ie Leusderheide is in nood POLITIE Itichtse Milieufederatie trekt aan de bel: ABTB vergaderde en keek film Bijzondere prestatie decorbouwers „Eendracht" Zeepkist- race op 1 mei in Wetering Kleding-beurs Jazz- succes in Groot Krakhorst Bijeenkomst NCVB Kinderspelmiddag Leusder Krant - plaatselijk nieuws volgend stencil, dat in ruime mate zal worden verspreid, verstrekken, doch men hoopt, dat de jeugd nu al aan de slag gaat om op 1 mei met iets moois voor de dag te komen Nog ruim 3 weken heeft de jeugd de tijd om de fan tasie de vrije loop te laten. ,,Ga nu alvast aan de slag, dan zien wij jullie op Koninginnedag", zo besluit de wijk raad de Wetering haar eerste publica tie. verloren en gevonden GEVONDEN VOORWERPEN: Bij de politie te Achterveld, tel. 03425-1607 is als gevonden op gegeven een verzekeringsplaat van bromfiets MLB 575; Sleutelhanger waarop letter N met twee sleutels. ,,Doe maar niet, thuis denken ze toch dat je je toestel scheef gehou den hebt DONDERDAG 6 APRIL 1978 (Van de redaktie) LEUSDEN - Kortgeleden kwam het jaarverslag uit van de Stlchtse Mi lieufederatie. Naast een lange lijst van zaken, waar de federatie zich mee heeft bemoeid (via bezwaar schriften e.d.) bevat het jaarverslag ook een interessant hoofdstuk over de Leusderheide. De Leusderheide Is het grootste overgebleven heide veld in de provincie Utrecht en is in nood. schrijft de milieufederatie. Voor de geïnteresseerden nemen wij dit deel van het verslag over. TERREIN IN NOOD: DE LEUSDERHEIDE „Heidevelden bedekten zo'n tachtig jaar geleden onafzienbare oppervlakten van onze zandgronden. Thans is het een schaars terreintype. In Utrecht kon den slechts enkele heidevelden ont snappen aan de ontginnings- en be plantingsdrift van de eerste helft van deze eeuw, vaak dankzij het feit, dat Kleine lapjespoes. VERLOREN Kinderfiets met steunwieltjes; zwarte damesfiets, zilveren armband; por temonnee met inhoud, plastic brieven bus. WEGGELOPEN Grijswit gestreepte kater. Inlichtingen worden u gaarne ver strekt door de Rijkspolitie te Leusden- Zuid, Oude Rijksweg-Arnhemseweg, telefoon 033-44444. MUNITIE GEVONDEN Zondag 26 maart werd de politie ge waarschuwd dat er munitie was gevon den bij Huize Schutterhoef. Het betrof hier enkele tientallen geweerpatronen. De politie heeft het gevaarlijke .spul in beslag genomen om het onschadelijk te maken. CROSSENDE JEUGD Op dinsdag 28 maart kwamen er klachten bij de politie binnen over de rondracende jeugd op Maisland. De jeugd hield races met bromfietsen en het publiek moest af en toe noodsprongen maken om niet te worden aangereden. Vooral voor de kinderen was het crossen zeer gevaarlijk. De politie heeft de daders niet in de kraag kunnen vat ten. VERNIELINGEN AAN FIETSEN Vrijwel elke maandagavond tussen 19.00 en 20.00 uur vinden er vernielin gen plaats aan de fietsen, die gestald staan bij de sportzaal aan de Middenweg te Leusden-Centrum. Ban den worden doorgesneden, koplampen worden losgerukt. De politie heeft toe gezegd om hierop extra toezicht te hou den. CROSSFIETS IN BESLAG GENOMEN Op woensdag 29 maart moest de poli tie een crossbromfiets uit het verkeer nemen. Met deze bromfiets werd door een Leusdense jongen niet alleen ge- crossed, maar ook op de rijweg gereden. De politie nam het vehikel in beslag. BROMFIETS EN TWEE HELMEN GE STOLEN De heer D. H. B uit Leusden had op vrijdag 31 maart zijn bromfiets op slot gezet op het parkeerterrein aan de Pa- radijsweg. Aan het slot had hij ook de twee bromfietshelmen vastgezet, die hij en zijn medepassagier droegen. Toen hij terugkwam van zijn wandeling in het bos, vond hij alleen een doorgeknipt slot en twee andere helmen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BEKEURING Bij de controle van donderdag 30 maart moest de bestuurder van een auto worden bekeurd, wegens het njden met onvoldoende verlichting. De Leusderheide: in nood. een jaar na het van kracht worden van het bestemmingsplan zal Leus den een gedetailleerd stelsel van be stemmingen en voorschriften klaar moeten hebben. Het plan ligt echter bij de Raad van State en is dus voor lopig nog niet onherroepelijk. Het zou de gemeente sieren als nu vast begonnen werd met de voor bereiding van de door Gedeputeerde Staten gewenste detaillering. Erg LEUSDEN/CENTHUM - Vorige week donderdag werd in „de Til" de jaarvergadering van de ABTB ge houden. Voorzitter C. A. van 't Kloos ter kon helaas maar weinig leden verwelkomen. Wel waren er verte genwoordigers van de zustervereni gingen CBTB en ULG. Na het jaarverslag van secretaris G. Th. v. d. Hengel was het woord aan penningmeester S. G. Tolboom, die zijn verslag met gunstige cijfers af kon slui ten De bestuursleden G Th v d. Hengel en P. E. Tolboom waren aftredend De laatste stelde zich niet herkiesbaar Als nieuw bestuurslid werd de heer G. Th. de Groot bekozen terwijl secretaris v. d. Hengel werd herbenoemd. Na het be spreken van het jaarlijkse uitstapje werd tenslotte een film over het „oude" Hamersveld en Leusbroek getoond door de heer P. A. Waals. Deze uit 1960 daterende film, liet weer duidelijk zien, hoeveel er de afgelopen jaren in onze gemeente veranderd is LEUSDEN/CENTRUM - Er staat momenteel op het toneel in de grote zaal van 't Ros Beyaart één van de fraaiste decors die toneelvereniging „Eendracht" ooit bouwde. Het is het resultaat van de samenwerkingn- tussen de amateurtonelisten en de Amersfoortse ontwerper Victor Vis ser. De heer Visser, die in het verleden enkele malen voorstellingen van Een dracht bijwoonde, vond dat de decors - hoe fraai uitgevoerd ook - wat meer aan de moderne tijd aangepast zouden kunnen worden. En toen hij bij de repeti ties voor „Celia" in contact kwam met de Eendracht-leden en zijn ideeën voor een nieuw decor ontvouwde, waren die leden meteen enthousiast Geleid door de adviezen van de heer Visser (die dit werk geheel belangeloos deed) maakte de enthousiaste technische ploeg er iets fraais van, zoals het publiek zaterdag zelf zal kunnen zien, als „Ce lia" in première gaat. In de thriller gaat het om een deftige Amerikaanse familie, die ooit rijk ge weest is. De zoon des huizes. David, heeft zich zojuist verloofd, wat hem niet belet te lonken naar het wulpse dienstmeisje van de familie. Als zij de volgende dag vermoord wordt aange troffen, gaat rechercheur Carling wroe ten in de achtergronden van de familie Granger. En daarbij komen heel wat vreemde dingen aan het licht DUBBELBESTEMMING „Het bestemmingsplan „Den Treek" van de gemeente Leusden (1973) geeft de gehele Leusderheide een dubbelbestemming „gebied met natuurwetenschappelijke en land schappelijke waarde met militair ge bruik". De voorschriften bij deze be stemming zijn echter zeer vaag: „de moeilijk kan dat niet zijn. Het hoeft ook geen jaar te duren. Een kant en klaar voorstel Is al enige tijd geleden gepubliceerd door medewerkers van het Staatsbosbeheer en de Stichting Natuur en Milieu. De militairen die het terrein beheren zouden meer dan in het verleden moeten beseffen, dat op de Leusderheide ook nog andere belangen dan de puur militaire een rol spelen. Bestemmingsplannen kunnen in het gunstigste geval nega tieve ontwikkelingen voorkomen. Ontwikkelingen ten goede, zoals een goed beheer van de resterende heide en waar mogelijk herstel van wat is vernield, kunnen niet worden afge dwongen. Die kunnen alleen plaats vinden als de terreingebruiker er oog voor krijgt. Voor zover hij het nog niet weet: er staat hem alle mogelijke hulp van particuliere zijde ten dienste", zo schrijft de Stichtse Mi lieufederatie in haar jaarverslag. LEUSDEN - Op zaterdag 8 april houdt de Rijkspolitie te Leusden een kijkdag voor het publiek in verband met de zeer vele gevonden fietsen. Wie zijn karretje kwijt is, kan op die dag tussen 10.00 en 12.00 uur terecht op het buro aan de Arnhemseweg-Oude Rijksweg. Wie weet, kan hij met zijn rechtmatig eigendom naar huis terugkeren' GEVONDEN Huissleutel aan gele hanger; dne lips- sleutels met fietssleuteltje; bruine leren portemonnee met inhoud; sleuteletui met twee sleutels; witte plastic zak met gereedschappen, AAN KOMEN LOPEN LEUSDEN/CENTRUM - De afdeling Leusden/Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond komt maandag 10 april bijeen in de Marcuskerk Gast is deze avond mevr. M Cornielje uit Utrecht, die het een en ander zal vertel len over de houding en beweging van de vrouw. Met name rugklachten en het voorkomen daarvan krijgen veel aan dacht De NCVB-avond begint om 20.00 uur ze als militair oefenterrein gebruikt werden. Dat (aanzienlijk intensiever geworden) militair gebruik dreigt nu echter die laatste heidevelden vol ledig te ruïneren (Leusderheide, Vlasakkers, vliegbasis Soesterberg). DE GROOTSTE Het grootste overgebleven heide veld is de Leusderheide (ruim 800 ha). Tot 1954 is het nog in redelijke staat gebleven. Daarna werd een deel van het terrein in gebruik geno men als oefenterrein voor tanks. Waar deze komen is geen enkele ve getatie overgebleven. Er ontstond hevige erosie: het oppervlaktewater stroomde soms bijna tot Austerlitz en stofstormen belemmerden het verkeer op de Doornseweg. Later zijn door dijken aan te leggen, diepe sleuven te graven en bosjes te planten pogingen gedaan om de erosie te beperken. Plaatselijk werden harde lagen in de ondergrond door diepploegen ge broken. In de jaren '60 zijn door de resterende heide brede tankbanen aangelegd, die ook volkomen onbe groeid zijn. In ruim twintig jaar is men er aldus in geslaagd de heide te ver anderen in een honderden hectaren grote woestijn. Het mag een wonder heten, dat er nog gebieden over zijn waar de heide min of meer intact is, waar nog zeld zame vogels (korhoenders, wulpen e.a.) gezien worden, waar nog prach tige oude eikenstrubben met karak teristieke ondergroei te vinden zijn. Het lijkt ons, gelet op het hierboven beschreven wanbeheer, niet over dreven om de resterende natuur stringent te beschermen en waar mogelijk te proberen de oude si tuatie enigszins te herstellen. Dat kan onder andere middels een goed bestemmingsplan", aldus de Mi lieufederatie. op de kaart voor gebied met na tuurwetenschappelijke en land schappelijke waarde met militair ge bruik aangewezen gronden zijn be stemd voor het behoud of herstel van de aldaar voorkomende of daar aan eigen waarden. Voortzetting van het ten tijde van het van kracht worden van het plan bestaande ge bruik als militair oefenterrein is toe gestaan." Dat lijkt heel wat, maar in de praktijk kan men rustig die dingen doen die in het „agrarisch gebied met landschappelijke waarde" ver boden zijn: aanleggen van wegen, aanbrengen van oppervlakteverhar dingen, ingrijpen in de waterhuis houding, verstoren van het bodem reliëf, rooien van houtgewas. De voorschriften bij de bestemming „bos" (waar geen specifiek na tuurwetenschappelijke waarden in het geding zijn, aldus de plantoelich ting) zijn strenger! Eind 1977 konden we dan ook constateren, dat in het noordelijk deel van de heide verharde wegen waren aangelegd. WAT TE DOEN? Wat kan aan al deze narigheid nu worden gedaan? Het College van Gedeputeerde Staten heeft de dub belbestemming afgekeurd. Binnen LEUSDEN - De wijkraad de Wetering is druk in de weer om van Ko ninginnedag een bijzondere dag te ma ken In 1977 deed men al van zich spre ken en ook nu weer gaat de wijkraad iets bijzonders organiseren. Onder het motto „Laat-je-niet-kisten-race" roept de wijkraad alle jongens en meisjes vanaf 8 jaar op om op Koninginnedag 1 mei a s. met de snelste of de mooiste zeepkist aan de start te verschijnen Meer informatie zal de wijkraad in een LEUSDEN - Op woensdag 12 april a.s. organiseert de Herv. Vrouwendienst weer een kledingbeurs. Mocht u nog goed bruikbare kleding hebben, dan kunt u dat inleveren op maandag 10 april en dinsdag 11 april 's LEUSDEN - Vorige week werd in De Til een erg fijne spelmiddag gehouden, waar de kinderen zich hebben kunnen uitleven op allerlei kreatieve zaken. Deze miaaags var 2-3 uur in 't Trefpunt. Arnhemseweg 75, te Leusden-Zuid. Mocht u niet in de gelegenheid zijn de kleding te brengen dan kunt u dat tele fonisch doorgeven aan nr 40832 zodat uw kleding kan worden opgehaald De verkoop vindt plaats op woensdagmiddag 12 april 's middags van2-5uurin'tTrefpunt De opbrengst is weer bestemd voor het verzenden van kleding naar Zuid-Afrika. regelmatig terugkerende evene menten behoren tot de meest succesvolle van de R.K. Jeugd en Jongerenstichting. LEUSDEN - De werkgroep recreatie van de wijkraad de Wetering heeft een goeie gooi gedaan met het naar Leusden halen van de Country Side Jazz band. Groot Krakhorst was 31 maart j I. goed gevuld toen de eerste tonen door de zaal golfden De Country Side Jazz Band bestaat uit een aantal zeer goed op elkaar inge speelde musici die stuk voor stuk alle mogelijkheden uit hun instrument weten te halen. Op virtuoze wijze werden de nummers ten gehore ge bracht, waardoor men menigmaal de handen op elkaar wist te krijgen. Een grandioos geslaagde avond die zeker voor herhaling vatbaar is. Zo denkt de werkgroep er ook over, zodat de thuisblijvers de volgende keer kunnen inhalen wat ze nu zeer gemist hebben.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7