(„Celia" méér dan zomaar 'n thriller voor de Eendracht College wil praten met „Sjoemel" Leusden tegen politisering van samenwerkingsorgaan okvereniging (nog) niet voor fusie School- voetbal op tijd van start CML-WERKGROEP R0 PRAAT OP 4 APRIL OVER SCHOOLSTEEGBOSJES Over subsidieaanvraag EIGEN REGISSEUR MOEST VERSTEK LATEN GAAN Op 8 en 15 april in het Ros Beyaart Jeugd mag Celia" voor half geld gaan zien Benoeming van nieuw lid van SOCCLE Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 30 MAART 1977 LEUSDEN/CENTRUM - „Wat wil je" (hij loopt naar haar toe). „Wat is er?" Wat wil je?" (als hij naar haar toeloopt, probeert zij hem te ontwijken naar de hal, maar hij ver spert haar de weg. Zij deinst achter uit, om de sofa heen. Hij grijpt de leuning van de sofa om daarop te steunen en valt met een kreun van pijn voorover. Zij wacht even en loopt dan langzaam naar hem toe. Zij slaakt een kreet van schrik, als zij de schaar ziet die uit zijn rug steekt. Ze schreeuwt weer en rent naar de hal. De plaat speelt nog steeds, terwijl Miet doek langzaam valt). Einde •'tweede bedrijf. J Er vloeit bloed dit keer in de grote zaal van 't Ros Beyaart aan de Hamers- veldseweg, als toneelvereniging „Een dracht" daar de thriller „Celia" voor het voetlicht brengt. Op de zaterdagen 8 en 15 april zullen de tien tonelisten die meewerken aan dit spannende stuk, geschreven door George Batson en vertaald door Alfred Pleiter, hun best doen om het Leusdense publiek het bloed in de aderen te doen stollen. En dat dót zal lukken lijdt weinig twijfel, ge zien de goede prestaties die Eendracht leverde bij de recente opvoeringen van „Zachtjes met de deuren" en „Eigen haard is wel wat herrie waard", twee moeilijk te spelen toneelstukken die èn voor vrijwel volle zalen èn voor lovende reacties zorgden. Bij Celia is echter toch sprake van een wat andere situatie. Niet zozeer omdat het hier om een thriller gaat, want die heeft Eendracht al vaker gebracht. Maar wel omdat voor het eerst gespeeld wordt zonder dat regisseur N G Pieters aan de touwtjes trekt. Het stuk werd wel door hem uitgekozen en ook „zette" hij het geheel uit, maar al na enkele repetities gaf hij te kennen dat de tonelisten het een keertje zonder hem zouden moeten stellen: op dok tersadvies diende Pieters, die het afge lopen jaar door Eendracht gehuldigd 'erd omdat hij veertig jaar verbonden 'as aan het amateurtoneel, het een iaar maanden wat kalmer aan te doen. Waarmee de vereniging voor de keus gesteld werd: moeten we opgeven en daarmee leden, donateurs en het uit gebreide publiek teleurstellen door ze de voorjaarsuitvoering te onthouden of moeten we doorgaan? Na lang beraad werd voor de laatste oplossing gekozen. Die echter wel een stuk extra werk èn inzet meebracht voor bijna iedereen Will Haanstra, al jarenlang de ge routineerde souffleuse van de vereni ging, genoot het meeste vertrouwen van zowel de tijdelijk non-actieve regis seur Pieters als de toneelspelers zelf en zij werd dan ook aangewezen om de regie over te nemen. Voor haar een flink brok extra werk. waar zij aanvankelijk nauwelijks in thuis was, maar toch lang zaam maar zeker in „groeide". En ook voor de toneelspelers, die zich bereid hadden verklaard aanmerkelijk méér avonden in de agenda vrij te houden voor repetities. Zij moesten wennen aan een andere manier van regisseren, een nieuwe vorm van samenspel met een debutante. De start, of liever de tweede start, verliep onwennig. Maar het duurde niet lang of van beide zijden ging het steeds beter. En na verloop van tijd hadden de tonelisten tijdens de repetities (meestal in 't Ros, soms in De Til) nauwelijks meer in de gaten dat zij door een „ama teur" geregisseerd werden' Wat niet wegneemt dat „Celia" voor Will Haanstra in méér dan één opzicht een „thriller" is. „We hopen het Leusdense publiek twee avonden lang in spanning te houden," zegt zij, „maar reken maar dat er niemand zo in span ning zal zitten als ik!" Misschien zal haar af en toe het bloed in de handen staan, maar het mééste zal toch vloeien op het toneel. Eén van de meest beklemmende scènes is die op het einde van het tweede bedrijf, waarin één van de spelers met een fikse heggeschaar in de rug zieltogend neerstort. Voor het publiek een bloedstollende ervaring, maar óók voor Eendracht. Want hoe krijg je een schaar in iemands rug zonder hem al te zeer te beschadigen en hem zodoende uit te schakelen voor volgende voorstellin gen? In méér dan één opzicht zal voor Eendracht de ontknoping aan het pak kende eind van „Celia" een échte ont knoping zijn... 99 LEUSDEN-CENTRUM - Was het de laatste tijd gebruikelijk dat Eendracht drie zaterdagavonden lang een nieuw toneelstuk bracht in de grote zaal van het Ros Beyaart, de thriller „Celia" wordt slechts twee maal opgevoerd: op 8 en 15 april. Het is dus zaak om zo snel mogelijk kaarten te reser veren voor één van beide voor stellingen, want de ervaring heeft geleerd dat de toneelavonden van Eendracht goed bezocht worden. Voor het eerst heeft de vereni ging een goedkoper tarief inge voerd voor jeugdigen: kinderen tot twaalf jaar mogen voor half geld. Maar paradoxaal genoeg wijst Eendracht er op, dat „Celia" wat minder geschikt is voor jeugdige kijkersHoe dan ook, kaarten zijn vanaf heden verkrijg baar bij het Ros Beyaart. ACHTERVELD - Ondanks de wel zeer sombere vooruitzichten op de voorafgaande Paasdagen is het 6e Leusdense schoolvoetbaltoernooi dinsdagmorgen keurig op tijd van start gegaan met de wedstrijden Palet - Val lei, Kinderland 1 - Sint Jozef en Ros senberg - Kinderland 2 De drie velden waren redelijk tot goed bespeelbaar en de aftrap is door de diverse midvoors zelf verricht In onze krant van de volgende week komen wij op dit grote voetbalgebeuren - bijna honderd elftallen schreven in - uitvoerig terug. (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML komt op dinsdag 4 april a.s. in het openbaar bijeen in het ge meentelijke voorlichtings centrum aan de Zwarteweg. Op de agenda staan o.m. de volgende onderwerpen: bespreking met betrekking tot de vrije sektor- kavels en het rapport Schoolsteegbosjes. Over dit laatste schrijft de voorzitter van de werkgroep in een voorstel het volgende: „De Schoolsteegbosjes omvatten een gebied van cja. 80 ha, gelegen tus sen de Hamersveldseweg en het Val leikanaal, ten zuiden van het bestem mingsplan 2e fase Leusden Centrum. Het bestuur van de gemeente Leus den heeft voor dit gebied een voorbereidingsbesluit getroffen. Het is wenselijk dat de voorbereidingen nog dit jaar resulteren in een raadsvoorstel om tot vaststelling van een bestemmingsplan voor dit gebied te komen. Momenteel zijn er 4 adviezen over het toekomstig gebruik openbaar, t.w.: 1. Adviesbureau Arnhem b.v. (Ned. Heide Mij.) mei 1974. 2. Dienst Stadsuitleg van de Ge meente, hoofdstuk 5 van deelnota 2, natuur en landschap Schoolsteeg bosjes, november 1974 3. Een globale schets naar de moge lijke inrichting van het gebied van de Schoolsteegbosjes en de omgeving, Aktiecomité Knalgroen, december 1974 4. Advies van de werkgroepen ad hoe ..Schoolsteegbosjes" t.a v. een vast te stellen bestemmingsplan Schoolsteeg bosjes, december 1977. Uit bovengenoemde rapporten en adviezen blijkt dat: a Het gebied voor 56,25% bestaat uit weiland, het gebied voor 40,00% bestaat uit bebossing, het gebied voor 3.75% bestaat uit wegen, erven en slo ten. b) De flora en fauna die in het gebied voorkomt (m.n. in het bosgebied) van veel waarde voor het milieu geacht LEUSDEN - Min of meer tot zijn eigen teleurstelling heeft het bestuur van de Leusdense sjoelvereniging „Sjoemel" toch nog een beroep moeten doen op de gemeente voor financiële steun bij de bouw van het nieuwe clubhuis. Vorig week bericht ten we, dat de ambitieuze plannen gefinancierd konden worden dankzij steun van het plaatselijke bedrijfs- v leven. Maar nu puntje t 4 paaltje komt !j zaterdag moet de eerste paal voor 'I het nieuwe sportcentrum de grond in lijkt het bedrijfsleven minder toe- v schietelijk, dan aanvankelijk ver- li- Wacht mocht worden. Om nu niet in v de problemen te geraken, vraagt het bestuur van „Sjoemel" aan de ge- V meenteraad een subsidie, groot jj jf 487.814,12. Het betreft hier een ga- ntiebedrag. Wat er van het bedrijfs- »ven bijgedragen wordt, wordt in lindering op dit bedrag gebracht, lankzij de medewerking van het col- le van burgemeester en wethou- rs, kan de subsidieaanvraag van- ivond nog in de raad behandeld orden. Daartoe is punt 11a aan de enda toegevoegd. In het begeleidend schrijven aan de lad laat het college weten de •richting van „Sjoemel" een goede lak te vinden. „Hierdoor is aan het •ch al rijk geschakeerde verenigings- 'en in onze gemeenschap wederom in impuls gegeven"zo schrijft het col- KRITISCH R Dat neemt niet weg dat bur gemeester en wethouders vinden dat kritische benadering van de ibsidie-aanvraag van Sjoemel gebo- in is. Het college laat blijken er van op de hoogte te zijn dat de sjoelsport de laatste jaren een grote vlucht heeft ge nomen. Vooral, zo meldt het college, in technisch opzicht. „Bepaald in teressant is de ontwikkeling te volgen van die spelers die de kunst verstaan met handen en voeten - waarbij we de ellebogen en andere anatomische on derdelen nog buiten beschouwing laten te werken. Uit een doorgaans zeer be trouwbare bron vernamen wij nog dat in de zeer nabije toekomst ook spelers met twee linkerhanden zich in de sjoelsport zullen kunnen bekwamen", aldus het college aan de raad Maar het college is van mening, dat een en ander de wijze waarop Sjoemel de subsidie aanvraagt nog niet recht vaardigt. „Wij achten een meer uitge breide specificatie noodzakelijk", zo staat in het raadsstuk te lezen Zo wil het college bijvoorbeeld eerst nog wel eens even heel precies weten waar het nieuwe clubhuis komt te staan. Boven dien wordt er naar het idee van het col lege wat lichtvaardig omgesprongen met het artikel 19 R.O. door het bestuur van Sjoemel. „De vereniging meent - afgaande op het volgende citaat: „met artikel 19 in de hand" - ten onrechte dat met dit artikel gesjoeld kan worden Te dezer plaatse moeten wij dit met klem tegenspreken, fmmers noch uit de be doeling van de wetgever noch uit de jurisprudentie mag worden afgeleid dat artikel 19 daarvoor geschreven is" VERTROUWEN Een en ander doen het college con cluderen, dat het best nog eens overlegd zou kunnen worden met het bestuur van Sjoemel. De raad wordt voorgesteld daarmee in te stemmen en tezijnertijd zullen de raadsleden dan van het tijdstip op de hoogte worden gesteld. Onafhankelijk van wat de raad van avond beslissen gaat, vindt het bestuur van Sjoemel dat het slaan van de eerste paal zaterdag door moet gaan Dat ge beurt om 14 uur achter het in aanbouw zijnde gymnastieklokaal nabij de Smoussesteeg Sjoemel-voorzitter de Jongh:,,We zien het gesprek met de gemeente vol vertrouwen tegemoet. De inhoud van het schrijven van het college aan de raad geeft de indruk dat men onze vereniging gunstig gezind is. Dat moge bovendien blijken uit het feit dat één van de leden van het college van burgemeester en wethouders zaterdag de offciële handeling zal verrichten" moet worden. c. De landschappelijke en milieu as- pekten van dit gebied gescherming be hoeven. d. De bescherming en het gebruik in de toekomst genuanceerd van vorm zou dienen te zijn. Van west naar oost verlopend van een intensief-, via ex tensief gebruik naar een rustgebied. e. Toenemende woonbebouwing wordt ongewenst geacht f. In de niet bosachtige gebieden zou de landbouw een goede funktie kunnen vervullen. Aan de werkgroep wordt voorgesteld zich uit te spreken over: 1De mogelijkheid om op een deel van de westelijk in het gebied gelegen gronden intensieve recreatie toe te laten (sportvelden, trimparcoursen e.d.) 2. Een midden gebied (extensief ge bruik) wandelgebied 3. Een rustgebied, beperkt toeganke lijk voor wandelaars 4 De bestaande landbouw-, erf- en wegfunkties handhaven, voorzover die in het westelijk deel van het gebied de realisering van de onder 1 genoemde funkties niet verhinderen 5. In onder 1 en 2 genoemde ge bieden geen schietbaan toe te staan evenals massa recreatie buiten verenigingsverband, m u.v een trim baan. 6. In het gehele gebied de aanwezige opstallen met niet meer dan 15% uit te breiden. Nieuwe bebouwing toe te staan in funktionele relatie met de be stemming van het gebied, een en ander ten behoeve van de landbouw- en/of bosbouwfunkties. 7. Nieuwe bebouwing t.b.v recreatie uitsluitend toe te staan t.b.v. was-, kleed- en bergingsfunkties en verenigingsaktiviteiten. 8. Detailhandel ook ambulante dient in het gehele gebied verboden te wor den B en W. kunnen ontheffing verle nen voor de verkoop van een beperkt assortiment artikelen in verenigings- akkommodaties De achtergrond voor dit voorstel is, enkele aspekten te bespreken die in andere adviezen met een ander accent zijn behandeld of niet zijn belicht," aldus de voorzitter van de werkgroep, de heer J H.A M. ten berge aan de leden van de werkgroep LEUSDEN - De agenda van de Vrouwenraad zier er voor april als volgt uit: Dinsdagochtend 4 april 10 uur: Vrouwenkaffee in Hokhorst. Thema- Hoe worden vrouwen behandeld door artsen en psychiaters? Maandag 10 april: N.C.V.B. Leusden Centrum Thema: Houding en beweging van de vrouw. 20.00 uur in de Marcuskerk. Maandag 10 april: Vrouwenkaffee in Hokhorst 's avonds vanaf 20.00 uur. Thema: Hoe worden vrouwen behandeld door artsen en psychiaters? Dinsdag 11 april: Aanvang cursus Vrouwen Raad in Groot Krakhorst 's middags om 13.15. „Gesprek als Hulp". Dinsdag 11 april: N.C.VB. Leusden Zuid komt ds. P E v. Staveren het seizoen afsluiten 20.00 uur in Trefpunt Leusden Zuid. Woensdag 12 april: Herv Vrouwen Dienst Leusden Zuid organiseert een kledingbeurs van 14.00-16 00 uur in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg 75. Woensdag 12 april: Kath. PI Vr Or ganisatie, organiseert haar laatste avond van 't seizoen in 't Ros Beyaart We openen met toneel daarna gezellig dansen natuurlijk zijn de heren ook uit genodigd. Donderdag 13 april: Kath PI Vrouwen Org. Achterveld houdt haar jaarverga dering en daarna bingo om 20 00 uur in de „Peerdestal" Dinsdag 18 april: Vrouwenkaffee in Hakhorst om 10.00 uur 's ochtens. Thema: Lusteloosheid en depressie bij vrouwen. Dinsdag 18 april: Cursus „Gesprek al Hulp in Groot Krakhorst om 13.15 uur Woensdag 19 april: Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep vergadert in de Marcus kerk om 20 00 uur Hr Meester komt spreken over „kiezen voor later" Woensdag 19april: Ned B Pl.Vr.afd Leusden. Men. drs. J. Deys komt wat vertellen over 't gebruik en mis gebruik van geneesmiddelen. Maandag 24 april: Vrouwenkaffee in Hakhorst 's avonds om 20.00 uur Open avond Dinsdag 25 april: 3e cursusochtend „Hesprek als Hulp". Groot Krakhorst" let op: aanvang 9 30 uur. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De grootst mogelijke meerderheid van het senioren convent (het overleg tussen de voor zitters van de fracties in de gemeen- teraad) is tegen politisering van het Samenwerkingsorgaan Eemland. Aldus heeft het convent de gemeen teraad van Soest, die om een Leusdens standpunt gevraagd had, laten weten. In een schrijven aan de raad moti veert het college van burgemeester en wethouders het standpunt van het merendeel der fractievoorzitters, m\LEUSDEN/CENTRUM - In de gezel lige voorzaal van rest. de Mof hield de bijna 70-jarige Fokvereniging Leusden e.o. verleden week don- irdag haar vlot verlopen jaarverga- iring. Met 35 (de vorige keer 22) van 52 leden opende voorzitter N.W. uwer de avond met de ispreking van de jaarstukken, iaruit bleek dat het de vereniging r goed gaat. Daarom kom de bij- ige per koe op 26,- gehandhaafd blijven. Het totaal ver- enigingsbestand omvat 2122 koeien. Ook de bestuurs- herverkiezing kende geen problemen. De heren E.A. v.d. Bremer en secretaris G. van Loenen waren aftredend maar her kiesbaar en dat laatste was voldoende voor het bij acclamatie verlengen van hun mandaat. Geruime tijd hield de vergadering zich bezig met de mogelijkheid van een fusie met gelijkgerichte verenigingen uit de regio. Om diverse redenen - vooral uit het oogpunt van kostenbesparing - hebben reeds enige besprekingen in die richting plaats gehad met be stuursleden van de fokverenigingen te Stoutenburg, Achterveld. Woudenberg en Renswoude/Scherpenzeel. Stoutenburg is inmiddels opgeheven en de leden vonden opnieuw onderdak in Hoevelaken, Achterveld en Leusden. De overige fusiepartners waren vrij po sitief t.o.v de combinatiegedachte De Leusdense fokkers waren niet tegen de plannen, maar ook (nog) niet bepaald vóór de fusie Men vreesde het verloren gaan van een stukje romantiek bij een groter verband met zo n tienduizend stuks rundvee. De leden waren echter realistisch genoeg om rekening te hou den met het feit, dat het voortbestaan van (gezellige) kleine verenigingen in de toekomst steeds moeilijker wordt De besprekingen worden voortgezet. Na de pauze hield de Leusdenaar ing D. Kaspers een inleiding over de relatie tussen veevoeding, melkcontrole en melkproductie Gezien de grote aandacht van het deskundige gehoor zeer interessant, maar door een tekort aan veeteeltkundige kennis ging een groot deel van de essentie van het betoog helaas boven ons bevat tingsvermogen. Wel begrepen wij, dat de melkproduktie - door diverse oorza ken en dankzij een goed ondernemer schap - in Leusden ruim boven het ge middelde van de provincie Utrecht ligt en voorts, dat een modern veeteeltbe drijf een veeleisende en ingewikkelde onderneming is. Er zit toch heel wat meer in een fles melk plm. 1,- voor de consument) dan een liter hoofdzake lijk uit water, eiwit, vet en suiker be staande witte vloeistof! van wie alleen de woordvoerder van Progressief Leusden een ander standpunt inneemt. De politisering van het samen werkingsorgaan, waar de Soester ge meenteraad een voorstander van is, be tekent dat de deelnemers aan het over leg dat niet langer zouden doen - zoals nu het geval is - als vertegenwoordigers van gemeenten, maar namens een poli tieke partij Volgens de Soester gemeenteraad moet het samenwerkingsorgaan bevolkt worden door politiek gekleurde fracties In Soest is men van mening dat dat kan meewerken aan een versterking van het functioneren van het samenwerkingsorgaan. De Leusdense fractievoorzitters hebben, blijkens het stuk aan de raad, de voor delen van politisering overwogen „Door de vorming van fracties op poli tieke grondslag zal de band met de eigen gemeente - omdat vertegen woordigers van verschillende gemeen ten dan in dezelfde fracties zitting heb ben - losser worden Daarom mag wor den aangenomen, dat een waardering van het algemeen regionaal belang voortaan op zich zal plaatsvinden en niet na getoetst te zijn aan het belang van de gemeente der vertegenwoordi gers", zo wordt aan de raadsleden ge meld. Maar daar zou tegenover staan, dat het samenwerkingsorgaan op dit mo ment nog niet meer is dan een overleg orgaan waarin nu juist een aantal ge meenten proberen enkele zaken ge zamenlijk aan te pakken Dat pleit er volgens de meerderheid van het se- niorenconvent voor om de band met de eigen gemeenten der vertegenwoordi gers hecht te doen zijn. Bovendien zou politisering van het samenwerkingsor gaan Eemland minder recht doen aan de huidige staatsinrichting van Neder land. Die bestaat uit de drie lagen Rijk, provincies en gemeenten. De grootst mogelijke meerderheid van de fractie voorzitters is van mening dat het geen goede zaak zou zijn om daar, via politi sering van een regionaal orgaan, een vierde laag tussen te friemelen. Beter zou het, aldus het convent, zijn om de reorganisatie van het binnenlands be stuur, waaraan momenteel volop ge studeerd wordt, af te wachten. Dit standpunt heeft men aan de gemeente raad van Soest overgebracht (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Omdat de heer G. de Weerdt te kennen heeft gegeven niet langer deel te willen uitmaken van het bestuur van de stichting SOCCLE moet de raad vanavond een nieuw be stuurslid benoemen. Als het aan het col lege van burgemeester en wethouders ligt, wordt dat de heer W. Stikkelbroeck. De heer Stickelbroeck is thans al voor zitter van de beheerscommissie van Groot Krakhorst.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5