kunnen nu hun wensen kenbaar maken Wie heeft er dia's gemaakt van de iLeusden 1200-feestweek? I200 Vogels in februari Concept-plan dient vóór 1 november a.s. gereed te zijn s)RIE RLMAVONDEN IN MAART MET DIA-PRESENTATIE jWERKGROEP EDUKATIEF PLAN GEÏNSTALLEERD .UYSlÉUSDEN - In de maand maart zul- ih er drie filmavonden worden ge- nemÊQuden voor de bevolking van Leus- 42, an en Achterveld. Tijdens deze film- 2765, 'onden krijgt men dan de kans de -2183. lm te zien die door beroepsmensen vervaardigd tijdens de eusden 1200-viering van vorig jaar. eze bevat kleurige beelden van nder meer de Rijksdagviering op oensdag 8 juni en van de optocht i braderie op zaterdag 27 augustus, voorstellingen zullen in ^Biisden-Centrum worden ge- ouden op donderdag 15 en vrijdag ingens maart in 't Ros Beyaard aan de ngen •m®|,sveldseweg en op woensdag 9 maart In Ons Gebouw in Achter- DONDERDAG 9 FEBRUAR11978 11 DOOI R BERT VOS k LEU uitzon LEUSDEN/CENTRUM - Er zijn maar weinig bijeenkomsten in Leusden, met uitzondering wellicht die van de Vrouwenraad, vrouwenverenigingen en 3'Vrouwenkafee, waarbij de vrouwen bijzonder goed zijn vertegenwoordigd. 3?ïtooral als er sprake is van gemeentelijke zaken, worden die toch algemene oelangen meestal door een overwegend uit mannen bestaande groep behar tigd. Het Is daarom verheugend te konstateren, dat ten aanzien van de eerste —Hopenbare) vergadering van de gemeentelijke werkgroep Educatief Plan, vorige week donderdagavond in de raadzaal, bijna de helft van de aan wezigen uit vrouwen bestond. De werkgroep is nu officieel van start gegaan en dat betekent, dat in de komende "I baanden zoveel mogelijk belanghebbende Leusdenaren, zowel particulier als in ""dfganisatieverband zullen worden benaderd over hun toekomstige wensen in het <ader van dit educatief plan De commissie, die in principe op dit moment uit negen aden bestaat plus de voorzitter en de secretaris, kan op verzoek van groeperingen uf organisaties nog worden uitgebreid, indien dit noodzakelijk wordt geacht, n -foewel het rijk pas dén tot het verlenen van subsidie voor educatief werk op alaatselijk niveau bereid is, indien de bevolking in al haar geledingen een optimale nspraakmogelijkheid wordt geboden, moet de werkgroep nog beslissen over de vraag, of haar vergaderingen openbaar zullen zijn of niet. Wethouder G van Woudenberg, voorzitter van de werkgroep, dacht niet, dat er in principe bezwaar zal zijn tegen het openbaar zijn van de vergaderingen, maar de beslissing ligt bij de werkgroep zelf, terwijl het goed mogelijk is, dat er toch noodzakelijkerwijs inciden- leslbesloten zal worden vergaderd. Talent een belangrijk onderdeel van het educatieve werk in de ge- e Leusden. (Foto van de open dag.) /OOR 1 NOVEMBER Het Educatief Plan, waarover tij de vergadering méér werd ver- d, dient voor 1 november a.s. aan raad te zijn aangeboden om nog voor 1979 in aanmerking te ko- ior rijkssubsidie, de zg. rijks- jeregeling. Daarom zal er hard 'kt moeten worden. Voorzitter ran Woudenberg schat, dat tegen de 'omervakantie het concept-plan ge- eed zal zijn. Mt plan zal dan vóór of na de zomer vakantie worden voorgelegd aan alle belanghebbenden en geïnter esseerde Leusdenaren. Kan men slüIch In het algemeen akkoord verkla- ijdelipn met dit concept, dan zal het re sultaat tenslotte worden voorgelegd lan de raad, die de uiteindelijke (poli- leke) beslissing zal nemen. Bngs WAT IS EEN EDUCATIEF PLAN? De heer A. C Hagenaars, vertegenwoordiger van de Stichtse Cul turele Raad was donderdagavond aanwezig om de aanwezigen inhoud en doel uit te leggen van een gemeentelijk educatief plan Zoals bekend is het de bedoeling, dat het welzijnswerk niet meer van rijkswege direkt wordt gesub sidieerd, maar dat door decentralisatie provincie en vooral de gemeente zal beslissen over subsidies inzake het welzijn. Een eerste aanzet daartoe is het educatief werk. Om voor de rijks bijdrageregeling in aanmerking te kun nen komen, dient de gemeente een educatief plan op te stellen (een meer jarenplan) dat tot stand is gekomen na ruime inspraak van en behoefte-peiling onder de Leusdense bevolking in haar totaal. Daarbij horen niet alleen de georganiseerden, maar ook de particu liere groepjes. Ook kunnen nieuwe suggesties naar voren worden gebracht en deze kunnen worden ingepast, mits blijkt, dat daaraan een behoefte bestaat. Op basis van een opgesteld meerja renplan kan jaarlijks worden bijgesteld. Aktiviteiten kunnen plaats maken voor andere, er kunnen aanvullingen komen. De heer Hagenaars waarschuwde de aanwezigen echter ervoor geen al te grote verwachtingen te koesteren ten aanzien van de beschikbare gelden. ,,We moeten er van uitgaan, dat de middelen beperkt zijn, dus zullen er prioriteiten moeten worden gesteld." Educatief is alles wat met leren te maken heeft buiten het normale onder wijs om binnen een gemeente. Er zijn verschillende soorten educatief werk. Voor subsidies komen alleen die cate gorieën in aanmerking, die in groeps verband leren. Voorbeelden zijn er ge noeg, ook in de gemeente Leusden. Een belangrijk onderdeel van het Leusdense educatief werk is bijvoor beeld Latent Talent met haar talrijke cursussen. Maar ook gespreks groepen, diskussiegroepen e d. vallen er onder Verder kan er sprake zijn van educatieve aktiviteiten gericht op het beroepsleven (extra onderwijs, bij scholing, omscholing, vaak in regionaal verband), het tweede kans-onderwijs (open school, dagschool voor vol wassenen. moeder-MAVO, etc.). Ver der is er de categorie gericht op de maatschappelijke en politieke bewust wording en emancipatie (de V.O.S.- cursussen, Vrouwencafé, vrouwen organisaties en onderdelen van Latent Talent, om maar enkele voorbeelden te noemen). Ook de kreativiteits (kunst zinnige) vorming valt onder het educa tief plan (de kreatieve kursussen, volksdansen). Tenslotte zijn er dan nog de zogenaamde vrije cursussen, zoals een talencursus, verbeter zelf uw wo ning, tuinieren, etc. Als ondersteunend onderdeel van het educatief plan kan dan nog het openbare bibliotheekwerk genoemd worden (dokumentatie etc PLANNING Om alle bestaande en toekomstige aktiviteiten op dit (bovengenoemde) terrein in kaart te kunnen brengen (in ventarisatie van de bestaande aktivitei ten en noteren van de wensen) is het noodzakelijk, dat de werkgroepsleden in de komende periode er op uit trekken en gesprekken gaan voeren met be langhebbende organisaties in Leusden om hun verlangens in het gemeentelijke plan te kunnen verwerken. Daarnaast zal er naar gestreefd moeten worden, dat goed moet worden onderzocht in hoeverre er nog onder de bevolking wensen en verlangens zijn op het gebied van educatief werk, die tot nu toe in Leusden (om wat voor reden dan ook) nog geen aandacht hebben ge kregen, maar waaraan wel een aan toonbare behoefte is. Het is denkbaar dat er nog verschillendelosse" (niet in organisatie-verband) werkende groep jes zijn, die toch wel degelijk thuishoren in het educatief plan van de gemeente Suggesties buiten de bestaande or ganisaties om zijn van harte welkom. Zodra de werkgroep alle bestaande en toekomstige aktiviteiten op educatief gebied binnen de gemeente Leusden op papier heeft staan, kan - aan de hand van wensen en verlangens der Leusdenaren - een plan voor de toe komst worden opgesteld. Een plan voor méér jaren, dat echter wel elk jaar zo nodig kan worden bijgesteld Zodra de werkgroep een concept-plan heeft op gesteld, krijgen alle belanghebbenden gelegenheid zich over dit plan te buigen Er kunnen nog wijzigingen wor den aangebracht, aanvullingen mis schien Tenslotte gaat het plan als ad vies van de werkgroep naar de raad, die uiteindelijk de beslissing neemt en de prioriteiten - naar advies van de werk groep - vaststelt. NU AL VOORUIT KIJKEN Hoewel het voor veel organisaties misschien problemen kan geven door dat men nu reeds moet vaststellen, wat voor 1979 als wenselijk wordt gezien, is het toch zaak dat de organisaties, die op educatief gebied werkzaam zijn, toch zo snel mogelijk bezien, wat de wensen en verlangens zijn. In maart kunnen de organisaties reeds bezoek van de commissie-leden verwachten, die in een gesprek de be hoefte, wensen en verlangens zullen trachten te peilen. Zolang de werkgroep aan het plan bezig is - ook na de gehou den gesprekken met de organisaties - kan men altijd bij de leden terecht om meer informatie te geven, suggesties te doen etc Indien volgens het concept-plan vol gens de organisaties te weinig rekening is gehouden met de wensen en verlan gens, dan kan men zich schriftelijk tot de werkgroep wenden, tot b en w. van Leusden of tot de gemeenteraad. DISKUSSIE Na een korte pauze was er gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan door de aanwezigen druk gebruik werd gemaakt. Een kleine overschatting van het belang van La tent Talent was wel de opmerking van de heer Overmaat, die de sug gestie deed om Latent Talent het werk voor het opstellen van een Educatief Plan te laten opknappen, omdat deze werkgroep driekwart van het educatieve werk in Leusden voor z'n rekening zou nemen. Terecht stelde de heer Hagenaars en ook voorzitter Van Woudenberg, dat het werk van Latent Talent wel van belang is, maar dat er veel méér groeperingen in Leusden zijn, die zich bezighouden met educatief werk. De heer Groenman (Stichting Fede ratieve Bibliotheekvoorziening Leus- in Spaf ff eH NGEN. 7647. lemer: 'el er elke avond meerdere illingen van deze mooie film ïjjp5?worden gegeven heeft de tijds- >|JÏgv-ervan - zeventien minuten - de Rföting Leusden 1200 ertoe gebracht feÜee uit te werken, dat het mogelijk inog veel meer herinneringen aan ;den 1200-feesten van vorig jaar p te halen Aansluitend op elke film- p PP oorstelling zal namelijk een dia- resentatie worden vertoond. Althans 17 Oöls, daaraan voldoende medewerking an de zijde van de Leusdense evolking wordt gegeven. Want het zijn zij die voor de dia's zullen moeten zorgen WIE HEEFT ER DIA'S Tijdens de feestweek in juni en op de 27e augustus is er ontzettend veel gefo tografeerd, en we mogen er rustig van uit gaan dat een belangrijk deel van deze amateurfotografen een diafilm in het toestel had. Het is nu de bedoeling dat uit deze dia's een dia-presentatie met in totaal 160 dia's wordt samen gesteld. Dit samenstellen zal gebeuren door de Leusdenaar Henk van Leest, die ook de fraaie dia-presentatie op de tentoonstellling ,,Van Lisiduna tot Leusden" in de showroom van Pon ver zorgd heeft. Gezien de beperkte tijd die nog be schikbaar is tot de 15e maart, als de eerste filmvoorstelling wordt gehouden, dienen degenen die beschikken over dia's van de feestweek en de 27e augustus deze zo spoedig mogelijk be schikbaar te stellen. Welkom zijn alle goede kleinbeelddia's van alle evene menten die in het kader van de Leusden 1200-viering werden qehou- de dia's brengen bij het secretariaat van Leusden 1200 aan de Zwarteweg 5 te Leusden-Centrum (tijdens de kantooru ren) en buiten de kantooruren bij Henk van Leest, Koolzaadland 27 te Leusden-Centrum. Indien iedereen, die tijdens de feestweek en op 27 augustus dia's maakte van de aankleding van het dorp, van de vele evenementen en van de in fraaie historische kleding gestoken bewoners, deze uitleent aan de Stichting Leusden 1200 kun nen de filmavonden in maart tot ge zellige en aantrekkelijke gebeurte nissen worden, waarbij volop herin neringen kunnen worden opgehaald aan die toch zo plezierige dagen in 1977. den. Uiteraard krijgt men de dia's na gebruik weer terug. Inleveren kan tot uiterlijk 18 februari gebeuren INLEVEREN Bij het inleveren van dia's dient men er aan te denken, dat, op elke dia de naam van de maker/eigenaar is vermeld en eventueel - als dit niet uit de dia blijkt - waar en bij welke ge legenheid hij is gemaakt Bovendien dient men op de verpakking naam en adres duidelijk aan te brengen, plus het aantal dia's dat men inlevert Men kan ,,Ze zijn niet thuis. Ik ben de ba bysitter wel belangrijke categorie in de werk groep de ouderen, de bejaarden Ouderen kunnen het best zelf doen De tijd is voorbij, dat anderen vaststel den, wat de behoeften en wensen zijn van ouderen en bejaarden," stelde zij. De heer Groenman ondersteunde haar in dit standpunt. ,,Het is een belangrijke groep met een eigen denkpatroon, een andere wijze van benadering en inlevingsvermogen. Het zou erg goed zijn om iemand uit die groep in de werk groep te hebben," vond hij ook. Wethouder Van Woudenberg bena derde dit ook positief, maar de kunst is om iemand uit die groep te vinden, die ook bereid is om de taak - het onder zoeken van behoeften, wensen en ver langens in eigen kring te onderzoeken - uit te voeren Zoals al eerder gesteld: de vraag of de vergaderingen van de werkgroep openbaar zullen zijn, is afhankelijk van de beslissing van de werkgroep. ,,Maar," zei voorzitter Van Woudenberg, „openbaarheid is één van de belangrijkste onderdelen van deze hele materie." Een vertegenwoordigster van de Werkgroep Welzijn van het CML wees de aanwezigen erop, dat juist wat betreft de openbaarheid en inspraak de werkgroep Welzijn de hele gang van zaken rond het Educatief Plan kritisch zal blijven volgen. „Het punt van openbaarheid is erg belangrijk," vond zij. Bovendien zal de werkgroep Welzijn van het CML zich ook in het bijzonder bezighouden met die mensen, die wen sen hebben op educatief terrein, maar niet zijn georganiseerd. Die mensen en groepjes kunnen aankloppen bij de werkgroep Welzijn van het CML, maar ook bij de werkgroep Educatief plan. Voorzitter Van Woudenberg vond dit een goede zaak. WERKGROEPLEDEN Voor het gemak van iedereen, die den) vroeg zich af of de educatie in de sport (kadervorming, rekreatieve sport e.d ook binnen het kader van het plan thuishoorde De heer Hagemans vond, dat ook dit soort aktiviteiten best in het plan kunnen worden opgenomen, voor zover het niet de wedstrijdsport betreft. De heer Jakobs van de Werk groep Educatief Werk was blij met het principe van openheid, maar vroeg zich toch af, waarom de werkgroep al is vastgesteld zonder inspraak van alle belang hebbenden. „De commissie zit daar voor ons, zonder dat we er bij betrokken zijn," stelde hij vast. Ook de Werkgroep Welzijn van het Comité Milieuzorg Leusden (CML) had zich daarover al ver baasd. maar voorzitter Van Woudenberg kon of wilde daar geen duidelijk antwoord op ge ven De commissie (werkgroep) was tot stand gekomen, mede op advies van het college van b en w, maar als blijkt, dat men het er niet mee eens is, kunnen ook an dere leden worden gekozen. En aanvullingen zijn altijd mogelijk, aldus de wethouder. Mevrouw v. d. Kolk van de wijkraad Groenhouten miste eigenlijk een toch misschien wensen heeft ten aanzien van het educatief werk in Leusden, volgt hier de lijst van de werkgroepsle den. Er zijn nog enkele vakatures. De vakbeweging in Leusden heeft nog geen vertegenwoordiger(ster) gestuurd en ook de gezamenlijke wijkraden zijn nog niet zo ver in hun overleg, dat zij een vertegenwoordiger sturen. Dit gaat binnenkort, zo hebben we begrepen, gebeuren. Namens de gemeentelijke Commissie Sociaal Cultureel en Maatschappelijk Welzijn: Mevr. N. A. van Amerom-Bach, Wilh. v. Pruisenlaan 12, Leusden/Zuid (Plaatsvervangend lid mevr. Corrie Verduin, Leusden/Zuid). Namens de Werkgroep Latent Talent- Mevr M. Defares-van Hees, Bretagne 10. Leusden/Centrum. Namens de Stichting Jeugdraad Leusden: Mevr J. L. N. Vunderink-Rozendaal, v B. v. Oosterhoutlaan 32, Leusden/Zuid Namens de Vrouwenraad Leusden: Mevr E Blom-de Groot. Kanaalweg 5, Leusden/Centrum. Namens het Pastoresoverleg: De heer J. Warns, Gerstenland 22, Leusden/Centrum. Namens de Stichting Federatieve Bibliotheekvoorziening Leusden: De heer dr. R. W. Groenman, Ardennen 68, Leusden/Centrum. Namens de Werkgroep Welzijn CML: De heer C. J. J. van Luijn, Dodeweg 6, Leusden. Namens de Vakbeweging: Vakature Namens de Gezamenlijke Wijkraden Leusden: Vakature. Namens de Stichtse Culturele Raad: De heer A. C. Hagenaars, Mariaplaats 51Utrecht. Namens de gemeente: De heer G. van Woudenberg (wethou der), tevens voorzitter van de werk groep, Schammersteeg 1 Stoutenburg. Namens de gemeente: De heer A. Hogendoorn, tevens sec retaris van de werkgroep, Gorzen 25. Leusden/Centrum Voorzitter Van Woudenberg, die aan het begin van de bijeenkomst de opkomst verheugend noemde, maar toch konstateerde dat die nog groter had kunnen zijn, sloot de geani meerde en vooral duidelijke verga dering omstreeks kwart over tien. De volgende bijeenkomst van de ge meentelijke werkgroep Educatief Plan is nog niet vastgesteld, maar zal zo snel mogelijk bekend worden ge maakt. Februari is een beste maand om naar zangvogels te kijken. De bomen zijn nog volop kaal (als je hier van „volop" kunt spreken); je kunt ze dus van top tot teen bekijken; zo lang het niet gaat vriezen doen ze ook al een beetje voorjaarsachtig; hun gedrag trekt nu meer de aandacht. De zwarte kraai, die volgens overleveringen alleen maar kan krassen, produceert nu en dan al een resonerend „krrrr, krrrr" dat door iemand met een absoluut gehoor stellig kan worden geregistreerd als een tre molo uit het zoveelste al of niet gestreepte octaaf. Ook koolmees en houtduif laten zich af en toe al horen. In de bossen rondom Kasteel Maars- bergcn hoor je op verschillende plaatsen de roep van de grote bonte specht, die zich hier uitstekend thuis blijkt te voelen. De roep is nog niet zo scherp als die van 't voorjaar, nog niet het pittige „tsjiek" waarmee hij zich dan zo dik wijls verraadt, maar zachter, meer af gerond; wat meer lijkend op die van de boomklever, al bewijs ik hem daarmee te veel eer. En meestal klinkt die roep vanuit het naaldhoutbestand; een bio toop waar de boomklever niets te zoeken heeft. Levendig, ook in de tuintjes van Leusden, zijn nu ook de koperwieken, wintergasten uit Skandinavië en familie van merel en zanglijster. Ze lijken op de laatste, maar zijn goed te herkennen aan de lichte wenkbrauwstreep en de koperrode oksels en flanken. Ook zijn ze wat slanker en heel wat kwieker in hun gedrag. Zitten ook meer in de bomen dan op de grond en zijn duidelijk socialer in hun gedrag: steeds zie je een aantal soortgenoten bij elkaar, die samen de nog talrijke bessen van vuurdoorns en cotoneasters afstrui nen. Soms zie je één een bepaalde soortgenoot consequent achterna jagen en je vraagt je af wat hier in de gegeven omstandigheden de zin van is; er is nog volop voer. Of is het toch weer het naderende voorjaar? Het is wel zeker dat de koperwieken feeen enkel tuintje met besdragende struiken overslaan; wie er geregeld op let kan ze niet missen. Op den duur let je er niet eens meer op. Beslist minder kans, maar des te attraktiever is het vererende bezoek van een paartje goud vinken; in Leusden zijn ze zeker niet zeldzaam maar kwantitatief blijven ze in de winter verre achter bij het aantal koperwieken. Ze gedragen zich ook opvallend onopvallender. Maar als toe vallig je oog er op valt dan blijken ze tot de fraaist gekleurde zangvogels van Nederland te behoren; zeker het man netje met zijn karmijnrode borst en buik. „Dompfaff" noemt de Duitser hem niet zonder humor. Er is nauwe lijks een overgang tussen kop en romp, wat de vogel al dadelijk het uiterlijk geeft van iemand die goed in het vlees zit. In zijn prachtige gewaad en zijn waardige kalmte hoeft hij geen moeite te doen indruk te maken; hij hoeft er alleen maar te zijn. Bij gunstig licht en gezien tegen het groene lover is hij hel beste bewijs dat de meeste gekleurde vogelplaatjes beslist niet overdrijven al wordt dit door niet-vogelkenners her haaldelijk beweerd. Man en vrouw goudvink zie je bijna altijd samen, óók in de winter; ze maken de indruk van een geheid paartje-voor-het-leven. Voor een zangvogel van dit betrekkelijk kleine formaat is zoiets beslist iets bijzonders. Al is de goudvink zeer bedaard in zijn gedrag: wie hem blijft observeren staat toch soms verbaasd over zijn technische vaardigheid tijdens het fourageren. Nu, in de winter, heeft hij evenals de koperwiek grote belangstelling voor bessen en bovendien voor de bloesems van bomen en struiken. Jammer genoeg heb ik hem nog niet kunnen betrappen bij onze bloeiende Hamamelis. Op zijn best kun je de fouragerende goudvink aan het werk zien in nazomer en herfst. Hij heeft dan grote belangstelling voor de gevleugelde vruchtjes van de berk die spiraalsgewijs rondom de draaddunne spil zitten van de vrouwelijke, uitgerijp- te katjes. Deze zien er uit als slanke cylindertjes die loodrecht naar beneden hangen en bij de geringste aanraking heen en weer bungelen. Een knappe kerel die, zelfs met behulp van een pincet, kans ziet één of meer „zaadjes" uit dat rolletje los te maken. De goudvink lapt het hem. Het lijkt wel of hij de katjes met zijn kop aait. Ana- tomici moeten maar eens uitzoeken of de vogels misschien over een kleverige tong beschikken. Hun snoeptechniek doet denken aan die van een papegaai maar ook aan die van een kruisbek. Met de laatste blijkt de vogel inderdaad vrij nauw verwant. Nu en dan hoor je een zacht, melo dieus en fluitend „juuh". Kom wijf, we gaan weer eens verder. Jan Overmaat.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11