Bruisend bejaardencentrum vol aktiviteiten houdt bazar BEWONERS 'T HAMERSVELD WILLEN SAMEN GELD VOOR TUINPROJEKT BIJEENBRENGEN KOOKHOEKJE Leusder Krant - plaatselijk nieuws burgerlijke stand Uit het bevolklnsregister der ge meente Leusden blijkt dat in de pe riode van 30 maart t/m 5 april zijn: Geboren 4 april 1978 Judith dv J. Abblng en C. J. M. Blokkers, Dissel 8; 18 maart 1978 Bas Jaap zv G. K. A. Vormer en T. van Dusseldorp, Haverland 11; 21 maart 1978 Hendrik Maarten zv H. A. Koldewe, en M. H. Veenhof, Dalmatie 56; 26 maart 1978 Giuseppe Johannes zv R. A. de Beer en J. Eigenraam, Oranjelaan 9; Evert Dirk zv J. G, van Merkestljn en I. M. Haak, Waarden 3. Overleden 2 april 1978 Johannes Frederikus Bourgonje, oud 94 jaar Gehuwd 31 maart R. C. L. Blokdijk en T. J. Bloemendal VERKOOP ZWEMABON NEMENTEN Op 29 april a.s. gaat het buitenbad van zwembad Bavoort open, maar voordat het zover is, doet u er goed aan - als u een driftige zwemmer of zwemster bent - in de voorverkoop een zwemabonnement te gaan halen. Het is niet alleen gemakkelijk, maar bovendien in de voorverkoop nog goedkoper ook. Op donderdag 13, vrijdag 14 en zaterdag 15 april kan men daarvoor terecht in het res taurant van het zwembad. U moet wel een goedgelijkende pasfoto mee brengen. De gezinstarieven variëren van 35,- tot 25,- al naar gelang het aantal abonnementen dat men koopt. Na de voorverkoop-periode liggen de prijzen een rijksdaalder per abonnement hoger. Naast de gezinsabonnementen zijn er ook losse abonnementen. Die kosten 30,- voor de kleuters tot 5 jaar, 32,50 voor kinderen van 6 tot 14 jaar en 35,- voor liefhebbers van het zwemmen van 15 jaar en ouder. Na de voorverkoopperiode zijn deze abonnementen eveneens een rijks daalder duurder. Losse baden kosten overigens 2,25 voor kinderen tot en met 14 jaar; 2,75 voor 15-jarigen en ouder. Als u uw abonnement in de voorverkoop haalt dient u wel kontant te betalen. Geld meebrengen dus! De tijden van de voorverkoop zijn van 10.00 tot 12.00; 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur op donderdag en vrijdag, op za terdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. LEZING GEREF. BOND Op donderdag 20 april a.s. hoopt ds. G. S. A. de Knegt uit Barneveld voor de afdeling van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg een lezing te houden over:De Thuiskomst van de strijdende Kerk". Aanvang 8.00 uur. ledereen is hartelijk welkom. vervolg op pagina 21 VARKENSROLLADE MET ROOMSAUS Op verzoek een vlug recept. U hebt nodig: Varkensrollade 1 ons p.p. 50 gr. boter 1 pakje sjusaus 1 bakje zure room knoflook naar wens Laat de rollade iets dikker snijden dan normaal, leg ze in een vuurvaste schotel. Laat de boter smelten en voeg het pakje sjusaus toe, goed roeren en giet er dan een beetje warm water bij. Nu de zure room er bij en klaar is de saus. Zet de vleesschotel even in de oven, ±10 min. en giet de warme saus er over. Geef er ge bakken aardappelen bij en fijne doperwtjes. Eet smakelijk. Japieja. DONDERDAG 13 APRIL 1978 11 kan nadere inlichtingen vragen bij onderstaand adres: Rossenberglaan 9, tel. 44777, b.g.g. tel. 40682. CURSUS ZWANGERSCHAPS- GYMNASTIEK OP DINSDAGAVOND Op dinsdag 18 april begint er weer een nieuwe cursus zwangerschaps- gymnastiek. De cursus vindt plaats in het Kruisgebouw aan de Rozen- gaarde en begint om 19.30 uur. Men kan zich ter plaatse opgeven. KOLLEKTE STICHTING SUCCES HART- De jaarlijkse kollekte van de Hart stichting is ook dit jaar een groot succes geworden in Leusden. De to tale opbrengst van ruim elfduizend gulden. Het was vrijdagavond een drukte van belang op Hamers- veldseweg 5, waar alle bussen konden worden Ingeleverd en het geld werd geteld. Dit laatste werd gedaan door vrijwilligers en het co mité Vrienden van de Hartstichting. Als dank voor dit vrijwilligerswerk kregen de deelnemers een kalender van de Hartstichting aangeboden en een zwemkaartje, beschikbaar ge steld door het zwembad „Bavoort", een geste, die erg op prijs werd ge steld. Het uiteindelijke resultaat van de aktie ziet er als volgt uit: Leus den/Zuid: 2.627,37 (en dat is 582,03 méér dan vorig jaar!). Leusden/Centrum: ƒ8.715,50. Totaal in Leusden (zonder Achter veld; 11.342,87. In Achterveld werd in totaal een bedrag van 2.354,51 opgehaald (vorig jaar 2.298,05). Vanaf deze plaats de hartelijke dank voor alle gulle gevers en natuurlijk ook aan alle kollektanten en andere mede werkers. Het was geweldig! aan de inwonenden wordt geboden. Het beleid is veranderd: de gemiddelde verzorgingsgraad ligt hoger dan zo'n ruim tien jaar gelden." ,,Wilt u iets vertellen over de aktivitei ten, die in ,,'t Hamersveld" plaats vin den?" HANDWERKEN Mevrouw Zeeman: „Drie maal in de week is er voor de dames handwerken onder leiding van de bezigheidsthera peut" Mogen of willen de heren niet mee doen?" „Er zijn twee heren, die redden zich zelf wel met hun bezigheden De andere heren hebben er geen behoefte aan. Bovendien moet u niet vergeten, dat wij tegenover de 70 vrouwen een twintigtal mannen hebben. Uit die handwerkgroep is voortgeko men, dat men voor de kerststal een aan tal mooie poppen heeft gemaakt. De onderhoudsman maakte de stal ervoor. U moet dit jaar met kerst es eventjes binnenlopen om die stal te zien: het is de moeite waard!" ,,'t Hamersveld" heeft ook een zang koor, maar dat wil nog niet zo best van de grond komen. Waar'm dat in zit? De direktrice kon 't niet zeggen. GYMNASTIEK Wat wél erg aanslaat, dat is de gym nastiek Elke vrijdag is er gymnastiekles voor de bejaarden, en de mensen doen enthousiast mee. Ze vinden de gym nastiekles bizonder leuk. Er worden verscheidene oefeningen gedaan op de stoel, zodat men niet bekaf uit de gym nastiekzaal komt. „Dinsdags", aldus mevrouw Zeeman, „gaan we naar de markt met de bejaarden. Ook met de mensen, die niet of minder goed ter been zijn. Som migen gaan mee in de rolstoel Anderen gaan mee, steunend op de arm van een begeleidster. Donderdags draagt de pastoor hier voor de Rooms-Katholieken een mis op Éénmaal in de maand hebben de Protestanten bijbelkring Bovendien hebben we twee kerktelefoons, zodat wie dat wil de mis in de Sint Jozefkerk of de dienst in de Marcuskerk kan volgen." „DE GOLFBREKER'' ,,Een graag geziene gast bij u is ,,De Golfbreker", heb ik me laten vertellen. Hoe werkt die precies?" „De Golfbreker" verzorgt elke week een programma voor ons. De mede werkers van „De Golfbreker" intervie wen de bewoners van ons huis, en vra gen naar hun wensen op muzikaal ge bied. Uit die wensen stellen ze elke week een leuk programma samen, dat op vrijdagochtend over de huisradio wordt uitgezonden. Op dinsdag wordt dat nog es herhaald voor wie het vrijdags niet kon horen, of wie het zó mooi vond dat hij het nóg es wil horen. Op bijzondere dagen kunnen we een extraband krijgen, bijvoorbeeld met Kerstliederen. Want „De Golfbreker" heeft nog meer voorradig dan alleen de wekelijkse uitzendingen De mensen genieten van de moge lijkheden, die „De Golfbreker" biedt Ze vinden de programma-s erg leuk! Eén maal in de maand is er ook een ontspanningsavond in de grote zaal. De bewonerscommissie, die één maal in de maand bijeenkomt, bepaalt het genre De bewonerscommissie bestaat uit drie dames en twee heren De com missie is tweeledig samengesteld Er zitten drie personen in uit het tehuis ,,'t Hamersveld" en twee personen uit de 32 bejaardenwoningen, die bij ,,'t Ha mersveld" staan De direktrice wordt uitgenodigd voor de commissieverga deringen en zij maakt, wanneer de be woners hun keuze hebben bepaald, de afspraken, en pleegt de telefoontjes De bewoners van de bejaardenwo ningen hebben toegang tot alle evene menten in het tehuis, en maken daar ook een dankbaar gebruik van. BEJAARDENWONINGEN ,,Wat zijn dat voor bejaarden (zegt u nooit: senioren: bij de U V. V. sociëteit heeft men met algemene stemmen het woord bejaarden vervangen door: se nioren), die in de woningen rond ,,'t Hamersveld" wonen?" „In deze woningen krijgen we ook bejaarden, die al wat ouder zijn. Ze leu nen echt tegen ons aan. Door middel van een belsysteem hebben de mensen de mogelijkheid om ons in dit huis te waarschuwen. We geven hand- en spandiensten, verzorgen de maaltijden bij ziekte, en doen licht verzorgend werk. We leggen een verbandje aan, en geven een injek- tie. De bejaarden, die op Grasland wonen (deze woningen behoren niet bij ons, hoor) zijn jonger en zelfstandiger: die kunnen zélf boodschappen doen enzovoorts". „Als de bejaarden in de woningen naast u minder valide worden, kunnen ze dan op een plaatsje in een verzor gingstehuis rekenen?" „Wanneer de bejaarden in de wonin gen behoeftig worden, dan moet een verzoek om plaatsing hier gaan via de indicatiecommissie Wanneer zo iemand geïndiceerd is, proberen wij deze mensen te helpen, wanneer er een kamer vrijkomt. Bij de opening van ,,'t Hamersveld" zijn ook diverse mensen uit de huisjes in ons tehuis op genomen. Nu gebeurt dat zo nu en dan eens. Nog even de aktiviteiten afmaken. We hebben wel es een modeshow, wat erg geapprecieerd wordt Er is iemand uit ons midden, die de bibliotheek verzorgt. OEFENKAMER We hebben een oefenkamer met een hometrainer, een eenvoudig trapin- strument. en een paraffineketel, om plaatselijke warmte toe te dienen bij stijve spieren en gewrichten. Het is heerlijk om die ketel binnenshuis te hebben. Als de bejaarden door de kou heen en weer naar een therapeut moe ten, gaat het effekt van de warm- tetoediening verloren." VOOR HET TUINPROJEKT: EEN BAZAR 't Is allemaal fijn geregeld in ,,'t Ha mersveld". Er ontbreekt niet veel. Of tóch? Ja, toch iets en daar gaan ze met z'n allen iets aan doen. Ze hebben met elkaar een tuinprojekt. Dat houdt in: in de tuin van ,,'t Hamersveld" willen ze een ruimte kreèeren, waar de mensen op een terrasje kunnen zitten. Waar vooral wat meer beschutting is dan er nu is. Het tuinprojekt wil nieuwe plekjes zoeken voor de bejaarden, waar ze vrij kunnen zitten. Het bejaardentehuis staat pal aan de weg, en rustig zitten is er nog niet bij. ANTIEKE OUD-HOL LANDSE KAST Wat gaan ze er voor doen? Ze gaan een grote en héél speciale bazar or ganiseren. Op zaterdag 15 april van 10.00 tot 11.30 uur, en van 14.00 tot 16.30 uur. Een bazar, waar een mooie antieke oud-Hollandse kast zal worden verkocht, die door één der bewoners wordt beschikbaar gesteld. De antiek liefhebber kan hier zijn hart ophalen: de antieke boerenlinnenkast zal verkocht worden aan de hoogste bieder Op de bazar zullen te koop zijn de vele zelfgemaakte artikelen, diedbbf de- dames van de handwerkles zijn ver vaardigd Ook een aantal dames, die niet bij de bezigheidstherapeute lessen, hebben handwerken gemaakt, die ze beschikbaar stellen voor het goede doel. De heer H. Oorthuys zal leerwerk, sieraden, maskers en kaarten met droogbloemen verkopen. De heer T. van Raay zal zelf geschilderde voor werpen als tafeltjes, kolenkitten, schilderijtjes verkopen. PONYVERKOOP 's Middags om 3 uur is het hoogtepunt van de bazar Iemand, die veel voor het verzorgingstehuis over heeft, heeft een pony beschikbaar ge steld Deze pony wordt op oud- Hollandse manier verkocht. Wie biedt er méé? Wie biedt er meer? Wie wordt uiteindelijk de gelukkige eigenaar van deze fraaie pony? ATTRAKTIES Van het tehuis uit organiseert men attrakties als sjoelen, knikkerspel, ballen gooien, foto's raden, envelopjes pakken, bonen raden, grabbelton, ver koop van tweedehandskleding, van plantenstekjes, van een groot assorti ment tweedehands goederen, dat door de bewoners zelf, de kinderen van de bewoners, het personeel en goede be kenden van het huis ter beschikking is gesteld, ledereen kan op die bazar iets van zijn gading vinden! CONSUMPTIES Tenslotte biedt het tehuis ook de mo gelijkheid van het nuttigen van con sumpties. Het tehuis zorgt voor koffie, thee, gebak, pannekoekjes, fris dranken, slaatjes en saucijzebroodjes. waarvan veel door de kok van 't Ha mersveld" eigenhandig wordt vervaar digd. Vele personeelsleden van ,,'t Ha mersveld" stellen bovendien hun vrije zaterdag geheel beschikbaar voor net welslagen van de bazar. Aan alle inwoners van Leusden het verzoek om deze bazar van de Leusdense beiaarden tot een eclatant sukses te maken! Laat heel Leusden toestromen op de 15e april! Laat u niet onbetuigd, en werkt u er allen aan mee, dat die bejaarden een fijne plek krijgen om rustig in of uit de zon te zitten van hun geliefde „Hamersveld". ,,'t Hamersveld" rekent op u allen! Anco Mali. j&usdenaren die lawaaigevoelig H: opgelet! Het is weer zover. Van tot en met 14 april (het is dus al mntjes aan de gang en u zult het al •merkt hebben) is er een gekom- pieerde Amerikaans-Nederlands rond- en tuchtoefening en dat bete- pt, dat de straaljagers extra aktief ioor Leusden's luchtruim zullen ra- en. En dan ook nog op andere taatsen, dan normaal gebruikelijk pïk weet het, dit berichtje komt nu fttbepaald op z'n vroegst, maar wij ragen het helaas ook niet eerder innen om u tijdig te kunnen waar- Mliwen uw oordopjes in te doen ICHOLEN WERKGROEP De afdeling Leusden van Amnesty national heeft sinds kort een ilenwerkgroep. Deze groep is p'plan in de naaste toekomst aan basisscholen in de gemeente iden voorlichting te geven over erk van Amnesty International, onpartijdige organisatie die zich 1 voor de naleving van de isenrechten. Het materiaal wat voorlichting gebruikt wordt is laai gericht op het kind en zijn leving. De wijze van voorlichting lardoor enigszins anders dan die ie men gewend is te krijgen over verk van Amnesty International, icholengroep zoekt nog enkele Isen die in deze groep willen erken. Met name denkt men mensen die tijdens de luren beschikbaar zijn. ine die belangstelling heeft voor werk van Amnesty International HET „FRANS CRUYS TRIO" TE GAST BIJ JAZZCLUB LEUSDEN Op donderdag 20 april a.s. organi seert de Jazzclub Leusden weer een concert, dat zoals gebruikelijk zal plaatsvinden in café-restaurant „Bavoort". Voor leden en vrienden van de jazz zal dan optreden het „Frans Cruys Trio", bestaande uit Frans Cruys, piano, Herrie Rook, bas en Ruud de Jong, slagwerk. Als gast treedt op deze avond voor het voetlicht de tenorist Ben de Jong, die in de jaren '54-'56 deel uit maakte van de Wessel Ilcken-Rlta Reys kombinatie en die onder zijn favorieten Coleman Hawkins en Ben Webster telt. Het concert begint om 21.00 uur. Het adres Trekerweg 28 in Leusden- Zuid. IMIVEDI Bij de Stichting Amivedi, tel. 03425-1554, zijn de navolgende die ren als gevonden en vermist opge geven. (Voor het gratis ophalen van ééndags nestjes s.v.p. bellen 03493-3036 alsmede 03425-1554). Aan komen lopen: 14-3 zwarte hond, reu, glad, zwart, langharig, middenslag, omg. Post weg: 8-4 Duitse herder, bruine kop, zwart dek, schakelband penning en bel, omg. Eikenlaan; 27-3 lap jespoes met veel wit, prachtig, omg. Ursulineweg. Vermist: 2-4 zwart-witte kater, witte pootjes, geknipte pluim a.d. staart, Ursuline weg; bastaardherder, middenslag, wildkleur, reu, gecastreerd, 1 jr., Hessenweg, Achterveld. Het geld stroomt binnen bij de organisatoren van de kollekte voor de Hartstichting. LEUSDEN - Deze maand bestaat verzorgingstehuis ,,'t Hamers- d" in Leusden-centrum drie jaar. i april 1975 kwamen de eerste be- ners het tehuis bevolken. Direk- mevrouw T. Zeeman heeft vanaf aanvang de leiding in dit tehuis. Zélf zegt ze daarover: „Leiding? Ach, (e doet het hier allemaal met elkaar Je èet het mét elkaar fixen. We werken It een team, waar we allemaal erg ikkig mee zijn. We zijn in wezen al- lal bereid om te doen wat ons voor landen komt. We werken héél ple- ig samen Het is onreëel om iemand [r voren te halen: niemand is belang- Jiter of Onbelangrijker dan de ander!" Wat zeggen de bewoners over hun is en hun direktrice? Er zijn er 92, met twee van hen, die onbekend n blijven, spraken we EZEGEND HUIS e een, bijna 80 jaar oud: „Ik ben in. velschillende verzorgingstehuizen op bezoek geweest, ik heb er méégegeten an ik heb er rond gekeken. Maar géén een daarvan zou ik voor dit tehuis willen ruilen. Ik zou nergens anders naar toe willen! We hebben hier een grote vrijheid, worden bizonder goed verzorgd, we worden door het korps personeel én door de koks gewoonweg verwend. ;t Is hier een gezegend huis. Om de haverklap hebben we iets bizonders. Ik heb drie jaar lang de vrijheid gehad om hier les te geven!" De tweede bewoner, die de 80 al ruimschoots is gepasseerd: „In ver schillende verzorgingstehuizen, waar ik ben geweest, wordt de direktie gevoerd vanuit het kantoor. Hiér is de direktrice onder de mensen, en onder het per soneel. Wanneer je de mensen hier ziet wer ken met elkaar, merkt niemand wié de direktrice is!" In het beleid van de bejaar dentehuizen is de laatste tijd erg veel veranderd. We vroegen mevrouw Zeeman daar iets over te vertellen. DE VERZORGINGSGRAAD LIGT HOGER ET IS WEER ZOVER „Vroeger had je echte bejaarden tehuizen, nóg vroeger de oude mannen- en vrouwenhuizen. Die be jaardentehuizen werden bevolkt door mensen, die zichzelf een stuk veiligheid wilden inbouwen. Die uit voorzorg in zo'n tehuis gingen om een dak boven het hoofd te hebben. Vroeger waren de tehuizen meer in de richting van pen sions voor bejaarden. Nü bieden zich veel meer bejaarden aan die verzorging behoeven. Nu is een bejaardentehuis duidelijk een huis, waar een flink stuk verzorgingsbeleid

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11