Lange mast moet voor hele gemeente Leusden radio- en tv-ontvangst garanderen Anton Voskuilen op de bres voor de Maasai J. Smal nam afscheid als voorzitter EHBO 23 TON STAAL EN 72 METER LANG Blijhof-leden vergaderen Klaverjassen Vrouw en Vrede bij NCVB Bijeenkomst N.B.P. Vastenaktie moet ruggesteuntje geven Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 9 MAART 1978 5 VOOR HEEL LEUSDEN Het ligt in de bedoeling, dat de centrale antenne dienst gaat doen voor heel Leusden Dat betekent, dat alle bestaande antenne-systemen gaan verdwijnen. Wie wil, kan op het ge meentelijke systeem worden aangeslo ten. De mast zal worden opgericht nabij de bunker op de Liniedijk naast de wijk de Wetering. De gemeentelijke com missie heen gekozen voor een mast van de firma Petitjean. die in staat is een mast te leveren, die het minst lelijk kan worden genoemd. De mast, zoals ge zegd 72 meter lang, bestaat uit een holle buis en niet, zoals zoveel masten, uit een samenstel van spanten (de zo genaamde werkmasten). Het advies van de gemeentelijke CAI-commissie zal deze maand aan b. en w kunnen worden aangeboden, waarna de raad zal beslissen. Dit advies zal onder meer ook bestaan uit een verordenings-voorstel, waarin het beheer van de CAI wordt geregeld en een verordening, waarin de voorwaar den tot aansluiting worden geregeld. Ook de hoogte van het abonnements geld moet nog worden bepaald, ook al is de commissie van mening, dat een jaarlijkse bijdrage per aansluiting van 130,- redelijk wordt geacht. Voordat men overgaat tot uitvoering van het CAI-systeem zullen de inwoners van de gemeente persoonlijk nog via een en quête kunnen opgeven of ze wel dan niet aangesloten wensen te worden Hierbij kunnen ook eventuele wensen kenbaar worden gemaakt ten aanzien van de wijze, waarop de kabel door de Een overzicht van de tentoonstelling, vorige week in Groot Krakhorst. ZWARE MAST De mast zelf is behoorlijk zwaar. In totaal 23 ton. En dat betekent, dat er een fiks fundament noodzakelijk is. Ge zien de ervaringen, die men in Leusden heeft met heipalen, zijn de voor de mast benodigde 25-meter palen geen kleinigheid. Er zal dan ook eerst geson deerd moeten worden De opbouw van thermisch verzinkt staal zal binnen en kele dagen overeind kunnen staan. ARTIKEL 19 De bouw van de antenne-mast moet geschieden via de artikel 19-procedure. Dat betekent, dat het plan ter visie gelegd dient te worden, twee weken lang. Daarna zal het plan, met de even tueel binnengekomen bezwaarschrif ten, worden behandeld door de ge meenteraad. Het goedgekeurde plan gaat daarna na GS Zodra deze haar goedkeuring heeft verleend, zal na het verlenen van de bouwvergunning met de aanleg kunnen worden begonnen. Het punt bij de Liniedijk en bunder is volgens veldsterktemetingen die vorig jaar zijn gedaan, de beste plaats voor de mast. Bovendien is dit punt het meest centraal gelegen. Het ligt in de bedoeling dat vanuit dit punt de verschillende wijken en ker nen van de gemeente worden aan gesloten. Hoe lang dit alles in beslag gaat nemen, wist men bij de ge meente nog niet te vertellen. Eén en ander is ook afhankelijk van de snel heid, waarmee raad en GS één en ander zullen behandelen. LEUSDEN - Het publiek, dat vorige week woensdag naar Groot- Krakhorst was gekomen om de ex positie rond de centrale antenne mast voor héél Leusden te gaan be kijken, was In het algemeen best te vreden met wat de gemeentelijke CAI-commissie voor haar had klaar gestoomd in samenwerking met Siemens (antenne-systeem) en Petit- lean (mast). In een duidelijk overzicht werd getoond, wat er alle maal komt kijken om de Leusdense TV-kijkers en radio-luisteraars eindelijk tevreden te kunnen stellen. En dat is heel wat. Als alles klaar zal zijn - en déér gaat nog wel enige tijd over heen - zullen de aangesloten Leusdenaren in de hele gemeente kunnen kijken naar Nederland I en II, Duitsland I, II en lil en België Vlaams. Luisteren via FM kan men dan naar Hilversum I, II en III, AFN Soesterberg, Regionale omroep OosL NDR 1 en II, WDR 1, II en III, WDR gastarbeiders en BFBS en de BRT 1, 2 en 3. Maar ook hier geldt: wie veel wil zien en horen, moet er méér voor over hebben. Want de radio - en TV ontvangstmast moet - om Belgié te kunnen ontvangen, een hoogte heb ben van 72 meter. De kosten zijn ca. 130,- per jaar. LEUSDEN - Hans van Gameren heeft het initiatief genomen om broeder Anton Voskuilen een Leusdens stutje in de rug te geven. Anton Voskuilen is één van de Leusdenaren, die in Kenya onder de Maasai werkt. Hij is mo menteel in Leusden metziektever- lof. Hans van Gameren, die zich inzet voor de katholieke jongeren van 12 tot 16 jaar, gaat een rom melmarkt fancy-fair voor Anton or ganiseren. De groep Missie-, Ontwikkelings hulp en Vrede, de Katholieke Progressieve Jongeren en de schoolkinderen onder leiding van Wil Verbart gaan hieraan meedoen onder het mom „Vas tenaktie Leusden voor de Maasai". De rommelmarkt, waarvoor deze week spullen werden verzameld door heel Leusden heen vindt het aanstaand weekend plaats in ,,De Til". Komt u ook kijken of er iets van uw gading is, en spendeert u ook wat geld bij het rad van avontuur op de fancy-fair? U kunt dat doen op zater dag 11 maartvan14.00tot21.00 uur, en op zondag 12 maart van 10.30 tot 14.00 uur. Er zijn vele mooie prijzen beschikbaar gesteld door de Leusdense middenstand Wij spreken over deze vastenaktie met Maartje Hulspas van de Missie-, Ontwikkelingshulp en Vrede, en met broeder Anton Voskuilen, die Robert Kanai Ole Saidimu heeft meege bracht uit Kenya. De Maasai-jongen Robert spreekt in het Engels zijn be wondering uit voor de Leusdense bevolking, die niet egocentrisch is, en aan anderen in de wereld denkt' Zoals hij dat zo voorkomend for muleert: .Leusden people are very helpful" de Leusdenaren zijn erg behulpzaam). „Waar werken jullie onder de Maasai?" vragen wij Anton Vos kuilen. ,,Waar werken jullie onder de Maasai?" vragen wij Anton Voskui len. ,,Dat is een groot gebied, weet je. Langs de zuidgrens van Kenya be ginnend bij het Victoriameer tot aan deKilimandjaroo Er zijn twee distrik- ten: Narok met de nederzettingen Lolgorien en Kilgoris, en Kajiado met Ngong en Loj Tokkitok. Er zijn twee buitenplaatsjes: Kimentet en Oldonjo Orok." Er zijn zo'n 50.000 Maasai en Anton Voskuilen heeft onder hen over het gehele gebied gewerkt. De Maasai trekken nog wel met hun kudden; van oorsprong zijn het no maden Maar dat trekken is toch minder dan vroeger. Ze hebben een paar plaatsen, waarvan ze weten dat het gras er altijd doorgroeit. In droge tijden, als laatste toevlucht, trekken ze daarheen. Hun woongebied is een steppengebied, tamelijk vlak, met lage begroeiing. Vooral het oos telijk deel is erg droog. De Grote Rift- vallei loopt dwars door het Maasailand heen „Slagen jullie erin de Maasai wat te steunen in verband met hun ge dwongen aanraking met de blan ken?" De Maasai gaan graag naar school Anton .Tja, dat is betrekkelijk Wat voor de stam met het oog op hun ontwikkeling goed is, daar moet je bij aanknopen. Ze willen overigens best naar school gaan, en ze willen ook wel dat de doktoren in een rijdende kliniek naar hen toekomen Ze gaan nog wel eerst naar de tovenaar, maar de laatste stap is nu toch wel, dat ze naar het ziekenhuis komen. Sinds 1963 hebben wij in Kilgoris een ziekenhuis. Ze komen graag naar dit ziekenhuis, omdat ze er individuele aandacht krijgen. Europese (non- nenjverpleegsters, die niet voor een salaris werken, (als in de gouverne mentsziekenhuizen) verzorgen hen met veel liefde." Anton Voskuilen werkt in het ziekenhuis Sint Jozef, een hospitaal- tje met 200 bedden. Daarvoor maakt hij de tekeningen van de uitbreidin gen, zorgt voor het onderhoud, doet inkopen en heeft ook bemoeienis met het noviciaatshuis voor Afri kaanse zusters. „Leid je de Maasai zelf op om hun zaken later met eigen krachten te runnen?" „Ja, ik probeer de mensen van de plaats zelf op het werk te krijgen. Degenen, die graag willen kun je werk goed leren! Huizen uitzetten, schilderen, elektriciteit aanleggen, loodgieterswerk. Ik doe alles met de hele groep van 23 mensen. Op den duur zullen de Maasai het helemaal zelf gaan doen Wanneer ik naar Kenya terugga, wil ik instellen dat ze 's zaterdags vrij krijgen Dan kan ik die mensen, die dat willen, op de zaterdag opleiden tot timmerman, loodgieter, schilder. Dat is mijn plan voor de volgende3,4 jaar." „Wat leer jij van de Maasai, An ton?" „Geduld. Je moet meer op basis van de groep leren denken dan van jezelf. Als je driftig wordt, moet je niet meteen reageren, maar wachten. Het heeft veel meer effekt wanneer je op het moment niets zegt." Deze foto, gemaakt door Anton Voskuilen, toont één van de Maasai. Hulp aan een groep jongens Sinds 1969 is Anton Voskuilen be gonnen een groep jongens te helpen. Hij trof veel jongens aan, die goed konden leren, maar die door gebrek aan geld niet naar school konden gaan In 1970 zag hij Robert Kanai om het ziekenhuisje heen hangen. Robert vertelde, dat hij niet naar school mocht. Zijn moeder was oud en teerde weg aan tuberculose. Zijn „pleegvader" wilde de school niet voor hem betalen Anton ging met de hoofdonderwijzer praten, en die zei „Van die jongen zul je veel plezier beleven." Anton betaalde de zo benodigde guldens schoolgeld, en sindsdien mocht Robert weer naar school. Anton heeft nu tien jongens, die hij op de een of andere manier helpt. Ze wonen met z'n allen in een boerderij. Eind 1971 kwam Robert ook bij hen in huis Anton maakt met hen tafels in inlegwerk, kralenwerk in Maasai- patronen Zo verdienen ze hun geld. „Zij hebben mij niet als gelijke ge- aksepteerd", zegt Anton Voskuilen spijtig. „Ze hebben me het vader schap opgedrongen Eén jongen is inmiddels als analyst werkzaam, één als klerk, en één is voor missiewerkzaamheden vertrokken naar India. Robert gaat een algemene landbouwstudie vol gen In het begin van het jaar maakt Anton Voskuilen een begroting op voor zijn jongenshuis. Met veel pijn en moeite houdt ie het zaakje reilende en zeilende gedurende het jaar. Waar heeft ie het geld van de Vas tenaktie voor nodig? Voor de bouw van twee gebouwtjes in Kilgoris, die voor meerdere doeleinden dienst kunnen doen Ze moeten als school tjes voor de kinderen worden ge bruikt. Als klaslokalen voor de vol wassenen. (Velen van hen kunnen lezen noch schrijven!) Als vergader zaaltje, en als sociaal centrum. Doet u er iets aan op zaterdag 11 en zondag 12 maart. Daar bij de Maasai zullen ze u er dankbaar voor zijn! ANCO MALI LEUSDEN/CENTRUM - De jaar vergadering van de EHBO vereniging Leusden, die op 2 maart j.l. in het gebouw van de Hogere school voor gezondheid werd ge houden, had een/derde van het aan tal leden, ca 30 personen op de been gebracht. Het zou een belangrijke vergadering worden, aangezien de heer J. Smal na 20 jaar de voorzitterhamer gehan teerd te hebben, afscheid zou nemen. De opkomst was volgens voorzitter Smal zeer redelijk. Over het algemeen is de belangstelling voor een dergelijke vergadering gering. De voorzitter zei in zijn openingswoord ondermeer, dat er blijkbaar in de gemeente nog mensen zijn, die niet weten, dat er een EHBO vereniging in Leusden bestaat. Van het bestuur van de Stichting Leusden 1200 is een bedankbrief binnen gekomen, gericht aan een ieder die zich tijdens Leusden 1200 als EHBO'er heeft ingezet. En dat was nog al wat. Met veel kunst en vliegwerk soms werden de posten bemand c.q bevrouwd. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester leverden geen problemen op. zodat de kascommissie bij monde van mevr. E van Dijk-Van Dijk de penningmeester décharge ver leende. De bestuursverkiezing was ver reweg het belangrijkste punt van de agenda. Door het afscheid van de heer Smal kwam de plaats van de voorzitter vrij en het bestuur droeg de heer A Grit (vice voorzitter) voor, zi|n taak over te nemen. Voorts staakte de heer G. Pa- ker zijn werkzaamheden als pen ningmeester. Gezien de omvangrijke taken binnen het bestuur, wilde men het aantal leden van 7 brengen op 9. Een viertal dames liet zich kandidaat gesteld en aangezien er geen tegenkandidaten hadden gemeld werden zij bij ac clamatie gekozen. De vergadering diende zich echter nog uit te spreken over het voorzitter schap van de heer Grit Met 27 stemmen voor en 2 tegen kon de heer Grit zijn taak aanvaarden. De heer Smal gaf de voorzitterhamer over en in zijn afscheidswoord zei hij tegen de nieuwbakken voorzitter, „blijf mens tegen mens en sta open voor een ieder ook al is het niet op het gebied van de EHBO" De scheidende voorzitter dankte de heer Paker voor het vele werk dat hij in de afgelopen jaren heeft verricht en overhandigde hem een enveloppe, ter wijl mevr. Paker in de bloemetjes werd gezet. De nieuwe voorzitter bedankte zijn scheldende collega voor de bijna 25 „dienstjaren" en zei, dat indien hij het niet meer ziet zitten, hij zeker nog bij hem langs komt. De heer Smal ontving eveneens een enveloppe, terwijl zijn echtgenote voor de vele uren die zij al leen moest doorbrengen, compensatie kreeg in de vorm van een bos bloemen. In zijn dankwoord aan de heer Smal zei de heer Grit onder meer, dat hij niet teveel kon uitweiden over het feest t.g.v het 25-jarig bestaan, doch hij hoopte ex-voorzitter Smal een waardig feest te kunnen aanbieden. Mevrouw Vermeulen, beheerster van de kantine, kreeg voor haar vele werk eveneens een bos bloemen. Na de pauze nodigde de heer Grit de nieuw gekozen be stuursleden uit achter de „groene tafel" te komen. Het nieuwe bestuur zal nu bestaan uit: de heer A. Grit, voorzitter, de heer H. van Dijk, secretaris, mevrouw N. van Holst Pellekaan, 2e secretaris, de heer P de Jon, comm. matenaal, mevrouw G. P Paker-Pot, mevrouw Basjes, mevrouw Van Vliet, mevrouw Cohen, mevrouw Van Doorn. De diverse functies zullen in de eerstkomende bestuursvergadering worden vastgelegd. De heer Grit deelde voorts mede, dat voor betaling van de zaalhuur is over eengekomen, dat dit niet in klinkende munt doch in natura zal geschieden. Een Amersfoortse kunstenaar heeft dan ook in opdracht een wandkleed ge knoopt in de vorm van een uilenkop als symbool voor gezondheid, wijsheid, werk etc. Dit wandkleed was aan de muur in de kantine opgehangen. Bij de behandeling van de financiële zaken deed zich het vreemde feit voor. dat noch de begroting noch de verant woording over 1977 voorhanden was, zodat men het t a v de begroting voor 1978 moest doen met de cijfers over 1976. Bij de begroting viel op, dat voor de plasma-avonden geen baten en lasten verwacht werden. Een en ander was gelegen in het feit, dat men deze avon den niet meer organiseert. De lasten waren de laatste tijd hoger dan de baten, hetgeen financieel niet meer verantwoord was. Als oorzaak ziet men het feit, dat wanneer men éénmaal bloed heeft gegeven, hij of zij zich in vele gevallen als donor laat inschrijven en zodoende de plasma avonden niet meer bezoekt Dat de belangstelling da lende is, is ook te zien aan het aantal liters bloed. In 1976 was dit 148 liter, terwijl men vroeger flessen tekort kwam en men bij 425 liter moest stoppen, aldus de man van het eerste uur, de heer Smal. Uit de vergadering kwam wel een woord van spijt, dat men blijk baar noodgedwongen moest afhaken Voorts stelde de heer Grit een con tributieverhoging voor van 2,50 per jaar. De stemming met handopsteken, wees uit dat 24 leden vóór en slechts 2 leden tegenstemden. De contributie zal dus 20,- per jaar gaan bedragen Bij de aktiviteiten voor het komende ver enigingsjaar, staat de viering van het 25-jarig jubileum voorop. De gemeente is gevraagd om een subsidie en hierom trent is het bestuur positief gestemd De examens zullen dit jaar op 9 en 16 maart plaatsvinden. Bezwaar kwam uit de vergadering naar voren, dat men in veel gevallen laat voor een evenement wordt gevraagd. Het bestuur hoopt op en vraagt om de medewerking van een ieder die een beroep doet op de EHBO, om aanwezig te zijn bij bepaalde even ementen, om deze aanvraag uiterlijk zo'n drje weken van te voren te doen Bij de rondvraag kwamen de volgende onderwerpen aan de orde: -Het zelf tekenen van een pre sentielijst op de oefenavonden. Het be stuur zal het bestuderen. -Verlenging van diploma's De houder dient zelf in de gaten te houden de afloopdatum van do geldigheid. Het verlengen wordt door de vereniging ge regeld. -Men vraagt naar statuten en huis houdelijk reglement. Het bestuur gaat hieraan werken -Men vraagt naar het opstellen van een programma van de te behandelen stof op de oefenavonden. Het bestuur zal trachten de instructeurs in een be paalde richting te brengen -De nieuw aangeschafte EHBO- tassen zijn naar het oordeel van diverse leden, niet goed gevuld. Het bestuur streeft ernaar de tas ef ficiënter en handelbaarder te maken voor de mensen in het veld De kosten van diverse attributen liggen vrij hoog, terwijl met een klein budget rondgekomen moet worden. „Voorlopig moeten we roeien met de, riemen die we hebben", aldus één van de bestuursleden. De vertoning van dia's van de EHBO-aktiviteiten tijdens o.a Leusden 1200 werd naar een oefenavond verschoven, zodat tegen 23.00 uur het einde kwam LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 16 maart houdt de speel- en rekrea- tievereniging „Blijhof" haar jaarlijkse ledenvergadering in het clubgebouw aan de Ansfriduslaan. I Men hoopt op een grote opkomst I' omdat er tijdens deze vergadering be- langrijke financiële beslissingen moeten worden genomenDit in verband met de plannen voor uitbreiding van het ge bouw. Mensen, die werkelijk belangstel ling hebben voor de vrije tijdsbesteding van hun kinderen, mogen deze avond niet missen! De agenda luidt als volgt 1Opening door de voorzitter 2 Overzicht van de aktiviteiten van het afgelopen jaar 3. Jaarverslag door de penningmees ter 4. Kascontrole 5. Verkiezingen 6. Pauze 7. Samenvatting jaarverslag 8. Bouwaktiviteiten en hun financiële gevolgen 9. Rondvraag 10. Sluiten van de vergadering ACHTERVELD - Vrijdag 10 maart zal in de Hessenkar de zesde ronde worden gespeeld van het Hessenkar klaverjas- tournooi De aanvang hiervan is om 20.00 uur. In verband met het half- vastenbal is deze wedstrijd een week later dan oorspronkelijk was gepland. Er zijn deze avond weer een aantal aan trekkelijke prijzen te winnen. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 13 maart komt de Nederlandse Christen Vrouwenbond afd. Leusden-Centrum, bijeen in de Marcuskerk. Mevrouw M. M. J. Heeres-Wiersma Mevrouw M M. presidente van het gewest Utrecht) zal een inleiding houden over het onderwerp „Vrouw en Vrede" Na de inleiding zal er de mogelijkheid zijn voor een discussie. Tal van problemen zullen aan de orde kunnen komen, waarover van gedachte gewisseld kan wordenDe avond in de Marcuskerk begint om 20.00 uur. LEUSDEN-CENTRUM - Onder de agenda van de vrouwenraad stond abu sievelijk vermeld, dat de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen woensdag 15 maart bijeen zou komen. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden op dinsdag 14 maart in de Marcuskerk en om 20.00 uur beginnen. Gast is deze avond mevrouw E. Kieviet van de Stichting voor Huishoude lijke Voorlichting te Plattelande Zij zal het een en ander vertellen over de ver zorging van de tuin. Uiteraard is er ook gelegenheid om hierover vragen te stel len.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5