Burgemeester installeerde werkgroep „Edukatief Plan" Gouden feest voor familie De Smalen Afdeling Rooie Vrouwen in Leusden opgericht Geanimeerde kring-vergadering van de NBP SL0TAV0ND KAARTSEIZOEN IN „DE TIL" Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 23 FEBRUAR11978 5 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Burgemeester J. W. M. Rademaker heeft vorige week don derdag de werkgroep „Edukatief Plan" officieel geïnstalleerd. Aan sluitend hield de werkgroep, die dit jaar met een edukatief plan moet komen, haar eerste werkvergadering. Er werd een pro cedure vastgesteld, waarmee ge werkt zal gaan worden. In de werkgroep zijn een aantal or ganisaties en verenigingen, die zich met edukatief werk bezighouden verte genwoordigd. Zo heeft er iemand zitting in' van ..Latent Talent", van de Jeugdraad, van de Vrouwenraad, van de bibliotheken, van de pastores, de vakbonden, de CML-werkgroep Wel zijn, van de gezamenlijke wijkraden en de bejaarden Daarnaast heeft één van de raadsleden zitting in de werkgroep, die wordt voorgezeten door wethouder G. van Woudenberg. De groep wordt gecompleteerd door de heer L Boog aard, hoofd afdeling Welzijnszaken van degemeente.deheerA C.Hagenaars, stafmedewerker van de Stichtse Cul turele Raad, en een notulist. In zijn installatie-praatje gaf bur gemeester Rademaker er blijk van, geen voorstander te zijn van een over heid, die alles regelt. Een dergelijk idee noemde de burgervader ,,een griezel". Hij zei veel belang te hechten aan par ticulier initiatief en vond het bewon derenswaardig wat in Leusden dankzij dat particulier initiatief tot stand was ge komen In het verlengde daarvan zag de heer Rademaker de te installeren werkgroep. Na zijn korte inleiding ver klaarde de burgemeester de werkgroep voor geïnstalleerd. OPEN Het eerste half uur van de vergadering besteedden de werk groepsleden vervolgens aan de vraag of de vergaderingen openbaar dan wel besloten plaats zouden moeten vinden. Nadat alle mogelijke varianten de revu waren gepasseerd, werd toch met al gemene stemmen besloten de verga deringen openbaar te laten plaatsvin den. De rest van de tijd besteedde men aan de bespreking van de te volgen procedure Deze maand en een deel van de volgende zullen de leden van de werkgroep gaan praten met vertegen woordigers van tussen de veertig en vijftig verenigingen in Leusden, die mo gelijk iets doen dat in het edukatief plan opgenomen zou moeten worden. De werkgroepsleden willen van de vereni gingen weten, wat voor soort ak- tiviteiten ze organiseren, voor wie die aktiviteiten bedoeld ijn, wat ze kosten, hoe ze die kosten dekken en dergelijke In een volgende fase gaat men al deze gegevens bijeen brengen en trachten daar enige samenhang in aan te bren gen. In april wil men dan nog een duide lijk aan iedereen vragen, wie er wat educatiefs in de gemeente wil opzetten Reacties daarop kunnen dan verwerkt worden in de gegevens, die men al van verenigingen heeft. AKTIVITEITENPLAN In mei en juni wordt een volgende fase van de procedure afgewerkt. Dan stelt men een programma van aktivitei ten op. Daarbij verwijst men tevens naar de voorzieningen buiten de ge meente, waar Leusdenaren op eduka- LEUSDEN - Woensdag 15 februari I. was het groot feest in huize De Smalen aan de Asschatterweg 101. Dp deze dag was het 50 jaar geleden, lat de heer F. B. de Smalen en zijn ruid A. de Smalen-van Batenburg elkaar op het gemeentehuis van Nij- ij.cerk eeuwige trouw beloofden. Het 1 ïchtpaar De Smalen is op de goede ^jveg, want met deze 50 jaar zijn zij op TVle helft. Het oude liedje „mijn eerste 11 jneisje van de zangvereniging" werd »/4|'Ulm 50 jaar geleden in Amersfoort ^Werkelijkheid. Beiden waren lid van iIe zangvereniging Mendelssohn. De 1 liias De Smalen en de sopraan Van %vJlatenburg bleken veel gemeen te |tebben, hetgeen een goede basis ilijkt te zijn voor een langjarige ver bintenis. De heer De Smalen, in Baarn gebo- sn, trok met zijn ouders als 13-jarige pngen naar Leusden in een woning op e Lockhorsterweg, ,,de Hertekop". Eoor de insiders. Als zoon van een aan nemer kwam hij al gauw in de bouw ^recht en in die hoedanigheid, bouwde ^ij menig huisje in Leusden. Hij was de 5 jaar reeds gepasseerd, toen hij bij de gemeente Amersfoort de zorg kreeg coor de beplanting. Tot aan zijn pen sionering bleef hij bij de gemeente Amersfoort in dienst. Mevrouw De Sma- I ïn. Nijkerkse van geboorte, ging als f 3-jarig meisje naar Amersfoort in de huishouding bij een neef van de familie, later was zij een zeer gewaardeerde Sulp bij diverse legerofficieren en het laatst bij notaris Schreuder. Na hun huwelijk woonde het echtpaar ye Smalen voor 1 jaar op de As schatterweg op de hoek van de huidige iddenweg, waarna zij verhuisden aar de Amhemseweg ter hoogte van e ingang van de Treek Deze huizen iraren door de vader van de heer De «malen gebouwd. 22 jaar bleven ze laar wonen en verhuisden toen naar iun huidig adres. De 70-jarige bruid en de 76-jarige •ruidegom hebben 4 kinderen, 3 sngens en een meisje, die gelukkig al- 3maal goed zijn terecht gekomen, aldus de trotse moeder De familie wordt gecompleteerd door 15 kleinkin deren en 4 achterkleinkinderen Dat de 50 jaar huwelijk niet uitsluitend over rozen gegaan is, blijkt wel uit het feit, dat de heer De Smalen in begin 1940 met zijn gezin geëvacueerd werd naarLirnmen Een week slechts duurde de tegenstand van de Nederlandse mili tairen tegen het Duitse geweld Zolang duurde ook hun verblijf in Limmen .In de hongerwinter van 1944 trok ik met een handkar met mijn twee jongens naar Dedemsvaart en Staphorst om voedsel te halen. We bleven een week weg en kwamen dan met 4 mud aard appelen dolblij terug Dat deze voedseltochten niet zonder gevaar waren, ondervonden we aan den lijve, want op de IJsselbrug moesten we dekking zoeken tegen gra- naatvuur," aldus de heer De Smalen Mevrouw De Smalen die de huishouding nog geheel zelfstandig be stiert, en hoe, denkt nog niet over in schrijving in een bejaardenhuis. ,,Toen ik eens de kamers zag, dacht ik, dat is voor mij toch maar niks; ik doe het huis houden nog graag zelf," zegt mevrouw De Smalen, die nog een zeer vitale in druk maakt. Fietsen doet het echtpaar nog graag „Zondags gaan we vaak naar Nijkerk op de fiets en dat bevalt ons erg goed," was hun commentaar. Dat mevrouw De Smalen niet voor een kleintje vervaard is, blijkt wel uit het feit, dat zij nog zelf behangt en de witk wast hanteert „Ja," zegt ze, ,,als na de winter weer de zon gaat schijnen, dan krijg ik de kriebels en dan moet het weer gebeuren." Het gouden bruidspaar werd door de kinderen verrast met een geheel nieuwe voordeur uit 2 delen be staande, terwijl de broers en zusters en de kinderen via de Evangelische Om roep hun felicitaties overbrachten door middel van een 3-tal verzoekplaten. Temidden van hun kinderen en kleinkinderen, dineerde het echtpaar De Smalen in 't Ros Beiaart en hielden vanaf 20.00 uur receptie voor familie, vrienden en kennissen De receptie werd door het Trio Fix Fox van gezellige dansmuziek voorzien en daarbij ging menig voetje van de vloer. Burgemees ter Rademaker en zijn echtgenote kwamen later op de avond hun felicita ties aanbieden en dat werd zichtbaar op zeer hoge prijs gesteld. Het door zeer velen bezochte feest ging door tot aan de kleine uurtjes. LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 14 februari jl. hield de NBP haar jaarlijkse kringbijeenkomst, die dit jaar in Leusden in degrotezaal van de Marcuskerk aan de Asschatterweg gehouden werd. De presidente, mevrouw M. C M. van Rij-van Wijhe, kon in haar openingswoord een groot aantal aan wezigen verwelkomen, waaronder NBP-leden van de afdelingen Leersum, Langbroek, Wijk bij Duurstede, Scherpenzeel en Driebergen. Voor deze avond was uitgenodigd het bekende marionettentheater van Joost Brugman, die voor een volle zaal ,,Die Fledermaus" vertoonde. Dat de aanwe zigen genoten van het prachtige spel en de muziek, bleek wel uit het meeneuriën met de bekende melodieën van Johann Strauss. Aan het eind van deze geslaagde kring-bijeenkomst danktede provinciaal secretaresse, mevrouw C. van Leersum-Verbeek, namens allen, de fam. Brugman voor het vertoonde ma rionettenspel en wenste iedereen wel thuis. tief gebied gebruik van kunnen maken. Dat aktiviteitenplan wordt vervolgens voorgelegd aan verenigingen en andere belangstellenden, zulks op een zogeheten „open avond". Hebben de verenigingen er hun licht over laten schijnen, dan is het de taak van de werkgroep om de plannen te vertalen in de financiële gevolgen er van. Er zal een konceptbegroting en een dek kingsplan moeten worden opgesteld. Die hele handel moet dan vervolgems voorgelegd worden aan burgemeester en wethouders en de raadscommissie voor sociaal-cultureel en maatschappe lijk welzijn. Daarmee eindigt dan in feite het werk van het werkgroep. In augustus en sep tember moeten verschillende af delingen op het gemeentehuis zich be zighouden met het plan. Het is tenslotte aan b. en w. om het als voorstel in de raad te brengen, alwaar het plan uit eindelijk vastgesteld moet worden. Veel te doen dus voor de leden van Burgemeester J. W. M. Rademaker tijdens de installatie van de werkgroep „Edukatief Plan" de werkgroep, die bij hun inspannin gen gesteund worden door de Stichtse Culturele Raad In de persoon van de eerder genoemde Hagenaars. Hij had in de vergadering van vorige week donderdag een be langrijke Inbreng en zal dat waar schijnlijk ook wel hebben in de vol gende, die volgens onderstaand schema gehouden zullen worden: donderdag 2 maart; donderdag 23 maart; woensdag 12 april; woensdag 26 april en donderdag 11 mei. De vergaderingen beginnen telkens om 9.30 uur 's morgens. LEUSDEN - Unaniem waren de op dinsdagavond 14 februari in „De Hakhorst" aanwezige vrouwen van mening, dat er een afdeling van de Rooie Vrouwen in Leusden moest worden opgericht. Toen de bran dende vraag tenslotte werd gesteld bleken de ongeveer dertig vrouwen eensgezind tot de oprichting te willen overgaan. Vera Joosten is de Kontaktvrouw van de Rooie Vrouwen, met zitting in het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid. Zij wordt bijgestaan door vier kerngroepsleden: Barbara Hane- maayer, Ted Arts, Jeanette de Jong en Sandra Nieuwenhuijsen. Toen was het waarom van een Rooie Vrouwenafdeling in Lejjsdenén de ge schiedenis van de vrouwenbeweging al uitvoerig toegelicht, en had Marianne van Praag, gewestelijk kerngroepslid vrouwen die nog aarzelden overtuigend over de drempel getrokken. Waarom Rooie Vrouwen? Vrouwen hebben in onze maat schappij een achterstand op allerlei ge bied. Ze hebben minder opleiding, en ze verdienen minder. Ze staan altijd al leen in de verzorging van hun kinderen. Ze kunnen moeilijker werk vinden, en ze worden eerder ontslagen. Ze kunnen daar niets aan veranderen, want ze hebben weinig invloed in de politieke partij en de vakbond. ROOIE VROUWEN IN LEUSDEN Waarom Rooie Vrouwen in Leusden? „Om samen daadwerkelijk iets te doen", zegt Vera Joosten. „Rooie Vrouwen zijn nodig om kritische ge luiden te laten horen daar waar politieke beslissingen worden genomen, waar mee de mens ondergeschikt wordt ge maakt aan regelingen en systemen". Wij moeten proberen langs politieke weg de positie van de vrouwen te verbe teren. Omdat wij menen, dat er op een andere manier aan politiek moet worden gedaan, namelijk met een vrouwelijke inbreng Vrouwen hebben elkaar nodig, want als groep hebben ze méér invloed dan als enkeling. „Vrouwen", zo stelde Vera Joosten onder bijval van de aanwezigen, „wor den in de politiek nog niet serieus ge nomen Méédoen mogen ze soms. maar dan wél op mannenkondities! Het is moeilijk voor veel vrouwen om zich buiten het veilige kringetje van het gezin te begeven. Vrouwen denken maar al te vaak dat wat zij denken en voelen minder is dan wat andere mannen en vrouwen denken en voelen. Rooie Vrouwengroepen zijn daarom nodig om vrouwen méér zelfvertrouwen te geven en te doen inzien door middel van diskussies, hoe vrouwen onderdrukt worden en zichzelf steeds weer laten onderdrukken VAN EERSTE NAAR TWEEDE FEMINISTISCHE GOLF Sedert Mathilde Wibaut in 1908 tijdens de eerste feministische golf de Vrouwenpropagandaclub oprichtte is er al het een en ander voor de vrouwen bereikt De Vrouwenbond van de S.D.A.P. voerde een fervente strijd voor het stemrecht voor vrouwen, dat in 1919 door de vrouwen werd verkregen. In 1925 kwam het tot een onderken ning bij de vrouwen, dat zij een ontstel lende achterstand hadden, en Corry Ribbius Peletier stichtte het vor mingsinstituut De Born. Daar kwamen de S.D.A.P. vrouwen naar toe om zich aan elkaar bij te tanken. In 1950 bereikte de vrouwenbeweging een dieptepunt. Vorming en deelname aan de politiek leken mislukt Toen verhieven de Dolle Mina's zich en in 1969 is er sprake van een tweede feministische golf. Binnen de Partij van de Arbeid ontstond het Vrouwenkontakt. Sinds 1975 opereren binnen de partij de Rooie Vrouwen. De Rooie Vrouwen zetten zich niet af tegen de mannen. Uiteindelijk streven ze naar een betere mensenmaat schappij. Maar om zichzelf te worden en de achterstand in te lopen begeven de vrouwen, binnen de partij, zich in een tijdelijke afzondering. Wij vragen Vera Joosten hoe ze er toe gekomen is om zich in Leusden met de Rooie Vrouwen te gaan bezighou den. „Ik was al lang sympathisant, en ben op een gegeven moment lid geworden van de Partij van de Arbeid", zet ze uiteen. Op het aanmeldingsformulier schreef ze, dat ze geïnteresseerd was in de beweging van de Rooie Vrouwen. Van het bestuur van de Partij van de Arbeid kreeg ze toen het verzoek om in dit bestuur zitting te nemen met het doel om een Rooie Vrouwenbeweging in Leusden op te richten. „Ik las veel, had veel kontakt met ge westelijke vrouwen, die mij sti muleerden en zeiden: „Als je iets wilt, lukt het wel. Vooral Elga Schenk heeft mij persoonlijk geholpen." Ik bracht de bal aan het rollen, en in december 1977 kwam ik met andere vrouwen in de Partij van de Arbeid bijeen en besloten we om een oprichtingsvergadering uit te schrijven. Zo'n 25 vrouwen in Leusden wilden met ons méédraalen." VEEL SCHAKERING Binnen de vrouwenbeweging heb je groepen, die willen demonstreren. Groepen die alleen willen praten. Eigen lijk kun je stellen, dat binnen de Partij van de Arbeid alle schakeringen aan wezig zijn: van vrouwen, die vinden dat de mannen hun belangen best kunnen behartigen tot vrouwen die na al die duizenden jaren mannenmaatschappij eigenlijk liever niets meer met die man nen te maken willen hebben Niemand kan je zeggen hoe je het feminisme voor jezelf wilt vertalen. Daar zul je de weg in moeten zoeken, die voor jou persoonlijk de meest bevredigende is. Vera Joosten ziet de huidige periode als een overgangsfase. Ze is bezig voor haar kinderen, opdat haar dochter de zelfde kansen zal krijgen als haar zoon. En ze wil proberen zo veel mogelijk vrouwen daarvoor warm te krijgen. De Rooie Vrouwen in Leusden hielden op dinsdag 14 februari een kennismakings- en een motivatieronde. In groepjes van vijf bespraken ze wat ze graag wilden doen bij de Rooie Vrou wen VRAAG NAAR VEEL INFORMATIE, ORIËNTATIE EN SCHOLING Er bleek hoofdzakelijk vraag te zijn naar veel informatie. De vrouwen wilden zich oriënteren en scholen. Ze wilden drempelkursussen, de kursus feminisme-socialisme volgen, en méé- doen aan het diskussieprojekt „In de Roos". „In de Roos" is een landelijk projekt, of>gezet door de Rooie Vrouwen, met als doel een aantal uitgangspunten te formuleren, die voor de eerste 25 jaar een beleidslijn uitstippelen. „In de Roos" bestaat uit een aantal boekjes met vragen, die in diskussiegroepjes beantwoord kunnen worden. De afdeling Amsterdam zal de antwoorden bundelen en bij het 70-jarig bestaan van de vrouwenbeweging in juni landelijk ter diskussie stellen. VROUWEN OOK BIJ FINANCIËN EN RUIMTELIJKE ORDENING Corry Verduin vertelde nog iets over de struktuur van de gemeenteraad en de zachte sectorportefeuilles die zij méébeheert. Zij bracht naar voren dat vrouwen óók bij financiën en ruimtelijke ordening een zéér zinnige inbreng kun nen hebben. Per slot van rekening is een gemeentelijke huishouding niet wezenlijk anders dan een gezinshuis houding: dit wat de financiën betreft. En bij de ruimtelijke ordening tekende ze aan: bij ruimtelijke ordening zijn het de mannen die het eerst denken aan uit valswegen opdat ze niet in files behoe ven te staan. Leusden-slaapstad achtte zij een supermannenuitdrukking: alleen de mannen slapen in Leusden De vrouwen en de kinderen léven in Leus den! Corry Verduin vroeg de Rooie Vrou wen specifiek aandacht te hebben voor de vrouwenproblemen, en haar te steu nen. „Laat je stem horen, volg kritisch de gemeentepolitiek op vrouwenzaken: begin naast je deur!" bond zij de vrouwen op het hart Tenslotte aan Vera Joosten nog drie vragen. 1Hoe wil je voorkomen, dat vrou wen, als ze bestuurlijke funkties gaan bekleden, gaan mééfunctioneren in het mannenpatroon. 2. Hoe zie je de link feminisme- socialisme. 3. Hoe verkrijgen de Rooie Vrouwen hun financiën? Vera „De vrouwen in de be- stuursfunkties zullen voortdurend ver antwoording moeten afleggen aan hun vrouwelijke achterban, én niet te lang zitting moeten hebben in dat man nenpatroon De link feminisme-socialisme is, dat feminisme zonder socialisme niet mo gelijk is. In een kapitalistische maat schappij is feminisme niet mogelijk, omdat het kapitalisme is gebaseerd op méérproduktie, op winst. Vrouwen pro duceren niets; die staan dus overal bui ten. Wat de financiën betreft: de Rooie Vrouwen draaien op gelden van de Partij van de Arbeid. Alle vorming van vrouwen wordt gefinancierd uit gelden van de partij." LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 2 maart wordt in het jongerencentrum „de Til" de laatste van de 7 kaartavonden van dit seizoen ge houden. Deze avond telt nog mee voor het totaal. De kampioenen zullen aan het eind van de avond bekend gemaakt worden en voor iedereen die tenminste vijf keer heeft meegedaan is er een extra prijs. Ook mensen, die niet regelmatige be zoekers van de kaartavonden zijn ge weest, kunnen een partijtje komen kla verjassen of schutjassen, want voor hen zijn er weer de gewone dagprijzen te winnen. Men begint in „de Til" om 20.00 uur te kaarten. Inschrijven kunt u van 19.30 tot 19.50 uur.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5