,„De Hamershof" wordt winkelcentrum met intiem, landelijk karakter aan meedoen" Leusden heeft eerste vrouwelijke wachtmeester „Ik wil overal COMMENTAREN/MENINGEN Leusder Krant - plaatselijk nieuws vervolg van voorpag. MISBRUIK REALISATOREN Voorzitter Ter Berge vroeg aandacht voor een steeds meer optredend pro bleem: dat van de verplichte inrichting van woningen, o m keukens door de realisatoren van deze woningen. Ten aanzien van het plan Langenbeek, dat binnenkort aan de beurt komt, vroeg de voorzitter dringend om met de waar schijnlijke realisator, Nationaal Grond bezit, overeenstemming te bereiken over een keuze-vrijheid van de inrichting van de keuken "Het gebeurt nu maar al te vaak- ook al zeg ik niet dat dit ook in Leusden het geval is", aldus de heer Ten Berge, ,,dat misbruik wordt gemaakt door de realisatoren, van het feit, dat de keukens standaard worden ingericht door henzelf, inplaats van door de bewoners" Hij stelde voor om een netto te besteden stelpost vast te stellen, waarvoor iedere bewoners naar keus de keuken zal kunnen inrichten. De heer Dortmond zegde toe dit ter sprake te zullen brengen. Hij deelde mee, dat naar alle waarschijnlijkheid een samenwerkingsovereenkomst met Nationaal Grondbezit medio april tot stand zal komen. De heer Ten Berge verzocht de gemeente er bij Nationaal Grondbezit op aan te willen dringen voor een goede inspraak-mogelijkheid te willen zorgen, ook via het CML. De heer Dortmond kon de werkgroepleden geruststellen. Hij vertelde, dat de ge meente juist het punt inspraak in de samenwerkingsovereenkomst nog konkreter heeft gesteld, zodat daarover geen misverstanden kunnen ontstaan. De werkgroep zal hiervan een afschrift krijgen. In het werkgelegenheidsterrein derde sector tussen Bavoortseweg ten noorden van Hon en de Hamers- veldseweg zal een 50 kilovolt station van de PUEM moeten worden gereali seerd. Dit gebouw, ter grootte van een grote boerderij, zal worden aangepast aan de omgeving en ook de vorm van een boerderij krijgen De voeding van dit electriciteits-station zal ondergronds geschieden via kabels, die vanaf Amersfoort langs de spoorlijn zullen lo pen. Overigens zal de werkgroep in mei over dit werkgelegenheidsterrein haar mening kunnen geven Over de Pon-driehoek kon niet veel konkreets worden meegedeeld. Het gemeentebestuur wil pas overgaan tot het vaststellen van dit gebied in een bestemmingsplan nadat zij zekerheid heeft gekregen over de noodzaak van een dorpshuis voor Leusden-zuid. Hierover schijnen enige twijfels te zijn, want er zal worden of er wordt een nieuwe enquête onder de bewoners gehouden, aldus voorzitter Ten Berge. MICRO MILIEU De werkgroep had weinig moeite met het schetsen van het zogenaamde micro-milieu in het eerste deelplan van de tweede fase (de wijken Akkerhoeve en Noordwijk). Ondanks het krappe budget, is men er bij de gemeentelijke diensten in geslaagd om een aantrekke lijk plan te ontwerpen voor de ver schillende woon-units (hofjes). Als alles gerealiseerd is, zullen de hofjes zonder meer geschikt zijn als woonerf Alleen een bord ontbreekt dan nog Het zal aan de bewoners zelf liggen of men van hun direkte woonomgeving een wettelijk woonerf wenst te maken of niet. Daar zi|n de bewoners vrij in. De werkgroep had veel lof voor de opzet en de heer Dortmond kon, mede namens de dien sten die deze plannen hebben ontwik keld, een applausje in ontvangst nemen ASPEKTGROEPEN Over de aspektgroepen van het CML was men eigenlijk wat teleurgesteld. Niet zozeer ten aanzien van het werk van deze groepen, maar wel wat betreft het feit, dat van gemeentezijde weinig of niets is gedaan om deze aanvankelijk met veel trompetgeschal door wethou der Wagenaar aangekondigde as pektgroepen ook werkelijk aan het werk te houden. Door deze eenzijdige be langstelling, zijn de aktiviteiten van de aspektgroepen tot het minimum terug gebracht of het werk ligt geheel stil. Voorzitter Ten Berge stelde opnieuw voor om de leden van de as pektgroepen te vragen lid te worden van de werkgroep Ruimtelijke Ordening. Leden, die dat niet willen, zul len gevraagd worden in voorkomende gevallen opnieuw mee te willen praten, al dan niet in een dan weer op te richten aspektgroep De leden van de as pektgroepen zullen hierover een brief krijgen. De heer Spaans liet aan het slot nog een kritische noot horen ,,Aan de ene kant is het duidelijk, dat het en thousiasme van de aspektgroepleden niet in stand kon worden gehouden door voldoende informatie en werkbaar materiaal van gemeentezijde, maar aan de andere kant moet ik ook konstateren dat er aspektgroepleden zijn geweest, die, zodra zij via de aspektgroep hun materiële doel hadden bereikt, geen enkele belangstelling meer hebben ge toond". De heer Spaans vond dat jam mer. In de volgende vergadering - 4 april - zal overigens een plaatsver vangend voorzitter worden aange wezen, om de heer Ten Berge iets te ontlasten van het vele werk aan het voorzittersschap verbonden. DONDERDAG 16 MAART 1977 De woningen, in het eerste deel van De Hamershof zo'n tachtig in totaal, zullen een geheel eigen woonwijk vormen, met eigen straatjes, zo'n drie en een halve meter boven het niveau van de winkels Zoals we reeds eerder schreven zullen deze woonstraatjes via liften en schuine opritten bereikbaar zijn. Het enige verschil met een gewone woonwijk is, dat de woningen geen tuintjes, maar terrassen zullen hebben. Op onze vraag, of de ontwerpers niet bang zijn voor een doods cen trum in de avonduren, wees de heer Dé Jong er op, dat juist een woon- funktie die doodsheid zal tegen gaan. Gekombineerd met de gezel lige winkelstraten en later ook met de aktiviteiten in de evenemen tenhal en het stadhuis, zal het hoofdwinkelcentrum ook 's avonds geen evenbeeld worden van win kelcentra als Hoog Catharijne in Utrecht, was zijn stellige overtui ging. Het feit, dat er enkele horeca-bedrijven zijn gepland in het winkelcentrum, zal volgens de ar chitecten de levendigheid van het hoofdwinkelcentrum in de avondu ren slechts vergroten. Méér hore cabedrijven achtten zij niet direkt noodzakelijk. De woningen in het hoofdcentrum zullen gemiddeld kleiner zijn dan die in andere woonwijken. De architecten spreken van woningen met 3'/2 tot 4'/a verblijfs-eenheden. Zoals bekend zal het eerste deel van De Hamershof rond begin 1980 gereed moeten zijn, evenals de uitbreiding van de Biezenkamp. Op dat tijdstip zal immers het noodwlnkelcentrum De Rozendaal ontruimd moeten zijn en zullen de daar gevestigde winkeliers een plaats moeten krijgen in De Hamershof óf in De Biezenkamp. (Van de redaktle) LEUSDEN - De architecten- komblnatie, die opdit moment het hoofdwinkelcentrum ontwikkelt, heeft zich van het begin af fel verzet tegen de aanleg van een vierbaans Centrumweg. De architecten zijn dan ook blij, dat ze het hebben gewonnen van de verkeersdeskundigen, die een dergelijke brede verkeersweg noodzakelijk vonden en dit ba seerden op computervoorspel lingen. Zoals bekend krijgt de Centrumweg nu een bescheiden karakter, waardoor de barrière, die de weg zou vormen tussen hoofdwinkelcentrum en woon- I wijken, grotendeels komt te ver vallen. De architecten De Jong, Van der Werf en Van der Laan Bouma zijn daar erg blij mee. want daardoor krijgt het hoofd winkelcentrum De Hamershof in ieder geval niet het eiland karakter dat verontruste Leusdenaren het hoofdcentrum al hadden toegedacht. In een kort gesprek hebben de architecten nog eens uiteengezet wat hun bedoelingen en uitgangs punten zijn voor de ontwikkeling van ,,De Hamershof" Zoals bekend is er naar gestreefd om de Smoussesteeg door te laten lopen tot in het winkelcentrum. Dit gebeurt volgens de huidige opzet in kom- binatie met een gracht, de Smous- segracht. Aan het eind van deze gracht komt een muziektent op een pleintje, waarop ook een gezellig terras is gedacht. Doorlopend komt een overdekte winkelstraat, een passage, haaks daarop de grote winkelstraat Een wezenlijk onderdeel van het nieuwe hoofdcentrum is de woon- funktie De architecten hebben in het speelse, landelijke ontwerp ruimte geschapen voor een kleine woonwijk „bovenop" de winkels DE HAMERSHOF We hebben in het recente verleden niet onder stoelen of banken gesto ken, dat we blij waren met het nieuwe ontwerp van het hoofdwinkelcentrum De Hamershof van de architecten De Jonge, Van de Laan Bouma en Van der Werf. Vooral de funktie van de Smoussesteeg binnen het winkelcentrum, de wo ningen boven de winkels als een vol ledige woonwijk met straatjes, de met bomen beplante parkeerterrei nen, de passage dóór het gemeente huis èn de smaller gemaakte Cen trumweg waren stuk voor stuk ele menten, die ons erg aanspraken en aanspreken. Zoals het er nu uitziet, belooft ,,De Hamershof" een intiem winkelcentrum te worden, waarbij het betonachtige van veel moderne centra kan worden voorkomen. Toch hebben we, ook na een gesprekje met de architecten, enige twijfels overgehouden ten aanzien van de leefbaarheid in de avonduren. De ar chitecten twijfelen er niet aan, dat „De Hamershof" ook 's avonds een gezellig en levendig centrum zal blijven, omdat deze ook een woon- funktie heeft. Zij vinden het niet erg, dat er maar een paar hore cabedrijven verspreid over het hele gebied, zijn gepland. Ik betwijfel dit. Het is maar al te vaak gebleken, dat moderne winkelcentra 's avonds on leefbare plekken zijn geworden door een gebrek aan avond-aktiviteiten. De woonwijk boven het centrum zal daaraan weinig positiefs kunnen bij dragen. Loop maar eens door elke willekeurige wijk: 's avonds leeg en verlaten. Nu hoor ik mensen tegen sputteren. „Wat wil je dan?" zeggen ze. ,,'s Avonds winkelen?" Nee, dat willen we de middenstanders niet aandoen. Maar ons bezwaar is, dat er te weinig avond-aktiviteiten in het nieuwe hart van Leusden zullen plaatsvinden, waardoor het wellicht minder aangenaam zal zijn om 's avonds eens een wandelingetje door De Hamershof te maken „om etalages te bekijken". De evenemen tenhal is daarvoor ook wat teveel aan de rand van De Hamershof ge situeerd om een wezenlijke bijdrage te kunnen vormen. We zeggen niet, dat het allemaal simpel is op te los sen, dat niet. Maar we zouden toch graag hebben gezien, dat juist aan de avond-aktiviteiten binnen De Ha mershof méér aandacht zou zijn be steed. Misschien is het nog niet te laat daarvoor. v. Een foto van de maquette, die van „De Hamershof" is gemaakt vrouw, hoor je af en toe. Je hoort niet: „Stom Kind" of zo. Maar ik ver plaats me uitsluitend per auto Ik wil wel volledig ingezet worden, ook bij vechtpartijen en dergelijke. Want ik vind: je bent bij de politie en je moet overal aan méédoen Anco Mali. Brigitte Vos: „Ook naar vechtpartijen wil ik toe". i ui i" i~"- - geboren in Utrecht op 3 juli 1958, In het buro van adjudant M. Elbertsen hebben wij, onder zijn vaderlijk toe ziend oog (en toehorend oor) een gesprek met de jonge wachtmeester. ,,Hoe kwam je zo bij de politie terecht. Heb je als meisje bewust voor een varrière bij het politiekorps gekozen?" „Het politiewerk boeide mij vroeger al," vertelt Brigitte Vos ,,'t Is een afwisselend en boeiend leven. Je kunt mensen helpen. Je komt al lerlei mensen en gevallen in aanra king. Je zit op het buro. Je hebt plan- tondienst. Je zit op de wagen. Het trok mij al, toen ik nog erg jong was." „Je hebt je opleiding dus bewust afgestemd op de politie. Vertel daar eens iets over. „Ik heb drie jaar havo en één jaar vormingsklas op „De Horst" „De Horst" vind ik voor een vrouw een all round opleiding. Tijdens de voor opleiding heb ik al bij de politie geso- liciteerd. Bij de Rijkspolitie te Utrecht. Eerst kreeg ik een algemene keu ring. Er waren ongeveer 25 solloci- tanten, van wie 5 vrouwen. Ik moest een gesprekje voeren, een medische en een lichamelijke sport test keuring ondergaan. Ik werd aangenomen en ging naar de Opleidingsschool in Apeldoorn. Per opleiding waren er daar 4 klassen met 70 jongens en 40 meis jes. Van de 40 meisjes bleven er tenslotte 25 over. Bij mij in de klas zaten 20 jongens en 9 meisjes. Van die 9 meisjes vielen er nog 4 af tijdens ons opleidingsjaar." „Adjudant Elbertsen, hoe ervaart u het, een vrouw in depolitiegelede- ren. Bent u er content mee?" „Wij meenden altijd, dat het man nenwerk was, het politiewerk," aldus adjudant Elbertsen. „En als iemand tien jaar geleden tegen mij gezegd zou hebben, dat er een vrouw in het korps kwam, zou ik ge vraagd hebben: „Wat moeten we déér mee?" Toen had je al wel in de grote ste den vrouwen voor kinderzaken, en als inspektrices. Maar de tijd staat niet stil, en de vrouw verovert haar eigen plaats Ik vroeg me wel af: kunnen we haar volledig inzetten? Ze heeft per slot van rekening het politievak gekozen, en ze moet het wel en het wee ervan meemaken! 't Was even wennen, maar ik moet zeggen het gaat uitstekend. Ze zit erbij en wordt volledig geaksepteerd. Ze wil niet verwend worden. Ze doet gewoon dag-, avond- en nachtddienst En het wordt als heel positief ervaren door de andere leden van het korps." „Je bent de enige vrouw bij al die mannen van de Leusdense politie. Hoe ervaar jij dat? Je funktioneert als enige vrouw in een mannenap- paraat!" „In het begin was het echt wel vreemd. Op school zat je met meer dere meisjes en aan bepaalde meis jes kon je je optrekken Hier zit ik als eenling, maar het gaat best: je stelt je in op een mannenwereld. Ik kan me begrijpen, dat die mannen óók even moesten wennen. Ze waren gewend om alleen met mannen om te gaan!" Adjudant, hebt u de man nenbroeders bijeengeroepen, en hebt u hun bepaalde instrukties ge geven? Het is algemeen bekend, dat mannen vaak op een bepaalde manier over vrouwen spreken. Een manier die de meeste vrouwen zeker niet op mannen toepassen. De heer Elbertsen „Ja, ik heb er wel met hen over gesproken. Ik heb ze er op gewezen, dat er een dame bijkwam en dat hun dat bepaalde verplichtingen oplegde Ze waren het er mee eens dat ze zich soms een beetje moesten intomen om de sfeer prettig te houden. Het is een hele opgave voor een vrouwelijke collega om zich onder al die mannen als eenling te bewegen!" „Hoe staat het met het salaris en de promotiekansen voor een vrouw bij de politie?" Mejuffrouw Vos. „Ik heb exact hetzelfde salaris als de mannelijke kollega's. En exact dezelfde facilitei ten als vakantiedagen enzovoort. Als ik op dezelfde post blijf, kan ik na vier jaar wachtmeerster 1 e klasse worden. Drie strepen. Als man moet je dan B-diploma behalen. Als vrouw kun je hetzelfde doen. Maar ik heb ze nog weinig gezien, vrouwelijke wachtmeesters met het B-diploma." „Zijn er dingen die je als vrouw als typisch, mannelijk historisch zo gegroeid ervaart bij de politie. Ik wil je een voorbeeld noemen op het gebied van de verkeerste kens. Het teken van voetpad is een man met een kind aan de hand. Dat is typisch gedacht vanuit de man- nensfeer. Logischer zou zijn: een voruw met kind aan de hand!" „Daar heb ik niet over nagedacht." „Als er koffie moet worden ge schonken, verwachten ze dan au tomatisch van jou, dat jij dat doet?" Hier springt adjudant Elbertsen in „De plantondienst is belast met het zetten van de koffie Die dient de koffie ook in te schenken Als Brigitte planton is vind ik het normaal, dat zij de koffie inschenkt." „Oh," vult de vrouwelijke wacht meester aan, „ik vind het helemaal niet erg om koffie in te schenken, hoor. Ik doe het graag." „Wat heb je al voor praktijk mee gemaakt in Leusden? En als je iemand aanhoudt, stel je je dan vóór: „Ik ben wachtmeester Vos." Ikzelf ben van mening, dat dit het intermenselijk kontakt tussen de po litie en het publiek bevordert Hoe reageert het Leusdens publiek op de eerste vrouw bij de politie? „In de drie weken dat ik hier ben heb ik natuurlijk nog weinig kunnen meemaken. Verkeerscontroles. Nee, ik stel me niet voor Het kan aan je houding liggen hoe je ten op zichte van de mensen staat. Mannen aksepteren een bekeuring makkelijker. Vrouwen zijn veel pin- niger als ze een bon krijgen. Het Leusdens publiek reageert goed. „Hè, een meisje of een LEUSDEN - Ook in Leusden begint de vrouw deel te nemen aan de openbare ambten. Er zijn reeds twee vrouwen in de ge meenteraad. Een vrouw uit de ge lederen van de Katholieke Plat telandsvrouwen Organisatie is lijsttrekker voor het CDA bij de komende verkiezingen. En sinds 13 februari heeft bij het korps van de Rijkspolitie te Leusden een vrouwelijke wachtmeester haar intrede gedaan. Het is mejuffrouw Brigitte M. Vos, Brigitte Vos: „Ik wil best koffieschenken...

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5