Bijna alle films worden geprolongeerd Ingezonden: Veilige wijk? DE GROENE LIJN Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 9 MAART 1978 21 _III—i_ii_ii_it_iuiI_Ii_ri i_iI_Ii_i—I_It_i1__i~i_ii_ii—ii—ii—ii—ii—it_i—~i_i1_»~ i-i11 i de fllmredaktie) 4ERSFOORT - Het bioscoopprogramma van deze week biedt - wat Amers- I betreft - (op het Duo-duo na) louter prolongaties. „Dr. Vllmmen" begint aan de derde week in Grand 3, „Voor een handvol Hars" Is ook niet weg te slaan en is in Grand vier nu al voor de vierde week nieuw) te zien, terwijl „Nous Iron tous au paradis" (een fijne film van Yves lert) In Grand 5 voorde tweede week over het doek rolt. „The Gauntlet" (De orzetter), de nieuwste film van Clint Eastwood, blijft ook nog een weekje in lema 1 (derde week) en in Cinema 2 gaat James Bond voor de twaalfde week art zijn dolle avonturen beginnen. Ook „Smokey and the Bandit" blijft nog Mn in Euro Cinema (zevende week). De kinderen kunnen plezier beleven aan het „Popeye festival" In de mati- eevoorstellingen van Euro Cinema, terwijl de volwassenen boven 16 jaar in iet Duo-duo zowel sex en aktle kunnen bekijken in „Erotisch vuur" (Duo ■weekprogramma) en „De jungle breekt los" (Duo 2, weekprogramma). 'erder In de nachtvoorstelling: „1001 perversiteiten van Felicia" (Duo 1) en The Killer", een karatefllm (Duo 2). ■JUNGELEBREEKTLOS vilde dieren in opstand. Het is de Jsle mode, films te maken, waarin of andere groep dieren wild worden pensen aan gaan vallen. Eén van die i is „Day of the Animals'' (De jungle fekt los) van regisseur William Bier. Volop aktie, geweld en prdlust. en groep natuurliefhebbers onder neemt een excursie van twee weken naar de Sonora Pass in California Steve Buckner is hun gids. De eerste avond al wordt Mandy aan gevallen door een wolf. Wanneer zij en haar man. Frank, de groep achterlaten om hulp te zoeken voor de zwaar ge wonde Mandy, wordt zij aangevallen door een zwerm grote vogels en sterft Mandy. Frank vecht zijn weg terug naar de beschaving en redt onderweg een doodsbang meisje wiens ouders zijn vermoord door wilde dieren. leeld uit „The Killer". GEVELTOERIST Poezen zijn eigenzinnige beesten. Ze hebben een eigen wil letje, dat staat vast. Ze hebben een eigen smaak, die je niet moet probe ren te veranderen door een ander merk kattenvoedsel te kopen. Zij be slissen hoe ze door het leven wensen te gaan. Bij mij thuis lopen er twee rond. Eigenwijze, hooghartige wezens. De ene is gefrustreerd door allerlei vroegere ervaringen elders voordat ze bij ons het huis bin- nenglipte met haar zeven jongen en er sindsdien maar is gebleven. De andere behoort tot de kategorie kerfstkatjes, stoppelkatjes zoals men in de volksmond zegt. En ook dat schijnt niet de beste kategorie te zijn. Maar het blijven desondanks poezen. Ons stoppelkatje, Dreuteltje ge naamd omdat het werkelijk een echte dreutelige poes is, behoort niet tot de meest intelligente onzer huisdieren. Eigenlijk mist ze alles wat een echte poes wel heeft. In plaats van statig en lichtvoetig de trap af te glijden, stampt ze de treden af als een mini-olifant met klompen aan. Katten hebben in het algemeen goede ogen en hoewel dat bij Dreutel niet na te gaan is, kijkt ze zo nu en dan wel, alsof ze erg hard een goede bril nodig heeft. En met haar reukzin is het ook al niet wat het wezen moet. Dreutel is zonder meer een fenomeen. Dat bleek kortgeleden weer eens, toen we 's avonds rond de klok van elf het klagende gemiauw van een poes in de tuin hoorden. Onze eerste reaktie is dan: zijn onze poezen thuis? In dit geval ontbrak Dreuteltje. Eventjes buiten gekeken, want een poes is zo naar buiten geglipt ook al Is het onze goede gewoonte, dat de beide poezen 's avonds binnen horen te zijn. En ja hoort: het ge week laag was inderdaad van Dreuteltje afkomstig, die op het balkon van de buren terecht was gekomen. Nu is Dreuteltje, ondanks al haar onmis kenbare tekorten een uitstekende LklimmerDus riepen wemaar, dat ze naar beneden moest komen. Het klagende gemiauw werd alleen maar intenser en doordringender en we voelden ons beschaamd door deze late geluidshinder. Al snel hadden we door dat Dreutel, ondanks haar uitstekende klim- capaciteiten, blijkbaar haar landings-gestel niet goed ver trouwde, want ze durfde niet de tuin in te springen. Goede raad is duur, want het begon inmiddels vrij hard te regenen en zo'n natte nacht gun je een poes ook niet. Eerst geprobeerd om met een paar latten Dreuteltje te bewegen naar beneden te komen, maar ze verwaardigde geen enkele blik in haar bijziende ogen aan dit blijkbaar minderwaardige poezen- trapje. Na heel wat gefluisterde uit roepen werd toch maar besloten, dat een geveltoerist de oplossing zou kunnen bieden. Er werd een keukentrap gehaald en ik balan ceerde even later van betonrand tot betonrand in een dappere poging het niet erg heldhaftige katje voor een hongerige en natte nacht te be waren Maar helaas, de opening tussen beton en glaswand was niet breed genoeg om de inmiddels met kat- tebrokken gelokte Dreutel klemvast van het balkon te krijgen. En zelf was ze niet bepaald bereidwillig om het de nobele redder zo gemakkelijk mogelijk te maken. Dus werd ik ge noodzaakt om nog verder omhoog te klimmen. Toen was het leed snel geleden. Een goeie greep en Dreutel zweefde over de rand van het balkon, op weg naar de warme huiskamer. Maar ondankbaarheid is ons loon. Dreuteltje wrikte zich los en kwam met een heel fraaie sprong op de grond terecht, leis wat ze eerst niet durfde, deed ze nu als een vol leerde poes. Zoals het hoort. Terwijl ik verkleumd het keuken trapje afstommelde in de duistere avond, zat Dreuteltje inmiddels te genieten van een goede katte- maaltijd. Genoeglijk spinnend. Ze keek me zelfs niet dankbaar aan, toen ik binnenkwam. De buren hebben van dit alles niets gemerkt. Zij sliepen de slaap der rechtvaardigen. Maar zij hebben dan ook geen gefrustreerde moederpoes en haar dreutelige dochter, die onopgevoed door het leven gaat, zoals het een stoppelkatje betaamt. V. licht geoorloofd is. Bij besprekingen over het verhaal en de handeling kwa men regisseur, scenarioschrijver en componist overeen dat de songs zo na tuurlijk mogelijk binnen de handeling moesten worden gebracht: een straat zangeres zingt een lied, een hospita zingt met de radio mee, een moeder zingt voor haar kind enz. We geloven dat het mogelijk is rollen sympathiek te maken, of ze nu geweldig zijn of klein, zonder er sentiment in te stoppen HET VERHAAL Notting Hill, een huis met veel ka merbewoners: Jack, de barkeeper, al tien jaar verloofd zonder een cent om te kunnen trouwen. Een jong echtpaar uit Puerto Rico, waarvan de man naar werk zoekt, een oude zonderling, ge charmeerd van jeugdige meisjes, een Amerikaanse zanger die zijn carrière rond Portobello Road wil opbouwen, een hospita met een grote mond en dita hart. de zoon des huizes verliefd op het meisje uit de sigarenwinkel Al deze karakters krijgen hun eigen dramatische gebeuren in de film, terwijl de rest uitsluitend fungeert als aandra- gers en sfeermakers. De aankondiging aan het begin van de film dat het huis moet worden afgebroken; het slot: een verlaten woning. Een volgens de wetten der musical gebouwd verhaal dat alleen mooi in zwart/wit verfilmd kon worden. Portobello Road met z'n markt, kroegjes blijft daardoor zoals het is, maar is dan tevens een schitterende lokatie voor mensen die een muziekfilm hebben willen maken. (Filmhuis - zaterdag t/m dinsdag, 20.15 uur) TEKENFILMS In de nachtvoorstelling van zater dagavond 11 maart om elf uur. kan men kijken naar een uitgebreid tekenfilm- programma met o.m. Betty Boop, Po peye en Woody Woodpecker. (Filmhuis, zaterdagavond 11 uur.) Scène uit: „De jungle breekt los". Zich niet bewust van deze rampen, hoort de rest van de groep ondertussen een belangrijk radio-bericht: Iedereen wordt geadviseerd om niet op grote hoogte te blijven? Door een gevecht tus sen Jon en zijn moeder wordt de radio echter vernield. De groep is nu afgesne den van elk contact met de buitenwereld en valt in twee groepjes uiteen. De ene groep wil naar de stad terug o.l.v Steve Buckner, de andere wil verder omhoog naardebrandpost, waar een radio staat. Wat zij echter niet weten is dat de stad beneden hen in een staat van chaos verkeert Terwijl de sheriff totale evacua tie beveelt, wordt de boswachter in zijn eigen huis door een horde ratten ver moord. Ook de groep in de bergen wordt weer aangevallen, nu door een bende wilde katten. Paniek breekt uit en de twee groepjes gaan ieder hun weg. Jenssen, die naar de brandpost wil, verliest zijn verstand. Hij vermoordt Denning en probeert diens verloofde Beth te ver krachten. Zij wordt echter gered door een woeste beer die Jenssen vermorzelt. De rest van het groepje ver schuilt zich in een verlaten helikopter. Frank en het door hem geredde meisje komen eindelijk aan in de nu verlaten stad. Frank wordt gedood door ratels langen, maar kan het kind nog net op tijd in een lege auto duwen. De groep van Buckner schuilt in een oude houtops lagplaats, maar hordes wolven en hon den doden twee van hen De anderen vluchtten en varen op een vlot de rivier afDe jungle is losgebroken en niemand weet waar dit op uit zal lopen. (Duo 2 - 16 jaar). POPEYE-FESTIVAL De cartoon is een genre film, dat een zeer rijke geschiedenis kent. Naast on vergetelijke karakters als Donald Duck en Mickey Mouse werden beroemd Woody Woodpecker, Betty Boop en re centelijk The Pink Panter en Speedy Gonzales. En tenslotte Popeye the Sailorman, de zeebonk, die de gevaar lijkste situaties het hoofd biedt na wat rauwe spinazie naar binnen te hebben gewerkt, die altijd weer de eer en deugdzaamheid van zijn eeuwige ver loofde Olive moet verdedigen tegen de lage patserige streken van zijn eeuwige rivaal Bluto Dit Popeye Festival biedt weer een heerlijke reeks heldendaden van dat kostelijke mannetje met zijn on verstoorbare blik, de onafscheidelijke pijp en zijn ballonachtige spierballen, die hem redden in elke situatie. (Kin dervoorstellingen Euro Cinema, zaterdag- en woensdagmiddag.) FILMHUIS Het Filmhuis Amersfoort brengt van zaterdag tot en met dinsdag de Engelse film „Moon over the alley" van Joseph Despins en William Du- maresq. De beide makers over hun film: In ,,Moon over the alley" willen we iets zeggen over het leven van verborgen en praktisch vergeten men sen achter constant veranderende mo derne fagades. De film speelt zich af in Notting Hill, een volksbuurt in Londen en bestrijkt enkele dagen in het leven van een aantal mensen die daar wonen, deels Engelsen, deels migranten. Deze groep heeft in zijn situatie een ding ge meen: geduld. Ofschoon duidelijke individuen, heb ben we getracht, de een meer dan de andere hun menselijkheid te tonen, terwijl we ook een onderliggend sociaal en politiek ongenoegen hebben willen inbrengen zonder polemisch te worden. De film is ook een musical met een twaalftal nieuwe songs, ofschoon we niet per sé een musical hebben ge maakt, maar alleen muziek in het leven van onze karakters wilden brengen. Het probleem was het voorkomen van ge kunsteldheid bij het inbrengen van de songs ofschoon dat in een musical wel- filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 9 maart t/m woensdag 15 maart 1978. Grand 3, tel. 033-14632: Doctor Vlim- men. 16 jaar. Dagelijks: 1.30,6.30,9.15 uur. Zondag: 1.30,4.00,6.30,9.15 uur Grand 4: Voor een handvol dollars (A fistfull of dollars), 16 jaar. Dagelijks: 1.45,6.45,9.30 uur. Zondag: 1 45.4 15, 6.45, 9.30 uur Grand 5: Nous irons tous au paradis. 16 jaar. Dagelijks: 1.30, 6.30, 915 uur. Zondag: 1.30, 4.00, 6.30, 9 15 uur. Cinema 1, tel. 033-18900: De doorzetter (The Gauntlett). 16 jaar. Da gelijks- 1.45, 6.45, 9 30 uur. Zondag: 1.45, 4.15, 6 45, 9.30 uur Cinema 2: The spy who loved me. 12 jaar. Dagelijks: 1.30, 6.30, 9 15 uur. Zondag: 1.30, 4.00, 6.30, 9 15 uur. Euro Cinema, tel. 033-33655: Smokey and the bandit. A.l. Dagelijks: 1.45,6.45, 9.15 uur. Zaterdag: 4 15,6.45,9.15 uur. Zondag: 1.45, 4 15, 6.45, 9.15 uur. Woensdag: 6.45, 9.15 uur. KINDERVOORSTELLINGEN Euro Cinema: Popeye Festival (in kleur) A.l. Zaterdag- en woensdagmid dag 1.45 uur. Duo 1tel. 033-16572: Erotisch vuur. 16 jaar Dagelijks: 2.15, 7.15, 9.30 uur. Zondag: 2.15, 4 30, 7.15, 9.30 uur. Duo 2: De jungle breekt los (Day of the animals). 16 jaar. Dagelijks: 2.00, 7.00, 9.15 uur Zondag: 2.00,4 15,7.00,9.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: 1001 perversiteiten van Felicia. 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. Duo 2: The Killer. 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur. Popeye de zeeman In een speciaal festival. PHILADELPHIA Philadelphia (Protestants Chris telijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind), afdeling Amersfoort en omstreken organiseert een plaatselijke leden avond op woensdag 15 maart 1978 In de Marcuskerk te Leusden, aanvang 20.00 uur. Het thema voor deze avond is: Geloofsbegeleiding van verstan delijk gehandikapten. Dit onderwerp heeft ds. W. J. Dijk uit Ermelo ingeleid tijdens de regionale ledenavond op 13 september jl. in Amersfoort. Tijdens diverse plaatselijke ledena vonden o.a. in Voorthulzen, Soest, Bunschoten/Spakenburg, Nijkerk, Hoevelaken en ook in Leusden wordt dit belangrijke onderwerp nader be sproken. Voor deze avond worden uitgenodigd leden en allen die op een of andere wijze betrokken zijn met het organiseren en leiden van aan gepaste kerkdiensten. Ook belang stellenden zijn van harte welkom. In formatie over deze vereniging en deze ledenavond kunt u verkrijgen bij mevr. M. van Dijk-den Haan, Brink horst 17, Leusden, tel. 033-41413. GROENHOUTEN DERT WEER VERGA- Het wijkorgaan Groenhouten houdt op 9 maart a.s. weer een openbare bijeenkomst inde boerderij Hamersveldseweg 5. De bijeenkomst begint om kwart over acht en op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening. 2. Mededelingen (o.a. Koninginne dag). 3. Notulen bestuursvergadering 13 februari jl. en d.b.-vergadering 20 februari jl. 4. Ingekomen en uitgegane stuk ken. 5. Werkgroepen: 1. 't Spul, 2. wijk- voorzieningen; 3. welzijn; 4. huishoudelijk reglement. 6. Educatief plan Leusden (verslag bijeenkomst 7 februari |l.). 7. CAS Leusden (verslag bijeen komst Groot Krakhorst 1 maart jl) 8. Gezamenlijk overleg wijkraden Leusden. 9. Procedure jaarvergadering wijk orgaan in april (jaarverslag; begroting; toekomstplannen e.d.) 10. De Klaroen. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. DE VROUWENRAAD TE LEUSDEN VRAAGT UW AANDACHT Al vele jaren roept de Vrouwenraad (voorheen Fed. WH) gezinnen op die In de zomervakantie twee weken een kind (liefst van bóven de 10 jaar) gast vrij willen opnemen. Via maatschappelijk werk en kruisverenigingen krijgt de Vrouwenraad verzoeken om gastge zinnen voor kinderen die In hun eigen gezin niet altijd van een ontspannen vakantie kunnen genieten. De kinde ren komen meestal niet, zoals vroeger, uit „arme" gezinnen, maar vaak wel uit gezinnen waarvan de ouders te weinig aandacht aan hun kinderen kunnen geven. Allerlei so ciale of gezondheidsredenen kunnen hiervan de oorzaak zijn. Het spreekt van zelf dat dit invloed heeft op gedrag en karakter van de kinderen. Daardoor is het opnemen van een kind in een gastgezin niet altijd een gemakkelijke taak. Maar als ouders èn kinderen uit een gastgezin wat kunnen verdragen, is het uiteindelijk wèl een waardevolle taak die veel voldoening kan schen ken. Nadere Informatie en opgave bij: Provinciale Vrouwenraad Utrecht, Lange Nieuwstraat 63, Utrecht, tel. 030-318648 en Kanaalweg 5, tel. 03425-1888. UNIEK RECREATIEPRO JECT VOOR REUMAPA TIËNTEN Hoe kan een gehandicapte reuma- patiënt op vakantie zichzelf zijn zon der dat hi j zich zorgen hoeft te maken dat hij een ander tot last Is. Die vraag kon door de nu al weer vijftigjarige Nederlandse Vereniging tot Rheuma- tiekbestrijdlng worden beantwoord door bijv. de bouw van een gezellig familiehotel met daarbij bungalows, speciaal voor gehandicapten. In Wapenveld, tussen Heerde en Hattem, dreunen nu de bulldozers op eenterrelnvan21 hectare dennen-en sparrenbos, klinken driftig de troffels van de metselaars tegen de stenen. Zomer 1978 zal hier het eerste grote aangepaste recreatieproject ten be hoeve van minder-validen in Europa - misschien wel in de gehele wereld - worden geopend, een hotel met twintig appartementen met lounges, vergaderkamers, speelruimtes en wat al niet. Een paar honderd meter daarachter nog eens twaalf bun galows voor 6 respectievelijk 4 gas ten. Een doodgewoon gezellig fami liehotel, waar ieder, net als in elk ander hotel, vrij is te doen en te laten wat hij wil. Geen betutteling, geen „moeten", maar wel staat er vaardig personeel klaar om elke ge handicapte te helpen als dat nodig is. Zo kan elke reumapatiënt er onbe zorgd vakantie houden, alleen of met zijn gezin. Het reumava- kantiecentrum Wapenveld Is slechts een van de activiteiten die door de Nederlandse Vereniging tot Rheuma- tiekbestrijding worden ondernomen. Daarnaast dient bijvoorbeeld de re search op medisch- wetenschappelijk terrein te worden genoemd en wordt aan Individuele patiënten materiële hulp verleend. De gelden voor al deze aktiviteiten worden bijeengebracht door het Na tionaal Rheumafonds. dat binnenkort ook weer bij u komt aan kloppen voor broodnodige geldelijke steun. Opdat de gehandicapte reumapatiënt In staat is optimaal in de maatschappij te functioneren. In Leusden wordt van 13 t/m 18 maart deze kollekte gehouden. UTRECHT WIL MEER MI LIEUVOORLICHTING GEVEN Provinciale staten van Utrecht hebben het Waterkwallteitsplan 1978 uitgebracht. Uit dit plan blijkt dat de kwaliteit van het door de provincie Utrecht beheerde water steeds beter wordt. Dat Is ook op te maken uit iplanten als de „kllmopachtige water ranonkel" uit Soest, die vorige maand zo in de belangstelling stond. Overal elders is diedoor het vervuilde water verjaagd. Naast informatleover de huidige stand van zaken geeft het Waterkwaliteitsplan een aantal punten aan die voor de komende vijf jaar op het programma staan. Zo zal de provincie Utrecht In sa menwerking met de politie en het openbaar ministerie beter toezicht houden op het naleven van de ver gunningsvoorschriften. In ernstige gevallen wordt proces-verbaal op gemaakt. De overtredingen kunnen ook opgespoord worden naar aanlei ding van klachten van particulieren, waterschappen, gemeenten of be drijven. De provincie Utrecht zal de komende |aren het oppervlaktewater twee maal per jaar onderzoeken op vaste monsterpunten. Met behulp van de gegevens kan de verontreini ging van het water geïnventariseerd worden, zodat aard en omvang van de verontreiniging en het ver spreidingspatroon ervan bekend zijn. Ook zal de provincie zo genaamde fosfaatbalansen gaan op stellen; per stroomgebied zal zowel de aan- als afvoer van fosfaat worden bepaald. Als die gegevens bekend zijn kan de provincie nagaan of het nemen van maatregelen zoals fos faatverwijdering bij de rioolzuiver ingsinrichtingen en het gebruik van fosfaatvrije wasmiddelen zinvol is. Tot nu toe was de belangrijkste verspreidingsmaatregel tegen het botullsme het snel wegruimen van de aangetastedieren en de kadavers. De provincie Utrecht Isvanplan ook naar het voorkomen en bestrijden van bo tullsme onderzoek te verrichten. Daarnaast zal de komende jaren meer aandacht worden besteed aan de milieu-educatie. Excursies naar rloolzulveringen, Infor matiemateriaal en voorlichting be vorderen de mllieubewustheld. Want naast de zorg die de provincie Utrecht aan de kwaliteit van het water be steedt, moeten de Inwoners van Utrecht zich nog meer bewust worden van hun eigen verantwoor delijkheid. Vorige week bleek weer eens duidelijk hoe onveilig het is voor spelende kinderen in de wijk Alandsbeek. Te weinig afgeschermde - en te diepe - vijvers, straten waar te hard, vaak door de bewoners, wordt gereden. Moeten er meer ongelukken ge beuren voor de gemeente iets aan de veiligheid in de wijk gaat doen? Er moeten afscheidingen komen met b.v. prikbossages tussen speelplaatsen en vijvers en de voetpaden aan de vijvers waarlangs de kinderen naar school gaanVijvers moeten aan de kan ten ondieper gemaakt worden. We zien vele sterk glooiende kanten die vragen om moeilijkheden Ook als autorijdende wijkbewoners moeten we ons meer bewust worden dat de kinderen op straat moeten spelen. De gemeente kan iets doen aan de veiligheid maar laten wij dan het goede voorbeeld geven B. Jager, Goudplevier 40, Leusden. tussen stad en platteland Gehakt wordt veel gegeten in Nederland, meestal in de vorm van een gewone bal gehakt. Dat laatste is eigenlijk jammer, want er kan ontzettend veel meer met dit gemalen vlees worden gedaan. Veel mensen hebben daar echter geen idee van. Erg lekker zijn bijvoorbeeld met gehakt gevulde paprika's, of een kotelette kubidek (dat is een Perzische hamburger), of gehakt Italienne, of English Pie. Dit zijn zo maar een paar verrukkelijke gehaktgerechten. Wie trek begint te krijgen, kan een briefkaartje sturen aan Postbus 16000, Den Haag. Als men daarop vermeldt: „Doe 'ns wat anders met gehakt", dan krijgt men gratis een kleurenfolder met heerlijke gehaktrecepten thuisgestuurd. 1

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21