Amersfoort en regio mogen blij met 't Amersnest zijn Pieter Vis geven concert t.b.v. „Lisidunaa uto mobiel" Simon C.Jansen en OP VRIJDAG 10 FEBRUARI GEBOORTE-DALING BEDREIGING, MAAR Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 2 FEBRUAR11977 leden door Llsidunahof met mede werking van de Leusdense bevolking een zeer geslaagde aktie gevoerd voor de aanschaf van een aan de bewoners aangepast ver voermiddel.) Het konsert zal plaats vinden op vrijdagavond 10 februari om 20.15 uur in Lisidunahof. Reser veert u deze datum meteen in uw agenda? Lisidunahof rekent op u allemaal! SOCIAAL BEWOGEN Pieter Vis, die zich als zang kunstenaar sociaal bewogen op stelt, vindt dat onze medemensen in instellingen als ziekenhuizen, gevangenissen, jeugdtehuizen, behoefte hebben aan kunstenaars, die vanuit „de buitenwereld" iets voor hen komen doen. Hij loopt dan ook erg warm voor het aanstaande konsert, en hij is het, die Simon C. Jansen naar Leusden heeft weten te krijgen. Het bijzondere van het optreden is, dat beide artiesten op dezelfde avond een gedeelte van het konsert twéé keer willen uitvoeren. Van 19.00 tot 19.45 uur brengen zij het eerste gedeelte van het konsert voor de bewoners van Lisidunahof. Van 20.15 tot 21.30 uur geven zij het konsert voor de buitenwacht. LENTEPROGRAMMA „Als ik een programma samen stel", zegt Pieter Vis,,dan heeft dat een thema, een bepaald onderwerp. Ik vind het zéér belang rijk, dat je een thematische inhoud geeft aan een konsert. Voor het konsert in Lisidunahof zal dat de lente zijn, met de bloemen en de vogels." Begonnen wordt met Mozarts lied „Sehnsucht nach dem Fruh- ling" (verlangen naar de lente), en van Bertha Frensel wordt uit gevoerd „Ein Fichtenbaum" (een spar). Uit 1924 dateert het „Here Jesu bloemenhofken" van Willem Pijper. Voorts staan op het pro gramma kleine natuurliedjes van Guido Gezelle, op muziek gezet door Herman Meima. Natuurlijk ontbreekt ook Catherina van Rennes niet op het programma: „Mij spreekt de blomme een tale" en „Strooi vandaag een enkel blom". Aardig is het, dat Pieter Vis het aangedurfd heeft om bekende liedjes als Franz Schuberts „Holder klingt der Vogelsang" (lieflijk klinkt het vogelgezang) en „Heiden- röslein" (roosje op de heide) uit te voeren. Simon C. Jansen speelt in dit eerste gedeelte van het konsert een piano-solo, gekomponeerd door Herman Meima op strofen uit de bundel Aquarellen, over de „Een zame kerk". Na de pauze komt Pieter Vis' liefde voor de romantische liedkunst aan z'n trekken in liederen van Brahms en Schubert, en zingt hij nog enkele liederen van Aiphons Diepenbrock en Herman Meima. De liederen van Meima en Diepenbrock waren nog niet eerder gezet, deelde Pieter Vis mede. De liederen van Herman Mey zijn op gedragen aan de internationaal be kende zanger Herman Schey. PIETER VIS De zanger Pieter Vis werd in 1949 geboren in Rotterdam. Als jongenssopraan zong hij in kerk diensten en konserten. Hij volgde een zangstudie bij de Utrechtse zangpedagoge Iza Valeton Maas-Geesteranus, en kreeg van de zanger Dietrich Fischer Dieskan lessen in de voordracht, de inter pretatie van de romantische Duitse liedkunst. Hij zong opera-aria's van Mozart voor de Zweedse televisie, en zal dit voorjaar weer verschei dene malen de Christuspartij in de Johannes Passion zingen SIMON C. JANSEN Simon C. Jansen, organist, pianist en dirigent, ontving zijn piano-opleiding bij Willem Andries- sen, studeerde orgel bij Cornelis de Wolf en dr. Anton van der Horst, en direktie bij Jaap Spaanderman en Felix Hupka Op zijn beurt is hij hoofdleraar orgel aan het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam Hij maakte vele kon- sertreizen als organist, en bege leidde verscheidene solisten Hij ontving voor zijn muzikaal kunnen verschillende onderscheidingen. HERMAN MEIMA Tenslotte de komponist Herman Meima, de man, die het hele muzi kale gebeuren aanzwengelde in Li sidunahof. Hij is geboren in 1905, en volgde orgellessen bij Alfred Mai. Zijn vader wilde dat hij een textiel-opleiding volgde, omdat er in de muziek destijds geen droog brood te verdienen was. Zo werd hij leraar textiel aan diverse scholen Hij kreeg zeven jaar les van Ernest W. Mulder en theorie in Amsterdam. „Bij hem heb ik het vak geleerd", zegt Herman Meima. „In de vakan ties speelde ik orgel bij de Oosten rijkse dominee, prof. Otto Bunker. Hij heeft prachtige geestelijke liede ren geschreven, en vijfentwintig LEUSDEN - Door de in de prlvé-sfeer liggende konnekties van de komponist Herman Meima met „Lisidunahof" is de bekende cantor-organist van de Wes- terkerk in Amsterdam, Simon C. Jansen, bereid gevonden een konsert te komen geven in Leus den. Simon C. Jansen zal tijdens dit konsert het pianospel verzor gen. De jonge bas-bariton Pieter Vis zal een aantal liederen ten gehore brengen. Het konsert wordt door beide ar- tisten belangeloos gegeven ten bate van de Stichting Lisiduna Au tomobiel. En wel onder het motto: „Lisidunahof hééft de auto; houd 'm aan de gang!" (Zoals u zich wellicht zult herinneren werd enige tijd ge- Simon C.Jansen daarvan heb ik op muziek gezet. Ik heb ze geschreven vanuit de stem van Herman Schey Ik zond de liederen aan Herman Schey toe. en deze man, die vanwege zijn leeftijd niets nieuws meer op zijn program ma neemt, is mijn liederen gaan zingen! Sinds Herman Schey gaan alle poorten voor mij open. Veel zangers nemen de liederen nu op hun programma Dit jaar komen er twaalf bundels van mij uit, waaronder een konsert voor clavecimbel en orgel, Kerst liederen en een piano-sonatine. Bij Willemsen in de Langestraat in Amersfoort verschijnen acht bun dels. Ik heb ook symfonische etudes voor harmonie-orkest geschreven, en variaties voor fanfare KAARTVERKOOP Vanaf maandag 30 januari zijn kaarten (a 7,50, inklusief pro gramma) voor het Konsert in Lisidu nahof verkrijgbaar bij. Boekstore. Torenakkerweg 16, Leusden/Centrum; Openbare Bibliotheek, Leus den/Centrum; Radio Drieènhuizen, Prinses Irene- laan 17, Leusden/Zuid; Algemene Boekhandel Leusder- weg. Amersfoort Leusder Krant. Rozendaallaan 9.., Leusden-centrum. Het programma na de pauze j staat op een grammofoonplaat, die:, u tijdens het Konsert in Lisidunahof. kunt kopen De musici zullen graagj deze plaat voor u signeren. Diverse liederen op deze plaat werden nog niet eerder geregistreerd. Opvallend is hoezeer verstaanbaar, j de lyrische zanger Pieter Vis zijn i warm vertolkte liederen weet te- j brengen Wanneer u nog iets naders over t het Konsert wilt weten, kunt u zich j wenden tot de heer Van der Bel, het i hoofd van de bezigheids-therapie van Lisidunahof. die de organisatiè t van het Konsert in handen heeft. I Lisidunahof rekent op uw aller komst! ANCO MALI AMERSFOORT - In heel Neder- and werden i n 1976 ruim 177.000 dnderen geboren, een aantal dat naar verwachting in 1977 onge- /eer 173.000 zal zijn. Lage cijfers wanneer men ze ver- —jelijkt met die van bijvoorbeeld het >egin der vijftiger jaren toen het ge- toortencijfer op ongeveer 230.000 ter jaar lag, met het jaar 1965 toen ^ijna 250.000 en met het jaar 1970 oen nog 241 500 kinderen geboren i/erden DEZELFDE TREND IN AMERSFOORT In Amersfoort is de trend dezelfde. In het begin van de jaren vijftig een geboortencijfer van onge veer 1.250 per jaar, in het jaar 1965 .353 geboorten, in 1970 1.416ge- loorten, in 1977 volgens de voorlo- >ige cijfers 923 geboorten Cijfers, die niet alleen van grote létekenis zullen zijn voor onze be- 'olkingssituatie, de bevolkingsop- >ouw in de toekomst, maar die ook iu al konkreet hun invloed hebben, lijvoorbeeld op de exploitatie van traamcentra, kraamklinieken en de traamafdelingenvanziekenhuizen. Het lijkt goed die begrippen even e omlijnen. Een kraamcentrum is len instelling, die zorgt voor het be- .chikbaar stellen van kraamver- :orgstersgedurendeeen zeker aan- al dagen indien de kraamvrouw in Ie eigen woning is. Een kraamin- ichting is een speciale inrichting, vaar de bevalling kan plaatsvinden ^n waar moeder en kind normaliter 8 110 dagen verblijven voor ze naar ieteigen huis gaan Van een traamafdeling wordt gesproken als len ziekenhuis een speciale ifdeling heeft, meestal annex aan Je gynaecologische afdeling, waar Je bevalling kan plaatsvinden en noeder en kind na de bevalling een :ortere of langere tijd blijven. 1APPORT CENTRALE 1AAD VOLKSGEZONDHEID Uit landelijke statistische cijfers blijkt, dat het aantal geboorten thuis sterk daalt, van 68,5% in 1965 tot 44,4% in 1975. Het aantal zieken huisgeboorten in die periode steeg van 27,3% tot 50,7%. Opmerkelijke cijfers, die aanto- len, dat ook in ons land in tegenstel- ing tot vroeger de bevalling meer en meer een „buitenshuis" gebeuren oegint te worden. Daar zijn uiteraard redenen voor aan te voeren, maar de leidster van de kraaminrichting 't Amersnest" aan de Beekensteinselaan, zr. M.F.M.G. Grimm vraagt zich toch wel af of het juist is, dat men de bevalling en de kraamverpleging in de ziekenhuissfeer trekt. Het is eigenlijk ook een wat vreemde zaak, dat een normale be valling in de ziekenhuissfeer zou moeten plaatsvinden en dat begin december jl. de Centrale Raad voor de Volksgezondheid aan de toen al demissionaire staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, deheer J.P.M Hendriks, een advies inzake de verstrekking van verlos kundige hulp heeft uitgebracht, waarin gezegd wordt „dat vermeden moet worden voor normale bevallingen afzonderlijke ruimtelijke voorzieningen te creëren buiten de ziekenhuizen De Raad meent, dat voor bevallingen, waarbij een normaal verloop wordt ver wacht, terzake van de plaats van de bevalling gekozen moet kunnen worden uit twee mogelijkheden, te weten: thuis of op de z.g fysiologi sche afdeling van een algemeen ziekenhuis, op welke afdeling de bevalling eventueel poliklinisch (binnen 12 tot 36 uur weer naar huis) kan plaatsvinden." Het lijkt erop, dat het advies - de Raad bestaat voor de helft uit amb telijke leden - op het lijf van de toen malige staatssecretaris is ge schreven, een wat „gekleurd" advies is, niet los gezien kan worden van het streven van de vroegere ziekenfondsman Hendriks om de gehele gezondheidszorg door de ziekenfondsorganisaties te doen di rigeren. Want werkelijk steek houdende argumenten tegen de kraaminrichtingen bij normale be vallingen hebben we er niet in kunnen vinden. ,,'t Amersnest aan de Beeken steinselaan, één van de tien zelf standige kraaminrichtingen, die ons land nogtelt, dievoor Amersfoort en de regio een funktie vervult. HET BEGIN En dat al 25 jaar doet. In Amers foort was aan het begin van de vijf tiger jaren de Stichting Diakones- senarbeid, die zich bezighield met wijkverpleging (Het Oranje-Groene Kruis) en daarnaast met kraamver- zorging, d w.z de verpleegsters of kraamverzorgsters kunnen twee maal per dag thuis moeder en kind verzorgen. ue vaak slechte huisvestingssituatiesvan nadeoor- log, de te gehorige flats leidden er toe, dat op 30 december 1952 voor notaris mr. S. van 't Eind de akte werd gepasseerd, waarbij de Stich ting Interne Kraamverzorging der Hervormde Gemeeente te Amers foort werd opgericht, die twee dagen later in een woonhuis aan de Hen drik van Viandenstraat begon met een kraaminrichtinkje met 5, later 7 8 bedden. Die inrichting werd later - eriszelfsgedachtaan eenkombina- tie met het rusthuis Nijenstede - overgeplaatst naar twee panden in de Beekensteinselaan, die volledig verbouwd werden en ongeveer 7 jaar terug met een derde uitgebreid. Die uitbreiding maakte het mogelijk om de kraaminrichting totaal te ver bouwen, van een lift te voorzien en tot een volledig geouti lieerde inrich ting te maken, die de toets van de kritiek kan doorstaan. HET HOEFT OOK NIET ZO STRAK! Een inrichting met een maximale capaciteit van 23 bedden, waarvan echter officieel maar een 15 17 in gebruik zijn, met ruime, modern in gerichte kamers op de eerste en tweede verdieping, met drie verlos kamers, die niet de „steriele" sfeer van het ziekenhuis ademt, maar de geboorte wil doen geschieden in een omgeving, die veel huiselijker is. Als we 's avonds om tegen ne genen met zr. Grimm door dekraam- inrichting lopen zitten bij de bedden dan ook nog vaders, hoewel de of ficiële bezoektijd allang voorbij is. Zr. Grimm. „het hoeft ook niet zo strak!"Maar ze voegt eraan toe, dat één van de pluspunten van de kraaminrichting: meer rust voor de kraamvrouw dan in de eigen woning wel in het oog wordt gehouden. In 1976 hebben in ,,'t Amersnest" 502 bevallingen plaatsgevonden. Dat wijst er op, dat de kraaminrichting een streekfunktie vervult, want volgens de gemeente lijke statistieken werden er indat jaar 316 kleine Amersfoortertjes aan de Beekensteinselaan geboren De overige 186, dat is 40 kwam uit Soest, Barneveld, Leusden en Nij- kerk, een enkeling uit Putten en Hil versum. Uit diegemeentelijkestatis- tieken blijkt nog iets anders. Ze tonen aan, dat de eerder genoemde landelijke statistische cijfers voor Amersfoort niet opgaan. Van de in 1976 geboren Amersfoortse kinde ren zagen er 316 in de kraamin richting, 302 in de ziekenhuizen en 274 thuis het levenslicht. Daaruit blijkt wel, dat als er een kraamin richting is, veel aanstaande moeders daaraan de voorkeur geven boven het ziekenhuis, en te recht' Want als men de bevalling - om welke sociale reden dan ook - niet thuis kan of wil laten geschieden, dan benadert de kraaminrichting meer de situatie thuis. Zr. Grimm: „We weten hoe goed het is als het pasgeboren kind zoveel mogelijk kontakt met de moeder heeft. Daarom staan de baby's bij ons uit drukkelijk de hele dag op de kamer Allen 's nachts gaan ze naar een apart kamertje." Het is eigenlijk een onbegrijpelijke zaak, dat men ook denormalebeval- lingen in het ziekenhuis wil doen geschieden. Terwijl de deskundig heid van de - altijd gediplomeerde - kraamverzorgsters veel groter is dan van de verpleegsters - veelal leerling-verpleegkundigen - in het ziekenhuis. Trouwens er is toch een merk waardige tendens. Enerzijds de huisartsen, die de bevallingen steeds meer overlaten aan de ver loskundigen. omdat die hiervoor de beste opleiding en, in het algemeen, meer ervaring hebben, anderzijds de specialisten, die vaak wel heel vlot zijn met het stellen van de z.g medische indicatie, waardoor de kosten van de bevalling en de ziekenhuisopname volledig voor re kening van het ziekenfonds komen OBJEKTIEVE KEUZE MO GELIJK In dat opzicht is de regeling, datde eigen bijdrage zowel bij de kraamzorg thuis als bij verblijf in de kraaminrichting gelijk blijft, nl 300,-een betere. Hierdoor kan zo objektief mogelijk een keuze tussen beide mogelijkheden gemaakt wor den. Een keuze, die afhankelijk is van de huisvesting, van de aanwe zigheid van andere kinderen, maar bijv. ook van de mate van rust voor de moeder. De thuisbevalling vormt vaak ook voor devader - en dat is de enige keer, dat die in dit verhaal naar voren komt - een grotere belasting, omdat het kraamcentrum geen kon- tinu zorg verstrekt. Immers de kraamverzorgster komt thuis op een vaste tijd en gaat op een vaste tijd weer weg.derestkomtdanveelalop de vader neer. Voor moeders van een eerste ba by is de begeleiding in de kraamkli niek ook beter als die in het zieken huis. Zr. Grimm vertelt hoe men die - bij een normaleverblijfsduurvan8 a 10 dagen - eigenlijk in twee perioden kan verdelen: de eerste vier dagen verzorging, de overige dagen in- struktie Een groot deel van de tweede periode wordt besteed om de moeder te instrueren hoe ze met het kind moet omgaan, bijv vast moet houden bij het wassen enz En dan is er de gezamenlijke gymnastiek „Het is soms net een schoolklas op vakantie. Een besloten klein gropeje, waarvan iedereen iedereen kent en waarbii wat afgelachen wordt DE SFEER IS DIE VAN EEN GEZIN De sfeer in de kraaminrichting is die van een gezin en zr. Grimm laat zich ontvallen, als we over de per soneelsbezetting en haar positie als leidster praten en op het verrichten van het huishoudelijke werk komen „het is net als in een gezin. Moeder doet alles mee. En ze bedoelt er mee, dat 's morgens iedereen - de leidster en de kraamverzorgsters - met het aan kant brengen van de kamers, bijv met het dweilen van de vloeren, meehelpt. Maar de uitspraak tekent de plaats, die deze diakones. die in 1963 bij het Utrechtse Diakones- senhuis werd ingezegend, ze was toen al leidster van een kraamcentrum in Ochter. in de Be tuwe - wil innemen; die van „moeder in de kleine ge meenschap van jonge moeders, baby's en kraamverzorgsters, die de bewoonsters van t Amersnest samen vormen Tekent ook de sfeer, die er heerst en waaraan de kraaminrichting mede haar be staansrecht ontleent OOK SHORT-STAY Die van een de eigen woning ver - vangend tehuis, waar de verlos kundigen uit Amersfoort en de regio de a smoeder graag opattenderen, waar ook de mogelijkheid van een „short stay - .1 2 dagen na de bevalling - mogelijk is. waar aan de kwaliteit van dezorg de nodige aan dacht wordt geschonken Zo wordt elke baby onderzocht door de aan t Amersnest verbonden kinderarts, mevr P A W. Lindenburg 't Amersnest, een voorziening waar Amersfoort dankbaar voor kan zijn, maar waarvan dé ex ploitatie door het dalende ge boortencijfer steeds moeilijker wordt. En dat is waarschijnlijk 'n grotere bedreiging voor het voortbestaan dan het advies van de Centrale Raad voor de Volks gezondheid!

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9