.Je leat je hart in het eten m- NICO LITH VAN HET OUDERWETSE HOTEL „DEN TREEK": „Beginnen jullie het snappen?" „ik probeer de kerk in 't midden te laten" „Ze gaan aan surrogaat- smaak wennen" „Dit genre blijft altijd bestaan" „Christus, het is toch leuk bij ons" Leusder Krant - interview DONDERDAG 9 FEBRUAR11978 7 I (van onze verslaggever) LEUSDEN - Mijn eerste kennismaking met Nico Lith. Het Zuivelcontróle-instituut komt zich in Leusden vestigen en wil op een perslunch van dit heuglijke feit kon doen. Plaats van samenkomst: hotel Den Treek. Voorafgaand aan de lunch wordt een aperitief geserveerd Een grijzende heer in zwart pak. die ik op dat moment voor een ober hou, iresenteert een blad met glazen jenever, sherry en jus d orange Ik bedank en de ober antwoordt onmiddellijk: ,,Ja, leuk is dat Ik loop hier zeker voor niks met dat blad te zeulen" Wanneer ik wat verrast opkijk, blijft hij aandringen en zegt [;,Neem nou toch minstens een f h glaasjejusd'orange. Datisechtgoed spul. joh". Ik blijf bedanken en de j ,-man in hetzwart haaltzijn schouders op en probeert een volgende lurnalist een drankje te slijten In de eerste aflevering van de elevisiesene Bomen" van de [VPRO praatten Roelof Kiers en Cherry Duins enkele maanden geleden met een of andere ondernemer. Plaats van handeling: hotel Den Treek De geïnterviewde krijgt een kopje koffie geserveerd door een grijzende heer in het zwart: Nico Lith. De VPRO-gids van veertien dagen geleden kondigde het tweede Bomen-gesprek aan In de gids doet Hans Verhagen verslag van een weekendje logeren op Den Treek Als hij 's avonds een bepaald ..nogal bewerkelijk pannekoekje voor toe bestelt, krijgt hij van de man die hem bedient het advies om daar van af te zien. ..Neem toch een lekker ijsje, joh", zegt Nico Lith. en. Nico Lith: ,,....dan maak ik een grapje en dan is het ijs gebroken...." Nico Lith, niet een ober, maar de ^eigenaar-directeur van het hotel 'restau rant Den Treek. Een directeur, die - getuige bovenstaande fragmenten - overigens dagelijks zelf met bladen en dergelijke in de weer isVolgens de heer Lith en zijn vrouw de enige manier om het hotel draaiende te houden. Bij mijn eerste echte ontmoeting met Lith draagt hij een lichtgrijs kostuum. We praten met het echtpaar in de blauwe salon van hun hotel, dat als een merkwaardig anachronisme stand houdt in deze decennia In een tijdperk van cafetaria's en bistro's blijft dit klassieke etablissement overeind. En het echtpaar Lith is er van overtuigd, dat dat nog lang het geval zal zijn. Mevrouw Lith: ..Dit genre bedrijven blijft altijd bestaan" Hetbegon 27 jaar geleden, toen er een bestemming gezocht moest worden voor het buiten van de erven De Beaufort. Het grootste gedeelte van het adelijk bezit is in handen van de stichting ,,Den Treek", maar het buiten met de omliggende vijf hectare en de daarop staande dienstwoningen en opstallen zijn nog immer privé-bezit van de adelijke erven. In 1951 ..wisten de erven niet wat ze er mee aan moesten" aldus Nico Lith, en vonden ze uiteindelijk zijn vader, die er wel wat in zag om in het buiten een hotel-restaurant te vestigen Lith over zijn vader: ,,Een kok van de oude stempel Was chefkok in Hilversum, later inspecteur-generaal van een drietal zeer gerenommeerde restaurants In '53 is hij hier begonnen. Hij heeft 'fneteen het accent op een goede keuken gelegd" L; Er werd nietzo erg veel veranderd, toen het buiten omgetoverd moest worden in een horeca-gelegenheid. De eetzaal kon eetzaal blijven, de salon de salon. Alleen moest er boven het een en ander gedaan worden om er zeventien hotelkamers te creeren Maar dat geschiedde op u iterste sobere wijze. De klasse van het huis diende te blijken uitkwaliteitvan de keuken, de hoffelijkheid van het personeel en dergelijke Er liepen in die dagen vijf obers rond. De balie werd de ganse dag bewaakt door een portier En voor de kamers waren permanent twee meisjes aanwezig. Dat is nu allemaal toch wat veranderd. Zoveel personeelsleden zijn vandaag de dag niet meer te bekostigen. Er werken nu zeven personeelsleden, naast hef, directeursechtpaar, dat zelf ook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in :,Den Treek" aan het werk is. Mevrouw Lith. ..Misschien dat oudere klanten het kunnen merken, dat zulke dingen veranderd zijn. Maar je probeert toch even gastvrij voor iedereen te blijven" Die ..iedereen", zo suggereer ik, zal zeker wel het chiquere deel van debevolkingzijn.Maardatis volgens Lith niet waar. Hij zegt. ,,De tijd dat hier alleen maar chiquere mensen kwamen, is al lang voorbij. Nu komt hier van alles. Van ministers tot kolenboeren - onee.diebestaannietmeer Maarje begrijpt, wat ik bedoel. Wat overigens niet wil zeggen dat ik iedereen hier zomaar toelaat. Je hebt tegenwoordig van dat volk dat denkt overal inzijn interlockie binnen te kunnen komen. Nou. die hoef ik hier niet. Nee, stel dat er iemand komt met haren tot hier, waarvan je op een afstand kunt zien. dat hij ze weken niet gewassen heeft En die gaat dan hier in de salon zitten En daar in de hoek zitten dan mensen met allemaal stropdassen. Die zien zo iemand met die haren tegen de stoelleuning zitten en die denken: straks moeten wij daar nog tegenaan zitten. Watdat betreft probeer ikaltijd maar de kerk een beetje in het midden te laten. Dan zou ik zo iemand duideli|k maken, dat er voor hem hier geen plaats is." Deze houding kost Lith kennelijk niet zo erg veel dandizie, want tijdens het seizoen is het hotel goed bezet, terwijl in de wintermaanden 60% van de kamers bevolkt wordt. Dag in dag uit vinden er congressen, vergaderingen en partijen plaats. En daar moet Lith het van hebben ,.Dat hotel is voor mij niet zo interessant De prijzen, die we voor een kamer vragen zijn ook bepaald niet hoog Het zijn overigens zeer eenvoudige kamers. Maar het gaat ons vooral om het restaurant. We hebben de prijzen van de kamers expres laag gehouden, met de bedoeling dat mensen hier blijven overnachten na een diner. Alleen maar overnachtingen, dat hebben we liever niet. Kijk. als erom negen uur 's avonds iemand om een kamer met ontbijt komt en ik heb er nog een vrij. dan verhuur ik hem natuurlijk wel. Maar als er iemand belt dat hij over veertien dagen een keer wil komen overnachten, dan zeg ik nee. Stel je voor dat er de volgende dag iemand belt. dat hij hier een driedaags congres wilhouden, waarvoor hijzus en zoveel kamers wil reserveren. En dat dat niet zou kunnen omdat ik nou net die ene kamer voor die ene overnachting heb verhuurd. Zulke dingen zijn gebeurd en daar leer je dan wel van," aldus Lith. Wanneer gasten dingen verlangen, die voor het personeel te arbeidsintensief zijn, dan legt Lith rustig doch gedecideerd uit, dat een en ander niet gehonoreerd kan wordenEn als klanten hem werkelijk te lastig zijndan krijgen ze dat ook te horen Hij noemt als voorbeeld een gast, die zijn hond dingen toestond, die het beest waarschijnlijk thuis niet zou mogen. Een harend beest, dat zijn sporen achterliet op iedere stoel, die het als rustplaats wenste te gebruiken. Na een week achter het dier aangedraafd te hebben, presenteerde Lith de eigenaar op de rekening ook de post ..verzorging hond 35.-". Daarop ontspon zich de volgende discussie tussen de gast en Lith: Gast. ,,Wat is dat. die 35.-?" Lith. U kunt toch lezen Datzijn de kosten van het verblijf van de hond". Gast: ,,Dat betaal ik niet" Lith: ,,Dat betaalt u niet". Gast ..Nee" Lith: ,,Dat is uitstekend, meneer, dan haal ik 35,- van de rekening af en dan verzoek ik u om hier nooit meer uw gezicht te laten zien". Lith: ..Begon die man nog een beetje te tieren, dat hij naar de consumentenbond en weet-ik-veel-wat-voor vereniging nog meer zou gaan om zich hierover te beklagen. Ik denk pfft je klaagt maar fijn, als je je hier maar nooit meer vertoont" Mevrouw Lith is er als de kippen bij om ons duidelijk te maken, dat het hier slechts een uizonderingsgeval betrof en dat de sfeer in het hotel over het algemeen zeer goed is. Mevrouw Lith: ,,De mensen moeten vaak vreselijk om mijn man lachen Dan is hij ergens iets aan het uitserveren en dan hoor ik ineens gebulder van het lachen. Dan heeft hij weer een grap verkocht en dan liggen ze allemaal dubbel over tafel. Hij heeft van die droge humor. Lijkt een beetje op Toon Hermans". Lith is niet te beroerd om meteen een staaltje van zijn kunnen te tonen. Lith: ,,Een tijdje terug was hier een of andere professor, die stond iets moeilijks uit te leggen aan een groep jongens van jullie leeftijd. Schreef allerlei moeilijke dingen op een schoolbord. Ik ben daar bezig met koffie serveren Zeg ik ineens: ,,En jongens, beginnen jullie het nou al een beetje te snappen? Anders kom je straks maar even bij me langs". Nou, die jongens lachen natuurlijk aldus Lith met een glinstering in zijn ogen. Vertelt dat hij zijn komisch talent ook aanwendt om bijvoorbeeld deelnemers aan een congres wat Mevrouw Lith: „We kijken en vergelijken altijd" TEKST: MARNIX KREYNS FOTO'S: JANUS VISSER - Het hotel van voren. nader tot elkaar te brengen. Lith. Komen er mensen van heinde en verre. Kennen mekaar niet, en zijn misschien een beetje onder de indruk van het hotel Nou die komen hier in de salon te zitten Daar een paar en daar een paar. Durven ze niet met elkaar te praten. Nou. dan maak ik even een grapje, hé, om het ijs te breken En dat breekt dan ook, hoor" Hij lijkt werkelijk op Toon Hermans, wanneer hij verslag doet van het diner, dat hij met Kerstmis genoten heeft We hadden het er over, dat de keuken - met niet minder dan twintig specialiteiten - nog steeds het paradepaardje van Den Treek is Mevrouw Lith zegt dat ze nog nooit ergens een betere keuken hebben aangetroffen En dan komt Lith met het verhaal van het kerstdiner Zielig", noemthij het,.terwijl we toch in een restaurant van enige naam zijn geweest. Maar als je ziet, hoe krenterig het daar toe moet gaan Meloen met ham, vermeldt het menu Nou. we hebben meloen met ham gegeten. Eén toastje, één bolletje boter, een paar plakjes ham, een paar bolletjes meloen. Ikhebdattoastjegesmeerd. de ham erop gelegd, daarop die bolletjes meloen en ik heb het opgegeten. Ik denk da's dat, dat was het voorgerecht" In deze trant krijgen ook een tussengerecht - ,,een hard bakje dat uiteindelijk niet van plastic was" - en het hoofdgerecht - ,.die erwten hadden ze per persoon uitgeteld" - een vernietigend oordeel. Afgerond door de opmerking van mevrouw Lith, dat ze daar echt niet voldaan van tafel opstonden. Lith ,,Die mevrouw van dat restau rant, die kent ons en die vraagt na afloop, wat we er van vonden. Ik zeg ach, dat ging wel. Nee, zegt ze, wees maar eerlijk, het blijft onder ons. Dus ik maak zo een paar bemerkingen. Roeptzedecheferbij Zo'n jongen van vijfendertig, die hardop gaat staan beweren dat het niet zo is Dat zijn klanten altijd terugkomen voor het kerstdiner. Ik denk: nou, laat maar, hoor. Maar die mensen gaan zeker nooit ergens anders eten". Overigens is Lith er ook van overtuigd, dat de smaak van het publiek vervlakt. Hij zegt dat het een gevolg is van de consumptiemaatschappij. Lith: „Kijk nou eens naar de televisie-reclame. Vrouw gaat soep maken. Wat doet ze: een zakje van zus en een blokje van dat en nog een zakjeMaar dat is toch geen soep. Dat is troep, surrogaat. Vroeger begon je met vlees te laten trekken. En zo doen wij het hier nog. Maar de mensen gaan wennen aan die surrogaat-smaak". „Ikhebookwel eens een snackbar - De eetzaal van hotel „Den Treek". - De hal van hotel „Den Treek". Zijn vrouw beaamt het: „Het is wat ik zei. Als we ergens ander komen, dan is het altijd kijken en vergelijken. Maar het resultaat is altijd, dat ik denk: Christus, het is toch leuk bij ons". En Lith tenslotte: „Met hard werken, weten we het hier nog van een beetje ouderwetse kwaliteit te houden." - De blauwe salon van hotel „Den Treek". - Nico Lith: „....die doperwten waren per persoon afgeteld...." gehad. Verkocht ik in de winter erwtensoep. Had ik zelf gemaakt. Aller erin, wat erin hoort. Lusten de mensen het niet. Ben ik maar op blikken overgegaan. Vraagt er een man om erwtensoep, maar het moet welechtezijn Ikzeg man.watdacht je dan, dat ik verkocht? En ik geef hem een kop soep uit blik. Hij vond het zo lekker, hij nam nog een kop Ik zeg tegen hem: aan u heb ik plezier U bent een kenner". Lachtuitbundig Het mag Lith en de zijnen niet verhinderen de hoogste kwaliteit op de tafels in Den Treek te blijven serveren. Al was het alleen maar voor zijn eigen plezier. Want dat is wat volgens Lith zijn keuken onderscheidt van die van andere kwalitatieve keukens. ,,Je doet het met zorg en aandacht. Het eten wordt hier met liefde klaar gemaakt. Je legt je hart in het eten"

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7