„Nous irons tous au paradis", kostelijke Franse komedie fff/Ti m Raad gaat in beroep tegen beslissing van G.S. Wie levert winnende naam van hoofdcentrum? GEEN OPCLASSIFICATIE VOOR RAADSLEDEN COMMISSIE VERGADERT 6 MAART A.S. Té 1 Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 2 MAART 1978 1S KyKOPDE 'Deze week in de Amersfoortse theaters^ DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Het zat er eigenlijk wel In. „Dr. Vllmmen" begint donderdag in Grand 3 aan de tweede vertoningsweek in Amersfoort, evenals de sensatie-thriller „The Gauntlet" (Cinema 1). Maar dat zijn niet de enige prolongaties: „Voor een handvol dollars" van Sergio Leone Is goed voor een derde week in Grand 4, terwijl „The spy who loved me", zij het In het kleinere Cinema 2, de elfde week in gaat. In Euro Cinema kunnen de liefhebbers van achtervolgingen, slapstick en humor terecht voor „Smokey and the Bandit", waarin Burt Reynolds en Sally Field aan een zesde week vol avontuur begln- Inen. Clint Eastwood is trouwens wel „in", deze week, want hij Is niet alleen te zien In Grand 4 en Cinema 1maar ook in de nachtvoorstelllngen van Duo 2, waar vrijdag- en zaterdagnacht „Hang 'em High" over het doek rolt. Erotiek te kusten te keur in Duo 1waar in het weekprogramma „Het Deense sleutelgat" draalt en In de nachtvoorstellingen „Club Privé" van Max Pécas, die al eerder In dit theater te zien was. In Duo 2 in het weekprogramma „De terugkeer van de eenarmige zwaardvechter". De film, die In de grote steden nog steeds succesvol draait, „Nous Irons tous au paradis" van regisseur Yves Robert, Is deze week voor het eerst In Grand 5 te zien. Voor de kinderen biedt Euro Cinema zaterdag- en woensdagmiddag Stan Laurel en Olivier Hardy als „Brokkenpiloten". Clint Eastwood in „Hang 'em High". INSPRAAK Als we het over inspraak hebben, dan lijkt het wel, alsof dat de meest normale gang van zaken is. Inspraak bestaat, punt uit. Wij ver geten dan nog wel eens, dat diezelfde inspraak met heel veel moeite, aktie en gebalde vuisten is veroverd op een, tot dan, wat starre overheid, die het beste met ons voorhad, maar tevens van mening was, dat de gewone man er echt geen verstand van had. Verstand komt met de jaren, zegt het spreek woord en zo is ook de overheid eindelijk verstandig geworden en is de inspraak gewoon goed gewor den. Bovendien blijkt, dat het met het verstand van de gewone man nog best meevalt. De overheid heeft het er tenminste soms erg moeilijk mee. Neem nou eens dat kostelijke verhaal, dat ik kortgeleden hoorde, maar wat zich afspeelde toen de inspraak pas op gang kwam. Het is niet in deze gemeente ge beurd, maar niettemin illustrerend voor de veranderende en veran derde tijden. Ergens hier in de buurt moestop een gegeven momenteen fietspad worden aangelegd en het kwam nou net zo uit, dat dit pad over het grondgebied van een daar al jaren woonachtige autochtone burger moest lopen. Nou kan zoiets op zich al heel wat moeilijkheden veroorzaken, want als je aan de tuin van iemand komt, kom je vaak ook aan z'n leven. „De tuin is mijn heiligdom" luidde het spreekwoord toch? Hoe het ook zij, de bewuste man werd op het matje van de bur gemeester geroepen om er eens over te praten, want tot dan had de beste man niet veel welwillendheid getoond ten opzichte van de ge meentelijke plannen, die op zich toch zo goed waren voor de fietsende medemens, nietwaar? Herman, zo zullen we de man maar noemen, had volledig begrip voor dat fietspad. Ook hij fietste veel en graag, maar ja, tot nu toe niet vlak voor zijn huiskamerraam langs en dat wou hij eigenlijk het liefst zo houden. Maar als meneer de bur gemeester een goede oplossing wist? Meneer de burgemeester, een baron van de oude stempel, had wel enige oplossingen bij de hand om in ieder geval al te nieuwsgierige blikken van voorbij- fietsenden te voorkomen. „Wat had u gedacht van een mooie ligusterhaag?" Herman dacht eventjes na. „Tja, dat lijkt me wel wat", zei hij toen bedachtzaam, „maar ik heb dan wel enige voor waarden." De burgemeester, al lang blij, dat de oplossing misschien nabij was, knikte gena dig. Zeg het maar beste man", zei hij. „Nou kijk eens", begon Herman, „die haag, die wordt natuurlijk door de gemeente geplant en betaald, dat is duidelijk. Maar ik zou ook wil len, dat een mannetje van de dienst Gemeentewerken elke zaterdag morgen bij me langs komt om alle papiertjes en ander „fietsafval" uit mijn haag te komen plukken...." Het was enige tijd doodstil in de statige burgemeesterskamer. Toen de baron dit allemaal had verwerkt en had overzien, schudde hij zijn hoofd. Maar ook een baron is niet voor één gat te vangen. „Luister nou eens", zei hij, „ik ben heter mee eens, dat er een afscheiding moet komen. Wat dacht u van betonnen palen en harmonica-gaas?" Herman werd meteen en thousiast. „Akkoord, bur gemeester, dat is een goed idee! Maar ik heb wel één voorwaarde.,' Ietwat beducht geworden voor voorwaarden van Herman fronste de burgervader zijn voorhoofd. „En die voorwaarde is?" informeerde hij voorzichtig. „Dat ik achter de betonnen paal tjes met het harmonica-gaas varkens mag houden, meneer de burgemeester", glimlachte Herman. De verbijstering van de gemeen telijke overheids-dienaar was zeer, zeer groot. Varkens?'" riep hij uit, waarom varkens?" „Tja", zei Her man, „kijk maar eens in de omge ving. Loop naar de eerste de beste boerderij. Allemaal betonnen paal tjes met harmonica-gaas en daar achter lekkere, vette varkens, wen telend in de modder. Varkens ho ren achter betonnen paaltjes...." Enige tijd later lag het fietspad er. Een keurig pad. En voor 't huis van Herman stond een keurige, zeer fraai gemetselde muur. Kompleet met sierlijk hek. Waarmee ik maar wil zeggen, dat inspraak echt geen wassen neus isVraag het Her man maar. V. NOUS IRONS TOUS AU PARADIS „Nous irons tous au paradis" kan eigenlijk worden beschouwd als een (toch wel op zich staand) vervolg van „Un elephant ca trompe enor- mement" van regisseur Yves Robert. Victor Lanoux, Jean Rochefort, Claude Brasseur en Guy Bedos spe len de vier hoofdrollen, evenals In de vorige film, en zij doen dat op een kostelijke wi|ze. „Nous Irons tous au paradis" is opnieuw een erg fijne film van regisseur Robert geworden, het bekijken waard. Na de lotgevallen van ,,Un elephant ga trompe énormement zijn onze vier vrienden weer wat ouder geworden. Etienne (Jean Rochefort), na zijn amoureuze escapade, die eindigde op de richel van een appartement, 6 hoog op de Champs Elysées, is wat rustiger en wijdt zich aan zijn gezin. Simon (Guy Bedos) vreest nog altijd het ergste voor zijn gezondheid en die van anderen en wordt nog steeds genadeloos geterrori seerd door zijn luidruchtige moeder. Daniel (Claude Brasseur) werkt in een andere garage en bravourt om zijn zwakheid heen. Bouly (Victor Lanoux) leeft met een andere vrouw, die een tenniscomplex beheert, maar houdt beide ogen open voor ander vrouwelijk schoon De zaken gaan goed, maar met de hartsproblemen ligt het gekompliceer- der. Simon's verovenngen lopen schipbreuk op de houding van zijn moeder, die zelf wel zal beslissen wie goed genoeg is voor haar zoon. Bouly staat op het punt van Marie- Ange te scheiden, maar heeft grote be zwaren dat zij wil trouwen met een bleke poppianist, wiens enige talent het is, dat hij zonder kruk kan spelen Daniel verbergt zijn belangstelling voor het mannelijke geslacht niet langer en dat - verrassend genoeg - resulteert in een verhouding met een Roemeense, met wie hij zelfs trouwplannen heeft Tenslotte Etienne - een hoofdstuk apart. Als Marthe hem vraagt een siga ret uit haar tas te pakken, valt zijn oog op een foto: Marthe in hevige omhelzing met een man, gekleed in een bont gekleurd jack, waarop Canadese houthakkers het patent schijnen te hebben, zijn gezicht verborgen in Marthe's haren. 3B Bienne is verbijsterd en verslagen" Wie is deze onverlaat? In regenjas, met slappe hoed en zonnebnl gaat hij op onderzoek uit. Zijn gestuntel wekt de lachlust op van alle partijen en brengt hem in een aantal pijnlijke situaties, die hun ont knoping vinden op het vliegveld van Pa rijs. Het kwartet vrienden ondekt an dermaal de vrouwen, die de hunne zijn of zouden kunnen zijn. Wie bedriegt wie enz.??? Vier gezworen kameraden, vier „ouwe-jongens-krentenbrood". Voor de liefhebbers een lekkere, ontspannen film, warm aanbevolen (Grand 5, eerste week, 16 Jaar). FILMHUIS In het Filmhuis deze week aandacht voor twee films, die de moeite van het bekijken waard zijn. Dat is in de eerste plaats de film.Sierra de Teruel" van de Frans regisseur André Malraux Zoals bekend is het Filmhuis een samen werking aangegaan met de „Progres sieve Film", afdeling Amersfoort. „Siërra de Teruel" is een film uit het fonds van deze stichting. Het is een film over de burgeroorlog in Spanje in de jaren 1938-'39. De strijd van de repu blikeinen tegen het fascistische regime van Franco, een strijd die, mede dankzij de hulp van het Duitse Condor elitekorps, door Franco werd gewonnen. Pas nu, na de dood van dik- tator Franco, beginnen de Spanjaarden zich langzaam maar zeker te bevrijden van de fascistische boeien, die hen zo lang heeft geketend. De oorsprong, de Spaanse Burgeroorlog, is onderwerp van de film „Siërra deTeruel" (L'Espoir, De Hoop) van André Malraux, die in ons land onder meer bekend is als de schrijver van „Het menselijk tekort". Malraux filmde niet alleen tijdens de burgeroorlog, hij nam zelf ook aktief deel aan de strijd tegen de Franco fascisten. De hoofdrolspelers in zijn film zijn de republikeinse strijders zelf „Siërra de Teruel" laat de repu blikeinse strijders zien, die zonder ac commodatie dag en nacht Franco be streden. We zien de burgeroorlog zoals die geweest is: groots in het kleine. Dit is een strijd met drie revolvers, twee verouderde vliegtuigen, zes auto's een strijd in nauwe, oplopende straten, om het café-om-de-hoek, om een brug. Een van de in drukwekkendste scènes in de film is een autorit in de nacht, één lantaren vooruitschijnend in een duistere grot gang. We zien het sabotage-werk achter het front van een groep repu blikeinse burgers, die de guerillastrijd tegen de Franco-overmacht aanbinden en spionage-werk verrichten voor hun kameraden in hetjeger. Een boer ont- dekfin de buurt varipf eruel*eerTgefiêim Franco-vliegveld Twee bommen werpers met de boer als gids vertrekken om het vliegveld te bombarderen. Fas cistische gevechtsvliegtuigen stijgen op. De gids kan zich aanvankelijk niet oriënteren: als we dit in de film zien breekt niet alleen de boer het zweet uit, de toeschouwer staat eveneens het zweet in de handen. Het luchtgevecht maken we zelf mee. De film eindigt met de tocht van de boeren door de bergen om de kameraden te bergen, die met een van de vliegtuigen verongelukt zijn. Filmhuis Amersfoort - zaterdagavond 19.30 uur, van zondag t/m dinsdag 20.30 uur. In de nachtvoorstelling van zaterdagavond (23.00 uur) aandacht voor L'Eden et après" van Alaln Robbe Grillet. De film werd gemaakt In 1970. Verder zal op donderdag 2 maart (morgenavond) in samen werking met de Vriendschaps vereniging Nederland-China de film „Tibet" van Felix Green worden ge draaid (aanvang 20.00 uur). filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 2 maart t/m woensdag 8 maart 1978. Grand 3: tel. 033-14632: Doctor Vlim- men 16 jaar Dagelijks: 1.30, 6.30 en Beeld uit: „De terugkeer van de een armige zwaardvechter". Scène uit: „Nous irons tous au para dis". 9.15 uur. Zondag: 1.30, 4.00, 6.30 en 9.15 uur. Grand 4: Voor een handvol Dollars (A fistfull of dollars), 16 jaar. Dagelijks: 1.45, 6.45 en 9.30 uur. Zondag: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur Grand 5: Nous irons tous au paradis. 16 jaar. Dagelijks- 1 30, 6.30 en 9.15 uur. Zondag 1.30, 4 00, 6.30 en 9.15 uur. Cinema 1tel. 033-18900: De doorzet ter (The Gauntlet) 16 jaar Dagelijks: 1 45, 6.45 en 9 30 uur. Zondag: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur. Cinema 2: The spy who loved me. 12 jaar. Dagelijks: 1 30. 6 30 en 9 15 uur. Zondag: 1.30, 4.00, 6.30 en 9.15 uur. Euro Cinema, tel. 033-33655: Smokey and the bandit A l. Dagelijks: 1.45,6.45 en 9.15 uur. Zaterdag: 4 15, 6 45 en 9.15 uur Zondag: 1 45, 4.15, 6.45 en 9 15 uur Woensdag: 6.45, 9.15 uur. KINDERVOORSTELLINGEN Euro Cinema, Brokken Piloten. A l. Za terdag- en woensdagmiddag 1.45 uur. Het Deense sleutelgat (The Keyhole), 16. Dagelijks. 2.15,7.15,9.30 uur Zon dag: 2.15, 4.30, 7.15, 9.30 uur. De terugkeer van de eenarmige zwaardvechter, a.l. Dagelijks: 2.00, 7.00, 9.15 uur. Zondag: 2.00, 4.15, 7.00, 9.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: Club Privé. 16 jaar. Vnjdag en zaterdagavond 24.00 uur. Duo 2: Hang 'em high (Hang ze hoog). 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur (Van de redaktie) LEUSDEN - Gedeputeerde Staten hebben het bezwaarschrift, door b en w van Leusden ingediend in het kader van de wet AROB tegen de be slissing van GS om geen hogere klasse-indeling toe te staan voor wat betreft de vergoeding en tege moetkoming aan de raadsleden en de vergoeding aan commissieleden, ongegrond verklaard. De raad heeft deze beslissing echter niet In dank aanvaard en zal hiertegen dan ook In beroep gaan. In hun overwegingen zeggen GS, dat het argument van het college van b en w van Leusden, waarin wordt gesteld dat ook bij de opclassificiatie op 29 oktober 1975 reeds bekend was dat Leusden een gewijzigde taakstelling zou gaan krijgen, dat dit te stellig is uitgedrukt. Toentertijd stond de positie van Leusden als groeikern nog ter diskussie. „Niettemin," zeggen GS, „had achteraf bezien de opclassificatie van het gemeentepersoneel beter ach terwege kunnen blijven." Zij vervolgen dan: „Sedertdien zijn er evenwel in de ter zake van belang zijnde om standigheden twee belangrijke wijzi gingen opgetreden. In de eerste plaats kwam er met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975 een geheel nieuwe op de Gemeentewet gebaseerde financiële vergoedingsregeling voor de raads- en commissieleden tot stand. Dit betekent, dat elk nieuw verzoek om op- classificatie op zijn eigen merites en tegen de achtergrond van die nieuwe regeling beoordeeld dient te worden. Daarbij behoren wij ons er rekenschap van te geven, dat de ver goeding en tegemoetkoming waarop de raadsleden op grond van de nieuwe re geling aanspraak hebben, een veelvoud is van het bedrag aan presen tiegeld krachtens de oude regeling. In dit verband attenderen wij u erop, dat met betrekking tot de vergoedingen aan raadsleden voor het bijwonen van ver gaderingen van organen van gemeen schappelijke regelingen, die eveneens bovengemeentelijke belangen beharti gen. ook de Minister van binnenlandse zaken ervan uitgaat, dat daarbij mede in aanmerking wordt genomen, dat de raadsleden al een tegemoetkoming en vergoedingen als bedoeld in titel MB van de Eerste afdeling van de Ge meentewet genieten. De tweede belangrijke wijziging is, dat Leusden vanaf februari 1976 de finitief als groeikern is afgevoerd. Met deze wetenschap voor ogen zou het naar ons oordeel van weinig realiteitszin getuigen om de ge meente desondanks ook onder vi geur van de nieuwe regeling nog op te classificeren. Een extra zware werkdruk voor de raadsleden ont breekt daartoe. Als gevolg van de vroegere aanwijzing als groeikern zullen de raadsleden wellicht ook thans nog wel wat meer beslommeringen hebben dan zonder die aanwijzing het geval zou zijn geweest, maar deze zijn toch niet ver gelijkbaar met de extra werkzaamheden die een realisering van de aanvankelijk verwachte groei van de gemeente tot 40.000 inwoners per ultimo 1980 zou hebben meege bracht. Déze extra werkzaamheden zouden wellicht wèl opclassificatie hebben gerechtvaardigd. Tegen deze achtergrond bezien, zou inwilliging van uw verzoek bovendien niet redelijk zijn ten opzichte van sommige andere in deze provincie gelegen gemeenten die qua inwonertal en zwaarte van de zich daar voordoende problematiek in Leusden vergelijkbaar zijn.'" Aldus G.S. in hun argumentatie LEUSDEN - Onder voorzitterschap van wethouder G. van Woudenberg komt op maandag 6 maart om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeen tehuis de Commissie Naamgeving Wegen in openbare vergadering bijeen. Enig punt op de agenda is het uit brengen van een advies aan bur gemeester en wethouders over de naam van het hoofdcentrum. Eind vorig jaar schreven b. en w, hiervoor een prijsvraag uit, waaraan door een groot aantal Leusdenaren is deelgenomen. Tezamen hebben die meer dan 100 suggesties ingediend. De uiteindelijke beslissing over de winnende naam zal door burgemeester en wethouders worden genomen. Voor de winnaar is een set Leusden 1200-munten ter waarde van 300,- plus een geldbedrag van 200,- beschikbaar gesteld. Hierbij de ingezonden namen, die door de commissie reeds zijn gesorteerd op bruikbaarheid. LIJST SUGGESTIES COMMISSIE NAAMGEVING WEGEN 1. Smousseland 30 De Bijenkorf 14. Jupiter 41 De Fikkerie 2. Burg. v. d. Post-centrum 31De Korenaar 15. Castor 42. Het Eind (Begijnenerf) 3 Burg Post-Horst 32. De Aarhof 16. Melkweg 43. De Cope 4. Burg Post-Wijk 33. Harteveld 17. De Burghstede 44. De Kavel 5. Burg. Post-Plein 34 De Kopermolen 18. Burg van der Post Kwartier 45. De Morgen 6. (Van der) „Posthove" 35. De Kopershoek 19. De Spil 46. De Pondemaat 7. Aloisius Hof of Brink 36. Leusderhoofd 20 Leusdenspul 47 De Roe 8. De Ankerplaats 37 De Gilden 21 De Smousse 48. Tinsgoed 9 Vredehof 38 Leusderkwartier 22 't Spul 49. De Uitgift 10. Keizer Karei Hof 39. Hamersveld Centrum 23. Voorhamerscentrum 50. De Hamer (Den Hamer, D'Hamer) 11. Het Mercator-Centrum 40. Hamershof 24. De Voorling 51 Blokland 12. De Gildehal(len) 41De Landouwen 25. De Dagemaat 52. De Landouw 13. De Kof 26. De Opstrek (Den Opstrek, D'Op- 53. De Dorsvloer 14. Het Mierennest LIJST (GEMOTIVEERDE) SUGGES strek) 54. Almende 15 De Hanze-Hal(len) TIES COMMISSIE NAAMGEVING 27. Munnikhove (Murckhoven) 55. Karolingen 16 Mercuriushof WEGEN 28 Begijnenerf 56 Klaverweide 17. Karei de Grote Gallerij 1Smousse(r) Mark 29. Ganzewei 57. Klaverkamp 18. De Korenaar 2. Smousse(r) Deel 30. Het Brinkje (beter De Brink) 19. Het Middelpunt 3 Smousse(r) Hof 31. Esveld 58 Middendorp Ev. Middenstee 20 Het Leusder-Centrum 4. Driebuuksoord 32. Bachevort 59. Hanerweide Ev. Amerweide 21. Het Leusderplein 5. De Heipaal 33. De Pol 60 't Bakhuis 22. De Boerderij 6. Groothamersveld 34. De Punt 61. Karelserf Ev Karelzate, Karelsteln 23 Het Boerenerf of Het Erf 7. De Schouw 35. De Wiltbosch 62. Leusdermark 24. Akkerhoeve 8 Den Biesaert 36. Vrijhoef 63. De Brink of Nieuwenbrink 25. Winkelplein Noordwijck 9. De Busaert 37 Het Hek 64. De Heerd 26. Plan 777 (Plein 777) 10. De Busert 38. Zwanenburg (andere naam voor 65. De Deel 27. De Kern 11. Munnikwijk Ganzewei) 66. Frankenburg of Frankenhove 28. Groenendaal 12. Dorpsbrink 39 De Grote Kapel 67 Gildenhove 29 De Dorpskom 13. Het Zwaneveld 40 Land van Poth 68. De Hilde

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19