Opperwachtmeester Lodders verlaat Leusden na bijna vijfentwintig jaar rros „Toeija-toernee" in Leusden: ekl voor Zonnebloem en Blijhof PER 1 FEBRUARI BENOEMD TOT GROEPSKOMMANDANT IN DRONTEN INGEZONDEN Bibliotheek Leusden-Z. DONDERDAG 9 FEBRUAR11978 5 LEUSDEN - Een bekende politie man gaat Leusden verlaten. Het is opperwachtmeester H. Lodders, die met ingang van 1 februari 1978 is be noemd tot groepscommandant in Dronten. Op 10 maanden na was hij 25 jaar in Leusden. In december 1953 kwam hij naar Achterveld. In maart 1977 kwam hij vandaar naar Leus broek. In maart 1972 werd hl) opper wachtmeester, en rayonkommandant van Leusden- Zuld. Zijn vertrek is een verlies voor het Leusdens politiekorps. Maar daarop mag niet het aksent liggen in dit artikel, want zijn benoeming als groepskom- mandant in een jonge gemeente is een welverdiende promotie voor deze poli tieman in-hart-en-nieren. ,.lk wil graag een eigen kommando voeren", zo vertelde hij, „en ik keek al enige tijd uit naar een plaats die óns zou kunnen bevallen. In november 1977 kwam de vakature van Dronten, een longe gemeente met vrij jong personeel de oudste is 30 jaar - wat me aantrok, omdat ik graag met jongelui werk Als ik goed ben ingelicht zijn er 17 man. terwijl er 27 man behoren te zijn Dronten is een zéér uitgestrekte gemeente. Als je hier in Leusden kijkt, zie je nog wel eens een boom; dat wil déér nog wel eens missen!" Dronten was eerder een post van Le lystad Lelystad kreeg gemeente politie, en zodoende werd Dronten een zelf standige politie-eenheid Een welkome uitdaging voor de heer Lodders, die er LEUSDEN/C. - Het programma perja-Toernee, dat de Tros radio 's oensdags tussen 10.33 uur en .45 uur via Hilversum 1 de ether stuurt, mag zich nog steeds in een ote belangstelling verheugen. De >name voor de uitzending van oensdag 8 februari (gisteren) had !usden als onderwerp en de zaal in de Pon kantine waar een en ider plaatsvond, was maandag- ond 6 februari dan ook praktisch Toerja-Toernee is een streekprog- ^imma en dat men deze keer Leusden is onderwerp had genomen, lag aan 3t feit, dat toch belangrijke instellingen er hun domicilie hebben gekozen. De 3hele dag was men bezig geweest et repeteren, terwijl men op locatie 5 terviews had gemaakt bij het Zuiver- >ntrolebureau en de Politieschool. De chnici zullen deze gesprekken later in 2t programma voegen Alvorens men met de opname begon, erd het applaus gemeten en ïrstrekte presentator Jan Kok enige gemene informatie in verband met jze opname 9,9> rj aNa de mededeling attentie opname 'tellen na nu" zette het orkest van 7,51 Freddy Golden met de vocalistes Helen en Wilma de Toerja-Toernee tune in en was de kop van het programma af. Voordat het orkest een 2-tal com posities van Freddy Golden liet horen, nl Happiness for two en Blue waves", gaf Jan Kok er blijk van het nodige over Leusden te weten. Na dit muzikale intermezzo, kreeg de heer D. A v d. Wall Bake de ge legenheid vragen van Jan Kok te beantwoorden over Latent Talent. Hieruit bleek, dat 3000 mensen di verse cursussen volgen en dat men over 100 docenten beschikt Hierna was de beurt aan de harmonie „Lisi- duna" o.l.v. de heer M. Timmer, die als plaatsvervanger van de vaste dirigent de leiding van het orkest had. Later in een interview brak de heer Timmei een lans voor de jongeren in de muziek in Leusden en nam de kans waar om meer subsidie te vragen voor de muziek in deze gemeente. Leusdenaar Ab Hofstee trad hierna voor het voetlicht en zong een lied over echte boter, hetgeen wel op z'n plaats is na het gesprek met mensen van het Zuivelcontrole-instituut. De heer Spaans vertelde iets over zijn rubriek in deze krant Spaanse ontboezemin gen", waarin de heer Spaans bijzondere zaken binnen de gemeente naar voren brengt en waarin hij zo nu en dan enige kritiek uit. Hierna was het de beurt aan mevrouw Ria Oude Egberink en mev rouw Karin Oskamp om de zaal warm te krijgen voor hun goede doel. Beide dames kregen 2 minuten om zoveel mogelijk reclame te maken voor datgene wat hun het meeste bezig houdt. Mevrouw Oude Egberink sprak over de grote zonnebloem als aan loopje voor haar gloedvol betoog voor de vereniging ,,de Zonnebloem", die zich inzet voor de verzorging van zieken en bejaarden. Mevrouw Oskamp wilde graag kwijt, dat de speeltuinvereniging Blijhof in Leusden hard toe is aan een eigen ac commodatie waar de kleuters en peuters opgevangen kunnen worden. Hiervoor is een bedrag van 200.000,- noodzakelijk. De applaus-meter kwam voor mevrouw Oude Egberink tot 7 en voor mevrouw Oskamp tot 6,7 zodat voor de Zonnebloem een bedrag van 500,- beschikbaar was en Blijhof blij werd gemaakt met f 250,-. Na dit spelonderdeel werd het podium vrijgemaakt voor het Gemengd Toonkunstkoor Treecksangh o.l.v. de heer J. van Spaendonck met aan de piano mevrouw Peddemors. Een 3-tal nummers werden ten gehore gebracht, nl. ,,Komm holder lenz", de dansen 1,6, 8 en 10 uit de Jahreszeiten van Joseph Haydn en het koor uit Don Pasquale van Donizetti. Ongetwijfeld zal voor uit zending hieruit een keus gemaakt wor den. Nadat de koorleden het podium weer hadden vrij gemaakt was het voor de tweede maal de beurt aan Ab Hofstee en dit keer zong hij met op de achter grond de stemmen van Helen en Wilma, ,,Rooie vrouwen". In het daaropvolgende nummer kon het orkest zich een lekker uitleven in het hitnummer uit de film ..Star Wars". Jan Kok vervolgde zijn serie ge sprekken en nu was het de beurt aan burgemeester Rademaker Op een vraag van Jan Kok hoe de eerste burger tegenover de vraag om openbaarheid van commissies, ant woordde burgemeester Rademaker, dat hij daarover geen beslissingen nam en dat dit een raadsaangelegenheid is. „Wellicht kan ik hierop wat inspelen", aldus de heer Rademaker. ,,lk ben wel van mening"zo ging de heer Radema ker verder, „dat vele zaken ontzettend vroeg openbaar worden gemaakt". Het centrale antennesysteem voor heel Leusden komt er, aldus de bur gemeester. „We hebben de garantie het politieapparaat geheel van de grond af kan opbouwen. ,,U zei, datu het prettig vindt om met jongelui te werken. U bent zelf 53 jaar levert het verschil in opleiding van u en de jeugdige politieman van nu geen moeilijkheden op?" „Als je bewust kiest, dat je met een stel jonge wachtmeesters gaat werken, dan kun je verwachten dat zij andere ideeën over het leven en het dienst doen er op na houden dan jezelf. Dan moet je met overleg met elkaar tot een zekere eenheid proberen te komen. Ik ben echt niet van plan om alleé wat ik geleerd heb, overboord te gooien. Maar als er een jonge vent komt, die zegt: „Ik doe dat zo en zo", dan zeg ik: „Ga es zitten, en laat me es horen." En als er in zijn handelwijze een positieve grond tot verandering zit, dan gaan we dat proberen Als het niet lukt, en de handelwijze blijkt niet beter te zijn, dan moet de vent van zijn kant niet zeggen „Dat is modern, en dat zetten we door Want we staan in dienst van de ge meenschap, en voor die gemeenschap moeten we de beste handelwijze kiezen. NIET VAN ALSTUBLIEFT- DANKUWEL Ik ben me er evenwel van bewust, dat ik niet volmaakt ben. We maken alle maal fouten. Maar als er een goede verstandhouding is kun je erkennen, dat dit of dat beter of slechter is. Ik houd van een loyale sportieve verhouding, niet van een verhouding die Toon Her mans zo treffend typeerde van: alstublieft-dankuwel. Je kunt zeggen, ik ben al 53 jaar Ik zeg liever: ik ben pas 53 jaar. En dan hoop ik maar, dat ik de wijsheid mag ontvangen om het goed te doen." Dronten is een ander soort ge meente dan Leusden. Weet u al welke specifieke problemen daar op u liggen te wachten?" „Elke groep heeft zo zijn eigen wijze van dienst doen. Die verschilt van plaats tot plaats. Elke omgeving heeft zijn eigen toezicht nodig, en kent zijn eigen probleempjes. In Dronten is veel toezicht nodig op de campings, op de jacht en op het vis sen. 's Zomers geven die campings problemen met het verkeer vooral van de dagrekreanten. Dat zie je hier al met Den Treek in het klein, als die 's zomers op de zondagen leegloopt BRABANDER Groepskommandant Lodders werd in 1924 in de noordwesthoek van Brabant geboren, om precies te zijn in Fijnaart en Heyningen. Hij bracht zijn jeugd door in Willemstad, koos voor het timmervak en zat tijdens de tweede wereldoorlog een paar jaar ondergedoken in Zeven huizen bij Gouda. Na de bevrijding was hij een poosje bij de Binnenlandse Strijdkrachten, en in december 1945 ging hij als oorlogs vrijwilliger naar Indonesië via Engeland en Malakka. Hij zwierf enkele jaren op West-Java rond, en kwam in juli 1948 terug naar Nederland. Hij solliciteerde bij het Korps der Rijkspolitie, en begon zijn werkzaamheden bij de hermandad op 1 november 1948 in het Noordhol landse Blokker. Via Noordscharwou en Mijdrecht kwam hij zoals gezegd, in de cember 1953 in Achterveld BIJSCHOLING ,,Ook bij de politie wordt bijgeschoold ten aanzien van aktuele situaties. Hebt u daar mee te maken gehad?" „Wij kunnen tegenwoordig op de ka- derschool kursussen volgen in psy chologie, de problemen rond de drugs, de inspraak en dergelijke. Zo'n jaar of vier geleden heb ik twee maanden zo'n bijscholingskursus gevolgd. Hooglera ren doctorandussenofficieren van jus titie komen daar hun standje verdedi gen Daar leren we ook de administratie van een groep, die tegenwoordig ook niet misselijk is. Je volgt zo'n kursus om te proberen bij te leren wat tegenwoordig het leiding geven inhoudt. Van alles wat je op zo'n kursus geleerd hebt, kun je maar een gedeelte in praktijk brengen. Ten eerste omdat je te weinig mensen hebt. En ten tweede omdat er zo'n hoop administratie is. Ten derde omdat je alle karakters indi vidueel moet benaderen. Als je iemand hebt. die gevoel heeft voor de jacht en er wat vanaf weet, dan moet je hem niet op het bureau zetten Dan kun je hem iemand meegeven, die minder van de jacht af weet. Je hebt gerichte surveillance. Wild- stroperij bijvoorbeeld gebeurt óf 's mor gens vroeg óf 's avonds laat Maar daar mis je de manschappen voor, omdat het huidige verkeer 80% van je werkzaam heden opslorpt. Door het verkeer komen die andere wetten wel in de ver drukking. Volgens die wetten is het keu rig uitgestippeld waar en wanneer je moet kontroleren, maar het komt er vaak niet van." VEILIG VERKEER Vindt u dat de long term aktie Veilig Verkeer resultaten afwerpt? 't Aantal verkeersslachtoffers wordt niettemin elk jaar groter. „Laatst had ik een vergadering met Veilig Verkeer. Je vraagt je wel es af: waarvoor doen we het eigenlijk? We proberen er echt veel aan te doen, maar het werpt weinig vruchten af. Neemt u nou es de verlichting van de fietsen der schoolgaande kinderen. We schreven de ouders keunge briefjes: „We hebben uw zoon of dochter he denmorgen aangetroffen zonder ver lichting op de fiets. Wij verzoeken u be leefd ervoor zorg te willen dragen, dat de verlichting op het rijwiel wordt her steld." 't Hielp niets. Stromen kinderen gaan er 's morgens op de fiets naar school zonder deugdelijke verlichting!" „We zullen u in Leus den missen. Zult u Leusden óók missen?" „Ik heb hier een heel prettige tijd ge had Ergens vind ik het jammer, dat ik hier wegga. Maar ik ben niet zo aan Leusden gebonden, dat ik niet meer weg zou kunnen gaan. Wat mijn werk betreft sloeg de weegschaal dóór naar Dronten. waar ik de laatste stap van mijn politionele loopbaan ga beginnen. Oh ja, wilt u dit voor me in de krant zetten. Ik heb hier zo veel kennissen opgedaan, dat ik ze niet allemaal het handje kan drukken. Daar ontbreekt me de tijd voor. Via de Leusder Krant wens ik ze allemaal het beste toe!" ANCO MALI Conny Vandenbosch gekregen, dat er meer kwaliteit kan worden verkregen, dan tot nu toe." Het woningbehoefte onderzoek heeft een goede respons gekregen, zodat we nu een behoorlijk inzicht hebben in de woonwensen van de Leusdense bevol king. De naam voor het hoofdcentrum, die uit een uitgeschreven prijsvraag naar voren moet komen is nog niet be kend. Burgemeester Raderriaker was van mening, dat het openbaar vervoer nog wel een verbetering kan ondergaan „We zijn echter afhankelijk van subsidie van de minister, maar dit blijft wel onze aandacht houden. De aan- en afvoerwegen zouden verbetering ver dienen. Zij krijgen dan ook de nodige aandacht." Tot slot van het gesprek zei bur gemeester Rademaker, dat hij de ko mende 10 jaar nog zeer veel hoopt te doen voor het welzijn van de gemeente Leusden. Zoals gebruikelijk in deze serie wordt een lied over de betreffende gemeente ten gehore gebracht en dit keer was Jules de Corte verantwoordelijk voor tekst en muziek. Na de eindtune werd er plaats gemaakt voor het kwartet Dick Schallies dat de zangeres Conny Van- debos begeleidde bij haar „Tour de chant". Conny Vandenbos met haar volle warme stem liet diverse nummers van haar laatste lp horen, zoals „In Den Haag is een laan", het heerlijk ontspan nen nummer van Herman Pieter de Boer „Jacquelien", Van Claude Michel Schönberg in een vertaling van Herman Pieter de Boer „Soms" en tot slot enige „oude bekenden", zoals „Ome Arie", „Sjaakie van de Hoek" en „Een roosje m'n roosje". Dit optreden van vakvrouwe Conny Vandenbos was een hoogtepunt op deze avond en dan is het bijzonder hinderlijk, dat bepaalde men sen achter in zo'n zaal, hun naaste om geving zitten te vervelen met flauwe Volle zaal tijdens de radio-opnamen van de Tros. opmerkingen. Men vraagt zich dan af, wat deze mensen op zo'n avond komen zoeken. Ze zijn beter op hun plaats voor de televisie of bij de radio, dan heeft niemand last van ze Het orkest van Freddy Golden zorgde tot middernacht voor de dansmuziek. Burgemeester Rademaker in gesprek met presentator Jan Kok. Ab Hofstee in het radio-programma Toerja, Toernee. De heer Spaans (van „Spaanse Ontboezemingen") in gesprek met Jan Kok. Is het niet erg, dat er zoveel geschreven en gesproken moet worden over een openbare bibliotheek in Leus den-Zuid, terwijl de cijfers toch uitwij zen, dat deze bibliotheek volledig aan een behoefte voldoet De ligging is meer dan bedroevend, of we nu praten over vergrijzing, verkaling of weet ik wat er meer voor mode-woorden zullen worden uitge vonden het feit ligt er en is er Het oude schoolgebouw voldoet niet aan de eerste beginselen van een bibliotheek. Nu kunnen we blijven praten en kanke ren, maar knjgen we dan nog geen nieuw onderkomen, praten vult geen gaatjes, ook niet de tochtgaten in de bibliotheek en de gaten in de toe- voerweg naar de bib.' Hak nu eens een knoop door, geef de bibliotheek in Leusden-Zuid een on derkomen, menswaardig, voor hen die er werken voor hen die er lezen en hun boek halen, jong, oud, kaal, grijs, lang of kort harig, in spijkerbroek gekleed of in ander kleding, we kunnen er niet omheen de bibliotheek is er, geef ze levensruimte „menswaardig" of moet er een stempeltje op een boek komen net als bij de scharrelkipeieren. Dit boek is uitgeleend uit een scharrelruimte!! Hoogachtend, J. B. Burger Anna van Saksenlaan 2, Leusden-Züid

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5