31 mei komt naderbij CDA tegen brug Valleikanaal Si GPV is geweten christelijke politiek' LEUSDER KRANT onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Duidelijkheid Lijst De afdeling Leusden van de VVD is van mening, dat iedereen die stemgerechtigd is moet kunnen stemmen. Indien het vervoer voor u een probleem is, bel dan mevr. Haag, tel. 033-40276 Steun ons, stem op 29 maart Leusder Krant - politiek DONDERDAG 23 MAART 1978 Bingo-avond bejaarden. Oók welzijn, puur particulier initiatief. vervolg van voorpag. gebrek aan belangstel- Jng? Een dergelijke hoeveelheid reacties ||n men toch nauwelijks weinig noe men, maar Both lijkt zijn informatie te >bben van ,,de betrokken amb- naar", want die legt ook uit, waar ït gebrek aan belangstelling uit te irklaren valt. ,,De betrokken amb- naar wijt het aan de typische groei- rnproblematiek: bevolkingsgroepen ganiseren zich moeilijk en meestal echts ten behoeve van rekreatieve kreativiteitsaktiviteiten of rondom hoc-problemen in de direkte oonomgeving Na de eerste beginja- n zakken de buurtverenigingen en jkorganisaties in elkaar en over- ïerst in het algemeen een tamelijk reden en konsumptieve instelling. file verenigingen en groepen kampen jiet het gebrek aan participatie. jmdat er vrijwel geen be- iepskrachten aanwezig zijn, is het Feel gevraagd van het beperkte vrij- illigerskader zich met een abstrakte en veelomvattende problematiek als het gemeentelijk welzijnsbeleid bezig te houden". aldus tekende Both van ambtelijke zijde op sterk gepolariseerd Heel andere geluiden krijgt hij te horen, wanneer hij zijn licht opsteekt bij mensen uit enkele partikuliere or ganisaties en uit Progressief Leusden. In die kringen vindt men dat de plaatselijke verhoudingen sterk zijn gepolariseerd. ,,De progressieven worden vereenzelvigd met de nieuwkomers, die veel invloed wen sen, de burgerij tegen de gemeente opzetten, overal problemen van willen maken en op alle terreinen aktiviteit van de gemeente vragen. Vooral na de door de progressieven georgani seerde akties om het klassieke groei denken van de gemeente te stoppen, zijn de verhoudingen verscherpt." Volgens deze woordvoerders heeft de gemeente Leusden teveel het ak sent gelegd cp woningbouw, wege naanleg en sportvoorzieningen Het welzijnsbeleid zou daarmee geen ge lijke tred gehouden hebben. ,,Van be staande regelingen is nauwelijks ge bruik gemaakt door ondeskundigheid bij de gemeente, maar vooral ook door het ontbreken van enige affiniteit met het welzijnsdenken. De ge meente heeft gezorgd voor sportvoor zieningen, een bibliotheek en een muziekschool, maar ontkent het be staan van welzijnsproblemen, weigert deze althans te analyseren. Er zijn veel echtscheidingen, veel MOB- kliënten 1veel .groene weduwen"2), slecht openbaar vervoer, geen levens dorpscentrum en bijvoorbeeld in Ach terveld materiële achterstand. ■u lo Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreijns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657. De heer P. C. Op den Camp, Flnnmark 32, Leusden/C., tel. 033-41380 (sport). De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen). Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst algemeen). inlevering redaktie-kopij: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. abonnementsgeld: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. nabestellen foto's De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering vsn archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 0, Leusden/Centrum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. ©en uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- Een derde deel van de deelnemers aan de moedermavo in Amersfoort komt uit Leusden, er is geen enkele samenwerking of afstemming tussen 't onderwijs, de hulpverlening, de jonge renorganisaties, de sport en de politie om tot een samenhangens jeugdwel- zijnsbeleid te komen", zo meldt Aanzetten tot welzijnsplanning" NIET ALERT De door Both geconsulteerde ver tegenwoordigers van particuliere or ganisaties vinden dat de gemeente nooit alert heeft gereageerd op par ticulier initiatief: ,,in het verleden zijn vele initiatieven uit organisaties en bevolkingsgroepen opgekomen en vrijwel steeds door de gemeente af gewezen, vertraagd, afgehouden of eenvoudigweg nooit beantwoord,', zo staat in het rapport te lezen KORTE METTEN In zijn korte inhoud van het voor afgaande" meldt mr. Both voorts, dat Progressief Leusden in maart van het vorig jaar heeft gepleit voor de instel ling van een artikel 61-kommissie, waarin naast een raadslid belangheb benden en deskundigen op persoon lijke titel zitting hebben met als op dracht een edukatief plan te ontwer pen. Zoals bekend, werd in de raad indertijd met het voorstel korte metten gemaakt Progressief Leusden moest niet, nu er een Welzijnsnota op het punt van verschijnen stond, proberen om de. eer naar zich toe te halen, zo vond liet merendeel van de gemeen teraad. Ook maakt mr. Both nog melding van een gedachte van de Jeugdraad. Deze raad zou graag zien, dat naast de Sportraad ook platforms voor maatschappelijke dienstverlening en kuituur zouden worden gevormd, die, mits beter uitgerust dan op dit moment het geval is, de planning van onderaf zouden kunnen voorbereiden, bij voorkeur in onderlinge samen werking en in overleg met de ge meente. .Overigens", zegt Both, ,,zou de Jeugdraad geen bezwaar hebben, als, konform het progressieve voorstel, het overleg met de ge meente plaats heeft in een aparte kommissie waaraan ook ongebonden burgers deelnemen." Een volgend punt van kritiek op de Welzijnsnota is te vinden onder het hoofd Regionalisering" Daar wordt geconstateerd dat Leusden ten zeerste gericht is op Amersfoort, onder meer waar het een aantal wel zijnsvoorzieningen betreft. ,,ln de ge meentelijke Welzijnsnota is echter niets te vinden over de relaties tussen gemeentelijke en streekvoorzienin- gen." LEUSDEN DE ENIGE Mr. Both, die benadrukt dat aan zijn rapport geen we tenschappelijke waarde gehecht moet worden, eindigt zijn „Aanzet ten tot welzijnsplanning" met Ver gelijking, analyse en conclusie. Ook daar refereert hij nog enkele malen aan situaties in Leusden. Hij stelt vast dat Leusden het enige van de tien door hem onderzochte dorpen is, waar niet expliciet aan dacht is besteed aan de or ganisatie van de planning en de te volgen werkwijze, voorafgaand aan het inhoudelijke planningswerk. „Waar deze diskussiefase is over geslagen, zoals in Leusden, ont staan er problemen bij de konkrete vormgeving van het proces met name op het punt van de participa tie en de mate waarin het uiteinde lijk planresultaat door alle betrok kenen wordt gedragen en aan vaard." Tenslotte komt mr. Both met zijn opmerking, dat in Leusden het par ticulier initiatief gepasseerd wordt. 1.) MOB-klIënten: Mensen die gebruik maken van de diensten van een Medisch Opvoedkun dig Buro. 2.) Groene weduwes: Vrouwen die „buiten" wonen, zoals bij voorbeeld in Leusden. Hun echtgenoten hebben hun werkkring el ders, waardoor deze veel van huis weg zijn. Deze echtgenotes vervelen zich wezenloos en uiten dat door een ver hoogd sherry-gebruik en een toegeno men lust om „uit de band te springen". Afhankelijk van de prijsklasse re sulteert een ander in een echtscheiding of een analyse bij een psychiater. Soms in beide. VERKIEZINGSRUBRIEK VAN DE LEUSDER KRANT Redaktie: Marnix Kreijns COMMENTAREN/MENINGEN „Ik vind dat we een duidelijk standpunt moeten hebben en dat hebben we vanavond vast gelegd: Het CDA is tegen de brug over het Valleikanaal," zo sprak CDA-voorzltter G. van Dalen maandagavond ferme taal LEUSDEN - De leden van de CDA-kring Leusden hebben zich dinsdagavond op hun leden vergadering nadrukkelijk uit gesproken tegen een brug over het Valleikanaal aan het einde van de Noorderinslag. De christen-democraten, die bijeen waren om hun verkiezingspro gramma vast te stellen, namen een amandement van deze strekking aan op het concept verkiezingsprogramma, waarin men zich uitsprak vóór een brug over het kanaal. Daardoor kwam een minder ver strekkend voor stel - om de brug alleen aan te leggen, wanneer de situatie op de Achatterweg dat nodig maakt niet meer in stemming. Een deel van de aanwezige leden schrok min of meer van het door de vergadering genomen be sluit. Buiten de orde van de ver gadering om trachtte men op het genomen besluit terug te komen. In de daarop volgende verwarde en door CDA-voorzitter G van Dalen slecht geleide discussie leek het er even op, dat het CDA op het genomen besluit zou terug komen. Een voorstel van Van Dalen om in ieder geval ook nog even over het minder ver strek kende amandement te stemmen werd met ruime meerderheid aan genomen, maar later toch niet uit gevoerd. De CDA-ers namen ge noegen met de uitleg van voorzitter Van Dalen dat het CDA zich nu weliswaar uitsprak tegen de brug. maar wanneer dat later noodzakelijk zou zijn er altijd nog op terug konden komen. uitgebreide discussie Voordat de vergadering zich uit had gesproken tegen de brug over het kanaal had men daar uit gebreid over gediscussieerd. De heer E. Kleuters benadrukte de zijns inziens onhoudbare situatie op de Asschatterweg, die volgens hem de aanleg van een brug in het verlangde van de Noorder inslag alleszins rechtvaardigde. Tegenstanders, onder wie met name CDA-lijsttrekker Evelien Blom, wezen er op dat de drukte op de Asschatterweg vooral te maken zou hebben met woonver- keer voor de wijken Alandsbeek en de Wetering Bovendien bena drukten de tegenstanders dat een rechtstreekse aansluiting van de Noorderinslag op de As schatterweg - buiten de bebouwde kom van deze laatste weg veel meer een doorgaande route maken dan zij kan zijn En Reier van Gooi verdedigde zijn voorstel om de eventuele aan leg van een brug af te laten hangen van de verkeerssituatie op de Asschatterweg. Hij vond het noodzakelijk dat er door deskundi gen verkeerstellingen zouden wor den gehouden, voordat een miljoenenprojekt als de aanleg van een nieuwe brug van start zou kunnen gaan Toen Van Dalen uiteindelijk de vergadering vroeg om over het meest verstrekkende voorstel te stemmen - geen brug dus - bleek daar een behoorlijke meerderheid zich achter te kunnen scharen. Hoewel er na de aanneming van het voorstel wel enige consternatie ontstond, want een ook niet on aanzienlijk deel van de aan wezigen had zich willen scharen achter het amandement-Van Gooi Dat bleek wel, toen een van de CDA-leden. na de vaststelling van het gehele programma, nog eens op het gewraakte amandement Evelien Blom, lijsttrekker CDA terug kwam. Voorzitter Van Dalen stond toe, dat er opnieuw een uit gebreide discussie ontstond en de zaak liep behoorlijk uit de hand. Uiteindelijk redde de voorzitter de situatie door de duidelijke uit spraak tegen de brug te relati veren door te zeggen, dat het CDA daar altijd nog op terug kan komen. „Mocht de situatie duidelijk anders komen te liggen, dan kunnen we altijd een leden vergadering bijeen roepen om dit besluit te herzien." aldus Van Da len. uitgroei Een ander amandement, waar de discussie over oplaaide, betrof de uitgroei van Leusden In het concept-programma werd gesteld dat Leusden zou mogen uitgroeien tot maximaal 30.000 inwoners. In het amandement werd voorgesteld om de maximale mogelijke groei niet uit te drukken in inwoners maar in aantal huizen. De groei zou 3090 woningen mogen bedra gen In een discussie, waarin zich onder meer gemeentesecretaris K. F Brouwer en de wethouders W van Zandbrink en G van Woudenberg mengden, kwamen de voors en tegens van beide formuleringen uitvoerig aan het licht. Uiteindelijk koos de verga dering voor het uitdrukken van de groei in het aantal te bouwen wo ningen. Van de overige twaalf amandementen werden er zes aanvaard en zes verworpen De door het bestuur voorstelde kandidatenlijst werd door de ver gadering ongewijzigd goedgekeurd. Dat betekent dat het CDA met de volgende kandidaten op de eerste tien plaatsen van haar lijst de verkiezingen ingaat: 1 Mevrouw E. Blom 2. G. van Woudenberg 3. J Peekeiharing 4 H Ossendrijver 5. P. Voormolen 6. A. Wisman 7 J. Konijnbelt 8. P Bokkers 9. J Miggels 10 T Zwart „vaag programma" Na haar verkiezing tot lijst trekker richtte Evelien Blom zich in een korte speech tot de CDA- vergadering. Zij zei weliswaar ver heugd te zijn met het vastgestelde programma, maar noemde het niettemin „toch wel wat vaag" Evelien Blom: „Ik vind het een wensenpakket, het is geen aktie- programma. Ik had graag gezien dat CDA-punten wat meer nadruk hadden gekregen. Bovendien vind ik dat er te weinig over de kernen Achterveld en Leusden-zuid in staat aangegeven." Mevrouw Blom, die zichzelf beti telde als „een politiek groentje", zei te hopen op de steun van een ieder binnen het CDA. De CDA-vergadering, die onge veer tachtig leden trok, werd geopend met een inleiding door ir. J Miggels Hij staat op de kandidatenlijst van het CDA voor de provinciale statenverkiezingen van volgende week en vertelde het een en ander over het CDA- programma in de provincie Utrecht. (ADVERTENTIE) 2 op de ledenvergadering van zijn politieke federatie. Helaas voegde de op dat moment enigszins in moeilijkheden ver kerende voorzitter er aan toe dat die duidelijkheid niet bete kende, dat het CDA later niet van standpunt zou kunnen ver anderen. „Dan roepen we ge woon weer een vergadering bijeen," aldus Van Dalen. De aanwezige CDA-leden gin gen met die dubieuze uitleg van hun voorzitter akkoord. Een deel van hen was zich namelijk een ongeluk geschrokken toen zij even de konsekwenties van hun duidelijke uitspraak overza gen. Zo hard vastleggen In het verkiezingsprogramma dat je tegen een brug over het Vallei- kanaal in het verlengde van de Noorderinslag bent, betekende dat niet dat je dat vol zou moeten houden, ook al zou later blijken dat die brug op die plaats wèl wenselijk zou zijn? „Dat is erg gevaarlijk", con stateerde een der sprekers In de tumulteuze discussie zeer scherp. Veel verstandiger zou het toch zijn om de aanleg van de brug af te laten hangen van de wenselijkheid ervan, die je door verkeerstellingen en dergelijke moet aantonen? Maar het amandement van Reijer van Gooi, dat dat nu precies beoogde, kwam niet meer in stemming. En zo zwaaide het CDA van een vóór In haar concept - naar een keihard tegen In haar definitieve verkiezingsprogramma. Nou ja, keihard; het CDA Is met haar voorzitter van mening dat je best terug kan komen op wat je In je verkiezingsprogramma staat en waarop je je voor vier jaar laat kiezen in de gemeente raad. Dat soort duidelijkheid lijkt op kiezersbedrog. M. K. LEUSDEN - Voor een handvol belangstellenden heeft de heer G.J. Schutte, landelijk secretaris van het Gereformeerd Politiek Verbond, vrijdagavond uiteen gezet, dat hij de rol van de heer W. Aantjes, fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, uiterst dubieus vindt. „Voor de verkiezingen verklaarde de heer Aantjes, dat er een dam opge worpen moest worden tegen de socialistische machtspolitiek. Nu heeft hij het voortdurend over de continuering van het be leid van het vorige kabinet", aldus de heer Schutte, die ver klaarde dat stemmen op het GPV bij de komende ver kiezingen een appèl zou bete kenen. „Het GPV is het geweten van de christelijke politiek", aldus de heer Schutte. Dat was het enige thema uit de landelijke politiek, dat Schutte vrij dagavond in de schuur van de Hakhorst aanroerde. Hij sprak daar als lid van de Provinciale Sta ten van Utrecht en lijsttrekker van deze partij voor de provinciale verkiezingen van volgende week. De heer Schutte noemde het een misverstand, dat de provinciale po litiek als van de tweede orde be schouwd zou kunnen worden. „In de statenzaal wordt meebeslist over het welzijn van iedere inwoner van een provincie. In de statenzaal moet net zo'n geestelijke strijd gestreden worden als in de Tweede Kamer", zo vond de lijsttrekker van het GPV De heer Schutte staafde die woorden met enkele voorbeelden. Hij noemde onder meer de inbreng van zijn fractie bij de dis cussie over de schoolbegeleiding, de vaststelling van een algemene subsidieverordening en de subsi dieregeling van een serviceburo voor jeugd- en jongerenwerk. De heer Schutte noemde dit drie zaken van principieel belang, waarin initiatieven van het GPV gehonoreerd konden worden De heer Schutte erkende dat dat lang niet altijd het geval kan zijn. Maar vooral door samenwerking met SGP, VVD en deel van het CDA trachtte de GPV-fractie telkens weer delen van haar visie in het provinciaal beleid tot uiting te laten komen. (ADVERTENTIE) Antwoordnummer 1877 Den Haag (geen postzegel) lel 070-614121

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3