Kaartsysteem bejaarden komt er (nog) niet Van boze opzet geen sprake! KVP RESOLUUT TEGEN VOORSTEL.. Sjoelclub „Sjoemel" moet nog even op subsidie wachten Kort door de raad Fjfj VEEL LOF VOOR WERK VAN UW, MAAR. Selectief... Leusden tegen politisering van „Eemland" DE HEER BERGSMA EN TREECKSANGH i Ingezonden: 4 Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 6 APRIL 1978 (Van de redaktle) LEUSDEN - Zelden zal de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters afdeling Leusden zoveel lof voor haar werk op één avond uit de monden van tal rijke raadsleden hebben gehoord. Maar niettemin kon een voorstel van datzelfde UW en college van b en w om te komen tot een kaartsysteem, waarin alle namen en adressen van 65 plussers in Leusden zouden moe ten worden opgeborgen, geen genade vinden in de ogen van de zelfde raadsleden. Een eerdere op roep via een ingezonden stuk in de Leusder Krant van vorige week had z'n werk gedaan. Hieruit bleek over duidelijk, dat ook de bejaarden zelf, die niet werden gehoord over dit voorstel, niet bepaald zaten te sprin gen om een dergelijk adressen- systeem, waarvan je je altijd moet afvragen wat er mee wordt gedaan. Er kwamen binnen enkele uren maar liefst 38 reakties binnen van 65- plussers, die te kennen gaven niet van deze inmenging in privé-zaken gediend te zijn. De heer Dijkstra (lijst 6) opende de rij van sprekers en sprak - evenals alle andere sprekers - veel woorden van lof voor het meer dan voortreffelijke werk van de UW. „Maar", zo voegde hij er onmiddellijk aan toe", ik kan geen sym pathie opbrengen voor de voorgestelde registratie. In principe is onze fraktie daar tegen. Het is een kwalijke zaak en wie de tweede wereldoorlog bewust heeft meegemaakt, zal het met me eens zijn, dat registratie van personen uit de boze is". Mevrouw van Amerom (WD) „Wet telijk is er geen enkel bezwaar tegen om dit systeem op te bouwen, waarin alleen sprake is van naam, adres, leeftijd en telefoonnummer". Zij vroeg zich echter af hoever je kunt gaan met zo'n registra tie. Er moeten bepaalde voorwaarden aan verbonden zijn, vond zij. Overigens vond zijn het een goede zaak, dat dankzij een dergelijk kaartsysteem iets gedaan kan worden aan de eenzaam heid van de bejaarde mens". Zij was overigens de enige die zo positief haar oordeel gaf, samen met haar fraktiege- noot de heer Bergsma Ook de heer Van Maanen (AR/SGP) had geen goed woord over voor het voorstel, ondanks de waar dering voor het werk van de UW. „Ook met dit voorstel gaat onze frak tie niet akkoord. De privacy van de burger dient gewaarborgd te worden en er dienen keiharde voorwaarden te zijn, waaraan voldaan moet wor den. Neem dit voorstel maar weer te rug", was zijn suggestie. De heer Bokkers (KVP) zei ook erg veel respekt te hebben voor het werk van de UW, maar hij vond de garanties onvoldoende. „Ik ben enorm geschrok ken -van het aantal telefoontjes na de oproep in de Leusder Krant aan bejaar den om hun mening te geven. In de korte tijd tussen verschijnen van de krant en deze raadsvergadering (enkele uren), kwamen maar liefst 38 telefoontjes binnen. Alle reakties waren zonder meer negatief ten opzichte van het voorstel". Op grond van on voldoende waarborgen en het feit, dat de bejaarden zélf blijkens de reakties geen voorstander zijn, weesde fraktie het voorstel van b en w af Mevrouw Verduin (Progressief Leus den): „Ook wij hebben natuurlijk alle lof voor het werk van de UW". Zij was nogal boos over het feit, dat in het des betreffende verslag van de commissie de mening van de frakties over deze zaak onjuist was weergegeven. Iets, waar ook de heer Van Maanen (AR/SGP) reeds over was gevallen Mevrouw Verduin over het voorstel zelf: „Het blijft een persoons-registratie en dan juist ook van een kwetsbare groep, die zich niet kan verweren Wij achten dit een betuttelend optreden, zonder dat hier door de bejaarden om is ge vraagd". Zij vond, dat wanneer er be jaarden zijn. die hulp nodig hebben, daar gediplomeerde maatschappelijk werksters voor zijn. Wethouder Van Woudenberg (Van de redaktle) LEUSDEN - „Er wordt toch niet ge sjoemeld door de raad", fluisterde een belangstellende toehoorder op de publieke tribune, nadat de raad van Leusden had besloten om niet over te gaan op het verstrekken van een garantiebedrag van meer dan vier ton ten gunste van de nieuwe sjoelclub „Sjoemel". Er zal eerst nog eens moeten worden gepraat, vond het college en de raad was het daar roerend mee eens. De heer Bergsma (WD):,,Dit voorstel heeft z'n positieve en zijn nega tieve kanten. Het positieve is in ieder geval, dat het college heeft bewezen heel erg snel een voorstel op de agenda te kunnen plaatsen. Dat geeft hoop voor de toekomst". Negatief vond hij, dat het voorstèl niet in de verschillende com missies is behandeld (noch in financiën [èn welzijn, noCh.in ruimtelijke ordening) en dat ook het CML. niet met deze nieuwe situatie in het tweede fase bestemmingsplan is gekonfronteerd Ook is er, volgens de heer Bergsma, volkomen voorbij gegaan aan de in spraak van de niet-sjoelers. De heer Dijkstra (lijst 6) vond het een erg intelligente bnef, zoals die was op gesteld door het bestuur van de sjoelclub. Hij had de brief dan ook enkele keren moeten lezen om de bete kenis hiervan volledig te kunnen omvat ten. Hij vond trouwens, dat de sjoelers die bak zelf wel kunnen betalen en hij vond een bedrag van vier ton voor de schijven dan ook schromelijk overdre ven. Per schijf kwam dat op een bedrag van 16.000,-. „Ik heb het laten uit rekenen, maar vier ton is te veel om de schijven in zilver te laten uitvoe ren en te weinig om in goud. Ik stel voor om het bedrag te verhogen tenzij we niet met goud mogen smijten". een nationaal sjoemelcentrum te stich ten, waardoor we er verzekerd van kunnen zijn, dat we. tal van landelijke politici zullen aantrekken" Voorzitter Rademaker besloot de diskussie met de opmerking: „Honi soit qui mal y pense" of om het in gewoon Nederlands te zeggen en hij pakte onder ademloze stilte van raad en publiek een doos „Mens erger je niet" uit en zette die met een veelbete- kend gebaar voor zich Op de vraag of de voorzittershamer met anti-tikvilt is uitgerust, moest men het antwoord schuldig blijven. Rest ons nog even de aandacht te vestigen op de zeer resolute houding van KVP-woordvoerder Bokkers, die zijn rug rechtte en fier sprak:„Meneer de voorzitter. Aange zien de eerste paal - volgens uw voorstel - op 1-4-1978 wordt gesla gen, wensen wij ons nadrukkelijk van dit voorstel te distanciëren". Hoe noemen ze dat ook al weer? Burgemeester Rademaker: mens erger je niet De heer Mandemaker (P L.) „Ik ga volledig mee met de heer Bergsma. Het pluspunt is namelijk ook, dat door dit subsidiebedrag, Leusden tenminste tot een verantwoord bedrag per inwoner komt voor welzijnsvoorzieningen, in- plaats van twee kwartjes, zoals kort geleden is berekend. (Opmerking tussen door: „En dat dan zonder rijks bijdrage".). We hebben de kans om nu (Van de redaktie) LEUSDEN - Dat je voorzichtig moet zijn met het maken van op merkingen, bewees donderdag avond voorzitter Rademaker wel tijdens de openbare raadsverga dering. De heer Ossendrijver klaagde er over, dat er bij de inge komen stukken nü pas een stuk zat, dat de raadsleden aan hadden kunnen vragen vóór 10 januari j.l (over de PUSW). Waarop burgemeester Ra demaker lakoniek: „Nou doen we wat u gezegd hebt en nou is het weer niet goed. In een vorige ver gadering hebt u als raad gezegd, dat u verschoond wenst te blijven van allerlei overbodige papieren. U zei ons, dat wij selectief te werk moesten gaanDe vraag is nu wat er geselecteerd moet wor den en wat niet. Daar hebben we de raad echter donderdagavond niet over gehoord (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden is tegen politisering van het Samenwerkingsorgaan Eemland, ook al hebben de meeste andere aangesloten ge meenten verklaard er voor te zijn naar aanleiding van een desbe treffende motie van de gemeente raad van Soest. In de Leusdense raad was het alleen Progressief Leusden die bij monde van de heer J. Mandemaker pleitte vóór politisering. De andere frakties waren tegen op grond van het feit, dat dan een begin werd gemaakt met het realiseren van een vierde bestuurslaag naast rijk, provincie en gemeente, zonder dat duidelijk is wat de konsekwenties op lan gere termijn daarvan zijn. De VVD-woordvoerder Bergsma wees die vierde bestuurslaag op principiële gronden af. „De afstand tussen de overheid en de burger wordt daardoor nog groter en wellicht op een gegeven mo ment onoverbrugbaar. Het is wél juist om de provincie méér taken te geven (die nu door de provincie worden verricht) na invoering van de „provincie nieuwe stijl". Ook de heer Van Maanen (AR/SGP) was die mening toege daan. Zijn fraktie had geen enkele behoefte aan de motie van Soest. De heer Mandemaker wees ech ter op de praktische kanten van een gepolitiseerd samen werkingsorgaan. „Wij zitten ook niet te trappelen van ongeduld om een vierde bestuurslaag te kreëren. Maar we hebben te maken met de praktische kanten van de zaak. Het voorstel van Soest is een ernstige poging om tot een zwaardere taakstelling van het samenwerkingsorgaan te komen. Er wordt in feite van ons de bereidheid gevraagd om mee te gaan in een verdere studie ten aanzien van die uitbreiding der taken". Zelfs déér voelde de raad niets voor. Met alleen de fraktie van P.L. tegen werd het voorstel van b en w aangenomen en de motie van Soest afgewezen. (CHU) kon zich voorstellen, dat de raad over deze belangrijke zaak mee wilde praten. Hij vond echter niet, dat het voorstel met de nodige slor digheden naar voren was gebracht. „Om voor al deze mensen heel veel fijne dingen te kunnen doen", aldus de wethouder, „is een volledige re gistratie eigenlijk onontbeerlijk. We zullen nog voorwaarden bedenken, ook al heeft de bescherming van de burgers ook in dit voorstel bij ons voorop gestaan". Het voorstel werd daarop door b en w voor de tweede keer teruggetrokken, evenals enkele maanden geleden, toen de raad de zelfde bezwaren naar voren bracht als vorige week donderdagavond. Dat werd vanaf de publieke tribune met een solo-applaus van de heer Wisman beloond... Mevrouw van Amerom (VVD): kaartsysteem zou goede zaak zijn. OP DE ZEEPKIST LEUSDEN - Voor zover donderdag avond was te peilen, maakt Progressief Leusden niet veel kans om tijdens de dinsdagmorgen-markt de politieke waarde van de aangesloten partijen aan de markt te kunnen brengen Wet houder Wagenaar van Marktzaken wees er op, dat de raad een markt- verordening had aangenomen, waarin duidelijk stond, dat dit niet was toege staan. Hij vond, dat veel beter een soort „speakers-corner" kon worden inge richt bij de Riezenkamp, waar men op zaterdag naar hartelust zou kunnen praten over de politiek van alle dag. Burgemeester Rademaker stelde voor. dat de partijen, die graag een kraam op de markt of op andere dagen wilden hebben, even een klein briefje naar het college sturen met de dagen, waarop men de politieke koopwaar aan de man of vrouw wil brengen. Het zal wel op een zeepkist worden KIEVITSEI Het officieel in ontvangst nemen van een kievitseial dan niet de eerste, vond mevrouw Verduin een milieu- vijandelijke daad „Ik was blij, dat het enkele jaren geleden door uw voorgan ger was afgeschaft, maar nu las ik tot mijn verbazing, dat u de traditie weer in ere hebt hersteld Ik zou graag van u horen, dat dit een eenmalige zaak is en dat u de eieren volgend jaar niet meer in ontvangst zult nemen". Burgemeester Rademaker kon haar dat niet beloven. Hij wees er op, dat hij zich zelf niet wilde vergelijken met de (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Bergsma, frak- tievoorzitter van de VVD in de raad, nam vorige week donderdag tijdens de raadsvergadering het woord „wanbeleid" terug inzake het finan ciële beheer van het Gemengd Groot Toonkunstkoor „Treecksangh". Hij deed dat na een verklaring van wet houder Van Woudenberg. De heer Bergsma: „Als dat artikel in de Leusder Krant de werkelijkheid zou hebben weergegeven, zouden wij als fraktie eigenlijk het „predikaat wanbe leid" hebben verdiend. Dan is een ex- Mevrouw Verduin (PL): „Aanvaarden eerste kievits-ei milieu-vijandelijke daad". koningin en dat hij persoonlijk geen be zwaar had tegen dit gebruik. Het milieu-vijandelijke ervan zag hij niet zo in. Mevrouw Verduin: „Het is toch wel degelijk zo. dat het in ontvangst nemen van zo'n eerste ei de eierrapers aan spoort om zo snel mogelijk te rapen Dat gaat ten koste van het eierenbestand". De heer Rademaker beloofde er over na te zullen denken. Wij van de redaktie zullen hem daarbij een handje helpen. Wat ons betreft zullen we volgend jaar elke officiële handeling rond het eerste, tweede of wat voor kievitsei ook, vol komen negeren. Geen foto, geen bericht met de naam van de vinder Wij beloven niet, dat wij er volgend jaar niet opnieuw een commentaar aan zullen wijden, mocht de heer Rademaker toch officieel als burgemeester zo'n ei in ont vangst nemen.. DE VOR Het is geen gemakkelijke zaak om de woningbouw in Achterveld te realiseren zonder dat een overeenkomst is bereikt over de grond, met de heer De Vor, zo deelde wethouder Wagenaar mee, die al eerder een afspraak met de heer De Vor had willen maken, maar daarin niet was geslaagd wegens het verblijf van de Achterveldse tractor-importeur in het buitenland. Op korte termijn zal als nog getracht worden een gesprek te ar rangeren. Dit naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Os sendrijver (KVP) WONINGBEHOEFTE Rond 1 mei zullen de resultaten van het woningbehoefte-onderzoek, dat de gemeente Leusden instelde, bekend kunnen worden gemaakt, aldus een mededeling van wethouder Wagenaar op een vraag van de heer Van Tiel. Een VVD-onderonsje, dus. cuus namens onze fraktie op haar plaats. Onze vraag is dan ook, of de wethouder achter dat voorstel blijft staan". Overigens vond de heer Bergs ma het een onmogelijke zaak om elk voorstel bij de bron na te trekken op haar juistheid. Wethouder Van Woudenberg legde uit, dat er sprake is geweest van een reeks misverstanden, hoofdzakelijk veroorzaakt door de voorzitter van het koor, die niet in Leusden woont en der halve niet op de hoogte was van de in Leusden gebruikelijke gang van zaken. Wethouder Van Woudenberg:,,Zowel Treecksangh als het college heeft geen behoefte deze zaak weer opnieuw op te rakelen. Wij geven echter toe, dat de penningmeesteresse van het koor er in ons voorstel bijzonder slecht is afge komen Zij kreeg de hele zaak aange wreven. Het is een bijzonder goede penningmeesteresse en het woord „wanbeleid" is bij haar zwaar aange komen. Wie de schuldige is, laat ik ver der in het midden, anders wordt het een nietes-welles-spelletje". Na de verklaring van de wethouder onderstreepte de heer Bergsma nogmaals, dat het nooit zijn be doeling is geweest een ijverige pen ningmeesteresse in persoon te tref fen. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) PERSOONLIJKE REACTIE OP ONHEUSE AANVAL UIT DE GE MEENTERAAD Op donderdag 23 maart j.l. bracht de Leusder Krant verslag van een Onderzoeksrapport van de Nationale ^aad voor Maatschappelijk Welzijn. In dit onderzoek onder 10 kleine ge- ieenten tussen 10.000 en 25.000 in- oners werd bekeken hoe de wel zijnsplanning op gang was lekomen. Leusden hoorde tot die lien gemeenten, omdat bij de Natio nale Raad was doorgedrongen, dat In Leusden een lijvige discussienota was uitgebracht onder de veelzeg gende titel „beleidsplan welzijns voorzieningen" (de inmiddels in de spreektaal tot „groene nota" omge doopte nota, waarover het nodige gepubliceerd is). De bedoeling van de Nationale Raad was de volgende Door de Rijksoverheid en met name het minis terie van CRM is een nieuw beleid uit gezet, dat erop neerkomt, dat men voor 't terrein van het specifieke welzijns werk van gemeenten verwacht dat zij een welzijnsplan voorbereidt. In tegen stelling tot vroeger wil men af van recht streekse subsidiëring van allerlei locale en regionale welzijnsinitiatieven, omdat de indruk overheerst dat vanuit Den Haag geen goed overzicht te verkrijgen is van de betekenis van deze welzijns initiatieven voor de locale, regionale situatie. In welzijnsland is zo langza merhand een veelvoud van susidies, regelingen en bemoeienis ontstaan, die het welzijn als zodanig niet direct ten goede komt. Gemeenten subsidiëren uit eigen middelen, provincies doen daar zo hier en daar wat bij en het Rijk subsidieert. In sommige gevallen ge beurt dat met koppelsubsidies (ge meente, provincies en rijk betalen ieder een deel en hebben de voorwaarden aan elkaar gekoppeld), in een aantal gevallen niet Om tot een systematischer en de mocratischer aanpak van het welzijns werk te komen, wil men veel van de gegroeide bemoeienis van het Rijk de centraliseren het Rijk beslist niet langer zelf over subsidies, maar laat het geld van rijkswege stromen via de ge meente, die daarvoor een plan moet ontwerpen Tot zover de systematiek Om alles democratischer op te zetten, met een grotere duidelijkheid over de verantwoordelijkheid voor de subsidië ring. wordt als voorwaarde gesteld, dat bij de voorbereiding van dit gemeente lijke welzijnsplan de bevolking en de dragers van welzijnsinitiatieven betrok ken worden. De Nationale Raad voor Maat schappelijk Welzijn wilde met dit onder zoek eens nagaan hoe dit nieuwe beleid van het Rijk door de kleinere ge meenten is opgepakt. En kwam daar voor ook naar Leusden. Mo mentopname van de Leusdense wel zijnsplanning was de zomer van 1977. De gemeenteraad had nog geen be slissing genomen over de groene nota. Ook was nog geen beslissing genomen over de voorbereiding van een edu catief plan (onderdeel van een wel- 'zijnsplan). In die momentopname kwam Leusden - zoals iedereen uit de publicatie van de Leusder Krant heeft kun en lezen - er bekaaid af De ge meente hoeft zich over deze rapportage niet boos te maken. Van de ruim 800 gemeenten in ons land is er pas sprake van enige aanzetten tot welzijnsplanning in 200 gemeenten (die zich vooral hebben toegelegd op de educatieve planning) Dat er dus een begin is gemaakt met welzijnsplanning, valt in de gemeente te prijzen Het rapport van de Nationale Raad wijst echter op enkele andere punten. Bijvoorbeeld op het feit, dat Leusden tot op de dag van vandaag heel spaarzaam gebruik heeft gemaakt van welzijnssubsidies van het Rijk voor sociaal-culturele activiteiten en voor gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening Vandaar dat de Natio nale Raad opmerkt, dat er in Leusden per hoofd van de bevolking slechts twee kwartjes op deze wijze gespendeerd worden, tegen 10.- gemiddeld in de Nederlandse gemeenten Feitelijk heeft Leusden zich als voormalige groeikern weinig gelegen gelaten van de moge lijkheden, die ze had om subsidies aan te vragen voor nieuwe welzijnsactivi- teiten. Daarom is Leusden tot vandaag voor een deel van de maatschappelijke dienstverlening en gezondheidszorg op Amersfoort aangewezen. En omdat al lerlei welzijnsinitiatieven uit het verleden verstoken zijn gebleven van subsidies, zijn vele initiatieven weg gezakt. Nu Leusden niet langer erkend wordt als groeikern is de voorkeursposi tie in de rijkssubsidiëring weggevallen en kan het gebeuren, dat een aanvraag van de Stichting Jeugdraad Leusden van het afgelopen jaar voor een be roepskracht voor jeugd- en jongeren werk bij het ministerie van CRM geen gehoor krijgt, mede vanwege de krappe financiële situatie van dit moment. Dit gegeven, de voorstellen die er in de afgelopen twee jaren van verschillende kanten zijn gedaan om aan die situatie in Leusden iets te doen, en waarvan het rapport van de Nationale Raad melding maakt, had de gemeenteraad tot na denken moeten stemmen In plaats van uit te coepen, dat er „van boze opzet sprake is", „dat de berichtgeving tendentieus is", „dat hier sprake is van rancuneuze bezigheden van een ex-medewerker van de afdeling welzijn van de gemeente" had men de hand in eigen boezem moeten steken en een serieuze gedachtewisse ling moeten houden over de conclusies uit het rapport van de Nationale Raad. De aantijging in de richting van de „ex-medewerker van de afdeling wel zijn" is in deze bijzonder on rechtvaardig, zeker als men bedenkt dat de afdeling welzijn in de afgelopen twee jaren het vertrek van drie mede werkers heeft ondergaan en een geheel nieuwe bezetting heeft gekregen. Te veel heeft de discussie in de gemeente raad zich begeven in het vlak van de partijpolitiek, waarbij Progressief Leus den (PvdA. D'66, PPR, PSP) met con structieve voorstellen voor een meer in de lijn van CRM liggende benadering werd verweten „mooi-weerpolitiek" te bedrijven en het gemeentelijk beleid door de andere partijen als „hun" beleid werd geïdentificeerd zonder erbij na te denken hoe een en ander in samenhang met de hogere overheden zou kunnen worden bijgestuurd De schrijver van het rapport van de Nationale Raad is ten onrechte beticht SCHOOLRAAD VERGADERT LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 6 april, vanavond dus, komt de Gemeenschappelijke Schoolraad voor het Openbaar On derwijs Gemeente Leusden bijeen in de Raadzaal in het gemeentehuis. Op de agenda van deze vergadering - die om 20.00 uur begint - staan o.a. „Bekeersvormen openbaar onder wijs" en „Benoemingsadvies commissie". De schoolraadvergaderingen zijn openbaar. een tendentieus rapport geschreven te hebben. Wat hij heeft gedaan is een weergave maken van de stappen, die de gemeente heeft genomen en enige achtergrondinformatie verzamelen hoe dat bij verschillende groeperingen is overgekomen. En dat deze on derzoeker vertrouwen inboezemt, mag men verwachten nu hij een nieuwe be trekking heeft gevonden bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Kennelijk is door dit rapport wel een •gevoelige snaar geraakt. Het doet pijn te moeten lezen dat het beleid in het verleden onvoldoende is geweest en dat in de aanvang van de welzijns planning de juiste richting nog niet ge vonden is. Leusden mag zich echter gelukkig prijzen, dat er nog veel hersteld kan worden. In een nieuwe gemeente kan een beleid bij het begin starten met gebruikmaking van de nieuwste ge gevens. Met de „groene nota" is doorzicht gekregen van de wijze, waarop de gemeentelijke subsidies momenteel worden besteed. De bij sturing kan dus direct beginnen. De democratische opzet zoals die wen selijk is kan aansluiten bij datgene, dat op particulier initiatief binnen het Comité Milieuzorg Leusden aan ideeën is ontstaan. De werkgroep welzijn van het CML heeft enkele weken geleden een blauwdruk ont worpen van een brede welzijns planning, zoals die binnen de termen van de Rijksoverheid wordt ver wacht. Ook Progressief Leusden wees die weg verleden jaar maart al aan. Leusden kan nog boven aan de lijst van kleine gemeenten komen, die de welzijnsplanning juist aanvat. Maar daar is wel de wil voor nodig. En een zakelijke analyse van de be staande situatie. Maar misschien moeten daarvoor eerst andere men sen in de gemeenteraad verkozen worden. Leusden, 3 april 1978 Pieter Arts.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5