POLITIE ,Het weerkompiot", de komst van jen nieuwe ijstijd? Angstaanjagend „Kinderen van Duin"- afsluiting van een boeiend SF-epos Dierlijke passie onderwerp met en paring: serieus humor behandeld )IA-rapport „Rijders van de tijdwind": Silverberg speelt met de tijd DONDERDAG 2 MAART 1978 11 veel grotere schaal dan thans het geval is, maar hongerlijdende volkeren zullen een steeds grotere drang krijgen om voedselrijkere gebieden van de aarde te gaan veroveren. Een kwestie van oorzaak en gevolg. De direkte oorzaak van een nieuwe ijstijd moet vooral gezocht worden in onder meer de slingering van de aardas, die in een gecompliceerd sa menstel van faktoren een koeler klimaat kan veroorzaken Dan is er het stof, dat dagelijks de atmosfeer in wordt geslin gerd (de laatste tijd komen er steeds meer vulkanen in werking) en op een gegeven moment de zonnestralen zo tempert, dat minder warmte het aard oppervlak bereikt, met alle klimatologi sche gevolgen van dien. De poolkap groeit jaarlijks aan met een snelheid, die eigenlijk onvoorstelbaar is. Elk jaar is de poolkap gegroeid met een omvang, die gelijk staat aan de gecom bineerde oppervlakten van Italië, Enge land en Frankrijk samen. Een gemid delde groei van 10 procent. „Het weerkompiot" is een angstaan jagend boek en niet in dit korte bestek in haar geheel te analyseren. Maar de schrijvers zijn zeer zorgvuldig te werk gegaan en hebben allerlei onderzoe kingen en konklusies naast elkaar ge legd. De mogelijkheid is niet uitgesloten (ook al wijst alles er wèl op), dat we géén nieuwe ijstijd krijgen, maar een erg heet tijdperk door de steeds grotere hoeveelheden kooldioxyde die we per dag de atmosfeer instuwen. Maar hoe het ook zij- of het heet gaat worden of koud, beide mogelijkheden houden een wereldcatastrofe in. Door enorme hitte zullen de poolkappen gaan smelten en grote delen der aarde zullen daardoor overstroomd worden Door toe nemende kou - en daar lijkt het meer op zullen we of langzaam of snel midden in een nieuw ijstijdperk terecht komen. De gevolgen zullen duidelijk zijn: een totaal veranderend wereldbeeld, zowel geografisch als politiek. Er zullen zich enorme verschuivingen voordoen op het terrein van de macht. Die macht zal dan in handen zijn van de landen met het meeste voedsel Maar - zo stelt het ClA-rapport - het is de vraag of die macht lang gehandhaafd kan blijven, indien die voedselmacht gebruikt wordt als een middel tot politieke chantage, j Integendeel, zo stellen de rapporteurs. Het wordt de hoogste tijd, dat de wereld in eendracht gaat bezien, wat zij kan doen om een wereldramp, veroorzaakt door veranderende weersomstandig heden èn menselijke ingrepen op de ecologie, kan worden voorkomen. Tenzij het al te laat is. ,,Het weerfcomplot", de komst van een nieuw ijstijdperk. Gebaseerd op een uitgebreid ClA-rapport. Uitge geven In de Tref-reeks van H. J. Gottmer te Haarlem. Prijs 17,50. Paperback. Bert Vos. Het boek is al enige tijd geleden ver schenen in Nederlandse vertaling, maar een roman van zo'n 450 bladzijden lees je niet in een paar dagen uit. „Kinderen van Duin" is het derde en laatste deel van de boeiende SF-trioIogie van Frank Herbert. Het verscheen eerder in het Amerikaanse SF-tijdschrift „Analog Science Fiction/Science Fact" in de maanden januari tot april 1976 en in datzelfde jaar als boekuitgave. Het eerste deel van de inmiddels befaamd geworden triologie, „Duin", werd in 1965 onderscheiden met de Hugo en Nebula Award. Het tweede deel, „Duin Messias" was zo omvangrijk, maar het slot „Kinderen van Duin" heeft bijna weer de omvang van het eerste boek. In totaliteit meer dan duizend bladzijden science fiction, een lijsterrijk epos over Paul Muad' Dib, de leider van de woestijnwereld Arrakis. Frank Herbert heeft men zijn „Duin- triologie" een geheel aparte, fascine rende wereld geschapen met mensen, weliswaar van vlees en bloed, met tradi ties, die wel afstammen van de oeroude aardse tradities, maar toch zo geheel anders in beleving en opvattingen zijn, dat ze een nieuwe, onvoorstelbare we reld hebben veroorzaakt. „Kinderen van Duin" is niet van min dere kwaliteit dan de eerste twee delen. Integendeel. Ik heb de indruk - maar het is al weer lang geleden dat ik het eerste deel las - dat „Kinderen van Duin" im posanter van uitwerking is dan „Duin" was. Herbert is in dit deel relativerender te werk gegaan, misschien onder invloed van de kritiek, die deels van mening was, dat Herbert een imperialis tische wereld had geschapen met als enig ideaal de oppermacht van een kosmische führer. In „Kinderen van Duin" wordt de grote macht van Paul Muad' Dib gerela tiveerd en wordt de godsdienst, die rond deze figuur was ontstaan, langzaam maar zeker afgebrokkeld onder invloed van nieuwe machts-sferen. Het verhaal zelf is - evenals dat van de anderen delen - nauwelijks na te vertellen. Daarvoor is de struktuur te veelom vattend, te rijk van nuances. Maar het slot van deze triologie geeft duidelijk de toekomstlijnen aan voou de woestijn- wereld in Arrakis en zijn Vrijmans, die onder invloed van nieuwe culturen dreigde te veranderen in een wereld, Juist In deze tijd worden we In de vereld opnieuw gekonfronteerd met tnorme sneeuwstormen, Ijzige [oude en hete, droge zomers op ilaatsen die of nog niet veel vaker net dergelijke weers- imstandigheden gekonfronteerd rerden of daardoor nog verder weg- Inken In het moeras van trooste- DOSheld. Terwijl in de Sahellanden Ie vernietigende, dodelijke droogte inverbiddelljk toeslaat en steeds neer woestijngebieden oplevert, rorstelt een groot deel van de Ver- nigde Staten met ijzige kou en on- loorstelbaar harde sneeuwstormen, ie een groot deel van het land lam- jggen en de economie op een laag itje draalen. Hevige wervelstormen erwoesten de oogstvelden in India n Bangla Desh. terwijl steeds meer ardbevlngen zorgen voor steeds leer stof in onze atmosfeer, waar oor de zon steeds minder kans ijgt om onze aardbol op de juiste laatsen en het juiste tijdstip te ver armen. Kortom: we zitten voortdu- >nd in angst over de catastrofale avolgen van een eventuele derde ereld oorlog, terwijl we in feite al eer jarenlang bezig zijn met een Drlog, die waarschijnlijk nooit ge- onnen kan worden en waar geen ikel kruid tegen gewassen schijnt zijn: de strijd tegen de natuur- ementen regen, storm, sneeuw, igel, hitte. Kortom de strijd tegen )t weer is een ongelijke strijd, die e dreigen te verliezen. Kortgeleden verscheen bij uitgever J Gottmer te Haarlem in de bekende sf-reeks een boek, dat waard is om or iedereen gelezen te worden, on- nks de nogal sombere jrspellingen en veronderstellingen in dit boek worden opgesomd. „Het erkomplotmet als ondertitel: „de nst van een nieuwe ijstijd" is de door Crasman gemaakte vertaling van he Weather Conspiracy", gebaseerd het indrukwekkende C.I.A.-rapport sr de toekomstige invloeden van het er op onze huidige maatschappij, n deskundig onderzoekteam is ge- me tijd aan het werk geweest om dit iport (op wetenschappelijke basis) te kunnen stellen, konklusies te kun- 1 trekken en aanbevelingen te tnen doen. Het resultaat liegt er niet en als we in aanmerking nemen, dat zo'n bekende instelling als de Ame- kianse Central Intelligence Agency I de moeite waard heeft gevonden dergelijk onderzoek te plegen, kan ien maar worden gekonkludeerd, dat feiten, in dit boek samengevat, stig genoeg zijn om er een wereld- ie bekendheid aan te geven in de JTO UIT VERKEER ENOMEN Dp dinsdag 14 maart moest de Rijks- itie de auto van de heer J. C. L. uit megen uit het verkeer nemen, daar :e in ondeugdelijke staat verkeerde ïOJEKTIEL GEVONDEN Jij de Rossenbergschool aan de Ro- ïgaarde te Leusden-Centrum iden schoolkinderen op dinsdag 14 art een projektiel. Het voorwerp zal Dr de Mijnexplosievendienst worden ehaald om onschadelijk te worden naakt. EFSTAL RIJBEWIJS Jit de geparkeerd staande auto van heer J. de H uit Leusden-Centrum rd op dinsdag 14 februari zijn ewijs gestolen. Het was duidelijk, dat auto op andere bescheiden was irzocht. De papieren van de heer De lagen op de voorbank. JTOPAPIEREN TTVREEMD Jit zijn in de omgeving van zijn ping geparkeerd staande auto 'den op maandag 13 februari de au- apieren ontvreemd van de heer A. H. Leusden E INGEHOUDEN )e politie kon op maandag 13 ruari overgaan tot de aanhouding i de heer G van K., die bekende 0 rokken te zijn geweest bij een poging inbraak in een woning te Leusden- lORRIJDING NA VNRIJDING levrouw M B uit Leusden deed er maandag 13 februari aangifte van. haar op een parkeerterrein bij haar hing staande auto door een ander trtuig was beschadigd Er werd lichte iade aan haar auto toegebracht. Jar de veroorzaker had zich niet ge- W*d Het nCwflVfryfvVT Defomstiwieennfeuwe hoop, dat nog iets ten goede zal keren en juist die faktoren waarin de mens zelf de oorzaak is van de veranderende weersomstandigheden beter zullen worden beheerst of geheel na zal worden gelaten. Zoals het er nu naar uitziet, zal de wereld naar alle waarschijnlijkheid een nieuwe ijstijd tegemoet kunnen zien. Of dit een zogenaamde „kleine ijstijd" of een grotere zal zijn, is afhankelijk van tal van faktoren. Vooral de mens kan daarin misschien nog net - op de valreep - iets positiefs aan bijdragen door te stoppen met bijvoorbeeld het omhakken van de regenwouden in de wereld. Het regenwouden-complex langs de Amazone bijvoorbeeld, wordt in een gigantisch tempo omgehakt Volgens voorzichtige schattingen met een snelheid van vijf tot zes hectare per minuutUiteraard zal dit enorme ge volgen hebben op het klimaat Niet alleen op dat van Zuid-Amerika, maar ook op de rest van de wereld, omdat dóór het wegvallen van de re genwouden een kringloop wordt door broken De gezamenlijke woestijn gebieden op de wereld beslaan een reusachtig deel van de totale land- massa's, namelijk ca 145 miljoen vierkante kilometer. En die woestijnen breiden zich in een angstaanjagend tempo uit. De Wereld Landbouw en Voedsel Organisatie van de Verenigde Naties (de FAO) schat dat de woestijnen in de afgelopen vijftig jaar zich met circa negen miljoen vierkante kilometer hebben uitgebreid. En naar mate de woestijn oprukt vernietigt zij voedsel-, water- en brandstofbronnen. Maar dat is niet de direkte oorzaak van een nieuwe ijstijd. Het zijn echter wel angstaanjagende nevenver schijnselen, die argwanend in het oog worden gehouden, omdat ze straks, als er werkelijk een nieuwe ijstijd zal zijn aangebroken, de totale voedselproduk- tïe in de wereld negatief zullen beïn vloeden. En déér gaat het de CIA tens lotte om: de totale voedselproduktie in de wereld. Zonder voldoende voedsel zal er niet alleen honger uitbreken op GESLIPT Maandag 13 februari raakte de auto van de heer R. W. A. uit Deventer in een slip op de Hamersveldseweg ter hoogte van de spoorwegovergang bij het indu strieterrein. De auto vloog uit de bocht en werd aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder van de auto moest met verwondingen naar een ziekenhuis in Amersfoort worden gebracht TEGEN BRUGLEUNING AAN Door de gladheid raakte de auto van mevrouw M E M. R. uit Amersfoort op maandag 13 februari in een slip. Het gebeurde op de Lockhorsterweg, en de auto reed tegen de brugleuning aan. Mevrouw R slaagde erin de auto ach teruit te rijden en liet de auto achter, half in de droge sloot geparkeerd om het passerende verkeer geen moei lijkheden op te leveren De voorzijde van de auto werd beschadigd. Mevrouw R. raakte bij deze manoeuvre licht ge wond. VERSCHERPT TOEZICHT RIJDEN OP VOETPADEN In de afgelopen week heeft de politie te Leusden een verscherpt toezicht uit geoefend op het rijden met fiets of bromfiets op de voetpaden in Leusden-Centrum. Bij verschillende personen bleken misverstanden te bestaan of sommige wegen fiets- of voetpad waren. De drempel van sommige voetpaden is ten bate van invalidewagens verlaagd, en zonder veel moeite kan een fietser daardoor het voetpad oprijden van de rijbaan af Vele fietsers blijken zich daarbij niet te realiseren dat ze een overtreding begaan- Er zijn enkele bekeuringen aan fietsers uitgeschreven daar waar per tinent duidelijk was dat de fietser op een voetpad reed. Met de heer Kraaykamp van Ge meentewerken is kontakf opgenomen over de wijze waarop de borden ge plaatst moeten worden, zodat duidelijk onderscheiden kan worden of het een fiets- of een voetpad betreft. Misschien is het tevens mogelijk het bordje van voetganger (man met kind aan de hand) te wijzigen in een vrouw met een kind aan de hand, hetgeen een natuurgetrouwer beeld zou opleveren. Mogelijkerwijs is de afbeelding van de vrouw met het kind aan de hand dan rechtstreekser vertaalbaar als voetpad' AANRIJDING Vrijdag 17 februari vond er op de Arnhemseweg te Leusden-Zuid een aanrijding plaats tussen een personen auto en een vrachtauto. De auto be stuurd door de heer A. M. H. uit Bar- neveld sloeg op de Arnhemseweg, ko mende uit de richting Amersfoort linksaf Bij het afslaan moest de be stuurder afremmen voor fietsers op het rijwielpad. De auto kwam hierdoor tot stilstand op het linkerweggedeelte. De vrachtauto bestuurd door de heer H. J. T. H uit Rotterdam, die uit de tegen overgestelde richting naderde reed de auto van de heer H. aan. Er werd gelukkig niemand gewond. AANRIJDING Vrijdag 17 februari vond op de kruising Heiligenbergerweg- Lockhorsterweg een aanrijding plaats. De auto, bestuurd door de heer C G M uit Leusden, rijdend op de Lock horsterweg, verleende bij deze kruising geen voorrang aan de bromfietster mevrouw V. M. Z uit Amersfoort, die op de Heiligenbergerweg reed. De brom fietster raakte licht gewond. De beide voertuigen liepen schade op. KONTROLE OP ALKOHOLGEBRUIK In de nacht van zaterdag 18 op zondag 19 februari voerde de politie een kontrole uit op het gebruik van al- kohol bij snelverkeer. Over het al gemeen viel het grote alkoholgebruik wel mee, was de mening van de politie. Aan 17 bestuurders moest de blaasproef worden afgenomen. Een rij verbod moest aan 4 onder hen worden opgelegd. Van 6 auto's werd de verlichting niet in orde bevonden. Van 4 auto's bleken de banden niet aan de gestelde eisen te voldoen Eén autobestuurder werd be keurd omdat hij niet in het bezit bleek te zijn van een kentekenbewijs. Eén auto bestuurder werd bekeurd omdat hij reed in een auto met een defekte uitlaat. Drie bestuurders waren in het bezit van een voorlopig rijbewijs. Enkele be stuurders werden in de gelegenheid gesteld hun papieren alsnog op het buro te komen tonen. AUTOBRANDJE Op Gnfthorst in Leusden-Centrum raakte een personenauto in brand op woensdag 15 februari. De oorzaak bleef onbekend. Omwonenden konden de auto blussen. VERLICHTINGSCONTROLE Zaterdag 18 februari hield de politie een kontrole op de verlichting. Ver scheidene bromfietsers en fietsers kre gen een proces-verbaal wegens het niet voeren van de juiste verlichting of zelfs van verlichting. AUTO OPENGEBROKEN Op de Buurtweg in Leusden-Zuid werd op zondag 19 februari een aldaar geparkeerd staande auto opengebro ken. De eigenaar van de auto A van M. uit Leusden konstateerde dat er niets uit zijn auto was ontvreemd. CONTROLE Op de Lockhorsterweg werd door de politie gedurende enkele uren een kon trole gehouden in verband met het vrachtvervoer. Het gebeurde op don derdag 16 februari. Gebleken is, dat er door de vrachtwagenchauffeurs goed de hand aan wordt gehouden om niet via de Lockhorsterweg te rijden. De poli tie behoefde geen enkele chauffeur te verbaliseren. DOOR GLADHEID VAN DE WEG GERAAKT Eveneens door de gladheid van maandag 13 februari raakte op de Moorsterweg een auto met tweewielige aanhangwagen van de weg. De be stuurder L. B. uit Terschuur had de auto niet meer onder kontrole door de slechte gesteldheid van het wegdek. De auto werd licht beschadigd. LASTIG GEVALLEN Een meisje uit Leusden deed er op maandag 20 februari aangifte van, dat zij op de Buurtweg in Leusden werd lastig gevallen door een man in een auto. Hij reed haar achterna, en stopte zo nu en dan dicht in haar nabijheid. Het meisje kon de politie het kenteken van de lichtblauwe Peugeot opgeven. VERDACHTE MAN Op dinsdag 21 februari deed een in woonster van Leusden er bij de politie aangifte van, dat zij op een par keerplaats in Leusden-zuid omstreeks 9.15 uur een man had gezien die vreemd handelde Hij sprong over een hek en ging op de grond zitten De politie is het publiek erkentelijk voor alle waarschuwingen, die zij krijgt, en kan aan de hand hiervan het onder zoek met meer kans van slagen onder nemen waarin de oeroude tradities zouden worden verdrongen door de invloeden uit de kosmos. Het offer, dat Paul's zoon Leto tenslotte bracht, moet Arrakis en zijn woestijn weer terugbrengen naar de oude glorie van voorheen. Niet als de heersende planeet, maar als een welva rend onderdeel van de kosmische fede ratie der toekomst. Een planeet, waarop de oude tradities zijn hersteld en het eigen karakter weer is teruggegeven aan de Vrijmans, kompleet met de woestijnwormen en de zandforellen, de voorbrengers van de specie, waarop de kosmische beschaving is gebouwd. „Kinderen van Duin", uitgegeven door Meulenhoff Nederland in haar be kende SF-reeks, nr. 116. In de vertaling van M. K. Stuyter s.j. Prijs 21,50. V. In het algemeen is het zo, dat - zodra men over sex begint, in welke kontekst dan ook - men of erg serieus gaat diskus- siëren of men maakt er een schuine mop van. De meeste boeken, die het onder werp sexualiteit behandelen, lopen niet direkt over van humor. Het zijn meestal diepgravende, bloedserieuze werken, hoewel daar de laatste jaren gelukkig wat verbetering in is te bespeuren. Er is momenteel een grote markt voor boe ken, die prozlemen in de sexualiteit be handelen op een ietwat lezenswaardi ger wijze, dan vroeger het geval was en die ontwikkeling is toe te juichen, omdat sex een heel normaal be standdeel in ons leven is. Het is tenminste niet nodig om daar een ernstig gezicht bij te zetten alsof je bezig bent met een heel moeilijk wiskunde probleem. Het is dan ook een ware opluchting om een boek in handen te krijgen, waarin de humor de overhand heeft. Ook al gaat het dan niet over de sexuali teit van de mens, het is de moeite waard om het boek te lezen. „Dierlijke passie PONY'S KOMEN AANLOPEN Dinsdag 21 februari kwamen er bij mevrouw Ravenhorst aan de Lan- gesteeg twee pony's aanlopen. De Leusdense inwoonster nam tijdelijk de verzorging van de pony's ter hand ILLEGALE TURK Een illegale vreemdeling werd op dinsdag 21 februari door de politie aan gehouden, en wel in restaurant Water loo. Het bleek een Turk te zijn, die niet over een verblijfsvergunning beschikte. De Turk werd op zaterdag 25 februari door de politie uitgeleide gedaan naar Turkije. TWEE REEËN DOODGEREDEN In Den Treek werden op woensdag 22 februan twee reeën slachtoffer van het snelverkeer. De ene ree bleek te zijn meegenomen door de automobilist, die hem had doodgereden. De andere au tomobilist meldde zich bij de politie. BRANDWEER OEFENING Op woensdag 28 februari werd op de Arnhemseweg bij de Schutterhoeflaan een grote brandweeroefening gehou den Twee slagen waren over de weg uitgerold met een overrijdmogelijkheid voor de auto's, die er met 15 km per uur over heen konden rijden. De politie had knipperlichten aangebracht om het snelverkeer op de brandweeroefening attent te maken. JONGEN AANGEHOUDEN De jongeman R. uit Amsterdam kon door de Leusdense politie worden aan gehouden wegens diefstallen uit auto's. Hij bekende bij zo 40 50 inbraken in auto's betrokken te zijn geweest, waar van de meeste gevallen in Leusden plaatsvonden Ook gaf hij toe zo'n 15- tal bromfietsen in Amersfoort en Leus den te hebben ontvreemd. De portier deuren van diverse auto's bleken niet afgesloten te zijn geweest. Bij de jongen thuis werden grote hoeveelheden autopapieren, mappen met kaarten enzovoorts gevonden. Deze konden aan de rechtmatige eige naren worden terugbezorgd AUTO OPENGEBROKEN Uit een op de Trekerweg geparkeerd staande auto werd op vrijdag 24 februari een portemonnee ontvreemd, die 50.- bevatte. Ook verdwenen een agenda, een bijbeltje, een zakmes en Eurocheques met een pas. De politie kan er niet genoeg op wijzen om waardepapieren en kostbare objekten niet open en bloot in een ge Robert Silverberg behoort tot de oud-gedienden in de wereld van SF- schrijvers. Kortgeleden verscheen bij de uitgeverij Gradivus te Den Haag (een toch wel bijzonder aktieve uitgeverij, die in haar korte tijd van bestaan al aar dig wat SF het licht heeft laten zien) de roman „Rijders van de tijdwind", een SF-roman van Silverberg uit 1969. Silverberg speelt in deze roman op fascinerende wijze met de tijd, de daar door tot stand gebrachte paradoxen en dubbelwerelden. Het is het verhaal van Judd Elliot, die in dienst komt van de „Tijddienst", een organisatie, die zich bezig houdt met het verzorgen van spannende, boeiende, fascinerende en leerzame toeristenreizen naar het ver leden. Judd wordt gids bij de Tijddienst en gaat daarmee een enerverende tijd tegemoet. Hij wordt verliefd op zijn over-over-over etc. -grootmoeder Pul- cheria en werkt zich daardoor be hoorlijk in de (tijd-)nesten. en paring" is de titel. Het werd geschre ven door John Sparks, een bekende na- tuurfilmer, die al meer dan honderd films op zijn naam heeft staan. „Dierlijke passie en paring" is zonder meer een kostelijk boek. En nog leerzaam ook. Of zoals Sparks zegt: „De vergelijking tussen menselijk en parkeerd staande auto achter te laten. Veilig is het om deze weg te sluiten in de kofferberging. BROMFIETSER UITVERKEER Op vrijdag 24 februari moest de po litie een bromfiets uit het verkeer nemen omdat deze was opgevoerd. VUILNIS GESTORT Aan de Centrumweg te Leusden werd op vrijdag 24 februari klandestien vuil gestort Er werden 15 zakken vuilnis neergezet. Uit de zakken haalde' de politie een aantal adressen tevoor schijn. Het onderzoek naar de herkomst van de zakken is in volle gang. VUURTJE GESTOOKT In de abri van de bushalte aan de Asschatterweg werd door jongens op vrijdag 24 februari een vuurtje gestookt. Er ontstond geringe schade CROSSEN OP SPEELPLAATS Aan de Van Waldeck Pyrmontlaan werd door jongens op bromfietsen ge- crossed Het gebeurde op vrijdag 24 februari op de ter plaatse gelegen speelplaats. De politie greep in. JONGENS TEGENGEHOUDEN Een groep jongens, die zich op zater dag 25 februari toegang wilde verschaf fen tot 't Claeverenblad werd door de politie tegengehouden. De jongens be schikten niet over een bewijs van soos- lidmaatschap. DRANKDIEFSTAL OPGEHELDERD Door het snelle en bekwame speurderswerk van de manschappen van de Leusdense rijkspolitie konden vrijdag 24 februari de vier mannen wor den aangehouden, die in de nacht van woensdag 22 op donderdag 23 februari een grote partij alkoholische dranken stalen. Er werd voor een bedrag van f 16.000,- meeoenomen. Dankzij de doortastendheid vanuit Leusden konden de vier verdachten in Amsterdam worden aangehouden De politie vond bij hen thuis 120 dozen met 12 flessen elk van alkoholsoorten als whisky, bessenjenever. De voorraad kon, tot de laatste fles toe, in beslag worden genomen De mannen waren nog niet in de gelegenheid geweest de voorraad drank te verspreiden. Het waren de vader L.M. de K. zijn 21-jarige zoon, de 64-jarige heer D en 44-jarige heer R.. allen woonachtig in Amsterdam Een groot deel van het verhaal speelt zich af in Istanboel (Constantinopel), 1150 jaar voor Christus en Silverberg weet die tijd op boeiende wijze tot leven te brengen. Rijders van de tijdwind" is een van de betere romans van Silverberg en ook één van de betere, die over tijdreizen zijn geschreven. Uitgegeven door Gradivus, Den Haag. V. COLETTE, NU EINDELIJK EIGENTIJDS Al meer dan een halve eeuw wordt „Als het jonge koren rijpt" van de Bel gische schrijfster Colette gelezen. Haar aanpak van het thema, de liefde tussen twee jonge mensen is voor 1923 wel heel weinig conventioneel. De lichame lijkheid van de beschreven gevoelens zal in brede kring wel als pornografisch zijn beschouwd Het boek kan nu als „eigentijds" worden beschouwd. „Als het jonge koren rijpt" is gevoelig en in dringend geschreven. Phil en Vinca komen ieder jaar terug in een vakantieplaats aan zee, trekken veel met elkaar op tot zij onrustig worden door de nieuwe gevoelens die zij in zichzelf voor elkaar ontdekken. Phil heeft het er het moeilijkst mee. Hij beschouwt zichzelf als degene die de situatie beheerst en voelt zich door zijn ervaringen met een oudere vrouw ook het meest gerijpt. In werkelijkheid on dergaat hij de grootste schok en reageert Vinca het meest evenwichtig. Phil ontdekt dan hoe klein de rol is die hij zelf speelt. F. M. dierlijk sexueel gedrag toont aan, dat welke variaties mensen in de loop der geschiedenis ook bedacht hebben, in de dierenwereld er altijd wel een veel oor spronkelijker toepassing van te vinden is. Meer nog, er blijken een groot aantal uitdagingen over te blijven voor de sek suele gymnasten onder ons Sparks is er in geslaagd om die won derbaarlijke wereld voor ons open te leggen. Niet op een droge, saaie manier, maar op een wijze, die amusant èn leer zaam is van het begin tot het eind. Als je het boek eenmaal hebt gepakt om te gaan lezne, laat het je niet meer los. De ironische wijze waarop Sparks in bijna tweehonderd bladzijden ons verhaalt van de seksuele problemen en molelijk- heden van de dieren, is onbeschrijfelijk. De bijzonder aardige, spirituele teke ningen van Co Loerakker sluiten daarbij geheel aan. Een kostelijk boek! „Dierlijke passie en paring", door John Sparks. Uitgave: Het Spectrum BV te Utrecht. Genaaid 17.50. Bert Vos. LASTIG GEVALLEN Een Leusdens inwoonster deed er bij de politie aangifte van, dat zij 's morgens in de bus, die op de As schatterweg reed, op zondag 14 feb ruari was lastig gevallen door een man. Zij kon geen signalement geven. VERLOREN Halve bril met bruin montuur en clips aan de zijkant; vier sleutels, waarvan één lipssleutel; groen-zwarte das, trouwring met opschrift „Elly 1972", paar balletschoenen kindermaat; beige bontmuts met pompoen; doublé heren horloge met zwart bandje; rode por temonnee met f 50,-; groene tas. Zilveren schakelarmband zondag jl. op de rijbaan te Leusden. Heieen v. Wou denberg, tel. 40507. Zilveren schakelarmband, zilveren kettinkje met sterrenbeeld, polstasje in houdende rijbewijs, paspoort, ken tekenbewijs, bankchèques; zwarte por temonnee inhoudende plm. 190,-; bronzena rmband, handwerk, groen kinderfietsje merk Cortina. GEVONDEN Paar noren; kunstgebit; oude beige tas met boodschappen uit Centrawinkel, geelbruine beurs met 9,-; gouden dameshorloge met dito armband, op Incablok: Acier, Zwarte damesfiets; houten slee; etui met drie sleutels; damesbril met donker zwart montuur, tankdop van Peugeot met sleutel, een paar beige wanten, kinderfietsje; zilverkleurige herenbril. WEGGELOPEN Licht-oranje kater met vlooienband om; wit-zwarte Engelse setter; gele Duitse dog; wit-bruine Heidewachtel, 10 maanden oude grijze poes. AAN KOMEN LOPEN Rode poes of kater. AAN KOMEN LOPEN EN NAAR ASYL GEBRACHT Bruine magere hond Inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Oude Rijksweg-Arnhemseweg, telefoon 033-44444

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11