,Car Wash', pretentieloze film over hardwerkende negers Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 16 FEBRUAR11978 17 )OOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week vijf nieuwe films in het programma van de imersfoortse theaters, waarvan „Car Wash" de meest aansprekelijke is. 3rand 4). „Bugsy Malone (De slagroomtaartengooiers) is wel de beste, maar ie is reeds eerder in Amersfoort te zien geweest. In Duo 2 draait „Hol- (woodman", première voor Nederland, tegelijk met verschillende andere ïeaters. Kortom: wel iets nieuws er bij, maar niet direkt om over naar huis te irijven. Postzegels zijn toch al onbetaalbaar „Car Wash" van regisseur Michael heeft één belangrijk nmerk: het is volkomen pretentie- ook al zullen sommige ravers er wellicht een onnair tintje in kunnen ontdek- n. De film was het eerst te zien op t filmfestival in Cannes en kreeg ar nog een prijs ook: die voor de l muziek. En inderdaad: de mu- overheerst sterk in dit verhaal, dat nu niet direkt uitblinkt door diepgaande karaktertekeningen. „Car Wash" speelt zich af in de Deluxe Autowasserij in Los Angelos, midden in de zomer. Het personeel bestaat voor het allergrootste deel uit zwarten en die werken, poetsen, spuiten en zingen dat het een lieve lust is. „Pas de problème", zouden ze in Frankrijk zeggen, geen vuiltje aan de lucht. En zo is het ongeveer, ook al heeft Schutz wel getracht enige verstoring in de volmaakte harmonie aan te brengen door it Eastwood in „Voor een handvol dollars" i AL IN EEUW Jaren lang hebben we ge laagd. dat we van die slappe 'inters hebben. Niet meer dat van dik hout zaagt men plan- en" met winters, waarin we Bm-ijna tot maart nog op de Wkshaatsen konden, waarin we igelmatig werden vergast op ikke pakken sneeuw, afgewis- ild met zo'n gezellig stormp/e, aardoor alles zo lekker vast imt te zitten. Niks van dat alles. IWijl in grote delen van jropa de economie groten- iels in elkaar zakt door de vare overlast die koning inter daar oplevert, blijft Ne- ?- irland vrijwel onberoerd en tan sneeuwstormen, ijzige iu, ijzel e.d. met een boogje n ons kikkerlandje heen. Ter- jl Nederlandse wintergasten Hde berggebieden bi/na orden bedolven onder lawines i in grote getale hun benen eken op al die bergen eeuw, hebben we hier al en- Ie maanden tang verlangend gekeken naar tenminste en- Ie centimeters dik ijs om die ditionele, maar nu al bijna in ier vergeten sport, dat volks- 'maak.schaatsen" nog eens ne' kunnen beoefenen. Het zat er nu toe niet in. Stormen ge- og, maar zonder ijs. Ja, ha- 'stenen, die konden we gen, maar daat zaten we niet te springen. Regenbuien bij j. vleet, dat wel. Mist. ook in irlei vormen voorradig. Maar r echt helder ijs, vergeet het ar. Op het moment dat ik eUt re regels tik. heb ik de kachel f extra opgeschroefd in het Ier van de energiebezuini- g. Buiten vriest het! let is maar een paar graden Ier nul en eigenlijk niet eens moeite van het opschrijven -Jf trd, maar tochde ijs- i^snigingen hebben weer hoop gekregen. Ver- Wende gemeenten, die toch t 'ings, maar véél te vroeg de anen enkele maanden gele- al weer onder water ^sben laten lopen, krijgen nu ggl gevoel, dat alles toch niet I noppes is geweest. Het st! En zo nu en dan sneeuwt vraagt je natuurlijk af hoe zo maar ineens is gekomen Hten/ang zitten we te knie achter de ramen om triestig buiten te kijken en deregen laag neer te zien vallen en je ng e- ineens is alles veranderd. Eerst komt de maagdelijke sneeuw en vult de wereld vol schitterende doorkijkjes en nauwelijks is dat witte spul deels van de straten verdwenen, of de vorst begint zijn heerschappij, zij het nog op. zwakke puntjes. Als je het mij vraagt: we hebben alles te danken aan onze konin gin. Zoals bekend is het al enige tijd werkelijk noodweer in Ame rika. De ene sneeuwstorm na de andere legt handel en wandel der Amerikanen plat. Op zich niet zo erg, omdat die Amerika nen toch al veel teveel energie opslorpen van onze wereld voorraad, zodat een pas op de plaats nooit kwaad kan, maar het is toch het begin geweest van onze vorst. Ga maar na. Ko ningin Juliana gaat naar New York - weliswaar om haar doch ter en diens man op te zoeken, maar het doet er verder niet toe - en wat gebeurt er: het gaat vrie zen in Nederland. Ik noem dat geestelijk kontakt met het vader land. Terwijl ze stond te bibberen op het vliegveld Ken nedy van New York in de ijzig striemende sneeuwstorm en mistroostig konstateerde, dat haar vriendelijke Friendship haar vleugels niet uit kon slaan, dacht ze ineens aan dat heer lijke, brave Nederland, waar het meestal vorstvrij is. En in die ene gedachtenflits verbond ze de ij zige kou van New York met de mistigheid van Schiphol. En langs die gedachtenli/n stroomde sneeuw en ijs naar ons land. En het heeft ge sneeuwd. En het vriest, nu ik dit schrijf. Als het echter werkelijk zo is als ik denk, geloof ik, dat we ons niet teveel illusies moeten ma ken. Want onze koningin is toen het weer een beetje op klaarde. verder naar Suriname gereisd, heb ik begrepen. En daar zal ze ongetwijfeld - als op het vliegveld het muziekkorps speelt en de zon ongenadig op haar huid brandt - weer denken aan Nederland, waar het volgens de berichten toch zo koud moest zijn geworden. En ja hoor. Via de gedachtenflits komt de warme lucht op Schiphol aan en zitten we binnen afzienbare tijd - figuurlijk gesproken dus - met een kleine hittegolf. Dan kunnen we het schaatsen wel vergeten. Dankzij onze koningin. We kunnen haar wat dat betreft veel beter in de zomer naar Afrika sturen. Om ons warm te houden aan de Ne derlandse stranden. Wij weten, dat zij aan ons zal blijven den ken. En dèt is méér dan vol doende V. enkele ontevreden arbeiders te in troduceren en een knaap, die een beetje met zichzelf In de knoop zit. Maar zoals gezegd: voor de rest is alles koek en ei. De wasserij swingt van plezier van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Natuurlijk kun je daar niet een hele film mee vullen, hoe plezierig de Ameri kanen het ook zouden vinden, want een betere reclame kun je |e niet indenken Rassendiscriminatie9 Hoe kom je erbij9 Kijk maar eens met hoeveel plezier die jongens werken. In de autowasserij Regisseur Schutz. die toch al door zijn producers Art Linson en Gary Stromberg dwars werd gezeten die al te diepgravende scènes er gewoon uit knipten (laten we het vooral leuk hou den). vulde zijn film met allerlei korte, leuke voorvallen uit de wasserij en laat een hele reeks stereotypen voor de camera paraderen Zoals daar zijn een homo-sexueel, een oprichter van een nieuwe godsdienst, een prostitué, een weggelopen teener, een arrogante dame. de dikke, de dunne, de oudere, de tobber, etc.etc Er zijn mensen die ze allemaal geteld hebben en zijn op zo'n vijftig verschillende rollen gekomen Ga d'r maar aan staan „Car Wash" zou je ook als een musi cal met slapstick-effecten kunnen om schrijven, aangevuld met enkele ernsti ger zaken, die echter nergens naar te vredenheid worden uitgewerkt, maar aan de oppervlakte blijven hangen Dus een slechte film? Ach, dat ligt er maar aan wat je slecht noemt. Pretentieloos amusement, een beetle gemakkelijk gemaakt met lekker in het oor liggende disco-muziek (soul e d, uiteraard) Je kunt je er best mee amuseren, zonder het gevoel te hebben naar een meesterwerk te kijken. En de palm in Cannes voor de muziek: die is eigenlijk wel terecht. Want die mu ziek is prima deluxe. Voor de liefhebbers dan ook een prima film. (Grand 4, eerste week, alle leef tijden). HOLLYWOOD MAN Liefhebbers van aktiefilms kunnen deze week hun hart ophalen aan „Hol lywood man", waarin het gaat om stuntmannen, die in gevaar worden ge bracht door een producer, die op zwart zaad zit en - daartoe aangespoord door louche financiers - een aktiefilm maakt, waarin de stuntmannen omkomen. Dat wordt dan allemaal keurig verfilmd. Want het publiek wil nu eenmaal bloed zien en wat is er aardiger dan in de publiciteit te kunnen brengen dat het allemaal echt bloed is? De broer van een op die manier verongelukte stunt man, zelf een stunter van klasse, komt op het (film-)toneel om de zaak uit te zoeken „Hollywood man" is een niet slecht gemaalde aktiefilm over stunt mannen en het gevaarlijke van hun be roep. Dat de slechterik uiteindelijk toch door de inmiddels woedende stuntman gegrepen wordt, via een stunt, is een duidelijke zaak. (Duo 2, première Nederland). Verder in het Duo-duo sex in „Het genot om je te laten gaan" te zien in de weekvoorstelling van Duo 1en „Zullen we het nog een keertje overdoen", in de nachtvoorstelling van Duo 1 Wat de aktie betreft, daarvan is nog meer te zien in de nachtvoorstelling van Duo 2: „De ijzeren vuist", een Japanse vecht film. Alle films natuurlijk boven 16 jaar. IN HET KORT In het kort nog eventjes aandacht voor de prolongaties en reprises. James Bond gaat de negende week in, „Jabberwocky", die absurde film vol absurde humor in de stijl van Monty Python, beleeft in Grand 5 de tweede week, „Smokey and the bandit" begint aan de vierde week (Cinema 1), „De mantel der liefde" is nog te zien in Ci nema 2, waar zaterdag en woensdag middag „Herbie" nog eventjes z'n dolle avonturen in Monte Carlo beleeft. In Euro Cinema een reprise van Sergio Leone: „Voor een handvol dollars" met Clint Eastwood in de hoofdrol, de acteur, die volgende week te zien zal zijn in de nieuwe film „The Gauntlet", een harde politiefilm. „Bugsy Malone" komt tenslotte terug in de matinee-voorstelling van Euro Cinema onder de titel „De slag roomtaartengooiers". Een prima film, geheel gespeeld door kinderen, over de maffia in de jaren twintig, dertig. Het gaat er hard in toe, maar dan wel met taarten en dat soort wa pens (adviesleeftijd vanaf 10 jaar). AKTIE IN HET FILMHUIS Ook deze week wordt het Amers- foortse Filmhuis „bezet" door ak- tiegroepen, die via film en diskussie hun doelstellingen graag naar voren willen brengen. Vanaf zaterdag kun nen belangstellenden weer in Mi niatuur terecht aan de Appelmarkt. Zaterdag wordt de spits afgebeten door de Bond Amersfoortse Muzikan ten. Deze bond werd vorig jaar maart opgericht en heeft als doel het bevorde ren van „gewoon lekker muziek maken met elkaar" Daarvoor wil de bond graag een studio stichten waar gestu deerd, geëxperimenteerd en gerepe teerd kan worden. Verder wil de bond een muziek-workshop tot stand bren gen, waar alle muziekrichtingen terecht kunnen, een impressanaat en een pop podium, waar de musici op niet- commercièle basis kunnen optreden Aan de hand van de muziekfilms „CCC-Inc." en „Fanfare" wil B.A M. de ontwikkelingen en ervaringen in Amers foort vergelijken. „CCC Inc." van de ci neast Flip Jansen gaat over een wil lekeurige dag op de boerderij van de voormalige pop-formatie CCC Inc. Guido Hendrickx filmde het optreden van de Nederlands^ popgroep „Fan fare" (ook inmiddels opgeheven) in een studio, waar ze live en selektie spelen uit de roek-opera ,,Dr. Grossboam". (Filmhuis, zaterdagavond 19.30 uur). Zondag is het de beurt aan het Vrouwenkafee. Vertoond wordt de film „The double day" (De lange, lange dag" van Helene Solberg- Ladd. Het is een informatieve en uit dagende dokumentaire over wer kende vrouwen in Latijns Amerika en haar pogingen zoals die van vrouwen in de hele wereld, gelijkheid te bevechten zowel thuis als op het werk. Argentijnse dienstmeisjes, de vrouwen van Boliviaanse mijn werkers, Mexicaanse fabrieks arbeidsters, Venezolaanse vrouwen in een vrouwenpraatgroep, al deze vrouwen en vele anderen pra ten over hun problemen. Het Vrouwenkafee is nu iedere don derdagavond geopend van 20.00 - 24,00 uur in het gebouw van De Instee, Zuidsingel 45. Het Vrouwenkafee is een ontmoetingspunt voor vrouwen. Het heeft naast haar ontspanningskarakter ook een informatieve funktie. Twee maal p.m een thema avond, de andere avonden zijn open. Tijdens het tweejarig bestaan van het Vrouwenkafee zijn al vele groepen ge start, die nu min of meer zelfstandig draaien. Zo zijn er praatgroep; fort- groepen; het zangkoor; zelfverdedi- gingskursus, timmerkursus; werkgroep vrouwen en politiek en sinds kort ook Fem-Soc-groepen, ook de vrouwen- huisgroep is er en er komt nog steeds meer bij (Filmhuis, zondag, 19.30 uur). De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) is maandag in het Filmhuis present om haar doelstel lingen op kernachtige wijze naar voren te brengen en er over te dis- kussiëren. Zij doet dat met de film „Scènes uit het soldatenleven", een film gemaakt door het Amsterdams Stadsjournaal in samenwerking met de VVDM. Scène uit „Bugsy Malone" Scène uit „Car Wash". De film „Scènes uit het soldatenle ven" geeft een beeld van het leven van dienstplichtigen in het Nederlandse le ger Daarnaast maakt de film duidelijk dat je je ook in dienst moet organiseren in een vakbond om gezamenlijk op te komen voor je rechten. De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen is zo n vakbond Om toekom stige dienstplichtigen, maar ook niet- dienstplichtigen, een idee te geven van hoe het in het Nederlandse leger er aan toe gaat. heeft de filmgroep van het Amsterdams Stadsjournaal, in nauw overleg met VVDM-ers, een draaiboek voor de film gemaakt. Gezamenlijk werden soldaten gezocht als spelers en werd de kazernesfeer nagebouwd. De speelscènes zijn karakteristiek voor wat je in dienst kan meemaken opkomst, opleiding, parate hap, verve ling, aktie Juist door de verfilming van het alledaagse balen vormt de film een aardig tegenwicht ten opzichte van de rozengeur en maneschijn die in de voor lichtingsfilms van defensie wordt ge hoond. Verder brengt de film een aantal diskosSiepunten in beeld, door middel van interviews met (ex-)soldaten en vriendinnen van soldaten De toeschouwer kan zelf uitmaken op welke punten ingegaan wordt. In ver band met de tijd kon op de meeste pun ten niet diep ingegaan worden, maar dat is dan ook de funktie van diskussie achteraf (Filmhuis, maandag. 19.30 uur). Het Algemene Nederlandse Jeugdverbond, afdeling Amersfoort sluit dinsdag de rij aktiegroepen van de twee week „Aktie in het Filmhuis" af. En wel met de film „Zuid-Afrika ongecensureerd". Het ANJV is een linkse jongerenorganisatie (zelf voortgekomen uit het verzet tegen het fascisme In 1940/45), die sinds haar oprichting in 1945 actief Is o.a. op het gebied van de internationale solidariteit. Het thema van deze avond is dan ook solidariteit met de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. „Wij hangen het Christelijk- Nationalisme aan. Dat onde- mokratische principe mag u diktatuur noemen, zo u wilt In Italië heet het fas cisme, in Duitsland nationaal- socialisme en in Zuid-Afrika Christelijk-Nationalisme". Een uitspraak van de huidige premier van Zuid-Afrika, Vorster, gedaan toen hij tij dens de Tweede Wereldoorlog in de gevangenis terecht kwam vanwege zijn sympathie voor de nazi's Zijn uitspraak wordt geciteerd in de documentaire Zuid-Afrika ongecensureerd, een film die illegaal gemaakt werd door zwarte Zuid-Afrikanen en in fragmenten het land uit gesmokkeld Centraal in Zuid-Afrika ongecen sureerd staat het beleid van Vorsters Nationalistische Partij, die nu al 25 jaar ononderbroken de dienst uitmaakt Het belangrijkste onderdeel van dat beleid is het projekt van de Bantoestans, de „Thuislanden" voor de zwarte Zuid- Afrikanen De regering probeert de operatie als uiterst nobel te verkopen, want in zo'n Bantoestan kunnen de zwarte bevolkingsgroepen tenslotte tot ontwikkeling komen in hun eigen om geving, en binnen hun eigen cultuur patroon. Dat komt bij nogal wat mensen als zeer redelijk over, maar uit Zuid- Afnka ongecensureerd blijkt overduide lijk het tegendeel (Filmhuis, dinsdag, 19.30 uur). Uiteraard is er na elke aktie-film- avond ruimschoots gelegenheid tot diskussie over de getoonde films en de doelstellingen van de betreffende aktiegroepen. Daar gaat het juist om! ALAIN RESNAIS IN DE NACHT Het Filmhuis brengt vanaf zaterdag a.s. in haar nachtvoorstel lingen drie films van de bekende Franse regisseur Alein Resnais, die vooral de laatste jaren weer bekend heid kreeg met films als „Stavisky" (1974), maar in één klap beroemd werd door zijn film „Hiroshima mon amour" (1959). Het Filmhuis start de serie van drie met „L'Année dernière a Marienbad". Aanvang 23.15 uur. Op zaterdagavond 25 februari kan men om kwart over elf gaan kijken naar „Glissement progressif de plaisir" en op zaterdag 4 maart (om 23.00 uur) naar „L'Eden et après". Alain Resnais, geboren 3 juni 1922, ondanks ambities in de richting van het toneel afgestudeerd aan de parijse fil macademie. werd aanvankelijk onder de noemer „nouvelle vague" geran- schikt toen de jonge franse garde met „Les 400 coups". „Les Cousins", „Hi roshima mon amour" en „Orfeu Negro" op het Cannes Festival in 1959 sensatie verwekte. Ten onrechte Aan zijn korte films „Van Gogh" (1948), „Guernica" (1950), „Nuit et Brouillard" (1955), „Le chant du styrene" (1958) was dat nog niet zo te merken Maar de lange films onderscheidden zich van het werk van Godard en Truffaut bijvoorbeeld al door de nauwe samenwerking met ge vestigde auteurs: Marguerite Duras, Alain Robbe-Grillet, Jean Cayrol, Jorge Semprun, allen auteurs van de „nouveau roman die inmiddels zelf ook zijn gaan regisseren. Achtereen volgens maakte Resnais ..Hiroshima mon amour" (1959), „L'année dernière Marienbad" (1961), „Muriel" (1963), ..La guerre est finie" (1966), „Je 't aime, je t'aime" (1968). Behoudens een bijdrage aan de epi- sodenfilm „Loin du Vietnam" (1967) en supervisie bij de verfilming van de „strip" „L'an 01", was Resnais lange tijd inactief, tot hij opeens weer van zich deed spreken met „L'empire d'Alexandre" (1973) „Stavisky" (1974). (Filmhuis Amersfoort, zaterdagavond 23.15 uur). Scènes uit het soldatenleven - film In de serie akties en aktiegroepen in het Filmhuis. filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 16 februari t/m woensdag 22 februari. Grand 3 - 033-14632. „The spy who loved me". Dagelijks 1.30, 6 45, 9.30 uur Zondag 1.30, 4.00, 6.45 en 9.30 uur Grand 4 „Car Wash" Dagelijks 1.45, 6 45 en 9.15 uur. Zondag 1.45, 4.15, 6 45 en 9.15 uur. Grand 5 „Jabberwocky". Dagelijks 2.00,7.00en 9 30 uur Zondag 2.00, 4 30. 7.00 en 9 30 uur. Cinema 1 - 033-18900 „Smokey and the bandit". Dagelijks 1.45. 6.45 en 9.15 uur. Zondag 1.45, 4.15, 6 45 en 9 15 uur Cinema 2 „De mantel der liefde". Dagelijks: 1.30, 6 30 en 9.00 uur Zondag 1.30, 4.00, 6.30 en 9.00 uur Zaterdag en woensdag 6.30 en 9.00 uur. „Herbie gaat naar Monte Carlo" Zaterdag- en woensdagmiddag 1 30 uur. Euro Cinema - 033-33655 „Voor een handvol dollars". (A fistfull of dollars). Dagelijks 1.45, 6 45 en 9.15 uur Zaterdag 4.15, 6.45 en 9 15 uur. Zondag 1 45. 4.15, 6 45 en 9,15 uur. Woensdag 6.45 en 9.15 uur. „De slagroomtaartengooiers". (Bugsy Malone). Adviesleeftijd 10. Zaterdag en woensdagmiddag 1.45 uur. Duo 1 - 033-16572 „Het genot om je te laten gaan" (16) Dagelijks 2.15, 7 15 en 9.30 uur. Zondag 2 15, 4.30. 7.15 en 9 30 uur Duo 2 „Hollywood Man Dagelijks 2.00, 7.00, 9.15 uur. Zondag 2.00, 4 15, 7.00 en 9.15 uur. NACHTVOORSTELLING Duo 1 „Zullen we het nog een keertje over doen" (16). Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur Duo 2 „De ijzeren vuist". (16). Vrijdag-en za terdagavond 23.45 uur.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 17