A.K.S'-proefneming in Den Treek Wordt deel van de Hamersveldseweg afgesloten? Natte paaseieren zoeken in het Lockhorsterbos Ouders bekeken Woelige Hoek Herbouw Veluwehal in zicht Kernenergie of zonne-energie? RAAD LEUSDEN iugdraad imt bijeen Leusder Krant - plaatselijk nieuws LEUSDEN - Financieel belang hebbenden en even veel weten schappelijk gevormden spannen zich reeds tientallen |aren In om het dringende vraagstuk van gebrek aan energie op een voor de mensheid aanvaardbare manier op te lossen. Tegen de oplossing door het ontwik kelen van kernenergie rijzen van vele kanten bezwaren. Gevreesd wordt dat ontwikkeling van kernenergie - naar de mate van behoefte, gepaard gaand aan een produktiesysteem van steeds meer en beter: met een steeds geringere per soonlijke energie-inzet - op den duur in vele landen zal leiden tot de toestand van onbewoonbaarheid. In de zin van de onbewoonbaarheid van alle andere planeten van ons eigen zonnestelsel DE ZON De bron van al wat leeft en geleefd leeft tijdens de geschiedenis der iensheid is de zon. Hoewel levend- ekkend door licht en warmte op on- 'oorstelbare afstand zal deze bron on- lereikbaar blijven door de hoge erbrandingstemperatuur van de eigen ;ernenergiereakties. Maar de drang der iensheid om zich onafhankelijk te maken van de leefomstandigheden in de natuur heeft in miljoenen jaren ertoe geleid, dat allerlei uitvindingen de mens ten dienste waren. Zo is de mens van vruchtenetende naaktheid gekomen tot nat wat hij nu is. Ten voordele en ten iadele. De mens is echter de mens ge- LEUSDEN - Vanavond om 19.30 uur ;omt de gemeenteraad bijeen voor haar maandelijkse vergadering. Op de 'igenda van de vergadering, die in de adszaal gehouden wordt staat: 1 Opening 2 Mededelingen Notulen Ingekomen stukken Benoeming bestuurslid Stichting SOCCLE Benoeming lid PUWC Motie gemeenteraad van Soest |8 Winkelsluitingswet 1976 9 Voorbereidingsbesluit ontwerp- stemmingsplan Sportcomplex Val- likanaal" Overdracht stroken bouwgrond, ge ien in het 1 e deelplan Noordwijck J1 Grondverkoop Ambachtsweg aan de heer G. J. Veenendaal 11A Subsidieaanvraag „Sjoemel", sjoelvereniging Leusden. 12 Overdracht onroerend goed aan Ötichting voor Gereformeerd Onderwijs Leusden te Leusden. 12A Verkoop grond aan de NV PUEM 13 Nadere vaststelling exploitatiever goeding 1976 ten behoeve van de RK school voor gewoon lager onderwijs „St. Jozef' te Achterveld 14 Subsidie t.b.v. aankoop materiaal door EHBO-vereniging Leusden- centrum 16 Opzet kaartsysteem ouderen 16 Goedkeuring jaarrekening 1975 Zwembadstichting Leusden BARNEVELD - Vorig jaar in april ver- ir de Barneveldse sportwereld met it afbranden van de Veluwehal een :onder groot gedeelte van haar bin- insportaccommodatie. Naarstig is erkt aan de plannen voor een iwe voorziening en in haar vergade ring van de vorige week heeft de ge meenteraad van Barneveld met 17 tegen 6 stemmen het licht op groen gezet voor de bouw van de Veluwehal 2000. Mogelijk zal nog in juni met de Werkzaamheden kunnen worden be gonnen. Twee jaar later kan het unieke recreatiecentrum gereed zijn. De totale bouwkosten bedragen 14,7 miljoen gulden. Om meerdere redenen werd lezien van het oorspronkelijke plan voor het uitgekeerde schadebedrag Jjim 10 miljoen gulden) de nieuwe hal te realiseren, maar met een volledige nieuwe opzet zijn diverse op de toe komst gerichte mogelijkheden direct uitvoerbaar. Het zwembad krijgt nu een beweegbare bodem en voorts wordt in het nu gekozen plan voorzien in een filmhal en een hotel met 25 bedden. Of dat hotel er definitief komt is evenwel nog niet zeker. De oorspronkelijke ge dachte sauna en squashbanen zijn uit bet project geschrapt, maar iondanks krijgt Barneveld (en de re- i) binnen afzienbare tijd weer de be- ikking over een zeer functionele fthal. Groter en mooier dan de door brand verwoeste voormalige limveehal. LEUSDEN/CENTRUM - De jjgdraad komt dinsdag 4 april om 00 uur voor een vergadering in de adzaal bijeen. De agenda luidt als 1 Opening. DONDERDAG 30 MAART 1977 lossen Het voordeel hiervan is, dat op dat gebied van de oververhitte stoom meer bekend is ZEEKLIMAAT De reden van de AKS om de proeven te doen plaats hebben in Amersfoort (Birkhoven) en Leusden (het open veld in Den Treek) is geen andere dan dat Nederland door zijn geografische ligging en het zeeklimaat (verdamping) zich daar uitstekend voor leent. Amers foort werd gekozen omdat de oudste geleerde als Russisch onderdaan schrijnende herinneringen heeft over gehouden aan de Duitse bezetting 1940-1945, en de jongere weten schapper Leeflang door familierelaties weet wat dat heeft betekend. Beide on derzoekers toonden zich verheugd, om door middel van deze proef Amersfoort in een zonnig eksperiment te laten de len. De afmetingen van het vrije veld van Birkhoven waren te gering Om een gro tere mogelijkheid te scheppen werd Den Treek in de proef betrokken De vraag is alleen of alle onderdelen, die gedeeltelijk uit Rusland en voor een ander deel uit Amerika komen, op tijd aanwezig zullen zijn. En of de ge maakte berekeningen juist zijn geweest om de aggregaten enerzijds op te stellen op het terrein van Birkhoven, anderzijds op het open veld van Den Treek Het eerste met een zeer aktief karakter, het tweede met een passieve taak. En wel om het resultaat op te nemen voor nadere bestudering, en verder onderzoek op grotere schaal. Waarbij beide werelden, Amerika en Rusland, worden betrokken in de geest van een groot onderling vertrouwen. Of die resultaten teleurstellend dan wel bevredigend zullen zijn de win kelende massa in de omgeving der proefplaatsen kan zaterdag on middellijk zelf konstateren of AKS suk- ses heeft of niet Bij sukses is zonnig weer verzekerd met een aangename temperatuur. Waar belangstellenden, die ter plekke een en ander van meer nabij gade willen slaan, rekening mee moeten houden, is het feit dat de grootst mogelijke orde in acht genomen dient te worden. De minste beweging of het ge ringste geluid kan de zeer gevoelige in strumenten hinderlijk beïnvloeden De winkelaars doen er dus verstandig aan op de mogelijkheid van druilerige weersomstandigheden te rekenen, voor het geval onze landgenoten gelijk voetbalsupporters zich weerbarstig ge dragen tegen orde en stilte Inmiddels wenst de krant de weten schappers zaterdag aanstaande veel sukses, en hoopt op zonnig weer voor de vele mensen, die hun wekelijkse boodschappen zullen doen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de vorige week woensdag gehouden expositie over het hoofdwinkelcentrum De Ha mershof - waar zo n 150 belangstel lenden een kijkje kwamen nemen - werd duidelijk, dat er gemeentelijke plannen bestaan om de Hamers veldseweg bij de Noorderinslag af te sluiten voor doorgaand verkeer. De andere plannen (gedeeltelijk af sluiten van de Hamersveldseweg nabij de Dissel of een richtingverkeer) waren reeds in een eerder stadium naar voren gebracht, maar van een gehele afsluiting werd voordien niet gesproken. Zoals bekend is binnen het CML en door middenstandsorganisaties voort durend gepleit voor een betere kom- munikatie tussen het nieuwe hoofdwin kelcentrum De Hamershof met de Ha mersveldseweg en de Biezenkamp „Maak van deze drie winkel-eenheden één gezellig winkelgebeuren en zorg er voor, dat de Noorderinslag daarbij niet als een barrière gaat werken", was het advies wat van die zijde werd gegeven. Men stond van de zijde van de ge meente niet onwillig tegenover deze suggestie. De door de gemeente nu in bewerking zijnde plannen en alternatie ven duiden echter op het tegenoverge stelde: automobilisten zullen dan vanaf de Hamersveldseweg niet meer over de Noorderinslag op het zuidelijke deel van deze weg kunnen komen. De Cen- trumweg zal dan de plaats innemen van de funktie, die de Hamersveldseweg (zuidelijk deel) vervult en zou kunnen vervullen. Jan van Sclpfffnlaarstraal a a- 1C Barneveld zorgl bovendien voor passende bewegingsvrijheid, tri 'n scherpe pri,s. Dit kostuum is er in bruin/beige of groen/beige. Wol mei polyester komgoren. let op de leren biezen op de schouders en de zokken En op de pri|S 298*" ccel£*lIlóp bleven zoals de mens waarschijnlijk van oorsprong was, is en wel zal blijven. Gelet op het gedrag van iedere nieuwe generatie. Gelukkig is het hoopvolle, dat van het kwade altijd het goede be staat. als tegenstelling. De dieren hebben zeer sterk ontwik kelde zintuigen, die hun ten dienste staan voor ontwikkeling en lijfsbehoud. Zij hebben daardoor een aanpassings vermogen aan de leefomstandigheden Dit heeft ertoe geleid, dat een paard niet het graafwerk kan verrichten van een mol, dat een olifant geen bladluizen eet gelijk het onzelieveheersbeestje of kan vliegen als een vogel of zwemmen als een vis. TECHNISCHE HULPMIDDELEN De mens bedient zich van technische hulpmiddelen om te graven, te vliegen en zich in het water op te houden. Ten goede en ten kwade, als bij vrede en oorlog. Het gaat erom het goede te be vorderen en het kwade te keren Zo ook met de oplossing van de behoefte aan grondstoffen - of zo men wil het tekort daaraan in een niet verre toekomst - voor het opwekken van energie ten be hoeve van handel en industrie. Al heeft er geen generatie van de zin tuigen bij de mens plaatsgevonden, vanwege zijn wil tot instandhouding van zijn soort, hij is begenadigd met ver stand- Naar ervaring kan door de mens gehandeld worden. Naar verbeelding kan geleefd worden. Een en ander heeft 17 Goedkeuring jaarrekening 1975 Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Leusden 18 Goedkeuring jaarrekening 1975 Groenstichting Rozendaal 19 Voorlopige vaststelling rekening grondbedrijf en gemeenterekening over het dienstjaar 1974 20 Vaststelling overeenkomst voor kredietverstrekking in rekeninq-courant 21 Instruktie sub-kassiers 22 a Herziening raming vergoedingen aan raadsleden; b begrotinqswijziqinq 1977 algemene dienst, nr. 50A; c. 10e begrotingswijziging 1978 algemene dienst 23 11e begrotingswijziging 1978 al gemene dienst: diverse subsidies 24 Rondvraag 25 Sluiting. geleid tot de ontwikkeling van weten schap en fantasie Beide elementen beïnvloeden elkaar Het is moeilijk vast te stellen bij een uitvinding of het uit sluitend de wetenschap is geweest, die het ons zonder vleugels mogelijk maakt om te vliegen, of de verbeelding. In ieder geval is het een feit, dat voor de wetenschap in dienst van de mens de verbeelding onmisbaar is Evenals de verbeelding de wetenschap nodig heeft om deze realiseerbaar te maken. Van beide begrippen zijn de mogelijkheden ombegrensd. De menselijke historie geeft tal van voorbeelden. ACHNATON Zo'n veertien eeuwen vóór Christus maakte Egyptes farao Achnaton een einde aan de veelsoortige priesterheer schappij Hij voerde de zonnegods- dienst in, de heliopolitaanse kultus. De zon als bron van alle levenskracht. Achnatons beroemde zonnehymne wordt heden ten dage nog met eerbied gelezen. Veertien eeuwen vóór Christus wendde Achnaton zich tot de zon. In de 20-ste eeuw na Christus moet de mensheid wéér bij de zon terechtkomen voor uitkomst in zijn pro blemen. UTOPIA De verbeeldingskracht der grote geesten spreekt eens te meer, wanneer de mens zich verdiept in het werk van de apostelen, die het Christendom ver kondigden Deze verbeeldingskracht bracht omstreeks de 15e-16e eeuw de ehtiek van het leven, wetenschap en kunst, op het spoor van de grote ont wikkelingen. Om enkele van de zeer vele grote denkers te noemen De En gelse staatsman Thomas More met zijn roman „Utopia" (1516( De in Rotterdam geboren Desiderius Erasmus met „De lof der zotheid" (1514). De latere Italiaanse Galileo Ga lilei (1564-1642), de natuurkundige astronoom met zijn waarnemingen der hemellichamen En de bekende Des cartes (1596-1650) door zijn verklaring der mechanica in de natuur. Waarbij de grootmeester der schilderkunst Remb randt van Rijn (1606-1669) toch niet vergeten mag worden. CONTINUERING VAN HET ZONLICHT De historie zou te zeer worden veronachtzaamd, wanneer niet de namen genoemd werden van de fan tasierijke denkers van het laatst der 19e en het begin van onze eigen eeuw. Zoals de Franse schrijver Emile Zola (1840-1902) bekend beschrijver der er felijkheid. Tevens bekend door zijn roman „Arbeid", waarin wordt mede gedeeld dat een jonge wetenschapper nagaat op welke wijze het zonlicht ge continueerd kan worden, om bij zons ondergang toch nog aangewend te kunnen worden als verlichting voor de bevolkingscentra. Of de Amerikaanse journalist Edward Bellamy (1850-1898) met de roman „In het jaar 2000" met de daarin voorkomende alinea: „Alle den kende wezens zijn het erover eens, dat de tegenwoordige samenleving het on heilspellende heeft van een tijd, waarin grote veranderingen te verwachten zijn. Het gaat alleen hierom, of ze ten goede of ten kwade zullen zijn Zij die menen dat de mens in de kern edel is, neigen naar het eerste oordeel, zij die in laag heid geloven, tot het laatste," A.K.S. In dit historisch licht gezien zal de oplossing van het energievraagstuk gezocht moeten worden in het teken van het goede. De Russische geleerde Wladimir Breinewsky, die de laatste tijd op de voorgrond treedt omdat hij zich bezighoudt met het vraagstuk van de energie-behoeften, heeft blijkbaar dat goede tot uitgangspunt genomen. Pro fessor Breinewsky heeft de Ame rikaanse wetenschapsboefenaren uit genodigd om aan het onderzoek deel te nemen. Aan beide kanten veel belovende studenten worden bij het onderzoek ingeschakeld. Van Ameri kaanse universiteitszijde is de bekende natuurkundige (met de Hollandse naam!) Prof. Dr. Jaap Leeflang aange wezen. Breinewsky en Leeflang hebben een brede commissie samen gesteld, die met het onderzoek reeds zó ver is gevorderd, dat praktische proefnemingen kunnen geschieden De commissie heeft zich van de aanvang af genoemd naar de combinatie van de woorden Argonauten en Kosmonauten, namelijk Argo Kosmos Studie, oftewel A.K.S. OPDRACHT AAN AKS De opdracht aan de AKS is: zonder meer na te gaan op welke wijze de warmte van de zon dienstbaar gemaakt kan worden aan het bevredigen van de energiebehoeften voor handel en indu strie. Zonder dat daaruit in de toekomst risico's voortvloeien voor het voortbe staan van de toekomst zelf. Hetwelk met de ontwikkeling van de kernenergie niet alleen denkbeeldig wordt geacht, maar zelfs gevreesd wordt. Bovendien moet er op de aarde geen toestand worden bevorderd zoals die reeds be staat op de zon, waar alle leven uitge sloten is vanwege de kernexplosieve hitte, die de zon zijn energie geeft om andere planeten als aarde en maan te verlichten en te verwarmen. PRINCIPE BRANDGLAS Meestal zijn grote ontdekkingen ont leend aan een klein oorspronkelijk idee De AKS tracht de onvoorstelbare om vang en de allesversmeltende hitte van de zon bruikbaar te transformeren voor de aarde. Met een niet te kostbar distributiesysteem, dat toegepast kan worden in alle werelddelen. De zon is universeel en moet dat blijven. Derhalve kan gesproken worden van een ontdekking van grote omvang naar een kleine formering. Een ontdekking, die eigenlijk geen ontdekking is, omdat de jeugd er sedert mensenheugenis al in slaagde om met een zogenaamd brandglas een hooiberg in brand te ste ken, zo huis en hof daar niet in betrokken werden. Met het laatste dus: kleine oorzaken, grote gevolgen. Voor de AKS zal het omgekeerde worden gehanteerd door de te grote zonnehitte voor de mensen op te vangen, te kon- serveren en te transporteren naar de plaatsen waar de electriciteitscentrales zijn gevestigd. Hoe groter het Megawatt-vermogen van ieder afzon derlijk is, hoe hoger de temperatuur der aan te voeren hitte moet worden opge voerd. Het probleem is echter, dat hoe hoger de temperatuur moet zijn, hoe groter de moeilijkheden der isolatiemiddelen worden om de omgeving daartegen te beveiligen. De AKS is zoals gezegd reeds zo ver gevorderd in het inzicht der problemen, dat zaterdag aanstaande proeven worden genomen op verkleinde schaal (uiteraard! Red.) a. met de berekende brandglazen; b. waar het gaat om het gebruik van oververhitte stoom: te bestuderen of de produktie daarvan niet dichter bij de zon kan plaats hebben. Het isolatie probleem ter beveiliging van de mensen zal dan eenvoudiger zijn op te 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken - mededelin gen. 4. Bestuursmutatie. Het dagelijks be stuur stelt voor om Marga Jongen als bestuurslid van de Jeugdraad te benoemen. 5. Verslag evaluatiedag. 6 Brief aan het kollege van B. en W. 7. Organisatie collecte nationaal Jeugdfonds. 8. Kennismakingsgesprek met de heer J Burger De heer Burger is maatschappelijk werker voor de regio Eemland, en wil graag ken nisnemen van de wijze waarop de Jeugdraad in haar werk raakvlakken heeft met zijn werk als maatschappelijk werker 9. Stand van zaken met betrekking tot het invullen van de subsidie aanvraag formulieren. 10. Rondvraag en sluiting. LEUSDEN/CENTRUM - De zaterdag voor Pasen was het weer „paaseierendag" in het Lock horsterbos, een evenement dat de speel- en rekreatievereniging Blijhof nu al jaren achtereen met geweldig succes organiseert. Ondanks het onbestendige weer kwamen ook nu veel sportieve ouders op de fiets naar het clubgebouw om hun kinderen naar het Lockhorsterbos te begeleiden Een geweldige opkomst, vinden de mensen van de leiding, die zelf hun toe vlucht namen tot de auto Gelukkig hiel den de fietsers het droog, maar in het bos was het afgelopen met de „goedgemutstheid" van de weergoden en kreeg iedereen een hemeldouche. Hoewel het zoeken tussen de natte bla deren niet zo gezellig was (de kinderen merkten daar overigens weinig van) werden er toch veel eieren gevonden. De winnaars zijn in de leeftijdsgroep van 4 t/m 6 jaar Lisette Kippersluys met 11 eieren; in de groep van 7 t/m 9 jaar ging Erwin Stevens met 6 eieren met de eer strijken en bij de 10 t/m 12-jarigen was dat Erik Hoitinga met 8 eieren Gezamenlijk keerde men terug naar het clubgebouw, waar de kalk- eieren werden ingeruild voor echte geverfde eieren. Een bekertje limo nade ging er ondanks alle nattigheid nog best in en zo kwam er weer een einde aan een geslaagd gebeuren. LEUSDEN - Woensdagavond 22 maart konden de ouders komen zien hoe de kleuters van de Christelijke kleuterschool „De Woelige Hoek" in Leusden-Zuid dagelijks bezig zijn. Hoofdleidster mejuffrouw G.W. van der Neut en leidster mejuffrouw F. Orsel hadden de kinderen kennis laten maken met het openbaar ver voer, en wel met de Nederlandse Spoorwegen. Door de hal heen hadden ze verbin dingen gemaakt met de klaslokalen via van zwart papier geknipte rails. En daar stonden wagons op te wachten, ge maakt van aardbeidoosjes met daarin grasjes waarop eitjes lagen in verband met de Paasdagen. De kinderen hadden met de leidsters, telkens in een groepje van vijf kinderen, een treinreisje gemaakt naar Baarn Daarbij waren de begrippen station, perron, loket, kaartjes kopen, retour, enkele reis, de kleuters door de praktijk van het samen doen met de juf duidelijk geworden De hele school deed eraan mee. de jongsten zowel als de oudsten. Ze wer den gekonfronteerd met het begrip overweg. Voor een overweg moet je stoppen, want er passeren treinen. Sommige kinderen hadden het geluk, dat ze op het station in Amersfoort het bekende Pontreintje zagen staan. Als dat treintje in Leusden passeert, wordt het licht bij de overweg rood, en moet je stoppen De pet van de stationschef was een houvast. De man met die pet op geeft het vertreksein, en fluit lang en schril. Op de tafeltjes lagen op de kijkavond dan ook allemaal rode stationchef petten. Elk kind moest natuurlijk zo'n pet op. Zelfs aan moeilijke begrippen als In- tercitytreinen werd aandacht besteed. De Nederlandse Spoorwegen zonden erg veel aardig materiaal, waarmee de kinderen tafeltjes inrichten. Ook leerden ze allerlei leuke liedjes over de spoorwegen „Conducteurtje, knip mijn kaartje. Neem mijn hondje mee". Verscheidene kinderen hadden knip- tangetjes meegebracht, en daar moch ten naar hartelust kaartjes mee geknipt worden. Van eierdozen werd een station ge bouwd. Blokken waren voor emplace menten natuurlijk ook erg geschikt. De kinderen waren geweldig in die treinen en alles wat daar omheen speelde, geïnteresseerd. Ze maakten er ook di verse werkstukjes van, met plaatjes en tekeningen. Er waren verscheidene kinderen, die hun echt rijdende treintje van thuis meebrachten De traditie getrouw waren er op de kijkavond ook weer voorjaars aanduidingen: de plantjes, die uit de bonen tevoorschijn kwamen, de Paas- kippetjes, en versjes als „Ik huppel van blijdschap", wat betrekking had op een werkstuk over voeten, maten en schoe nen. De ouders en belangstellenden ge noten. De leidsters van „De Woelige Hoek" konden tevreden zijn.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7