensen betreft: over drie jaar liggen de moge lijkheden wellicht beter. „Op dit moment is uitbreiding geen haalbare kaart" Mevrouw Van Amerom: „Vrede mee Bibliotheek De Boekenmolen: filiaal of genormeerde bibliotheek? hebben? Dat is wel erg vriendelijk uit gedrukt. Zeker als je bedenkt, dat één van de bibliotheek-assistenten een ze nuwontsteking opliep door de slechte verwarming van het gebouw „Zij pleitte er voor de Boekenmolen zo snel mogelijk onder te brengen in eén van de leegkomende lokalen van de christelijke school. „Dan is die ellende tenminste in september geleden zei de VVD-woordvoerdster Van Woudenberg: „Vrede is mis schien niet het juiste woord. Ik hoop, dat men er begrip voor zal hebben Zowel de liberale fraktievoorzitter Bergsma als mevrouw Verduin (PPL) pleitten voor een financiële opzet op langere termijn. Mevrouw Verduin wilde daarbij ook alternatieve exploitatie-opzetten, zodat een keuze kan worden gemaakt, terwijl de heer Bergsma de suggestie deed het bibliotheek-plan in het welzijnsbeleids-plan van leusden op te nemen. Ossendrijver (KVP) door de adressen te wijzigen in „Ach terveld (gemeente Leusden)" Burgemeester Rademaker deelde mee, dat hierover reeds overleg is met de PTT. Dit stemde de heer Os sendrijver tot tevredenheid Maar toch is dit niet voldoende. Wil alle verwarring uit de wereld geholpen worden, dan dient in eerste instantie de gemeente Leusden zelf haar Achterveldse adres senbestand aan te passen. Want uit die de adressen, be stemd voor officiële instanties als belas tingdienst, afgifte rijbewijs, paspoorten etc. Een gesprek met de PTT is nuttig, een gesprek met de eigen afdeling Bur gerzaken is veel beter. (van de redaktie) Loco-secretaris Frans Mikkers kreeg uit handen van burgemeester Rademaker vorige week donderdag avond een boekenbon aangeboden om „uit de puffen" van de extra werkzaamheden, verbonden aan het loco-secretaris-schap door de ziekte van gemeentesecretaris Brouwer, die een half jaar uit de roulatie is ge weest. Burgemeester Rademaker heette de heer Brouwer welkom na diens lange afwezigheid en zei na mens de raad blij te zijn, dat de secre taris weer zodanig was hersteld, dat hij zijn werk weer kan hervatten. De beslissing van GS over het be zwaar, dat de raad heeft ingediend tegen het niet goedkeuren van de op- classificatie van raadsleden in verband met de sterk toegenomen werkzaam heden voor raadsleden in de gemeente Leusden, is verdaagd door GS tot 20 februari. Mocht het college van Gede puteerde Staten afwijzend beslissen, dan kan Leusden haar vierde wethouder wel vergeten Is het antwoord positief, dan zal Leusden na de gemeenteraadsverkiezingen even tueel een vierde wethouder kunnen krijgen Het gemeentebestuur heeft om de op-classificatie van de raadsgelden gevraagd, omdat zijn van mening is, dat door de groei van Leusden het raadlid- maatschap véél meer van de leden vergt, dan normaal gesproken het geval zal zijn Op die gronden zou ook een vierde wethouder nodig zijn De geloofsbrieven van de heer J. Dijkstra (lijst Kuijpers) zijn onder zocht en in orde bevonden. De heer Dijkstra kan daardoor in de volgende raadsvergadering worden geïnstal leerd. Hij volgt de heer Holl op, die vorige week afscheid nam van de raad. (zie ook elders in dit nummer). Niet alleen het rijk heeft moeite met haar commissies en weet niet welke er zijn en wie er allemaal zitting in hebben, dit probleem speelt blijkbaar ook in Leusden. Dit bleek duidelijk uit opmer kingen van mevrouw Verduin (PPL) die zich verbaasde over het feit, dat zij geen uitnodiging had gehad voor een bijeen komst van de commissie Beroeps- De heer Mandemaker: ophouden met aanvallen schriften De heer Bergsma (VVD) was al even verbaasd. Hij konstateerde, dat twee leden van zijn fraktie een uitnodi ging voor die bijeenkomst hadden gehad en dat er twijfels waren geweest of die leden beide lid van de commissie waren of niet. De leden zelf konden ook

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5