-z COMMENTAREN/MENINGEN Transformator station aan Hamersveldseweg Grondverkoop aan Leusdense zeilmakerij Voorbereidings- besluit sport complex VOOR DE EHBO SUBSIDIE DE LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 30 MAART 1977 Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. LEUSDEN - Het college van bur gemeester en wethouders stelt de raad voor om aan de EHBO-vereniglng Leusden-Centrum een eenmalige sub sidie te verlenen van 1.000,- Deze subsidie is bedoeld om een gedeelte van de kosten van het materiaal, dat de vereniging dringend moet aanschaffen, te dekken. De EHBO-vereniging heeft behoefte aan onder meer een tent. twee bran cards, negen dekens en oefenverband. LEUSDEN - Toegevoegd aan de agenda van de raadsvergadering van vanavond is een voorstel van het college om een stuk grond te verkopen aan de PUEM De electriciteitsmaat- schappij heeft de grond nodig voor de bouw van een transformatorstation, dat een gedeelte van de stroomvoorziening in de tweede fase voor zijn rekening moet nemen In de raadsvergadering van sep tember vorig jaar is de verkoop van grond voor dit doel ook al eens aan de orde geweest De raad maakte toen echter bezwaar tegen de lokatie van.het In totaal gaat dat ongeveer 3 800,- kosten. Dit jaar zal er voor 2.000,- aangekocht moeten worden, omdat de vereniging anders haar aktiviteiten tot een minimum zou moeten beperken Het college laat de raad weten, dat zij de aktiviteiten van de EHBO-vereniging van dien aard vindt, dat er best wat ge meentelijke steun af kan. Temeer, omdat de jaarlijkse gemeentelijke sub sidie al sedert 1969 8,- per persoon bedraagt. transformatorstation, dat vlak langs de Hamersveldseweg zou moeten komen te staan In het nu ingediende voorstel komt het station een eind van de Ha mersveldseweg af te staan Het PUEM-gebouw komt even ten noorden van het terrein van de firma Pon te staan. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad wordt vanavond gevraagd haar goedkeuring (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raad moet vanavond een voorbereidingsbesluit nemen voor het ontwerpbestemmingsplan ..sport complex Valleikanaal" De voorberei dingen voor het bestemmingsplan voor het betrokken gebied zijn nog niet zover gevorderd, dat het ontwerp-bestem- mingsplan op korte termijn ter visie ge legd zou kunnen worden. Daarom is het voorbereidingsbesluit nodig, dat waar borgt dat in het betrokken gebied niets gedaan kan worden, dat de uiteindelijke bestemming er van zou kunnen be lemmeren. te geven aan de verkoop van een stuk grond aan de Ambachtsweg aan de firma G J Veenendaal. Op het stuk grond, gelegen op het werkgelegen- heidsterrein langs de Hamersveldse weg wil de heer Veenendaal nieuwbouw plegen voor zijn zeilmakerij Deze is thans nog gevestigd in de oude school aan de Ooievaarshorsterweg in Leus den-Zuid. Het gaat om een stuk grond van ongeveer 820 m2. Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreijns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657. De heer P. C. Op den Camp, Finnmark 32, Leusden/C., tel. 033-41380 (sport). De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen). Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: steunbeer zal hersteld worden." Ook met een deel der banken gaat men aan de gang. De zijbanken met de deurtjes worden wat comfortabeler ge maakt. De deurtjes blijven erin, omdat ze karakteristiek zijn. Het middenvak blijft gehandhaafd zoals het is, zal alleen worden opgeschilderd Het zo genaamde koor wordt ook aangepast: aan de voorkant van de zijbanken komt één rij banken. Aandacht zal worden besteed aan de hoogteverschillen in de kerk. Er zal geprobeerd worden om de diverse hoogteverschillen op te heffen. Vóór in de kerk wil men meer ruimte hebben voor het Avondmaal, voor trouwerijen, zang- en doopdiensten Verder wordt er uitgebreid aandacht besteed aan de verlichting in de kerk. De ijzeren kronen worden ge handhaafd, maar zullen meer ter on dersteuning van de funktionele hoofd verlichting gaan dienen. Men denkt aan spotjes, die oponzichtbare" wijze zul len worden aangebracht. VOOR-FINANCIERING De heer Van de Lagemaat, de eko- noom in de renovatieploeg, zegt: ,,Een aantal zaken zullen subsidiabel zijn. Maar in verband met het grote aantal in uitvoering zijnde restauraties en het ge ringe beschikbare geld heeft Monumen tenzorg ons doen weten, dat wij zeker de eerstkomende jaren niet op susidie kunnen rekenen De kerkvoogdij moet dus zorgen voor een vóór-financiering, er zal een direkt beroep op de financiële medewerking van de gemeenteleden worden gedaan. Met ventilatie, stoffering, archief- en garderoberuimte schatten wij de res tauratie op zo'n twee ton." Er zijn reeds verschillende akties in het vooruitzicht gesteld om aan geld te komen. De eerste inzameling vond al plaats; rond de Kerst werden er Kerst stukjes verkocht. De opbrengst daarvan was bestemd voor de re novatie van de Dorpskerk. ROMMELMARKT Op zaterdag 22 april zal er een Rommelmarkt worden gehouden, met kinderspelen, een grabbelton en derge lijke, Op zaterdag 8 april komt men daarvoor de spulletjes bij de inwoners van Leusden-zuid ophalen Huis-aan- huis zal men voor die spulletjes aanbel len. om een zo groot mogelijke betrok kenheid van de inwoners van Leusden-zuid te verkrijgen. Wat niet wegneemt: als iemand in Leusden- centrum iets beschikbaar wil stellen voor de Dorpskerk, dan zal hem dat in dank worden afgenomen. U kunt tele fonisch kontakt opnemen met de heer E van de Lagemaat, Prins Bernhardlaan 6, Leusden-zuid, telefoon 033-42803. Die zal ervoor zor gen, dat de zaken bij u worden opge haald. In het najaar zal een bazar worden georganiseerd. Ook zal de verkoop van een oude prent ter hand worden geno men; een lepeltjesverkoop (met de af beelding van de Dorpskerk) staat even eens op het programma 150-JARIG BESTAAN In december 1978 bestaat de Dorps kerk 150 jaar De kerk werd op 16 de cember 1828 plechtig ingewijd door Ds Breyl, predikant te Amersfoort. „Om 10 ure deed Ds Breyl de inwijdingspreek, voor text nemend 1 Koningen 8 vs 56a: Geloofd zij den Heer, Die Zijn volk Is raël rust gegeven heeft". Het onderwerp was lof aan God, Die aan deze gemeente den zegen geeft van een eigene kerk en leeraar. Terwijl zij totnutoe ver en vermoeiend den openbaren godsdienst heinde en ver moest gaan waarnemen, kan dit voor haar in nadruk een rust genoemd wor den," zo berichtte mevrouw De Beaufort geboren Van Westrenen, echtgenote van Mr W H. de Beaufort, die Den Treek bewoonde. Op 2 mei werd de eerste predikant van de opnieuw gevormde Leusdense EUSDEN/ZUID - Het werd hoog dat de Dorpskerk in Leusden-zuid :rd opgeknapt. De muren waterden het interieur dreigde te verkomme- de zitgelegenheid op diverse inten in de kerk voldeed niet meer aan eisen. Vorig jaar zomer vormde zich n werkgroep van zeven personen, de restauratie van de Dorpskerk bij lonumentenzorg zou gaan voorberei- Monumentenzorg bemoeit zich, Dwel met het exterieur als het interieur an de op zijn lijst staande monumen- De heren G. Wanner en E van de Lagemaat van de Renovatiecommissie vertellen wat er zo allemaal moet ge beuren en wat daar voor komt kijken ,,Het buitenvoegwerk van de kerk is slecht. De muren zullen nu een gevel behandeling krijgen met een vocht werend middel, waardoor ook de bin nenmuren in de toekomst beter zullen worden beschermd. De binnenmuren zullen opnieuw worden behandeld door de inwatering is er aan het interieur veel schade toegebracht. Ook het pla fond moet worden gerestaureerd. De SPORTHAL De nogal plotselinge ontwikkeling wat betreft de sporthal van Leusden roept nogal wat vragen op. Nauwelijks is de expositie rond het hoofdcentrum achter de rug, of er wordt gesproken over een andere plaats voor de even ementenhal op het terrein van boerderij Rosmolen aan de Hamersveldseweg, waar nu ook al enkele sportverenigingen een onderkomen hebben. Op zich hebben we natuurlijk niet zoveel bezwaar tegen deze nieuw gekozen plaats en de mogelijkheden om die sporthal daar aan te sluiten op bestaande sportvelden en accommodaties is uiteraard groter, maar het gaat wel ten koste van de leefbaarheid van het hoofdcentrum, waar toch al volgens ons te weinig wordt gepland aan algemene voorzieningen en horecabedrijven om vooral 's avonds het hoofdcentrum aantrekkelijk te houden. Bovendien is het duidelijk, dat deze ontwikkeling andere plannen stevig doorkruist. Want wat moet er in het hoofdcentrum op de plaats van de geplande evenementenhal komen? Kortom: we hebben ernstige bedenkingen tegen het merkwaardige zig-zagbeleid van de gemeente ten aanzien van deze sporthal. Wellicht kan de bijeenkomst deze week uitkomst brengen en ons wat meer duidelijkheid verschaffen. WAT NOU, MENEER RADEMAKER? Het is al verschillende jaren een uitstekende gewoonte geworden van hoogwaardigheidsbekleders om - in navolging van de beslissing van koningin Juliana - geen eerste kievitseieren meer in ontvangst te nemen. Ook in Leusden was dit traditionele gebruik afgeschaft, tot genoegen van tal van milieu-beschermers. Wie schetst echter onze verbazing toen wij van bureau voorlichting het bericht kregem, dat Leusdens nieuwe burgemeester het eerste in Leusden gevonden kievitsei in ontvangst zou gaan nemen. Afgezien nog van de vraag of het aangeboden ei het eerste kievitsei van Leusden werkelijk was (talrijke meldingen spreken van eerdere vondsten), is het toch ietwat merkwaardig, dat dit jaar plotseling het ei wel weer in ontvangst werd genomen door Leusdens eerste burger. Nieuwe bezems vegen schoon, zegt het spreekwoord, maar het lijkt ons toe, dat deze officiële handeling op een misverstand berust. De heer Rademaker had beter eerst even kunnen infor meren wat gebruikelijk is in Leusden ten aanzien van kievitseieren. En ook zonder dat had hij eigenlijk beter kunnen weten (Van één onzer verslaggevers) gemeente, Ds P C Ribbeek, door Ds Breyl bevestigd. In december 1978 zal de renovatie moeten zijn afgerond om het 150-jarig bestaan van de Dorpskerk in alle vreugde te kunnen vieren TWEE PROEVEN Trouwe kerkgangers hebben al ge zien, dat er twee proeven zijn genomen in de kerk Een zijbank, rechts voor in de kerk is aangepast Aan de kerkgangers wordt gevraagd wat zij van die bank vinden. In het plafond van de kerk is een stukje stucadoorswerk gerestaureerd De kleur daarvan is nog wat te blauw. „Voor de bouwvakvakantie," aldus de heer Wanner, „moet het buitenwerk gereed zijn, de steunberen, het voegwerk. Gedurende zomermaanden kan dan aandacht besteed worden aan de banken, de elektrische leidingen, het plafond en het schilderen van wanden en koor. De deuren zullen ook veranderd worden. De deur vanuit de kerk naar ,,'t Trefpunt" zal worden ver breed, want invaliden kunnen de kerk niet binnenkomen De heer Van de Lagemaat. „We hebben een bouwkundige nodig, die bij het werk het dagelijks toezicht houdt We zoeken naar een gepensioneerd bouwkundige, die elke dag wil gaan kijken. Wilt u dat voor ons in de krant vermelden? Hij kan met mij kontakt op nemen En wat ook belangrijk is in mei gaan we beginnen met onze obligaties, of laagrentende of zelfs renteloze le ningen door middel van een huis-aan- huis aktie. Als dat óók vast in de krant kan!" U weet het er wordt het een en ander van u verwacht' Zonder u allen kan de Nederlands Hervormde Gemeente in Leusden-zuid die renovatie van de Dorpskerk niet aan Draagt u allen één of meerdere steentjes en liefst stenen, bij? Burgemeester Rademaker ontvangt het „eerste" kievitsei uit handen van Peter Hilhorst, die het ei maandagmiddag (vorige week) aan de Langesteeg vond. HAMERSVELDSEWEG Verschillende middenstanders en dan met name zij die hun domicilie aan de Hamersveldseweg en in de Biezenkamp hebben, zullen vorige week woensdag wel enigszins zijn geschrokken van de plannen, die bestaan om de Hamersveldseweg af te sluiten bij de Noorderinslag. Afgezien nog van het feit, dat deze plannen niet duidelijk in het draaiboek van de Hamershof tot uiting komen, is het nogal onverwacht. Lange tijd is van de zijde van het gemeentebestuur gesteld, dat de middenstanders aan het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg (slijterij, bakker en dierenzaak) gerust kunnen zijn en dat de toevoer-weg niet zal worden afgesloten. Het blijkt toch weer iets anders te liggen, ook al is het een van de plannen, die ontwikkeld worden. Het is duidelijk, dat de gemeente aanstuurt op een andere toegangsroute tot het hoofdcentrum dan de Hamersveldseweg. Zij koos voor de Centrumweg. Vandaar uit zal het mogelijk zijn de Hamersveldseweg te bereiken. Op zich is het geen gek idee, ware het niet, dat dit zonder meer ten koste zal gaan van de eerder genoemde middenstanders. Ook de anderen langs de Hamers veldseweg en Biezenkamp zullen hun bedenkingen hebben als hier niets tegenover zal staan. Het streven dient er volgens hen op gericht te zijn de Biezenkamp en de Hamersveldseweg in relatie te brengen met het hoofdcen trum. Afsluiten van de Hamersveldseweg bij de Noorderinslag alléén, is geen oplossing, integendeel. Daardoor wordt een stevige barrière opgeworpen tussen beide winkelcentra en dat kan volgens ons nooit de bedoeling zijn. Binnen het CML en middenstandsorganisaties is voortdurend gepleit voor een gemakkelijke, aantrekkelijke samensmelting van de Hamershof met Ha mersveldseweg (en dus met de Biezenkamp), waarbij de kruising Noorderinslag-Hamersveldseweg een belangrijke rol speelt. Het is daarbij niet logisch om de automobilisten te dwingen een andere weg dan de Ha mersveldseweg te kiezen om in het hoofdcentrum en vooral bij de midden standers aan de Hamersveldseweg te kunnen komen. Andersom ge redeneerd zou beter zijn: maak van de Hamersveldseweg een doorgangs route naar de Hamershof voor voetgangers, fietsers èn automobilisten. Met andere woorden: maak op dat punt de Noorderinslag ondergeschikt aan de Hamersveldseweg. Tenzij op deze kruising een pracht van een tunnel wordt neergelegd. Dan zijn alle problemen uit de wereld en zal iedereen best tevre den kunnen zijn. Aan definitieve noodoplossingen hebben we niets, dat heeft de praktijk in Leusden meerdere malen bewezen, nietwaar? Bert Vos.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3