LOEP OP SPAANSE ONTBOEZEMINGEN KARRETJE OP DE ZANDWEG DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Leusder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 23 MAART 1978 19 den, met na afloop lezing van apo theker, 20 uur. Woensdag 29 maart: Verkiezingen voor de Provinciale staten U doet toch ook mee? Laat uw stem niet ver loren gaan. Donderdag 30 maart: Raadzaal Leusden-gemeentehuis. Openbare raadsvergadering, 19.30. burgerlijke stand UIT HET BEVOLKINGSREGISTER DER GEMEENTE LEUSDEN Uit het bevolkingsregister van de gemeente Leusden blijkt dat in de periode van 8 t/m 14 maart 1978 zijn: Geboren 10 mrt '78: Marcel, z.v. A. G. T. Cornellssen en J. C. van Nieuwen- huizen, Krakhorst 26. 2 mrt '78: Kenneth, z.v. A. W. Schuur en G. S. M. Schatters, Kor noelje 41. 2 mrt. '78: Berry, z.v. A„ W. Schuur en G. S. M. Schatters, Kornoelje 41. 2 mrt. '78: Martinus Johannes Franciscus, z.v. J. M. M. Verbeek en T. W. M. van Roolj, Waterhoen 6. Overleden 12 mrt. '78: Wilhelmina Catharlna van de Sanden, geh. gew. met J. H. van de Velden, oud 85 jaar. 11 mrt. '78: Jan Willem Antonie Buenk, geh. met A. van Meerveld, oud 86 jaar. Gehuwd 10 mrt '78: C. van den Bor en L. G. van Beekhoven. Het was vroeg in de morgen, dat ik gelijktijdig met één van mijn buren naar het werk toog. ,,'t Valt niet mee, zo vroeg in de morgen. Waar moet je eigenlijk heen?" vroeg ik. „Amsterdam, met het autootje naar het station, met de trein naar Mokum, met de tram naar 't kan toor". „Waarom ga je niet met de mo biel?" ,,'k Ben allergisch voor files. Het is elke dag hetzelfde. Ik zou wel eens willen emanciperen uit deze vrouwenmaatschappij", filo sofeerde hij zacht voor zich zelf. 't Was een nieuw gezichtspunt. „Hoezo, waarom, hoe kom je daar nu bij?" „Altijd hetzelfde liedje. Autootje, treintje, trammetje, kantoortje, de aan ons mannen op gedrongen rol van kostwinner, zel den eens iets anders, je moet je handhaven in je baan, zien dat je wat promoveert, maar weer niet te veel, want als je topman wordt, •oop je kans op een gijzeling met^ alle nare gevolgen vandien. Ik wil ook de Golf van Mexico wel eens zien, maar er komt niks van, want d'r moet nog zoveel, voor vrouwlief, voor de kinderen, voor het huis en ga zo maar door. Om bij te blijven nog wat studeren." „Dan ga je toch eens wat anders doen", was mijn opmerking. „Kan niet, ik ben gespecialiseerd in een kleine discipline, dan zijn er niet zoveel mogelijkheden. Trouwens, moet je niet zien te houwen wat je hebt in deze tijd?" „Och, d'r zijn er zoveel als ik", zuchtte hij nog, „die vrouwen heb ben het gemakkelijker, als ze niet willen worden ze niet zo opge jaagd". „Nou", zei ik, „dat moet dan georganiseerd aanpakken. Met een Bond van Rooie Mannen of Dolle Dirken. Wilhelmina Drucker had ge loof ik nog een broer, Dirk dacht ik. ,,'k Ga weg, anders ben ik te laat, hou doe", 't Is nog een Brabander ook, overwoog ik. Ik besprak het probleem met m'n echtgenote. „Voel jij je onderdrukt door de mannenmaatschappij? „Aan me nooit niet, daar ben ik zelf bij. Vijf kinderen met nog een pleegkind, naar beste geweten op gevoed, samen gedaan. Vijfendertig jaar gesappeld als zelfstandige, met daarbij niet ge ringe problemen. Ik onderdrukt? Daar moet nog een kerel voor ko men!" Plotseling werd het gesprek on derbroken door het in de lucht springen van kennelijk granaten. Steekvlammen en donderslagen, we schrokken ons een rotje, zij het dan een grote. Dachten gelijk aan '40-45, het klonk zo bekend. „Zo werkt een neutronenbom, maar dat zouden we nu niet meer weten", was haar ncuhtere opmer king. Dit bracht me via een vreemde hersenkronkel op Almelo, wel uranium, geen uranium, protes teren of niet? O zoals het liedje, ik meen van J.P. Heije, van dat karretje dat op de zandweg reed, de maan was helder en de weg was breed, de voerman lei ter ruste, de maan ging weg en de weg werd smal en de voerman heeft het geweten, of niet meer misschien. Onze oud-burgervader mr Schneiders zal het in Almelo ook niet zo gemakkelijk hebben in die, in de laatste tijd, zo rumoerige buurt. Die was toen in Leusden ook een zéér bekwéém man, wist ook Gor diaanse knopen door te hakken als wijlen Alexander de Grote. Leuke herinneringen heb ik aan die burgervader. Er waren eens een man en een vrouw en die had den, om precies te zijn, een pandje in ons dorp, gelegen tussen Amersfoort en Achterveld. Ze wilden al jaren dat pandje verbou wen tot een klein, maar bijzonder leuk woonhuisje, zodat er weer wat IcMsrten en beginnen om 12.45 uur. Om streeks 13.15 uur Is de dienst afge lopen. De kerk is vanaf kwart over twaalf geopend. U bent natuurlijk - als u toevallig op dat tijdstip in Amersfoort bent of daar uw mid dagpauze houdt - van harte wel kom. Genoteerd? Elke woensdag middag. om 12.45 uur. VERKEERSEXAMENS Kortgeleden zijn er in ieder geval 373 kinderen uit de gemeente Leusden, die nu ook precies weten, hoe ze in het verkeer moeten han delen. Die zullen beslist niet meer zo 's avonds tegen het vallen van de schemering of later op de avond met z'n drieën naast elkaar en zonder licht aan naar huis fiet sen. Die weten allemaal veel beter. Die zijn namelijk geslaagd voor het verkeersexamen. Dit examen werd op alle basisscholen in Leusden- centrum, zuid en Achterveld afge nomen. Slechts elf jeugdige Leusdenaren dachten wellicht, dat ze best zonder licht mochten fietsen en zijn daarom ook voor dit examen gezakt. Dat zijn dan zeker de fietsertjes, die ik 's avonds zo vaak ben tegengekomenAl die anderen: van harte gefeliciteerd en niet vergeten: Licht aan als het donker begint te worden, dan zien ze je beter, niet met z'n drieen naast elkaar fietsen. Want aan zo n verkeersdiploma heb je natuurlijk niets, als je, zodra je geslaagd bent, niet doet wat je hebt ge leerd LANGE MAST PRIJSVRAAG De lange-mast-prijsvraag vergt blijkbaar heel wat inspannend denkwerk, want we hoeven nog steeds geen overwerk te verrichten om alles te kunnen beoordelen. Twee inzendingen, deze week. Eén daarvan komt in aanmerking voor de prijs van de week, ook al hadden we wel wat origineler inzendingen ver wacht. De heer P. Basjes, Vlltroos 11 te Leusden-c. bedacht de naam „Leusder Bonestaak". Hij krijgt de prijs. Gefeliciteerd. Mocht u een an dere naam hebben bedacht: stuur die naar de redaktie van de Leusder Krant, Postbus 11, Leusden- centrum. Als we het goed hebben, Is het codenummer 3831 AB Leusden. U ziet maar. PALMPAAS- OPTOCHT Vorige week donderdag hebben kleuters en leerlingen van de eerste klas van de kleuter- en basis-Montessorischool tweeën negentig palmpaasstokken naar het bejaardencentrum ,,'t Hamers veld" gebracht. Regen en windvla gen zorgden er voor, dat van een leuke optocht van de school naar de Asschatterweg niets terecht kon komen. De Palmpaasstokken werden snel in een auto gestopt en de kinderen moesten met lege handen naar het bejaardencentrum vertrekken. De kinderen hebben erg hun best gedaan op de palm paasstokken. Prachtige ver sieringen werden gemaakt en de basisschoolkinderen hadden de broodhanen zelf gebakken. Het en thousiasme van de bewoners van het Hamersveld deed echter Iedere teleurstelling om het slechte weer vergeten. Elk kind ging op bezoek bij één van de bewoners van het huis en bood daarbij zijn of haar palmpaasstok aan. Veel plezier en veel gelach tussen twee ge neraties, die ver uit elkaar liggen. Als blijk van dank kregen de kinde ren bij hun vertrek namens de be woners van ,,'t Hamersveld" een heerlijk stuk kaas, versierd met een vruchtje en een vlaggetje. Op de foto: de kinderen met de palm paasstokken. OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas kunt u bellen naar mevrouw B. Hassink, Azuriet 17, telefoon 43132, Leusden-Centrum. In verband met het feit, dat de oppascentrale zaterdag 25 maart a s. gesloten zal zijn, dient men voor oppas voor deze zaterdag niet op die dag, maar op vrijdag of eerder te bellen. FILM LEUSDEN 1200 Wie zei ook al weer, dat er geen filmliefhebbers In Leusden wonen? Goed, ik weet dat er méér belang stelling is voor aardige beelden over eigen dorp en dorpsgenoten dan voor „Padre Padrone", die deze week bijvoorbeeld in het Amersfoortse Filmhuis draait, maar Leusdenaren houden van film. Hoe is het anders te verklaren, dat de „cineac-voorstellingen" van de Stichting Leusden 1200 vorige week woensdag en donderdag een volle bak trokken in de zaal van 't Ros Beyaart? Het was een uitste kend idee van de stichting om een film van Leusden 1200 te laten maken en bovendien een reeks voorstellingen te geven, aangevuld met een selektie uit dia's van Leusdenaren van dit feest. Henk van Leest, Peter Noorland en Ben Muller hebben samen met mede werksters en medewerkers van de ziekenomroep „De Golfbreker" be hoorlijk wat werk verricht om tot een zo'n uitstekend resultaat te komen. Maar het dia-programma mocht er dan ook zijn. Samen met de „geluidsband" van deze dia reeks werd een plezierig en kleurrijk beeld gegeven van het grandioos geslaagde Leusden 1200-festijn. De film, die in opdracht van de stichting was ge maakt, ontving ook veel waarde ring. (Hierover schreven we reeds eerder bij de première). Na afloop van de eerste voorstel ling (er zijn in totaal zes voorstel lingen gegeven), werden woensdagavond de prijzen uitge reikt voor de beste historische kledij tijdens het Leusden 1200 feest. De werkgroep Kleding had daarvoor een prijsvraag uitge schreven en tijdens het feest wer den foto's gemaakt, die door een deskundige jury werden beoorde eld. Voorzitter Vis van de werkgroep reikte, samen met me vrouw Dijker, de prijzen uit. De uit slag is ais volgt: Kinderen: Erik Rijnders, Elisabeth Kooi, Martin Meeuwsen, Veel belangstelling voor het filmprogramma van Leusden 1200. ACHTERVELD Donderdag 23 maart: Be- jaardensoos, 13.30 uur, Ons ge bouw. Donderdag 23 maart: Verkeerscur- sus, 20.00 uur, Ons Gebouw. Donderdag 23 maart: Kwisavond leden KPJ. 20.00 uur, zaal Rien Coenders. Vrijdag 24 maart: Klaverjassen, de Hessenkar, 20.00 uur, leden loterij club De Hessenkar - De Roskam. Dinsdag 28 maart: Welfare club, 9.00 uur, Ons Gebouw. Donderdag 30 maart: Be- jaardensoos, 13.30 uur, Ons Ge bouw. Donderdag 30 maart: Verkeerscur- sus, 20.00 uur, Ons Gebouw LEUSDEN VERGISSING (1) Vergissen is een puur menselijke aangelegenheid. Dat Is duidelijk. Vandaar dat In onze vorige afleve ringen van dez.e rubriek een stukje werd geplaatst over kinderen van „Kinderland", die naar bakker Kle- tersteeg in Stoutenburg waren ge gaan om daar het „bakkersvak te leren". Er stond bij, dat u dat alle maal op de foto kon zien. Maar die foto hebt u natuurlijk tevergeefs gezocht en nooit gevonden. Klopt. Die is dan ook niet geplaatst. Dit vergissing maken we vandaar weer goed, door de foto alsnog tè publiceren. En nou maar hopen dat dit stukje niet vergeter wordt VERGISSING (2) Een tweede vergissing was ook In deze rubriek te vinden: de boomfeestdag. Het desbetreffende stukj? was van tevofert gemaakt en dal is altijd een erg riskante zaak. Juist, want Inderdaad werd de boomfeestdag vorige week woensdag afgelast en daarom kon de foto niet meer op tijd worden gemaakt door onze zoals altijd zeer ijverige fotograaf, die enige tijd vergeefs in de druilerige regen heeft staan wachten op het groene feestelijke festijn. Donderdag ging het echter wel door, maar toen was deze krant reeds vers van de pers In de diverse brievenbussen van onze duizenden trouwe abonnee s beland. Vandaar, dat u alsnog de beloofde foto krijgt. Bovendien ziet u onze lieve Ach- terveldse jeugd druk bezig met het verfraaien van het trapveld in Ach terveld. Het eerlijke handwerk ging de leerlingen niet slecht af. Onder: Na afloop van de boomplanterij waren er op verschillende plaatsen bijeenkomsten om nog eventjes gezellig na te praten over al dat nuttige werk, zoals hier in de kan tine aan de Zwarteweg in Leusden-centrum. De jeugd kreeg uiteraard een verfrissing aangebo den en een herinnering aan het gebeuren. Wethouder Van Woudenberg bedankte de jeugd voor het werk, dat ze voor de Leusdense gemeenschap had ge daan. De wekelijkse verkoop vanuit standplaatsen nabij het winkelcen trum „De Bleshaar" in Leusden- zuid vindt a.s. vrijdag 24 maart (goede Vrijdag) normaal doorgang. De prijsuitreiking aan de kinderen, door voorzitter Vis van de werkgroep. Donderdag 23 maart: Café restaurant Bavoort. Trekerweg 28, Jazzclub Leusden. Countryside Jazz band, 21 uur Zondag 26 maart: Schatterweg, ach ter De Wetering, groot paasvuur. 20 30 uur. Dinsdag 28 maart: Openbare fraktle-vergadering Progressief Leusden. Dependance gemeente huls burg. de Beaufortweg 63, 20 uur. Woensdag 29 maart: Marcuskerk. In terkerkelijke Vrouwen Contactgroep Jaarvergadering, 20 uur Woensdag 29 maart: Johannes- hoeve. Jaarvergadering KPO Leus- Makolien en Corrien Westland en Charles Pluim en Rudi Kempen. Volwassenen: Mevrouw van der Kolk (uitmuntend), de heer Kesslng (uitmuntend), mevrouw Veen (zeer goed), de heer Van Dijk (zeer goed), de heer en mevrouw Blom (goed) en de heer en mevrouw Van Buren. Een eervolle vermelding ging naar de dames van de RK pastorie van Leusden-centrum. En daarmee is het feest van Leusden 1200 (op de financiële afronding en verant woording na) afgesloten. Toch is daarmee het laatste woord nog niet gezegd, als het aan voorzitter Reijer van Gooi ligt van de Stichting Leusden 1200. Hij Is er namelijk een warm voorstander van om één of meer zeer ge slaagde delen van het feest (zoals braderie en optocht) jaarlijks te herhalen. Het wachten is op een initiatief. Van de raad, de midden stand of van wie dan ook. Misschien dat de stichting en met name haar voorzitter zélf het ini tiatief kan nemen? VOORRANG AAN DE FIETSERS Kijk beste mensen, dat de meeste wegen tot het rijk van ko ning Automobilist behoren, daar durft bijna geen mens meer aan te tornen, behalve misschien de fietsende tegenhanger van de ANWB, de ENWB. Toch moeten die automobilisten het ook weer niet te bont maken, want ze moeten zich toch wel aan de regels van de wet houden. Zeker binnen de be bouwde kom. En zeker ten opzichte van de toch al veel kwetsbaarder fietsers. Zijn er dan in Leusden nog automobilisten, die geen rekening houden met de fietsers, hoor Ik een wel erg onno zele (of onbedorven) automobilist uit Leusden vragen. Ja, die zijn er nog wel degelijk. Neem nou de Asschatterweg. Dat is een voor- rangsweg. Duidelijke borden ge noeg, die dat de automobilisten re gelmatig vertellen. Het fietspad ruimte kwam in de woningnood. De man kon dat allemaal zelf doen. Maar het mocht nooit, omdat het niet mocht, zo simpel was dat. En toen kwam Schneiders, de man ging het weer proberen, en mr Schneiders zei tegen z'n medewer kers: Zoek eens uit, hoe het wél kan. En toen bleek het plotseling wél te kunnen. Zonder de wet of wie dan ook geweld aan te doen. Er was ook nog in die tijd een andere man. Probeerde al een tijd zijn winkeltje te vergroten. Het was noodzakelijk. De man naar ons aller vader. Die zei: Als ik morgen m'n kinderen naar school gebracht heb, kom ik bij je, vijf over negen, 's Anderen daags, vijf over negen, burgervader met deskundige amb tenaar. Als je zus en zo doet zonder te sjoemelen met de maten, kan je spoedig beginnen. Man in de zevende hemel. Af en toe praat ie er nog over. Zo zijn er nog wel wat verhalen in omloop. Maar het dorp groeit als maar sneller en die problemen lig gen soms zo eenvoudig niet meer. 'k Ben al aan mijn vierde burger vader toe. Een dezer dager, kreeg in een grandioze inval: waar blijft de tijd! Toen ik hier kwam wonen waren er tien straatjes, de Hamers- veldseweg en Asschatteravenue. Moet u nu eens kijken. Gelukkig zijn er bewoners, z.g. dorpsgeno ten, die intensief meeleven met de ontwikkeling van hun dorp. Die, ondaks dat de weg breed is en de maan schijnt, niet van plan zijn in te dutten. En daar ben ik blij om. Sp. STANTPLAATSHOUDERS IN LEUSDEN ZUID OP GOEDE VRIJDAG AANWEZIG langs beide zijden van de Asschatterweg behoort daar ook toe, dat is duidelijk. Zoiets leerden we op de lagere school al, nietwaar? Waarom dan toch nog tal van auto's berijdende Leusde naren de fietser In de kou laten staan door midden op datzelfde fietspad te gaan staan, blijft voor ons een klein raadseltje. Of zou het toch gewoon slordigheid zijn, het niet attent zijn op andere weg gebruikers? Dergelijke slordigheden maken een automobi list niet alleen een slechte automo bilist, maar ook een gevaarlijke. Vinden wij. U toch ook? EXPOSITIE VAN LEUSDENAAR De Leusdense kunstenaar Diede- rick de Buck exposeert van 21 maart tot en met 17 april a.s. in het Philips Ontspannings Centrum, Mathildelaan 81 te Eindhoven, da gelijks van 10.00-22.00 uur. Diederik de Buck werd in Santpoort geboren op 14 april 1943. Na het behalen van het di ploma HBS-B studeerde hij elek trotechniek aan de Technische Ho geschool te Delft om daar in 1968 af te studeren bij prof. dr. Ir. A. T. de Hoop. Daarna was hij werkzaam op het Physisch Laboratorium te Den Haag en van 1970 tot 1976 bij Philips, aanvankelijk in Eindhoven, daarna in Hilversum. Sinds 1960 houdt hij zich bezig met portret schilderen en vanaf 1976 is hij als portretschilder werkzaam en woonachtig in Leusden. Hij noemt de stijl waarin hij zijn groeps- en familieportretten in olieverf op lin nen schildert „positief- eliminatismeHet zijn veelal ver halende, psychologische schetsen van de mens in zijn wereld, hoewel de schilder ook een zo groot moge lijke mate van gelijkenis beoogt. Diederick de Buck die in onder an dere Delft en Amersfoort ex poseerde, ontving reeds vele op drachten uit zowel binnen- als buitenland. MIDDAGPAUZE DIENSTEN Hoewel we er geen gewoonte van willen maken om gebeurtenis sen uit Amersfoort in deze rubriek te vermelden, willen we voor één keertje een uitzondering maken voor de zogenaamde middag pauze-diensten van Kerinam. Deze door de gezamenlijke kerken van Amersfoort georganiseerde diensten vinden elke woensdag middag plaats in de Evangelische Lutherse Kerk aan de Langestraat De prijsuitreiking aan de volwassenen, door mevrouw Dijker.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19