Biezenkamp en hoofdcentrum Wereldgebedsdag in Leusden Gids natuurpad park Princenhof verschenen in 1980 klaar Van Zandbrink slaat eerste paal vierde openbare school BEWONERS GRIENDEN WILLEN VEILIGHEID VOOR HUN KINDEREN pasar malam Stijl dansavond TEVENS START BOUW GYMZAAL iURGEMEESTER ONTVING EERSTE EXEMPLAAR Werkgroep Welzijn CML vergaderde \<T C~ 5s DONDERDAG 16 FEBRUAR11978 (Van de redaktie). LEUSDEN-CENTRUM - Als alles meeloppt - en dan moet er hard worden aangepakt - kan het eerste deel van het hoofdcentrum op 1 januari 1960 batrokken zijn. Dan zal - aldus de heerDortmond, hootd stadsuitleg van de gemeente Leusden- ook de Biezenkamp gereed zijn. Er staat een bouwtijd van twaalf maanden voor het eerste deel van het hoofdcentrum, zodat niet meer al te lang gewacht moet worden met het afronden van de voorbereidingen. Wat betreft het eerste fase-gedeelte: hieraan kan maar weinig meer veranderd worden. De grote lijnen liggen vast. Volgens de heer Dortmund zal al het mogelijke worden gedaan om een logisch verlopende verbinding te maken tussen hoofdcentrum, Hamersveldseweg en de Biezenkamp. Intern heeft men er al wat aan gewerkt, maar daar zal wat dieper ingedoken worden, zodra de voorbereidingen van de eerste fase van het hoofdcentrum achter de rug zijn. Dan ook kan worden bekeken of het benzine-servlce-station aan de noordzijde van het hoofdcentrum parallel aan de Noorderinslag moet worden gevestigd of dat een andere plaats wellicht verstandiger is. Dinsdagavond hikten enkele leden van de werkgroep R.O. van het CML hier nogal tegen aan. PLEIN CENTRUMWEG Nu de Centrumweg niet zo breed wordt als de computers eerder hadden vastgesteld, zal de Smoussesteeg als een voetgangers-verbindingsweg niet ongelijkvloers doorlopen in het hoofd centrum, maar zal gebruik worden ge maakt van een voetgangersover steekplaats met lichten. Gedacht wordt aan verkeerslichten, die voor de voetgangers en fietsers in principe altijd op groen staan. Alleen als er auto's voor het stoplicht staan, zullen die - via detectie-lussen in de weg - op rood springen. De geluidswal langs de Centrumweg, die daar zou worden aangelegd om het geluid van een vierbaansweg te keren, zal misschien nu niet nodig zijn In overleg met de bewoners, die langs de Centrumweg een woning hebben ge kocht, zal worden bekeken of die wal er toch, moet komen of kan worden volstaan met groenpartijen. WINKEL TEN EN WOONSTRA- Het hoofdwinkelcentrum zal bestaan uit winkelstraten en woonstraten. De woonstraten zullen op de eerste ver dieping worden gesitueerd en zullen aan elkaar gekoppeld zijn. De woonstraten zullen bereikbaar zijn met een ruime lift en door een hellende wegDe woonstra ten zullen de winkelstraten kruisen via bruggen. Er zal een passage komen (grotendeels overdekt) en een brede hoofdwinkelstraat. Wat betreft de pas sage- bekeken zal worden in hoeverre in deze passage tocht kan worden tegen gegaan De parkeerplaatsen zullen in ieder geval een halve meter beneden maaiveld worden aangelegd. Het ver diepen van de parkeerplaatsen tot één meter, is niet haalbaar, omdat dan tech nische maatregelen moeten worden ge troffen om de waterstand tegen te hou den. Dit is financieel geen haalbare kaart. Het grote plein tussen warenhuis en stadhuis (in de tweede fase van het hoofdcentrum) was oorzaak van enige diskussie. Door de trechtervorm waren sommige leden van mening, dat het plein niet voor alle doeleinden gebruikt zou kunnen worden. De oppervlakte, zo'n ruim 3000 m2, is echter ruim genoeg. Wellicht dat de indeling van de geplande bomen bij kan dragen aan een funktioneel zijn van het plein, zo werd gesteld. De grote parkeerplaats ten zui den van het plan, zal eveneens voor grotere evenementen geschikt moeten zijn. Voorgesteld werd, dat de bomen in ieder geval een kale stam zouden moeten hebben van minstens drie meter. LEEFBAARHEID CENTRUM De leefbaarheid van het centrum - vooral 's avonds - was nogal een uitge breid punt van discussie, Het is de kunst om een winkelcentrum te scheppen, dat 's avonds ook een levendige aanblik toont. Dit kan ondermeer bereikt worden door voldoende horeca-bedrijven, de evenementenhal en - zoals men sug gereerde - een bioscoop. BIOSCOOP Zoals blijkt uit de WD-enquête, is er veel belangstelling voor de film in Leus den. Ruim 54procentvindt, dat film in het cultureel centrum moet worden getoond. Toch is het de vraag, of een bioscoop rendabel kan zijn in Leusden, terwijl er zoveel bioscopen op korte af stand (Amersfoort) te vinden zijn. De Sa r. LEUSDEN - Dit jaar is het de 49ste aal dat in Nederland de Wereldgebe dsdag wordt gevierd. De liturgie voor wereldgebedsdag 1978, die ge- >uden wordt op vrijdag 3 maart, is sa- engesteld door de Women's Inter- I lurch Council of Canada, en gaat over ït thema „Community Spirit in 1 odern Living" (gemeenschapszin in tze dagen). De kollekte, die op Wereldgebedsdag t»78 zal worden gehouden, is bestemd n het drankmisbruik onder de In- anen en de Eskimo's, die van de blan- in de alkohol hebben overgenomen, te Istrijden De ravage, die de alkohol iderdeze volkeren heeft aangebracht, is onzegbaar grc. Blanken kunnen al leen nog proben de ontstellende ge volgen enigszine verzachten. Na overleg tsen de verschillende kerkgenootschoen in Leusden is be sloten dit jaar Wereldgebedsdag te vieren in de Jonneshoeve, tegenover de Rooms-Kholieke Kerk in Leusden-centn, en wel om 20.00 uur op vnjdag 3 mrt. Alle gelovigen zijn welkom De Womenlnterchurch Coucil of Canada is eenkumenische beweging, waarin vrouw van elf verschillende kerkgenootscbpen zich hebben ver bonden door scheidingsmuren van de (door mam gedirigeerde) kerken heen. Het doel van deze beweging is om christenvrouwen in heel Canada in staat te stellen om te leven in liefde en zuster schap, opdat op den duur mensen elkaar zullen kunnen vinden in Christus. „Ons leven is voller en rijker gewor den," schrijven de Canadese vrouwen vóór in het liturgieboekje, „doordat mensen van verschillende kuituren, ras sen, stammen en tongen hier hun thuis hebben gevonden. Als Canadezen roe pen we onze zusters (en broeders) over de hele wereld op tot éénwording met ons en met elkaar, zodat de totale mensheid naar eenheid en onge- schondeheid kan uitgroeien. En aldus bezig zijnde doen wij Gods wil." i]V LEUSDEN - Slechts betrekkelijk einig mensen is het bekend dat naast ,ït vele openbare groen dat in de "?vijken zelf is te vinden, Leusden- 1entrum ook nog over een park be- hikt, n.l. het park Princenhof. Dit park met een totale oppervlakte in 4 hectare bevindt zich tussen de warteweg en de Bavoortseweg en is ingelegd als bufferzone tussen de be- mwingvande wijkHamersveld en het idrijfsgebied Princenhof. Bij het ont- erp, afkomstig van de tuinarchitect Der uit Capelle a/d Ussel, is in hoofd- iak gekozen voor een beplanting die nature in Nederland thuishoort; een deel van de aanwez^e planten is echter spontaan opgekomn. Al met al is in het park Princenhof ee boeiend stukje na tuur ontstaan, datneer belangstelling verdient dan het t< nu toe krijgt. Voor de werkgiep Milieu-educatie van het C.M.L. en a afdeling Plantsoe nen van de Dien Gemeentewerken was dit aanleidinpm in het park een natuurpad uit te zten, om daarmee de aandacht op de jnwezige bomen en planten te kunneivestigen. Het alleen maar aanduiden aar iets staat werd echter onvoldoeie gedacht, vandaar dat de werkgrot Milieu-educatie in nauwe samenweing met de afdeling Plantsoenen een gids heeft gemaakt met een uitvoerige en goed geïllustreerde beschrijving van alles wat er te zien is. De nu verschenen gids heeft overigens alleen betrekking op het win terseizoen waarbij de nadruk op de bomen valt, er volgen echter nog drie gidsjes waarin achtereenvolgens de lente, de zomer en de herfst aan de beurt komen. Voor belangstellenden is de gids gratis verkrijgbaar bij de receptie in het gemeentehuis, de stand van het C.M.L. in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek en bij het kantoor van de Leusder Krant. t Mevrouw Van Dalen, lid van de werkgroep, overhandigt burgeneester Rademaker het eerste exemplaar van het gidsje. r >at gebeurde dinsdagmiddag in de raadszaal van het gemeertehuis. meningen waren hierover verdeeld. Gedacht werd een filmhuis met een spe ciaal gericht programma, zoals ook el ders in het land het geval is Vooral in de weekeinden zou - volgens de meesten - een bioscoop in Leusden wel haalbaar zijn. THEATER Naast een groter theater voor de gro tere uitvoeringen, is het best mogelijk een kleiner theater te kreeren, waarin naast bijvoorbeeld kamerconcert uitvoeringen ook filmvoorstellingen kunnen worden gegeven Hierover zal verder worden nagedacht. BIEZENKAMP Gemeentelijke diensten zijn direkt na de uitspraak van de kroon begonnen aan de uitwerking van het plan Biezen kamp Nu de sportzaal in Groenhouten is gerealiseerd, moet voor deze plaats een andere bestemming worden ge vonden, aldus de heer Dortmond. Het plan dient aangepast te worden aan de nieuwe situatie Binnenkort zal een eerste gesprek hierover worden gevoerd met AMRO-Westland-Utrecht. Het is de bedoeling, dat de uitbreiding van de Biezenkamp gelijktijdig met het eerste deel van het hoofdcentrum kan worden opgeleverd (begin 1980). De bouwtijd van het hoofdcentrum is twaalf maanden De heer Van der Laan Bouma legde namens de architecten De Jong en Van de Werf, de ontwerpers van het hoofdcentruméénenanderuitaande werkgroepleden. In de volgende ver gadering zal verder worden gesproken over het hoofdcentrum. COMMENTAREN/MENINGEN LEVENDIG MAKEN VAN HOOFDCENTRUM Wij zijn van mening, dat er toch wel wat lichtvaardig wordt gedacht over delevendlgheid van het hoofdcentrum na sluitingstijd van de winkels. Als men bedenkt, dat er slechts 250 m2 aan horeca bedrijven in heteerstedeel van het hoofdcentrum beschikbaar wordt gesteld en dat de rest moet worden gezocht in de evenemen tenhal, dan kan men zich afvragen, of dit voldoende is. Een bioscoop kan die levendigheid wellicht vergroten, maar het is de vraag of die rendabel te maken Is. Er zijn voorbeelden genoeg van hoofdwinkelcentra, die 's avonds een doods stuk beton vormen, zonder enige aantrekkelijkheid. Het feit, dat er zo'n honderd wo ningen in het centrum zullen ko men, kan iets bijdragen aan die levendigheid, maar of dit vol doende is, is nog zeer de vraag. We willen de gemeente en de ar chitecten in overweging geven vooral dit punt nader te bekijken. V. (Van de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - De werk groep Welzijn van het Comité Mi lieuzorg Leusden kwam vorige week woensdag in boerderij Groot- Krakhorst bijeen om verder te praten over de taakstelling van de werkgroep en de werkwijze die moet worden gevolgd ter aanzien van het welzijnsbeleid in Leusden. In een vrij langdurige vergadering kwamen de leden tot de volgende besluiten: De werkgroep zal graag gebruik maken van ambtelijke hulp bij het ver vullen van het secretariaat De heer Boogaard, hoofd van de hoofdafdeling Welzijn van de gemeente Leusden, zal worden uitgenodigd de vergaderingen van de werkgroep bij te wonen. De afdeling en de desbetref fende wethouder zullen alle stukken van de werkgroep in het vervolg ont vangen. Vóór elke vergadering zal een delegatie van de werkgroep een infor matief gesprek met de heer Boogaard hebben over de nieuwste ontwikkelin gen De gemeentelijke commissie Welzijn zal eveneens alle stukken ontvangen Er zal gevraagd worden of het mogelijk is een oriënterend gesprek met wet houder Van Woudenberg te hebben. Hem zal worden gevraagd of de werk groep inzage kan krijgen in de com mentaren van verenigingen in Leusden op de gemeentelijke „groene nota" Gezocht zal worden naar Achtervel- ders, die zitting willen nemen in de werkgroep om namens Achterveldse verenigingen die in het welzijn werkzaam zijn, mee te kunnen praten over het toekomstige welzijnsbeleid van Leusden, (én Achterveld, Stouten- burg en Leusden/Zuid) Tenslotte kwam de werkgroep tot de konklusie, dat in hun wijze van werken de nadruk gelegd diende te worden op het erbij betrekken van belanghebben den, dat er via persoonlijke kontakten gewerkt diende te worden en dat er ge keken moest worden welke groepen nog niet zijn bereikt Verder zal de werkgroep een aktieve voorlichting over het welzijn trachten te bevorderen door middel van het beleggen van bij eenkomsten, waar uitgelegd kan wor den, wat er eigenlijk aan de hand is. Ook via de Jeugdraad en wijkorganen kan het één en ander in de praktijk wor den gebracht, aldus de werkgroep led en. De vergadering stond onder leiding van de heer J. M. Jacobs. Omstreeks elf uur besloten de werk groepleden op de volgende vergade ring verder te diskussiëren over programmering en werkwijze. Die volgende vergadering is vastgesteld op woensdag 1 maart a.s. In ongeveer 170 landen en landstreken wordt deelgenomen aan de Wereldgebedsdag. Daartoe behoren vele Afrikaanse en Aziatische landen. In 1887 vond een aarzelend begin in Amerika plaats. In 1929 startte men in ons land, en daarna ook in andere landen van Europa. Laten velen in de Johanneshoeve zich verenigen in het gebed. Zij zullen als Leusdenaren zich verenigd weten met vele christenen over de gehele wereld, die samen zullen bidden op dezelfde dag, gebruik makend van dezelfde li turgie. Overdenkend dezelfde bijbelge deelten, wetend dat zij als Christenen niet op zichzelf staan, maar in een we reldgemeenschap van Christenen zijn opgenomen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Bewoners van Grienden komen nog eens terug op een eerder aan b. en w. van Leusden gedaan verzoek om iets te doen aan de veiligheid van hun straat. Want die laat te wensen over. Zij schrijven: Ruim twee maanden geleden ver zochten wij het college van Burgemees ter en Wethouders van de gemeente Leusden maatregelen te nemen ter be strijding van de verkeersonveiligheid in onze straat, de Grienden in Leusden- Centrum. Eenenvijftig bewoners van deze straat ondertekenen dit verzoek en alle eenenvijftig zitten te wachten op een antwoord van het college van Bur- aemeester en Wethouders Zelfs een bevestiging van de ontvangst van ons verzoek kon er blijkbaar niet af. Omdat LEUSDEN - Aanstaande vrijdag 17 februari om 15.00 uur zal wethouder W. A. van Zandbrink de eerste paal slaan voor de 4e openbare kleuter- en basisschool. Dit zal gebeuren in aanwe zigheid van de leerlingen van deze school, thans nog gehuisvest in enkele noodlokalen aan de Noorderinslag. De nieuwe school, naar een ontwerp van het architectenbureau Ir. T. van LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 19 februari wordt er in het jpn- gerencentrum „de Til" weer een stijl dansavond gehouden, waar iedereen aan mee kan doen. De dansmuziek zal deze avond verzorgd worden door het Trio „Mercy". Deze stijldansavond be gint om 20.00 uur en zal om 23.00 uur eindigen. de door ons gewenste maatregelen geen uitstel verdragen, met de komst van de lente verschijnen ook de spe lende kinderen weer op straat, wenden wij ons nu tot u. Hieronder herhalen wij de toelichting van ons verzoek zoals neergelegd in ons schrijven aan het college van Bur gemeester en wethouders, d.d. 5 de cember 1977. Toelichting: De ligging van onze straat nodigt, zo leert onze ervaring, au tomobilisten uit tot het rijden met snel heden die, weliswaar beneden het wet telijk toegestana maximum liggen maar toch een gevaar vormen voor spelende kinderen, voetgangers en fietsers. Omdat onze straat slechts aan één zijde een voetgangersgedeelte heeft en dit deel niet duidelijk als zodanig ge markeerd is - hetwelk tot gebruik als Hoogevest b.v. uit Amersfoort, komt in Noordwijck te staan. Het is de be doeling dat de school bij het begin van het nieuwe schooljaar in gebruik kan worden genomen. Het heien van de eerste paal van de 4e openbare kleuter- en basisschool zal tevens het startsein vormen voor de bouw van het eerste gymnastieklokaal in de 2e fase. Het ontwerp, afkomstig van de architect J H. Hoogstra, is tot stand gekomen vanuit een door de ge meente opgesteld programma van eisen. De speelruimte beslaat een op pervlakte van 12 x 21 meter. Voorts telt het gebouw 2 kleedruimten van 30 m2, wasruimten, een docentenkamer en een buiten berging. In het ontwerp is tevens een mate- rialenberging en Schaftruimte opgeno men ten behoeve van de plantsoenen dienst. De bouwkosten inclusief inrich ting bedragen 942.500,- Als alles volgens plan verloopt, zal het gym nastieklokaal rond 1 september in ge bruik kunnen worden genomen parkeerplaats leidt - is de mogelijkheid tot „veilig wegkomen" afwezig Wij weten dat er vanuit onze wijkraad bij u wordt aangedrongen op de aanleg van een „woonerf' in onze wijk. Wij ondersteunen dat initiatief van harte; het lijkt ons de beste oplossing voor de verkeersproblemen in onze wijk. Indien wij goed zijn ingelicht zal een beslissing over en aanleg van een woonerf echter nog enige tijd op zich laten wachten. Daarom verzoeken wij u reeds nu. ge zien de ernst van de situatie, tijdelijke maatregelen te treffen teneinde de ver keersonveiligheid in onze straat te ver kleinen. Tot zover de toelichting uit onze brief van 5 december. Wij hopen dat u ons verzoek op korte termijn in be handeling wilt nemen", aldus de brief van de Grienden-bewoners. is in de FLINT te Amersfoort 17 t/m 19 februari V J atrisrii a-L-tMfCON het nieuwe gymnastieklokaal in Noordwijck, waarvan de bouw op 17 februari van start gaat.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5