eventigjarig Lisiduna blijft jong Fokvereniging Leusden houdt jaarvergadering Vuurwerk bij eerste paal WSL-woningen Weinig belangstelling voor werk wijkraad Groenhouten Philadelphia Ontspannings middag kinderen Leusder Krant - plaatselijk nieuws èzellig moment uit de Lisiduna-uitvoering. leusden/CENTRUM - Op 9 oktober 908 werd in rest. de Mof het iBrmonie-orkest Lisiduna pgericht. Van „grijsheid" is bij het Ijna 70-jarige muziekgezelschap chter geen sprake. Dat bleek vrij- agavond eens te meer bij de ubileum-uitvoering in de grote zaal In Pon s Automobielhandel. Een er tevreden voorzitter H. Verhoef groette daar naar schatting een zeshonderdtal in deze muziek geïnteresseerde liefhebbers, waar onder burgemeester J. W. M. Rade maker, de wethouders G. van Woudenberg en W. A. van Zandbrink en hun echtgenotes, KNF- bestuursleden en afgevaardigden \van diverse zusterverenigingen. Tal an oud-Hamersvelders, maar ook eel nieuwe Leusdenaren vonden _veneens de weg naar het in het licht badende VW-gebouw. Een extra woord van welkom gold de heer F. H. leynen, die circa 15 jaar Lisidunadi- 'Igent was, toen hij verleden jaar irnstig ziek werd, maar nu gelukkig veer flink opknapt. De heer Verhoef rerheelde niet, dat de Leusdense nuzikanten het overigens best heb- >jsn getroffen met waarnemend diri- |ent M. Timmer, afkomstig van Ju- lana uit Amersfoort maar wonend in Leusden. uit de verzameling mu ziekinstrumenten. In 1910 moet de eerste uitvoering zijn gegeven. Oude notulen vermelden een zeer mee levende zaal. Een klein drama was de invoering in 1913 van de uniformpetten met „L.L." (van Lisiduna Leusden) op de klep. Als snel werd de afkorting met Leusdense Lummels vertaald door de volksmond. Na de oorlog van 1914-1918 volgde eerst een periode van grote bloei, maar rond 1924 door allerlei oorzaken bijna de ondergang van Lisiduna. Een kern van het gezelschap hield echter vol en DONDERDAG 23 MAART 1978 vrijdag optredend als een van een station vertrekkende trein, compleet met „koffie, limonade, verse koeken" Op 28 februari 1970 volgde het eerste optreden van de al eerder opgerichte en nu 20 dames omvattende groep majo rettes. Bij de jubileum-uitvoering eerst in het .-.oude" uniform en later in de nieuwste eigen creatie. Een zeer fraai geheel, dat binnenkort op Leusdense hoogtijdagen wordt gedra gen. De jongste loot aan de Li- sidunastam is een half jaar geleden in het leven geroepen: 30 miniretten (mini-majoretten), compleet mer spij kerbroek, wit T-shirt en de roodwitte lefpet met de klep op één oor. Het eerste deel van de uitvoering werd besloten met een gezamenlijk op treden van orkest, majorettes, mi- nirettes en tamboercorps. Een prachtig samenspel, dat terecht een langdurig applaus kreeg. Na de pauze trad het jubilerende Lisiduna op met moderne harmoniemuziek, hoofdzakelijk werk van de Belgische componist-arrangeur R. Beek Ter afwisseling presenteerden drie leerling-clarinettisten van „meneer Hans" en wel Eelco Koekoek (11 jaar), broer Tom (9) en Wilco van Andel (11 enige staaltjes van hun kunnen Letterlijk en figuurlijk werd het laatste nummer, de mars Bergzauber. het klapstuk van het programma. Iets over tienen begon daarna de huldiging van diverse mensen, die zich op velerlei manieren voor Lisiduna verdienstelijk hebben gemaakt of die dat nog doen, Handen vol bloemen voor de dames en een hartige slok voor de heren waren de blijken van grote erkentelijkheid. Het tien jaar bestaande majorettencorps werd niet vergeten en een leuke geste van de minirettes was het uitdelen van bloemen aan alle dames (en sommige heren) in de zaal. Uit het slotwoord van burgemeester Rademaker halen wij aan, dat hij het „platina" Lisiduna een zeer succesvol verder bestaan wenst. Voorlopig op naar driekwart eeuw Lisi duna! Tot ver na middernacht werd het feest voortgezet als dansavond met muzikale medewerking van Will Power en de zijnen uit Amersfoort. het eerste deel van de uitvoering, een reis door de tijd van 1908 tot het begin van de zeventiger jaren, werd door de heer Timmer en zijn medewerkers in een vlot lopende show voor het voetlicht gebracht. Op rijm pakkend toegelicht door Betty Verschuur en Rijk Veenen- daal. Wij zien de 19 oprichters nog zitten in de zaal van de Mof. Goedwillend en enthousiast, maar nog lang geen orkest. Het was in een moei lijke tijd. De heer Pothoven, die de ver gadering leidde en o.m. een contributie van een dubbeltje per week instelde, moest die bijdrage later laten zakken tot een stuiver. Ondanks allerlei problemen kwam er na enige tijd toch een steeds meer aanvaardbaar geluid Het ontbrak Lisiduna ook dit jaar weer niet aan belangstelling. De heer H. van Maanen slaat de eerste paal van de 325 woningen. langzaam maar zeker zagen wij de weg lopers terugkeren naar het repetitielo kaal. Groter dan ooit te voren kwam het muziekgezelschap terug en op het Pon-toneel zag je achter het orkest het (helaas niet meer bestaande) gemengd zangkoor ,,de Lofstem". Even herleefde die gouden tijd toen de hele zaal de gelegenheid aangreep om de veertien coupletten van „Drie schuin- tamboers" mee te zingen. Het Lisiduna-orkest (thans 30 leden) door stond nog vele stormen en kwam op 1 december 1961 met een (nu 15 man sterk) tamboercorps op de proppen, LEUSDEN - Begeleid door de da verende klappen van enkele vuurpijlen, heeft het raadslid H. van Maanen vrijdagmiddag jongst leden de eerste paal geslagen voor 325 één- en meergezingswoningen, die de woningstichting Leusden in de wijken Akkerhoeve en Noord- wijck gaat bouwen. Dat ging, tradi tiegetrouw, niet geheel zonder pro blemen, want ook nu moest de spuitlans er weer aan te pas komen voor de twintig meter lange paal in de bodem wilde verdwijnen. In zijn inleiding liet woningstichting-voorzitter J van der Weijden weten, dat het verrichten van deze officiële handeling gezien moest worden als een eerbetoon aan de heer Van Maanen Het raadslid, dat al sedert de oprichting van de wo ningstichting Leusden lid is van het bestuur, pleitte al in de zestiger jaren voor de oprichting van een dergelijke stichting in Leusden De heer Van der Weijden noemde het een historisch moment in de ge schiedenis van de woningstichting, nu deze voor het eerst zelf woningen gaat bouwen. „Nu is er voor velen uitzicht op een woning, na jaren van stilstand in de bouw", aldus de voor zitter van de woningstichting. Van der Weijden stak niet onder stoelen of banken, dat de contacten met de ge meente niet altijd even soepel zijn verlopen. „Het vergde, van beide kanten, veel geduld en wijsheid om tot een goede verstandhouding te komen. Soms hebben we er, eerlijk gezegd, wel eens aan getwijfeld of die goede verstandhouding er ooit zou komen", aldus de heer Van der Weijden. Hij noemde met name de inspanningen van wijlen bur gemeester A.H. van der Post, die hadden bijgedragen aan een betere samenwerking tussen partijen. De voorzitter maakte er ook nog melding van, dat de harde kritiek van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML het bestuur van de wonings tichting pijn had gedaan. „Gelukkig hebben we dat later in een goede sfeer op kunnen lossen", aldus de heer Van der Weijden. die zijn speech besloot met de hoop uit te spreken, dat de bouwers van dit pro ject een visitekaartje van hun technisch vermogen zouden maken. Ook burgemeester J.W.M. Rade- maker, die enkele woorden sprak, zei te hopen dat de woningen fraai zullen Heihaas Van Maanen. zijn en voorspoedig gerealiseerd kun nen worden. Wanneer alles meezit, dan zullen voor het eind van het jaar de eerste bewoners deze WSL-woningen kunnen betrekken. LEUSOEN - Op de maandelijkse vergadering van het Wijkorgaan Groenhouten op donderdag 9 maart |.l. was de belangstelling van de wijkbewoners wederom niet groot. Voorzitter Rob Broekhoven opende de vergadering met dit feit te memo reren en was tevens verwonderd over de geringe opkomst bij de ver gadering van het overlegorgaan op 6 maart j.l., waarbij toch zeer belang rijke zaken betreffende 't Spul aan de orde zijn geweest. KONINGINNEDAGVIERING Het Wijkorgaan wil toch de viering van Koninginnedag weer doen slagen en heeft aan de organisatoren van vorig jaar een brief gestuurd met een oproep om op 14 maart tijdens een eerste be spreking allerlei ideeën te ventileren. Door diverse mensen binnen het be stuur werd er gewag van gemaakt, dat de politie in staat van verhoogde waak zaamheid verkeert waar het de be scherming van de tabakschuur betreft. Na een telefoontje van een van de om wonende. die zich in hoge mate ergerde aan het feit, dat de jeugd nog steeds bezig is dit monument systematisch te slopen, was de hermandad direct ter plekke. PARKEREN In een zeer recent gesprek tussen de beer Gerber van de gemeente en de werkgroep Wijkvoorzieningen is het parkeerprobleem in de wijk Groenhouten besproken mede in ver band met verre toekomstplanning met betrekking tot het in de nabijheid van de wijk tot stand te brengen hoofdcentrum. Op bepaalde plaatsen op de Landweg zullen de bewoners moeten toezien op het juiste gebruik van de parkeermogelijkheden. De huidige moeilijkheden op dit punt zullen waar schijnlijk uitlopen op het aanbrengen van gele trottoirbanden, waarbij dan het parkeren aan banden wordt gelegd. Op de plaats waar voorheen op de Landweg de bouwkeet stond, is naar de mening van de werkgroep een zeer doelmatige parkeerplaats te creëren. De gemeente is echter een andere me ning toegedaan en wil op die bewuste plaats een groenstrook aanleggen, zodat de vijver makkelijk te bereiken is voor mensen die een hengeltje willen uitgooien, want zo zegt de gemeente „alle water in Leusden is vrij voor vis vangst Voorts gaat men er bij de gemeente vanuit, dat men per woning 1,6 par keerplaats in gebruik mag hebben en de eventuele 2e auto op het eigen terrein dient te parkeren. Aangezien dit in de praktijk niet het geval is, worden de garages blijkbaar voor andere doeleinden gebruikt. WELZIJN De werkgroep welzijn zal bij de ge meente een aanvraag voor subsidie in dienen. Dit blijkt gezien de vele vragen die beantwoord moeten worden geen eenvoudige zaak Vóór 1 mei a.s. moet de aanvraag zijn ingediend en men wil zich binnen de werkgroep nog beraden over het een en ander met name over de omschrijving van de doelstellingen en de bepaling van de criteria. De statu ten en het huishoudelijk reglement staan op papier en zullen alvorens zij aan de openbaarheid worden vrij gege ven, nog met een deskundige worden doorgelicht EDUCATIEF PLAN In overleg met de overige wijkraden in de gemeente Leusden kwam men tot de conclusie, dat educatie in de ruimste zin genomen omvat: de wijkkrant, informatie-avonden aan wijkbewoners, instructie aan de medewerkers van deze wijkraden, vormingsactiviteiten voor de wijkraden zelf, kosten van huur apparatuur, consumpties ets. De ge plande activiteiten omvatten onder meer, het praten met de diverse wijk raden over de contacten met de ge meentelijke instanties (commissies) en de cursus: mensen ontwikkelen zich in de samenleving, MOS. Op 22 maart a.s. zal in het oude ge meentehuis aan de Burg. Beaufortweg om 20 00 uur de eerste gezamenlijke vergadering van alle wijkraden worden gehouden JAARVERGADERING De eerste algemene jaarvergadering van het Wijkorgaan Groenhouten zal 11 mei plaatsvinden in 't Ros Beyaart of in de boerderij de Hakhorst. Aan het einde van deze vergadering die qua tijdsduur weer uitliep kwam de vraag aan de orde: „Wat zijn onze toe komstplannen'?" Overbrekelijk werd hieraan verbonden de vraag of het Wijk orgaan nog wel leeft bij de mensen in de wijk. Gezien de zeer geringe belang stelling voor vergaderingen waarbij het wel en wee van de wijkbewoners wordt besproken en het zeer moeilijk aantrekken van mensen die het bestuur komen versterken vraagt dat zelfde be stuur met allemaal zeer actieve en ge motiveerde mensen zich af, „waar zijn we in de wijk mee bezig?" De Klaroen, het Wijkorgaan moet binnenkort weer verschijnen. Dat uit komen van de wijkkrant, ook van de vorige, gaat steeds gepaard met veel kunst en vliegwerk. Oorzaak: de re dactie kampt met een chronisch tekort aan medewerkers, met name: redac teuren en typistes(n). De penningmeester hoopt voor de jaarvergadering een sluitende jaarre kening te kunnen produceren en roept dan ook alle wijkbewoners op, voor zover zij de bijdrage van minimaal 2,50 nog niet hebben voldaan, alsnog het bedrag te storten op de post rekening van het Wijkorgaan Groen houten nr. 202600. LEUSDEN - De Fokvereniging Leusden en Omstreken, die op donderdag 23 maart zijn jaarverga dering houdt, heeft zijn jaarverslag over 1975 en 1976 het licht doen zien. Kontroleur W. J. Donselaar was de afgelopen winter ziek, en daarom ontstond er vertraging in het uitbrengen van de gegevens. De produktiecijfers, in het jaarver slag vermeld, gaan over koeien die droog zijn gegaan vóór 1 juli 1976 wat betreft 1975, en over koeien die droog zijn gegaan vóór 1 juli 1977 wat betreft de produktiecijfers over 1976. Elke veehouder wordt verzocht zijn kalveren op tijd op te geven, zodat ze door de kontroleur ge schetst kunnen worden. De heer Donselaar dient vóór 9.00 uur 's morgens daarvan op de hooate gesteld te worden. Vanaf augustus 1977 heeft de vereniging een nieuwe mon sternemer in dienst, de heer J. ter Maaten. De heer Donselaar kan vanwege zijn reuma geen monsters meer nemen. De machanisatie in de vereniging is de laatste jaren sterk toegeno men. Nog acht leden melken in de ketel, van wie twee de melk ook al in de tank doen uit de emmer; 46 leden passen de kunstmatige in seminatie toe. Slechts zes leden gaan te werk met natuurlijke dek king der koeien. Er zijn 144 meikleidinginstallaties. 44 leden melken in de tank. De stierenkeus is tegenwoordig zodanig, dat men een goede keuze kan maken uit wat voor ieder bedrijf de beste stier is. Voor de genen die het natuurlijk dekken toepassen wordt het een moeilijke zaak om voor een behoorlijk be taalbare prijs een goede stier te krijgen. „Wat men met een eigen stier bereikt, is een meer uniforme vee stapel, wat toch een mooi geheel is", zegt de heer Donselaar. De vakantie voor kontroleurs en monsternemers van de vereniging is dit jaar gepland van 2 tot en met 23 juli. Door de stichting werd ook in de jaren 1975 en 1976 toezicht uit geoefend op de kalverregistratie, op nieuw geplaatste en bestaande meetglazen, op de milcoscopen en de unsters. Twee keer werd een hercontrole gehouden. Aftredend en herkiesbaar zijn de LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 15 maart vergaderde voor het eerst in onze gemeente Philadelphia, protes tants christelijke vereniging voor ouders en vrienden van het afwijkend kind Deze avonden werden tot nu toe gehouden in Amersfoort, maar werden niet al te druk bezocht. Als 'experiment organiseert men nu avon den in de regio en toch wel met suc ces, want men heeft nu in 4 avonden het dubbele aantal leden bereikt van wat er normaal in Amersfoort komt. De heer W J. Dijk was deze avond aanwezig om een inleiding te houden over „Geloofsbegeleiding van ver standelijk gehandicapten". Hierover is een boekje verschenen in 2 delen van G. H P. Kerssies „leder in zijn eigen taal" Veel ouders zijn nog van mening dat ze geloofsbegeleiding wel aan normaal begaafden maar niet aan zwakzinnige kinderen mee kunnen geven. Dit boekje is geschre ven na 5 jaar ervaring met aan gepaste kerkdiensten (waarvan er af gelopen zondag één in de Marcuskerk werd gehouden). De heer Dijk pleit voor een vaste predikant en kerkgebouw voor deze kinderen, waardoor het mogelijk moet zijn een bepaalde dialoog op te bouwen. Bij deze aangepaste diensten moet niet h bestuursleden A.E. van den Bremer en G. van Loenen, de sekretaris- penningmeester. Op de vergadering van donderdag 23 maart zal de heer D. Kaspers een inleiding houden over de relatie veevoeding en melk- controle. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in „De Mof' te Leusden-zuid. alleen de sfeer belangrijk zijn maar er moet iets wezenlijk worden doorge geven, zodat de bijbelse boodschap voorop blijft staan. Tot slot zou men concluderen dat geloofsbeleiding van gehandicapten in principe niet anders is dan die van met-gehandicapten. Na deze inleiding was er plaats voor discussie, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. LEUSDEN - Donderdag 30 maart wordt door het jeugd- en jongerenwerk voor de kinderen van 6 t/m 12 jaar een ontspanningsmiddag gehouden. De opzet is een gan zenbord. In en om de Til. Er zal met de kinderen zowel binnen als buiten De Til wat worden georganiseerd. In deze vorm wil men ook wat van het centrum verkennen, zowei spel als wat zien. leder kind is welkom De aanvang is 14.00 uur Vanaf 13.40 uur kunnen de kinderen reeds in schrijven. De kosten zijn ƒ1,-. Voor een traktatie en prijsjes wordt ge zorgd.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7