„Woordenwisseling" met Prins Janus over carnaval obbyclub vierde tien-jarig bestaan i„Boosheid is fliet terecht" Carnaval in De Til Bijeenkomst N.C.V.B. 0VL vergaderde Wethouder Wagenaar en de Leusdense middenstanders Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 2 FEBRUAR11977 LEUSDEN/CENTRUM - Zoals al jaren gebruikelijk is wordt ook dit jaar carnaval gevierd in ,,de Til". Het trio „Karei de Man" verzorgt de muziek op zaterdagavond 4 februari. Deze avond is voor iedereen vanaf 14 jaar toegankelijk. De entréepnjs is 3,50 en het feest zal om 20.15 uur beginhen. Vrijdagavond 3 februari kan men vanaf 19 00 uur in „de Til" kaarten in de voorverkoop halen. Maandag 6 februari is er kindercarnaval wat ge houden zal worden van 19.00 t/m 21.30 uur. Hier verlenen „de Grojans" muzi kale medewerking Kaartjes - ze kosten 1,25 - kan men vrijdag 3 en zondag 5 februari al halen. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 6 februari is er in de Marcuskerk weer een bijeenkomst van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond Op deze „anders- dan-anders" avond zijn ook belangstel lenden van harte welkom. Het Bureau Voorlichting Merkartike len zal deze avond verzorgen, waarbij een gezellig programma geboden wordt vol tips, ideeën en produkt-informatie. Deze bijeenkomst begint een kwartier eerder dan gebruikelijk; dus om 7.45 uur. al tijdens de regeringen van de andere prinsen legde hij links en rechts contac ten met gelijkgerichte pretondernemin- gen in Nederland, zoals de Achterveldse Puupenkoppen en de keistedelijke Leutbroeken (later ook nog in Numansdorp) en over de lands grenzen met de profs van de Fidele Kölner Deze Keulse pretmakers bracht hij ook in relatie met hun soortgenoten in het Belgische Aalst (1977) en daarmee verdiende prins Janus de titel van ere-senator van de Fidele Keu lena- ren Een onderscheiding, die bijvoor beeld Jimmy Carter of Henri Kissinger nog niet hebben gekregen en ver moedelijk ook nooit zullen krijgen Het seizoen 1977-1978 duurt slechts kort, maar daaraan kan zelfs prins Janus niets doen Gewoon een foutje bij het vaststellen van de datum voor 1e Paasdag. Wijze mannen hebben uitge vonden, dat die dag plaatsvindt op de eerste zondag na de eerste lente- vollemaan. Daaraan vooraf gaan (of beter gezegd gingen) de veertig vas tendagen en die beginnen daags na het echte carnaval. Dat weet u dus ook weer. Ditzelfde grapje zal in 1989 worden herhaald en bij leven en welzijn van prins Janus ligt een nieuwe coupe van hem tegen die tijd wellicht in de lijn der verwachtingen Hij houdt namelijk van korte cam aval letjes, moet u weten ORDE VAN DE UIL De sfeer in de carnavalclub is meer dan uitstekend Het personeel werd in de loop der jaren wel wat verjongd, maar dat is voor prins Janus geen be zwaar. Weliswaar heeft hij inmiddels Abraham reeds gezien, maar hij voelt zich niet ouder dan dertig Van een car navalsprins wordt ven/vacht, dat hij op tijd en stond wat weggeeft. Meestal is dat een onderscheiding. Tijdens het eerste Janus-kabinet versierde hij be langrijke personages met een zilveren sterrebeeld. Zijn tweede periode - hij was toen al wijzer geworden - werd ge kenmerkt door houten beeldjes en dit jaar heeft prins Janus d. Orde v. d. Uil ingesteld Niet verwarren met de Horde van Den Uyl, want dat is weer iets heel anders Deuil is zinnebeeldig zeer goed gekozen. Die is. net als de prins een beschermde vreemde vogel. Er gaat (net als van het carnaval) iets mys terieus vanuit en zowel uilen als car- navallers zijn nachtbrakers, al verbruiken de laatsten wel wat meer pils (alleen als ze dorst hebben, weet u nog wel?). Een tweede onderscheiding houdt de prins in petto voor het kin dercarnaval De Gouden Klomp heeft voorts de Lisidunese Klomp van Ver- schijnbjk op maandag gevierd worden. Er wordt overwogen zaterdag 29 april ook iets in de tent te doen, evenals op woensdag 3 mei. Waar de grote tent komt te staan is nog niet helemaal zeker. Deze wordt voornamelijk opgezet voor het feest voor de kinderen, maar er wordt naar gestreefd deze ook 's avonds te gebruiken, waarbij „de Gouden Klomp" mogelijk weer gangmaker kan zijn. Vast staat in elk geval dat vrijdag 28 april de tent in gebruik wordt genomen, want dan komt AVRO's Top-pop naar Leusden Komnginnedag zelf zal waarschijnlijk weer beginnen met de reveille en men hoopt uiteraard op de medewerking van onze nieuwe burgemeester met de zanghulde Ook dit jaar is voor de autocross weer een terrein beschikbaar. De cross commissie wijst erop dat dit voor de komende jaren wel probemen op kan leveren Dit terrein dient zo'n 4 a 5 ha. aaneengesloten te zijn en het is de vraag of de gemeente dat dan nog heeft. Dit jaar kan men in ieder geval nog wel van dit spektakel gemeten. Er zal ook weer kermis worden ge houden REGERINGSJUBILEUM Medalje van het kindercarnaval dienste voor hen, die zich ergens ab normaal voor ingezet hebben. In de af gelopen drie jaren werden Gradus v.d Hengel. Zuster Rosa en mevrouw Oude-Egberink hiermee opgezadeld. Het (bijna) volledige carnavalspro gramma van dit seizoen stond ver leden week in deze krant. Eén datum ontbrak en wel de 2e februari. Dan gaat de Gouden Klomp wederom proberen het „Zeemanshuis" aan de Asschatterweg op stelten te zetten en reken maar, dat het lukt! Voor hen, die nog van niets weten, vertellen wij nog, dat de Gouden Klomp een ver eniging is met vele rangen en stan den. De prins maakt alléén niet de dienst uit. Hij krijgt daarbij hulp van de vorsten Hanno en Pam en van de Raad van Elf met Folkert v.d. Veer als 1e en Piet Valkenet als 2e adjudant en Nico Los, Piet v.d. Veer, Kees en Ton Herder, Arie en Jan Houtveen, Co de Kruijff, Johan Mater en Ton Tijmensen in algemene dienst. Voor zitter van het hele spul is Georg Dietrich, Bart Steman verzorgt als secretaris het (on)nodige schrijfwerk en Arie Houtveen houdt als penningmeester een oogje op de staatskas, die gevuld wordt met con tributies en donaties en het met hard werken (bladeren harken op een kerkhof, haard hout zagen en verko pen en via de Gouden Klomper feesttent) zoetzuur verdiende overige inkomen. Wij zouden nog veel meer kunnen vertellen over de Gouden Klomp, maar wij werden op een gegeven moment op een overi gens nette manier de deur uitge werkt, want prins Janus en gravin van Utrecht enzovoorts moesten in cognito nog snel even naar een car navalsuitbarsting te Numansdorp. In september vindt het 30-jarig jubi leum van Koningin Juliana plaats. Hier wordt nog volop aan gewerkt Er zijn stemmen opgegaan om (na het succes van Leusden 1200) jaarlijks een braderie of feestweek in Leusden te houden. Het regeringjubileum zou hiervoor een mooie gelegenheid zijn. Vast staan deze zaken echter nog lang niet STATUTENWIJZIGING De statuten van de Oranje Vereniging moeten zo langzamerhand veranderd worden, waarvoor een wijzigings voorstel werd gedaan. Dit is ook wel nodig om de zaak een democratischer aanzien te geven. Er staan n.l. niet alleen wat verouderde dingen in, maar ook artikelen waaruit de verandenng van de mentaliteit bij de mensen blijkt. Wat denkt u b.v. van dit artikel? „Het bestuur bestaat uit 6 leden, waarvan er 3 katholiek zijn en 3 van een andere richting". Uiteraard gaf de vergadering dan ook zijn fiat om een statutenwijziging op te stellen. Na de rondvraag en sluiting was men nog een uur gezellig bezig met de diaquiz „Waar is dat in Leusden". Zelfs de echte Leusdenaren zaten er nog al wat keren naast om de juiste plaats te bepalen waar de dia genomen was. De heer Waals staat nog steeds klaar als er eens een klusje opgeknapt moet worden en ook de heer v. Veen spreekt zijn woordje nog mee. De heer en mevrouw Reijnders uit Nijverdal zorgden deze avond als oom Jack en tante Diete met veel succes voor het vermaak. Er werden allerlei spellet jes gedaan waarbij iedereen aan bod kwam. Ook werden er nog een paar rondjes Bingo gespeeld, waaraan ook de ouderen konden deelnemen. De heer H. J. M. Bokkers, secretaris van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk feliciteerde de jarige Hobbyclub en kwam met een prachtig cadeau n.l. een grote doos met gereed schappen, welke de Hobbyclub ui teraard prima kan gebruiken. Ook van de heer Waals was er een gelukwens; hij vertelde dit in de vorm van een gedicht, waarbij Gradus - oftewel de heer Van de Hengel - extra in het zonnetje werd ge zet. Gezelligheid kent geen tijd, maar he laas ook aan deze bijzonder geslaagde avond kwam een eind. Voorzitter Van de Hengel besloot deze met onder andere de opmerking dat één van de twee vakantieweken, die jaarlijks wor den gehouden, al bijna is volgeboekt. Vooral deze vakantieweken zijn al jaren het succes van deze erg levende Hobbyclub. LEUSDEN/CENTRUM - Het heeft ons altijd erg moeilijk geleken om meteen prins een afspraak te maken. Zeker als het om een interview ging. BIJ prins Janus evenwel, viel dat hardstikke mee. Wij behoefden bij wijze spreken ons echt niet te haas ten, als we maar binnen 5 minuten ter plekke zouden zijn. Wij waren op tijd, al ging dat lichtelijk gepaard met een snelheidsovertreding. In „de Mof" aan de Leutbroekerweg in Zuid, waar de prins gedurende het seizoen ge- 1 woonlijk resideert, werd ons gezegd, dat zijne dorstlustige hoogheid te spreken zou zijn in zijn „tweede wo ning" aan de Van Onderbroek tot Borstroklaan, doch dat adres bleken wij verkeerd te hebben verstaan. Uit eindelijk troffen wij de prins in zijn bungalowtje (de garage is te klein om zijn automobieltje te kunnen bergen) aan de van Hardenbroek van Lock- horstlaan. Nog net onder de rook van de Mof, als daar tenminste gestookt wordt en een zuidenwind waait. In cognito heet de prins Jan den Har- tog, niet te verwarren met de „uitvinder van Hollands Glorie", want die mist de „n" aan het einde van de eerste helft van zijn achternaam. Prins Janus is een zeer geschikte kerel, maar pas-op als hij over carnaval begint. Dan kan niets en niemand hem stoppen Niet voor niets zetelt thans al weer het derde ka binet Den Hartog Buiten het (dit jaar uitzonderlijk korte) carnavalsseizoen hoeft hij met gekheid niet voor brood op de plank te zorgen. Daarom heeft hij een paar leuke liefhebberijen Zo coacht hij de zondag-veteranen van Roda (dit jaar wellicht wéér kampioen) en voorts doet hij iets aan architectuur. Prins Janus ontving ons in zijn hobby- vertrek en onder het genot van een goed kopje koffie, hoogstpersoonlijk geserveerd door gravin Catharina van Utrecht via Amersfoort tot Leusden (de ^lieftallige gemalin van de prins) begon onze „woordenwisseling" over het hoe, Prins Janus en gravin Catharina van Utrecht via Amersfoort tot Leusden wat en waarom van het carnaval in Leusden JANUSKOP De twee voorgaande prinsen zouden, als zulks nodig mocht zijn, zelfs een koning van zijn troon kunnen praten De huidige is een tikkeltje minder spraakzaam, maar dat geeft he lemaal niets want een goed verstaander heeft immers aan een half woord voldoende. Ietwat belegen, maar bepaald niet verlegen, is zijn imposante figuur getooid met een Januskop. Ener zijds rustig, bedachtzaam en voorbereid op alles, maar aan de andere kant zeer levendig en ab normaal enthousiast Meteen al na het voor de eerste maal uitspreken van het woord „carnaval" kwamen zijn pretoog jes tevoorschijn De oorzaak van „alle ellende" (daarmee bedoelt de prins alle heisa rond carnaval Red) is de hard nekkige. maar gelukkig goedaardige carnavalbacil. Je komt er niet zo ge makkelijk vanaf als een schipper, die onderweg zijn vrouw overboord gooit. Prins Janus gaf ons voorts een antwoord op nog een brandende vraag: „Je houdt je alleen overeind met een stevige dronk. Natuurlijk uitsluitend als je dorst hebt, maar zoiets komt meestal gemakkelijk op. Op 7 februari 1970 is de Gouden Klomp opgericht. Gijs v.d. Hoef, Ton Stegeman, Rien Os- nabrugge en onze eigen Janus Visser waren hieraan schuldig met nog een paar andere levensgenieters. Als hoffo- tograaf maakt Janus Visser nog altijd deel uit van dit illusteregezelschap voor het vastleggen van de belangrijkste ge beurtenissen t b.v het nageslacht Waar eigenlijk de naam van de Leusdense carnavalsclub vandaan komt wist prins Janus ons niet te vertel len. Hij zou het wel deksels graag willen weten en nodigt iedereen uit om hem hieromtrent de waarheid te vertellen De versierselen bij de Orde van de Uil De eerste maanden deed de Gouden Klomp - dat sierde haar be scheidenheid - het zonder prins, maar drie dagen voor de elfde november van 1970 werd Jan den Hartog de eervolle benoeming tot prins in de schoenen ge schoven. De tijd was te kort om „neen" te kunnen zeggen en zo is zijn adelijke leven begonnen. Het was nog wel even wennen (als je niet als prins bent gebo ren valt dat ook niet mee), maar Janus deed het zo goed, dat hij ook voor het tweede seizoen een lonend contract kreeg. Hij werd in 1973-1974 opgevolgd door prins Hanno, die op zijn beurt de handel voor twee jaar doorgaf aan prins Pam, net zo rad van tong als prins Ajakkes, de volgende in het rijtje Een kleine staatsgreep bracht op 11 november 1977 prins Janus opnieuw aan de macht Eigenlijk was dat te verwachten, want LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 24 januari hield de Oranje Vereniging Leusden haar jaarlijkse ledenvergade ring in „de Til". De vergadering werd geopend door voorzitter G. Th. van de Hengel, die helaas weer weinig leden kon verwelkomen. Na de notulen was het woord aan de secretaris voor het jaarverslag waanr een woord gewijd werd aan het over lijden van de ere-voorzitter, bur gemeester A. H. van der Post en terug geblikt werd op de aktïviteiten van 1977. De penningmeester kon weer een batig saldo melden en kreeg een pluimpje van de kascommissie van het verzette werk. Ook de bestuursverkiezing was geen langdurige kwestie. Aangezien er geen, tegenkandidaten gesteld waren, werden de periodiek aftredende be stuursleden - die allen herkiesbaar waren - per acclamatie herkozen. Dit zijn de heren N. A. Brouwer, G Th. v.d. Hengel, A. A. v. Kraaikamp, J. Snijder, P. E. Tolboom, J. W. Vrijhoef en mev rouw Verschuur-Vahlkamp De contributie werd voor dit jaar vastgesteld op 7,-. Hierna werden de feestelijkheden voor 1978 doorgesproken Enkele din gen staan al vast, maar anderen moeten nog een vaste vorm krijgen. KONINGINNEDAG Rondom de verjaardag van onze Ko ningin zijn weer heel wat aktiviteiten gepland. Het is nogal een vreemde week, want de Koningin is op zondag jarig en don derdag 4 mei is het Hemelvaartsdag, koninginnedag zal dan ook waar- Lieberom en vertegenwoordigers van K.P.J, en K.M.G. aanwezig. De avond, die bijzonder gezellig ver liep, werd geopend door de heer G. Th. v.d. Hengel, voorzitter van de Hob byclub. Een bijzonder welkom sprak hij uit aan Pastor Lieberom, de afge vaardigden van K.P J en K.M.G. en aan de heren Waals en v Veen. Deze twee laatsten zijn echt werkers van het eerste uur en hebben bijzonder veel voor de Hobbyclub gedaan. Van de redaktie) LEUSDEN - Wethouder J. Wagenaar is niet erg happy met de wijze, waarop le Leusdense middenstanders hun vermeende ongenoegen kenbaar nebben gemaakt via de pers. Hij zei dit donderdagavond in de raad naar lanleiding van een opmerking van zijn partijgenoot de heer G. G. van Tiel WD). „Ik heb het gevoel", aldus de heer Wagenaar, „dat de middenstanders in de Üjpopen jaren niet slecht hebben geboerd. Daarbij komt, dat het noodwinkelcen- rum Rozendaal voor uniek lage prijzen is verhuurd. Als de middenstanders :eggen, dat ze niet voldoende inbreng hebben, dan is dit onjuist. Ze zijn voldoende vertegenwoordigd in de commissie midden- en kleinbedrijf en ook - méér dan aiders in het land - in de branche-commissie. Ik ben teleurgesteld door de reakties van de middenstand. Ik ben van meninq, dat zi| op sublieme wijze bij de jntwikkeling van de winkelvoorzieningen in Leusden zijn betrokken De projekt- jntwikkelaar heeft in het verleden bewezen berekend te zijn op haar taak Wn lebben daar het volste vertrouwen in. De middenstanders willen diskussie vooraf >verde samenwerkingsovereenkomst met deze projektontwikkelaar, maar dat zou iet onderhandelen doorkruisen De prijzen zijn nu bekend en ik ben ervan over- uigd, dat de middenstanders niet ontevreden zullen zijn Voor het overige zullen ive verder eveneens optimaal te werk gaan Zoals bekend was woensdagavond 1 februari een hoorzitting voorlichtingsavond speciaal voor de middenstanders en toekomstige win teliers van het hoofdcentrum belegd, waarin één en ander uit de doeken is edaan. Vandaag kunnen de Leusdenaren terecht in het gemeentelijke voor- ichtingscentrum om kennis te nemen van de plannen voor het ïoofdcentrum. Wethouder J. Wagenaar: teleurgesteld over de middenstand LEUSDEN/CENTRUM - Zoals u al eerder in onze krant heeft kunnen lezen, bestond de Hobbyclub Hamcrs- veld in januari 10 jaar. Dit feit diende uiteraard gevierd te worden en dat gebeurde vrijdag 27 ja nuari in „de Til". Er waren heel wat aanwezigen deze avond want buiten de 83 jongeren waren ook een aantal ouders, be stuursleden en leiders van de R.K. Stich ting Jeugd en Jongerenwerk, Pastor

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7