Hakhorst Radio-programma vanuit Don Bosco Zes jonge kunstenaars exposeren in de Bestuur: „Muziek vinden wij wèl belangrijk!" „DE SCHRIJVENDE MINDERHEID": Volgende week twee filmavonden Leusden 1200 MONTESSORI SCHOOL ONEENS MET MUZIEKSCHOOL SPRAKE VAN EEN KOMMUNIKATIE- ST00RNIS Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 9 MAART 1978 LEUSDEN - In de radioserie ,,De schrijvende minderheid" kunt u op don derdagochtend 16 maart van 9.00 tot 9.35 uur een NOS radio-uitzending be luisteren, waarin de jongens van het in ternaat van ,,Don Bosco" centraal staan. Interviewer Michiel Matser is druk doende om zijn opnamen in Leusden te maken. De jongens van ,,Don Bosco" werken er graag aan mee. Het is best leuk om over je eigen ervaringen op het internaat te vertellen Vooral omdat er in Nederland niet meer zoveel internaten zijn. Uitgangspunt voor Michiel Matser zijn de blaadjes, die door minderheden wor den geschreven. De krantjes met een kleine oplaag. Bejaarden, die in de krant dat niet uit eigen keuze, maar kwam het door de ouders. Het begin-moment wordt op zichzelf niet als negatief erva ren. VERLANGEN NAAR GEZINSLEVEN Ze spreken over het verschil tussen het gezinsleven en het leven op het in ternaat. Ze verlangen allemaal wel duidelijk naar het gezinsleven Wat is een moeilijk moment voor hen7 Dat is als ze na een weekend thuis te rugkomen in het internaat. Daarbij moet natuurlijk niet uit het oog worden verlo ren, dat de jongens thuis in een soort vakantiesfeer vertoeven Ze zijn niet da gelijks thuis en de houding, die men tegenover hen heeft, is duidelijk anders. opgebouwd Vertrekt zo'n groepsleider, dan is men zijn houvast kwijt, en daardoor een brok zekerheid. COMPETITIE Algemeen wordt ervaren, dat hoe hoger je genoteerd staat hoe meer je kunt maken Waar de Salesianen van Don Bosco niet op gebrand zijn. decom- petitiestrijd, die leeft toch. Leeft ie niet bij de leiders in het internaat, dan toch wèl bij de ouders en daardoor weer bij de jongens. Het verstrekte internaats rapport ligt dit weekend bij de ouders thuis, en daarover wil Michiel Matser gaan spreken, als de jongens na het weekend op ,,Don Bosco" terugkomen. Hij wil gedragsregels peilen, vooral bij (Van de redaktie). LEUSDEN - Het bestuur van de Montessori-school is nogal ge schrokken van een passage uit het verslag van de Muziekschool Leus den, waarin wordt geschreven, dat de Montessori-school niets voelde voor AMV-onderwijs op de school, omdat de leerkrachten „geen ver stand van muziek hadden". Het be stuur van de school heeft echter een geheel andere versie over het verloop van de dialoog tussen mu ziekschool en Montessori-school. In een brief aan de ouders èn aan de Leusder Krant legt het bestuur het één en ander uit. Zij schrijft het vol gende: .In het recent verschenen jaarverslag van de Muziekschool Leus den wordt aandacht besteed aan de contacten die er geweest zijn tussen ons bestuur en de Muziekschool over de mogelijkheid van het experimenteel opzetten van een Algemene Muzikale Vorming (AMV-onderwijs) op onze la gere school. Aangezien de be richtgeving hierover in het jaarverslag (alsmede in de Leusder Krant van 23 februari jl.) ons inziens op zijn minst onnauwkeurig is, willen wij hierover en kele opmerkingen maken. WAT STELT DE MUZIEKSCHOOL IN HET JAARVERSLAG „Zoals bekend mag worden veron dersteld hoort het AMV-onderwijs niet thuis bij de muziekschool, maar behoort te worden opgenomen in het pakket van de basisschool. De onderwijzer is wet telijk verplicht in zijn of haar klas mu ziekles te geven. Nu is de praktijk hiervan bedroevend. In veel gevallen wordt het vak muziek zelfs in het geheel niet gegeven. Dit is de reden, dat de Inspektie Muzikale Vorming de muziek scholen heeft belast met het geven van AMV. Nu is er landelijk een streven om het AMV weer terug te brengen naar de plaats waar het thuishoort, de basis school De muziekschool kan hierin een belangrijke, koördinerende en advise rende taak binnen het schoolteam ver vullen. Op dit moment wordt vanuit 47 muziekscholen een dergelijke service verleend. Om in te spelen op die ontwikkeling, heeft de direkteur in mei 1977 kontakt gezocht met het bestuur van de toen nieuw op te richten Montessori- basisschool in Leusden/Centrum om van gedachten te wisselen over de mo gelijkheid om zeker aan een dergelijk schooltype de muzikale vorming te laten coachen vanuit de muziekschool. Deze school had de voorkeur vanwege het nog kleine aantal leerlingen (twee klassen). Dit zou inhouden, dat de leer lingen van deze school niet de AMV- kursus hoefden te volgen aan de mu ziekschool. Het bestuur van de Montessori school was zeer geïnteresseerd, maar deelde later mee, dat de beide leerkrachten die waren aangetrokken voor deze basisschool van mening wa ren, dat het beter was om dit nog niet te laten starten. Argument. We weten te weinig van muziek!!! Inmiddels was het onmogelijk geworden, gezien de datum, nog kontakten te leggen met een andere basisschool." Aldus het jaarverslag van de Muziekschool. Allereerst moet worden vastgesteld dat een aanvrage van de muziekschool nooit schriftelijk is binnengekomen bij ons en daarnaast ook nooit een punt op de agenda van onze bestuursvergade ringen is geweest. Er is slechts infor meel contact geweest (mei 1977), tussen de directeur van de muziek school en één onzer bestuursleden, waarbij gevraagd werd naar de even tuele interesse van onze kant bij het mogelijk opzetten van AMV-onderwijs op de nog te stichten lagere school Dit bestuurslid heeft toen gesteld dat dit vooral afhankelijk was van de zojuist benoemde (1 mei 1977) nieuwe leerkrachten, die hij hierover zou polsen. Voor alle duidelijkheid moet hierbij worden gesteld dat: - AMV-onderwijs betekent dat de on derwijskrachten zelf dit onderwijs moeten geven met ondersteuning vanuit de muziekschool, - het AMV-pakket een extra belasting betekent omdat het meer bevat dan het gebruikelijke muziekonderwijs. - nog niet duidelijk is op welke wijze het AMV kan worden ingepast in het Montessorisysteem. Toen de nieuwe leerkrachten in mei voor deze vraag vanuit de mu ziekschool werden gesteld, stelden ze dat de opname van AMV in de aanloop fase van de nieuwe school hen wat prematuur leek. Dit alles is begin juni 1977 als mededeling ingebracht in ons bestuur en voor kennisgeving aange nomen, m.a.w. wij stonden achter dat standpunt. Betreffende bestuurslid heeft pas bij de volgende persoonlijke ontmoeting met de directeur van de muziekschool deze van de uitslag op de hooge gesteld. CONCLUSIE - EEN COMMUNICA TIESTOORNIS Uit het bovenstaande blijkt dat, mede gezien de zeer informele aanvraagpro cedure, ons op geen enkel moment duidelijk is gemaakt dat deze zaak ur gent was. Het lijkt dus wat overdreven LEUSDEN - Volgende week zullen in 't Ros Beyaard aan de Ha- mersveldseweg twee film- en dia avonden worden gehouden, tijdens welke volop gelegenheid zal zijn herin neringen aan de Leusden 1200- feestelijkheden van vorig jaar op te ha len. Tijdens deze avonden, op woensdag 15 en donderdag 16 maart, zal de officiële herdenkingsfilm worden vertoond, die fraaie beelden geeft van onder meer de Rijksdag-reconstructie en de aansluitende open lucht-maaltijd en van de optocht en braderie van zater dag 27 augustus. Aansluitend aan elke filmvertoning - drie per avond - zal een dia-presentatie worden vertoond, welke is samengesteld uit door Leusdenaren en Achtervelders gemaakte dia's van de Leusden 1200-feestelijkheden. In deze dia-presentatie komen beelden van veel evenementen uit de feestweek op het scherm Op beide avonden zullen drie voorstellingen worden gegeven: om 19.30 uur, 20.30 uur en 21.30 uur. lede reen is natuurlijk van hartelijk welkom, uiteraard is de toegang vrij. De voor 22 maart geplande film- en dia voorstelling in Achterveld is naar een later tijdstip verschoven, en wel naar donderdag 6 april Deze avond, die in Ons Gebouw zal worden gehouden, zal een bijzonder karakter krijgen Nadere mededelingen hierover volgen nog. om ons te verwijten dat „het op dat moment onmogelijk was geworden, ge zien de datum, nog contacten te leggen met een andere basisschool" Dat hier sprake is van een communicatiepro bleem moeten wij ook concluderen als we in het jaarverslag verder lezen dat van onze kant als argument voor het uistel zou zijn gebruikt „we weten te weinig van muziek" Het is jammer dat ons (of de leerkrachten) dergelijke uit spraken, toch niet uit de eerste hand c.q. mond opgetekend, worden toege dacht. MUZIEK VINDEN WIJ WEL BE LANGRIJK finiëren beelden, die in dromen op doemen en vervagen, ademen zijn an dere houtsneden en de litho „IJ-zicht" en „Nieuw land" zijn een wrang realis tische weergave van hekken, stellages, zielloze bouwsels en opgespoten land dat weer dezelfde geestelijke leegte zal gaan opleveren. De angst om het voortbestaan van de mens spreekt uit dit werk op indrukwekkende wijze. Wat de vrouwen op de ten toonstelling tonen is minder „gruwelijk" Ria Koopman zet tante Dien gezellig tussen al haar bulletjes en spulletjes. En geeft in de tram goed getypeerde doorkijkjes naar zitplaatsen met andere, vreemde pas sagiers. Vreemden even bijeen in een zelfde ruimte. Wat ook het geval is in „de kroeg": men hangt bijeen, maar blijft vreemden voor elkaar, in eenzelfde ruimte Trui de Leeuw bezit een grote liefde voor het Hollandse polderlandschap. Zij laat, in de moeilijke lithografische techniek een aantal traditioneel opge zette landschappen zien. Wanneer deze techniek geen probleem meer voor haar zal zijn komt zij zeker tot een meer persoonlijke weergave van het landschap. In deze richting duidt de fraaie houtsnede „Bartelsluis", een goede kompositie van de meest es sentiële elementen, die een Noordhol lands watergebeuren oplevert. Marion Molier is op de nostalgische toer met de etsen van de rotan bank en de jurk. Wat minder tijdgebonden zijn haar lithografische bed-impressies. Tenslotte Martine Wilcke met een aantal sfeervolle interieur-tekeningen met poesen, die anatomisch nog iets verder gebracht kunnen worden. En twee aardige houtsneden van in hun eigen leefsfeer neergezette mollen en kippen Anco Mali In het Montessori-onderwijs is de „muzische vorming", w.o. muziek maken en ernaar luisteren, wel dege lijk belangrijk. Om die reden hebben de leerkrachten van de lagere school aan het begin van het schooljaar een cursus muziek van de Onderwijs Ad vies Dienst gevolgd. Er wordt ge poogd zoveel mogelijk nadruk te leggen op de muzikale aspecten en om hieraan meer gestalte te kunnen geven worden nu ook tussen enkele ouders en de leerkrachten gesprek ken gevoerd. Na de Paasvakantie zijn hiervan de eerste resultaten te verwachten. Wij hopen met bovenstaande in formatie enkele misverstanden uit de wereld te hebben geholpen. Wat ons betreft behoeft deze communi catiestoornis de goede betrekkingen met de muziekschool niet te versto ren, aldus E. J. Tuininga, voorzitter van het bestuur van de Montessori school in een open brief. De relatief grootste afstand lijkt Jelus Matser te hebben afgelegd. Zijn vier etsen maken een homogene indruk. Hij probeert een andere benadering te geven van het Hollandse landschap, zo dat nog bestaat. De toeschouwer wordt de neus gedrukt op de wegber men, de enige groenstroken, die er binnenkort nog in Holland over zullen zijn. In een zo kaal mogelijke land schappelijke ruimte vestigt hij de aan dacht op het (voor bouwsels) opgespo ten land, op (ter afzetting dienende) kegelvormige betonpaaltjes. Op de schriele boompjes, die met een stukje leer vastgeklonken zitten aan paaltjes om hen een kwijnend bestaan te laten leiden in de aaneenrijende grauwe te geltrottoirs. Om het landschap nog meer te vervreemden plaatst hij er tafels met een kleed eroverheen. Voor zien van de vijf bronzen bollen van Fon- tana uit het Kröller Möller Museum, als landschappelijk stilleven. Goede etsen, die de belofte van een verdere uitbouw van dit talent in zich houden. Over een rijke verbeeldingskracht beschikt Hans Valk, die ook met het stenen landschap bezig is. Misschien minder herkenbaar als typisch Hollands fenomeen. „Eindeloze brug" is een kille in droombeelden vertolkte benadering van een brugachtige baan, waar dan ook. Met een station-achtig gebouw, enkele seinachtige objekten en een soldaatachtige mensenfiguur. Eenzelfde sfeer, met niet exact te de- LEUSDEN - Freddie Textor verdeelt zijn aandacht over gere nommeerde en aankomende kun stenaars. En het doet deugd om dat te kunnen konstateren. Tot en met vrijdag 31 maart kunt u in zijn eetkafe Galerie „De Hakhorst" het werk van zes jongeren zien. De meesten van hen hebben in 1977 hun studie aan de Amsterdamse Rietveldakademie afgesloten. Het zijn Ria Koopman, Truide Leeren, Jelus Matser, Marion Molier, Hans Valk en Martine Wilcke. Het werk is dagelijks te zien, vanaf 17.00 uur. 's Zondags vanaf 14.00 uur. Op de maandag is „De Hakhorst" gesloten. Het is werk van mensen, die vanuit hun kreatieve aanleg kennis hebben gemaakt met diverse technieken, en die nu op weg zijn zich die technieken zó eigen te maken, dat zij er hun on derwerpen probleemloos in kwijt kun nen. Ook zoeken zij naar een duidelijk eigen gezicht, en naar thema's die hen individueel boeien. Ze zien wel parallellen: in het in ternaat, maar ook thuis, kun je niet over de schreef gaan Je bent aan regels gebonden HERKENNING Wat de echte privé problemen betreft kun je beter op het internaat terecht, bij de jongens onderling. Die begrijpen je beter. Ook wat kwesties met meisjes aangaat. Bovendien geeft herkenning van eikaars problemen een stukje ver lichting. Opluchting: hijzit met hetzelfde; ik ben niet zo'n uitzondering als ik dacht! Toch is het vertrouwen in elkaar ook weer niet zó groot, dat men de deuren openlaat. Privacy wordt op prijs gesteld Als zeer pijnlijk wordt, als overal in tehuizen en instellingen, ervaren dat iemand het internaat verlaat met wie men (eindelijk) een qoede relatie heeft die jongens, die niet zo goed gescoord hebben. De interviewer heeft ook met de jon gens gesproken over het agressieve kattekwaad. Een typisch staaltje daarvan wordt door hen in kleur en geur verteld. Luistert u donderdagochtend 16 maart van 9.00 tot 9.35 uur naar Hilversum 2. Dan zijn de jongens van „Don Bosco" aan het woord FLAP UIT Het internaatsblad van „Don Bosco", „Flap uit", loopt als een trend door het programma, dat over Hilversum 2 wordt uitgezonden, heen Michiel Matser is onder andere mee gegaan met een dropping van jongens uit groep 1De werden 's avonds zo'n kilometer of tien van „Don Bosco" van daan „losgelaten". Eén van de jongens vertelt, èn schrééf over de avonturen, die ze beleefden. Acht oudere jongens, behorend tot de „afscheidingsbeweging" wonen in een gebouwtje apart van het internaat Zij vertellen aan Michiel Matser waarom ze op het internaat zijn gekomen. Vaak was van hun tehuis schrijven. Inwoners van een plaatsje als Meelik, die in hun Lim burgse dorpskrantje schrijven.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7